Bezem moet door Goese Polder Van Wezel houdt niet van soft gedoe PZC PZC Vervuiler Zwaakse Kreekrest verzet zich tegen dwangsom zeeland ,21 Gemeente wil lelijke schuttingen en schuren weghebben CDA Borsele boos over benoemingswijze nieuwe wethouder Oppervlaktewater vol stikstof' Brabant pakt reclameborden aan y"" Zeevliegveld juridisch probleem Les Arabische marinestudenten Ambtenaar in elkaar geslagen tijdens controle vrijdag 2 oktober 1998 René Schrier GOES - De stedebouwkundige t opzet van de Goese Polder sluit niet aan bij de leefgewoonten i van dit moment. Vooral lelijke rijen schuttingen, bergingen* en ii schuurtjes verstoren het beeld. Dat staat in de toelichting op hel voorontwerp bestemmings plan Goese Polder dat momen teel ter inzage ligt. Met de vast stelling van dat plan wil het college van burgemeester en wethouders bewerkstelligen dat er weer wat meer lijn komt in het straatbeeld op een aantal plaatsen in de Goese Polder. is misgegaan omdat de óbouwbepalingen ruimte bieden voor aan- en uitbouwen en aan- gebouwde of vrijstaande bijge- bij huizen. B en W e willen dat rechttrekken door te «bepalen dat op de gronden vóór de voorgevelrooilijn niets meer i; gebouwd mag worden. Die 1 gronden mogen alleen de func- tie 'tuin' krijgen. De bergingen 0 die nu nog aanwezig zijn, vallen 1 onder het overgangsrecht. De lgemeente streeft naar verplaat- sing van deze bergingen naar de iachtertuinen van de woningen. iDeze situatie doet zich vooral in ide Schumanstede en omgeving, Overigens is de rommelige situ- met de schuurtjes en ber gingen ooit een bewuste keus cvan de gemeente geweest. De opzet was het zogenaamd direct lwonen. Hieronder wordt ver- dat zowel aan de voor- als de achterzijde van de woning openbare ruimte is gecre- ieerd, waardoor de bouwmassa izich naar twee kanten manifes teert. Het uitgangspunt 'direct lwonen' draagt in de praktijk nechter niet bij tot een prettige isfeer in de woonomgeving, fwordt in de beschrijving bij het ^voorontwerp bestemmingsplan igeconstateerd. Scheiding «Door de bergingen te combine ren met hoge schuttingen is toch gesloten bebouwing ont- met een sterke scheiding openbaar en privége- ibied. In de opzet van 'direct wo- lnen' grenst de achterzijde van woningen aan de openbare Aangezien hier de auto's (geparkeerd worden, komen veel mensen dus aan de achterzijde de woning binnen. Om toch nog enige privacy te hebben, is in de meeste gevallen de tuin afge schermd met hoge schuttingen. De achterzijde van de woning heeft echter geen echte entree, waardoor de herkenbaarheid en de vindbaarheid voor bezoekers sterk wordt bemoeilijkt. Tevens is bij de verkaveling maar be perkt rekening gehouden met de stand van de zon. Sommige wo ningen hebben zon aan de voor zijde en andere aan de achterzij de. Ook dit is soms aanleiding geweest voor het plaatsen van hoge schuttingen. Deze schut tingen zijn bijzonder storend voor het stx-aatbeeld, vindt de gemeente. Winkelcentrum In de tekst bij het voorontwerp bestemmingsplan wordt ook verwezen naar het Masterplan dat voor de Goese Polder is op gesteld. Ten aanzien van het winkelcentrum de Spinne is in dat Masterplan de conclusie ge trokken dat het eigenlijk het beste gesloopt kan worden, zo dat er een compleet nieuw win kelcentrum gerealiseerd kan worden, dat beter voldoet aan de wensen van het winkelend publiek. Het huidige winkel- centrum is van buiten niet of nauwelijks herkenbaar en daar om niet gemakkelijk te vinden. De 'onvindbaax-heid' van het winkelcentrum heeft te maken met de huidige opzet en vormge ving. Ook het feit dat het cen trum, vanaf de Tx'oelstralaan gezien, verscholen ligt achter woningen draagt niet bij aan de zichtbaarheid. Bedrijfsruimten Het winkelcentrum heeft onvol doende uitstraling om goed te kunnen functioneren. Een en ander leidt er toe dat er onvol doende belangstelling is om alle bedi'ijfsruimten te huren. Een eventueel nieuw te bouwen cen trum kqn een centrale plek in de wijk worden met een positieve uitstraling naar de omliggende omgeving. Geadviseerd wordt om een nieuw te bouwen win kelcentrum op of nabij dezelfde plaats te realiseren. De situe ring van het winkelcentrum is immers goed, aangezien het centraal in de in de wijk ligt en x-elatief goed wordt ontsloten door de Troelstralaan. Schuurtjes en schuttingen aan de straatzijde in de Goese Polder. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De frac tie van het CDA in de genxeen- teraad van Borsele is verbol gen over de manier waarop wethouder P. van Wingerden- Boers, onlangs vertrokken om het burgemeestersambt ixx Groenlo te gaan vervullen, in het college is vervangen. De CD A-fractie voelt zich buiten spel gezet omdat de college partijen - SGP, VVD en PvdA - onderlixxg al hadden beklon ken dat de nieuwe wethouder A van Opdorp van de VVD zou worden, voordat het CDA iets gevraagd werd. CDA- fractievoorzitter A E. M. M. Lijmbach spuide donderdag tijdens de raads- vergadex-ing in Heinkenszand, voox-afgaand aan de stem ming, zijn kritiek op de gang van zaken. Hij stelde vast dat het kennelxjk normaal is dat gekozen vex-tegenwoordigers de persoonlijke loopbaan bo ven de beloften aan kiezers stellen. De WD moest het bij Lijmbach ontgelden omdat twee leden van die fx-actie in korte tijd het raadslidmaat- schap neex-legden. Wat Lijm bach helemaal niet beviel was het feit dat de collegepartijen niet teruggekomen zijn naar de hele raad om een nieuwe in vulling van Van Wingerdens zetel in het college te bespre ken. Na de verkiezingen in mei mikte het CDA op een wethou derszetel maar werd, ten gun ste van de SGP, buitenspel gezet. De fractievooi-zitter concludeerde dat het 'kenne lijk niet gaat om waax-den en normen die zijn verbonden aan vex-kx-egen verantwoorde lijkheid, maar om het behoud van macht, ongeacht de wijze waarop dat in stand ïxioet blij ven'. Lijmbach meldde overi gens dat de persoon Van Op- doxp wat het CDA betreft niet in het geding was. Fractievoorzitter P. Bouwman (WD) wenste niet op de aan tijgingen van de christen-de- mocraten te reageren. „Dat de integriteit van raadsleden hier in twijfel wox-dt getrokken, zegt meer over de fractie die dat doet, dan over de VVD", vond Bouwman. Van Opdorp kx-eeg tien van de zestien stem men. Er waren zes onthoudin gen. GOES - In Zeeland ovei'schidjdt 97 procent van het opper vlaktewater de grens waaide voor stikstof. Door toenemend gebruik van dierlijke mest in het najaar is er geen zicht op ver betering. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) zei dondex'dag dat ze het hoog tijd vindt om de noodklok te luiden. In Zeeland is het water in binnenwateren als sloten en kreken voornamelijk bx-ak. Dat betekent dat voor een goede waterkwaliteit de uit spoelingvan stikstof bepalend is. Bij zoet water gaat het voor een goede waterkwaliteit om de uitspoeling van fosfaat. De ZMF houdt vandaag bij Kruiningen een veldsvmposium over stikstofvervuiling. De federatie wil daar met de staten commissie milieu en de Px'ovinciale Commissie Milieubeheer en Waterhuishouding van gedachten wisselen over de ernst van de stikstofverontreiniging en de „kordate aanpak die dit milieupi-obleem vraagt". DEN BOSCH - Alle ontsierende x-eclameboi'den .op het Noord-Brabantse platteland moeten zo snel mogelijk ver dwijnen. De ongekende wildgroei van dit moment tast het landschap aan en vermindert de verkeersveiligheid. Het col lege van Gedeputeei'de Staten wil in een nieuwe landschaps- verordening een algeheel reclameverbod opnemen. Het bete kent dat ook de borden vlak over de Zeeuwse grens moeten verdwijnen Het college wil voor een aantal boxden een uitzondering ma ken, zoals verkeersborden en borden bij horecaondernemin- gen en andere bedrijven. Als Provinciale Staten er in decem ber mee instemmen zijn alle andere borden vooidaan taboe. Het verbod geldt ook voor de honderden karretjes en voertui gen met reclameteksten die her en der zijn neergezet in wei landen langs doorgaande wegen. ANP DEN HAAG - De plannen om een vliegveld aan te leggen in de Noordzee, op ongeveer dertig kilometer uit de kust, stuiten op juridische bezwaren. Het vliegveld zou buiten de territoriale wateren komen te liggen. Directeur Mendes de Leon van het Instituut voor Lucht- en Ruimterecht zei donderdag in het Radio 1 Journaal dat het Nederlands grondgebied zich niet verder uitstrekt dan tot twaalf zeemijl buiten de kust, ongeveer 22 kilometer. Het is wel mogelijk op de aangegeven plek een kunstmatig eiland te bouwen maar gebruik daaxwan als luchthaven mag weer niet. Landingsx'echten kunnen namelijk alleen worden verleend aan luchtvaartmaatschappijen voor vluchten naar een be stemming binnen de landsgrenzen. Mendes de Leon meent dat het vrijwel onmogelijk is deze juridische hobbel te nemen. (ANP) VLISSINGEN - Het contract voor de vexwolgopleiding van tachtig marinestudenten uit de Verenigde Arabische Emira ten (VAE), aan het Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland (ROC), is donderdag officieel getekend. De ondertekening wexxl verricht door de sous-chef directeur matei'ieel van de Koninklijke Marine, R. Bongers, en de voorzitter van het Col lege van Bestuur van het ROC, A Buijs. De cursus begon al op 14 september 1998 en is een vervolg op de geslaagde cux-sus die het ROC vorig jaar gaf aan honderd VAE-studenten. De cursus levert het ROC tien a twaalf ar beidsplaatsen op die verdeeld worden over twintig docenten. De tachtig beste studenten van het vorig jaar txemen deel aan deze vervolgopleiding. Volgens Buijs speelde de exvaring die het ROC aan de eerdere cursus overhield een belangrijke i*ol bij de keuze van de maiine om ook dit jaar het ROC cle oplei ding te laten verzorgen. „Bij de marine noemt men ons in hun vakjargon zelfs de Marine-MTS", aldus de voorzitter. YERSEKE - Eexx ambtenaar van de gexneexxte Reimerswaal is ^woensdag in Yerseke in elkaar geslagen terwijl hij bezig was met een milieucontrole. ,De ambtenaar is toezichthou der van de milieuwetten en was bamen met twee medewerkers jjvan de firma Milieutec en een van de gemeente Rei- fnerswaal op een adres aan de jBreeweg in Yerseke metingen en boringen aan het verrichten. Het vermoeden bestond name lijk dat zich op dat adres een on gekeurde olietank in de grond it. imstreeks 8.30 uur arriveerde Ie eigenaar van het perceel en ihopte en sloeg de gemeente- ibtenaar van zijn terrein. De iedewerkers van het bedrijf en lë chauffeur konden ongedeerd iet perceel verlaten. Het slacht- jffer kon na een bezoek aan de lokter zijn werk weer hervat- in. Tegen de dader wordt px-o- ies-verbaal van ambtsdwang en mishandeling opgemaakt. De maximale straf voor ambts- iwang is drie jaar gevangenis straf. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L, Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Willem van Dam Hij houdt niet van dat softe gedoe. „Als ik iets zeg, is dat nooit voor tweeërlei uitleg vatbaar." Ferme taal. daar houdt Jaap van Wezel (73 jaar, Dreischor) van. Met enige regelmaat haalt hij de krantenkolommen met uit spraken met een flink pepergehalte. Die worden lang niet altijd door ieder een geapprecieerd. Van Wezel, voorzit ter van de ouderenbond ANBO én inte rim-voorzitter van het POSO is derhal ve altijd wel goed voor een conflictje. „Ik een ruziezoeker? Nou ïxee, niet dat ik weet." Jaap van Wezel is sinds een jaar of zes voorzitter van het gewest Zeeland van de Algemene Nederlandse Bond voor Oudex-en (ANBO). In april van dit jaar werd hij tijdelijk voorzitter van het PO SO, het samenwerkingsverband van de vier Zeeuwse ouderenorganisaties. Waar Van Wezel ('ik ivil niet worden af geschilderd als een enfant terrible') ver schijnt, ontstaat vaak enig rumoer. Begin dit jaar kwam hij in forse aanva- ring met wethouder D. van der Wekken van Schouwen-Duiveland over het ge meentelijke WVG-beleid. Ook haalde hij zich de woede op de hals van de ge zamenlijke oudei'enwerkgx'oep van FNV en CNV op Schouwen-Duiveland; Van Wezel, zo luidde het veiwijt, treedt veel te solistisch op en heeft geen enkele voeling met zijn achterban. Deze week zorgde hij binnen eigen ge lederen opnieuw voor opschudding met een vertelling over het mogelijke ver trek van de oudex-enbonden uit Het Kla verblad, een stichting waarin divex'se patiënten- en consumentenorganisa ties in de zorgsector zijn samenge bracht. De ouderexxorganisaties, teken de de PZC op uit de mond van de POSO- voorzitter, voelen zich binnen Het Kla- vei'blad niet thuis: te weinig ruimte voor eigen initiatieven, te weinig geld, te weinig inspraak. Er x*est de oudei'en- bonden slechts één oplossing: weg bij Het Klaverblad. Dat had hij niet mogen zeggen; Van Wezel overdrijft schrome lijk, reageerden KBO, PCOB en NBP op een toon waaruit enige ontsteltenis sprak. Jaap van Wezel overdrijft?. „Ach, welnee. Ik sta nog steeds volledig achter datgene wat ik heb gezegd. Dat we overwegen om uit Het Klaverblad te stappen, is gewoon waar Zo is dat ook met de ovexige bonden besproken. En nu ontkent men dat. Misschien zijn ze wel een beetje geschrokken van de schex'pe taal die ik heb gebioxikt. Dat soox-t dingen gebeurt wel vaker; worden er dapper allerlei zaken besproken, maar als je dan vexwolgens de knuppel in het hoenderhok gooit, krabbelen ze verschrikt terug. Daar wil ik niet aan meedoen. Ik zeg altijd waar het op staat, ik hou niet van dat softe gedoe. Als ik iets zeg, is dat nooit voor tweeër lei uitleg vatbaar." Jaap van Wezel: „Je moet een vreselijk dikke huid hebben." Hoe moeilijk is het om voorzitter te zijn van zo'n club? „Nou, je moet wel een vreselijk dikke huid hebbenwant de uitgesproken me ning die ik dikwijls vex-kondig, wordt niet altijd op prijs gesteld. Maar.ik wéét dat ik vaak gelijk heb. Misschien heeft de kritiek op mijn optreden ook wel iets te maken met de ïivaliteit tussen de ver schillende ouderenbonden; die was er vroeger, is er nu nog en ik ben bang dat die altijd blijft bestaan." U heeft de afgelopen tijd diverse aanvaringen gehad; met de pro vincie, met de gemeente, met de eigen achterban - bent u zo'n ru ziezoeker? „Ik een ruziezoeker-? Nou, nee, niet dat ik weet. Ik geloof dat het komt doox-dat ik vóór alles duidelijkheid wil. Ik zeg waar het op staat en een heleboel men sen kunnen dat niet hebben. Ik heb het mezelf ook wel eens afgevraagd hoor; verdorie, hoe komt dat nou? Maar wij zijn in wezen een actiegroep. Wij zijn er om belangen van ouderen te verdedi gen. En als je constateert dat die niet goed behandeld worden, moet je je me ning kunnen ventileren." Zo langzamerhand geen spijt dat u in de ouderenbelangenharti- ging bent gestapt? „Ik heb nooit spijt. Alleen als ik iemand op een heel ex-ge manier bedonderd heb. foto PieterHonhoff daér zou ik spijt van hebben. Dat zou ik dan op alle mogelijke manieren probe- i-en goed te maken. Maar ik heb nie mand bedondei'd. Ik kom alleen op voor de minder bedeelde mensen; en of dat nou ouderen zijn of niet, dat maakt me niet zoveel uit. Ik wil om-echt de wereld uithelpen. Dat lukt je nooit, dat weet ik ook wel, maar ik wil het wél proberen." Hoe lang blijft u nog voorzitter van de ANBO en het POSO? „Pfff, dat weet ik niet. Ik blijf in elk ge val niet langer dan tot het eind van dit jaar POSO-voox-zitter. Dat is destijds ook afgesproken. En wat de ANBO be treft - we hebben binnerxkoil weer een vergadering van het algemeen bestuur en dan zie ik wel welke xeacties ik krijg; als ze vinden dat ik véél te uitgesproken ben en mensen tegen me in het harnas jaag en blij f jagen, nou, dan spijt me dat geweldig, maar dan trek ik me terug - ga ik een leuk stoeltje maken voor mijn kleinzoon. Begrijp je wat ik bedoel?" door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Rechter J. Huls hof van de Raad van State maakt volgende week bekend of melkveehouder J. van Iwaarden uit Kwadendamme een dwang som van tweeduizend gulden per dag moet betalen voor lozin gen van vies water op de Zwaakse Kreekrest. De dwangsom is opgelegd door het Waterschap Zeeuwse Eilan den en kan oplopen tot maxi maal tienduizend gulden. De waterlozing is afkomstig uit twee putten bij de voeropslag- plaats van het bedrijf. In deze putten wordt regenwater opge vangen dat door de deels onaf gedekte berg groenvoer is gesij peld, die Van Iwaarden op een iDetonplaat heeft liggen. Het Waterschap heeft geconsta- teerd dat. de putten soms overlo pen, waardoor er afvalwater in de Zwaakse Kreekrest terecht komt. Deze sloot is een uilloper van het natuurgebied de Zwaakse Weel. De onderwater- bodem in het gebied is pas voor één miljoen gulden schoonge maakt, zei een woordvoerder van het Waterschap gisteren in Den Haag. Overkapping Zeeuwse Eilanden wil dan ook dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de lozingen door Van Iwaarden. Dat kan door de voeropslagplaats af te dekken met plastic, Ook is het mogelijk om de putten op tijd leegte pom pen en het vuile water naar een afvalverwerkingsbedrijf te brengen, aldus het Waterschap. Van Iwaarden bouwt zelf liever een overkapping boven zijn voerplaats, maar daai-voor krijgt hij van de gemeente Goes geen bouwvergunning. Afdek ken van het voer zou niet handig zijn, omdat met de vijfhonderd melkkoeien van Van Iwaarden het voer te vaak wordt aange sproken. De twee putten zijn door de vee houder a a ngelegd nadat door de rechtbank was veroordeeld voor het overtreden van de mi lieuvergunning. Nu de putten af en toe overstromen, is het wa terschap in actie gekomen. Karei V won in 1525 de slag bij Pavia. Jan van Gruuthuse gcif daarom een groots huisfeest in zijn Haamsteeds kasteel. Het gala mondde helaas uit in een grote brand. Zittend in deze com fortabele werkfauteuil van Leolux word |e geïnspireerd om creatieve dingen te bedenken. Misschien wel om een huisparty te organiseren. We hebben hem juist hier neergezet als waar schuwing om vooral voorzichtig te zijn, maar ook als een eeuwenoude ode aan de kunst van leven en wonen. Kees den Herder Interiourstyling Walcheren /yf I V, Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43