Israël onderzoekt vrachtbrieven Agressieve campagne itegen rokende jeugd Minister Zalm houdt vast aan afspraken over tegenvallers Project terugkeer asielzoekers fiasco Plan voor wachtlijst asielzoekers stuit op verzet PvdA en D66 binnenland Zevenhonderd mensen kampen met klachten na Bijlmerramp Alternatieve inspectie vliegbasis geweigerd Asbest in Rotterdamse school Gebreken aan Opeis en Peugeots Haast Borst in apothekenzaak Gezondheidslij n ook voor doven Wallage eerste burger Groningen Geluidsklachten naar gemeente f Gratis J fotocamera bij aankoop van een Politie arresteert gangster België Vierde ecoduct geeft dieren de ruimte vrijdag 2 oktober 1998 van onze redactie binnenland 6 AMSTERDAM - In Nederland n en Israël hebben de jongste ont- e hullingen over de Bijlmerramp aj de roep om meer informatie ver- 3I sterkt. Het Israëlische ministe- a, rie van Transport onderzoekt de ,r lading van de zes jaar geleden op de Bijlmer neergestorte El ir Al-Boeing. In Nederland drong |ING Groep stelt J winstverwachting jj naar beneden bij a DEN HAAG - De ING Groep ti stelt de winstverwachtingen e, voor het hele jaar 1998 naar be- ■v neden bij. De Raad van Bestuur gaat nu uit van een stijging van ls de winst per aandeel van 15% 8 ten opzichte van vorig jaar. ie De verwachtingen waren tot nu !g toe dat de winst per aandeel met u 30% zou stijgen. Na Shell, Phi- lips, KLM, Van Melle, Hoog ovens is de ING-groep het zesde concern dat de toekomst iets somberder in ziet. De winst van d ING over het eerste half jaar be droeg 3.841 miljoen. n „De financiële crisis in Azië en j andere delen van de wereld la ten zich ernstiger aanzien dan bij de publicatie van de half jaarcijfers in augustus werden voorzien", stelt ING. De bank en verzekeringsgroep denkt zelfs dat de winst 1.5 miljard lager uit zal komen dan eerst geraamd. De oorzaken hiervan liggen bij de verliezen op de handelsportefeuilles, de sterk gereduceerde volumes in het internationale financiële verkeer. De financiële groep heeft ook voorzieningen moeten treffen om eventuele klappen op te vangen als het Russische bankwezen zijn verplichtingen niet na kan komen. De overnames die ING het afge lopen jaar heeft gedaan, zorgen ondanks het bijstellen van de winstveiwachtingen toch voor een aardige bijdrage aan de net towinst. Het afgelopen jaar werden een bank (BBL) in Bel gië, een bank in Duitsland (BHF-bank) en in de Verenigde Staten (Furman Selz) en verze keraar Equity of Iowa overge nomen. GPD de Tweede Kamer bij minister Borst (Volksgezondheid) aan op meer duidelijkheid over de do cumenten. De slachtoffers drei gen Borst intussen met een kort geding. De nieuwe commotie is ont staan na de bekendmaking woensdag dat de El Al-Boeing een grondstof voor het zenuw gas Sarin aan boord had. Dat bleek uit de vrachtbrieven. Naar aanleiding hiervan gaat het Israëlische ministerie na of de Israëlische overheid en/of El Al inderdaad informatie over de lading hebben verzwegen. Als de bewuste chemische stoffen werden vervoerd, dan moet vol gens het hoofd van de Israëli sche burgerluchtvaart Yarkoni worden vastgesteld of dat strij dig was met richtlijnen van de maatschappij. Het onderzoek richt zich alleen op het vervoer van dimethyl me- thylfosfonaat (DMMP). Infor matie over het tot nog toe ge classificeerd gebleven deel van de lading wordt niet vrijgege ven, liet hij weten. Over enkele dagen komen de eerste bevin dingen naar buiten. De stoffen waren bedoeld voor het Israel Institute for Biologi cal Research (IIBR) in Nes Tzio- na dat al jaren in opspraak is wegens de mogelijke productie van biologische wapens. Binnen de Israëlische vredesbeweging wordt de jongste onthulling op gevat als bewijs daarvoor. Risico's In Nederland wil de Tweede Ka mer van Borst weten of de pa pieren die zij van minister Jor- ritsma ontving duidelijk genoeg waren om de risico's voor de volksgezondheid te kunnen be oordelen. De Kamer besloot on langs dat er een parlementaire enquête komt naar de vlieg ramp. Zevenhonderd mensen in Am sterdam-Zuidoost en Diemen- Zuid kampen met klachten die zij zelf of hun huisarts in ver band brengen met de Bijlmer ramp, zo werd gisteren bekend. Driehonderd van hen hebben volgens de artsen klachten die aan de gevolgen van de vlieg ramp te wijten kunnen zijn. Bij de andere vierhonderd patiën ten is volgens de artsen geen direct verband te vinden. De cij fers staan in de tussenti j dse rap portage Gezondheidsklachten Bijlmerramp van het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam (AMC). De driehonderd patiënten van wie volgens artsen zo goed als zeker vaststaat dat zij kampen met gezondheidsproblemen die het gevolg zijn van de ramp, kampen met psychische proble men als angst, nervositeit, ge spannenheid, slaapstoornissen, depressieve gevoelens en con centratiestoornissen. De alge menere, niet gespecificeerde klachten zijn vooral moeheid, pijn op diverse plaatsen en een verminderd vermogen tot licha melijke inspanning. Namens de slachtoffers dreigde advocaat Van der Goen Borst gisteren met een kort geding. Hij eist medisch onderzoek door specialisten. Besluit zij daar niet binnen twee dagen toe, dan stapt hij naar de rechter. Minister Borst vindt medisch onderzoek op dit moment niet opportuun, het AMC vindt het volstrekt overbodig. ANP zie ook pagina 2 Een actievoerster, vermomd als atoomslachtoffer met kind, wordt weggestuurd bij de poort. foto Marcel antonisse/ANP van onze redactie binnenland VOLKEL - Enkele tientallen vredesactivisten en antimili taristen hebben gisterenmid dag tevergeefs geprobeerd een 'inspectie' uit te voeren op de vliegbasis Volkel. Volgens hen liggen op het militaire veld kernwapens opgeslagen. Het 'inspectieteam' kwam niet verder dan de hoofdpoort, die door de actie ruim een uur ge blokkeerd was. De beoogde inspectie had moeten plaatsvinden in het kader van 'Abolition Day', een internationale actie tegen kernwapens. Ook in andere landen zijn gisteren soortgelij ke inspectiepogingen onder nomen, aldus de actievoer ders. Na afloop van de actie betrap te de politie vier vrouwen, ter wijl ze op een afgelegen plaats bezig waren het hekwerk rond de vliegbasis open te knippen. Bij hun aanhouding is een van hen door een hond van de Luchtmacht Bewaking in de arm gebeten. De vrouw moest zich in het ziekenhuis laten be ha ndelen. Tegen de vier is pro ces verbaal opgemaakt. Daar na zijn ze in vrijheid gesteld. Op de Belgische vliegbasis Kleine Brogel pakte de politie bij een soortgelijke actie 46 mensen op. Het Forum voor Vredesactie en Voor Moeder Aarde hadden op Kleine Bro gel een 'controlezoektocht' ge organiseerd naar Amerikaan se kernwapens. Op de NAVO- basis zouden ten minste elf kernkoppen opgeslagen lig gen. ANP/Belga ROTTERDAM - Een schoolgebouw van het Albeda College in Rotterdam is gister gesloten, nadat bij bouwkundige inspec tie verhoogde concentraties asbest waren aangetroffen. Het gaat om het gebouw aan de Sportlaan in IJsselmonde. De leerlingen zijn naar huis gestuurd. De schoolleiding tracht in de omgeving vervangende lesruimte te vinden. Ongeveer duizend cursisten maken gebruik van het schoolgebouw Het Albeda College is een van de grootste instellingen voor be roepsonderwijs in Rotterdam. GPD/ANP SLIEDRECHT - De nieuwste modellen van de Opel Astra en de Peugeot 306 kunnen mankementen vertonen. Bij de Opel gaat het om de stuurinrichting, bij de Peugeot 306 om de wiel ophanging. Peugeot roept de 306's terug, bij Opel kunnen klanten zich melden. Bij de Astra moet een bevestigingsbeugel die de stuurkolom verbindt met het dashboard nader worden gecontroleerd. Opel adviseert klanten die vermoeden dat er iets mis is con tact op te nemen met hun dealer. Peugeot roept de enkele honderden eigenaren van de 306 van dit jaar op om naar de garage te komen om een bout van de wielophanging te laten controleren. ANP RIJSWIJK - Minister Borst van Volksgezondheid wil dat zie kenfondsen al op korte termijn eigen apotheken kunnen op zetten. Wachten op het formeel opheffen van het verbod daar op. duurt haar te lang. Daarom heeft zij de Ziekenfondsraad gevraagd met ingang van januari 1999 een algemene ontheffing van het verbod te geven, zo schrijft zij in een brief aan de Tweede Kamer. Later volgt dan een formele wetswijziging. ANP UTRECHT - De Korrelatie Gezondheidslijn is vanaf novem ber ook toegankelijk voor doven en slechthorenden. Er komt een speciale teksttelefoon die het mogelijk maakt dat deze groep de lijn kan gebruiken. Nederland telt 300.000 doven en slechthorenden. De Korrelatie Gezondheidslijn (0900-1450) bestaat sinds fe bruari dit jaar en is een wegwijzer voor iedereen die vragen heeft over gezondheid en welzijn. Voor doven en slechthoren den komt straks een apart nummer. ANP GRONINGEN - Burgemeester Wallage van Groningen is gis teren geïnstalleerd in de gemeenteraad, een dag na zijn beëdi ging door Commissaris der Koningin Alders. Met de installatie van Wallage heeft Groningen een definitie ve opvolger voor Ouwerkerk. die begin dit jaar vertrok. Ou- werkerk diende zijn ontslag in, omdat hij vond dat de ge meenteraad onvoldoende vertrouwen in hem stelde na de Oosterparkwijkrellen en de bestuurscrisis die volgde. ANP DEN HAAG - Mensen die klachten hebben over geluidsover last kunnen wat de Tweede Kamer betreft in de toekomst hun grieven uiten bij de gemeente, in plaats van bij de landelijke overheid. Het zal echter tot na 2000 duren voor het zover is. De Kamer stemde gisteren in met de verandering van de wet Geluidhinder. Nu is de landelijke overheid nog verantwoor delijk voor regels voor geluidsoverlast. Als de gemeenten de normen voor wonen, uitgaan en industrie vaststellen, dan zal de overlast naar verwachting dalen. ANP door Peter de Kneqt DEN HAAG - Het terugkeer project voor. afgewezen asiel zoekers 'Vrijwillige terugkeer met opgeheven hoofd' is uitge lopen op een fiasco. Ondanks de miljoeneninvesteringen en de verwachting dat vele asielzoe kers het project zouden aangrij pen voor een terugkeer naar het land van herkomst, hebben slechts twee asielzoekers van de regeling gebruik gemaakt. Het was de bedoeling dat 1.200 afgewezen asielzoekers uit Ethiopië, Angola en Eritrea voor de regeling in aanmerking zouden komen. Volgende week vergadert een zware delegatie van de ministe ries en particuliere instellingen over het project. Na Eritrea is, vanwege de 'on veiligheidssituatie', per 1 okto ber ook het project in Angola stopgezet. Het speciaal opge richte projectbureau voor de opvang in Angola is woensdag gesloten. De vier medewerkers zijn ontslagen. De 'starre' ambtelijke aanpak door de overheid, het gebrek aan vertrouwenwekkend over leg met de asielzoekers zelf en onwil bij de regeringen en am bassades van betrokken landen, zijn de voornaamste oorzaken van de mislukking. Daarnaast blijken landen als Eritrea en Angola minder veilig dan vorig jaar bij de start van het project werd aangenomen. Ook stuit de overheid op veel verzet bij de poging alleenstaande minderja rige asielzoekers terug te laten keren naar hun thuisland. GPD zie ook pagina 2 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regeringspar tijen PvdA en 1)66 hebben op voorhand ernsfige bezwaren te gen het invoeren van wachtlijs ten voor asielzoekers die dan vervolgens zelf voor onderdak moeten zorgen. Staatssecretaris Cohen van Justitie overweegt een dergelijke noodgreep. D66-Kamerlid Dittrich zei het niet verantwoord te vinden om mensen in Nederland die heg noch steg kennen, op straat te laten. Ze zouden in handen kun nen vallen van drugsdealers of in de prostitutie verzeild kun nen raken, meent hij. Volgens hem moet het toch mo gelijk zijn om huisvesting te vinden, bijvoorbeeld in leeg staande kazernes. Hij wees er ook op dat binnenkort in Rijs wijk het pand vrijkomt van het ministerie van Volksgezond heid, dat naar Den Haag ver huist. „Daar kunnen honderden mensen in." PvdA-woordvoerder Middel heeft soortgelijke bezwaren als Dittrich. Hij heeft die overigens al in een eerder stadium geuit, waarbij hij wees op het gevaar dat asielzoekers verdwijnen in de illegaliteit. Beide Kamerle den zeggen overigens nog niet te weten wat Cohen precies voor ogen heeft. WD-woordvoerder Kamp zei niet te willen reageren op een voorstel dat hij niet kent. De PvdA-staatssecretaris zou de wachtlijsten overwegen om de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND). die de asielver zoeken behandelt, te ontlasten en omdat de asielcentra volzit- ten. Het kabinet praat vandaag over maatregelen om de stijgen de toestroom van asielzoekers het hoofd te bieden. Cohen maakte eerder bekend dat hij eventueel tenten gaat in zetten om asielzoekers op te vangen. Hij wil bovendien meer druk uitoefenen op Bosniërs om terug te keren. Vluchtelingenwerk noemt de uitgelekte plannen 'desastreus'. In een biïef aan de staatssecre taris waarschuwt voorzitter Te Loo voor een paniekklimaat. Het kan volgens hem niet zo zijn dat mensen die in Nederland be scherming zoeken, geen opvang kunnen krijgen. Te Loo wil in ieder geval datalle asielzoekers zich melden en la ten registreren in een aanmeld centrum. „Alleen diegenen die kansloos zijn, mogen worden afgewezen", vindt hij. Te Loo zegt zelf geen alternatieven voor handen te hebben om het asielprobleem het hoofd te bie den. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën houdt vast aan de kabinetsafspraak om bij tegen vallers in de overheidsinkom sten minder te doen aan de verlaging van het financie ringstekort en aan lastenver lichting. Hij zei dat gisteren tijdens de financiële beschou wingen in de Tweede Kamer. De afspraken houden in dat het kabinet die eventuele tegenval lers deels verrekent met het fi nancieringstekort (dat dan stijgt) en deels in mindering brengt op de 4.5 miljai'd die de regering wil spenderen aan een grote belastinghervorming die in 2001 zijn beslag moet krijgen. Zowel de regeringsfracties van de VVD en D66 als die van oppo sitiepartij CDA kritiseerden de ze week die afspraken. Zalm legde er gisteren de na druk op dat de afspraken over tegenvallers het spiegelbeeld zijn van de manier waarop het kabinet met inkomstenmeeval lers omgaat. Daarbij geldt dat Paars-2 een deel daarvan benut voor verlaging van het financie ringstekort en een deel Voor ex tra lastenverlichting. Het kabi net mag de meevallers niet aan extra uitgaven besteden. Zalm-norm De minister herinnerde de Ka mer eraan dat die 'Zalm-norm' vooral bedoeld is om rust te brengen in het begrotingsbe leid- Het voorkomt, aldus Zalm, dat je bij iedere mee- of tegen valler je beleid weer moet ver anderen, zoals dat voor 1994 het geval was. Volgens de bewindsman is er op die regel maar één uitzondering die optreedt als het financie ringstekort in de buurt van de 3% komt, omdat Nederland zich binnen de Europese Mone taire Unie heeft verplicht daar onder te blijven. Dat risico is volgens hem 'hypothetisch'. WD en D66 bleven echter bij hun kritiek. Ze achten zich niet aan de afspraak over tegenval lers gebonden, omdat die niet in het regeerakkoord staat. Pessimisme Aanleiding voor het debat over de kabinetsafspraken over te genvallers waren de sombere voorspellingen over de interna tionale economie die de afgelo pen weken zijn gedaan. Zalm relativeerde echter dat pessi misme met onder meer een ver wijzing naar de grote marges waarmee bij economische prog noses moet worden gerekend. „Ik heb mij er in mijn tijd als CPB-directeur altijd over ver baasd hoeveel invloed die prog noses op de politiek hebben gehad aldus de minister. Bo vendien hebben perioden met een groei die minder dan 2% be droeg zich na de oorlog nauwe lijks voorgedaan, Staatssecretaris Vermeend zei de Kamer gisteren toe bij de be lastinghervorming nog eens goed te zullen kij ken naar de po sitie van de middeninkomens. Alle grote fracties vinden dat die erbij de belastingoperatie te bekaaid afkomen. ANP door Wanda Vervest DEN HAAG - Agressief, snel en hard. Dat is volgens de Stich- j ting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) de manier om jongeren I te bereiken. Met een harde tele visiecampagne hoopt de stich- f" ting de boodschap 'Niet roken is pas echt stoer' onder de aan- dacht van de tieners te brengen. jEen jongen die zijn vader knock-out slaat, een meisje dat een automonteur vol in zijn "kruis grijpt. Stoer en ze roken niet. Geweld dat door humor (wordt gerelativeerd noemt Sti- voro-directeur De Blij het. '.„Dit is de manier om jongeren te [bereiken. Zulke spots slaan aan", aldus De Blij. „Ze snap pen de boodschap ook en vinden ■hem leuk. Onderzoek heeft dat uitgewezen." De spots werden uitgeprobeerd op ouders van tieners. „En die zien er de humor ook van in hoor", verzekert de directeur. „Al worden daar wel wat wenkbrauwen gefronst." Dat zijn stichting met de spots geweld zou promoten, wijst hij van de hand. De serie van vijf televisiespots is met name gericht op jongeren tussen de 12 en 16 jaar. Veertig procent van hen rookt. Daar naast rookt tien procent van de 10- tot 12-jarigen, en vijftig procent van de 18- en 19-jari- gen. „Het is de groep tussen 12 en 16 waar we ons de meeste zorgen over maken", aldus De Blij. In die leeftijdscategorie vindt de omslag plaats. Waar ro ken eerst vies en verderfelijk wordt gevonden, bezwijkt een groot aantal toch. De Blij: „In (Advertentie) AEG Top Comfort stofzuiger J deze groep is dus de grootste winst te behalen. Dit zijn de jon geren die beginnen te roken." Gelijktijdig met de tv-spots loopt er een wat zachtaardiger project. 'Smoke Free Kids', dat ook door het Stivoro wordt uit gevoerd, biedt kinderen tussen de 12 en 15 jaar een contract aan. Voor drie jaar niet roken, ontvangen ze driehonderd gul den. GPD AMSTERDAM - Het Landelijk Rechercheteam heeft gister middag in Amsterdam een in België ontsnapte gangster op gepakt. Een rechtbank in België veroor deelde de man in mei tot twintig jaar cel wegens roofovervallen op onder meer een casino en een bank in Gent. In juli slaagde de man erin te ontsnappen toen hij werd overgebracht van de ge vangenis in Brugge naar het ge rechtsgebouw in Gent. Sinds dien was hij spoorloos. Begin deze week kwam uit België een rechtshulpverzoek. Het is niet bekend waar en hoelang de man al in Nederland verbleef. ANP Een dwarsdoorsnede van het ecoduct. De blokken van polystereen, een soort piepschuim, zijn goed te zien. Ze vormen de lichtgewicht vulling van de aarden deklaag. foto Tom van Dijke/G PD door Arnold Zweers APELDOORN - Rijkswaterstaat en Staatsbosbe heer geven het Veluws wild én zichzelf een eco duct cadeau. De eerste overheidsinstelling bestaat tweehonderd jaar. Staatsbosbeheer hon derd jaar. Het vierde viaduct van Nederland dat grofwild en de kleinere dieren ruim baan geeft, is zo goed als klaar. Eind van de maand worden de definitieve rasters geplaatst en gaan de tijdelijke - die de dieren nog de pas moesten afsnijden - aan de kant. Herten, reeën, wilde zwijnen en klein wild als dassen, vos sen en konijnen hebben dan een brede passage over de Al tot hun beschikking. De dieren kunnen voor het eerst sinds de aanleg eind jaren zestig de drukke autosnelweg tussen Apeldoorn en Amersfoort oversteken. Tien jaar geleden kwamen er al twee ecoducten tot stand over de toen opgeleverde autosnelweg A50 tussen Apeldoorn en Arnhem. Daarna volgde Twente met een oversteek bij Oldenzaal over de Al. GPD Je hebt stofzuigers en je hebt de AEG Top Comfort. Het verschil zit 'm in de pure kracht, de slimme details en de ergonomische vormgeving. En t/m 31 oktober ook in de gratis Ricoh YF-10/Date camera die u erbij krijgt! Vraag in de winkel om meer informatie of bel (0172) 46 84 68.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3