beter bent vorige werkgever Altijd bewijzen dat je WHS raakt niet in paniek PZC sport vrijdag 2 oktober 1998 bw 33 Tahapary ontmoet Atlanta Braves op voorsprong Verzwakt Vlissingen gokt op middenmoot Alwin Vermeulen kan niet meer zonder hardlopen Atleet Alwin Vermeulen uit Kwadendamme toont de medaille die hij in ontvangst mocht nemen na het uitlopen van de marathon van Berlijn. foto Dirk Jan Gjeltema door Jasper van der Bliek C KWADENDAMME - Typisch voorbeeld van een nuchtere Zeeuw: iemand die weet dat hij in een bepaalde sport behoorlijk goed is, en zichzelf toch slecht a noemt. Valse bescheidenheid of tj realisme? „Ja kijk, in het Zeeuwse kan ik goed mee. Maar landelijk ben ik gewoon één van lS! de velen. Punt uit." r. Atleet en langeafstandloper Al- i win Vermeulen (28) uit Kwa- t dendamme komt tot die conclu- sie als hij denkt aan zijn loop- baan en alvast vooruitkijkt naar - de toekomst. Af en toe schiet hij in de lach als hij zich een grap- iU pig of opmerkelij k moment her in innert. De Zuid-Bevelandse :f doorzetter over het hardlopen, 3i de sport die hij zo fanatiek beoe- fent en waar hij te laat mee be- j gon. Over zijn tijd in de voetbal- la lerijen afzien, vreselijk afzien, ie „Twee weken geleden beleefde 0 ik één van de hoogtepunten van q mijn carrière als hardloper. Ik heb toen meegedaan aan de ma il rathon van Berlijn en heb daar toen een nieuw persoonlijk re cord van 2 uur, 35 minuten en 30 seconden gelopen. Werd ik toch mooi 109e mee. Een goede pres tatie, zeker als je bedenkt dat er 27000 deelnemers waren." Wereldrecord ai „Het was een hele ervaring om iö daar mee te doen, alle straten M stonden helemaal vol toeschou- jjj wers, dat maak je niet vaak mee. ju Een ander mooi moment aan de id wedstrijd in Berlijn was dat ij juist daar het wereldrecord ver- beterd werd. Zoiets zet je eigen prestatie dan ook meteen in het juiste perspectief. Marathons zijn volgens mij voor elke loper X het hoogtepunt. Iets om altijd 1 naar toe te werken, want het is X toch geweldig om een goede tij d J te lopen op zo'n klassieke af- stand." „Ikzelf liep in Berlijn voor de )t derde keer een marathon. Vorig )l jaar heb ik daar ook al meege- J< daan en ik ben ook in Rotterdam al een keer van de partij ge weest. Eén van mijn doelen is nu om minstens één keer per jagr een marathon te lopen. Meer - kan ook echt niet, daar ben ik nog lang niet goed genoeg voor et getraind. En als je dit soort din gen gaat overhaasten loop je je zelf de vernieling in." Ik ben niet altijd hardloper ge weest. Twintig jaar lang heb ik bij ons in Kwadendamme voet bal gespeeld, eigenlijk al vanaf het moment dat ik aan sport mocht beginnen. En al die tijd hebben we practisch op hetzelf de niveau gespeeld, rond de vijf de klasse. Kijk, Kwadendamme is maar een klein dorpje, met weinig voetballers, dus we kon den gewoon niet beter." Conditie „Waar ik eerst altijd aan voetbal genoeg had, ging ik toen ik een jaar of achttien was steeds meer extra lopen. Aanvankelijk ge woon om mijn conditie was op te vijzelen, maar later werd het se rieuzer. Ik maakte er een wed strijd van om mezelf te verbete ren, en steeds betere tijden te lo pen. In die tijd, ik was een jaar of 20, 21, zat ik op de HTS, en moest ik een aantal keren stage lopen, onder meer in Limburg en Noord-Holland. Ik kon toen dus niet voetballen, en ik legde me steeds meer toe op het lopen en dat beviel goed. „Toen wist ik eigenlijk al dit dat de sport was die ik echt fanatiek wilde beoefenen. Waar ik eerder mee had moeten beginnen. On geveer drie jaar geleden werd het echt serieus, want ik ging meedoen aan wedstrijden. Dat viel ontzettend tegen. Je komt dan tegen anderen te lopen, die een stuk verder zijn en een tem po aanhouden waar je helemaal kapot van gaat. In mijn allereer ste wedstrijd bijvoorbeeld, over een parkoers van 20 kilometer, ging het in het begin nog best lekker, ik lag vierde, kon goed volgen. Maar een paar kilome ter voor de eindstreep zat ik er volledig door, heb zelfs nog een stukje moeten wandelen, omdat ik echt niet meer kon. Uiteinde lijk eindigde ik als twaalfde." Vaarwel „Ik besefte toen dat als ik echt wat wilde bereiken in het hard lopen, ik mijn benadering van de sport drastisch moest veran deren. Ik ben lid geworden van AV'56 in Goes en besloot het voetbal definitief vaarwel te zeggen. Toch heeft dat afscheid langer geduurd dan verwacht, want vanwege een tekort aan spelers heb ik vorig seizoen nog heel het jaar meegedraaid. Pas nu ben ik helemaal gestopt. Ik ga alleen nog weieens kijken als ze thuis spelen." „Tegenwoordig loop ik onge veer 25 wedstrijden per jaar, re delijk gelijk verdeeld over zo mer en winter. Veelal zijn dit wedstrijden in het Zeeuwse, omdat ik voor de landelijke eve nementen nog veel te kort kom. Eerst moet ik nog een paar jaar trainen om mijn basissnelheid te vergroten, en leren om in ver schillende tempo's te lopen. Het maakt me niet uit dat ik me nu nog niet, en waarschijnlijk nooit kan meten met de landelij - ke top. Dan had ik eerder met de sport moeten beginnen. Op mijn hoogtepunt zit ik in elk geval nog niet, want een lange af standsloper behaalt zijn beste prestaties gewoonlijk pas als hij al een jaar of tien dagelijks met de sport bezig is." „Ik train tegenwoordig zo'n vier a vijf keer per week. Dat is al een groot verschil want toppers als Marco Gielen en Bert van Vlaanderen trainen minstens het dubbele. Maar die jongens zijn dan ook fulltime met hun sport bezig, terwijl ik ook mijn werk bij een bedrijf voor veilig- heidskleding nog heb." Systematisch „Tijdens mijn trainingen ben ik ontzettend fanatiek. Ik ben niet iemand die stopt als hij een pijn tje voelt of geen zin heeft om te gaan. Iedere keer loop ik op het scherp van de snede. Ik train door Alex Krappen SINT ANNALAND - De hoofd macht van WHS vorig jaar gedegradeerd uit de tweede klasse, verzamelde uit vier wed strijden tot nu toe één punt. Het tweede en derde team van de vereniging uit Sint Annaland doen het nog slechter: beide teams staan na vier rondes puntloos onderaan. Maar bij WHS is men niet in paniek. Sterker nog, de magere resulta ten waren ingecalculeerd, want voor het tweede jaar achtei'een raakte de club een groot aantal spelers kwijt, en dus moest er jeugd ingepast worden. Voorzit ter Sander Westdoip is daar duidelijk in. „In de laatste twee jaar zijn we een heel elftal om diverse redenen kwijtgeraakt. Van de oude garde spelen nog maar vier mensen bij ons." Jo- han van de Repe, Arthur de Jon ge, Leon de Witte en Rien Fase bleven WHS trouw, in tegenstel ling tot Leon den Ouden, Pa trick Ketting, Rinus den Engels man en William Verhop. De eersten vertrokken naar WC '68, Verhop naar FC Bergen. Twee andere ervaren krachten, Vincent en Richard de Jonge, deden een stapje tenig, en spe len nu in het tweede. Spelers halen was geen optie, volgens Westdoip. „Daar heeft het bestuur niet voor gekozen. ook heel systematisch volgens een speciaal voor mij gemaakt schema, de accenten liggen ie dere keer weer op iets anders." Echt een absoluut favoriete af stand heb ik niet, maar ik ben op mijn best in wedstrijden langer dan vijftien kilometer. Korte wedstrijden liggen me gewoon Bovendien vraag ik me af of ze wel zouden komen, want in te genstelling tot andere derde klassers betalen wij niet." De enige oplossing was het ver sneld inpassen van jeugdspe lers. „Die spelers kunnen op ter mijn wel goed worden, maar nu missen ze nog de ervaring. In het eerste staan nu acht spelers die jonger zijn dan twintig jaar." Het grote manco bij WHS is tot nu toe het scorend vermogen. „De grootste problemen liggen niet, waarom weet ik niet eens precies. Misschien ben ik niet explosief genoeg, Wat ik ook graag doe is heuvelop lopen. Ik ga regelmatig samen met een paar vrienden van AV'56 naai de Ardennen om daar in de heu vels pittig te trainen." „Vaak snappen mensen ook niet in de voorhoede. Die zijn we he lemaal kwijtgei'aakt. Kansen creëren is het probleem niet, maar we hebben in vier wed strijden nog niet gescoord. We hadden stiekem toch gehoopt in de dei-de klasse mee te kunnen draaien, maar dat blijkt dus niet reëel." Handhaving Het is afwachten hoe de jeugd zich gaat ontwikkelen, maar Westdorp heeft er veilrouwen waarom ik dit doe, vinden raar dat ik het leuk vind om het ui terste van mezelf te vergen. Ik weet daar nooit een antwoord op. In zekere zin geeft het wel eën kick om na zo'n ontzettende inspanning de finish weer te ha len en dan een voldaan gevoel te hebben. Ik zou ook niet zonder het lopen kunnen. Het is zelfs zo dat ik als ik een weekje niet ge lopen heb, ik chagrijnig word, dan krijg ik last van ontwen ningsverschijnselen. „Iedere wedstrijd is ook een soort strijd. Je moet altijd weer bewijzen dat je beter bent als de concurrentie Dat dwingt je heel diep te gaan. In Zeeland is er een vast groepje met ondermeer Mi- quel van Tongeren, Niels Koole en Theo Rabout waar ik het al tijd tegen op moet nemen. Bin- nenkoi-t krijgen we die strijd weer in de Zeeuwse crosscom petitie. Daar ben ik wel één van de kanshebbers." Het allei-gx-ootste nadeel van de loopsport is als je 'er door heen zit'. Ik heb dat een paar keer heel erg gehad. Je benen voelen als lood. je kan niet meer, maar toch ga je door Het ligt niet in mijn karakter om op te geven. Eén keer heb ik dat bijna gedaan. Dat was vorig jaar in de marathon van Berlijn. Na 32 ki lometer zat ik zo ontzettend ka pot. Ik liep op mijn tandvlees, moest ontzettend bijten. Nee, daar denk ik niet graag aan te rug." in. „Het gaat elke week beter, maar ik weet niet of dat genoeg is voor handhaving." Tegen alle verwachtingen in is de sfeer in de drie elftallen goed. „Vox-ig jaar was de sfeer in het eerste helemaal weg, maar nu is het weer een hechte groep. Ook bij de andere teams heerst geen verslagen gevoel. Nogmaals, deze reeks was gewoon ingecal culeerd." Ook de trainigsopkomst lijdt niet onder de slechte resultaten. „Voi-ige week donderdag waren er zesentwintig man op de trai ning, en die jonge gasten ston den al een halfuur voor de trai ning op het doel te schieten. Waar vind je dat tegenwoordig nog?" De supporters laten WHS ook niet in de steek. „Het is nog even dx-uk als vorig jaar, maar ik denk dat we snel resultaten moeten behalen. Anders zou dat wel eens minder kunnen gaan worden." Voor WHS glooxd er wel licht aan het eind van de tunnel. Mi chel Mosselman, één van de grootste talenten van WHS, werkt hard aan het herstel van zijn rug. En Rinus den Engels man, die nu bij WC slechts bankzitter is, denkt erover om terug te keren bij zijn oude club. Westdorp: „Wij Houden Stand." Maar de komende tijd zal er toch gewonnen moeten gaan worden.... door Vincent de Rijke VLISSINGEN - Na vier speel ronden in de tweede klasse E van het zaterdagvoetbal delen vier ploegen de leiding. Kapelle deed goede zaken door vorig weekeinde medekoploper SSV'65 te verslaan. Ook Ter- neuzense Boys en Yerseke won nen hun wedstrijden zodat zij de twee andere lijstaanvoerders zijn. Dauwendaele sluit de rij met slechts twee punten. SSV'65, dat zaterdag aantreedt tegen Middelburg, heeft wat recht te zetten na de domper van afgelopen week. De ploeg uit Goes kreeg in de slotfase vier goals te verwerken tegen Kapel le. Trainer Leendei-t Geelhoed weet waarom: „Toen het nog 1-1 stond, wilden we iels forceren. Wij zijn achterin een op een gaan spelen, wat totaal ver keerd uitpakte. Op beslissende momenten laten wij het nog af weten. Het is een tekort aan mentaliteit en ei-varing. De Goese formatie moet het te gen Middelburg stellen zonder Marco Goovers. Jostein Decorte en Mark de Gx-oote hebben bles sures overgehouden aan de wedstrijd tegen Kapelle en zijn misschien niet op tijd fit. Middelburg Voor Middelburg-trainer John Tahapary is het duel met SSV niet zomaar een wedstrijd. Hij voetbalde vijf jaar lang bij de Goesenaren en was er de laatste twee jaar hulptrainer. „Ik ken de ploeg natuurlijk goed en denk dat SSV en Kapelle de te kloppen ploegen zijn dit sei zoen. Zowel Middelburg als SSV hebben een jonge ploeg. SSV heeft het vooi-deel dat de ploeg al langer in dezelfde sa menstelling speelt. Tahapary beschikt zaterdag weer over Jordi Sohier en Ro nald van de Heijden, die een schorsing hebben uitgezeten. El Hadji Faye en Erwin Vrijenhoek zijn geblesseerd, Verder is het spelen van Alexander Bom on zeker omdat hij zich nog in het buitenland bevindt voor zijn werk. Yerseke De ploeg van trainer Ad Poort vliet pakte zaterdag cjrie punten tegen Arendskerke. Ondanks de goede competitiestart blijft de oefenmeester voorzichtig: „Tot nu toe hebben wij een paar keer gelukkig gewonnen. Het is een feit dat ons spel nog heel wat te wensen overlaat." Yerseke krijgt zaterdag het te genvallende Dauwendaele op bezoek. Poortvliet, die Dau wendaele enkele jaren onder zijn hoede had, vlakt de Middel- burgers nog niet uit als titelkan didaat. „Er is in deze klasse wei nig krachtsverschil. Er zijn ze ven of acht ploegen die kampi oen kunnen wordenPoortvliet mist laatste man De Smit. John Vette herstelt nog van een ham stringblessure, maar speelde af gelopen week al enkele minuten mee in de hoofdmacht van Yers eke. Dauwendaele De geel-blauwen zijn de com petitie teleurstellend gestart. Met twee punten uit vier duels is Dauwendaele hekkensluiter in de tweede klasse. De oorzaak van de slechte resultaten is aan wijsbaar, volgens trainer Geit Booij: „Na een goede voorberei ding kon de competitie niet vroeg genoeg beginnen. Maar de 6-0-nedeiiaag op de eerste competitiedag tegen SSV heeft ons achtervolgd, Na die wed strijd voelde ik me toch genood zaakt wat te gaan schuiven bin nen het elftal." De oefenmeester blijft vol goede moed over de toekomst:,, Als wij dit seizoen gespaard blijven van veel blessures en schorsingen kunnen wij best met de eerste vier meedoen." Kapelle Kapelle mag zich op basis van het doelsaldo leider noemen in de tweede klasse. „Dat is aan het begin van het seizoen wei eens anders geweest", herinnert trainer Joost Folmer zich, „Ik heb begrepen dat nagenoeg elke ploeg voor hel kampioenschap wil gaan. Dus bekijk ik per wed strijd de mogelijkheden. Ik heb heel wat jonge spelers, die ik niet al te veel druk op wil leggen. Iemand als Edwin van Damme maakt er zaterdag drie, zijn naam staat in de krant. Het is kijken hoe zo'n jongen daarmee omgaat", aldus Folmer. Over schorsingen of blessures maakt hij zich niet druk: „Ik steek mijn energie liever in spelers die wel kunnen spelen." Kapelle heeft de lastige uitwedstrijd tegen 's-Heer Arendskerke voor de boeg. 's-Heer Arendskerke De formatie van trainer Kees van der Sluis heeft moeite met het sprokkelen van de punten. Van der Sluis heeft daar geen boodschap aan. „Ik ben tot nu toe nog geen ploeg tegengeko men die beter is. Ik heb dus niks om me druk over te maken," spreekt hij vol zelfvertrouwen Van der Sluis vindt dat Kapelle zaterdag als favoriet van start gaat. Kruiningen Voor de Rruiningers staat weel een uitwedstrijd op het pro- gramma, deze keer tegen DVO. Kruiningen vei-speelde tegen Dauwendaele een 3-0-voor- sprong. „We gingen de tweede helft mee in het opportune spel van Dauwendaele. Op die ma nier schiepen wij chaos in onze eigen defensie", aldus trainer Arthur van Huizen. Het is nog maar de vraag of Arthur van Noorden en Wijnand van Zwe den zaterdag fit zijn. Derde klasse A Zaterdag-derdeklasser GPC heeft de ultieme score van twaalf punten uit vier wedstrij den. De Vlissingse ploeg staat drie punten los van de nummer twee De Meeuwen. Zaterdag speelt de ploeg van trainer Hu- ber Vermeulen thuis tegen het redelijk gestarte Heinkenszand. Vermeulen is enthousiast over de gang van zaken:,, Ik heb veel vertrouwen in mijn spelers groep. Er is niemand vertrokken vorig seizoen. Daar komt bij dat ik een paar spelers uit het twee de bij de groep gehaald heb plus een paar A-junioren. „Mochten we nou eens halver wege het seizoen een periodeti- tel op zak hebben," denkt hij vooruit, „dan zou dat een beetje adem geven. Nu is het waken voor onderschatting. We maken wel veel goals, maar we krijgen er ook veel tegen." Zondag-derde klasse Cees van der Linde had zijn ploeg een week geleden meerde re malen gewaarschuwd voor onderschatting. Toch ging Pa trijzen ten onder tegen het nog puntloze Zierikzee. „Wij wei gerden de duels aan te gaan. Daarmee hebben we het onszelf moeilijk gemaakt." Patrijzen speelt zondag thuis tegen de torenhoge favoriet Ter- neuzen. Van der Linde maakt zich geen illusies: „Het is na tuurlijk geen schande om van Temeuzen te verliezen, maar ik ga uit van een goed resultaat." Jeroen Westrate en Ronnie de Vos tobben nog met blessures, Edwin Arens ontbreekt vanwe ge gezondheidsproblemen. Middelburg Na het forse verlies tegen aarts- rivaal Vlissingen ontvangt Mid delburg zondag Zierikzee. Na de nederlaag tegen Vlissingen deed Evert Eikenhout zijn be klag over de geringe trainings opkomst. Trainer Houtepen kan dit alleen maar bevestigen:,, Als je met een jonge spelersgroep iets wilt opbouwen, kun je sim pelweg niet teveel spelers mis sen op de trainingen. In onze klasse hangt het vaak van kleine factoren af of je een wedstrijd wint of verliest." Middelburg zal het tegen Zierikzee zonder aanvoerder Jan de Rijke moeten stellen. Eikenhout kijkt alvast even voox-uit:,, Als je een punt haalt, mag je tevreden zijn." Vlissingen Huib Meerman pakte met Vlis singen afgelopen week de eerste overwinning. Er is een stijgende lijn merkbaar volgens de trai ner: „Toen wij tegen Middel burg in de tweede helft agressief gingen voetballen was dat goed zichtbaar" Meerman beschikt over een fitte selectie, met uit zondering van Marco Keim die eerder dit seizoen zijn kuitbeen brak. Vlissingen reist zondag af naar Axel. Meerman:,, Ik doe geen aanpassingen aan de tegenstan- der, we gaan volledig uit van ons eigen kracht." Thoolse club heeft magere resultaten ingecalculeerd WHS-voorzitter Sander Westdorp: „In het eerste staan nu acht spe lers die jonger zijn dan twintig jaar." foto Willem Mieras Voor Middelburg-trainer John Tahapary is het duel met SSV niet zomaar een wedstrijd. Hij voetbalde vijf jaar langbij de Goesenaren en was er de laatste twee jaar hulptrainer. foto Willem Mieras 53 door Alex Krappen 31 VLISSINGEN - De basketbal- X Iers van VC Vlissingen sloten 35 vorig jaar de competitie in de 3' overgangsklasse af op de twee de plaats. Maar het team raakte vier basisspelers kwijt, en moet afwachten of het dit jaar weer zo goed zal gaan. In de over gangsklasse bij de vrouwen treffen BV Souburg en Mara thon uit Vlissingen en Volhar ding uit Goes elkaar. Alledrie de teams mikken op handhaving. Het mannenteam van VC Vlis singen moet het dit jaar stellen zonder Eelco Franke, Clifton Tuinfort, Maarten Hozee en Jef frey van Driel, die om diverse redenen stopten. Coach Tom Jo- ziasse haalde enkele ervaren krachten terug uit het tweede. „We hebben wel wat jeugd rondlopen, maar die brengen we voorzichtig. Volgend jaar gaan we verjongen." De ervaren ploeg die nu de kar moet trekken, bestaat uit spe lers die allemaal al ervaring op dit niveau hebben. Toch denkt Joziasse dat de tweede plaats van vorig seizoen nu niet haal baar is. „De ki'achtsvei'schillen zijn klein, en iedereen kan van iedereen winnen. Ik ben tevre den als we in de middenmoot meedraaien." Voor de langere termijn heeft Joziasse hogere ambities. „We willen die over gangsklasse uit en dat gaat ook gebeuren." Selectie VC Vlissingen: Julian van der Maas, Ramon de Blok, Rakesh Angnoe, Pim van Eykeren, Hans Scheers, Roland Sulkers, Anclré Ma- rinisse, Peter van de Maas, Mick La- tupasiiialo, Davy O'Keefe, Vrouwen In de overgangsklasse voor vrouwen staat voor de meeste teams plezier voorop. Eén keer per week trainen, een wed strijdje spelen, dat vinden ze wel genoeg. Ook BV Souburg is zo'n team. Coach Hans van der Linde: „Bij ons staat het plezier vooi'op, maar vorig jaar hebben we een goed seizoen gedraaid en werden we derde. Ik vraag me af of dat nu weer kan. Van der Linde moet twee eiva- ren speelsters missen, Giny van Maastricht en Wil Holslag stop ten. Daar staat tegenover dat Souburg nu ook een tweede team heeft, waardoor Van der Linde meer mogelijkheden heeft om op tactiek te trainen. Vooral de start van de competi tie zal moeilijk .worden. „We hebben een ander team, en de voorbereiding was moeizaam." Ook het Goese Volharding is geen team dat overloopt van ambitie. Coach Kees Steur kan daarmee leven. „Vorig jaar stondikbij de A-junioren, nu bij dit team. Dat is wel een verschil. Maar dan heb ik ook een keer een rustig jaaitje." Daar komt bij dat Volharding nauwelijks getalenteei-de jeugd heeft. Steur verwacht een plaats in de subtop. „Vorig jaar werden we vierde. Dat kan nu ook." Marathon wil het beter doen dan vorig jaar, maar wordt daarbij gehinderd door een smalle selectie. Coach Pieter van Belle: „Bij de meeste wed- stitjden heb ik maar zeven of acht speelsters. Dat is te wei nig." Toch wil hij per se in de overgangsklasse blijven. „Het is een leuke klasseen in de afde ling is er niets aan Selectie BV Souburg: Digna Dekker, Gitta Krayo, Inge Umbgrove, Ilse Rijnberg, Jerry Gerritsen, Marja Henderikx, Nathalie Houmes, An nabel Rouwendal, Machteld Steke- tee. Selectie Volharding: Nicole Tellers, Rita Meijers, Femke Deelstra, Es ther Vendrik, Andrea Reijnierse, Suzan Plas, Femke van Eenennaam, Anja Allemekinders, Sonja van Rijswijk, Diana Beije. Selectie Marathon: Tamara de Rid der, Anja Kasander, Angela de Moor, Dianan Jansen, Marjon van Willi gen, Natasja Noordhuis, Irma Lob- bezoo, Wendy Kasander, Jenny Hu. M aÉ ATLANTA - Teleurstelling bij slagman Sammy Sosa van de Chicago Cubs in de negende inning van het eerste honkbalduel met de At lanta Braves. The Braves versloeg de Cubs (7-1) en heeft daardoor de leiding genomen in de best-of-five van de playoffs. foto Roberto Borea/AP Julian van der Maas is weer van de partij in de mannenploeg van BC Vlissingen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33