Ziekenzorg komt handen te kort Voor sommigen is elke dag dierendag Agenda dierendag Zeeuwse architecten doen het niet slecht Tijd niet rijp voor milieu vriendelij ker elektrisch vissen zeeland vrijdag 2 oktober 1998 25 Vakbond voor verpleegkundigen Nu '91 luidt noodklok over de werkdruk Open dag Rijkswaterstaat Het aantal opdrachten voor woningbouw in Zeeland is met 56 pro cent afgenomen vergeleken bij dezelfde periode in het vorige jaar. foto Ruben Oreel door Roelf Reinders VLISSINGEN - De slechte cij fers over opdrachten in Zeeland zijn geen aanleiding tot paniek. Dat zegt Ben Gillissen, voorzit ter van de kring Zeeland van de Bond van Nederlandse Archi tecten. Uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt dat architecten voor op drachten in Zeeland in de eerste zes maanden van dit jaar voor 83 miljoen gulden minder op drachten hebben gekregen dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat is een kwart minder. Zeeland doet het erg slecht ver geleken bij de totale waarde aan opdrachten voor architecten in Nederland. Die steeg met vijf procent. Vooral de opdrachten voor woningbouw in Zeeland lopen niet best. Hierbij zijn de opdrachten met 56 procent af genomen. Voor verbouwingen en over heidsgebouwen en andere pu blieksgebouwen zijn weer meer opdrachten binnengesleept. In de eerste helft van dit jaar hebben architecten voor bouw projecten in Zeeland voor 350 miljoen gulden opdrachten ont vangen tegen 267 miljoen in ja nuari tot en met juni 1997. Relatief „Het lijkt hard, die cijfers", zegt Gillissen. „Maar het is heel erg relatief. In Zeeland geldt de wet van de kleine getallen. De bouwomzet in Zeeland is ruim twee procent van het totaal in Nederland. En als in het begin van dit jaar één opdracht voor een groot industriegebouw mi n- der is gegeven dan in het begin van vorig jaar heb je al snel gro te verschillen." De eerste zes maanden van vorig jaar waren bovendien topmaan- den, zegt Gillissen. „Als de cij fers dan nu even wat minder zijn, lijkt het al snel drama tisch." Erzijnu.it deCBS-cijfers geen trends te halen, zegt hij. „Ik heb er nog met collega's over gehad. Niemand herkent de cij fers." Woningbouw Maar de grote achteruitgang van opdrachten voor woning bouw klopt wel, zegt Gillissen. „Vanuit de provincie is er een grote rem op de uitbreiding van dorpen gezet. Volkomen te recht, je moet het platteland niet te veel met woningbouw be lasten. Dat heeft ongetwijfeld effect op de cijfers gehad." Volgens Gillissen zijn de op drachten voor architecten voor bouwprojecten in Zeeland de laatste jaren toegenomen. „De cijfers zijn gewoon niet te kop pelen aan de ontwikkelingen die we om ons heen zien." Een vergelijking van het tweede kwartaal dit jaar met het eerste levert een heel positief beeld op. Dan blijkt dat de waarde van opdrachten is toegenomen van 102 naar 165 miljoen gulden. door Arjan van Westen VLISSINGEN - Werknemers in de zorgsector melden door een structureel tekort aan personeel en tijd hun taken niet naar be horen uit te kunnen voeren. De trend is minder handen aan één bed. Een gesprek met drie werk nemers van het Ziekenhuis Wal cheren maakt duidelijk wat de gevolgen voor henzelf en voor de patiënten zijn. Huib Geldolf, regiovoorzitter van Nu'91, een vakbond voor verpleegkundi gen, schoof eveneens aan in het vergaderzaaltje van het Vlis- singse ziekenhuis. De vier lui den de noodklok. Want de ver pleging wordt volgens hen te zakelijk en daardoor afstande lijk. Steun voor ziekenhuis in Zierikzee ZIERIKZEE - Ook de ouderen- werkgroep van FNV en CNV op Schouwen-Duiveland heeft protest aangetekend tegen een mogelijke ontmanteling van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. In een brief aan het bestuur van het de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen schaart de werk groep zich volledig achter de bezwaren die het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen- Duiveland en de gezamenlijke eilandelijke dorpsraden eerder kenbaar maakten. „Ook onze werkgroep heeft met verbijste ring kennis genomen van uw be sluit om het ziekenhuis te Zie rikzee te degraderen." In de brief aan de ziekenhuislei ding maakt de werkgroep dui delijk, dat zij zich hoogstwaar schijnlijk aan zal sluiten bij eventuele acties tegen de 'ont kleding' van het Zierikzeese ziekenhuis. Eerder deze week noemde de Raad van Bestuur van de Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen de opschudding over de plannen met de ziekenhuizen in Zierikzee en Goes te voorbarig. Volgens de ziekenhuistop zijn defnitieve beslissingen niet voor het eind van dit jaar te ver wachten. Marcel Reinhoudt is eerste ver antwoordelijk verpleegkundige op de geriatrische afdeling. Marcel: „Momenteel hebben we te maken met een hoog ziekte verzuim." De oorzaak van die grote afwezigheid: stress en overspannenheid. Een gering aantal verplegers is verant woordelijk voor zieken, waar onder dementerenden, die juist een intensieve verzorging nodig hebben. Niet iedereen trekt dat. Marcel zegt die spanning dage lijks aan den lijve te ondervin den. Dit komt mede omdat hij en al die andere verzorgers beoor deeld worden op harde cijfers. Hoeveel mensen er binnen een bepaalde tijd gewassen kunnen worden, dat telt. De sfeer en de collegialiteit gaan volgens be trokkenen zo verloren. Dennis de Koning is verpleeg kundige op de afdeling cardio logie. Dennis werkt er nog niet zo lang. Dat het tempo hoog ligt, heeft hij al ervaren. „Iets extra's doen voor de patiënten of voor de familie ervan is er nauwelijks bij. In het begin vond ik dat als heel frustrerend", vertelt Den nis. „Dan is het half vier en heb je met nog niemand een praatje gemaakt." Een kwestie van ac ceptatie van de afstandelijke wijze van verzorgen, meent hij. Uit lijfsbehoud ga je volgens Dennis realistische keuzen ma ken in de werkzaamheden op de afdeling. Iemand verschonen gebeurt nog wel, maar de pati ent op het gemak stellen voor een operatie dat wordt lastiger. Zijn twee collega's zeggen ja loers te zijn op Dennis zijn 'mij maak je niet gek-mentaliteit'. Zij kunnen zich er niet bij neer leggen noodgedwongen vaak te kort te schieten. Karin Metiary: „Ik blijf vaak langer op de werkvloer dan de officiële werktijd." Karin is teamleidster afdeling intern oost. Ze is ver antwoordelijk voor het reilen en zeilen ervan. Uitvoering van de zorg en begeleiding van de ver plegers, dat zijn haar voor naamste taken. Afgaande op de lange dagen die ze maakt is haar idealisme in de loop der jaren niet verdwenen. Ze noemt zich professional en zegt daardoor ze dit werk vol te kunnen houden. Maar ze trekt zich de tekortko mingen wel aan. Karin: „Wij zijn hier niet in staat om voldoende personeel te kx-ijgen." Als ziekteverzuim in de verpleging wordt opgevan gen dan gebeurt dat met tij deli j- ke krachten. Vaak komen deze van het uitzendbureau. Pro bleem is dat deze mensen vaak voor korte periodes ingewerkt moeten worden. Karin: „Ik kan niet tegelijk mensen begeleiden en patiënten verzorgen." Voor beide zaken moet je volgens haar de tijd nemen. Hoewel ze het niet alle drie zul len toegeven, valt uit de verhalen op te maken dat een bescheiden vorm van idealisme meespeelde in de keuze voor de verpleging. De werkelijkheid was ontnuchterend. Wanneer je dan voor het eerst in het zieken huis werkt, wordt je behoorlijk op de proef gesteld. Jongeren zouden daar volgens Geldof geen zin meer i,n hebben en laten de verzorging links liggen. Patiënten hebben niet altijd door in welke omstandigheid hun verzorgers moeten werken. De zorg is voor de patiënten vanzelfsprekend. De drie Vlis- singse verpleegkundigen vin den klachtencommissies een goede zaak. Zelf wijzen ze uit onmacht regelmatig patiënten op hun recht om een klacht in te dienen. Een nadeel is dat men sen eenmaal ontslagen uit het ziekenhuis weinig animo heb ben om de gebreken in de zorg aan de kaak te stellen. De verzorgers vinden het moei lijk om hun sores aan hun supe rieuren duidelijk te maken Ka rin: „Verplegers zijn slecht in staat om zich te organiseren." Alle vier hebben ze het idee dat de perikelen over de werkdruk te laag op de prioriteitenagenda van de directie van het Zieken huis Walcheren staan.Ze doen wel hun best", klinkt het cy nisch, maar op de afdelingen zelf hebben ze nog niemand van de directie gezien. Geldolf doet een suggestie aan de hand. „Het zou eei\ aardig idee zijn als di rectieleden eens een wit schort omdoen en op de afdelingen meelopen. Pas dan zullen ze we ten wat de werkdruk inhoudt. Het hoge aantal opnames op ge zag van de specialisten is voor de verplegers een reden tot zorg. Vaak realiseren de artsen niet wat de vele opnames betekenen voor het werk van de verpleeg kundigen. „Maar", stelt Dennis, „door meer samenspraak zit er gelukkig enigszins verbetering in." Actie Vergoeden de verdiensten het harde bestaan van de verpleger? Geldolf: „Nou, dat valt reuze mee. Voordat je een beetje sala ris krijgt, ben je tien jaar ver der." Idealisme is blijkbaar nog steeds een reden om in de zorg te werken. De verzorgers hebben moeite met het voeren van actie. „Treinen kun je stil leggen een infuus niet", aldus een van hen. Geldof verwacht desondanks dat er weinig voor nodig i s om de verplegers binnenkort de barri caden op te krijgen. Vlnr. Dennis de Koning, Huib Geldof, Karin Metiary en Marcel Reinhoudt: „Het zou een aardig idee zijn als directieleden eens een wit schort omdoen en op de afdelingen meelopen". foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Een tartaartje voor de poes, een lange wandeling met de hond of een grote borstelbeurt voor de pony. Voor vele mensen is dat wat 4 oktober, oftewel dierendag, inhoudt. Maar er is meer te beleven. Op dierendag worden in Zeeland veel activiteiten georgani seerd. Een keuze uit het aanbod: Zondag houdt het dierenasiel Zeeuwsch-Vlaanderen van elf tot vijf uur open huis. Medewerkers geven rondleidingen en bezoekers kunnen kennis maken met de dieren. Er wor den zondag echter geen dieren ge plaatst. Het is alleen een kijkdag. De kinderboerderij en heemtuin in Sint-Maartensdijk maakt op dieren dag haar naam bekend. De kinder boerderij schreef hiervoor een prijs vraag uit, waaraan de basisscholen in de gemeente Tholen massaal hebben meegedaan. Ook start een sponsorac tie om geld in te zamelen voor de bouw van het hoofdgebouw. De bouwkosten daarvan bedragen ongeveer drie ton. Asiel Tussenhaven in Goes houdt za terdag en zondag open dagen, 's Mor gens vanaf tien uur zijn bezoekers welkotn aan de Westhavendijk 140. De dagen duren tot vier uur 's middags. De Middelburgse kinderboerderij de Klepperhoeve organiseert zondag een spelmiddag voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Tegen betaling van een gulden kunnen zij deelnemen aan on der andere een strobaalrun, eilepelra- ce, kruiwagenslalom, koemeiken en ringsteken. Ook kunnen zij ponyrijden of een ritje in een pony wagen maken. Op de zolder van de boerderij is er van af die dag een expositie over boeren te zien. Deze tentoonstelling is de rest van oktober gratis te bezichtigen. Dierendag betekent voor het dieren asiel Schouwen-Duiveland de jaar lijkse open dag. Op 4 oktober opent het asiel zijn deuren voor jong en oud. Het publiek krijgt een kans te zien hoe een asiel werkt, hoe de dieren leven, hoe veel honden en poezen er zijn en wat werken in een asiel inhoudt. De dag loopt van elf tot vier uur. Het dierenasiel Vlissingen houdt za terdag van elf tot vier uur een open dag. Op het terrein aan de Langeleen- weg vindt een mini-rommelmarkt plaats en is ook het reguliere winkeltje geopend. De opbrengst gaat naar het asiel. Cinema Alhambra in Vlissingen toont zondag een voorpremière van de nieu we Eddie Murphy-film Doctor Dolitt- le. Bezoekers worden uitgenodigd om hun huisdier mee te nemen. Voor mens en dier ligt een presentje klaar. De op brengst van de première gaat naar het Dierenasiel Vlissingen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het vissen met het milieuvriendelijker elektrisch vistuig laat nog vier a vijf jaar op zich wachten. Beleidsmede werker prof.dr. N. Daan van he^ Rijksinstituut voor Visserij On derzoek (RIVO) verwacht dat de visserij het nieuwe vissysteem niet eerder zal accepteren, om dat er nog veel kinderziekten aan zitten. Momenteel is het RIVO bezig een elektrisch vistuig te beproe ven, dat is ontwikkeld door Ver burg Holland uit Colijnsplaat. Het onderzoeksvaartuig Tri- dens wordt daarvoor ingezet. Hoewel Daan weinig optimis tisch is over de acceptatie van het nieuwe vistuig door de vis serij, zijn de verwachtingen hooggespannen. Vooral het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft er veel belangstel ling voor. LNV is naarstig op zoek naar milieuvriendelijkere alternatieven voor de huidige boomkorvisserij, die veel onge wenste bijvangst met zich mee brengt. In de boomkorvisserij wordt ge bruik gemaakt van wekkerket tingen, die aan de netten zijn be vestigd. De kettingen worden over de bodem getrokken, waardoor de vis wordt opge schrikt. Selectiever Elektrisch vissen is milieu vriendelijker. De bodem hoeft niet meer omgewoeld te wor den. In het water wordt plaats- lijk een elektrisch veld ge maakt. Vissen verstijven en 'dwarrelen' omhoog. Er kan ook selectiever mee worden gevist, omdat elke vissoort anders rea geert op de elektrische pulsen. Zo kan de bijvangst van jonge en niet-commerciële vis sterk worden beperkt. Deze visme- thode past in de toekomstvisie van het ministerie van LNV op de visserij. Steekwoorden in de ontwerp-begroting 1999 van het departement zijn: duurzame en verantwoorde visserij. Het oktobernummer van het LN V-magazine Platform is zelfs grotendeels aan dit onderwerp gewijd, waarbij een prominente plaats is ingeruimd voor het elektrisch vistuig. LNV-direc- teur visserij drs R. Bol laat we ten er verwachtingsvol naar uit te kijken. Hij hoopt dat het snel in productie kan worden geno men 'en dat het vissen met de elektrische boomkor over enke le jaren een feit zal zijn'. Bol is dus iets optimistischer dan RI- VO-onderzoeker Daan, die ook in Platform aan het woord komt. Succesvol Directeur P. J. Verburg van Ver burg Holland is blij met de steun van LNV. „Niks dan lof." Maar dat de productie van het elek trisch vistuig nog jaren op zich kan laten wachten, kan er bij hem niet in. „Het elektrisch weksysteem is succesvol gebleken. Het moet nu ingepast worden in het vis tuig. Hoe dat moet, kan alleen proefondervindelijk worden vastgesteld. En wij hebben fi nancieel onze beperkingen. Wij hebben al veel ontwikkelings kosten gemaakt. Het beproeven moet door het RIVO gebeuren. Dat heeft een onderzoeksvaar tuig, maar dat is vaak bezet." Verburg doet een oproep aan de politiek in Den Haag. „Er is een groot maatschappelijk belang gemoeid met de ontwikkeling van een milieuvriendelijker vis tuig. Als de politiek dat ook vindt, dan moet zij ervoor zor gen dat het onderzoek wordt versneld." KAMPERLAND - In het kader van de landelijke Wetenschapsdag opent het veldstation Jacobahaven van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) te Kamperland op zondag 4 oktober de deuren om te laten zien hoe wetenschappelijk onderzoek wordt verricht. Het RIKZ levert adviezen en gegevens over veiligheid en duurzaam gebruik van de kust en de zee. Daartoe wor^Jt onderzoek gedaan op het gebied van biologie, chemie, ecologie, hydrologie, morfologie en vogelkunde. Voor dit soort onderzoek beschikt het veldstation over klimaatkamers, kweekvijvers voor algen en analyseruimtes. Het gebouw is open van 12.00 tot 17.00 uur. Informatie bij Joost Eyk- man, 0118-672288. door Jeroen Bos VLISSINGEN - Zeeland kent vele voorzieningen voor die ren. Het aanbod loopt van kinderboerderijen, asiels en de dierenambulance tot een dierencrematorium en -be graafplaats. Deze instellin gen en stichtingen worden veelal door vrijwilligers op de been gehouden. Mensen met een bijzondere passie voor dieren, voor wie het niet al leen vier oktober, maar elke dag dierendag is. Ze zijn daarom dagelijks in touw om hun organisatie draaiende te houden en het leven voor de Zeeuwse dieren prettiger ma ken. Een voorbeeld van zo'n ge dreven vrijwilliger is de Vlis- singer Gerrit van Dijk. Hij bemant al jaren de dierenam bulance voor Midden- en Noord-Zeeland. Met zijn groep van zes vrijwilligers voerde Van Dijk dit jaar al zevenhonderd ritten uit. De ambulance is volgens de die renliefhebber een groot succes. Zo groot dat zijn Stichting Dierenambulance Zeeland een nieuw en groter ondei'komen aan de Kouden hoek in Vlissingen kon be trekken. Dit gebouw heeft een zitruimte voor de vrij'wil ligere die daar kunnen wach ten tot er een oproep komt en dan sneller op de plek des on- heils zijn. In een poging om de service op de Bevelanden en Schou wen Duiveland te verbeteren is een overleg met het asiel in Goes gestart. Van Dijk zou grhag zien dat in de toekomst een tweede ambulance vanaf dat asiel zal rijden. De ambu lance kan dan sneller ter plaatse zijn in genoemde ge bieden. „Voor mij geldt net als bij mensen, dat voor die ren elke seconde telt", aldus de Vlissinger. Begraafplaats „De mensen in het dorp ver klaarden me voor gek toen mijn man en ik in 1986 met een dierenbegraafplaats be gonnen", vertelt M. J. Prins- de Vroe uit Heinkenszand. „Ze hadden er nog nooit van gehoord en vonden het over dreven om een begraafplaats voor huisdieren te beginnen. Inmiddels blijkt dat veel mensen het zeer op prijs stel len. Vijf jaar geleden is ex- zelfs een crematorium bij ge bouwd. Volgens Prins zijn mensen vaak blij dat ze hun huisdier niet naar een destructiebe drijf hoeven te brengen. Dat was voor haar dan ook de hoofdx-eden om dit alles op poten te zetten. „Ik vind het een vreselijke gedachte dat ovexieden dieren door des tructiebedrijven tot veevoe der worden verwerkt. Men sen weten dat vaak niet. Ze denken dat een destructiebe drijf het dier cremeeit als ze hun overleden huisdier bij de dierenaxls achtexiaten. Onze klanten zijn blij dat wij een alteiTiatief bieden." De dierenliefhebster geeft toe dat het werk niet altijd ple- ziei*ig is, „Je hebt met veel verdriet te maken en het is soms moeilijk om daar niet te erg in mee te gaan. Wij heb ben ook een pension en het is heel verdrietig als een dier dat wij jaren vex-zorgd hebben gecremeerd of begx-aven moet worden." Px-ins vindt het wel heel dankbaar werk. Het geeft haar veel voldoening. „We zijn er nu zelfs slaven van geworden omdat we zeven dagen per week open zijn." In Sint-Maartensdijk is de Stichting Platform Leefbaar Platteland Tholen dit jaar be gonnen met de bouw van een kindex-boerdex-ij en heemtuin. De kinderboerderij gaat plaats bieden aan geestelijk gehandicapten die de verzor ging van de dieren en de heemtuin op zich zullen ne men. Inmiddels hebben zich elf gehandicapten aange meld. Voor begeleiding wordt gezorgd door Het Gors. Vrijwilligers „De kinderboerderij is nu nog in een ontwxkkelingsfase", vertelt secx'etaris E. Frigge. Vrijwilligerswerken aan het opzetten van de infrastnxc- tuur. Door de wateroverlast van vorige maand liep het leggen van de bestx-ating en het plaatsen van de hekken vertraging op. Zondag begint de stichting een sponsoractie om de rest van het benodigde geld in te zamelen. In Zierikzee bevindt zich één van de Zeeuwse asiels. Het dierenasiel Schouwen Duive land heeft dit jaar, volgens medewerkster Jolanda Meer man, opvallend veel honden aangeboden gekregen. Het asiel waar zij werkt kan zes honden huisvesten en zit voortdurend vol. Wat de oor zaak van deze grote stroom honden is, weet Meerman niet. De beesten blijven, net als alle andere dieren, net zo lang in het asiel tot er een ge schikt nieuwe baasje komt. „In de Randstad is er nog wel eens limiet en laten ze de die- x~en inslapen als niemaxxd ze meeneemt. Wij doen dat ge lukkig niet." Met het aanbod van poezen gaat het daarentegen een stuk beter-. „We kregen dit jaar niet veel kittens binnen. In augus tus moest ik zelfs een paar keer nee verkopen aan men sen die kittens wilden heb ben." Meerman hoopt dat veel mensen hun poezen te genwoordig laten sterilise ren. Erg hoopvol is ze deson danks niet. „De toestroom verloopt meestal in golven, dus waarschijnlijk zitten we binnenkort weer vol", aldus de asielhoudstex: Bemiddeling Voor mensen die hun dier tij dens vakanties niet naar een pension willen brengen is er in Hulst een heus bemidde lingsbureau voor dieren, Het Bello Bemiddelingsbureau, geleid door B. Fitzpatrick, zoekt gastgezinnen voor die ren die even door de baas ach- tergelaten moeten worden. Mensen kunnen zich bij Bello opgeven als gastgezin of ge- zinzoekende. „Wij geven alleen de adressen van gastgezinnen door", legt Fitzpatrick uit. De eige naars gaan daarna zelf bij het gastgezin langs om te kijken of het bevalt. Een gastgezin kan dan ook nee zeggen, als het dier ze niet bevalt of niet samengaat met andere huis- dieren." Bij het bureau staan momenteel ruim honderd gastgezinnen geregistreerd. M.J. Prins-de Vroe begon een dierenbegraafplaats in Heinkenszand: „Een vreselijke gedachte dat overleden dieren tot veevoeder worden verwerkt." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25