Meer kansen met Innovatieteam PZC Mijlpaal Regio Bank Kapelle Telefoon als symbool voor eenzaamheid in monoloog Porgy Bess opent seizoen met jazz-zwaargewichten zeeland 20 Nieuw onderdeel Project Maatschappelijk Ondernemen Noord-Beveland in detail ondernemend zeeland Baarlandse appelwijn nieuwste loot aan streekeigen producten Hl Hulpverlener moet oudere niet helemaal onzelfstandig maken Zuid-Afrikaanse auteur Venter in Middelburg kunst cultuur Tilly Meijeren speelt stuk van Judith Herzberg vrijdag 2 oktober 1998 bw door Richard Sandee WISSENKERKE - Het Project Maatschappelijk Ondernemen dat in de maand mei in de ge meente Noord-Beveland van start is gegaan, wordt uitge breid met een 'Innovatieteam'. Mosselhandel Hollestelle uit Yerseke neemt zondag deel aan de Open Bedrijvendag. Bezoe kers krijgen een rondleiding en mogen na afloop een portie mosselen verorberen. ABN Amro Middelburg houdt morgen van 9.30 tot 16.00 uur in het kantoor aan de Kousteensedijk een beleggers- markt. Er worden lezingen ge geven over de euro en aandelen en er zijn informatiestands over onder meer beleggings fondsen en fiscaal vriendelijk beleggen. Europatuin Goes houdt mor gen van 10.00 tot 16.00 uur een voorlichtingsdag over het win- terklaar maken van vijvers. Vijverspecialisten vertellen onder meer hoe de vissen het best op de koude maanden kunnen worden voorbereid. Deurloo meubelen en bedden aan het Haringvlietplein irl Zierikzee houdt van morgen 3 tot en met 10 oktober een 'Noorse show' van Scandinavi sche zitmeubelen. Door het ge bruik van hoogwaardige mate rialen als massief beukenhout staan de meubelen uit het hoge noorden bekend om hun lange levensduur. De aquamarijn uit Veere, handelaar in mineralen en sie raden, doet zondag mee aan Open Bedrijvendag. De zaak is vanaf 10.00 uur open. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Dat moet de kans van slagen voor beginnende en uitbrei dende ondernemers vergroten door het geven van cursussen en begeleiding. Begeleiden van ondernemers in de gemeente is waar het Pro ject Maatschappelijk Onder nemen van meet af aan om draaide. In het kader hiervan is bedrijfsconsulente Aly Wisse aangesteld. Zij is sinds mei het aanspreekpunt voor 'iedereen die iets wil beginnen.' Het Innovatieteam moet de kansen op succes voor onder nemers in de streek verder vergroten. Een belangrijk in strument daartoe is de cursus Algemene ondernemers vaar digheden (AOV) die in decem ber van start gaat. „Dat is in feite de opleiding voor het oude middenstandsdiploma, maar dan met een plus. Hierin wordt extra nadruk op marketing ge legd, omdat we denken dat dat steeds belangrijker wordt", al dus Wisse. Daarnaast kunnen ondernemers die ooit al het middenstandsdiploma haal den hun kennisniveau opvijze len door aparte modules uit de cursus te volgen. Bovendien krijgen startende ondernemers na de cursus nog eens begelei ding van het Innovatieteam. Naast de provincie Zeeland en de gemeente Noord-Beveland participeren onder meer de Ka- door Ingrid Huibers BAARLAND - Het aantal streekeigen producten in het Waardevol Cultuur Landschap de zak van Zuid-Beveland neemt nog steeds toe. Behalve jam, chutney's en wijn van zwarte bessen, wordt er bin nenkort ook appelwijn ge maakt. De wijnmakerij van Resjan Nieuwdorp uit Baar land gaat de 'Hellenburg' he ten. „We hebben nu een kleine boomgaard van zes hectare", vertelt Nieuwdorp. „Om het bedrijf een nieuwe impuls te geven konden we ofwel meer grond kopen om de boomgaard uit de breiden of eens kijken of we niet zelf iets met ons fruit konden doen." Nadat haar vader in zijn vrije tijd al een jaar of tien appel wijn maakte, begon Nieuw dorp zelf ook met het wijnma ken te experimenteren. Haar eerste wijn - van de oogst van 1997 - is nu op dronk. „Zowel van de jonagold als van golden mer van Koophandel, Stich ting Ondernemers Klankbord en de Land- en tuinbouworga nisatie (LTO) Noord-Beveland. Wat ook tot de taken van het in novatieteam behoort, is het af nemen van een 'in-take' ge sprek met een ondernemer die ergens aan wil beginnen. Wis se: „Daarin wordt onder meer nagegaan of ze de consequen ties van wat ze willen goed overzien.Het nut van het Pro ject Maatschappelijk Onder nemen staat voor de bedrijfs consulente als een paal boven water. „Acht van de tien star tende ondernemers moeten binnen een jaar afhaken. Als zoiets je overkomt, is dat enorm ingrijpend. Dat probe ren we te voorkomen." En er wordt dankbaar gebruik ge maakt van de diensten: „Ik wordt bedolven onder het werk. In totaal zijn er al 28 onderne mers bij me langs geweest, en voor 10 ben ik op dit moment aan de slag." delicious en de elstar heb ik nu wijn gemaakt. Een zoete en een droge variant." De komende jaren wil Nieuwdorp een beetje gaan experimenteren met wijn van verschillende appelsoor ten. „Net zolang tot de smaak optimaal is." Op dit moment wordt aan de Hellenburgstraat een nieuwe loods gebouwd. Ook wordt er hard gewerkt aan een proeflo kaal en verkoopruimte. Zodra de machines zijn aangekocht, wordt er met de wijnmakerij begonnen. „Het eerste jaar wil len we tienduizend liter ma ken. Het is de bedoeling dat we vanaf augustus kunnen verko pen Veel gaan we vanuit ons ei gen huis aan de man brengen, maar we zijn ook nog op zoek naar andere afzetmogelijkhe den." De benodigde appels komen al lemaal uit de eigen boomgaard. Nieuwdorp: „De eerste kwali teit fruit gaat naar de veiling, de mindere kwaliteit gaan we voor de wijn gebruiken. Die is daar juist weer heel geschikt voor." De dames Muld< "y. >sta kregen van de bank een tuinbank aangeboden. foto Willem Mieras door Lineke Broos KAPELLE - De Regio Bank in Kapelle vierde donderdag feest. Omdat de dames I. G. Costa en A M. Mulder er een ef fectenhypotheek afsloten, werd de grens van drie miljard gulden aan verstrekte hypo theken bij Regio Bank over schreden. Een mooie mijlpaal, vond de bank. „We kwamen terug van vakan tie en toen stond er een bericht van Regio Bank op de voice- mail", vertelt Mulder. „We schrokken ons echt rot, want we moestenzo snel mogelijk te rug bellen. Ik dacht eerst dat er iets mis was met de hypotheek en dat we moesten betalen", lacht Costa. Directeur J. M. Scheepstra kon de dames ge ruststellen en ze het blijde nieuws vertellen. Volgens Scheepstra hebben Costa en Mulder met de effec tenhypotheek een goede keus gemaakt. „Juist in een periode van lage beurskoersen, is de aankoop van aandelen voor de financiering van een eigen huis erg aantrekkelijk" vertelt Scheepstra. „En het gaat hier om een belegging op lange ter mijn, dus het risico dat er iets mis gaat is heel erg klein. Bij een effectenhypotheek wordt alleen fiscale rente betaald. Van een deel van het geleende bedrag wordt een aandelen- portefeuille gekocht. Tijdens de looptijd groeit de belegging aan tot een substantieel bedrag waarmee de hypotheek wordt afgelost. Door deze constructie blijven de netto maandlasten vaak verrassend laag." „Met een hypotheek ga je een grote verplichting aan. Maar er wordt ook gebouwd aan een groot bezit. Beide aspecten gel den voor een lange reeks van jaren. Des te belangrijker is het dat Regio Bank de hypotheek compleet als maatwerk voor onze klanten samenstelt", zegt Scheepstra. Costa en Mulder zijn erg tevreden over de sa menstelling van de hypotheek. Volgens de dames is er goed naar him situatie gekeken en naar hun wensen geluisterd. Binnenkort verhuizen zij. Van Regio Bank kregen zij donder dag een tuinbank. door Ingrid Huibers HEINKENSZAND - 'Mam, zei m'n dochter, Anne Tineke kleedt je uit waar je bij staat. Maar uitgekleed word ik sowie so door Jan en Alleman en ge wassen en de tanden uit m'n mond gehaald en op de pot ge zet'. Theatergroep Encore ver beeldde donderdagmiddag in Ileinkenszand een conflict tus sen een oudere en de hulpverle ning. Met als thema 'Afhanke lijkheid van thuiswonende ouderen van thuiszorg en hulp verlening' hield het comité Dag van de Ouderen Borsele een symposium. Overheidsbeleid is er sinds en kele jaren op gericht om oude ren zo lang mogelijk thuis te la ten wonen. Daardoor raken hulpbehoevende ouderen steeds meer aangewezen op allerlei hulpverleners die aan huis ko men. De oude dame uit het to neelstuk somt ze tot groot vermaak van de aanwezige ou deren even op: „De kapper, pe dicure, trombosedienst, tafeltje dekje, vrijwilliger voor huisbe zoek, maatschappelijk werk ster." Pleidooi Veel weerstand, maar ook be wondering riep W. H. J. Mar- kestijn met haar inleiding op. Als directeur van een tweetal zorginstellingen in Rotterdam hield zij een heel pleidooi voor (Advertentie) het bevorderen van de zelfsta digheid van ouderen. Met de kreet 'helpen met i handjes op de rug', legde zet dat het stimuleren van ouden vaak een enorme omschakelu voor de verzorgers beteket „Verzorgers denken toch m vaak, 'iemand wassen gaat snt Ier dan iemand te begeleiden! dat hij zichzelf kan wassen'." Fysiotherapie Deze zelfstandigheidsbevorö ring moet volgens Markestj tot 'de pijngrens' gaan. „Ook doet je hand pijn, het is tm goed om toch bijvoorbeeld proberen zelf een kopje koffie pakken. Dan wordt die hat misschien minder stijf." Op d manier heeft niet alleen de o; dere daar baat bij, maar won ook de overheidsportemonni gespaard. „In dit geval beteke het misschien iets minder du fysiotherapie." Dit verhaal stuitte zeer tegent borst van Nellie de Rijk n Hulst. „Als ik moe thuiskot dan betekent verzorgen va mijdat mij n man een kopj e kc fie voor me zet. En niet dat! me de koffiepot wijst en hetu- zelf laat doen." Werkzaam a zorgcoördinator voor ouderen ze zeer betrokken bij het then van de middag. „Ouderen si muieren om zelfstandig te bli ven is prachtig, maar er koi een tijd dat thuis blijven va sommige mensen echt afzien En dan vind ik het treurig dat. voor een aantal ouderen gewa geen plaats is." Jan Scheele (78) uit Retranchi ment gelooft juist wel in de aa: pak van Markêstijn. „Ik komu de landbouw", zei hij. „En da. heb ik één ding geleerd. Je me het eten niet naar de koen brengen, maar de koeien ma ten zelf naar het eten toek men." Scheele vindt het jui goed om ouderen te stimulen zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Alom gehoor vond de harte kreet van sociaal ethicus J.l Scheffers. „Dat je als oude niet meer zelf kunt bepalen ol een ochtendje wil uitslape omdat de thuiszorg alleen o half negen 's ochtends kan k men, moet veranderen. Hoef er hulp geboden wordt, on breekt het vaak aan zorg en d baart me grote zorgen. Eben Venter door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Zaterdag 3 oktober bezoekt de Zuid-Afrikaanse succesauteur Eben Venter De Drukkerij in Middelburg. In een in terview met Lidewijde Paris zal hij vertellen over zijn verhalenbun del Witblitz en de romans Foxtrot van die vleiseters en Ek stamel, ek sterwe, waarvan de laatste onlangs in het Nederlands is vertaald als Ik stamel, ik sterf. „Venter is eenvoudig die sterkste nu we skryftalent hier rond van die laaste tien jaar of so - en die man woon in Australië!", schrijft de Zuid-Afrikaanse criticus Barend J. Toerien bijna verontwaardigd. Eben Venter (1954) is opgegroeid op een schapenfarm in Karoo. Tij dens zijn diensttijd in het Zuid-Afrikaanse leger vocht hij in wat hij zelf noemt 'de vuile oorlog' aan de grens met Angola en Namibië. Hij doceerde filosofie aan de universiteit van Potchefstroom, maar emigreerde naar Australië toen in 1986 in Zuid-Afrika de noodtoe stand werd afgekondigd. Hij bleef schrijven in het Zuid-Afrikaans. Allebei zijn romans zijn in zijn geboorteland onderscheiden met de W. A Hofmeyêr Prijs voor beste literaire roman van het jaar. Ek stamel, ek sterwe is nu vertaald. Het boek gaat voor een groot deel over de ambivente gevoelens die een in Zuid-Afrika geboren en getogen man over zijn land kan hebben. De hoofdpersoon Konstant Wasserman ontvlucht de bekrompenheid van het platteland om te feesten in Johannesburg. Daar ontmoet hij de uitgeweken Zuid- Afrikaan Jude die hem overhaalt naar Australië mee te gaan. Hij gaat daar eenvoudig werk doen in een restaurant, werk dat in Zuid- Afrika door zwarten wordt gedaan. Op het moment dat Wasserman zich lijkt te hebben ontdaan van zijn verstikkende afkomst open baart zich bij hem een ziekte die niet bij name wordt genoemd maar alle kenmerken heeft van aids. De roman gaat dan over zijn verzoe ning met het lot en met zijn land van herkomst. De bijeenkomst met Eben Venter duurt van 15.00 tot 16.30 uur. door ErnstJan Rozendaal heb. Het publiek zit daar als on zichtbare toeschouwer bij. Dat roept vragen op. Met wie praat ze? Wat is de connectie tussen de bellers?" Over de afloop wil Meijeren weinig kwijt, omdat het stuk zijn spanning verkrijgt door de raadselachtigheid rond het ene telefoontje waarop wordt ge wacht. De hoofdpersoon van De Cara cal is in feite een eenzame vrouw, bevestigt Meijeren. „Ik wil een vrouw laten zien van vlees en bloed die zit te wachten op dat ene telefoontje. Hoe gaat ze daarmee om? Ze heeft wel contacten naar buiten toe. Dat blijkt alleen al uit de telefoon tjes maar ook uit de tekst. Het is geen zuurpruim, niet iemand die nooit haar huis uitkomt. Ze werkt ook. Maar van binnen is ze wel degelijk eenzaam. Dat is natuurlijk door Herzberg ook zo uitgewerkt. Zo'n vrouw die communiceert via de telefoon, dat heeft betekenis." Meijeren speelt graag monolo gen. Hoewel ze de voorberei ding niet helemaal op haar een tje hoeft te doen - in dit geval werkte ze samen met regisseur Josien de Graaf en decoront werper Ola-v Fakkeldij - geeft het solotheater haar de moge lijkheid te bepalen wat ze doet en hoe. „Ik kan zelf mijn stuk ken kiezen en als er iets fout gaat op toneel, ligt dat alleen aan mijzelf en niet aan een an der. Natuurlijk verzucht ik wel eens dat ik het maar beter nooit had kunnen doen, maar dat is altijd tijdelijk. Het zijn denk ik toch de rollen die mij aantrek ken. Ik speel ook met anderen hoor. Bij theatergroep Weder zijds heb ik samen met Bram Kwekkeboom Mirad, een jon gen uit Bosnië gedaan. Ik geloof wel dat monologen spannender zijn voor een acteur. Met samen spel kun je veel van elkaar op vangen, samen naar iets toele ven en samen napraten over wat je op toneel hebt gedaan. Dat doe ik nu alleen en en af en toe denk ik: 'Red ik het wel?' Alles rust op je eigen schouders. Dat heeft dus zijn enge en zijn leuke kanten." De Caracal door Tilly Meijeren in het Vestzaktheater in Vlissingen, za 3 okt om 20.30 uur en zo 4 okt om 15.30 uur. Reserveringen: vri van 12-14 uur op 0118-465624 of do en vri van 19-21 uur: 0118-636162. TERNEUZEN - Pianisten spe len een prominente rol bij de vier grote concerten die jazzcafé Porgy Bess dit najaar organi seert. Zondag opent de Gro ningse pianist Rein de Graaff het seizoen met twee ervaren Amerikaanse reuzen op saxo foon: Bud Shank en Pete Christ- lieb. Een week later is de beurt aan het Belgische pianotalent Ivan Paduart. In het kader van het Audi Jazz Festival komen op zaterdag 24 oktober de Panamees-Amerikaanse pia nist Danilo Perez en op zaterdag 14 november de Cubaanse pia nist Chucho Valdés optreden. Er is in Nederland geen pianist- die Amerikaanser speelt dan Rein de Graaff (1942). Hij heeft zijn hart verpand aan de bebop en speelde de afgelopen dertig jaar samen met tal van groothe den uit de jazzgeschiedenis. Wat te denken van Dizzy Gillespie, Sonny Stitt en Dexter Gordon? Tegenwoordig maakt De Graaff elk j aar een tournee door Neder land met enkele ervaren Ameri kanen als gastmuzikant. Vorig jaar stond hij in Porgy Bess met de saxofonisten David 'Fathead' Newman en Houston Person, ditmaal heeft hij Shank en Christlieb het vliegtuig in weten te krijgen. Bud Shank (1926) speelt al meer dan vijftig jaar jazz. Hij is een zogenaamde West Coast Wailer, een jazzmuzikant uit Californië met een gepolijste stijl van spe len. De legendarische pianist en bandleider Duke Ellington vroeg hem ooit voor zijn orkest. „Ik vertelde Bud Shank dat ik zijn contract op zak had, maar ik kon hem er niet toe brengen Californië te verlaten. Hij speel de beter met ons dan met Ken- ton. Zelfs Johnny Hodges was er ondersteboven van", aldus de 'Duke'. Jazzkenners weten dat het goed zit als Ellington en Hodges hun oog op een muzi kant lieten vallen. Gespierder Maar Shank hapte niet toe, te verknocht als hij was aan de westkust, waar hij speelde in de bands van Charlie Barnett en Stan Kenton. Behalve altsaxo foon, speelde hij ook fluit. Eind jaren vijftig richtte hij met gita rist Laurindo Almeida een kwartet op dat zich toelegde op een mengvorm van jazz en Bra ziliaanse muziek, net als Shanks coole collega Stan Getz. Gedurende de jaren zestig trad door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Hoewel De Ca racal van Judith Herzberg een monoloog is, komende zaterdag en zondag in Vlissingen ge speeld door de Middelburgse actrice Tilly Meijeren, komen in het stuk toch verschillende per sonages tot leven. Meijeren speelt een vrouw die wacht op een telefoontje dat een jaar geleden werd afgesproken en haar hele leven zou kunnen veranderen. Ondertussen belt ze en wordt ze gebeld. „Het pu bliek hoort de andere bellers niet maar uit reacties van de vrouw wordt toch duidelijk wat voor mensen het zijn", zegt Meijeren. „En natuurlijk on- staat ook een steeds duidelijker beeld van de vrouw waarnaar men zit te kijken." Meijeren - televisiekijkers ken nen haar mogelijk als de moeder uit het recente voorlichtings spotje over donorregistratie - maakte enkele jaren geleden in druk met haar vertolking van Shirley Valentineook een mo noloog. „Toen had ik ook al dit stuk van Herzberg op het oog", vertelt ze. „Ik moest een keuze maken, maar het stuk is nooit uit mijn gedachten verdwenen. Ik heb het op de plank laten lig gen, altijd met het idee om het nog eens op te voeren. Het is na melijk een heel leuk toneelstuk dat ook veel diepgang heeft. Herzberg beschikt over een ge voel voor humor dat mij gewel dig aanspreekt. Niet van lachen, gieren, brullen, maar meer met steken onder water. Mensen die bepaalde dingen doen en daar mee tussen de regels door laten zien waarom het gaat. De ma nier ook waarop zoiets gaat, dat terloopse, dat vind ik leuk." Publiek Door het gebruik van de tele foon wijkt De Caracalaf van de meeste toneelmonologen, aldus Meijeren. „Monologen zijn vaak aan het publiekgericht. Het zijn verhalen die iemand vertelt. In De Caracal praat ik niet zozeer tegen het publiek als wel tegen mensen die ik aan de telefoon Tilly Meijeren in De Caracal. Rein de Graaff. hij echter weinig op, omdat meer geld was te verdienen met studiowerk in Hollywood. In 1974 stortte Shank zich weer op de jazz. Tien jaar later hing hij zijn dwarsfluit aan de wilgen en koos hij definitief voor de alt saxofoon. Volgens jazzcritici is zijn toon sindsdien gespierder en zijn improvisatie gedurfder. Shank swingt als nooit tevoren. Dat moet een mooie combinatie opleveren met Pete Christlieb (1945) die op zijn tenorsaxofoon vingervlugge solo's weet af te wisselen met lyrische melodieën en zwoele blues. Christlieb ge noot een klassieke opleiding op viool. Toen hij op zijn achttien de baritonsaxofonist Gerry Mulligan hoorde spelen, verleg de hij zijn muzikale koers. Hij ging tenorsaxofoon spelen en werd een veelgevraagd studio muzikant in Los Angeles. Hij is oprichter en eigenaar van het platenlabel Bosco dat de afgelo pen jaren in de Verenigde Staten verscheidene nominaties kreeg voor albums van minder beken- foto Anko C. Wierino de artiesten. De Graaff, Shan en Christlieb worden in Ternei zen bijgestaan door bassi' Koos Serierse en drummer Er. Ineke. Het concert begint om! uur. Belgische belofte Voor de overige drie concede komt ook een aantal jazzmuz kanten van naam naar Temei zen. De grote Belgische beloft Paduart wordt begeleid doe onder anderen bassist Hein va de Geyn en saxofonist Bob Ma ach, die samenwerkte met mei sen als Stevie Wonder, Madont en Steve Miller. Perez trad vor. jaar ook op in Terneuzen. H geldt als een van de groots: Ameifkaanse talenten op piaiï Chucho Valdés is een veteraai Hij is mede-oprichter van del* kende Cubaanse groep Irakei en werkte mee aan het albui Crisol van trompettist Roy Ha: grove. Onlangs nam Valdés zij eerste solo-cd Bele Bele En L Habana op voor het Amerikaai se Blue Note-label.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20