ALE ZEEUWSE COURANT 250 VS dreigen Servië met aanvallen Aanpak jeugdcriminaliteit chaotisch sfVl. v H Sfl j-A Van der Doef woest over lagere bijdrage Rijk aan brandweer 4 WEKEN VOOR 15,00 Kanonschot schudt brigade wakker Verlies Wall Street leidt wereldwijd tot neergang koersen VACATURES* Jan Raas blikt terug op WK 1979 i LJ I, Nieuwe roman van Harry Mulisch RUIM OCCASIONS JA, ik wil: Lobby voor minister van Platteland Amerikaanse regering geeft Milosevic laatste waarschuwing Hans van Dam thuis De Nooijer matchwinner in Polen Auto Leasen? DE GOESE MERKENDEALERS PRESENTEREN: *BOVAG Garantie J* I 7° NO 3 Motregen Veel bewolking en eerst nog lichte regen of motregen. In de loop van de dag droog en enkele opklaringen. 241e jaargang no. 235 vrijdag 2 oktober 1998 losse nummers 1,75 PZC pagina 29 De 44-jarige stucadoor Hans van Dam is terug in Nederland. Hij landde gisterochtend vroeg op Schiphol na 7,5 jaar cel in In dia. Hij noemt zijn arrestatie in dertijd, in een hotel bij het strand van Maha Bali Puram, pure pech. ,,Ik had inderdaad anderhalf kilo hasj, be doeld voor eigen ge- /t bruik, bij me." Vandaag (vrijdag) verschijnt 'De procedure', de nieuwe ro man van Harry Mulisch. Centrale figuur is Victor Werker, die probeert dode materie tot leven te wekken. Hij slaagt in zijn opzet, maar moet zijn succesvolle onderzoek met de dood bekopen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De versterking van de brandweer- en ram penbestrijdingsorganisatie dreigt volledig spaak te lo pen, omdat het ministerie van Binnenlandse Zaken haar afspraken niet nakomt. Het ministerie komt voor 1999 met slechts 11 miljoen gulden extra over de brug, terwijl met de gemeenten een bedrag van 145 miljoen extra was afgesproken. Voorzitter J. C. Th. van der Doef van de regionale brand weer in Zeeland is woedend over 'de fooi'. Hij was plaats vervangend voorzitter van de stuurgroep die tot de con clusie kwam dat er landelijk 145 miljoen gulden nodig is. „Een onafhankelijk bureau heeft dat uitgerekend", zegt de burgemeester van Vlissin- gen. „Er moet 110 miljoen gulden bij voor professiona lisering van de brandweer en 35 miljoen gulden voor ge neeskundige hulpverlening bij ongevallen. Daarover was overeenstemming. Volgens Van der Doef heeft Binnenlandse Zaken ver zuimd zaken te doen met het ministerie van Financiën. „Politiek is het niet afge kaart. Ik neem dat Binnen landse Zaken hoogst kwa lijk. Ook omdat de Zeeuwse gemeenten zich wel bereid hebben verklaard extra geld beschikbaar te stellen, op voorwaarde dat het ministe rie zijn aandeel levert. Van der Doef verwacht op zeer korte termijn overleg tussen de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en Binnenlandse Zaken. De elf miljoen in 1999 is be doeld voor personeelsuit breiding. Dit jaar is daarvoor al zestien miljoen gulden ex tra vrijgemaakt, waarmee circa honderd formatie plaatsen zijn geschapen. Hetzelfde aantal kan er in 1999 bijkomen, Volgens Van der Doef moet er ook veel geld in materieel worden gestoken. „Met deze fooi kan dat niet. Waar wach ten we op? Op een grote cala miteit?" (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: HAVELTE - Minister Frank de Grave van Defensie heeft gisteren in Havelte de 43ste Gemechaniseerde Brigade paraat gesteld. Hij deed dat door het afschieten van een oud stuk geschut, dat nog genoeg herrie maakt. De brigade is na vier jaar mobilisabel te zijn geweest weer uit de mottenballen gehaald. Dat is het gevolg van een herschikking van de gevechtskracht van de Koninklijke Landmacht. De her schikking is noodzakelijk om vredesondersteunende operaties effectiever te laten verlopen. foto Catrinus van der Veen/GPD Sleepy Open Deur Dagen Volop presentaties en primeurs Acties in: - bedbodems - linnenkasten - waterbedden - complete slaapkamers De slaapwinkel met advies. TMC Goes, Marconistraat 13 Tel. (0113) 25 04 95 DEN HAAG - Nederland kent al een minister van Grote Steden beleid, maar wellicht moet er ook een komen voor het platte landsbeleid. Dat staat in een discussienota van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Dat ministerie wil zelf de 'coördinerende rol' gaan spe len bij dat plattelandsbeleid. De rol voor het grote-stedenbe- leid ligt bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. In Nederland wonen zes miljoen mensen op het platteland en het kabinet gaat er deze regeerpe riode 3,5 miljard gulden extra in investeren, waarvan 2,2 miljard voor natuurbeleid. LNV wil zichzelf niet alleen belasten met landbouw en natuur, maar ook de voorzieningen op het platteland op peil houden als het gaat om scholen, openbaar vervoer, zorg en veiligheid. ANP Mi SC Heerenveen heeft de volgende ronde bereikt van het Euro pacup li-toernooi. De Friese voetbalclub boekte in de terug wedstrijd tegen Amica Wronki een minimale zege (0-1). Het. enige doelpunt op Poolse bodem werd gemaakt door Dennis de Nooijer. Broer Gérard (foto) werd zes mi- O 1 nuten voor tijd afgelost door Ronnie Pander. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur. 11,12,13,15,17 en 18; zeeland: 19,20,21,23, 25 en 27; sport: 29,30, 31, 33 en 35 door John Wanders WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft de Servische leider Milosevic gisteren een laatste waarschuwing ge geven. Als de militaire campagne van de Serviërs in de provincie Kosovo niet wordt gestaakt, dan zullen er op korte termijn luchtaanvallen volgen op Servische doelen. Dit verzekerde de woordvoer der van president Clinton. Ter verhoging van de druk riep Washington Amerikaanse bur gers in de Joegoslavische regio op het gebied te verlaten. De voorbereidingen in de NAVO zijn zover gevorderd dat de mili tairen binnen enkele uren nadat het politieke besluit valt tot bombardementen over te gaan, daadwerkelijk in actie kunnen komen, verklaarde de minister van Defensie, De Grave, giste ren in de Tweede Kamer. Hij is ervan overtuigd dat de aanvallen 'omvangrijke schade' zullen aanrichten waarmee Milosevic wordt gedwongen zijn terreurdaden tegen de vluchtelingen en bewoners van Kosovo te staken. Volgende week beraadt de NAVO zich op de noodzaak van bombarde menten. In een ongewone besloten zit ting van de voltallige Ameri kaanse Senaat informeerden de ministers Albright van Buiten landse Zaken en Cohen van Defensie samen met veilig heidsadviseur Berger gisteren de politici over de aanvalsplan nen die de NAVO in voorberei ding heeft. Gisteravond laat veroordeelde de Veiligheids raad van de Verenigde Naties in een spoedzitting in New York de massaslachting van tientallen Kosovaarse burgers. De raad riep Milosevic op de daders te straffen en toonde zich gealar meerd over de aanhoudende ge vechten in de Servische provin cie. De Verenigde Naties hebben eerder opgeroepen tot een staakt-het-vuren. De foto's en televisiebeelden van de slachtingen van afgelo pen weekeinde onder etnische Albanese vrouwen, kinderen en bej aarderrhebben een schokgolf veroorzaakt in Washington en bij de VN. Het besef groeit dat Milosevic niet of nauwelijks vatbaar is voor verbale dreige menten, maar kennelijk alleen wil luisteren naar wapengeklet ter. Daarbij komt dat de winter in aantocht is in Kosovo, het geen nieuwe problemen met zich mee zal brengen voor de grote stroom vluchtelingen uit het gebied. De Serviërs ontkennen overi gens elke betrokkenheid bij de slachtpartij van afgelopen weekeinde in Gornji Obrinje in Kosovo. Ze eisen een onafhan kelijk onderzoek naar het bloedbad. Nederland is bereid zestien F- 16's en een KDC-10 tanker vliegtuig bij zo'n operatie in te zetten. De Tweede Kamer moet de bijdrage formeel nog goed keuren, maar minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken liet gisteren wel doorsche meren dat hij geen echte weer stand meer verwacht en riep de fracties op niet te 'muggenzif ten'. Dat was tegen het zere been van de Kamer, die erop wees dat zij in ieder geval wil weten wat het doel van de aanvallen zal zijn voor zij definitief met de in zet van militairen instemt. Dat de Kamer uiteindelijk akkoord zal gaan, staat wel vast. De fracties en de regering ver oordeelden unaniem de 'buiten gewoon wrede' massaslachting in Gornji Obrinje. „Het stadium is bereikt dat er nog maar een weg open staat om aan de beest achtigheid een einde te maken", oordeelde Van Aartsen. GPD zie ook pagina 5 van onze redactie economie crises in Azië, Rusland en La- tijns-Amerika. De dollar noteerde zijn laagste niveau in bijna 20 maanden. Het Britse pond kwam op het laag- steniveausederteenjaar. De va lutakoersen zullen de komende tijd beweeglijk blijven en de dollar is kwetsbaar, meende'een handelaar in New York. ANP zie ook pagina 6 en 7 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 Dc PZC MORGEN IN DEZE KRANT!! waarbij jongeren na een over treding meteen een straf krij gen, officieel deel uit van het jeugdstrafrecht. Dat zorgt voor een forse toename van veelvoor komende criminaliteit zoals diefstallen en het verstoren van de openbare orde. Een oproep om via een voorlich tingscampagne dit genuanceer de beeld over te brengen, kan op weinig steun van het ministerie van Justitie rekenen. Volgens programmamanager jeugdcri minaliteit drs. Van der Vlier van Justitie hebben (te) zorgelijke cijfers een belangrijk voordeel: de politiek is eerder bereid in ac tie te komen. Volgens Van dei- Vlier heeft Justitie bij de kabi netsformatie 230 miljoen voor de aanpak van jeugdcriminali teit gevraagd. Het kabinet heeft (Advertentie) U least al een VW Sharan vanaf 824,- per maand Bel olta* voor een oKerle. AUTO-LEASE Walcheren Tel.. 0118 424000 Fax0118416Ó99 door Martin Ruesink DEN HAAG - De bestrijding van jeugdcriminaliteit in Ne derland verloopt onsamenhan gend. Veel gemeenten voeren vrijwel dezelfde experimenten uit, zonder dat eikaars werkwij - zen en problemen worden uitge wisseld. Slechts 5% van alle initiatieven wordt goed geëva lueerd. Tot overmaat van ramp gaan veel positieve effecten ver loren als de subsidiekraan dicht gaat en een project niet leidt tot blijvende maatregelen. Dit beeld schetste dr. Ferwerda gisteren op het symposium 'Aanpak Jeugdcriminaliteit' in Amsterdam. De directeur van het onderzoeksbureau Beke ba seert zich op een vergelijking van 500 lokale projecten tegen jeugdcriminaliteit. Ferwerda zegt dat veel projecten inhoude lijk succesvol en nuttig zijn, maar noemt het 'bedroevend' dat er veel te weinig naar soort gelijke initiatieven elders in het land wordt gekeken. Volgens de onderzoeker moeten initiatief nemers altijd voor het begin van een experiment de zekerheid hebben dat een succesvolle aan pak leidt tot permanent beleid. „De tragiek is dat de mensen die vaak lang met veel inzet de kar hebben getrokken, een project opeens in elkaar zien storten." Stijging Ferwerda nuanceert het sombe re beeld dat de afgelopen drie jaar de criminaliteit door jonge ren schrikbarend is toegeno men. Een flink deel van die stij ging ligt aan de cijfers van het preventiebureau Halt. Sinds 1995 maakt het werk van Halt, (Advertentie) (Advertentie) Inruil en financiering mogelijk Vandaag 2 oktober 14.00 u - 21.00 u Zaterdag 3 oktober 10.00 u - 17.00 u zeelandhallen goes daar nog geen derde deel van toegekend, 75 miljoen. De cijfers van criminaliteit zul len volgens Ferwerda fors blij ven stijgen. „De werkelijke stij ging van de jeugdcriminaliteit is echter minder fors, omdat nog steeds sprake is van een stijgend registratie-effect." GPD (Advertentie) AMSTERDAM - Er lijkt voorlo pig geen einde te komen aan de neergang van de beurskoersen. Wereldwijd was het gisteren op nieuw raak. Met vele procenten tegelijk gingen de indexen naar beneden. In Lissabon legde het beursbestuur als gevolg van pu re paniekverkopen de handel bijna twee uur stil. Het verlies van het Damrak was 4,1% en lag in lijn met het ver lies van de beurzen in de omrin gende landen. De CAC-40-in- dex van de beurs in Parijs moest 4,95% inleveren. In Frankfurt ging de daling van de DAX-in- dex door; - 5,5%. Wall Street slaagde er niet in de spiraal van neergaande koers- bewegingen te doorbreken. De Amerikaanse beurs moest gis teravond 2,7% inleveren en ein digde met een Dow Jones-index op 7.632,53. Volgens handelaren speelt gebrek aan vertrouwen en de vrees voor economische recessie de beleggers parten. In Zuid-Europa ging het er nog wilder aan toe. De beurs van Madrid verloor ruim 7% en in Lissabon waren het vooral de particulieren die volgens een Portugese handelaar in paniek waren. Zij wilden tegen elke prijs van hun stukken af. De BVL-mdex van de clertig groot ste fondsen kelderde bijna 15%. De beroerde gang van zaken op de beurzen was een vervolg op een nieuw groot verlies op Wall Street woensdagavond. De beurzen in het Verre Oosten, die het estafettestokje als eerste van Wall Street overnamen, toonden ook weer verlies. De beurs van Tokio moest opnieuw 1,6% inleveren. In de Verenigde Staten zijn veel beleggers bang dat bedrijven over het derde kwartaal de slechtste winstcijfers sinds ze ven jaar zullen laten zien. Bo vendien bestaat er veel vrees voor schade die de financiële sector zfal ondervinden van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1