Regeling waterschade versoepeld E;1 I'm" Geen schildpadwaardig bestaan ^de EETKAMER Ook bedrijven net buiten aangewezen gebieden kunnen claim indienen Meldpunt voor geweld Informatie en vermaak voor senioren Personeel Mare strijdt voor goed sociaal plan College tegen D66-idee bezetting stembureaus Treinverkeer gestremd door verwijdering Arnebruggen zeeuwse almanak Ingreep P7. zeeland vrijdag 2 oktober 1998 door Ben Jansen VLISSINGEN - De werknemers van Mare Chemicals in Vlissin- gen-Oost leggen zich neer bij de sluiting van hun onderneming, eind volgend jaar. Ze verwach ten dat het onmogelijk is argu menten aan te dragen die het chemieconcern Clariant, de ei genaar van het bedrijf, op ande re gedachten kunnen brengen. In plaats daarvan besteden ze hun energie liever aan acties voor een goed sociaal plan. De vakbonden hebben gisteren de stemming en opvattingen on der de werknemers van Mare gepeild. Die bleken boos en teleurgesteld over de aangekon digde beëindiging van de pro ductie van TAED en alkaansulf- onaat. Ze vonden dat ze recht hebben op een minimale ge noegdoening in de vorm van een zo goed mogelijk sociaal plan. De werknemers zegden de di rectie wat dat betreft meteen de wacht aan. Volgende week moet volgens hen een eerste opzet voor een sociaal plan gereed zijn en dat moet bovendien tegemoet komen aan de hoge eisen die het Mare-personeel stelt. Is die op zet nog niet gereed of is de in houd te mager, dan zal het on- (Advertentie) Bij aankoop van ƒ45,- aan CD's rijdens de Muziek 10 daagse (30 september t/m 10 oktober) ontvangt u gratis de CD Music in Motion I of II Aangenaam klassiek editie 1998/9,95 (inclusief 30 voordeelcheques) KERY Beeld &Geluid de Winkel DRVK in Woerd Brasserie Hertenkolf, Cantharellen, Ganzenlever Wagenaarstraat 13-15 0118-635676 Middelburg "Waar culinair genieten onvergetelijk blijft" De Dag van de Ouderen was niet alleen een gelegenheid om serieuze informatie te vergaren, maar ook om vrolijk te dansen. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen VLISSINGEN - Voor de twee de keer is gisteren in de kerk- zaal van Open Hof in Vlissin- gen de Dag van de Ouderen gevierd. Het thema van de drukbezochte dag was Oude ren en Zorg. Tevens werd op 1 oktober het startsein gegeven voor het Internationale Jaar van de Ouderen in 1999, met als motto: Naar een samenle ving voor alle leeftijden. Voor de vijftigplussers was een gevarieerd programma sa mengesteld. In het kader van het dagthema presenteerden diverse zorginstellingen zich, waaronder Ziekenhuis Wal cheren, Thuiszorg Walcheren en Stichting Huisvesting en Verzorging voor Ouderen Vlis- singen. Naast informatievoor ziening was er voor de ouderen volop kijk- en luisterplezier in de vorm van films, dia's en zang. Voor de nodige beweging werd ook gezorgd. In de ochtend konden ouderen deelnemen aan gymnastiekoefeningen en in de loop van de middag wer den de stoelen aan de kant ge schoven om plaats te maken voor de volksdansers. En dat was waar mevrouw Prins uit Vlissingen speciaal voor kwam. „Ik heb zelf ook ge volksdanst. Nu kan ik jammer genoeg niet meer meedoen en kom ik alleen om te kijken." Ze vindt het goed dat er een dag voor de ouderen is. „Uit de grote belangstelling blijkt dat er veel behoefte aan is. Er wordt niet alleen voor ver maak gezorgd, maar ook voor informatie. Het is heel belang rijk om informatie te kunnen krijgen over je problemen. Ik vind het plezierig dat er ruimte is om vragen te stellen." De heer Van Gemert is het roe rend met haar eens. „Er komen onderwerpen aan bod die voor veel ouderen onbekende ele menten bevatten. Daarnaast is er genoeg tijd ingeruimd voor beweging. Er gebeurt zoveel op één dag. Het contact met andere mensen is heel belang rijk. Een van de redenen van deze dag is oude mensen uit hun isolement te halen." Wachtlijsten In het thema van de dag kan Van Gemert zich helemaal vin den. „Zorg is iets waar oude ren altijd mee te maken heb ben. De laatste tijd zijn er met de lange wachttijden bij de thuiszorg veel problemen ge weest. Vanmorgen kregen we te horen van L. Phemambucq, de directeur van Thuiszorg Walcheren, dat de wachtlijs ten zijn weggewerkt. Je zag de mensen gewoon opfleuren." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken zal soepel omspringen met schade claims van bedrijven die buiten de aangewezen schadegebieden verlies hebben geleden door de extreme wateroverlast enkele weken geleden. Staatssecreta ris G. de Vries heeft dat gisteren toegezegd aan de Tweede Ka mer. Maar bedrijven die agrari sche producten verwerken of die in de landbouw werkzaam zijn, zoals loonwerkers, hoeven (nog) niet op een schadevergoe ding te rekenen. Die laatste bedrijven hebben volgens De Vries omzetschade geleden, wat niet onder de wet telijke regeling valt. WD-ka- Portemonnees gerold uit tassen winkelpubliek MIDDELBURG - Verschillende mensen zijn gistermiddag in Middelburg slachtoffer gewor den van zakkenrollerij. Een 70- jarige Middelburgse ontdekte toen ze in een winkel wilde afre kenen, dat de rits van haar schoudertas was geopend en haar portemonnee met zo'n honderd gulden daaruit was ge stolen. Een 60-jarige vrouw uit Mon ster overkwam hetzelfde. De diefstal uit haar schoudertas vond vermoedelijk plaats in de Langeviele. In haar portemon nee zat 200 gulden. Een 43-jari- ge Oost-Souburgse werd op de Markt bestolen. Haar porte monnee zat in een vak dat met een drukknop was dichtge maakt. Op of rond de Markt werden ook een 39-jarige man uit Landgraaf, een 70-jarige vrouw uit Serooskerke en een 47-jarige vrouw uit Brunssum beroofd van hun portemonnee, die in alle gevallen in een tas zat. merlid J. Geluk vreest dat Zeeuwse loonwerkersbedrijven failliet zullen gaan, als de staatssecretaris zijn mening niet verandert. Hij verwacht dat De Vries hierop terugkomt. Onder druk van de Tweede Ka mer toonde de staatssecretaris zich bereid particulieren extra tegemoet te komen. Eerst zou den alleen particulieren die meer dan tweeduizend gulden schade hebben, een vergoeding krijgen. Dat bedrag is verlaagd naar duizend gulden. Particu lieren ontvangen over het alge meen een schadevergoeding van negentig procent. Begrenzing In de Tweede Kamer viel met name kritiek te horen op de be grenzing van de waterschade- gebieden. Een aantal kamerle den vond die niet erg logisch. Stukken van de gemeenten Vee- re, Middelburg, Borsele, Ter- neuzen en Axel vallen buiten de boot. Het op Walcheren begrensde schadegebied (stadje Veere, Vrouwenpolder, Arnemuiden) riep geen vragen op. Dat deel van Walcheren watert af op het Veerse Meer en dat stond vol. De rest van het voormalige eiland kon het water gemakkelijker kwijt. De knelpunten liggen in Borsele, Temeuzen en Axel. Wa ter uit Goes en omstreken is naar Borsele gepompt. In grote delen van Axel en Terneuzen zijn geen regenmeetpunten. Staatssecretaris De Vries had begrip voor die speciale situa tie. „Ik zal soepelheid betrach ten in uitzonderlijke gevallen." Bedrijven met waterschade, die grenzen aan de aangewezen ge bieden, kunnen proberen een vergoeding te krijgen. De scha degebieden zijn onder meer vastgesteld aan de hand van ge gevens over regenval. Hard punt voor de PvdA was een verlaging van het drempelbe drag voor particulieren. Wie minder dan tweeduizend gul den schade heeft, zou geen vergoeding krijgen. PvdA-ka- merlid M. Wagenaar vond dat bedrag te hoog, zeker voor men sen met een laag inkomen. Zij kreeg steun van M. van der Hoe ven (CDA). Staatssecretaris De Vries wilde eerst niets weten van een verla ging. Als mensen in de proble men zouden komen, kunnen zij bij de gemeentelijke sociale dienst terecht, zei hij. Onder druk van de Tweede Kamer kwam hij daarop terug. Hij be loofde aan het kabinet voor te stellen het drempelbedrag te verlagen naar duizend gulden. De schaderegeling zal snel wor den uitgevoerd. Deze week gaan de eerste taxateurs op pad. De Vries verwacht dat het gros van de schadeclaims voor 1 januari is afgehandeld. Schadeformu lieren zijn bij gemeenten ver krijgbaar. Landbouworganisaties volgen de afwikkeling van de schade met argusogen. Het eigen risico is bepaald op maximaal tien duizend gulden. Daar kan de georganiseerde landbouw mee leven. Dé vraag voor de land bouworganisaties is of land bouwers uitkomen met de normbedragen voor schade. Voor één hectare aardappelen geldt een normbedrag van onge veer negenduizend gulden. Het ministerie gaat uit van een ge middelde prijs per gewas over de laatste drie jaar. Zeeuwse Statenleden hebben gisteren laten weten dat ze vin den dat de provincie financieel moet bijspringen in de kosten die bijvoorbeeld landbouwor ganisaties in verband met de wateroverlast hebben gemaakt. Cómmissaris van de koningin drs. W, T. van Gelder liet weten dat Gedeputeerde Staten daar niets voorvoelen, maar gedepu teerde D.J.P. Bruinooge ver klaarde later juist dat het colle ge van GS daar wel degelijk toe bereid zijn. pagina 2: commentaar pagina 23: provincie over bijdrage door Roelf Reinders MIDDELBURG - Het Bureau Vertrouwensarts wil per 1 janu ari aanstaande in Middelburg het Advies- en Meldpunt Kin dermishandeling (AMK) voor Zeeland laten beginnen. Dat is een jaar eerder dan de landelij ke streefdatum van 1 januari 2000 waarop de huidige Bu reaus Vertrouwensarts in AMK's moeten zijn veranderd. Het AMK aan het Molenwater moet het Zeeuwse verzamel punt zijn van alle meldingen en vermoedens van kindermishan deling. Dat gebeurt nu bij ver schillende instanties zoals het Bureau Vertrouwensarts (BVA), de Raad voor de Kinderbescher ming en de politie. Het nieuwe AMK neemt de functie over van het BVA, dat ophoudt te be staan. Het BVA houdt op dit mo ment enkele dagdelen per week spreekuur in Middelburg. Het kantoor van de regio Zuid-Hol land/Zeeland in Rotterdam is 24 uur per dag bereikbaar. Dat is straks ook bij het AMK het ge val. Het AMK gaat zich net als de vertrouwensartsen bezig hou den met het geven van advies, het aannemen van meldingen van kindermishandeling en het onderzoeken van vermoedens van geweld tegen kinderen. Bij het huidige Bureau Vertrou wensarts komen per jaar zo'n vijfhonderd meldingen uit Zee land binnen, zegt Marjan van Veenendaal, hoofd BVA voor Zuid-Holland en Zeeland. „In tweederde van de gevallen kun nen we met advies volstaan", al dus Van Veenendaal. „Vaak is het al genoeg als de melder met de ouders gaat praten." Anoniem Het nieuwe AMK is minder be reid dan het Bureau Vertrou wensarts met anonieme meldin gen aan de slag te gaan, tenzij de veiligheid van het kind gevaar loopt. Het AMK is verplicht na vier of uiterlijk zes weken het gezin waarover een melding is gemaakt op de hoogte te stellen. Dat hoefde bij het BVA niet per se. „Als we contact met het ge zin hebben, kan er bijvoorbeeld verslavingszorg als hulp bij een drinkende vader worden gege ven. Als ouders zeggen: 'Waar bemoei je je mee' en dus niet vrijwillig willen meewerken, melden we dat bij de Raad voor de Kinderbescherming die via de kinderrechter maatregelen kan bewerkstelligen Campagne Het AMK begint binnenkort een publiciteitscampagne om be kendheid aan de nieuwe naam voor het Bureau Vertrouwens arts te geven. Iedereen, van politie tot maat schappelijk werker, moet weten dat meldingen en vermoedens van kindermishandeling bij het AMK terecht horen", zegt Van Veenendaal. „En niet alleen de directeur van een school moet dat weten, maar ook de leraar in de klas." Van Veenendaal verwacht dat op termijn de vertrouwensarts van het AMK voor Zeeland naar een van de locaties van Bureau Jeugdzorg verhuist. (Advertentie) door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De bezetting van de stembureaus op Schouwen- Duiveland wordt voorlopig niet veranderd. Het college van B en W wil een voorstel van D66, om de bureaus voornamelijk te la ten bemannen door uitkerings gerechtigden en jongeren, niet overnemen. Volgens D66 kost het bemannen van de stembureaus door amb tenaren de gemeenschap veel geld. Vanwege het presentiegeld en omdht de ambtenaren ook hun loon doorbetaald krijgen, terwijl het werk blijft liggen. Volgens de partij is er toch al een achterstand in het werk. Voor mensen met een uitkering kan een presentiegeld van twee honderd gulden een welkome aanvulling zijn, menen de de mocraten. Het. inzetten van jon geren uit de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs kan er volgens D66 toe leiden dat ze meer bij de politiek betrokken raken. De partij wilde belangstellen den overigens wel laten sollici teren naar de functie. Het dagelijks gemeentebestuur stelt daarentegen kwaliteit en kennis op de eerste plaats en zegt bij de bezetting te blijven streven naar een juiste a fspiege- ling van de bevolking. Boven dien, zo stelt het college, zijn er genoeg stembureauleden. Het onderwerp komt overigens begin november nog aan de orde in een raadscommissie. MIDDELBURG - Do Neder landse Spoorwegen (NS) ver wijderen dit weekeinde de Ar nebruggen in de gemeente Middelburg. Daarom is er in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen twaalf en vijf uur geen treinverkeer mogelijk tussen Goes en Vlissingen. In de nacht van zaterdag op zondag is het treinverkeer gestremd vanaf middernacht tot tien uur 's och tends. De NS zet bussen in. De meest bezienswaardige mo menten tijdens Htet werk zijn 's nachts. Dan worden de oude draaibruggen gedemonteerd en verwijderd. Tevens worden hulpbruggen op hun plek gehe sen Onder de hulpbruggen wordt na dit weekeinde de fun dering van de nieuwe draaibrug gemaakt. Zaterdagmorgen worden de ou de bruggen voor een symbolisch bedrag van een gulden overdra gen aan de Stichting Civilion, die ze in de toekomst een plaats geeft in een waterbouwkundig themapark. Nadat al geruime lijd was overeengekomen dat dat Goese gezin als voltooid moest worden beschouwd, besloot die man zich te. on derwerpen aan een kleine in greep die mannen kunnen la ten verrichten als ze hun gezin als voltooid beschoti- wen. De gebeurtenis werd met veel misbaar omgeven want de hoofdrolspeler is een echte kerel en die zijn, naar alge meen bekend is, erg kleinze rig.. Dagen tevoren floot hij ongewoon schel onder de douche. Als iemand die ner gens bevreesd voor is. Na te rugkeer uit het ziekenhuis was hij erg stilletjes. Zijn dochter van zeven had dat in de peiling en vroeg een verklaring. Die kreeg ze. Haarvader legde uit wat hem was overkomen en waarom. Ze snapte het allemaal heel goed. Logisch, want ze is een echt paardenmeisje en op de manege is haarveel duidelijk geworden over de vermenig vuldiging van dieren en over daartegen op te werpen blok kades. Vandaar dat ze op school, tij dens het maandagse rondje praten over bijzondere ge beurtenissen van de afgelo pen dagen, blijmoedig sa- menvatte: Mijn vader is een ruin ge worden." middellijk tot acties komen. De directie maakte gisteren al direct duidelijk dat deze termijn te kort is, meldde CNV-vak- bondsbestuurder H. A Verburg gisteravond. De CNV, FNV en Unie hebben nu met de directie afgesproken dat ze op 12 okto ber zullen overleggen over een sociaal plan. Als het personeel in de tussen- tijd toch in actie wil komen, zul len dat wilde acties moeten zijn, omdat de bonden zo lang er nog wordt onderhandeld, geen sta king mogen organiseren. De werknemers achten het tijdelijk stilleggen van het bedrijf zinvol, ook al staat de sluiting voor de deur. Het is namelijk de bedoe ling dat de komende periode hard wordt doorgewerkt om een buffervoorraad van de produc ten van Mare op te bouwen. door Denise de Boe VLISSINGEN - De Nederlandse kana len, sloten en vijvers zitten vol met tro pische schildpadden. Veel schildpad den, en dan met name de moerassoort Roodwangschildpad, worden hierin gedumpt door impulsieve aankopen en verkeerde voorlichting in de winkel. Dat concludeert de Dierenbescherming naar aanleiding van een onderzoek dat onlangs is afgerond. De Dierenbescherming wil dat de schildpadden en hun eigenaren voort aan landelijk worden geregistreerd om 'wilddumpen' tegen te gaan. Momen teel is van registratie geen sprake. Jaar lijks gaat het volgens de Dierenbe scherming om 41 dierenambulances die in totaal 194 zwerfschildpadden op vangen. Nog eens 48 diertjes worden door particulieren aangeboden aan de ambulances. De opvangcentra geven per jaar 1025 schildpadden een nieuw thuis. Naar schatting duizenden exem plaren zwemmen nog in kanalen, sloten en vijvers. Cijfers tonen aan dat het probleem in Zeeland lijkt mee te vallen. De dieren ambulance in Vlissingen heeft sinds haar oprichting in januari 1998 zes tro pische schildpadden van een tragische dood weten te redden. De dieren wer den op uiteenlopende plekken aange troffen, soms zelfs gewoon op het trot toir. Verzorging Ook de dierenbescherming Noord Mid den-Zeeland bevestigt dat het dumpen van tropische schildpadden in Zeeland regelmatig voorkomt, maar kan geen De Roodwangschildpad is een van de soorten die het meest in sloten en soms zelfs gewoon op het trottoir worden aangetroffen. foto Ruben Oreel precieze aantallen noemen. Volgens de Zeeuwse afdeling van de Dierenbe scherming realiseren enthousiaste aan- schaffers van deze diertjes zich van te voren niet wat de verzorging van een tropische schildpad met zich mee brengt.. „Het is bijvoorbeeld een fabel tje dat een Roodwangschildpad nau welijks groeit zolang je hem in een kleine bak laat zitten. Dit diertje kan ongeacht de woonomgeving zeker der tig centimeter worden. Bovendien moet men bereid zijn om honderden guldens te investeren in huisvesting en tempe ratuurregeling." Volgens Ad Bom van reptielenzoo Iguana te Vlissingen is het dumpen echter een achterhaald pro bleem. Omdat de schildpadden oor spronkelijk niet thuishoren in de Euro pese natuur, heeft de Europese Unie vorig jaar december besloten' dat de dieren niet meer mogen worden geïm porteerd. Importeurs hebben tegen woordig een speciale vergunning nodig voor de Europese schildpaddenhandel. Winkels kunnen nu nauwelijks meer verkopen en Ad Bom schat dat er over een jaar mede door grootschalige sterf te van de schildpadden nog maar twee procent over zal zijn. De schildpadden die overblijven worden waarschijnlijk in de sloot gedumpt. Te dramatisch Hierin kunnen de schildpadden vol gens de Stichting Schildpadden Op vang een tijd overlevenmaar ze sterven toch een langzame dood. De tropische schildpad zou niet opgewassen zijn te gen virussen uit de sloot. Ad Bom vindt het beeld dat de stichting schetst veel te dramatischDe Roodwa ng behoort tot de subtropische schildpadden. Het eni ge verschil met zijn oorspronkelijke omgeving, Noord-Amerika en Zuid- Canada, is dat het in Nederland gemid deld tien graden kouder is en we hier een zeeklimaat hebben in plaats van een landklimaat. Dit betekent dat de schildpadden hier inderdaad niet opti maal functioneren, maar wel zonder problemen in leven kunnen blijven. Ze komen hier namelijk niet of nauwelijks aan een schildpadwaardig bestaan toe, waardoor ze ook bijna niet slijten." Iguana heeft zelf ook enige tientallen Roodwangschildpadden in huis. Jaar lijks brengen ongeveer honderd parti culieren uit het hele land, alsmede Bel gië, Duitsland en Engeland, hun schildpad naar de Zeeuwse reptielen zoo. Wegens gebrek aan capaciteit kan Iguana deze schildpadden niet alle maal zelf beheren. Daarom worden re gelmatig Roodwangen overgebracht naar een grote buitenvijver van Blij- dorp, dat vooralsnog de meest accepta bele plek in Nederland lijkt te zijn om de schildpadden te 'dumpen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19