#zc ftlair liever impopulair dan fout Eisen Duitse Groenen wekken irritatie SPD Albanezen Kosovo wijzen door Serviërs benoemde regering af berco Georges eist al meer dan 400 levens Raketsilo verandert in krater Verzekeraar Israël klaagt Amerikaanse tabakindustrie aan buitenland Eén op de acht kinderen groeit op in eenoudergezin 'ritse premier kondigt ingrijpende sociale hervormingen aan r,r' jk/% - Grote wapenvondst in Italië Argentinië was thuis voor nazi's Bouwbedrijf kooide werknemers Ozongat Zuidpool weer groter Kietelen python bleek slecht idee Xrafat slikt compromis >ver vertrek Israël uit L3 procent Westoever Jés Nederlandse vredesactiviste vrij Albanië heeft weer premier Zwitserse minister is atoomcentrales beu MOPESHOW woensdag 30 september 1998 yan onze redactie buitenland BRUSSEL - Het aantal eenou dergezinnen in de Europese IJnie neemt hand over hand oe. In 1996 waren er bijna ze- •en miljoen, zo'n 14% van alle [ezinnen met jonge kinderen. 11 1983 was dat nog 9%. In Ne- lerland bleef het aantal rede- ijk stabiel, op 11%. Groot-Brittannië voerde de lijst aan. Daar verdubbelde in de periode 1983-1996 het aan tal eenoudergezinnen, dat bij na een kwart (23%) van alle gezinnen met jonge kinderen uitmaakte. Griekenland (7%) en Spanje (8%) sloten de rij. België haalde 15%. Denemar ken en Zweden ontbreken. Eurostat, het EU-bureau voor de statistiek, sprak gisteren van een opmerkelijke ontwik keling, die vooral in de hand wordt gewerkt door het stuklo pen van een relatie en de ge boorte van buitenechtelijke kinderen. Sinds begin jaren ze ventig komt dat steeds meer voor. Groot-Brittannië spande niets voor niets de kroon. Het aantal echtscheidingen is daar onovertroffen. Eenoudergezinnen worden in 84% van de gevallen geleid door de vrouw. Ze hebben het moeilijk. Hun inkomenssitua tie is zwak. Ze verdienen ge middeld iets meer dan drie kwart (77%) van wat 'gewone' gezinnen aan inkomen binnen krijgen. In Ierland (59%) en Groot-Brittannië (64%) ligt dat een stuk lager. Verder is hun positie op de arbeidsmarkt en hun opleidingsniveau slechter. Dat geldt eerder voor alleen staande moeders dan voor al leenstaande vaders. In 1996 leefden 10,7 miljoen kinderen in eenoudersituatie, dat is ongeveer één op de acht jonge kinderen. ANP br Harm Harkema - Nadat maan- minister Brown van Finan- het Nieuw-Labourcongres b voorgehouden dat de rege- J/gkoste wat hel kost doorgaat t haar strenge financieel- njnomische beleid, deed par- a,eider en premier Blair deze radschap gisteren nog eens over. die pleiten voor een etlaging van de rente om het rborterende Britse bedrijfsle- A (dat lijdt onder het sterke id Sterling) meer lucht te ge kregen geen enkele hand ing van Blair. Linkse La- die willen dat de srheid meer geld uitgeeft aan blieke doelen, kregen even- gP een poot aan de grond, ^atuurlijk zi j n we liever popu- fr dan impopulair. Maar liever dan fout", zo hield hen voor. En hij vervolgde: rëgen iedereen die mij aan- bort om het pond te devalue- i zeg ik: dit land heeft het lan- ztermij nperspectief veel te r'ak opgeofferd aan dat korte -mijn spelletje. Ik zeg u: Wij abbelen niet terug." air gaf ook'het Britse bedri jf s- en een veeg uit de pan. Niet kracht van het pond is er de van dat veel ex- rterende bedrijven het zwaar _bben. Volgens Blair is het ma- gement bij nogal wat bedrij- onvoldoende, is er te weinig ïnvesteeïd en is er decennia aig teveel geleund op goedko- arbeid en korte termijn suc- Sjes. tennis a; arbeidsproductiviteit loopt h verontrustende 40% achter die in de Verenigde Staten en op die in Duitsland en ankrijk. Aan scholing is bit- r weinig gedaan, waardoor een enorm gebrek aan kennis is ontstaan. En bovendien is Groot-Brittannië in de loop der decennia hopeloos vei'slaafd ge raakt aan slap financieel-eco- nomisch beleid. De economie groeide dan tijdelijk enorm, maar de inflatie rees de pan uit en vervolgens stortte de econo mie volledig in elkaar. De laat ste keer dat zulks gebeurde was in 1990 toen vele banen verloren gingen. Blair: „Daarom houden wij vast aan ons doel om de in flatie binnen de 2,5% te hou den." Blair hield zijn linkse critici in de partij ook keihard voor dat de kiezers anderhalf jaar geleden niet gekozen hebben voor een oud Labour: „Zij wilden een nieuw Labour, die niet in de zak van de vakbonden zit, die hen niet opzadelt met enorme belas tingen en die zich niet bezig houdt met de politieke liefheb berijen van mensen die zich aan derand van de partij bevinden." Veranderingen Blair probeerde zijn partij ook rijp te maken voor ingrijpende veranderingen in het sociale- zekerheidsstelseldie later dit jaar in detail naar buiten zullen komen. Welke kant hij op wil werd wel duidelijk: „Miljarden worden jaarlijks verkwist, door fraude en misbruik. We hebben bovendien een uitkeringssys teem voor werklozen dat gericht is op het verstrekken van geld in plaats van het aan het werk hel pen van mensen." Omdat Blair binnen de eigen ge lederen nogal wat weerstand verwacht, waarschuwde hij de leden nu alvast: „Wanneer we met onze plannen naar buiten komen, zeg ons dan niet dat we verraders zijn van de verzor gingsstaat. Hei-vorming ervan is de enige mogelijkheid haar te redden." GPD Inwoners van Salifouretin Haïti verwijderen aangeslibt zand uit hun dorp, nadat Georges is gepasseerd. foto Daniel Morel/AP van onze redactie buitenland MOBILE - De orkaan Georges heeft al meer dan 400 mensen levens geëist. De meesten vie len in het Caribisch gebied. In de Amerikaanse staten Louisiana en Florida kwamen zeker vier mensen om het le- Dat bleek gisteren uit de jong ste cijfers van autoriteiten in de Verenigde Staten. Haïti, Cuba en de Dominicaanse Re publiek. In de laatste republiek zijn al zeker 206 doden geteld, maar het lot van zeker 800 mensen is nog onbekend. De inmiddels tot tropische storm verzwakte orkaan heeft door zware regenval overstro mingen veroorzaakt in de zui delijke Amerikaanse staten Mississippi, Florida, Alabama en Louisiana. Volgens wetenschappers zal het klimaatfenomeen La Nina dit najaar tot meer orkanen leiden. Door La Niha koelt de Stille Oceaan af. De tempera tuur van deze oceaan heeft weer invloed op het aantal or kanen. La Nina en El Nino zijn twee klimaatfenomenen die zich met tussenpozen van en kele jaren voordoen. La Nina zal vermoedelijk nog tot vol gendjaar voortduren. RTR/DPA MILAAN - De Italiaanse politie heeft gisteren in Milaan een omvangrijke wapenopslagplaats ontmanteld. De politie zegt dat de wapens afkomstig zijn uit het voormalige Joegoslavië. Bij de operatie zijn twee Kroaten opgepakt, meldde de Itali aanse televisie. In de opslagplaats trof de politie onder meer tien kilogram springstof aan, evenals granaten van Russische makelij. De wapens waren volgens de Italiaanse justitie bestemd voor in ternationale criminele organisaties. Mogelijk zijn ze ook ge bruikt als ruilmiddel voor cocaïne uit Latijns-Amerika. DPA BUENOS AIRES - Argentinië heeft na de Tweede Wereldoor log ongeveer 150 nazi's en collaborateurs uit de door Hitier bezette landen opgenomen. Dit schrijft de Argentijnse onder zoekscommissie die belast is met de opsporing van de nog in het land levende oorlogsmisdadigers. Het merendeel van de 150 is inmiddels overleden. In het gisteren uitgekomen rapport staat dat dictator Juan Peron nazi's en collaborateurs hielp naar Argentinië te ko men. Zij kregen asiel en werden ondermeer ingezet bij de om wikkeling van de nationale industrie, vooral de wapen- en luchtvaartsector. De commissie schrijft dat de Rooms-Katho- lieke Kerk daarbij soms bemiddelde. RTR/AFP MOSKOU - De manager van een Russisch bouwbedrijf is aan geklaagd wegens vrijheidsberoving, omdat hij regelmatig werknemers in kooien opsloot als die niet goed presteerden Volgens het persbureau ITAR-Tass zijn tientallen werkne mers van het bedrijf in de Noord-Siberische regio Jakoetsk opgesloten. Slechts drie mannen durfden tegen de manager en twee van zijn assistenten te getuigen. De manager is volgens het persbureau eerder Veroordeeld we gens moord en andere misdaden. Hij nam vaak daklozen in dienst die bereid waren te werken voor voedsel en onderdak. Een werknemer die naar de politie wilde gaan. verdween. Drie maanden later werd zijn lijk gevonden. AP WELLINGTON - Het gat boven het Zuidpoolgebied in de be schermende ozonlaag om de aarde is dit jaar groter dan ooit. Dit meldde gisteren het Nieuw-Zeelandse onderzoeksbureau voor Antarctica. Wetenschappers van het instituut zeggen dat het ozongat dit jaar zich in augustus en september snel lei- heeft ontwikkeld dan in andere jaren. Het gevolg van het dunner worden van de laag is een grotere kans op huidkanker en schade aan ogen en gewassen. Als oor zaak werd chloorfluorkoolwaterstof gezien, dat werd ge bruikt als drijfgas in spuitbussen, voor reiniging van elektro nische apparatuur en als koelvloeistof. RTR GAINESVILLE - Tijdens haar vakantietripje naar Florida heeft de New Yorkse Lori Rubinfield geleerd dat je een honge rige python niet moet kietelen. De 43-jarige vrouw wilde de slang van haar gastheer Dan Randall goedemorgen wensen door het beest even te kietelen. Vermoedelijk zag de anderhalve meter lange slang het vrien delijke gebaar aan voor zijn ontbijtje. Hij zette zijn hoektan den in de vingers van de vrouw en wikkelde zijn lijf om haar arm. De slang en de nog steeds beknelde arm werden in de diep vries gelegd, maar dat middel hielp niet. Ook het langdurig onder de kraan houden bood geen soelaas. De brandweer be sloot het dier te verdoven, waarna de slang losliet. Zowel de slang als Rubinfield bleven ongedeerd. AP |n onze redactie buitenland ONN - De Duitse Groenen ibben hun eerste prioriteiten jsteld in de onderhandelingen rer de regeringsformatie met i toekomstige sociaal-demo- jatische bondskanselier thröder. Werkloosheidsbe- |r ij ding en de afschaffing van irnenergie komen voorop, zo lelden zij gisteren, drie dagen jordat de formatiebesprekin- ïn formeel beginnen, ie Groenen willen, evenals de (SPD), een werkgelegenheidspact dat ge paard gaat met een belasting hervorming ten gunste van de minstbedeelden. Ook moet er een milieubelasting komen, al dus de Groenen. SPD-voorzit- ter Lafontaine liet weten dat de nieuwe regering de eerste stap pen om het belastingstelsel te hervormen zal zetten zodra zij in functie treedt, binnen enkele weken. Dat nu al eisen van de Groenen op tafel liggen, heeft zowel bin nen als buiten de partij enige ergernis gewekt. SPD-fractie- Palestijnen. Hij trekt nu aan het langste eind want het natuur park zal alleen symbolisch on der het Palestijnse bestuur val len. Bij het exploderen van een auto in de Palestijnse enclave Ramallah is gisteren een man om het leven gekomen. Twee an dere inzittenden raakten zwaargewond. Het drietal was lid van de radicale Hamas-be- weging. De auto met Israëlische kente kenplaten ontplofte in de indu striële zone van Ramallah. De Palestijnse politie onderzoekt de oorzaak van de ontploffing. Zegslieden van de politie ver denken de gewapende tak van de Hamas-beweging ervan in de auto een bom te hebben ver voerd. Er zijn wapens in het wrak gevonden. De Israëlische veiligheidstroe pen zijn extra waakzaam omdat vandaag het belangrijkste jood se feest. Jom Kippoer, is begon nen. De Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever zijn afgegrendeld tot morgenoch tend. AFP/ANP fen onze redactie buitenland -WASHINGTON - De Palestijn- i president Arafat heeft giste- £n in Washington bevestigd dat de formule '10 plus 3' aan- aardt voor de aftocht van de Is- aëli's uit 13 procent van de Jordaanoever. iirafat zei na een onderhoud \aet de Amerikaanse president llinton dat hij het compromis fikt, maar dat nog enkele zaken moeten worden. De anvaarding kan betekenen dat impasse over de overdracht land door Israël aan de Pa- fstij nen in deze fase is doorbre ien. «et compromis geeft de Pales tijnse Autoriteit slechts zeggen over 10 procent in plaats de geëiste 13 procent van de Westelijke Jordaanoever. De 3 taat voor het percentage land Israël als natuurpark wil ien en daarom uitsluitend als 'alestijnse flora en fauna wordt (vergedragen. Israëlische premier Ne- anyahu wilde niet meer dan 9 a procent overdragen aan de (Advertentie) leider Scharping verbaasde zich ook over de eisen van de Groe nen, nog voordat de onderhan delingen over een mogelijke co alitie zijn begonnen. Hij vroeg de Groenen de besprekingen, die vrijdag beginnen, niet onno dig te belasten. Schroder, die na zijn glanzende overwinning van afgelopen zondag Kohl opvolgt als bonds kanselier, verhuist in april al naar de nieuwe Duitse hoofd stad Berlijn. De verhuizing van de Bondskanselarij was eigen lijk voorzien voor de zomer van volgend jaar, maar Schroder kondigde al voor de verkiezin gen aan dat hij eerder naar Ber lijn zou gaan als hij Kohl zou op volgen. Ook het parlement en de meeste overheidsinstellingen vertrekken uit Bonn naar Ber lijn. De Bondsdag begint op 5 juli 1999 in te pakken voor de verhuizing. AFP/DPA/RTR PERVOMAISK- Belangstellenden staan rond deresten van een lanceersilo voor SS-24raketten in Per- votnaisk in Oekraïne. De autoriteiten lieten de silo gisteren vernietigen, omdat daarover afspraken zijn gemaakt in het verdag tussen de NAVO en het voormalige Warschaupact over het reduceren van het aantal strategische wapens. foto Efrem Lukatsky/AP van onze redactie buitenland GENÈVE - De etnische Albane zen in Kosovo hebben gisteren de door Servië benoemde rege ring voor de Zuid-Servische provincie afgewezen. De groot ste Albanese partij KLA zei er niet over te peinzen zitting te nemen in het kabinet onder lei ding van de Servische minister Andjelkovic. „Er bestaat geen enkele moge lijkheid dat wij deelnemen aan het werk van de voorlopige re gering, omdat die een orgaan is van de Servische autoriteiten". aldus Fehmi Agani. onderhan delaarvan de KLA Volgens hem denken de andere Albanese par- tijen er net zo over. Bclgi'ado is ondertussen begon nen met het terugtrekken van zijn troepen uit kazernes in een aantal plaatsen in Kosovo. Ge tuigen in het zuiden van Kosovo meldden dat eenheden van het Joegoslavische leger en de Ser vische politie zich die dag in een aantal plaatsen begonnen terug te trekken in kazernes. Ook bij de Kosovaarse hoofdstad Pris- tina waren troepen op weg naai de kazerne. van onze redactie buitenland HELENSBURG - De rechter in het Schotse Helensburg heeft de Nederlandse antikernwapen- activiste Krista van Velzen (24) uit Breda gisteren schuldig be vonden aan een actie die was ge richt tegen de Britse marineba sis in Faslane, waar een onder zeeboot met kernwapens ligt. De rechtbank legde haar echter geen straf of boete op. De vrouw, die sinds eind augustus vast zat. kan naar huis. Ook twee andere actievoersters van de vredes groep Voor Moeder Aarde kwa men er met schuld zonder straf oplegging af. De rechter veroor deelde eerder op de dag een En gelse vredesactiviste tot een geldboete van 575 gulden we gens beschadiging van staatsei gendom. ANP De terugtrekking was maandag aangekondigd door de Servi sche premier Marjanovic. Vol gens hem was het offensief tegen de strijders van het Kosovo Be vrijdingsleger (U£K) afgelo pen. omdat de opstand van de Albanezen was bedwongen. Bombardementen De Democratische Liga van Kosovo meldde gisteren echter dat een aantal dorpen in de om geving van Stimlje in het zuiden van de provincie in de nacht van maandag op dinsdag en gister ochtend zijn gebombardeerd. In de zuidelijke regio Suva Reka stonden nog huizen in brand en was de politie volgens getuigen nog bezig met het arresteren van Albanezen. De Vereniging voor Bedreigde Volkeren zei telefonisch van ooggetuigen te hebben verno men dat Servische troepen zon dag zeker vijftig van 20.000 vluchtelingen - voornamelijk vrouwen en kinderen - hebben doodgeschoten. Dat gebeurde nadat de troepen in het Vucak- dal ten noordwesten van Pristi- na eerst zes dagen lang 20.000 vluchtelingen van de buitenwe reld afgesneden hielden en be schoten en ze met geweld weer verdreven. Een verslaggever bracht giste reneen bezoek aan de plaats van een slachtpartij door Servische troepen, zaterdag bij het dorp Gomji Obrinje in Centraal- Kosovo. Hij zag zestien lijken van vrouwen, kinderen en oude mensen in en om hun schuil plaats bij het dorp. Hun kelen bleken te zijn doorgesneden of zij waren door het hoofd ge schoten. DPA/RTR/AFP TIRANA - President Rxhep Meidani van Albanië heeft gis teren zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van Pandeli Majko ais nieuwe premier. De 30-jarige Majko was eerder op de dag gekozen tot leider van de regerende Socialistische Partij. Daarmee was hij meteen de gedoodverfde opvolger van .premier Fatos Nano, die maan dag zijn functie neerlegde. AFP door Bob Kroon BERN - Het tijdperk van de kernenergie lijkt in Zwitser land zijn einde te naderen. De minister van Energie en Verkeer, Leuenberger, wil de vier Zwitserse atoomcentra les tussen 2012 en 2024 slui ten. Dat blijkt uit een voortij dig uitgelekt plan over de toekomstige energievoorzie ning in Zwitserland. De federale regering buigt zich volgende maand over het voorstel om na 31 sep tember 2000 snel een einde te maken aan de productie van kernenergie. Op die datum eindigt het moratorium op atoomenergie, dat uitbrei ding van de capaciteit van kerncentrales verbiedt. De Zwitserse waterkrachtcen trales voorzien in minder dan de helft van de nationale energiebehoefte. In zijn plan voor de energie voorziening ontvouwt Leu enberger weliswaar een ambitieus project voor ener giebesparing in combinatie met de bouw van elektrici teitscentrales op aardgas, maar of dat voldoende of haalbaar is, wordt niet dui delijk. De productiekosten van centrales op aardgas zijn volgens Leuenberger aan zienlijk lager dan die van kerncentrales en daarvan zouden de Zwitserse elektri citeitsbedrijven bij de toe komstige liberalisatie van de energiemarkt de vruchten kunnen plukken. Hoewel het plan voor de toe komstige energievoorzie ning de federale regering nog moet passeren, hebben de exploitanten al heftig gepro testeerd tegen de mogelijke sluiting van hun kernener giecentrales na veertig pro ductiejaren. Volgens de ex ploitanten is er sprake van een 'enorme en onnodige ka pitaalvernietiging'. In de ge zamenlijke Zwitserse kern centrales is de afgelopen tien jaar voor honderden miljoe nen geïnvesteerd. De exploitanten van kern energie hebben volgens de Sonntags Zeitung de minis ter van Economische Zaken. Couchepin, aan hun zijde ge vonden. Couchepin zou zich fel verzet hebben tegen de plannen. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische verzekeraar Kupat Holim Clalit heeft een aantal Amerikaanse tabakproducenten aange klaagd. De advocaat van de grootste ziektenkostenverzeke- raar van het land liet gisteren weten dat Philip Morris, Rey nolds, Brown and Williamson, Lorillard en Ligget volgens hem 2 miljard dollar moeten bijdra gen in de verpleegkosten van ziek geworden rokers. Advocaat Hausner verklaarde dat de eis is gebaseerd op het feit dat 'de aangeklaagden de afge lopen 45 jaar twijfels hebben gezaaid over schade door het ro ken, hoeveel ze wisten dat tabak dodelijk is'. Ze hebben sigaret ten gemaakt die hogelijk versla vend werken, zonder dat ze de verslavende aard ervan open baar maakten, aldus Hausner. De Amerikaanse fabrikanten zou ook een niet nader genoemd bedrag aan boete moeten beta len plus compensatie voor in de toekomst te maken kosten. Vol gens Hausner gaat het de verze keraar er niet alleen om om compensatie te krijgen, maar ook om de mensen duidelijk te maken dat roken schadelijk is. Naar schatting sterven in Israël jaarlijks 6.000 mensen aan de gevolgen van het roken. In de aanklacht is ook de enige Israëlische tabakfabrikant Du- bek genoemd. Dubek, goed voor 60 procent van de tabakmarkt in Israël, is eerder dit jaar al aangeklaagd door een andere Israëlische verzekeraar, Koupat Holim Maccabi. De maatschap pij eist 4,5 miljoen dollar omdat ze al zeven jaar moet betalen voor de verpleegkosten van vijf tien mensen die kanker hebben. ANP/RTR VRIJDAG 2 OKTOBER half 11 en half 3 U bent van harte welkom lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5