Heibel om stadspoorten onterecht Parkeerbeleid omstreden Straffen steunfraudq t oud-ij zerhandelaren Terneuzen wil tekort van VVV aanvullen zeeland 221 N Welzijnsraad strijdt tegen kippenfarm Sas Oppositie in Hulst krijgt weinig bijval in kritiek op gemeentebeleid Varkensboer verschuilt zich achter constructie mestrechten Oostburg woensdag 30 september 1998 door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - De Welzijnsraad Sas van Gent wil bij de Raad van State de twee milieuvergunningen aan vechten die het Sasse college zou heb ben verleend voor de bouw van twee kippenstallen aan de Van Remoorte- reweg tussen Zandstraat en Philippi ne. In de twee stallen zullen in totaal 250.000 kippen worden onderge bracht. De Welzijnsraad ageert tegen dat aantal, de toekomstige stankover last en het feit dat de omwonenden niet van de zaak op de hoogte zijn ge bracht. Op het bedrijf aan de Van Remoorte- reweg had de boer in eerste instantie een milieuvergunning aangevraagd voor twee varkensstallen. Later be dacht hij zich dat hij van een van de varkensstallen ook twee kippenstal len zou kunnen maken. Het Sasse col lege zou de aangevraagde milieuver gunningen al hebben verstrekt. De bouwvergunning daarentegen is nog niet verleend. „Zomaar even 250.000 kippen in de gemeente onderbrengen is natuurlijk veel te veel. Daarbij stinkt kippen mest nog veel erger dan varkens- mest", zegt M. Vereecken van de Wel zijnsraad. ,.We zijn zeker van zins naar de Raad van State te stappen. Nu kan dat nog. Als ook de bouwvergun ning zou zijn toegezegd, dan zouden we niks meer tegen de komst van de stallen kunnen beginnen. Misschien is het nog niet te laat en besluit het colle ge alsnog de bouwvergunning niet te verlenen. Dit vinden wij niet de ge wenste ontwikkeling." door Barend Pelgrim HULST - Het loopt niet zo'n vaart met de slechte staat van de Hulster stadspoorten als de op positiepartijen CDA en Pro gressief Hulst willen doen gelo ven. De gemeente Hulst heeft de restauratie van de Keldermans- of Bollewerckpoort de hoogste prioriteit gegeven. In de komen de jaren gaan daardoor alle be schikbare fondsen voor het on derhoud van de Graauwse-, Dubbele en Gentsepoort naar de flink vervallen Bollewerck poort. Volgens de Hulster oppositie legt het gemeentebestuur echter verkeerde prioriteiten en zullen de andere stadspoorten in ver val raken. Volgens wethouder van culturele zaken Paul Wee- maes zijn het CDA en Progres sief Hulst er alleen uit op om politiek gewin te slaan uit de discussie over de poorten. Geldgebrek De restauratie van de uit de vijf tiende eeuw daterende land- en waterpoort achter het postkan toor gaat ongeveer tweeënhalf miljoen gulden kosten. Het mo nument werd in de jaren vijftig als een soort werklozenproject opgegraven. Aan opknappen is Hulst door geldgebrek nooit Hardrijders TERNEUZEN - Op de Rijksweg N61 ter hoogte van Terneuzen werd maandag tussen 18.30 uur en 22 uur een snelheidscontrole gehouden. Daarbij werden 46 voertuigen geflitst die harder reden dan de toegestane 80 kilo meter per uur. Hoogst gemeten snelheid was 123 kilometer per uur. toegekomen. Een in het vooruit zicht gestelde provinciale sub sidie van 450.000 gulden gaf het gemeentebestuur het benodigde zetje om alles op alles te zetten het f ortif icatiewerk alsnog in de oude glorie te herstellen. Voor de restauratie van de drie andere poorten is naar schatting nog eens twee tot drie miljoen nodig. Aan de buitenkant van de Graauwse- of Bagijnepoort is zelfs een bekisting aange bracht, omdat zo'n twee jaar te rug een Poolse vrachtwagen chauffeur er tegenaan reed en er wat scheuren in de stenen con structie lopen. Dit euvel is ove rigens een algemeen probleem van de stadspoorten in de om walling: de monumenten wor den met enige regelmaat door te hoge vrachtauto's geramd. De uitgang van de Dubbele Poort De Graauwsepoort in Hulst. foto Charles Strijd staat ook bekend als een moei lijk te nemen hindernis voor zware transporten. Niettemin is het volgens de ge meente niet meteen nodig de stadspoorten aan te pakken. Wethouder Weemaes: „Bij de bouwkundige staat is gekeken naar twee aspecten: schade door voertuigen en de vochtdoor- dringing. We streven als gemeente naar een totaal res tauratieplan, maar de Kelder manspoort geniet de hoogste prioriteit. Vóór 2010 zullen de andere poorten echter ook aan bod komen." Appels en peren George Sponselee, amateur historicus uit Hulst, is het met Weemaes eens. „De stadspoor ten zien er niet best uit en op de Bagijne- en Dubbele Poort zijn de letters en tekst niet meer te lezen. Maar voor de Bollewerck poort is nu subsidie beschik baar. Dan zeg ik: begin daar maar mee." Voorzitter Roy Bosch van mid denstandsvereniging Hulst Reynaertstad vindt de vergelij king tussen stadspoorten en Bollewerckpoort er één tussen appels en peren. „We zijn nu in de gelegenheid en kunnen het monument een functionele plaats in de Hulster samenle ving geven. Voor ons als onder nemers is het duidelijk: de Bol lewerckpoort heeft een grote culturele meerwaarde en zal een toeristische trekpleister zijn." Vice-voorzitter van het VW Hulst, G. d'Haens is het daar mee eens. „De poort staat nu op de rol voor subsidie en daarvan moet gebruik wordne gemaakt. En als de oppositie in Hulst dat meent te moeten opvoeren, dan moeten ze eens goed gaan rond kijken in Hulst. Er zijn zaken die veel belangrijker zijn dan een discussie over de poorten." door Aector Dooms MIDDELBURG - Zeeuws- Vlaamse handelaren in oud ijzer hebben tussen 1993 en 1 juli '96 voor ruim twee ton gefraudeerd bij de gemeenten Sluis-Aarden- burg en Oostburg. Een aantal verdachten moest daarvoor gis teren voor de Middelburgse po litierechter verschijnen. Uit een grootscheeps onderzoek bleek dat de handelaren in die periode regelmatig oud ijzer en schroot aan een reclycingbedrijf in Brugge (B) verkochten. De in komsten hiervan werden door de handelaren, die een rww-uit- kering genoten, niet aan de soci ale dienst opgegeven. Een 46-jarige Aardenburger in casseerde in totaal 142.000 gul den voor zijn oud ijzer bij het Brugse bedrijf. Hij moet 81.000 gulden aan teveel genoten uit kering terugbetalen. Politie rechter mr. A M. Janssens-van Kampen veroordeelde hem tot 180 uur onbetaalde arbeid en twee maanden voorwaardelij gevangenisstraf, mits het gt wordt terugbetaald. Een veertigjarige man uit Bm ge, voorheen woonachtig Aardenburg, gaf de fraude ti Hij heeft meteen het nadeel v 53.000 gulden aan de gemeei terugbetaald. De politierecht legde hem 140 uur werkstraf c Een 32-jarige inwoner v Zaamslag heeft nog een schu van 12.000 gulden aan Slui Aardenburg open staan. De m werd veroordeeld tot veertig u werkstraf en twee weken voo waardelijke gevangenisstr met de voorwaarde dat het n deel wordt terugbetaald. Een 45-jarige man uit Schoo dijke kreeg tachtig uur wei- straf en twee weken voorwaa delijke gevangenisstrafOokl moet een betalingsregeling m de gemeente Oostburg treffe Volgens de politierechter zt het, volgens opgave van de gi meente, om een bedrag v; 66.000 gulden gaan. door Marcel Modde TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen zijn bereid extra geld uit te trek ken voor het behoud van de VVV in de Scheldestad. Het toeris tenkantoor kampt met een gat van veertigduizend gulden op de begroting voor 1999. Het col lege heeft toegezegd dat gat eenmalig te willen dichten. Tevens zijn B en W van plan zich met de onderhandelingen te gaan bemoeien. Daarbij gaat de aandacht met name uit naar het bankwezen en het Centrum Ma nagement. Opzet is te proberen uit die hoek meer geld los te peu teren, zodat de dreigende slui ting van het VW-kantoor aan de Markt kan worden voorko men. Soortgelijk overleg met onder nemers en andere belangheb benden bij een bruisend Terneu zen liep eerder dit jaar op niets uit. Het draagvlak is er wel, al dus verantwoordelijk wethou der P. Hamelinck (toerisme), maar daar staat vooralsnog niet de bereidheid tegenover om de portemonnee te trekken. Vol gens Hamelinck zijn er echte tussentijds 'signalen afgegevei dat de onderhandelingen nu au ders zouden kunnen uitpakkei Tevens zijn er plannen voor ee 'verfrissing' van het WV-be stuur. Hamelinck benadrukte dat hei om een eenmalige tegemoetko ming gaat. De komende maan den moet blijken of een structu rele oplossing in samenwerkin met de diverse belanghebbeni den haalbaar is. Een van de voornaamste pro blemen van de VW Terneuzei is dat minder dan de helft van d( plaatselijke ondernemers i aangesloten en contributie be taalt. Anders dan in primai toeristische gebieden zoal West-Zeeuws-Vlaanderen ziei de middenstanders uit de Schel-i destad geen direct voordeel in een lidmaatschap van de orga nisatie. Inmiddels zijn de Ha venfeesten en het Portaal var Vlaanderen volledig losgeweekl van de VW-hoed en verzelf standigd, om het voortbestaar van die twee poten in elk geva zeker te stellen. Werkstraf voor samenwonen met behoud van uitkering MIDDELBURG - Een 27-jarige vrouw uit Terneuzen is gisteren in Middelburg voor uitkerings fraude veroordeeld tot 110 uur werkstraf. De verdachte had verzwegen dat ze samenwoonde met haar 28-jarige vriend, die door politierechter mr. A M. Janssens-van Kampen even eens tot 110 uur dienstverlening werd veroordeeld. De verdachten woonden tussen 1 juli 1995 en 5 maart '97 samen. Het nadeel aan de Sociale Dienst werd berekend op 44.000 gulden. De vrouw vond dat haar vriend geen straf verdiende. „U denkt alleen aan uw partner. Dat is wrang. Hij heeft geprofi teerd van de uitkering en is net zo strafbaar", meende de poli tierechter. De man voelde zich niet schuldig. „Ik ging door de voordeur naar binnen en door de achterdeur weer naar bui ten." Hij zei gisteren op de zit ting pas samen te gaan wonen als ze haar schulden heeft afbe taald. Ook een 41-jarige Terneuzenaar had in zijn ogen niets verkeerds gedaan De man kwam in de pe riode tussen 1 april '96 en 1 maart '97 bijna dagelijks over de vloer bij zijn ex-vriendin, terwijl hij een rww-uitkering genoot. Hij vertelde zelf in de Temeuzense Binnenstad te wo nen, maar sociaal rechercheurs hadden in de woning een grote puinhoop aangetroffen. De ver dachte sliep gemiddeld vier keer per week bij haar. De poli tierechter vonniste tot 80 urn- werkstraf. De man is de Sociale Dienst 18.000 gulden verschul digd. Parkeren in de binnenstad van Terneuzen. foto Charles strijd door Marcel Modde TERNEUZEN - Bewoners in de binnenstad van Terneuzen sto ren zich hevig aan de inconse quente manier waarop de gemeente omspringt met par- keervergunningen. Het komt re gelmatig voor dat kleine straten in het oude centrum vol staan met auto's die daar niet thuisho ren. Vergunninghouders moe ten in zo'n geval noodgedwon gen uitwijken naar een andere straat, met het risico dat ze een bekeuring krijgen, luidt de wanklank. Vooral tijdens koopavonden en bijzondere evenementen is het bar en boos, geven verschillende bewoners aan. Veelal gaat het daarbij om winkelpersoneel of bezoekers die niet over een ver gunning beschikken voor die plaatsen. In de avonduren wordt naar him ervaring niet of amper meer gecontroleerd. Vei-gunninghouders betalen jaarlijks een vaststaand bedrag voor een eigen plekje. Uitgangs punt daarbij is dat de auto in ie der geval in de straat moet kun nen staan. Volgens L. Kaiser is het probleem simpel op te los sen: „Geef een vergunning af die geldig is voor de gehele binnen stad in plaats van alleen de straat. Dan ben je in één klap van al dat geharrewar af en hoe ven bewoners, winkelpersoneel of wie dan ook met zo'n vergun ning elkaar niet meer in het vaarwater zitten." Kaiser en zijn buren ergeren zich tevens mateloos aan de kleine bedrijfswagens die in de weekeinden in de smalle straten worden achtergelaten door het personeel dat daar woont. „Ze gaan gezellig een paar dagen op stap met het gezin en wij hebben het weinig fraaie nakijken." D66-fractievoorzitter P. van Nieuwenhuijzen onderschrijft de problematiek en zal de kwes tie in november meenemen bij de evaluatie van het parkeerbe leid door het gemeentebestuur, zo heeft hij toegezegd. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Als het aan mr. J. van Groningen ligt, advocaat van de Brabantse varkensbaron C. van Sleuwen, heeft zijn cliënt niets misdaan. Alle ophef rond om de overlast van varkensmest is volgens hem te danken aan Oostburg Varkens bv. Van Sleu wen zou geen blaam treffen. In Oostburg Varkens bv zijn 28 akkerbouwers uit de wijde om trek van Oostburg vertegen woordigd. Zij pachten de stal len, met daarin tienduizenden varkens, van Van Sleuwen. Vol gens een onderzoek van het Agrarisch Dagblad leveren zij het graan en nemen de mest af. Ook ontvangen zij dividend over de varkens, afhankelijk van de hoeveelheid grond waar aan mestrechten worden ont- leend en de hoogte van de var- kensprijs. Deze constructie is bedacht zodat Van Sleuwen ge bruik zou kunnen maken van de niet geclaimde grondgebonden mestrechten van de akkerbou wers. Door de stallen te laten pachten door akkerbouwers die aandelen in de bv hebben, kan Van Sleuwen gebruik maken van deze mestrechten. Als hij dat niet zou kunnen, dan had den de stallen al lang dichtge- moeten. De Stichting tot behoud van Mi lieu en Leefbaarheid binnen Oostburg en Sluis-Aardenburg heeft al enige tijd de strijd aan gebonden met Van Sleuwen. Dit resulteerde vorige week in een kort geding, waarin de Stich ting onder andere eiste dat Van Sleuwen de stankoverlast zou aanpakken. Aangezien de be drijven in technische zin eigen dom zijn van Oostburg Varkens bv, zou Van Sleuwen zelf dus niet schuldig zijn. De aandeel houders zouden verantwoorde lijk zijn voor alle klachten, hoe wel het akkerbouwers zijn, die zelf geen varkens houden en al leen in naam enige verantwoor delijkheid hebben. Van Groningen tracht de naam van Van Sleuwen te zuiveren door de 'kleintjes' in discrediet te brengen. De Algemene In- spectiedenst (AID) nam in fe bruari al de administratie van het moederbedrijf in Zijtaart in beslag, omdat zij valsheid in ge schrifte en overtreding van het bouwbesluit en de milieuwetge ving vermoedde. Hoewel de akkerbouwers, ver enigd in Oostburg Varkens bv, eerder volledige openheid van zaken gaven over de complexi teit van de mestrechtencon- structie, deden zij er nu het zwijgen toe. Desgevraagd wil den ze niets kwijt over de aant- eigingen aan hun adres. Enige en algemene kennisgeving Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze lieve vader en opa BERTUS WILHELMUS MEEUSE sinds 4 maart 1998 weduwnaar van Pieternella Maria de Coninck in de leeftijd van 84 jaar. Onze dank gaat uit naar het personeel van Zorg centrum 'Jacob Roggeveenhuis' voor de liefdevolle verzorging. Kinderen en kleinkinderen Middelburg, 25 september 1998. Correspondentieadres: Fam. Verlinde-Meeuse 't Zanddorp 116, 4335 AM Middelburg. Ingevolge zijn laatste wens heeft de crematie in be sloten familiekring plaatsgevonden. Haar leven is voltooid. Na intense strijd is zij rustig gestorven, onze liefste mama en oma NEELTJE JOHANNA VERPLANKE-DE BOURGRAAF weduwe van M. A. Verplanke Wemeldinge t Goes 29-11-1909 28-9-1998 Dankbaar gedenken wij haar liefdevolle zorg en toewijding. De laatste fase van haar leven werd mama verzorgd en verpleegd in 'Ter Valcke'. Het personeel, in het bijzonder dat van de afd. Meidoornstraat, willen we heel hartelijk bedanken. Goes: Han Verplanke Huizen: Ans en Co van Keulen-Verplanke Zwolle: Nanda en Hans Bannink-van Keulen Zwolle: Mattijs van Keulen Correspondentieadres: Treiler 14, 1276 ED Huizen. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 2 okto ber om 14.00 uur op de Algemene Begraafplaats, aan het Geldeloozepad, te Goes. Daaraan voorafgaand wordt om 13.30 uur, in de Aula op de begraafplaats, een afscheidsdienst ge houden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in voornoemde Aula. Met droefheid namen wij kermis van het overlijden van CHARLES GILLISSEN VERSCHAGE oud-wethouder en gemeenteraadslid van Vlissingen Zijn grote bestuurlijke inzet blijft in onze herinne ring. Bestuur en fractie Partij van de Arbeid afd. Vlissingen Met leedwezen namen wij kennis van het overlij den van de heer CH. J. GILLISSEN VERSCHAGE Wij zijn hem dank verschuldigd voor al hetgeen hij als wethouder en raadslid gedurende een lange reeks van jaren voor de Vlissingse gemeenschap heeft gedaan. In onze herinnering leeft hij voort als een be kwaam, betrokken en integer bestuurder. Het gemeentebestuur van Vlissingen, J. C. Th. van der Doef, burgemeester drs. C. G. H. Koenst, secretaris 'Haar handen hebben voor ons gewerkt, haar hart heeft voor ons geklopt, haar ogen hebben ons tot 't laatst gezocht. Zij heeft haar taak volbracht. Bedroefd, delen wij u mede dat op haar 95-ste ver jaardag, na een kortstondige ziekte, van ons is heengegaan onze lieve moeder en oma ADRIANA KOENS weduwe van Jan de Jonge Hulst: Riet de Jonge Enschede: Mia en Hans Reiber-de Jonge Jikke en Alex Amsterdam: Betty de Jonge en Peter Mulder Goes, 29 september 1998 Joannaplantsoen 1. Correspondentieadres: Zeildijk 85 4561 SH Hulst. Onze moeder en oma is opgebaard in het Uitvaart centrum 'Goes', Zuidvlietstraat 37 te Goes. Gelegenheid tot afscheidnpmen aldaar donderdag 1 oktober van 19.00 tot 19.30 uur. De Uitvaartdienst zal worden gehouden vrijdag 2 oktober om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes, waarna aansluitend om ongeveer 12.00 uur de begrafenis zal plaats hebben op de Algemene Begraafplaats, R.K.-ge- deelte aldaar. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in bovengenoemde Uitvaartcentrum. Wij zijn dankbaar voor de zeer liefdevolle verzor ging in 'Ter Weel' te Goes, in het bijzonder Hanne- ke en haar ploeg. 28 september is overleden onze lieve oma WIJNANDA KRISTALIJN-DE GRAAF Woorden schieten tekort. We zullen u heel erg missen. Maar we zullen u nooit vergeten. Patricia en Martin Voor de vele blijken van medeleven, zowel tijdens haar ziekte als na het overlijden van onze lieve, zorgzame moeder en oma ANNA CORNELIA STOUTEN-BOLIJN zijn wij u oprecht dankbaar. Kinderen en kleinkinderen Oosterland, september 1998. Hartelijk dank voor uw medeleven en belangstelling tij dens de ziekte en na het overlijden van de heer F. VAN HOORN Mede namens de familie Bruggeman I. J. Haverhoek exc. test. 30-09-1994 3 JERRY Achter de tranen van verdriet scht Ut de glimlach van de herinnering

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 50