Huisvesten ouderen noet beter in de showroom J>ZC Scheidend directeur kerncentrale krijgt koninklijke onderscheiding Bonden betichten vooral Spahr van intimidatie NIEUWE VOLVO S80 bij Volvo- dealer CAI CAPPENDIJK TERNEUZEN Oud-burgemeester W. Baas overleden zeeland z 21 'nquête kraakt gemeenten PR-bureau klaagt dat Bruinooge jokt over kosten bezoek Beatrix Traumaheli aan de grond door stopzetten subsidie Roeifietser Derk Thijs is record alweer kwijt Minister kan zendmasten in zee niet tegenhouden ANBO-voorzitter stoot collega's voor hoofd Recreatiesector raakt bestuurders kwijt woensdag 30 september 1998 I jor Richard Sandee llSSINGEN - Het ouderen- isvestingsbeleid in Zeeuwse ineenten is onder de maat. it blijkt uit onderzoek van de ud voor vijftig-plussers AN- op basis waarvan de organi se 'rapportcijfers' aan 207 iderlandse gemeenten heeft tgedeeld. Landelijk scoort Inder dan de helft hoger dan n 5, maar in Zeeland komt jen enkele gemeente daarbo- jn. Sas van Gent en Sluis-Aar- nburg, de best scorende aatsen in de provincie, krijgen iden een 4,7 voor hun oude- ïhuisvesting. induit belabberd komt Mid- lharnis uit het onderzoek te- orschijn: het beleid daar is de •JBO niet meer dan een 1,3 lard. Daarmee eindigt de ge- tente bij de slechtste 6 in Ne- rland. In Hulst, met een score n 1,8, is het als oudere ook niet ed toeven, volgens de belan- norganisatie. ethouder W. Kayser, verant- oordelijk voor de huisvesting Hulst, kijkt ervan op. „Ik heb "hema-avond an AbvaKabo [IDDELBURG - Onder de titel Iet zal ons een zorgzijn' houdt akbond AbvaKabo woensdag (oktober een thema-avond over lerk, zorgen stress. Sprekers zijn dr H. Groenen- iijk. docent vrouwenstudies jan de Erasmusuniversiteit in {otterdam, en René Koom, tafmedewerker AbvaKabo en jrojectleider Werkdruk. Daar- |a volgt een forumdiscussie on er leiding van Coos Huijsman. pe bijeenkomst wordt gehou- [en in de aula van de Zeeuwse ibliotheek in Middelburg en egint om 20.00 uur. juist de indruk dat wij ons wat ouderenhuisvesting betreft po sitief onderscheiden. Zo hebben we hier in samenspraak met verzorgingstehuis Blauwe Hoe ve maatregelen getroffen zodat ouderen in hun vertrouwde om geving kunnen blijven wonen. Ik kan me dus niet voorstellen dat het in Hulst echt zo slecht zou zijn. Waarschijnlijk is deze enquête lang geleden voorge legd, nog voor mijn tijd." De gegevens zijn echter dit voorjaar verzameld. E Bakker, secretaris van ANBO gewest Zeeland, snapt niet waarom Kayser denkt dat Hulst zich po sitief zou onderscheiden. „Dat ben ik niet zo eens met de wet houder. In Hulst hebben onze mensen juist meerdere keren hun onvrede met het beleid ge uit. Er worden daar onvoldoen de huizen voor ouderen ge bouwd." Nota Waar ANBO vooral zwaar aan tilt, is of gemeenten al dan niet een speciale nota voor het oude- renhuisvestingsbeleid hebben. Uit het onderzoek blijkt name lijk dat de plaatsen die over zo'n nota beschikken, op meerdere punten beter scoren. Zo hebben die 'meer kennis van relevante feiten', bijvoorbeeld van hoe veel ouderen er in de gemeente wonen en hoeveel huizen voor ouderen er eigenlijk zijn. Die kennis kan weer worden ingezet om een degelijk ouderenhuis- vestingsbeleid voor de toekomst te ontwikkelen. Veertig procent van alle Neder landse gemeenten heeft echter geen speciale nota voor de oude renhuisvesting, zo ook Hulst niet. Wethouder Kayser denkt er voorlopig niet over om met zo'n 'pak papier' te komen: „Wat voegt dat nou toe? Door middel van regulier overleg kunnen we volgens mij net zo veel bereiken." Het echtpaar Den Boer, na de huldeblijken. foto Lex de Meester door Maurits Sep VLISSINGEN - Ir. Hans den Boer, voor malig directeur van de kerncentrale in Borssele, is dinsdag in Vlissingen konink lijk onderscheiden. Den Boer, die gisteren afscheid nam als directeur, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de onderscheiding uit handen van de Middelburgse burgemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek. „Zo, die zit", constateeixle Spahr van der Hoek tevreden, nadat hij de onderschei ding had opgespeld. Volgens de burge meester heeft Den Boer het koninklijk eerbetoon meer dan verdiend. „U heeft zich gedurende een lange periode op uit zonderlijke wijze ingezet voor de elektri citeitsproductie. U bent een echt autori teit op het gebied van kernenergie. Van daar ook de vele internationale advies functies" Hans den Boer kwam in 19741 n dienst van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij (PZEM). In 1986 werd hij chef bedrijfsvoering van de kernenergie centrale Borssele. Vijf jaar later promo veerde Den Boer tot bedrijfsdirecteur kernenergie van de PZEM. Namens de World Association of Nuclear Operators nam hij deel aan programma's die de kerncentrales in de voormalige Oostblok landen moesten verbeteren. „Maar", voegde Spahr van der Hoek daaraan toe, „u heeft ook een uitzonder lijke staat van dienst op maatschappelij ke aangelegenheden, bijvoorbeeld bij de ontwikkeling van dit schone gebied dat zeeland heet." In razend tempo somde de burgemeester de talloze functies op die Den Boer vervulde en nog vervult in onder meer het Havenschap Vlissingen, de Stichting Bodemsanering Bedrijfsterrei nen Zeeland, de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging, de Industriegroep Midden-Zeeland en de Hogeschool Zee land. „En deze lijst is ongetwijfeld niet compleet", besloot Spahr van der Hoek De burgemeester wees ook op de 'onop houdelijke strijd' die Den Boer heeft ge voerd voor het openhouden van de kern centrale Borssele. De vergunning loopt af op 31 december 2003. Als er geen nieuwe vergunning wordt afgegeven, zal de cen trale haar deuren in 2004 dus niet meer mogen openen. Dat heeft grote gevolgen voor de Zeeuwse werkgelegenheid. Bij de kerncentrale werken ongeveer 750 men sen. Spahr van der Hoek: „Het is aan ons allen de taak deze strijd voort te zetten." door Richard Hoving MIDDELBURG - Van Bouw dijk Public Relations heeft in ja nuari van dit jaar al een contract met het dagelijks pro vinciebestuur afgesloten over de kosten van het streekbezoek van koningin Beatrix. De mede deling van gedeputeerde I). J. P. Bruinooge (PvdA financiën) dat het Middelburgse bureau na derhand een rekening heeft in gediend. is volgens directeur E. E. M. van Bouwdijk Basti- aanse onjuist. Bruinooge moest maandag in de commissie algemeen bestuur verantwoording afleggen voor de 80.000 gulden voorberei- dingskosten die de provincie aan het koninklijk bezoek heeft uitgegeven. Volgens een hand vol statenfracties was dit be drag erg hoog. De WD vroeg zich af waarom het college van Gedeputeerde Staten niet voor af om toestemming voor de uit gave had gevraagd. De gedepu teerde antwoordde hierop dat op voorhand niet was te zeggen over hoe hoog de kosten zouden worden. Verbijstering Van Bouwdijk Bastiaanse schrijft in een brief aan Bruin ooge met verbijstering te heb ben kennis genomen van zijn verklaring. ,.Ik herinner u er aan dat Bureau Van Bouwdijk in januari 1998 een contract af sloot met Gedeputeerde Staten yoor de organisatie en coördina tie van het streekbezoek voor een bedrag van 60 000 gulden." Op dit bedrag is 10.500 gulden btw gezet. De kosten voor reizen en enkele kleine uitgaven be droegen in totaal 813,20 gulden netto. Uurtarief Van Bouwdijk Bastiaanse heeft zich gestoord aan de kritiek van PvdA GroenLinks, Delta An ders en RPF/GPV over de hoog te van de voorbereidingskosten. Volgens haar heeft ze negen maanden lang gemiddeld 2,5 dag per week aan het streekbe zoek gewerkt „Dat komt neer op een uurtarief van nog geen 77 gulden. Een ambtenaar van ge lijkwaardige ervarings-. denk en werkniveau kost méér in clusief facilitair." Goede eer De directeur voelt zich door de opmerkingen van Bruinooge en verschillende statenleden in haar goede eer en naam aange tast. „Hoewel niet met name ge noemd weet half Zeeland dat het Bureau Van Bouwdijk en mijn persoon betreft." Van Bouwdijk Bastiaanse sluit af met de mededeling dat ze graag op korte termijn van Bruinooge verneemt op welke wijze hij het 'dure' beeld van haar bureau richting Provincia le Staten en de media gaat corrigeren. „Ik vind het onbe grijpelijk en onverteerbaar dat er publiekelijk zo ongenuan ceerd en incorrect over mijn bu reaukosten is gesproken, per maand, werd gedragen door de gemeente. Het experiment zou een jaar lopen, in de ver wachting dat minister Borst dan wel een beslissing over de financiering van traumaheli kopters zou hebben genomen. Maar dat besluit is er nog steeds niet al wordt het wel verwacht in oktober. Maar zelfs als dat be sluit valt is niet bekend per wanneer de financiering ingaat. „Dat kan wel juli volgend jaar worden", aldus de gemeente. ANP ROTTERDAM - De Rotterdam se traumahelikopter, die ook de len van Zeeland en West-Bra bant bedient, vliegt sinds gisteren niet meer. De gemeente Rotterdam is niet bereid nog langer alleen te betalen voor de helikopter, aldus verantwoor delijk wethouder Simons. De helikopter werd betaald door de gemeente, ANWB, en kele havenbedrijven en Rijks waterstaat. Het leeuwendeel van de kosten, 160.000 gulden floor Jacques Cats MIDDELBURG - „Op het ge bied van intimidatie zijn de grenzen van het toelaatbare overschreden." Vooral om die i-eden moet er volgens de geza menlijke vakbonden een onaf hankelijk onderzoek komen naar het conflict tussen een deel van B en W van Middelburg en gemeenteambtenaren. In een dinsdag verschafte toe lichting op het verzoek om tus senkomst van minister Peper van Binnenlandse zaken wees vakbondsvertegenwoordiger (Th. Jacobs met name met de be- jschuldigende vinger naar bur gemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek. Commissaris der Koningin drs. W. T. van Gelder zal de uit de toelichting verkregen informa tie benutten in zijn adviesrap port voor de minister. Eerder ontving Van Gelder burgemees ter Spahr van der Hoek om diens visie te vernemen, Het be trof hier een oriënterend ge sprek, laat mr. E. E. van de Hoop namens de provincie we ten. „Van 'op het matje roepen' was geen sprake." Met deze opmerking lijkt één van de gisteren door de gemeen teraadsfractie van D66 inge diende schriftelijke vragen aan door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Middel burgse roeifietser Derk Thijs is zijn record op het traject Parijs- Amsterdam alweer kwijt. Ymte Sijbrandij uit Lelystad legde af- i gelopen weekeinde met zijn lig fiets de 506 kilometer af in 12 uur en 43 minuten. Thijs had een week eerder het record op 13 uur en 53 minuten gebracht. Het ou de record was in handen van Theo van Andel: 14 uur en 58 minuten. Enkele jaren geleden waren Thijs en Sijbrandij concurren ten toen Parijs-Amsterdam nog als wedstrijd werd gereden. Thijs won in 1994, Sijbrandij een jaar later. Sijbrandij wilde niet lang wachten met zijn aan val. „Als je het later doet wordt de kans op slecht weer steeds groter." De omstandigheden waaronder beide recordpogingen werden gedaan, waren volgens Sijbran dij vergelijkbaar. Hij reed ook nagenoeg hetzelfde parcours als Thijs, met vertrek bij Euro- disney en aankomst bij het Hil ton in Amsterdam. Hij legde wel enkele kilometers minder afdan Thijs. Thijs vat het snelle verlies van zijn record sportief op.Plannen voor een nieuwe re cordpoging heeft hij nog niet. het college van B en W te zijn be antwoord. De fractie wil weten of de commissaris Spahr van der Hoek op zijn gedrag heeft aan gesproken. De schriftelijke vragen zijn in gegeven door het bij D66 leven de gevoel dat tijdens de raads vergadering in juli niet de kern van de zaak is benoemd: het ge drag van de burgemeester en de wethouders P. H. A Brakman en P. M. Bruinooge. De fractie noemt het 'voorwaar een hele stap' dat de vakbonden de hulp hebben ingeroepen van de mi nister van Binnenlandse Zaken. Men vraagt zich af of het college de ernst van de beschuldigingen voldoende serieus neemt. Er wordt een nadere uitleg van de problematiek verlangd. Voorts rijst de vraag waarom het zo lang moet duren voordat de toe gezegde vertrouwenspersoon is aangesteld. Ook een begelei dende klankbordgroep is nog niet is geïnstalleerd. Juist gisteren heeft de vak bondsvertegenwoordiging met het Middelburgse college ge sproken over de invulling van die takèn. De benoeming van een vertrouwensfiguur, die bui ten het gemeentelijk apparaat staat, is nabij. Het gaat, aldus Jacobs, om iemand met gezag, kennis van zaken en ervaring in conflictbeheersing. De aanvan kelijke gedachte om de klank bordgroep uit zeven personen te laten bestaan, is inmiddels ver laten. Het worden er drie. „Dat moet het maximum zijn', vindt Jacobs. „Dan is het vertrouwe lijke karakter er ook nog." (Advertentie) Als er één auto is, die al voor zijn introductie uitvoerig is bewonderd en ge prezen, dan is het wel de nieuwe Volvo S80. De binnen- en buitenlandse pers hebben reeds uitvoerig aandacht besteed aan het nieuwe topmodel van Volvo. Het wachten was alleen nog op de daadwerkelijke komst van de Volvo S80. Momenteel is het zover: de S80 is nu vanaf 1 oktober offi cieel 'live' bij de Völvo-dealer CAICappendijk Terneuzen aanwezig. YV. Baas, gefotografeerd in 1977. foto archief Wim Riemens door Rolf Bosboom KOUDEKERKE - In ver pleeghuis Der Boede in Kou- dekerke is zondag \\r. Baas overleden. Baas is burge meester geweest van achter eenvolgens Kerkwerve, Sint -Laurens en Sint-Anna- land. Hij is 93 jaar geworden. Willem Baas werd op 22 april 1905 in Bussum geboren. In september 1937 werd hij, na een ambtelijke loopbaan in de gemeenten Kamerik en Lange Ruige Weide, be noemd tot eerste burger van Kerkwerve. In die hoedanig heid correspondeerde hij met Winston Churchill, in de ver onderstelling dat er een ver wantschap moest zijn tussen Kerkwerve ('Kerkhemel') en de naam Churchill. Hij no digde de drukbezette staats man zelfs uit. „Kom naar het Zeeuwse dorp dat net zo heet als u. en wij garanderen u rust Churchill sloeg de uit nodiging beleefd af. In mei 1952 verruilde Baas. van gereformeerde huize en lid van de Anti-Revolutio naire PartijKerkwerve voor Sint Laurens. Daar wist hij veel tot stand te brengen op het gebied van bijvoorbeeld uitbreidingsplannen, onder wijs- en sportvoorzieningen, straatverlichting en wegver- betering. In juli 1966, toen Sint-Laurens bij de gemeen te Middelburg werd gevoegd, werd hij burgemeester van Sint-Annaland Die functie vervulde hij tot zijn afscheid in juni 1971, na 34 jaar bur gemeesterschap. Baas, die een hekel had aan nodeloos lange debatten, genoot enige reputatie van wege de uiterst korte raads vergaderingen van zijn ge meenten. Breedsprakige raadsleden wist hij behendig tot zwijgen te brengen. Maar vooral bekend was hij van wege zijn ambtskostuum, cpmpleet met steek en degen, dat hij droeg als hij de com missaris van de koningin of ficieel gelukkig nieuwjaar ging wensen. „Ik wil dan dui delijk representatief zijn voor een plattelandsgemeen te". zo verklaarde Baas zijn uitdossing. Hij droeg het met veel gouden versiersels be- stikte kostuum ook als hij bijvoorbeeld een onderschei ding uitreikte. Zelf werd hij benoemd tot Ridder in de Or de van Oranje-Nassau Baas wordt vrijdag in Sint- Annaland begraven. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister T. Nete lenbos van Verkeer en YVater- staat vindt het ongewenst dat een organisatie als Delta Radio 'zomaar' twee grote zendmas ten voor de Walcherse kust in zee kan bouwen, maar zij kan er door gebrek aan regelgeving niets tegen ondernemen. Nete lenbos overweegt naar aanlei ding van het initiatief van Delta Radio maatregelen te nemen om dit in de toekomst te voorko men. In antwoord op kamervragen van PvdA'er J J. Feenstra laat Netelenbos weten dat zij slechts twee wetten kan aanspreken, waarmee zij uitsluitend techni sche eisen kan stellen aan de zendmasten van Delta Radio. De minister kan met de Wet op de Telecommunicatievoorzie ningen in de hand eisen dat Del ta Radio maatregelen neemt te gen de storing van apparatuur op zeeschepen en in vliegtuigen. De Wet Installaties Noordzee biedt haar de mogelijkheid vei ligheidseisen te stellen, zoals het aanbrengen van radarre flectoren en verlichting, waar door de zendmasten ook beter zichtbaar worden voor vogels. Dat vogels zich kapot zullen vliegen op de zendmasten, acht Netelenbos 'waarschijnlijk'. De effecten op vissen en zeezoog dieren zijn volgens haar ver waarloosbaar. omdat de radio golven niet of nauwelijks in het water doordringen. Delta Radio heeft, aldus de mi nister, doelbewust een locatie buiten de beschermde twaalf- mijlszone uit de kust gekozen. Zij meldt als verzachtende om standigheid: 'In dit concrete ge val zijn de initiatiefnemer en betrokken overheidsinstanties in goed overleg met elkaar om te komen tot een zorgvuldige be sluitvorming'. Dit najaar wordt een besluit verwacht. HOOFDPLAAT Jubileumconcert - Oefening Baart Kunst (OBK) uit Hoofd plaat bestaat dit jaar precies een eeuw en daarom wordt zater dagavond 3 oktober een jubile umconcert gegeven in de rk kerk van Hoofdplaat Muziekstuk ken als Beatles Memory, Fête au Village La Procession. een drumcocktail en Fidelity zullen worden voorgedragen. Aan vang 20 uur. door René Schrier GOES - De uitlatingen van de Zeeuwse ANBO-voorzitter J. van YVezel in de PZC van dins dag zijn in het verkeerde keelgat geschoten bij de andere Zeeuw se ouderenorganisaties KBO. PCOB en NPB. Van Wezel had gedreigd dat de ouderenbonden uit de stichting Het Klaverblad zouden stappen, omdat ze in die organisatie monddood zijn ge maakt. KBO, PCOB en NPB dis tantiëren zich van die opmer king. Ze erkennen dat er weliswaar problemen zijn met Het Klaverblad, maar menen dat die in goed overleg kunnen worden opgelost. In Het Klaverblad, gevestigd te Goes, werken patiënten- en consumentenorganisaties in de zorgsector samen. Volgens Van Wezel, die momenteel voorzitter is van het POSO, het provinciaal overleg- en samenwerkingsver band van de ouderenorganisa ties, worden de ouderenbonden ondergesneeuwd, krijgen ze te weinig ruimte voor eigen initia tieven, te weinig geld en te wei nig inspraak. De besturen van de KBO, PCOB en NPB zjn dat niet met de Zeeuwse ANBO- voorzitter eens. Zij stellen in een dinsdagavond verspreid pers bericht met nadruk dat beëindi ging van het samenwerkings verband met Het Klaverblad niet aan de orde is en dat de uit latingen in de krant voor de per soonlijke rekening zijn van Van Wezel. „De besturen van de bon den zijn zich er terdege van bewust dat er soms samenwer kingsproblemen met Het Kla verblad bestaan, waarvan de gevolgen zich bij tijd en wijle pijnlijk doen voelen. De bestu ren van de bonden zijn zich er echter evenzeer van bewust dat deze problemen in goed onder ling overleg kunnen en ook zul len worden opgelost", melden ze in het persbericht. Daar wordt aan toegevoegd dat krantenar tikelen met opmerkingen zoals die van Van Wezel, in geen enkel opzicht bijdragen aan het berei ken van de door partijen beoog de oplossingen. door Jècques Cats VLISSINGEN - De recrea tiebranche in Zeeland raakt twee voormannen kwijt. Dis trictsvoorzitter A W. P. M. Vermeulen van de organisa tie van recreatie onderne mers (Recron) treedt dit na jaar terug. Tegen die tijd bouwt ook voorzitter P. Lam- pert van de vereniging van kampeerboeren (Vekabo) zijn functie af. Het afscheid van Vermeulen houdt mede verband met zijn gezondheidstoestand. Bo vendien heeft hij zijn cam- pingbedrijf De Pekelinge te Oostkapelle aan zijn zoon overgedaan. „Daardoor is de betrokkenheid met de sector minder geworden." Vermeu len was nog maar twee jaar districtsvoorzitter. Langer dan tien jaar maakte hij deel uit van het bestuur. Het vertrek van Vermeulen brengt tevens met zich mee dat hij zijn functie binnen de consultatiegroep toerisme Zeeland neerlegt. Omdat de frequentie van vergaderen vrij beperkt is, houdt hij het voorzitterschap van de raad van advies van het Toeris tisch Bureau Zeeland nog even aan. Secretaris R. J. Soer van RCN De Schotsman neemt tijdelijk het voorzitterschap waar. Inmiddels is een proce dure opgestart om in de be noeming van een nieuwe voorzitter te voorzien. De verschillende Zeeuwse afde lingen beraden zich thans over de kandidatuur. In no- vemer vindt de verkiezing plaats. P. Lampert neemt vanwege zijn leeftijd afscheid van de Vekabo. Hij is zowel voorzit ter van het district Walche ren, de afdeling Zeeland en de landelijke organisatie Lampert, die inmiddels ook afstand heeft gedaan van het voeren van een minicam- pingbedrijf, is bij elkaar rond twintig jaar bestuurlijk ac tief geweest in de sector van het kamperen bij de boer. In november neemt hij afscheid van het district Walcheren, volgend voorjaar legt hij zijn functies in provinciaal en landelijk verband neer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49