Broomchemie zet hoop op Bayer Collectie nutteloos beton vormt groots monument PZC Gezonken duwbak boven water getild Bezwaar tegen SST lijkt slechts lege huls Gentse reinigingsdienst veegt kasseien uit de straat Nieuwbouw De Rede half jaar vertraagd zeeland 19 )rder kan kwakkelende onderneming Terneuzen uit het slop halen Terneuzen vangt ml,5 miljoen eges voor icheldetunnel Twaalf jaar geëist voor moord Anti-homobrief niet bestraft Verdachten bommelding gepakt Omstanders redden invalide zuider El] buren Madrigalen en jazz in kerk Kloosterzande woensdag 30 september 1998 lor Marcel Modde ERNEUZEN - Het Duitse eon- rn Bayer overweegt een deel |n zijn grondstoffen voor de rmaceutische industrie bij roomchemie in Terneuzen te e ten vervaardigen. Een delega- e van de onderneming voert e tlgende week nader overleg et de vesligingsdirectievan de ïr paëlische Dead Sea Bromine opknip. De order is van groot be- rs ing voor het bedrijfsresultaat m Broomchemie, gezien de die er zijn door het ejjstorten van de markt in Oost- en Azië. ^.ERNEUZEN - De bouw van de kfesterscheldetunnel levert de L ;emeente Terneuzen4,5 miljoen ;ulden aan leges op. Het college Sppi de directie van de NV Wester- zijn de hoogte |an die afdracht na uitvoerig verleg overeengekomen, naakte burgemeester drs. R. larbé dinsdag bekend. De gemeente rekent na de af- jonding van het project op nog jens vijf ton aan inkomsten uit jeges voor onder meer de kunst objecten die in en rond de tunnel geplaatst. riet geld wordt opzij gezet. Uit die pot worden alle specifieke betaald die de gemeente moet maken bij de realisatie van rie tunnel. Volgens Barbé gaat (iet daarbij onder meer om de uren die ambtenaren steken in het maken van de bestemmings plannen en het controleren van de bouwtekeningen. Ook is er een flink bedrag nodig ivoor de aanschaf van speciaal voor de brandweer en de gemeente de honderddui- igzend gulden hoger uitgevallen bijdrage voor de aansluiting svan het bestaande wegennet op ide tunnel uit de leges. Daar- naast is een ton gereserveerd als sponsorbedrag van de NV voor een nieuw theater. ,,Zo zijn *er nog wel een aantal idingen te bedenken", aldus Bar bé. Zoals het er nu naar uitziet, moet de knop van een aantal in stallaties van Broomchemie in de loop van de volgende maand tijdelijk op nul. Het betrokken personeel is daarover inmiddels geïnformeerd door hun directe chefs. Voor de zomervakantie heeft de zogeheten TBE-instal- latie al enkele maanden stilge legen. andere plants draaien door de geringe af name op halve kracht. Werknemers maken zich zorgen over hun baan. Vol gens directeur A Ben-Tal is er echter niets bijzonders aan de hand en zullen er zeker geen ontslagen vallen. Ook spreekt hij nadrukkelijk tegen dat Broomchemie in de problemen verkeert. Ben-Tal zegt tevens niks te weten van mogelijke contracten met een nieuwe partner. Bonden „Er vallen geen ontslagen, er worden geen exceptioneel grote investeringen gepleegd, er ver andert helemaal niets! De markt is wat instabiel gewor den, dat wel. Maar zoiets kun nen we hebben. Broomchemie onderscheidt zich van de rest met specifieke producten. Het is zeker geen bedrijf dat zich be perkt tot korte termijn plan ning, maar verder kijkt. We zijn al een tijdje bezig ons traditio nele productiepakket aan te passen. Het is een sterk bedrijf. Bestuurder P. Janssen van de FNV Bondgenoten bevestigt het verhaal van de directeur over de ontslagen. „Van een aankomend reorganisatieplan hebben wij geen weet. Ons is niets vertelt althans." De bonden hebben vo rige week wel informeel overleg gepleegd met de directie. Dat ging volgens Janssen over de in voering van afspraken die ver band houden met de verande rende bedrijfsvoering. „Broomchemie heeft geen CAO, het verzoek was eens te praten over alternatieven." Cruciale fase Daarentegen is er volgens de vakbondsman wel degelijke sprake van een cruciale fase in het voortbestaan van de fabriek in Terneuzen. Het bedrijf staat op het punt een belangrijke in vesteerder aan te trekken, weet Janssen. Volgende week zou daarover het besluit vallen. Van het al dan niet doorgaan van de investering hangt veel af. Het fi nancieel resultaat van Broom chemie over 1998 valt door de instorting van de markt derma te tegen, dat de boeken dit jaar in het rood afgesloten dreigen te worden. De nieuwe partner kan dat slechte resultaat alsnog ten positieve keren, aldus Janssen. „Ze zijn er allemaal heel hoop vol over dat het doorgaat. Wij hopen er dus ook maar het beste van. Als het toch mocht worden afgeblazen, denk ik dat we vroeg of laat weer hier op de stoep staan. Broomchemie is geen florissant bedrijf. Dat is geen geheim. In verschillende productgroepen is het momen teel kwakkelen." Bi-oomchemie besloot begin dit jaar nog tot een investering van vijftien miljoen gulden in de verbetering van de capaciteit. De fabriek boekte de afgelopen drie jaar winst. Vorig jaar was dat nog tien miljoen gulden op een omzet van honderd miljoen. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - De zusterfirma's Van den Akker uit Vlissingen en Takmarine uit Maassluis van het Smit-concern hebben dinsdagmiddag in de Put van Terneuzen de gezonken duwbak Antverpia 47 gebor gen. De bak, geladen met ijzererts voor Sidmar in Zelzate, was daar op donderdag 17 sep tember bij slecht weer gezonken. Dat ge beurde op een moment dat de duwboot Maroma de bak geankerd had achtergela ten. De Marona keerde voor een reparatie terug naar de Oostbuitenhaven. Lading Nadat bergingsvaartuigen de luiken van de duwbak, die op tien meter diepte bui ten de boeienlijn lag, hadden opgevist, werd het grootste deel van de lading ijzer erts boven water gehaald en afgevoerd. Maandag arriveerden de drijvende bok ken Taklift 3 en Amsterdam in de Put van Terneuzen. Dinsdagmiddag haalden de twee bokken de bak boven water, waarna direct werd begonnen met het leegpom pen. Later op de avond zou de (weer) drij vende bak naar Sidmar worden gebracht, waar de restlading zou worden gelost. ZWOLLE - Wegens de moord op de vijftigjarige Terneuze- naar J. van den Boomgaard is tegen een 32-jarige man uit Al- mere twaalf jaar gevangenisstraf geëist voor de Zwolse recht bank. De afrekening in het criminele milieu vond op 4 april plaats nabij Lelystad. Aanleiding was een bedrieglijke drugstransactie met een aantal Albanezen. Samen met het latere slachtofferen een 47- jarige Zaandammer had de verdachte de Albanezen tien kilo meel in plaats van cocaïne geleverd. De verdachte en de Zaan dammer gingen er met 200.000 vandoor. Van den Boom gaard eiste zijn deel en dreigde hun namen door te geven aan de Albanezen. Later besloot het duo de Terneuzenaar een lesje te leren. Met de belofte dat hij zijn geld zou krijgen, lokten zij hem naar Le lystad. Twee jongens die door het tweetal op hun strafexpedi tie als versterking hadden meegenomen, zeiden dat de man uit Almere het slachtoffer op de knieën dwong en door bui k en achterhoofd schoot. De verdachte ontkent deze lezing. Uitspraak op 13 oktober. ANP ROTTERDAM - De Rotterdamse politierechter mr. A van Es sen heeft gisteren de 48-jarige politieman A van der Wende uit Ouddorp vrijgesproken van het discrimineren van homo's. Tegen hem was 500 gulden boete geëist. Van der Wende schreef een ingezonden brief naar de Justitiekrant in een re actie op het plan om het burgerlijk huwelijk open te stellen voor mensen van hetzelfde geslacht. Van der Wende is voor malige raadslid voor de SGP in Goedereede. Letterlijk schreef de politieman: „Homoseksualiteit wordt gelijkge steld aan heteroseksualiteit. Dat is zo ongeveer diefstal gelijkstellen met het schenkingsrecht of mishandeling met verpleging." Het COC, de Gay Krant en de Nederlandse Poli tiebond deden aangifte. Volgens de politierechter maakte de brief deel uit van het pu blieke debat en moest de gewraakte passage in samenhang met de rest van de brief gelezen worden. Daaruit bleek duide lijk de godsdienstige achtergrond. Hij honoreerde daarmee het beroep op de vrijheid van godsdienst. ANP TERNEUZEN - De politie heeft gisteren in Terneuzen vier verdachten aangehouden in verband met de bommelding an derhalve week geleden in de wijk Triniteit. In de nacht van 17 op vrijdag 18 september werd bij een flat woning aan de Iepenlaan een verdacht pakketje ontdekt. Een deel van de wijk werd uit voorzorg ontruimd en de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) werd ingeschakeld om het ver meende wapentuig onschadelijk te maken. Het bleek te gaan om een nepbom. Mogelijk heeft de valse melding te maken met een vete tussen verschillende families. GOES - Drie voorbijgangers hebben dinsdagmiddag een in valide Goesenaar van de verdrinkingsdood gered. De 64-jari- ge man was omstreeks kwart voor vier met zijn elektrische m- validenwagen te water geraakt aan de Joachimikade te Goes. Een omstander bedacht zich geen moment en sprong hem na. Het het lukte hem niet de man alleen te redden. Daarop riep hij de hulp in van andere voorbijgangers, waarna een vrouw en een meisje eveneens in het water sprongen om te proberen de man te redden. Gezamenlijk en met hulp van mensen op de kant, die inmiddels een ladder hadden gehaald, lukte het de gehandicapte man uit het water te halen. Het slachtoffer is met een ambulance naar het ziekenhuis in zijn woonplaats vervoerd. Hij is opgenomen op de afdeling in tensive care. Volgens een politiewoordvoerder hebben de drie omstanders de man van een zekere verdrinkingsdood gered. KLOOSTERZANDE - In de hervormde kerk in Klooster zande worden in oktober twee concerten gehouden door de in spanningen van de Culturele Commissie Hontenisse. Het Winterthurer Vocalensemble is op donderdag 8 oktober als eer ste aan de beurt. Het uit zes zangers bestaande ensemble brengt vanaf 19.30 uur onder de titel Music Divine een aantal madrigalen (meer stemmige wereldlijke liederen uit late Renaissance en vroege Barok) ten gehore. Drie dagen later, zondag 11 oktober, staat een geheel ander optreden als j koffieconcert - aanvang 14.30 uur - op de rolThe Crescent Ci ty Joymakers laten traditionele jazz horen in het kerkgebouw aan de Willem de Zwijgerlaan. Crescent City is de bijnaam van New Orleans, de stad die vaak wordt gezien als bron waar de jazzmuziek ontstond. Het con cert van het Winterthurer Voca lensemble is gratis, voor dat van The Crescent City Joymakers geldt een bescheiden entree prijs. door Wout Bareman De collectie wordt regelma tig onder de aandacht ge bracht. Vaak als symbool van het chaotisch opereren van de Belgische instanties. Het langs elkaar heen werken van de overheidsdiensten, het ver strekken van duistere op drachten aan bevriende aan nemers (de betonlobby in de jaren zeventig), het zwalkend beleid van bestuurders die, na dat verkiezingen voor een om wenteling hebben gezorgd, niet willen opdraaien voor de investeringsdrift van him voorgangers of juist wél willen investeren als lokkertje voor kiezers in hun eigen streek... Het wordt allemaal gesymboli seerd door de tientallen nutte loze bouwwerken, die ver spreid over het hele land ais verkapte monumenten in het landschap staan. Neem het Hellend Vlak van Ronquières, ooit beschouwd als het achtste wereldwonder. Het werd - en de Belgen zelf vinden dat heel toepasselijk - op 1 april 1968 in gebruik ge nomen. De scheepslift verving zestien oude sluizen op een nauwelijks twee kilometer lang stuk van het kanaal Brus- sel-Charleroi, dat tussen Ron quières en Seneffe een verval van meer dan zestig meter kent. Het is nog steeds een wonder der techniek. Toch wordt het Hellend Vlak nu be schouwd als een 'blijvende blunder', één van die nutteloze werken, die werden uitgevoerd in het kader van de beruchte 'wafelijzerpolitiek' van jaren her: werd in Vlaanderen een project uitgevoerd, dan kon Wallonië niet achterblijven en werd ook daar minstens zo fiks geïnvesteerd. Het gevolg laat zich raden: een hele reeks spookbruggen zonder wegen, bruggenhoofden zonder brug. doodlopende autowegen, nut teloze metrotunnels en kana len die nergens heen leiden. Het Hellend Vlak wordt nu hoofdzakelijk nog gebruikt door de pleziervaart; de be roepsvaart maakt er nauwe lijks nog gebruik van, domweg omdat er nauwelijks nog kolen en staal uit Wallonië worden vervoerd... De journalist Douglas De Co- ninck van De Morgen stelde al die blunders te boek. Hij telde er in totaal eenenvijftig. De Coninck komt tot de conclusie dat veel ingenieurs bouwen om te bouwen en zich pas achteraf afvragen waarvoor het bouw werk eigenlijk moet dienen. Vlaanderen telt een groot aan tal fraaie voorbeelden, al moet gezegd dat ook Wallonië en het gewest Brussel hun blunders kennen. De Antwerpse preme- tro - nooit gebruikt - is zo'n miljarenden frank vergende blunder, net als trouwens het Doel dok op de Linker Schelde- oever, dat er al jaren nagenoeg ongebruikt bij ligt en pas na de eeuwwisseling een onver wachte functie krijgt als bin- nenvaartkade voor het nieuwe containerdok. De autoweg Antwerpen-Brussel eindigt of ficieel bij Machelen, maar loopt daar nog een eindje nut teloos om dan plotseling op te houden. De aannemer leverde de verkeerswisselaar daar ge bruiksklaar af, maar van ge bruik is nooit sprake geweest. Vandaag de dag ligt tussen de viaducten op de plaats, die ooit dienst had moeten doen als verkeersknooppunt, een sport park met skipiste, atletiek baan, vijvers engolfholes... Aan de lange reeks is nu een nieuw bouwwerk toegevoegd: een gloednieuwe brug over de E40 in het Oost-Vlaamse Me- relbeke ligt er ongebruikt bij. Logisch, want de toegangswe gen ontbreken. Opnieuw een staaltje van elkaar tegenwer kende overheidsdiensten. Mi nister Eddy Baldewijns van Verkeer wil geen toestemming geven voor de aanleg van die wegen zolang Merelbeke niet beschikt over een goedgekeurd mobiliteitsplan. In Merelbeke zijn ze verbijsterd en ook de Oost-Vlaamse dienst Wegen en Verkeer vindt het ministerieel besluit onbegrijpelijk. Maar Baldewijns houdt voet bij stuk doorRenévan Stee TERNEUZEN - Het ziet ernaar uit dat dat de Stichting Stadso- proep Terneuzen (SST), een jaar later dan gepland, kan beginnen met haar uitzendingen. Aange zien het Commissariaat van de Media op 28 juli de officiële zendmachtiging heeft verleend, staat de stichting niets meer in de weg om de lucht in te gaan. Dat het nog niet zover is geko men, ligt aan het bezwaar schrift dat voorganger Slot FM (Stichting lokale omroep Ter neuzen) na toekenning van de machtiging aan SST heeft inge diend bij het commissariaat. Het is echter onduidelijk of er sprake is van een vertragings- taktiek of dat Slot FM eveneens aanspraak wil blijven maken op de machtiging. Het commissari aat bevestigt dat Slot FM een bezwaarschrift heeft ingediend, maar dat er geen nadere motive ring was bijgevoegd. Afhanke lijk van die motivering kan het commissariaat overgaan tot een hoorzitting die tot een herover weging van de eerdere beslis- door Marcel Modde TERNEUZEN - De nieuwbouw van scholengemeenschap De Rede aan de Axelsestraat in Ter neuzen is met een half jaar ver traagd. Aanvankelijk was het de bedoeling de nieuwe vleugel bij aanvang van het volgend schoolseizoen in gebruik te ne men. Dat streven blijkt niet haalbaar, aldus de onlangs aan getreden rector E. van den Hoo- ven. De oorzaak van de vertraging schuilt voornamelijk in de uit voering van wettelijke procedu res. Van den Hooven verwacht dat in het gunstigste geval ko mend voorjaar kan worden be gonnen. Het werk zal ongeveer een jaar in beslag nemen. In de tweede fase volgt een aantal kleine aanpassingen van het huidige complex. Het plan behelst een investering van ruim 6.4 miljoen gulden. Het merendeel wordt voorge schoten door de gemeente. De nieuwbouw is noodzakelijk om dat de scholengemeenschap over twee locaties is verdeeld. De dependance in de Zuid- landstraat is niet alleen verou- sing kan leiden. Navraag leert dat Slot FM de strijd heeft opge geven en dat de stichting is op geheven, De voortgang van de activiteiten van SST blijken hierdoor nodeloos te zijn opge houden. Bestuurssecretaris J. Snelders van SST is blij verrast door de laatste ontwikkelingen. Toch houdt hij nog een slag om de arm voor wat betreft het be gin van de uitzendingen. „Zo gauw wij via officiële kanalen weten dat er geen beletsel be staat om te beginnen gaan we aan de slag. Het is te vaak voor gekomen dat we onze vrijwilli gers hebben moeten teleurstel len, omdat er weer vertraging was opgetreden. Desalniette min is onze organisatie com pleet en beschikken we over voldoende vrijwilligers om pro gramma's te maken." Vooreen gemeentelijke bijdrage moet de SST het eerste half jaar na aanvang zijn bestaansrecht bewijzen. Volgens Snelders zou dit ideaal zijn. „Op deze manier kunnen we puur inhoudelijk be zig zijn zonder commercieel te zwaar belast te raken." derd, ook is onzeker wat met het pand gaat gebeuren wanneer 'kamergenoot' het Zuidland- theater straks uittrekt. Ruim een jaar geleden werd daarom besloten de onderwijsactivitei ten te concentreren bij het hoofdgebouw aan de Axelse straat. Ondertussen zijn de plannen enigszins herzien, zei Van der Hooven gisteren. In eerste in stantie zou worden gebouwd op het grasveld achter het com plex Dat bleek niet mogelijk, omdat die grond wordt door kruist door een hoofdgaslei ding. Omleggen van de leiding bleek te kostbaar, zodat werd besloten de nieuwe vleugel aan de voorkant neer te zetten, op de huidige plek van de fietsenstal ling. De stalling gaat naar de achterzijde, waar straks ook de hoofdingang komt. De Rede krijgt zo de beschik king over een van de modernste onderwijsfaciliteiten in Zeeuws-Vlaanderen. In de vleu gel komt een 'open leercen trum', waar leerlingen met computers zelfstandig kunnen werken. Ook komt er een uitge breide mediatheek. REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman De kasseien in de Veldstraat, de be langrijkste winkelstraat van Gent, verdwijnen. Ze worden vervangen door graniet. De reden? De straatvegers vegen te fa natiek, waardoor de 'voegen' tussen de kasseien nagenoeg verdwenen zijn. En dat levert vooral voor vrouwen met naaldhakken, maar zelfs voor fietsers onoverkomelijke problemen op. Schepen Sas Van Rouveroij vindt dat de kosten van een nieuw wegdek moeten worden betaald door 'afvalintercom- munale' Ivago. die verantwoordelijk is voor het schoonhouden van de straten en dus schuldig is aan het wegborstelen van de grond tussen de kasseien. Van Rouveroij: „We hebben hen al eerder gewaarschuwd dat de schoonmakers zuinig moesten omspringen met de Veldstraat. Nu dat niet is gebeurd, krijgt de intercommunale de rekening gepresenteerd." Klachten Het winkelend publiek reageert posi tief op de plannen van de stad om het wegdek binnenkort aan te passen. Maar verschillende ondernemers be grijpen niets van de klachten. Ze horen nooit klachten, zeggen ze. Ja, en als er wordt geklaagd dan is het niet door voetgangers, maar door fietsers, die hun banden klem rijden in de putten tussen de kasseien. Voor hen is er echter een alternatief: het trottoir. Dat ligt er ei£ klantvriendelijk bij dus... Het Doeldok op de linker Scheldeoever in Antwerpen ligt er al jaren nagenoeg ongebruikt bij. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47