r wij fels over Betuwelijn groeien PZC vanaf 5/0% PvdA pleit voor meer openheid over privéleven van Oranjehuis pnderwijsbonden fel tegen Registratie kindermisbruik linisterie doet meer -oor Nederlanders cellen buitenland Slachtoffers van geweld herdacht Onderzoek afrekenen afvalheffing bij kassa Gewonden door omvallen kraan binnenland 3 Kinderen wurgen konijn Boswachters willen dienstwapen Helft korstmossen bedreigd Luchtje aan ontstoppen riool Officier bekent verkrachting 'avencijfers zetten goederenspoor onder druk ci Fiscus onderzoekt onkosten en vergoedingen politici MUZIEK _chot in strijd ;gen verdroging woensdag 30 september 1998 ARNHEM - Op stadsboerderij De Korenmaat in Arnhem heb ben kinderen een konijn met plakband gewurgd. Een getuige zag hét gebeuren en wilde ingrijpen, maar het was al te laat. „De kinderen zijn weggerend", vertelt Theo Visser, hoofd stadsboerderijen van de gemeente Arnhem. Het konijn stond bekend als lievelingetje van het publiek. Visser: „De Reus noemden we hem. want het was een Vlaamse reus. Het dier was altijd heel aanhankelijk, net een hondje. Hij liep achter mensen aan. sprong tegen je benen op. Konijnen doen dat normaal niet. Ze hebben hem gekneveld, de poten vastgebonden en toen gewurgd. Heel triest." GPD AMSTERDAM - De boswachters in het recreatiegebied Spaarnwoude. onder de rook van Amsterdam, voelen zich 's avonds onveilig en willen daarom een dienstwapen hebben. In Spaarnwoude werken drie boswachters die overdag toe zicht houden op de dagrecreanten, 's Avonds moeten ze soms alleen op pad. Bijvoorbeeld als ze vermoeden dat er stropers zijn of afval wordt gedumpt. In het verleden is er iemand uit het criminele milieu geliquideerd. De boswachters kunnen een beroep doen op de politie, maar soms duurt het lang voordat die arriveert. ANP DEN HAAG - Van de 695 soorten korstmossen in Nederland worden er 326 bedreigd. 83 Soorten zijn al zeker tien jaar niet meer gezien. In opdracht van het ministerie van Landbouw onderzocht de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging hoe het er met de korstmossen voor staat. De be dreigde soorten staan op een Rode Lijst, die Landbouw zater dag presenteert. Korstmossen zijn erg gevoelig voor luchtverontreiniging. Aanvankelijk werd de achteruitgang vooral veroorzaakt door de zwaveldioxide die vrijkwam bij de verbranding van steenkool Door de overgang op aardgas herstelden sommige soorten zich weer. De laatste tientallen jaren is ammoniak de grote boosdoener. Andere oorzaken vormen het massale kap pen van iepen en vergrassing van heidevelden. ANP UTRECHT - In en rond Utrecht zijn colporteurs actief die mensen een contract aansmeren om hun riolering te laten ont stoppen. Het bedrijf Zeker en Mobiel uit Heino zou, volgens een gedupeerde, onder valse voorwendselen mensen een handtekening laten zetten. Later blijkt dan dat ze een onder houdscontract hebben afgesloten voor 147,50 gulden. Woordvoerder Lok van het bedrijf zegt niet op klachten te kunnen ingaan. „Daarvoor weet ik er te weinig van. En daar bij is het toch fantastisch dat mensen binnen acht dagen hun geld kunnen terugvragen?" Volgens de Economische Recher che is tegen de colportage weinig te doen, zolang de klant een tegenprestatie krijgt. GPD DEN HAAG - Een 23-jarige wachtmeester van de Koninklij ke Marechaussee heeft bekend ruim anderhalve week geleden een 32-jarige Ecuadoriaanse vrouw te hebben verkracht op Schiphol. De rijksrecherche hield de man maandag aan. De verdachte blijft voorlopig in verzekerde bewaring. Los van de strafrechtelijke kant van de zaak zal Defensie rechts^ positionele maatregelen tegen de verdachte nemen. De zaak kwam op 18 september aan het rollen toen de vrouw aangifte deed van verkrachting in een toiletruimte van de luchthaven door een geüniformeerde man. Defensie heeft de marechaussee op Schiphol gelast vreemdelingen of verdach ten voortaan door twee man te laten begeleiden. ANP AMERSFOORT - Bij het monument 'Het geschonden kind in mij' in het J. van Stolberg Plantsoen in Amersfoort, werden gisteren slachtoffers van geweld herdacht. De bijeenkomst is vooral be doeld voor slachtoffers van geweld zoals geestelijke of lichame lijke mishandeling, verwaarlozingen seksueel geweld. Zo hoopt men een signaal te geven. „Want geweld is een maatschappelijk probleem en derhalve ieders verantwoordelijkheid," aldus een van de aanwezigen. foto Juan Vrijdag/ANP m 16 onze redactie binnenland N HAAG - Het ministerie l Buitenlandse Zaken heeft de kritiek aangetrokken te weinig doet voor Ne- Vlanders in buitenlandse ge- zagenissen. Nadat de Tweede ejtner in april toenmalig be- ïdsman van Buitenlandse Jcen Van Mierlo de oren was lijn al enkele verbeteringen at bewindsman zei toen dat eifsten niet altijd in staat zijn detineerden steun en aan- giht te geven op momenten dat c:e daaraan behoefte hebben', ids die tijd is het ministerie om de eigen organisatie ah te passen zodat er meer aan- ?vht kan worden besteed aan pgevangenen. problemen rond de opvang ren volgens Van Mierlo mede rtstaan door de explosieve a'name van het aantal Neder- lAders dat naar verre landen ;pst. Jaarlijks belanden daar- 3 ongeveer 1.600 in de cel in het buitenland. De meesten ver blijven in het gevang in een Wes ters land. Cijfers van het ministerie van Buitenlandse Zaken laten zien dat de Duitse gevangenis favo riet blijkt: daarin huizen 259 Nederlanders. Frankrijk is nummer twee met 222 Nederlanders als gedwon gen gasten en het Verenigd Ko ninkrijk herbergt er 220. Ook Spanje (167), België (114). Ma rokko (85) en de Verenigde Sta ten (58) scoren hoog. In India zit. na het vertrek van Hans van Dam, nog één Neder lander achter de tralies. Van Dam wordt nog deze week te rugverwacht. Hij bevindt zich nog in Madras, maar heeft zijn cel gisteren mogen verlaten, al dus de woordvoerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het is nog niet bekend wanneer precies hij naar Nederland te- rugkeert. In India moet eerst aan een aantal formaliteiten worden voldaan. ANP zie ook pagina 4 onze redactie economie efTERDAM - Ook onder de jst gunstige economische Utandigheden zal de Betuwe- in 2020 minder dan de helft de goederen vervoeren tot nu toe is gerekend, eiblijkt uit de jongste progno- n<van de Rotterdamse haven, ijiht er een periode van econo- che stagnatie optreden, dan het goederenvervoer over de de komende jaren slechts stijgen. Daarmee weer een deel van het fun- gjient onder Betuwelijn weg. cijfers en des- 1resse bij het bedrijfsleven ^en deel van de Betuwelij n te meieren (het Rijk rekent op private financiering van n6 miljard) zullen half no- tn|ber bij de behandeling van >j|egroting van Verkeer en Wa terstaat een belangrijk onder werp van discussie vormen. Toen de Tweede Kamer in 1993 besloot tot aanleg van de om streden goederenspoorlijn, ba seerden de Kamerleden zich op het vooruitzicht dat in 2010 65 miljoen ton goederen over deze verbinding tussen Rotterdam en Duitsland zou worden vervoerd. In de jaren daarna bleek die prognose te optimistisch en werd deze naar beneden bijge steld. Bij de ontwerpplannen voor de Noordtak gaat het mi nisterie er inmiddels van uit dat het totaalvolume van 65 miljoen ton pas in 2015 wordt gehaald. Te optimistisch De jongste prognoses over het goederenvervoer van de Rotter damse haven laten zien dat ook deze verwachtingen nog veel te optimistisch zijn. Zelfs volgens het meest gunstige economische scenario, waarin de economi sche groei van de afgelopen 25 jaar zich versterkt doorzet tot in 2020 met een gemiddelde jaar lijkse groei van 3,25%, zal er in 2020 vanuit Rotterdam niet meer dan 38 miljoen ton over het spoor worden vervoerd. In het somberder scenario van een stagnerende economie, waarin overigens nog steeds sprake is van een gemiddelde groei van 1,5% per jaar, blijft het goederenvervoer over rail zelfs steken op niet meer dan 18 miljoen ton in 2020 en 14,3 mil joen ton in 2010, minder dan een kwart van de oorspronkelijke prognose waarop de Tweede Kamer in 1993 besloot tot aan leg van de Betuwelijn. Misvatting Woordvoerder M. van Heezen van het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam wijst er daarbij op dat de cijfers van Rotterdam niet het totale vervoer over de Betuwelijn voor hun rekening nemen. „Ons aandeel is groot, maar niet het enige", aldus Van Heezen. „Het is een misvatting dat de Betuwelijn voor Rotter dam wordt aangelegd. De Betu welijn wordt voor Nederland aangelegd. Er komen ook goe deren uit Amsterdam en Gro ningen en over de Noordtak. Het stadsbestuur van Rotter dam dringt erbij de presentatie van de havencijfers dan ook op aan vooral door te gaan met de uitvoering van in gang gezette projecten als de Betuwelijn en de uitbreiding van de Maas vlakte. „Want bovendien is het zo dat als zo'n lijn er eenmaal ligt ie dereen er hard aan trekt hem vol te krijgen. Aanbod creëert ook vraag", aldus Heezen. Het Tweede-Kamerlid G. Leers van het CDA destijds een fer vent voorstander van de aanleg van de Betuwelijn, kampt op grond van de tegenvallende cij fers inmiddels met een groeien de twijfel. „Ik word om de ha verklap geconfronteerd met tegenvallende cijfers. En dat heeft ook zijn effect op de be reidheid van het bedrijfsleven in die Betuwelijn te investeren. Hiermee staat immers de ge loofwaardigheid in de rentabi liteit onder druk. Ik maak me daar grote zorgen over", aldus Leers. GPD van onze redactie binnenland DELFT - Een afvalbijdrage op alle producten die de burger koopt en die reinigingsheffing direct bij de kassa voldoen. Het ministerie van VROM laat on derzoeken of deze manier van heffen, waarbij 'de vervuiler be taalt' ook echt kan worden inge voerd. Eind dit jaar moeten de rekenexcercities duidelijkheid geven. Het Centrum voor energiebe sparing en schone technologie (CE), dat het idee verzon, werkt nu in opdracht van VROM de praktische problemen uit. Vol gens projectleider J. Vroonhof van CE kan het 10 tot 20 procent afval voorkomen „Je laat de consument betalen op het mo ment dat hij iets koopt. Door de kosten bij het afrekenen al in zichtelijk te maken kan een klant bij aankoop laten meewe gen, wat het verwijderen van het afval kost. Dat werkt pre ventief." Volgens Vroonhof levert de hef fing via de kassabon een slui tend systeem op. Nu is in veel gemeenten de afvalheffing voor iedereen gelijk en maakt het niet uit hoeveel troep men aan biedt. Experimenten waarbij via een chip in de afvalbak men sen precies betalen voor het aantal kilo's dat ze weggooien, leiden tot vluchtwegen. Mensen nemen het vuil mee naar hun werk of gooien het langs de weg. In flatgebouwen waar een alge mene container voor iedereen staat, is niet te meten wat ieder individu aanbiedt. Vroonhof breekt zich nu het hoofd hoe je de heffingspennin gen precies vaststelt. ANP van onze redactie binnenland DEN FIAAG - De fiscus is een onderzoek begonnen naar de onkosten en vergoedingen van politici en bestuurders. Dat ge beurt niet omdat het vermoeden bestaat dat er iets mis is met op gegeven aftrekposten. „De be lastingdienst neemt geregeld hele beroepsgroepen onder de loep om er meer zicht op te krij gen. Politici en bestuurders ho ren daar ook bij", aldus een woordvoerster. De fiscus laat het onderzoek uit voeren door het SGBO. "het on derzoek- en adviesbureau van de Vereniging Nederlandse Ge meenten. Inmiddels hebben bij na 1.600 lokale en provinciale politici en bestuurders schrifte lijk het verzoek gekregen om op te geven hoeveel onkosten ze hebben gemaakt, wat ze daar voor aan vergoedingen hebben ontvangen en wat ze hebben op gegeven als aftrekpost. Het gaat om burgemeesters, wethouders, raadsleden, leden van Provinci ale Staten, gedeputeerden en Commissarissen van de Konin gin. Ook de landelijke politiek komt aan de beurt. Volgend jaar kun nen leden van de Eerste en Tweede Kamer en het kabinet een soortgelijke brief verwach ten Het onderzoek kan ertoe leiden dat de fiscus de aftrek baarheid van sommige vergoe dingen gaat aanpassen, aldus de woordvoerster. ANP (Advertentie) Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 12 jaar vast. Kom langs of bel 0800-8182. Of kijk op internet: www.vsb.nl "5.2% effectief, geldig tot 17 oktober 1998. Rcntewijiigingen voorbehouden. VSB BANK VSB.Daar kom je verder mee. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Meer openheid over het privé-leven van de le den van het Koninklijk Huis zou het ontstaan van een me- dia-hype rond sommige privé- gebeurtenissen kunnen voor komen. Daarom zou het voor lichtingsbeleid rond de privé- besognes van het Koninklijk Huis meer 'pro-actief' moeten zijn. Dat zei het PvdA-Kamerlid Rehwinkel gistermiddag in de Tweede Kamer bij het debat over de begroting van het Ko ninklijk Huis. Directe aanlei ding voor zijn opmerkingen is de publiciteit rond de relatie tussen prins Willem-Alexan- der en Emily Bremers. Eind vorige week bleek dat die rela tie, waarover zowel de roddel pers als de serieuzere media al een aantal jaren speculeerden. onlangs was beëindigd. Volgens Rehwinkel zal de me dia-aandacht voor dergelijke gebeurtenissen in het privé-le ven van leden van het Konink lijk Huis alleen maar toene men. Die publieke aandacht is volgens Rehwinkel logisch, omdat ook het privé-leven van leden van het Koninklijk Huis onder de staatsrechtelijke ver antwoordelijkheid van het ka binet valt. Om te voorkomen dat die aan dacht omslaat in 'het soort hit sige nieuwsgierigheid', zoals dat rond de Britse prinses Diana is ontstaan, vindt Reh winkel dat de rijksvoorlich- tingdienst (RVD) een meer 'pro-actieve' voorlichting zou moeten geven. De PvdA'er noemt wat dat betreft als voor beeld de voorlichting rond de ziekte van prins Claus waarbij de RVD vooraf openbaar maakte wat hem mankeerde en hoe de behandeling zou ver lopen. Speculaties Rehwinkel vroeg zich gisteren dan ook af waarom een derge lijk beleid niet rond de verhou ding tussen Willem-Alexan- der en Emily is gevolgd. Hij herinnerde daarbij aan de me dia-belangstelling voor Bre mers' aanwezigheid bij het feest rond de zestigste verjaar dag van koningin Beatrix en bij het huwelijk van prins Maurits en Marilène van den Broek. Beide keren weigerde de RVD vooraf informatie over haar aanwezigheid te geven, terwijl de dienst achteraf wel bevestigde dat Bremei's aan wezig was geweest, zoals ove rigens ook door de camera's was vastgelegd. Volgens Reh winkel had informatie vooraf 'het gras voor de voeten weg kunnen maaien van degenen die van speculaties moeten le ven'. Dat geldt volgens Rehwinkel ook voor de publiciteit rond het beëindigen van de relatie tussen Willem-Alexander en Emily. „Waarom kan wel wor den gemeld dat zij tot eikaars vriendenkring behoren en niet dat zij een relatie onderhou den?" Premier Kok zei later in het debat zelf ook voorstander te zijn van een zo open mogelijke voorlichting over het Konink lijk Huis. „Maar in een geval als dit is dat heel moeilijk", al dus de premier „Als de rijks- voorlichtingdienst bekend zou maken dat de kroonprins een relatie heeft, denkt iedereen dat er een verloving of huwe lijk aanstaande is. En dat was hier niet het geval." ANP i* reior Hans de Bruijn 36 €N HAAG - De onderwijsvak- nden zijn faliekant tegen het orstel van minister Korthals n Justitie om veroordeelden seksueel misbruik van oaderen centraal te registre- em. Korthals vindt dat zij ge- faerd moeten kunnen worden banen waarin zij intensief eet kinderen omgaan, zoals in onderwijs of het jeugdwerk. al nc EN HAAG - Er komt schot in bestrijding van verdroging in ïderland. In 140.000 hectare rdroogde natuurgebieden orden inmiddels maatregelen nomen, blijkt uit een rapport it staatssecretaris De Vries in Verkeer en Waterstaat gis- ren naar de Tweede Kamer left gestuurd. e overheid wil dat de verdro ng in 2010 met 40% isvermin- }rd. Die doelstelling komt vol- ins het rapport 'Water in Beeld 198' binnen handbereik. Rijk, aterschappen en gemeenten ïbben veel tijd en geld besteed in het verbeteren van bescher- ing tegen overstromingen, ok is het oppervlaktewater er vooruit gegaan. ANP Maar de Algemene Onderwijs bond (AOB) verzet zich tegen zo'n 'zwarte lijst'. De bond vindt dat ook wie zich aan kinderen heeft vergrepen 'recht heeft op een tweede kans'. Korthals wil een centrale regi stratie, zodat scholen, jeugdin- stellingen, maar ook voetbal clubs of een scoutinggroep navraag kunnen doen naar de achtergrond van een sollicitant. „Omdat kindermisbruikers vaak in herhaling vervallen, moeten zij uit de buurt van kin deren gehouden kunnen wor den", zei de minister gisteren. Hij sloot zich daarmee aan bij de Werkgroep Kinderporno en Kinderprostitutie in Neder land, die hem gisteren een rap port over de bestrijding van kin derporno aanbood. Het CDA-Kamerlid Biesheuvel reageerde gisteren positief op het plan van Korthals. „Zo'n lijst is weliswaar een inbreuk op de privacy van deze mensen, maar bij zulke ernstige misdrij ven is dat van ondergeschikt be lang." Ook de PvdA wijst het idee niet af. PvdA-Kamerlid Barth vindt dat instellingen 'een check' moeten kunnen plegen voor zij iemand aannemen. De lijst moet volgens haar vertrou welijk zijn. Volgens WD-Ka- merlid Nicolaï ligt de kwestie niet zo simpel. Andere partijen konden nog niet reageren op het voorstel van minister Korthals. Tot nu toe kunnen scholen en in stellingen van sollicitanten een 'verklaring van goed gedrag' vragen, die wordt afgegeven door de burgemeester. Maar vol gens Korthals gebeurt dat 'te ge makkelijk' en worden lang niet altijd dezelfde normen aange legd. Maar woordvoerder Bos nia van de AOB meent dat voor onderwijzend personeel geen andere regels mogen gelden dan voor andere Nederlanders. „Elk strafblad wordt na verloop van tijd schoon gewist. Ook een le raar moet een herkansing krij gen." Volgens Bosnia kan de rechter altijd nog iemands onderwijs bevoegdheid afnemen, als hij vreest dat de betrokkene in her haling zal vervallen. Ook C. van Overbeek van de Onderwijs bond CNV zei dat een heksen jacht op leerkrachten moet wor den voorkomen. Korthals wil dat in de databank alleen veroordeelden worden opgenomen. Hij ziet geen priva cyprobleem. „De vonnissen van alle rechtbanken zijn toch al openbaar, maar worden nu al leen niet centraal vastgelegd." GPD Bij een ongeval met een cementpomper zijn drie gewonden gevallen. foto Dick Sluyter/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Bij een ongeval met een cementpomper op het Koninginnehoofd in Rotterdam zijn gisteren drie gewonden ge vallen. De cementpomper, een cementauto met een lange arm om cement te verdelen, is in een bouwput gevallen. Van de drie gewonden is een er ernstig aan toe. Die is met nek letsel en ademhalingsmoeilijk heden naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam vervoerd. Twee anderen zijn met nek- en voetletsel naar het Zuiderzie- kenhuis gebracht. De drie raak ten gewond toen de arm van de wagen hen omhaalde. De cementpomper is door nog onbekende oorzaak door een van zijn stempels, uitschuifbare poten die het gevaarte in even wicht houden, gezakt. Daar door is de hele wagen gekanteld. De technische recherche en ar beidsinspectie stellen een on derzoek in. ANP (Advertentie) Bij besteding van 45,- aan cd's VAN 30 SEPTEMBER T/M 10 OKTOBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3