Stavenisse kwam weer boven Feestprogramma begint vaste vorm te krijgen Graag Gedaan helpt medemens met veel plezier zeeland )orp maakt zich op voor viering vierhonderdjarig bestaan woensdag 30 september 1998 Esme Soesman tavenisse, gelegen op de hvestpunt van het eiland olen, is geen grootschalige "rn. Desondanks kent het dorp ire hoogte -en dieptepunten ejzijn vierhonderd jarig be- iijan. Zo werd Stavenisse jsaar getroffen door de waters- ejodramp van 1953: meer dan hderdvijftig dorpsbewoners rloren het leven. Positief mo at was het bezoek, anderhalf jr later, van de Noorse koning lakon VII en het Nederlandse rstenpaar. geschiedenis van Stavenisse gint vele eeuwen eerder dan tze voor oudere inwoners van avenisse vaak nog levendige irinneringen. Niet voor niets éren de inwoners volgend jaar oot feest. Zij herdenken, met Ier verschillende dagen uitge- réide activiteiten, het inmid- |ls vierhonderd] arig bestaan in hun dorp. Dit feestje hangt imen met de herdijking van de iavenissepolder in 1599 en de jchting van de huidige kern. bg verder terug in de tijd is perigens ook al sprake van de Stavenisse. Zo wordt de arochie Stavenisse, die be tot het kapittel van Oud- lunster in Utrecht, al in 1223 janoemd. Ian een gestaag opgaande lijn is jouwens geen sprake: met na- ie water nekte de ontwikkeling de polder herhaaldelijk bor de eeuwen heen. In 1304 adden de bewoners te kampen een overstroming, waarna Albrecht van Beieren het eiland in 1391 weer ar bedijking uitgaf. In 1509 erdween de kern opnieuw in de jolven, waarmee het einde van !e parochie een feit was. Pas ne- ientig jaar later werd de funde- ing van het huidige dorp ge- pgd. Verlies in deze eeuw lijkt water met dit Thoolse [ebied te zijn verbonden, In 1944 kwam Stavenisse als ge- [olg van oorlogshandelingen inder water te staan. En, voor reien nog vers in het geheugen de Watersnoodramp negen jaar later ging even- iiin onopgemerkt aan het dorp oorbij. In de PZC van woens- ag 4 februari 1953 wordt mel ding gemaakt van het enorme verlies dat is geleden. 'Drama van Stavenisse deed dodencij fer stijgen tot 873' kopt de krant die dag, In de daaropvolgende dagen en weken wordt met re gelmaat gepubliceerd over de terugkeer van evacués en hun driftige opruim- en opbouw- werkzaamheden. Stempel Tussen het vele leed treft de ar chiefschuimer her en der ook berichtjes aan met een lichtere toonzetting. Zo kregen ingeente mensen in de dagen na de ramp - ter controle - een stempel op hun borst gedrukt. Omdat er nog maar één bruikbare stempel in het dorp voor handen was, zat er voor de medische dienst weinig anders op dan deze maar te ge bruiken. Het gevolg was dat elke ingeënte Stavenisser rond liep met de leus 'Vestig uw indu strie in Stavenisse' op de borst. Het duurde ruim een jaar voor positief nieuws in publicaties over het dorp weer de boven toon ging voeren. Aanleiding was het bezoek van de Noorse koning Haakon VII op vrijdag 13 augustus 1954, die als gast van koningin Juliana en Prins Bernhard naar Zeeland afreis de. Een bezoek dat overigens al les te maken had met de waters nood een jaar eerder. Haakon, die destijds 82 jaar was, kwam een kijkje nemen bij de negen tien woningen die door zijn volk na de ramp aan Stavenisse was geschonken en tegelijkertijd verrichtte hij de officiële ope ning van de - naar hem genoem de - straat. Opbouwdag De Noorse huizen waren het be gin van een radicale verande ring van het aangezicht van het dorp. Na de ramp verrezen vele nieuwe huizen. Reden om in au gustus 1955 een feestje te vieren, opbouwdag genaamd. Stave nisse was hier in Zeeland voor loper in, zo melden oude kran tenknipsels. De toenmalige gemeenteraad gaf overigens nadrukkelijk aan dat er van een feestdag geen sprake was; wel van een dag van dankbaarheid en erkentelijk heid. „Erkentelijkheid niet in 't minst voor het gemeentebe stuur, dat het aangedurfd heeft, rond de oude kerk een nieuw dorpscentrum te scheppen, dat de vergelijking met het plein in een provincie-hoofdstad door staan kan". De herindeling tot 'groot-Tho- len' in 1971 en de opening van spoi*tvis/jachthaven in 1979; de afgelopen decennia stond de tijd niet stil. De molen kreeg een flinke opknapbeurt, windmo lens en fietspaden verrezen. Er was kortom meer dan waterel lende alleen. De jachthaven van Stavenisse. foto Willem Mieras De Noorse woningen, een geschenk van Noorwegen na de wa tersnoodramp van 1953. De straat werd genoemd naar koning Haakon VU. In 1958, het jaar waarin deze foto werd gemaakt, was er nog nauwelijks een auto op straat. door Esme Soesman THOLEN - Simpelweg je medemens helpen. Dat is het motto van de eilandelijke vrijwilligersgroep Graag Gedaan uit Tholen. Zo'n twintig mensen zetten zich in om mensen in praktisch of sociaal opzicht te ondersteu- Zij zoeken - voor de kern Tholen - nog versterking van de gelederen Dit om te voor komen dat de druk op vrij willigers te groot wordt Want hoewel het binnen de gemeente Tholen nog wel meevalt met de kreten om hulp, lopen de kernen Tholen en Sint-Maartensdijk heel behoorlijk. Ouderenzorg Vooral vanuit de hoek van de ouderenzorg wordt er regel matig een beroep gedaan op de vrijwilligers van Graag Gedaan. „Denk bijvoorbeeld aan mensen die zelf geen kinde ren hebben en die langs het ziekenhuis moeten. Ver pleegkundigen vragen nogal eens of wij ze willen begelei den. Ook het zorgloket ver wijst weieens door naar ons", zegt contactpersoon N. de Korte uit Tholen. Kletspraatje De hulp die de vrijwilligers bieden is gevarieerd. Van het begeleiden bij doktersbe zoekjes tot het doen van wat boodschappen, van medicij nen ophalen tot het maken van een wandelingetje: het kan bij Graag Gedaan alle maal. Maar ook een gezellig kletspraatje of het voorlezen uit een boek behoort tot acti viteiten van de vrijwilligers van Graag Gedaan. Boven dien is de club uitgerust met een eigen klusjesman, die her en der wat karweitjes op knapt voor mensen die dit zelf niet meer kunnen De grens van wat wel en niet wordt gedaan, wordt per ge val bekeken. Een stekkertje verwisselen op z'n tijd, af hankelijk van ouderdom en kapitaalkrachtigheid van de vrager, kan. „Maar soms blijken klusjes klussen te zijn en wi Hen men sen dat we een complete ver huizing regelen", lacht De Korte. Gratis Zij heeft door de jaren heen vaker meegemaakt dat men sen profiteren van de hulp die gratis wordt verleend Het tegenovergestelde komt ech ter net zo goed voor. Mensen die hard hulp kunnen gebrui ken, maar schromen Graag Gedaan in te schakelen. En wanneer de vrijwilligers een maal een helpende hand heb ben uitgestoken, is de dank vaak groot. De Korte: „Dat is de andere kant, ja. Mensen kunnen heel dankbaar zijn. Gelukkig heeft dat de overhand, an ders stop je met het doen van dit werk." Verplegen De leden van Graag Gedaan volgen nu en dan cursussen, waarmee hun kennis - bij voorbeeld over het verplegen thuis - naar een hoger niveau wordt gekrikt. Wellicht nog belangrijker is dat elke vrijwilliger zich in zet op zijn of haar sterke ge bieden. Graag Gedaan werd achttien jaar geleden opgericht door de nog steeds actieve me vrouw A Verschoor-van der Kaaden. De Korte verwacht dat de organisatie nog vele jaren zal blijven doordraai en. „Misschien worden we zelfs wel meer en meer nodig, want mensen blijven steeds langer thuis wonen en er wordt ook steeds meer be knibbeld op gezondheids zorg. Ik zou het trouwens wel jam mer vinden als we overbodig raken. We doen dit vrijwilli gerswerk namelijk met heel veel plezier." Veerman Boomsluiter in november 1958 aan het roer van de Marjan. Boomsluiter onderhield met de Marjan een veerdienst naar de Hoek van Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. In 1968, nadat het veer meer dan honderd jaar in de familie was geweest, werd de veer dienst naar Schouwen opgedoekt. De klas van '58 van meester L. van Bokkum die in 1954 - hij was toen 60 jaar - naar Stavenisse verhuisde om er les te geven. Piet Riedijk, in 1958 64 jaar oud. was sinds 1918 palingvisser en mandenmaker. Zijn vader pachtte de poldersloten al en als kleine jongen hielp Piet mee met het zetten van fuiken. Tot op hoge leeftijd bleef Riedijk, als laatste in Stavenisse, zijn vak trouw. Begin jaren zeventig stopte hij. Hij overleed tien jaar later op 87-jarige leeftijd. Na de watersnoodramp van 1953 liepen delen van Stavenisse nog enkele malen onder water totdat de stormvloedkering het gevaar van de Oosterschelde bezwoer. Zo ook op zaterdag 3 ja nuari 1976, toen mensen uit de lager gelegen delen van het dorp hun huizen verlieten, net als twee jaar daarvoor ook al was ge beurd toen het water hoog tegen de dijk opklom. Tientallen ver lieten, met de ramp van '53 in het geheugen gegrift, huis en haard om voor alle zekerheid een veilig heenkomen te zoeken bij fami lie of vrienden in Sint Maartensdijk of nog verder weg in West- Brabant. Een paar dagen later ruimden medewerkers van de ge meente zeewier en andere rommel op die het water in de lager ge legen straten had achtergelaten. door Esme Soesman STAVENISSE - In de bestra ting van het Van de Leek de Clercq-plein in Stavenisse moet een beeltenis worden op genomen die herinnert aan het vierhonderdjarig bestaan van het Thoolse dorp. Bedenker Flip de Rijke, voorzitter van het Comité 400 jaar Stavenisse, heeft dit plan neergelegd bij de gemeente Tholen. De opening van het feestjaar vindt officieel op 29 april 1999 plaats. Al maandenlang is De Rijke, samen met mede-dorpsgenoten en plaatselijke verenigingen, in touw om een reeks activiteiten te organiseren. In 1999 is het precies vierhonderd jaar gele den dat, met een bedijking, de basis werd gelegd voor het hui dige Stavenisse. Geen gebeur tenis om stilzwijgend te laten passeren, vonden enkele actie- velingen van het dorp. Het speciaal voor de gelegenheid opgerichte comité besloot de feestelijkheden over het hele jaar uit te spreiden. De door gaans toch al gezellige Konin ginnedag moet het startsein worden van het jubileumjaar. De wens van De Rijke is om de dorpsbewoners, naast eenma lige activiteiten, ook iets blij vends mee te geven. Zijn gedachten gaan uit naar een monument dat in de bestrating van het Van de Leek de Clere- qplein wordt opgenomen. „Ik heb daar verder nog geen con crete ideeën over. Wel heb ik al twee straatmakers in Tholen benaderd. Er moet iets met be staande stenen kunnen worden gedaan. Voor de uitwerking is het natuurlijk wel noodzake lijk dat de gemeente voor hon derd procent haar medewer king verleent", aldus De Rijke. Aan de vooravond van Konin ginnedag wordt het feest offici eel geopend. Wat de woord voerder van het feestcomité betreft bij voorkeur met de ont hulling van het tegel monu ment. De volgende dag laat het feestcomité van zich horen op de traditiegetrouw gehouden fancy fair. Voorafgaand hier aan wordt een groot ontbijt in de open lucht opgediend. Dorpsbewoners worden opge roepen aan te schuiven in ou derwetse kledij. Eigen Het inhaken op een aantal acti viteiten die eigen zijn aan Sta venisse is een insteek waar de evenementencommissie be wust voor gekozen heeft. Zo zal onder meer de jaarlijks door gymnastiekvereniging Kwiek gehouden avonddriedaagse ex tra feestelijk van karakter zijn Ook de braderie, die 10 juli staat geprogrammeerd, krijgt een feestelijk tintje. Verder staan ondermeer een grote ver loting en een petjesverkoop op het program Bijzonder onderdeel is de foto tentoonstelling, die van 7 tot en met 12 juni te zien is in dorps huis de Stove. Oud beeldmate riaal vormt het uitgangspunt bij deze expositie, waarvoor een aantal mensen hun privé- collectie al hebben toegezegd. Koren Muziek komt ruim aan bod. door onder meer een avond met de twee koren van zangvereni ging Laudate Dominum te or ganiseren. Door muziekvereni ging Euterpe - ooit ontstaan uit een samensmelting van onder meer de Stavenisser muzikan ten met die van Sint-Maartens dijk - in contact te brengen met andere eilandelijke korpsen zal ook instrumentaal een feest avond wordenbereid. Een spel letjesdag voor jong en oud en een Zeeuwse avond - waarvan de organisatie in handen ligt van de Welfare - worden mo menteel op poten gezetEen de finitieve datum is nog niet be kend. Liefdes Datzelfde geldt voor de zes kamp. die georganiseerd wordt door de campings rondom het dorp. „Er zitten daar mensen die komen hier al dertig jaar, die voelen zich toch een beetje Stavenissers. Veel liefdes zijn ook ontstaan tussen mensen van de camping en van het dorp. Reden om ook hen hierin te betrekken", aldus De Rijke Naast sponsors en subsidie gooit het feestcomité een eigen geldwerfactie in de strijd. Van de feestelijkheden worden vi deo-opnamen gemaakt, die bij intekening vooraf worden ver kocht. Ook dat zal een - redelijk lang - blijvende herinnering aan het jarige dorp kunnen zijn. Flip de Rijke, voorzitter van het Comité 400 jaar Stavenisse, wil in de bestrating van het Van de Leek de Clercq-plein in Stave nisse een beeltenis opnemen als herinnering aan het vierhon derdjarig bestaan van het dorp. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35