)nrust over hospitaals voorbarig PZC Molen moet wijken voor woningen Collectie nutteloos beton vormt groots monument PZC Nadere studie naar klacht mestopslag Gentse reinigingsdienst veegt kasseien uit de straat zeeland Omstanders redden invalide Twaalf jaar geëist voor moord Anti-homobrief niet bestraft Winkeldieven gesnapt etspoor door ;ntrum Goes estuur Oosterscheldeziekenhuizen verwacht pas besluit rond jaarwisseling zuider buren iesluit bouw rieshuis ïitgesteld Bestuurders recreatiesector treden terug Poortvlietse bedrijven in geweer tegen gemeente woensdag 30 september 1998 b GOES - Drie voorbijgangers hebben dinsdagmiddag een in valide Goesenaar van de verdrinkingsdood gered. De 64-jari- ge man was omstreeks kwart voor vier met zijn elektrische in- validenwagen te water geraakt aan de Joachimikade te Goes. Een omstander bedacht zich geen moment en sprong hem na. Het lukte hem niet de man alleen te redden. Daarop riep hij de hulp in van andere voorbijgangers, waarna een vrouw en een meisje eveneens in het water sprongen om te proberen de man te redden. Gezamenlijk en met hulp van mensen op de kant, die inmiddels een ladder hadden gehaald, lukte het de gehan dicapte man uit het water te halen. Ondertussen was ook de duikploeg van de Goese brandweer gearriveerd om assisten tie te bieden Het slachtoffer is met een ambulance naar het ziekenhuis in zijn woonplaats vervoerd. Hij is opgenomen op de afdeling in tensive care. Volgens een politiewoordvoerder hebben de drie omstanders de man van een zekere verdrinkingsdood gered. De politie stelt nog een onderzoek in naar de oorzaak. ZWOLLE - Wegens de moord op de vijftigjarige Terneuze- naar J. van den Boomgaard is tegen een 32-jarige man uit Al- mere twaalf jaar gevangenisstraf geëist voor de Zwolse recht bank. De afrekening vond op 4 april plaats nabij Lelystad. Aanleiding was een bedrieglijke drugstransactie met een aantal Albanezen. Samen met het latere slachtofferen een 47- jarige Zaandammer had de verdachte de Albanezen tien kilo meel in plaats van cocaïne geleverd. De verdachte en de Zaan dammer gingen er met 200.000 vandoor. Van den Boom gaard eiste zijn deel en dreigde hun namen door te geven aan de Albanezen. Later besloot het duo de Temeuzenaar een lesje te leren. Met de belófte dat hij zijn geld zou krijgen, lokten zij hem naar Le lystad. Twee jongens die door het tweetal op hun strafexpedi tie als versterking hadden meegenomen, zeiden dat de man uit Almere het slachtoffer op de knieën dwong en door buik en achterhoofd schoot. De verdachte ontkent deze lezing. Uitspraak op 13 oktober. ANP ROTTERDAM - De Rotterdamse politierechter mr. A van Es sen heeft gisteren de 48-jarige politieman A van der Wende uit Ouddorp vrijgesproken van het discrimineren van homo's. Tegen hem was 500 gulden boete geëist. Van der Wende schreef een ingezonden brief naar de Justitiekrant in een re actie op het plan om het burgerlijk huwelijk open te stellen voor mensen van hetzelfde geslacht. Van der Wende, voorma lig SGP-raadslid in Goedereede, schreef„Homoseksualiteit wordt gelijkgesteld aan heteroseksualiteit. Dat is zo ongeveer diefstal gelijkstellen met het schenkingsrecht of mishande ling met verpleging." Het COC, de Gay Krant en de Neder landse Politiebond deden aangifte. Volgens de politierechter maakte de brief deel uit van het pu blieke debat en moest de gewraakte passage in samenhang met de rest van de brief gelezen worden Daaruit bleek duide lijk de godsdienstige achtergrond. Hij honoreerde daarmee het beroep op de vrijheid van godsdienst. ANP GOES - Een 26-jarige inwoonster van Goes is dinsdag in een winkel aan de Lange Kerkstraat in haar woonplaats betrapt op de diefstal van een paar schoenen. De schoenen waren 59,85 gulden waard. Ze kreeg van de politie een bekeuring van 240 gulden. Een veertienjarige jongen uit de gemeente Borsele werd in een winkel aan het Kolveniershof betrapt op de diefstal van snoep ter waarde van 4,50 gulden. Hij is doorverwezen naar het Halt-project voor jongeren die de wet overtreden. door Ingrid Huibers KRUININGEN - Het college van bur gemeester en wethouders van de ge meente Reimerswaal is met Projekt- bouw Zeeland BV uit Terneuzen van mening dat de monumentale molen aan de Slagveldstraat in Kruiningen plaats moet maken voor de bouw van 23 woningen. Met de huizen wil de pro jectontwikkelaar onder meer het vrij gekomen terrein van de voormalige vleeswarenfabriek Offerman opnieuw invullen. De molen zou een nieuw stek je moeten krijgen, iets verderop in de Slagveldstraat, vlakbij de kruising met de Sluisweg. De molen moet volgens het college en de projectontwikkelaar verplaatst wor den, omdat bij de bebouwingsplannen rekening gehouden moet worden met de windvang. De nieuwe huizen mogen, eenvoudig gezegd, niet meer wind uit de wieken wegnemen, dan de vleeswa renfabriek deed. Dat bleek lastig. „Het is onmogelijk om een verantwoorde woonwijk op die plek te bouwen, als je de molen laat staan", aldus directeur W. S. A de Winter van Projektbouw Zeeland. „Dan kun je er ten eerste veel minder woningen bouwen en boven dien mogen deze huizen niet hoger wor den dan de oude gebouwen van de vleeswarenfabriek en dat was niet haalbaar. Gideonse beaamt dit en onderstreept meteen nog eens het belang van de plannen van de projectontwikkelaar. „Het is voor Kruiningen goed als er op zo'n open plek weer wat teruggebouwd wordt." Kosten Het plan, zoals het er nu ligt, voorziet in de bouw van zeven geschakelde wonin gen aan de Molenmeet en zeven een voudige twee en drie-onder-één- kap woningen aan de noordkant van de >ES - De brandweer is dins- g aan het eind van de middag ,ik bezig geweest met het joonspuiten van een aantal aten in de Goese binnenstad, rmoedelijk heeft een vracht bestelwagen op zijn tocht ïgs een aantal adressen in les een vette substantie, ver- >edelijk bakvet of iets derge- ks, verloren. Een fietser die op t vette goedje uitgleed scha lde de gemeente in die vervol- ns de brandweer vroeg om de raten schoon te spuiten. ?t vet werd aangetroffen in de .euwstraat, 's-HeerHendriks- nderenstraat, Turf kade, Bier- ide, Beestenmarkt, Ossen- lofdstraat, Weststraat, ngbaan-west, Joachimikade, ngbaan-oost, Oostsingel en rote Kade. De brandweer zette ree tankautospuiten in met in taal 15 mensen om de vettig- ?id van de straat te spuiten, at werk duurde ongeveer yeeënhalf tot drie uur omdat ;t volgens een woordvoerder in de brandweer 'niet echt lek- ir oploste'. Van de dader ont- reekt elk spoor. De molen aan de Slagveldstraat in Kruiningen moet een eindje opschuiven om ruimte te maken voor woningbouw. foto Willem Mieras Slagveldstraat. Aan de zuidkant van de Slagveldstraat komen nog eens acht duurdere twee-onder-één-kap wonin gen op elk 350 vierkante meter grond. Tenslotte wordt er één vrijstaand huis gebouwd. Deze laatste woning heeft bijna 600 vierkante meter eigen grond. De kosten voor het verplaatsen van de onlangs gerestaureerde molen zijn in principe voor rekening van Projekt bouw Zeeland. De gemeente zal de ver plaatsing verzorgen. „We gaan de mo len niet eerst afbreken en dan weer opnieuw opbouwen, maar we zullen proberen het bouwwerk in één keer in zijn geheel te verplaatsen", zegt ge meentewoordvoerder J. Gideonse. „Dat moet technisch wel kunnen." De commissie Wonen en Milieu geeft donderdag 8 oktober haar mening over de geplande woonwijk. r Willem van Dam RIKZEE- De Raad van Be- ir van de Stichting Ooster- ildeziekenhuizen vindt de jhudding die is ontstaan de plannen met de zieken- :en in Zierikzee en Goes veel oorbarig. Dat blijkt uit een daring die de ziekenhuistop idag uitgaf. Volgens de Raad Bestuur zijn nog geen defi- eve beslissingen genomen r de toekomst van beide zie- huizen. Die zijn pas rond de •wisseling te verwachten, ral op Schouwen-Duive- 1 is onrust gerezen over een rgenomen reorganisatie van Oosterscheldeziekenhuizen mogelijke ontmanteling van Zweedse Rode Kruiszieken- s in Zierikzee heeft inmid- 5 tot een stroom van protes- geleid. De bevolking van ïouwen-Duiveland vreest zij straks in het 'eigen zie- ihuis' alleen nog maar te- ht kan voor een poliklinische ïandeling en een kortduren de opname; voor ingrijpender medische handelingen zijn zij dan op Goes aangewezen. In de gisteren uitgegeven ver klaring meldt de Raad van Be stuur van de Stichting Ooster scheldeziekenhuizen dat zij de ontstane commotie betreurt. Volgens de Raad van Bestuur staat de toekomstige taakver deling tussen beide ziekenhui zen nog lang niet vast. In de verklaring schrijft de Raad van Bestuur, dat KPMG Ge- zondheidszoi'g - het bureau dat een onderzoek instelt naar de perspectieven van de zieken huizen in Goes en Zierikzee - drie scenario's heeft gepresen teerd. Daarin wordt ontmante ling van het Zierikzeese ziekenhuis als één van de moge lijkheden genoemd. Van een 'voorgenomen besluit' in die richting is volgens de zieken huistop echter nog geen sprake. De Raad van Bestuur heeft aan KPMG slechts de opdracht ver strekt deze optie 'te toetsen op uitvoerbaarheid en financiële haalbaarheid'. „Daarbij zullen de belangen van de patiënten op Schouwen-Duiveland en de Be- velanden op uiterst zorgvuldige wijze worden meegenomen." De ziekenhuisleiding verzekert dat zij niet eerder haar conclu sies zal trekken alvorens het eindrapport op tafel ligt. Dat gebeuxt in nauwe samenspraak met de ondernemingsraad en de medische staf van de zieken huisstichting. Daarna zullen de conclusies en adviezen worden besproken met de Ra ad van Toe zicht en pas dan valt de finale beslissing. Ook huisartsen, patiëntenorga nisaties, zorgverzekei-aars en gemeentelijke- en provinciale overheden worden daarbij be trokken. De Raad van Bestuur gaat ervan uit dat omstreeks de jaarwisseling meer duidelijk heid kan worden verschaft. LRUININGEN - Burgemeester n wethouders van Reimers- i-aal hebben gisteravond ter Ifder ure het voorstel lot het erlenen van een vrijstelling oor de bouw van een vrieshuis ip het terrein van Lamb/West- m/Meijer VOF in Kruiningen 'an de raadsagenda gehaald. )e vrijstelling is nodig, omdat le geplande vriesvoorziening ran de fritesproducent hoger wordt en meer geluidsoverlast tal veroorzaken dan toege staan. Een aantal nabijgelegen luizen moet volgens het college Worden afgebroken, omdat zij ip den duur de toekomstige ont wikkeling van het bedrij venter rein in de weg staan. Burgemeester A Verbree zette gisteren even de rem op het ne men van een besluit. „Het gaat ons op dit moment te hard. We willen als college eerst een aan tal adequate metingen van het geluid van een dergelijk vries huis afwachten", zei hijOok wil het college duidelijkheid over het saneren van de woningen. Het onderwerp komt opnieuw aan de orde in de commissie Wo nen en Milieu. door Wout Bareman De collectie wordt regelma tig onder de aandacht ge bracht. Vaak als symbool van het chaotisch opereren van de Belgische instanties. Het langs elkaar heen werken van de overheidsdiensten, het ver strekken van duistere op drachten aan bevriende aan nemers (de betonlobby in de jaren zeventig), het zwalkend beleid van bestuurders die, na dat verkiezingen voor een om wenteling hebben gezorgd, niet willen opdraaien voor de investeringsdrift van hun voorgangers of juist wél willen investeren als lokkertje voor kiezers in hun eigen streek... Het wordt allemaal gesymboli- seerd door de tientallen nutte loze bouwwerken, die ver spreid over het hele land als verkapte monumenten in het landschap staan. Neem het Hellend Vlak van Ronquières. ooit beschouwd als het achtste wereldwonder Het werd - en de Belgen zelf vinden dat heel toepasselijk - op 1 april 1968 in gebruik ge nomen. De scheepslift vervang zestien oude sluizen op een nauwelijks twee kilometer lang stuk van het kanaal Brus- sel-Chaiieroi, dat tussen Ron quières en Seneffe een verval van meer dan zestig meter kent. Het is nog steeds een wonder der techniek. Toch wordt het Hellend Vlak nu be schouwd als een 'blijvende blunder', één van die nutteloze werken, die werden uitgevoerd in het kader van de beiaxchte 'wafelijzei-politiek' van jaren her: werd in Vlaanderen een project uitgevoerd, dan kon Wallonië niet achtei'blijven en werd ook daar minstens zo fiks geïnvesteerd. Het gevolg laat zich raden: een hele reeks spookbruggen zonder wegen, bruggenhoofden zonder brug, doodlopende autowegen, nut teloze metrotunnels en kana len die nergens heen leiden. Het Hellend Vlak wordt nu hoofdzakelijk nog gebruikt door de pleziervaart; de be roepsvaart maakt er nauwe lijks nog gebruik van, domweg omdat er nauwelijks nog kolen en staal uit Wallonië worden vervoerd... De journalist Douglas De Co- ninck van De Moi-gen stelde al die blunders te boek. Hij telde er in totaal eenenvijftig. De Coninck komt tot de conclusie dat veel ingenieurs bouwen om te bouwen en zich pas achteraf afvragen waarvoor het bouw- werk eigenlijk moet dienen. Vlaanderen telt een groot aan tal fraaie voorbeelden, al moet gezegd dat ook Wallonië en het gewest Brussel hun blunders kennen. De Antwerpse preme- tro - nooit gebniikt - is zo'n milj arenden frank vergende blunder, net als trouwens het Doeldok op de Linker Schelde- oever, dat er al jai-en nagenoeg ongébruikt bij ligt en pas na de eeuwwisseling een onver wachte functie krijgt als bin- nenvaartkade voor het nieuwe containerdok. De autoweg Ant werpen-Brussel eindigt of ficieel bij Machelen, maar loopt daar nog een eindje nut teloos om dan plotseling op te houden. De aannemer leverde de verkeerswisselaar daar ge bruiksklaar af, maar van ge- bruik is nooit sprake geweest. Vandaag de dag ligt tussen de viaducten op de plaats, die ooit dienst had moeten doen als verkeersknooppunt, een sport park met skipiste, atletiek baan. vijvers en golfholes... Aan de lange reeks is nu een nieuw bouwwerk toegevoegd: een gloednieuwe brug over de E40 in het Oost-Vlaamse Me- relbeke ligt er ongebiaiikt bij. Logisch, want de toegangswe gen ontbreken. Opnieuw een staaltje van elkaar tegenwer kende overheidsdiensten. Mi nister Eddy Baldewijns van Verkeer wil geen toestemming geven voor de aanleg van die wegen zolang Merelbeke niet beschikt over een goedgekeurd mobiliteitsplan. In Merelbeke zijn ze verbijsterd en ook de Oost-Vlaamse dienst Wegen en Verkeer vindt het ministeiieel besluit onbegiójpelijk. Maar Baldewijns houdt voet bij stuk. door Ingrid Huibers KRUININGEN - De discussie over een schriftelijk ontvangen klacht van de heer J. van de Vel de over de mestopslag van de heer Kuzee in Yerseke dreigde gisteravond tijdens de raads vergadering van de gemeente Reimerswaal uit de hand te lo pen. „Ik weet niet wat er precies ach ter zit, maar deze zaak heeft niet enkel met stankoverlast te ma ken. Het is jammer dat dit over de rug van de gemeente wordt uitgespeeld", zei A van Stee (SGP). Om daarna meteen in de VLISSINGEN - De recreatie- branche in Zeeland raakt twee voormannen kwijt. Districts voorzitter A W. P. M. Vermeulen van de organisatie van recreatie ondernemers (Recron) treedt dit najaar terug. Tegen die tijd bouwt ook voorzitter P. Lam- pert van de vereniging van kam- peerboeren (Vekabo) zijn func tie af. Het afscheid van Veirneulen houdt mede verband met zijn gezondheidstoestand. Boven dien heeft hij zijn campingbe- drijf De Pekelinge te Oostkapel- le aan zijn zoon overgedaan. „Daardoor is de betrokkenheid met de sector minder gewor den." Vermeulen was nog maar twee jaar districtsvoorzitter. Langer dan tien jaar maakte hij deel uit van het bestuur. P. Lampert neemt vanwege zijn leeftijd afscheid van de Vekabo. Hij is voorzitter van het district Walcheren, de afdeling Zeeland en de landelijke organisatie. Lampert is twintig jaar be stuurlijk actief geweest voor het kamperen bij de boer. GOES Expositie - In zoi'gcentrum het Gasthuis in Goes gaat morgen, donderdag, de expositie 'Col lectie prentbriefkaarten 1902- 1938' van stait in samenwer king met het plaatselijke muse um en gemeentearchief. Dit ter gelegenheid van de ingebruik name na de renovatie en het 25- jarig jubileum van het zorgcen trum. De expositie is tot en met 30 november dagelijks te zien van 8.00 tot 18.00 uur. aanval te gaan. „Ik vind de loca tie aan de Akkerseweg een logi sche plek voor een mesthandel En tot het college: „Als u gaat proberen om hem daar weg te krijgen, dan doe ik niet mee." Burgemeester A Verbree wees Van Stee erop dat wanneer bur gers zoals Van de Velde gebruik maken van hun rechten, het col lege niets anders kan doen dan naar de toepassing van de regels te kijken. „Edele of onedele mo tieven, voor ons geldt alleen de letter van de wet." Waarmee hij dii'ect inging op een opmerking van P. A Koeman (CDA) die het college erop wees dat de activi teiten van Kuzee mogelijk in strijd zijn met het huidige be stemmingsplan. Mestopslag niet alleen voor het eigen bedrijf, maar voor de han del is inderdaad strijdig met het bestemmingsplan", gaf ook Ver bree aan.Als daar in dit geval sprake van is, kunnen wij dat niet gedogen." Het onderwerp wordt alsnog behandeld in de commissie Wo nen en Milieu. DEN HAAG - De Raad van State in Den Haag behandelde gisteren de beroepen van trans porteur De Groen en carrosse riebewerker Elenbaas uit Poortvliet tegen het nieuwe be stemmingsplan Kom Poortvliet van de gemeente Tholen. Beide zelfstandigen zijn in de Kom ge vestigd en vinden het nieuwe bestemmingsplan uit bedrijfs economisch oogpunt onwerk baar. De bedrijven keren zich tegen de nieuwbouwmogelijkheden in het nieuwe bestemmings plan. Voortaan kunnen er dwars over de Paasdijkstraat wonin gen worden gebouwd; dat levert voor de bedrijven problemen op, omdat bezoekende vracht wagens dan voortaan achteruit weg moeten rijden. Gemeentewoordvoerder A van der Lee zei zich wel iets te kun nen voorstellen bij de opmer kingen van de twee onderne mers. De gemeente studeert op oplossingen, maar iets con creets kon hij daar over niet zeg gen. Over een week of zes doen de rechters van de Raad van State uitspraak. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: MJ. Schrïer(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A, van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman De kasseien in de Veldstraat, de be langrijkste winkelstraat van Gent, verdwijnen. Ze worden vervangen door graniet. De reden? De straatvegers vegen te fa natiek, waardoor de 'voegen' tussen de kasseien nagenoeg verdwenen zijn. En dat levert vooral voor vrouwen met naaldhakken, maar zelfs voor fietsers onoverkomelijke problemen op. Schepen Sas Van Rouvei-oi j vindt dat de kosten van een nieuw wegdek moeten worden betaald door 'afvalintercom- munale' Ivago, die verantwoordelijk is voor het schoonhouden van de straten en dus schuldig is aan het wegborstelen van de grond tussen de kasseien. Van Rouveroij: „We hebben hen al eerder gewaarschuwd dat de schoonmakers zuinig moesten omspringen met de Veldstraat. Nu dat niet is gebeurd, krijgt de intercommunale de rekening gepresenteerd." Klachten Het winkelend publiek reageext posi tief op de plannen van de stad om het wegdek binnenkort aan te passen Maar verschillende ondernemers be grijpen niets van de klachten. Ze horen nooit klachten, zeggen ze. Ja, en als er wordt geklaagd dan is het niet door voetgangers, maar door fietsers, die hun banden klem rijden in de putten tussen de kasseien. Voor hen is er echter een alternatief: het trottoir. Dat ligt er erg klantvriendelijk bij dus... foto Charles Strijd Het Doeldok op de linker Scheldeoever in Antwerpen ligt er al jaren nagenoeg ongebruikt bi j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33