Een eigen taal en een eigen cultuur PZC bu jten gebied Bourgondisch Bergen op Zoom door het oog van Wim Riemens 0°M I J I 8 I woensdag 30 september 1998 fotografie Lex de Meester Een handvol boerderijen en een paar woningen vormen samen het gehucht Sint-Janskerke, oftewel Ecclesia Sint-Johannis. Dat is de oplossing van de fotoprijsvraag in Buitengebied van vorige week. Het gehucht ligt tussen Zoutelande en Meliskerke, tegenwoordig gemeente Veere. De haastige automobilist is er doorheen voordat hij er erg in heeft. Afgezien van het gevaar dat de hardrijders veroorzaken, vinden de inwoners - sommigen zijn er geboren en getogen, sommigen zijn import - het geen enkel probleem dat er weinig belangstelling is voor Sint- Janskerke. Ze zijn op hun rust gesteld. En rust is er altijd volop geweest in de vriendelijk ogende buurtschap. Sint-Janskerke was ooit een dochterparochie van Westkapelle. Ontstaan omstreeks het midden van de dertiende eeuw. De parochie werd genoemd naar Johannes de Doper en behoorde aan de abt in Middelburg, die er een uithof had, de Zuidtiende. Er zijn processen gevoerd over het patronaatsrecht, dat in 1259 werd toegewezen aan de abt te Middelburg. Het kerkgebouw raakte danig in verval en daarom werd in 1439 aan de paus gevraagd een aflaat te verlenen aan hen die op de feestdag van Johannes de Doper en op andere feestdagen de kerk zouden bezoeken en tot haar herstel zouden bijdragen. Na de Reformatie werd de kerk niet meer gebruikt en in de zeventiende eeuw afgebroken. De stenen werden hergebruikt bij de aanleg van fort Rammekens. De toren is in de negentiende eeuw gesloopt. Het gebied van de parochie werd bij Zoutelande gevoegd. Enig leven in de brouwerij ontstond toen het station Zoutelande/Meliskerke van de stoomtram werd gebouwd. De tram reed tussen 1906 en 1937. Het waren vooral scholieren en arbeiders van De Schelde die er gebruik van maakten. Van de tram is niets meer te vinden en het stationsgebouw is onherkenbaar in een woonhuis veranderd (rechtsop de foto). De naam van een mooie boerderij (links op de foto) herinnert er nog wel aan: Tramzicht; de hofstede dateert uit 1801 en staat op de monumentenlij st Slechts twee onjuiste oplossingen: Poppendamme en Ter Moere. Bij de goede oplossingen vermelden verschillende inzenders dat het om de Baaiweg gaat en om een ambachtsheerlijkheid. De winnaars zijn: M. Nagelkerke, Vlissingen, J. de Witte, Zoutelande en C. Kluijfhout- Geschiere, Koudekerke. Zij ontvangen een waardebon. De vraag van de nieuwe opgave luidt: wat is de naam van de plaats waar Wim Riemens fotografeerde? Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 3 oktober worden ingezonden naar: redactie PZC. Buitengebied, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen. fax 0118-470102. e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verloot. door Mooike de Moor Nee, Bergen op Zoom is geen Zeeland. Ja, de stad ligt dicht bij de Zeeuwse provinciegrens, maar is toch echt Brabant. Niet dat de Bergse bevolking iets tegen hun Zeeuwse buren heeft, verzekeren ze. Alleen zien zij zichzelf als oer-Brabants, bourgondisch stadje. Met een eigen cultuur en een eigen taaltje. Daarom begrijpen de Bergenaren ook niet dat mensen 'boven de rivieren' Bergen op Zoom vaak bij Zeeland indelen. De Bergenaren zijn trots op hun stad en dat mag iedereen weten. Ze schamen er zich ook niet voor. Vraag een Bergenaar wat er zo speciaal aan zijn stad is en hij antwoordt: het chauvinisme en de middeleeuwse uitstraling van de binnenstad. Met de trein of met de auto, iedere bezoeker van Bergen op Zoom wordt bijna automatisch naar de binnenstad gedirigeerd. Het centrum is de Grote Markt. Dit stadsplein met de kinderkopjes wordt door menige hooggehakte dame vervloekt. De Bergenaren reageren dan steevast met de opmerking: „Ja, maar in Antwerpen hoor je ze niet klagen. Dan zijn die stenen ineens gezellig.'- Bergen op Zoom is erg op die 'vloerbedekking' gesteld. Sterker nog, de straatjes die uitkomen op de Grote Markt worden op dit moment opnieuw betegeld met natuursteen. Dit om de middeleeuwse uitstraling nog sterker te benadrukken. Ruim zeshonderd monumenten heeft Bergen op Zoom. Op de Grote Markt staat het middeleeuwse stadhuis. Vlak naast het gemeentehuis bevindt zich Nederlands oudste herberg 'De Draak'. De markt staat vol met terrasjes. Af en toe passeert er een groepje mensen met een wandelroute in de hand. Op de Grote Markt rust het winkelpubliek even uit en toeristen die de stadswandeling volgen, kunnen de gebouwen vanaf het terras op hun gemak bekijken. Tegenover het hotel is de stadsschouwburg De Maagd. Voordat het in 1990 theater werd, was het parochiekerk. Het interieur van de kerk is nog gedeeltelijk intact gebleven, maar het grootste gedeelte van het meubilair is overgebracht naar de Sint Gertrudiskerk aan de overkant van de Grote Markt. De Sint Gertrudis is niet alleen een mooie kerk, waar vaak grote diensten worden gehouden, de kerktoren heeft bij de Bergse bevolking een speciaal plekje in het hart. 'De Peperbus' wordt de toren liefkozend genoemd. De naam stamt uit de tijd van de Franse belegering. Bij beschietingen werd de kerk bijna geheel vernield. De toren bleef echter overeind en kreeg als bekroning Peperbus als bijnaam. Bij elke speciale gelegenheid wordt de toren aangekleed. Is de aanleiding officieel, dan hijsen de Bergenaren hem in smoking, met Mechelen ben geweest en de mooie historische panden daar zie, denk ik: 'Goh, OnsMai-kiezenhof istoch wel erg mooi'." Natuurlijk is dat chauvinistisch, weet horecamedewerker Van Tilborg. Maar hij vindt dat hij in het niet valt bij het fanatisme van sommige klanten in café Het Zwij nshoofd, wat bekend staat als een 'oer-Bergs' café. „Ja, ons chauvinisme gaat soms wel ver," vertelt Cees Friens. „Maar we zijn wel gastvrij, hoor. Bergenaren hebben echt zo'n bourgondische instellingzo van 'We nemen er nog eent j e'Friens lacht en zegt „Wat is Bergen op Zoom voorstad? Bergen is echt een stad van verkleedpartijen. Met de Maxia Ommegang, Vastenavond, eigenlijk elke keer als er iets cultureels te beleven valt." Wie van Het Zwijnshoofd een zijsti-aatje inschiet, komt uit in de oudste straat van Bergen op Zoom: de Lievevi-ouwestraat. Een straat met vele monumentale panden. In 1994 kreg de straat een plaquette met 'mooiste straat van Nederland'. Schilders en tekenaars leggen het straatbeeld vaak vast, omdat aan het eind de Lievevrouwepoort staat en dat levert een fraai plaatje opDe oude stadspoort heet ook wel de Gevangenpooi't. Omdat de stad in de vijftiende eeuw haar omwalling verloor, werd de poort voortaan als gevangenis gebnaikt. Het gerucht gaat, dat prins Hendi*ik weieens in de kerker heeft gezeten voor prostitutiebezoek. Friens: „Er wordt ook verteld dat koningin Wilhelmina als ze langs Bergen moest reizen, resoluut de goi'dijnen van haar voextuig dichttrok." Onder de Gevangenpooxd dooi*, de weg over en daar is het oude havengebied, ook wel De Kaai genoemd. Vi-oeger onder water, nu gedempt en gebi*uikt als standplaats voor de weekmarkt. De hei*enhuizen zijn blijven staan. Maar bestaat Bergen op Zoom dan alleen uit de monumentale binnenstad? Natuui'lijk zijn er verschillende wijken en is er het buitengebied. Vorig jaar is de stad nog gegi*oeid met de herindeling. Met Halsteren, Lepelstraat, de Heimolen en een stukje Steenbergen erbij heeft Bergen op Zoom nu ruim 60.000 inwoners. De laatste echte 'landaanwinst' is de Bergse Plaat, gebouwd op een ingepolderd stuk Binnenschelde. Het Markiezaats- of het Zoommeer is in de plaats van de zee gekomen. Veel Bergenai'en vinden dat jammer. Ze zien de Plaat dan ook als een apart stuk van Bei-gen op Zoom. „Er wordt gewoon afstandelijk over gepraat. Zo van: 'Bouw er nog een kerk en bi'eek de brug af'," vertelt Gilbert Doggen. Toch is de plaat een stokpaardje van de gemeente die er een toeiistische trekpleister van wil maken. Langs het surfstrand loopt een boulevard met een paviljoen en een hotel. Veel Bergenai*en zijn er ook met zonnig weer te vinden. „Bei*gen op Zoom is misschien wel een beetje behoudend en chauvinistisch, maar ik voel me hier echt thuis," zegtWeijdt. „Als ik langer dan tien dagen op vakantie ben, word ik sjacherijnig. En als ik dan het puntje van De Pepei'bus weer zie, ben ik blij. Want dan ben ik weer thuis." Bergen op Zoom carnaval staat hij in boei-enkiel en zakdoek De toren krijgt dan zelfs een gezicht. „Ja, de Peperbus is dan voor mij een echte persoonlijkheid. Het leuke is dat ze hem met carnaval ook laten praten. Een Bergenaar herkent uit duizenden de stem van De Peperbus," vertelt Ad Weijdt. Vanaf de Grote Mai*kt loop je via het Fox-tuinstx-aatje naar het Markiezenhof, de trots van Bergen op Zoom alias de Markiezenstad. Het majestueuze complex is een grote vesting met vele gebouwtjes, zalen, binnenplaatsen en een tuin Het monumentale Markiezenhof is nu museum en de grootste toei'istische trekpleister van de stad. De Bergse bevolking komt vaak in het hof, want de openbai'e bibliotheek is er gevestigd. „Ik woon er tegenover en vergeet soms weieens hoe speciaal het is," bekent Ranny van Tilborg. „Maar als ik dan weer een keer in Gent of

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31