sfeer Najaarsoverleg in nerveuze PZC Asielbeleid is minder liberaal dan overheid wil doen geloven PZC Gespeeld optimisme na ontmoeting tussen Arafat en Netanyahu feiten en meningen Bolkestein gruwt van optreden Pronk en Van Mierlo Ontpoldering Looneisen en ruzie over uitvoering WAO en WW vormen grote hobbels 30 september 1948 woensdag 30 september 1998 van onze redactie binnenland Voormalig WD-leider Bolkestein heeft in een gisteren verschenen dag boek over de kabinetsformatie een duide lijke afkeer getoond van de toenmalige ministers Van Mierlo (D66) en Pronk (PvdA). Bolkestein noemt Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) een mislukte minis ter. Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) verwijt hij veel gemoraliseer, maar weinig zin voor de werkelijkheid. In het dagboek noteert Bolkestein: „Van Mierlo kondigt zijn vertrek uit de politiek aan. Not before time (Het werd tijd, red.). Enkele dagen later vertrouwt Bolkestein aan het dagboek toe: ..Veel geschrijf over Van Mierlo. Wat een ophef over een mis lukte minister." Ook van Pronk heeft Bolkestein geen hoge pet op. „Jan Pronk heeft een deel van de PvdA gegijzeld. Daaraan ontleend hij zijn invloed. Maar op de werkelijke gang dei- zaken heeft hij nagenoeg geen invloed uit geoefend. Er is niet veel voor nodig om in de zandbak van de Nederlandse politiek een hele piet gevonden te worden", aldus Bolkestein. Op 28 juli noteert de WD-leider: „Jan Pronk komt op VROM. Blijkbaar heeft niemand daar het lef tegen hem te zeggen: Je was een mooi boek Jan, maar we heb ben het uit." Het dagboek van Bolkestein is verschenen onder de titel Haags duet, verslag van de verkiezings- en formatieperiode. Het duet wordt gevormd met NOS-verslaggeefster Margriet Brandsma, die ook een dagboek bijhield. De dagboeken zijn door de Am sterdamse uitgeverij Prometheus gebun deld. ANP ders kunnen we onze lage loon eis niet meer aan de leden verko pen", zegt Terpstra. Behalve met de vakbonden, gaat het kabinet ook in de clinch met de werkgevers. Die doen volgens de regering te weinig moeite om herintredende WAO'ers in dienst te nemen. Uit recent onderzoek blijkt dat 80 procent van de ondernemers niet eens overweegt een WAO'er een baan te geven. „Werkgevers moeten minder kieskeurig zijn" zei Kok onlangs. Die woorden zal hij vandaag ongetwijfeld herhalen. Puinzooi Een gevoelig punt wordt het ge sprek over de uitvoering van de WW en de WAO. Daarover ma ken het kabinet en sociale part ners al maanden ruzie. Werkge vers en werknemers hadden gezamenlijk voorgesteld om zo wel de (medische) keuringen als het uitbetalen van de uitkerin gen door geprivatiseerde instel lingen te laten uitvoeren. De politiek wil de keuring koste wat kost in handen houden van de overheid. Ten eerste omdat betrokkenheid van de sociale partners bij de keuringen in het verleden leidde tot een enorme groei van het aantal WAO'ers, ten tweede omdat de geprivati seerde instellingen in de toe komst ook de bijstand moeten uitbetalen. En over overheids geld mag alleen door de over heid worden beslist. Tot grote verbazing van de vak centrales heeft de politiek hun wel gevraagd mee te werken aan het kabinetsplan. „Daar trap pen we dus niet in. We gaan niet meedenken over een plan waar van we zeker weten dat het een puinzooi wordt." De vakbewe ging stelt vandaag aan minister De Vries van Sociale Zaken voor om het onderwerp opnieuw in de Kamer te bespreken. Onenigheid bepaalt vandaag de sfeer bij het najaarsoverleg. Dat is weer eens iets anders dan de rituele dansjes die de laatste ja ren zijn opgevoerd. Daarin be loofden alle partijen elkaar braaf er alles aan te doen om meer allochtonen aan een baan te helpen, de kinderopvang te verbeteren en meer aandacht te besteden aan gehandicapte werknemers. Toen was iedereen het bij voorbaat al met elkaar eens. GPD Vraag een Zeeuw of hij voor een veilige watel ring is en het antwooi'd zal ongetwijfeld 'ja' Niemand in deze provincie twijfelt aan het: van goede en betrouwbare middelen om het land dt te houden. Als Intomart aan de telefoon hangt en dc interviewde vraagt of ontpoldering mag als daar de ligheid mee gediend is, zal het antwoord heel am luiden dan dat op de vraag of men voor ontpolderii om daarmee natuurherstel te bewerkstelligen. Zo ongeveer komt directeur Saeijs van Rijkswaters ook aan de uitslag van een vorig jaar gehouden er pas openbaar gemaakt onderzoek onder de Zeeu bevolking naar de wenselijkheid van ontpoldering. leest wat hij graag wil zien. De vragen die ruimte 1« voor twijfels omtrent ontpoldering zijn vaag en on< delijk. Er is Rijkswaterstaat blijkbaar veel aan gele om een doorbraak in de discussie te forceren. Omdat de rivier ten behoeve van de Antwerpse ha wordt verdiept, is - mede met Vlaamse steun - een drag beschikbaar voor compensatie van de nati waarden die door het baggerwerk verloren gaan. Ri; waterstaat bedacht dat het prijs geven van enkele ders aan het water een mooie geste aan de natuur zijn. Boeren waren en zijn tegen het plan. Natuurorgan: ties voor. De meningen zijn door de discussies niet wijzigd. De inspraakavonden in de provincie wer een flop. Uit een PZC-enquête uit 1996 bleek dat bi zeventig procent van de bevolking tegen ontpoldei is. De Tweede Kamer verklaarde in april van dit j geen heil in de ontpoldering te zien. Ook niet als vei heidsmaatregel, omdat het simpelweg geen zin he de waterstand in het Zeeuwse deel van de Westerscl de zal niet wijzigen door ontpoldering. Toenmalig minister van Verkeer en Waterstaat Jorr ma liet in het midden of zij wat met de kameruitspr; zou doen. Met de landelijke verkiezingen in het schiet verwees ze naar een nog niet afgerond onderzi van Rijkswaterstaat naar de gevolgen van de rij ze: zeespiegel voor de Westerschelde. Dat argument lijkt nu als alibi voor de ontpoldering te duiken. En nu gooit Rijkswaterstaat het ook in strijd om de mening van de Zeeuwen ten aanzien var ontpoldering bij te stellen. Nu geldt het onder wat zetten van polders als een buffer tegen het wassei water. Natuurlijk kan zo'n koppeling worden gemaé Maar de vraagstelling is gevaarlijk en ligt te dicht i tegen het inspelen op emoties. Het onderzoek kan de discussie weer doen oplaaien, landbouworganisaties en natuurbeschermers kum hun stellingen weer betrekken. De nieuwe minister i Verkeer en Waterstaat Netelenbos heeft er een p bleem bij. Het is verstandig als zij het vraagstuk van rijzende zeespiegel en de strijd daartegen loskopf van het herstel van natuurwaarden. Een breed dra, vlak kan niet ontstaan door op een oneigenlijke mar argumenten toe te voegen, die de discussie over ontp dering vertroebelen. door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest Hel najaarsoverleg begint in gespannen sfeer. Vandaag komen de vakbeweging, werk geversorganisaties en het kabi net bij elkaar om afspraken te maken over het verbeteren van de arbeidsmarkt en arbeids voorwaarden. Anders dan voor gaande jaren moeten de partijen grote hobbels nemen. Ze hebben nu al ruzie over de uitvoering van de werknemersverzekerin gen (WAO en WAV) en de looneis van de vakbonden. Zowel werkgevers als het kabi net waarschuwen de vakbewe ging keer op keer voor een te hoge looneis. Het kabinet voor spelt dat het binnenkort slech ter gaat met de economie £n maant de bonden op hun tellen te passen bij de komende CAO- onderhandelingen. Als bedrij ven dan vastzitten aan hoge lo nen, valt de banengroei stil. De FNV en het CNV voelen er echter niets voor hun looneisen van 3,5 en 3,25 procent te verla gen „Ons voorstel is uiterst ver antwoord", benadrukt vice- voorzitter Doekle Terpstra van de vakcentrale CNV. „Bedrijven maken nog steeds winst, dus moeten werknemers er qua koopkracht op vooruitgaan. We laten ons geen recessie aanpra ten door werkgevers of het kabi net." De politici houden echter hun hart vast. Zij hebben in het re geerakkoord mooie beloftes gedaan over de groei van de werkgelegenheid en de lasten verlichting. Die kunnen echter alleen worden betaald als de werknemers niet te veel salaris verhoging krijgen. Het kabinet is ook bang dat stij gende lonen in het bedrijfsleven leiden tot ontevredenheid onder de ambtenaren, die dan ook meer geld willen. Juist de amb tenaren zijn voor het kabinet de sluitpost van de begroting. Uit voorzorg heeft de regering al be sloten meevallers in de over heidsuitgaven te reserveren voor onverwachte salariseisen van de ambtenaren. Verrijkt De vakcentrales zijn het zat be tutteld te worden. Volgens hen doet het kabinet alsof zij uit zijn op torenhoge salarisverbeterin gen. Jarenlang hebben werkne mers echter genoegen genomen met behoud van koopkracht en sommige hebben er zelfs op in geleverd. Voor het eerst sinds ja ren hebben ze vorig jaar een loonsverhoging gehad. De 'ge wone man' heeft dit jaar een CAO-loonsverhoging" gehad van tussen de 3 en 3,5 procent. De directeuren en managers hebben zich daarentegen flink verrijkt, bleek onlangs uit on derzoek van salarisbureau ADP. Gemiddeld is hun salaris met 9 procent gestegen. Daarnaast hebben ze hun bankrekeningen gespekt via optieregelingen en eenmalige uitkeringen. „We vragen vandaag aan het kabinet daar snel iets aan te doen. An- Werknemers kampten jaren met loonmatiging, of boerden zelfs achteruit, terwijl directeuren zich fors verrijkten. foto Henk van Holland/GPD Optimist Clinton tussen de als wassen beelden poserende Netanya hu en Arafat. foto Joyce Naltchayan/EPA door Ad Bloemendaal De persconferentie na afloop van hun besprekingen in het Witte Huis maakte akelig scherp duidelijk hoe het met het Oslo-vredesproces is gesteld. Terwijl president Bill Clinton de journalisten probeerde wijs te maken dat er 'aanzienlijke vooruitgang' was geboekt, ston den premier Benjamin Ne tanyahu van Israël en de Pales tijnse president Jasser Arafat zwijgzaam als wassen beelden naast hem. Uit alles werd duidelijk dat mi nister van Buitenlandse Zaken Madeleine Albright al haar overtuigingskracht nodig zal hebben als ze volgende week naar het Midden-Oosten komt voor een nieuwe reeks gesprek ken met de leiders. Half oktober keren Arafat en Netanyahu te rug naar de Verenigde Staten voor wat wordt omschreven als een 'Camp David-achtige' bij eenkomst. Ze worden geacht daarbij de laatste hand te leggen aan een compromis over het Amerikaanse voorstel voor een verdere a (wikkeling van het Os lo-proces. Israëliërs en Palestijnen bek vechten al bijna een jaar over het Amerikaanse plan. Ne tanyahu lijkt nu bereid akkoord te gaan met een overdracht van dertien procent van de Westelij ke Jordaanoever aan het Pales tijnse bestuur, maar Arafat voelt er weinig voor te voldoen aan de nauw omschreven eisen die de Israëliërs daarvoor stel len. Hij is bereid, zegt hij, hard op te treden tegen terreur, maar hij wil geen Israëlische handlei ding. Tijdslimiet Het bezoek van Albright aan het Midden-Oosten en de beoogde topconferentie vormen een nieuwe tijdslimiet, bedoeld om vaart te brengen in de onder handelingen. Maar Oslo-proces en tijdslimieten verdragen el kaar slecht, leert de ervaring, en het is zeer de vraag of zoveel problemen in zo korte tijd kun nen worden opgelost. De Ameri kanen waarschuwden maandag dan ook al dat ze midden okto ber niet beschouwen als 'een echt ultimatum. Wat de verwachtingen betreft, heeft zich in de Amerikaanse re gering een rangorde gevormd. De grootste optimist, althans naar buiten toe, is president Clinton. Als hij iets kan gebrui ken in deze onzekere dagen, dan is het wel een eclatant succes in de buitenlandse politiek dat ook nog eens goed valt bij de grote pro-Israëlische lobby in het Congres. Het was zijn bedoeling maandagavond in het Witte Huis al een deelovereenkomst bekend te maken, namelijk dat de partijen het nu eens zijn over een overdracht van dertien pro cent. Profijt Maar Netanyahu, die vast van plan is het volle profijt te trek ken uit de zwakke positie van Amerikaanse president, wilde er niet aan. De dertien procent kan in zijn visie pas officieel worden bekendgemaakt als er ook een akkoord is over de ver plichtingen van de Palestijnen. Madeleine Albright, die veel va ker met Netanyahu en Arafat heeft gepraat, is minder-opti mistisch dan de president. Zij sprak beleefd van 'enige voor uitgang'. En tenslotte is er Den nis Ross. de veelgeplaagde be middelaar die de afgelopen ja ren weinig andera heeft gedaan dan heen en weer reizen tussen Washington en het Midden- Oosten. Op vragen over vooruit gang heeft hij een standaard- antwoord klaar, dat ook nu de situatie nauwgezet weergeeft: „Er moet nog veel werk worden verzet." GPD Het Nederlandse asielbeleid is helemaal niet zo liberaal als de overheid en politici willen doen geloven, vindt het Auto noom Centrum in Amsterdam. Integendeel, zegt medewerker Ed Hollants: „Nederland is zelfs een van de voorlopers van een restrictief vreemdelingenbe leid. Na de invoering van de Koppelingswet en de bouw van steeds meer moderne gevange nissen kun je zonder meer zeg gen dat Nederland voorop loopt bij de bestrijding van illegale vreemdelingen." De opening, vandaag, van een nieuwe gevangenis voor vreem delingendetentie in Ter Apel was voor het Autonoom Cen trum aanleiding de politiek van het opsluiten van illegale vreemdelingen, in afwachting van hun uitzetting, tegen het licht te houden. Niet alleen blijkt het middel weinig effec tief, illegalen worden door zo'n opsluiting geci-iminaliseerd ter wijl ze vaak niets op hun kerf stok hebben. Als ze wel verdacht zijn, dan moeten zij voor de strafrechter komen, zeggen de aetievoer- ders. Maar dat gebeurt niet. De illegalen verdwijnen achter de tralies voor wat heet een 'vrij heidsbenemende justitiële maatregel'. Als ze pech hebben, worden ze binnen twee weken uitgezet. Daarna loopt de kans op uitzetting gestaag teimg. Na drie maanden wordt bijna nie mand meey uitgezet en hebben ze grote kans op straat te wor den gedumpt met een trein- kaartje naar een grenspost. In de deze week verschenen bro chure 'Grensgevangenen' for- muleex't het centrum zijn kritiek op de detentie van vluchtelin gen en illegalen waaivoor in middels 1.425 cellen worden ge bruikt. Dat is bijna tien procent van het totaal aantal cellen in Nederland. Ook bevat de bun del bijdragen van diverse hoog leraren straf- en penitentiair strafrecht alsmede de weerslag van een i*ondetafelconfei-entie in De Balie in Amsterdam. Hollants stelt vast dat andere Europese landen inmiddels overwegen de wet over te nemen die het illegalen onmogelijk moet maken werk, huisvesting of een uitkering te krijgen. „Po litici waarschuwen wel telkens dat er boten met duizenden Koerden hierheen komen, maar die mededelingen zijn nooit on derbouwd. Ze worden gebruikt om de mensen bang te maken." Wanneer een illegaal eenmaal in handen is gevallen van de vreemdelingenpolitie kan ook in Nederland een asielzoeker omkomen, zoals onlangs in Bel gië gebeurde. „Hier zijn de scherpste kantjes van het beleid wel wat afgeslepen, zodat de be volking de werkelijke ellende niet ziet. Maar illegalen worden bedreigd, ze komen onder enor me druk te staan en de spannin gen zijn nauwelijks te verdra gen. Wat is het verschil tussen iemand die met een kussen wordt vermoord of iemand die tot zelfmoord wordt gedreven? De spanningen zijn gewoon te groot." Ho'llants denkt dat de politiek eigenlijk geen raad meer weet met de toestroom van buiten landers. „De illegalen komen toch wel. Die kun je niet tegen houden aan de grens. Maar nu worden ze uitgebuit door huis jesmelkers en de mensen die ze een baantje geven, en moeten ze op gevaarlijke eenpits-toestel- letjes drie hoog achtereen maal tijd klaar maken." Nieuw begin Het Autonoom Centrum vindt dat het vreemdelingenbeleid geheel op de helling moet. „Wij denken dat er een nieuw begin moet worden gemaakt. Ten eer ste zou er een open discussie moeten komen over de vraag of Nederland wel zo in trek is. Sommige deskundigen zeggen dat de instroom zichzelf zal re guleren, als je tegelijkertijd zorgt dat de omstandigheden in de landen van herkomst verbe teren." De mensen willen helemaal niet hier komen, ze willen gewoon veilig kunnen leven, zegt Hol lants. „Als wij niet oppassen bouwen we sti*aks een hoge muur en moeten we bewakers met wapens aan de grens statio- nerenKij k maar hoe ver het al is gekomen. Veel mensen verdrin ken bij het oversteken van de Middellandse zee, illegalen stikken in containers en kijk eens wat er gebeurt bij uitzet ting." Nederland staat geen geweld meertoebij het uitzetten van il legalen, sinds een Roemeense asielzoeker blijvend letsel op liep in 1992. De Koninklijke Mai-echaussee mag hooguit een illegaal die zich verzet in een dwangbuis stoppen. Een medi cus mag eventueel valium toe dienen. maar vaak wordt afge zien van uitzetting zodra de be trokkene moord en brand schreeuwt. Het op het gezicht drukken van een kussen is in Nederland verboden, zeggen woordvoerders Veelal wordt geprobeerd de uit- Montgomery Veldmaarschalk Montgomery, chef van de Britse legerstaf, wordt voorzitter van de West- Europese Unie. Dit militaire bondgenootschap bestaat uit Groot-Brittannië. Frankrijk, Nederland, België en Luxem burg. De aanwezigheid van Ameidkaanse en Canadese waarnemers bij de besprekin gen over de WEU duiden erop dat het bondgenootschap kan uitgroeien tot een Atlantische alliantie. De WEU is een reac tie op de communistische machtsovernames in Oost- en Midden-Europa. Vrije veren Tijdens een, overigens zeer matig bezochte protestverga dering in het Concertgebou van Terneuzen, hebben ve schillende organisaties op h gebied van handel, industri transport en landbouw ht bezwaren kenbaar gemaal tegen de opheffing van de vri vervoer per veer over de We: tei-schelde. Sinds twee ja: hoeft er niet meer betaald worden voor een overtocht. Bietencampagne Deze week ondergaat Sas va Gent weer een metamorfo.' door de start van de bieter campagne. De Sasse suikerfj briek zal de komende maar den 180.000 ton bieten vei werken. Sas van Gent is goe voor 12 procent van de tota: suikerproductie in Nederlan< zetting bij een tweede of derde poging alsnog tot een goed einde te brengen. Asielzoekers wordt duidelijk gemaakt dat verzet geen enkele zin heeft, waarna het merendeel in hun situatie berust, aldus marechaussee- woordvoerder Pielage. Voor mensen die zich blijven verzet ten zijn er handboeien en been strips, waarmee ze in bedwang kunnen worden gehouden. Dat neemt niet weg dat afgewe zen asielzoekers soms twee, drie of zelfs nog vaker naar Schiphol worden gebracht voor zij zich laten uitzetten. In totaal werden vorig jaar 2.000 personen via Schiphol uitgezet. Daarvan vonden er ongeveer honderd plaats onder dwang. In zeventig gevallen bleken handboeien voldoende, maar in één geval moest een asielzoeker twee keer in de dwangbuis voor hij uitge zet kon worden. Het Autonoom Centioun zal asielzoekers overigens niet op eigen houtje adviseren zich te verzetten tegen uitzetting, al dus Hollants. Mocht een illegaal zelf besluiten verzet te plegen, dan helpen de medewerkers van het centrum. „Als ze bij ons ko men en vragen of verzet succes heeft, dan zullen we uitleggen dat dat vaak zo is. Maar we zul len asielzoekers niet zelf oproe pen zich te vereetten.GPD Een bewaker van Sally Lines in Oostende ondervraagt een 13-jarige Kosovaarse vluchteling. Volgens het Autonoom Centrum is het Nederlandse asielbeleid niet veel beter dan het Belgische. foto Peter Vincent Schuld/GPD Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraal 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail- pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr.. 3754316 t n v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm;, minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief, speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 7.- meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen door Louis Burgers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2