1 II Fondamento heeft iets moois met Jan Zelenka Kiss verdwijnt achter muur van gitaren Heilige muziek van A Cinque Voci Zang vol emotie van Dulce Pontes I 13 ALBUM TOP 10 b september t/m 6 oktober optocht Special jrgen op Zoom staat vier dagen in het teken Ede Poptocht Special. •eden in totaal negen bekende bands voor jt voetlicht, waaronder de Zeeuwse formatie pi. t pagina 12. t. Tent aan de Binnenschelde, Bergen op jom, 19.30 uur .Tent aan de Binnenschelde, Bergen op jom, 19.30 uur -L Tent aan de Binnenschelde, Bergen op jom, 18.30 uur (Tent aan de Binnenschelde, Bergen op jom, 14.30 uur nplugged ijdag vindt de finale plaats van de jaarlijkse euwse Unplugged Competitie ;ze competitie is een initiatief van de leiding n strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen. Arsenaaltheater, Vlissingen, 19.00 uur Fondamento lor en barokorkest II Fondamento brengen rkelijke muziek van Jan Dismas Zelenka. s solisten treden op de sopraan Monika Frim- er, de alt Beat Duddeck, de tenor lan Honey- an en de bas Peter Kooij. Het geheel staat on- r leiding van Paul Dombrecht. e elders op deze pagina. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur aptoe irschillende jeugdkorpsen verzorgen een ptoe. )t gebeuren op de Grote Markt neemtzo'n ie uur in beslag. Grote Markt, Goes, 19.00 uur endracht Maakt Macht 9 muziekvereniging Eendracht Maakt Macht ert het 100-jarig bestaan met een jubileum- incert. 9 uitvoering begint met optredens van de erlingengroep en de jeugdgroep, gevolgd >or de slagwerkgroep. De rest van de avond ordt gevuld door de fanfare. In de pauze sedt de Scaldis Jazzband op. Aan het concert lat om 18.00 uur een receptie vooraf, i. De Zandput, Serooskerke, 19.30 uur a rn e r concert ika Waardenburg en Ernest Rombout geven >n kamerconcert. (aardenburg bespeelt de harp en Rombout de lbo, piccolo hobo en Engelse hoorn. Op het ogramma staan werken van de Italiaanse imponistenCarloTessarini (circa 1690-1766), iacomo Rossini (1792-1868), Gaetano Doni- itti (1797-1848). Nino Rota, Antonio Pasculli 842-1924) en Luigi MaurizioTedeschi (1867- I44). 3. Voormalig stadhuis, Brouwershaven, 20.00 ur la-Fa-Bra oor een Ha-Fa-Bra-concert kan men zaterdag irecht in de Sint Jacobskerk. ledewerking verlenen Vlijt en Volharding, aecilia, ONDA en Interscaldis Pipes Drums. 9. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur lulce Pontes e zangeres Dulce Pontes brengt een afwisse nd concert met traditionele Portugese fado (populaire liedjes. e in 1969 in Montijo in Portugal geboren zan- eres wordt daarbij begeleid door een band. Zij eeg bekendheid met de vertolking van de ti- ilsong Song of the Sea in de Film Primal Fear iet Richard Gere. ie elders op deze pagina. a. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 10.15 uur E>e Kast )e Friese band De Kast geeft een concert in het Iportcomplex in Sommelsdijk. Het voorprogramma komt voor rekening van Ie formatie Gamble. !a. Sportcomplex De Staver, Sommelsdijk, '0.30 uur Hefner Blimey! Hefner en Blimey! staan op het programma tan 't Beest. jlettrio Hefner brengt lo-fi pop uit Engeland, ii'e ook was te horen in Paradiso, en Blimey! is nieuwe lo-fi project rond ex-Tupelo Honey- janger Martien van Bergen, ia. 't Beest, Goes, 21.00 uur Meerman j^anger/gitarist Kees Meerman luistert Jasons Sirthdayparty op. "Meerman drumde en zong ooit in de Wild Ro van Herman Brood. In de tweede helft efran de jaren tachtig begon hij zelf songs te ajchrijven, die hij nu, akoestisch, ten gehore prengt, aangevuld met wat covers. ?a. Café Stout, Vlissingen, 21.30 uur ?lPretpunk De muziek van de band Undiclinable Ambusca- de wordt omschreven als pretpunk. optreden van de in 1992 in Den Bosch opge richte formatie, die in 1996 ook in Brogum te be luisteren was, wordt voorafgegaan door Jane's petd. ^a. Brogum, Zierikzee, 22.00 uur Revelation De zeven leden tellende muziekgroep Revela tion uit de Oekraïne treedt een aantal keren op in Zeeland. De vier mannen en drie vrouwen bespelen bij zondere instrumenten zoals de bandura en tre den op in kleurrijke klederdracht. Zij zetten zich in voor de kinderen van Tsjernobyl en zijn in Nederland op uitnodiging van de stichting Zen ding over Grenzen, za. Koorkerk, Middelburg, 20.00 uur zo. Hervormde kerk, Renesse, 19.30 uur na. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur di. Hervormde kerk, Yerseke, 20.00 uur Philippe Menard De Franse one-man-band Philippe Menard is zondagmiddag te beluisteren. Menard brengt verbluffend gitaarwerk ten ge hore en bespeelt daarnaast ook drums, snare en mondharmonica. Hij brengt veel eigen jwerk, maar ook bekende nummers van onder anderen Hendrix, Rory Gallagher en Rolling Stones. zo. Café De Pompe, Goes, 16.00 uur Naar de Piet De band Met de caravan naar de Piet is te be luisteren in Panta Rhei. Zoals gebruikelijk geeft elke zondag een andere formatie muzikaal invulling aan de sfeer in het jVlissirigse strandpaviljoen, zo. Strandpaviljoen Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur Tamminga Sjoerd Tamminga bespeelt gedurende een uur het carillon. Tamminga is stadsbeiaardier van Goes, di, Grote Kerk, Goes, 13.30 uur. Music Divine Het Zwitserse ensemble A Cinque Voci brengt ■'het programma Music Divine. Het gezelschap uit Winterthur bestaat uit de so pranen Regine Andresen en Cornelia Bal- tensperger, de alt Claudia Hold Bützer, de teno ren Hans-Jakob Lutz en Daniel Leo Meier en de ibas Beat Merz en brengt madrigalen van Dow- land, Tomkins, Weelkes, Marenzio, Montever- di, Franck en Lechner. Het ensemble is 8 okto ber ook te beluisteren in Kloosterzande en 9 oktober in Middelburg. Zie elders op deze pagina. di. Hervormde kerk, 's-Heer Arendskerke, [20.00 uur t woensdag 30 september 1998 Het Zwitserse vocaal ensemble A Cinque Voci geeft vol gende week drie uitvoeringen in Zeeland. In 's-Heer Arendskerke, Kloosterzande en Middelburg wordt het programma Music Divine gezongen, met motetten en ma drigalen uit de periode van Renaissance en Barok. A Cinque Voci is in 1990 opge richt in Winterthur. De bas van het gezelschap, Beat Merz, is dirigent van het Winterthurer Vocalenensemble. Daarmee gaf hij drie jaar geleden con certen op verschillende plaat sen in Zeeland. Nu komt hij te rug met het zangkvvintet A Cinque Voci dat de afgelopen jaren behalve in Zwitserland ook enige faam heeft opge bouwd in Duitsland. Frank rijk, Italië, Griekenland en Australië. De groep zingt voornamelijk a capella. Slechts af en toe worden liede ren door één of meer instru menten begeleid. Op het reper toire staan onder meer de Musikalische Exequien van Schütz, Venetiaanse vespers van onder anderen Gabrieli en Monteverdi en de Missa Papae Marcelli van Palèstrina. Het programma Music Divine bestaat uit madrigalen en mo tetten uit Engeland, Duitsland en Italië. In het eerste deel wordt een arcadische herders wereld met goden, godinnen, nimfen en schapen bezongen, gebaseerd op teksten van het epos II pastor fido van Guarini. De liederen zijn geschreven door de componisten Thomas Tomkins, Luca Marenzio, John Farmer, William Byrd en Leonhard Lechner. Dan vol gen bewerkingen van het Hooglied van Salomo door de Duitse componisten Melchior Frank en Leonhai*d Lechner. In het derde en laatste deel gaan de liederen over de nacht, de sterren en de slaap. Er wor den composities uitgevoerd van John Ward, Philipp de Monte, Claudio Monteverdi, John Dowland en Robert Ramsey. Concerten A cinque voci: dinsdag 6 oktober N-H kerk in 's-Heer Arendskerke, donderdag 8 oktober N-H Kerk in Kloosterzande en vrijdag 9 oktober Koorkerk in Middelburg. Aanvang al le concerten: 20 uur. Het Vlaamse barokorkest II Fondamento is deze maand begonnen aan een serie concerten, waarin het licht valt op de kerkmuziek, die de Boheemse barokcomponist Jan Ze lenka aan het Hof van Dresden schreef. In Antwerpen, Brugge en Gent zijn de optredens voor het thuisfront, maar II Fondamento komt er ook mee naar Zeeland: aan staande vrijdag, in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. door Kees Cijsouw II Fondamento heeft de laatste paar jaar iets met de Boheemse componist Jan Dismas Zelen ka. Dat past in het streven van het ensemble zich te ontfer men over randfiguren, die bé ter verdienen. En Zelenka, le vend van 1679 tot 1745 en dus eentijdgenootvanJ.S.Bach.is de aandacht meer dan waard, vindt de zakelijk leider van het orkest Frank Loosveldt: „Ja, dat is muziek vol verrassingen. Die móeten wij naar buiten brengen. Dat past perfect in ons beleid muziek te presente ren uit de barokke en de voor klassieke periode, van zeg maar 1650 tot 1750, die om welke reden dan ook minder bekend is gebleven." Voor ten onrechte verwaar loosde componisten zet II Fon damento zich in sinds haar op richting in 1989. De artistieke spil van het ensemble is hobo- ist Paul Dombrecht. Hij verza melde musici om zich heen, die er zich voor zetten oude mu ziek uit te voeren op authen tieke instrumenten. Frank Loosveldt: „We leven in een tijd, waarin mensen zich makkelijk laten leiden door de algemene smaak. Dan komen in de muziek bijvoorbeeld vaak dezelfde componisten aanbod. Wat wij nu doen is zelf het initiatief nemen. Niet mee drijven met de stroom. We pro beren er zelf voor te zorgen, dat de muziekliefhebber, door heel Europa, kennis kan ne men van onbekend werk en zich erover kan verbazen, dat dit zo lang onderbelicht is ge bleven." De gedrevenheid, waarme dat Paul Dombrecht, artistiek lei der en hoboïst van II Fonda mento. gebeurde, is niet onopgemerkt gebleven. In Vlaanden kreeg het werk van Dombrecht en de zijnen al spoedig brede waar dering. Dat leide er toe, dat het sinds 1993 door het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap vast wordt gesubsidieerd, en het leverde het ensemble in 1995 de prestigieuze titel 'Cul tureel ambassadeur van Vlaanderen' op. Sinds vorig jaar is door de cul turele uitwisseling Zeeland- Vlaanderen bereikt dat II Fon damento min of meer als vast gastorkest in deze provincie te horenis. Zo trad men in juli op tijdens een openluchtconcert met muziek van Handel op het Middelburgse Abdijplein. Zo liet het gezelschap vorig jaar bij het begin van het culturele seizoen in Middelburg al een proeve horen van wat de ont dekkingstocht door het or- kestoeuvre van Heimchen en Zelenka had opgeleverd. Na de muziek van bijvoor beeld Fux en Heinichenzijn nu de kerkelijke werken van Ze lenka aan bod. II Fondamento begint er het nieuwe seizoen mee. Zelenka schreef zijn in- stiTimentale composities bijna allemaal in 1723, toen hij in Praag was om er met musici uit Dresden de kroning van Karei VI tot koning van Bohemen op te luisteren. Zijn kerkmuziek ontstond aan het Hof van Dresden, waar hij een groot deel van zijn leven werkte. Eerst als dirigent, sinds 1733 als componist van kerkmu ziek. Bij de start van het seizoen treedt ook het eigen koor aan van zestien professionele zan gers. Centraal in de nu lopende concertreeks staat Zelenka's Requiem in d-klein. Het is een persoonlijk getint werk, waar in niet minder dan zeven fuga's voorkomen. Dit 'Dresdener Requiem' werd pas enkele ja ren geleden herontdekt. Het concert in Vlissingen bevat voorts Responsoria, zijn zet ting van Psalm 130 en een Mi serere. Zaterdag 30 januari komt II Fondamento voor de tweede keer dit seizoen naar Vlissingen; dan met orkestmu ziek van Telemann (suites) en Bach (eerste Brandenburgse concert). Opnamen Behalve voor gastoptredens heeft II Fondamento nog een band met Zeeland. De Middel burgse Concertzaal dient re gelmatig als opname-oord voor de productie van cd's van het ensemble. Zo werd vorig jaar de inmiddels verschenen cd met muziek van Heinichen en Zelenka er opgenomen. Voor de opname van de kerk muziek van Zelenka wijkt men uit naar Lier. Volgens Frank Loosveldt worden in januari de werken van Telemann weer wel in Middelburg geregi streerd. Barokorkest en koor II Fon damento met kerkmuziek van Zelenkavrijdag 20.75 uur in St.-Jacobskerk Vlis singen. door Gert Meijer Kiss Met veel machtsvertoon opent Kiss haar nieuwe album Psycho Circus (Mercury). 'Welcome to the show' heet het in het titelnummer en er is ook wel reden voor een welkomstwoordje. Psy cho Circus is immers de eerste studio- cd in achttien jaar van de originele li- ne-up van deze Amerikaanse hard- rockformatie, die in Nederland in 1979 een nummer-éénhit scoorde met 'I Was Made For Loving You', maar verder toch vooral opviel door haar schmink en glitterpakjes. De terugkeer van de originele Kiss is vooral te danken aan de opvallende MTV-Unplugged-sessie van de heren in 1996. Alle kostuums kwamen daarbij weer uit de kast, maar als Psycho Circus één ding oproept is het de idee dat de plaat is gemaakt als excuus om de wereld rond te kunnen toeren met haar oude hits. Want het nieuwe materiaal valt vooral te catego riseren onder 'van dik hout zaagt men planken' en 'veel geschreeuw maar weinig wol': onder aanvoering van pro ducer Bruce Fairbairn (Aerosmith, Poison, AC/DC) werd een muur van gi taren tegen een achtergrond van koor tjes opgetrokken, die echter vooral veel van hetzelfde oplevert. Sheryl Crow Sheryl Crow kun je rustig omschrijven als de wat meer avontuurlijke versie van Bonnie Raitt en haar derde album The Globe Sessions (A&M/Polydor) is daar het overtuigende bewijs van. De zelfde in country en blues gewortelde rock, en soms bijna dezelfde stem. The Globe Sessions is beter dan z'n voor ganger, omdat Sheryl experimenteert met andere stijlen: de funk in 'There Goes The Neighborhood', de folk in het door Bob Dylan maar nooit door hem uitgebrachte 'Mississippi', de hartbre kende ballad 'The Difficult Kind". In 'It Don't Hurt' speelt Crow voor het eerst mondharmonica op een cd. The Globe Sessions is van een heel ander kaliber dan haar verrassende debuut 'Tuesday Night Music Club'. De mensen die haar destijds op weg hebben geholpen, zijn dood of hebben zich van Sheryl afge keerd dus ze moest wel leren op eigen benen staan. Dat gaat haar nu goed af. Het feit dat ze voor haar teksten moei teloos in haar eigen verleden graaft, is daarbij een extra pluspunt. Cuby and the Blizzards De heroprichting een paar j aar geleden van Cuby and the Blizzards had vooral een commerciële achtergrond; onder zijn eigen naam lukte het Harry Mus- kee ondanks een paar prima albums maar moeilijk om het grote publiek te bereiken. De theatertour vol met oude nummers had soms iets gênants, hele maal als je bedenkt dat de band wel de gelijk in staat is om iets nieuws te bren gen. Dancing Bear (RedBullet/Arcade) is daar het jongste bewijs van. The Blizzards klinken bij vlagen erg crea tief en hanteren onder impulsen van een energieke Muskee de blues vooral als uitgangspunt voor een scala aan stijlen, waarbij funk, swamprock en een vleugje wereldmuziek de belang rijkste zijn. In zijn teksten komt Mus kee op voor de onderdrukten op deze wereld, of dat nou dieren ('Dancing Bear') of mensen ('Don't Wanna Be Black In Mississippi') is. Een Muskee die al z'n nuchterheid laat varen en z'n hart laat spreken, in woord én muziek, da s toch de beste Muskee. A Cinque Voci De Portugese zangeres Dulce Pontes kan spelen, lachen en huilen met haar krachtige, zuivere stem. Haar poëtische teksten brengt ze met veel emotie. In haar vaderland is ze geliefd om haar vertolking van de traditionele Portugese volksmuziek, de fado, maar ze zingt net zo gemakkelijk pop-en jazzliedjes. Een optre den van deze zangeres brengt de bezoeker even naar het zonnige, warme zuiden. Tij dens haar tournee, begin deze maand door Nederland, doet ze onder meer Bergen op Zoom. Breda en Rotterdam aan. Tijdens deze concerten wisselt ze fado af met popu laire liedjes. Dulce Pontes (1969) wordt buiten Portugal steeds be roemder. In eigen land brak ze door met hoofdrollen in twee musicals. In 1991 verte genwoordigde ze haar ge boorteland op het Eurovisie Songfestival. Ze haalde daar bij de achtste plaats. Wereld wijde bekendheid kreeg ze door haar vertolking van de titelsong 'Song of the Sea' in Elliott Smith Elliott Smith is hot op dit moment. Hij stond recent nog op Lowlands, wat re delijk opzienbarend is voor iemand die zich van tamelijk intieme liedjes be dient. Het feit dat Smith genomineerd werd voor een Oscar voor een van de liedjes die hij schreef voor de film 'Good Will Hunting' zal zijn status wel opgekiikt hebben en voor zover dat nog nodig was, gaat Nederland nu ook overstag via de nieuwe cd XO (Dream Works/Universal) XO bevat veertien schitterende liedjes, waarin Smith zich in navolging van het al even geroemde Either/Or opwerpt als een van de grootste singer/songwriters van dit momentHij zingt over het leven aan de zelfkant van de maatschappij, over drank en drugs en andere verslavingen. De liedjes zelf zijn al even verslavend: Elliott maakt liedjes die niet voorspel baar zijn, maar die je toch snel in je op neemt Door de dubbel opgenomen stem lijkt het soms of je Simon Gar- funkel hoort, hoewel Elliott natuurlijk wel een stukkie eigentijdser klinkt. Soms heel intiem, tot a capella aan toe ('I Didn't Understand en soms wat luidruchtiger ('Amitv'). Maar altijd in dringend en zeer intens. de film 'Primal Fear' met Ri chard Gere. Van haar derde cd Caminhos uit 1997 zijn in ons land al meer dan twintig duizend exemplaren ver kocht, Zaterdag 3 oktober, Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur. foto Lex de Meester Barokorkest II Fondamento, vrijdag in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. 1. Acda en De Munnik: Naar huis (1) 2. Marco Borsato: De bestemming (2) 3. Ilse DeLange: World of hurt (3) 4. Blof: Helder (13) 5. Modern Talking: Back for good (5) 6. Total Touch: This way (6) 7. Celine Dion: S'il suffissait d'aimer (4) 8. Anouk: Together alone (8) 9. Volumia!: Volumia! (12) 10. Faithless: Sunday open (32) tussen haakjes de notering van vorige week ^^samenstellinq^tichtin£Meg^oMO^^^^R|—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13