Sm 'ROVINCIAL E COURANT Raadsels rond roof Mondriaan Dutchbat-rapport is onvolledig Kip als zondebok WE mengt zich in strijd om Bijenkorf Priesters en piloten België in actie tegen uitwijzingsbeleid 4 WEKEN it. a Grünen wellicht in Duitse regering 1 leeuws Museum vindt verdwijning De Boom onvoorstelbaar groot verlies Lichtpuntje voor Japanse economie 'eeuwse prof )iroux (20) (verlijdt na wedstrijd NAC ferbod op vondduels C Utrecht ans van Dam rijgt gratie Albanië zonder premier Duur bezoekje van Beatrix Problemen bij Feyenoord VOOR 15,00 Q17° 111° ZW 2 Rustig Wolkenvelden, hier en daar wat zon. Mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden bij weinig wind. 41e jaargang no. 232 linsdag 29 september 1998 osse nummers 1,75 pagina 5 oor Ernst Jan Rozendaal HDDELBURG - Uit het eeuws Museum in Mid- elburg is eind vorige eek het schilderij De oom van Piet Mondriaan estolen. Dat heeft de po- tie Zeeland maandag be- end gemaakt. De beveili- ing van het museum is ikort geschoten. Het is og niet bekend hoe en anneer het doek is mee- enomen. et Zeeuws Museum spreekt an een 'onvoorstelbaar groot dies'. De boom is het enige :hilderij van Piet Mondriaan REDA - De 20-jarige Domini- ue Diroux is gisteravond in het redase Baronie-ziekenhuis «rieden. e voetballer van NAC, die teelde bij SV Walcheren en iddelburg. was tien minuten lor rust van het duel tussen de serves van NAC en AZ onwel tworden. Diroux ging van het ild en werd per ambulance af- voerd naar het ziekenhuis, aar overleed hij enige tijd la- r, De doodsoorzaak was gis- ravond nog onbekend. Het iel NAC 2 - AZ 2 werd ge- aakt. zie ook pagina 19 rRECHT - FC Utrecht mag in t eigen stadion geen avond- edstrijden meer spelen. Dat eft burgemeester Opstelten deren bekendgemaakt. Ook ldt per direct een alcoholver- id voor alle wedstrijden, inleiding voor de maatregelen n de rellen van zondagavond ihet duel met FC Twente (0-3), aarbij ongeveer achthonderd recht-supporters de Twente- nhang en de politie belaagden een ravage aanrichtten, acht het zover komen dat de rechtse club Europees voet- l gaat spelen, dan nóg zijn ondwedstrijden niet toege- lan. Verder gaat de politie Depen supporters voortaan or middel van containers ikt scheiden. ANP zie ook pagina 19 2N HAAG - India heeft gratie rleend aan Hans van Dam. De iderlander, die een straf van n jaar uit zit in een gevangenis New Delhi wegens hasjsmok- l, kwam eerder in het nieuws idat hij zwaar ziek is. De Ne- rlandse ambassade in New llhi zal alles in het werk stel- om Van Dam nog deze week ng te halen. Of dit lukt hangt Igens het ministerie van Bui- dandse Zaken af van de me- werking van India, n Dam zit al zeven jaar in de iiase gevangenis. Hij is be let met het aidsvirus HIV. In i van dit jaar heeft oud-mi- ter Van Mierlo gratie op hu- initaire gronden voor Van m aangevraagd, situatie van de Nederlander 'am in het nieuws nadat het •programma Zembla aan- cht had besteed aan de trieste uatie van Van Dam en aan die n andere gevangenen in het itenland. ANP (1872-1944) waarover het Zeeuws Museum beschikte. Het stelt een zwarte appelboom voor tegen een donkerblauwe achtergrond. Het in 1908 of 1909 geschilderde doek hing permanent tentoongesteld tus sen werk van schilders die aan het begin van deze eeuw in Domburg hebben gewerkt. In 1994 - het Mondriaanjaar - werd het met financiële steun van de Vereniging Rembrandt en de provincie Zeeland voor 260.000 gulden aangekocht. Het schilderij was verzekerd, aldus directeur drs I. V.T. Spaan der van het Zeeuws Museum. „Deze diefstal slaat een groot gat in onze collectie", zegt ze. „We hebben destijds met veel moeite een Mondriaan kunnen verwerven. Het is een van de aanzetten tot zijn abstracte werk. Piet Mondriaan is inter nationaal de bekendste kunste naar van de vriendengroep die tussen 1910 en 1920 in Domburg werkte. In onze verzameling is dit doek dus een belangrijke schakel." De politie Zeeland werkt met zes man aan de oplossing van de kunstroof. Gisteren was nog niet bekend wanneer het schil derij precies is ontvreemd. De diefstal werd zaterdagochtend door een medewerker van het museum ontdekt. Op basis van getuigenverklaringen - even eens van personeel van het mu seum - weet de politie zeker dat het doek donderdagavond nog op zijn plek hing. Controle Volgens Spaander wordt aan het eind van elke dag een ï-onde door het museum gemaakt om te controleren of niemand zich heeft ingesloten en al het werk nog onbeschadigd aanwezig is. Desondanks kan niet met zeker heid worden vastgesteld of het pronkstuk uit de schilderijen collectie vrijdagmiddag nog aan de muur hing. „Niemand kan zich dat herin neren", aldus de directeur. Ze geeft aan dat voor de beveili ging van de Mondriaan extra maatregelen waren getroffen, maar wil niet zeggen welke dat waren. Voor zover Spaander kan nagaan, heeft zich in het Zeeuws Museum nooit eerder een vergelijkbare diefstal voor gedaan. Wat betreft de toedracht houdt de politie nog alle mogelijkhe den open. Het is mogelijk dat het niet al te grote schilderij (circa 27x38 cm) door een be zoeker is meegenomen, maar politiewoordvoerder J. van Mourick wilde maandagmid dag ook een inbraak nog niet uitsluiten. Om zekerheid te krij gen over de vraag of het schilde rij in de loop van vrijdag nog in het museum hing, verzoekt hij bezoekers zich te melden als zij daarover nadere mededelingen kunnen doen. zie ook pagina 11 Het gestolen schilderij De boom is een station op de weg die Piet Mondriaan heeft afgelegd van impressionistische landschappen naar een strenge geometrische en lineaire abstractie. Vanaf 1904 wijken kleur en vorm steeds sterker af van het werkelijke beeld dat de kunstenaar tot een schilderij had geïnspireerd. Zijn bo men worden steeds meer verzamelingen van verticale en hori zontale lijntjes, zoals blijkt uit Bomen aan het Gein bij opko mende maan. 1907/1908 (linksboven), de verdwenen De boom, 1908/1909 (boven) van het Zeeuws Museum en Bloeiende appel boom, 1912 (linksmidden). Na ongeveer 1920 schildert Mondri aan zijn wereldberoemde doeken met blokken en lijnen, zoals Compositie met rood, geel, blauw en zwart, 1921 (linksonder). door Cees van der Laan DEN HAAG - De vraag of er een parlementaire enquête gehou den moet worden naar de ge beurtenissen rond de val van de enclave Srebrenica begint in de Kamer meer medestanders te krijgen. Ook binnen de paarse coalitie. PvdA-defensiewoordvoerder M. Zijlstra is persoonlijk voor stander van een dergelijk diep gravend onderzoek. „Daarin moet vooral de rol van het parle ment worden onderzocht", zegt hij. OokD66 sluit een parlemen taire enquête niet uit. „Er mag geen spoortje van twijfel be staan hoe de verantwoordelijk heden destijds lagen", verklaar de D66-fractievoorzitter De Graaf gisteren. Hij vindt dat het rapport Van Kemenade 'nog en kele vragen open laat'. Ook GroenLinks en het CDA willen dat het parlement Sre brenica gaan onderzoeken. De WD is tegen. PvdA-Kamerlid Zijlstra zegt persoonlijk grote voorkeur voor een parlementaire enquête te hebben. „Het parlement heeft destijds een prominente rol ge speeld om de uitzending moge lijk te maken. Dan is het wel heel eenzijdig de rol van alles en iedereen te onderzoeken, behal ve die van onszelf." Hij zegt na drukkelijk dat zijn 'eigen frac tie nog geen standpunt in deze kwestie heeft bepaald'. Formeel wachten de partijen op de bevindingen van een speciale werkgroep van de Tweede Ka mer. Die bepaalt onder meer aan de hand van het rapport van Van Kemenade of verder parlemen tair onderzoek nodig is of dat het aangekondigde onderzoek van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) wordt afgewacht. Dit verschijnt pas over twee jaar. WD, D66 en PvdA onderschrij ven wel de maatregelen die De Grave aankondigde voor zijn departement en de krijgsmacht. Ze zijn blij dat er geen doofpot is bij Defensie om onwelgevallige buiten de publiciteit te houden. VVD'er Van den Doel laakt de passieve houding van het Open baar Ministerie bij het vervol gen van strafbaar gedrag van Dutchbatters. Zijlstra vindt dat erbij Defensie sprake is van een hoop knullig heden: „Ik denk dat de nieuwe minister maar eens een goed ge sprek moet hebben met zij n top ambtenaren." Voor het CDA blijft er ook na het onderzoek van Van Kemenade een groot aantal vragen onbe antwoord over de gang van za ken in Srebrenica. „De behoefte aan een diepgaande analyse over Srebrenica blijft bij ons be staan. Van Kemenade biedt met het verder in kaart brengen van meer witte vlekken een goede aanzet tot een parlementaire enquete", stelt CDA-Kamerlid M. Verhagen. Voormalig minister Voorhoeve, die alle perikelen rond de val van Srebrenica als bewindsman meemaakte, is 'tevreden' over het rapport. Hij wil niet ingaan op de vele punten van kritiek in Van Kemenades werkstuk, maar haalt wel voldoening uit de passage waarin wordt ge steld dat gestreefd is naar een goede informatievoorziening naar de Tweede Kamer. GPD zie ook pagina 2 JERUZALEM-Orthodoxe jo den in Jeruzalem bezig met de Kaparot-ceremonie, waarbij ze een kip over hun hoofd zwaaien. De bedoeling hier van is dat de vogel hun zonden van hen overneemt. Deze ritu ele 'reiniging' geldt als een voorbereiding op Yom Kip poer, de Grote Verzoendag. Die begint vandaag, foto Menahem Kahana/EPA lonze redactie buitenland 1ANA - Premier Fatos Nano n Albanië is afgetreden. Dit «ft de woordvoerder van zijn cialistische Partij (PS), Musa ftini, gisteravond op de Alba- Se tv bekendgemaakt. De PS aagt haar secretaris-generaal ijko voor als opvolger, iteen na de bekendmaking ren er schoten te horen in de aten van de hoofdstad Tira- De politie heeft aangekon- digd zonder waarschuwing te schieten als regeringsgebouwen worden aangevallen. Nano had sinds vrijdag vergeefs besprekingen gevoerd over een herschikking van de ministers ploeg van zijn vijf partijencoali tie, die pas veertien maanden aan de macht is. Volgens goed ingelichte kringen wilde hij dat de PS de porte feuille Binnenlandse Zaken zou krijgen, die sinds de vorige her schikking in juli door de Demo cratische Alliantie werd be heerd. Maar geen enkele socialistische politicus was be reid minister van Binnenlandse Zaken te worden. Tot de herschikking van de re geringsploeg was besloten na de bloedige onlusten waarbij eer der deze maand vier doden en tachtig gewonden vielen. De on rust werd veroorzaakt door de moord op 12 september op Azem Hajdari, een van de kopstukken van de Democratische Partij van ex-president en oppositie leider Sali Berisha. Eerder op de avond trad minis ter van Binnenlandse Zaken Te- ta af. „Ik kan niet samenwerken met een corrupte en onbekwa me politieke klasse", aldus Teta. AFP/RTR/DPA door Frans Hendrickx DEN HAAG - De strijd om de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) is heropend. WE Interna tional, een Luxemburgse houd stermaatschappij van onder meer de kledingzaken Hij en Zij is van plan een bod van 160 tot 165 gulden per aandeel KBB uit te brengen. Dat is bijna 14 procent hoger dan het bod van Vendex (onder andere V&D), tot voor kort de gedoodverfde koper van KBB Het wordt nu buigen of barsten voor Vendex-topman J. Hessels. Hoewel bijna 50 procent van de aandeelhouders ontevreden was over het bod van 145 gulden per aandeel KBB, heeft Hessels altijd verklaard 'geen cent meer' te willen betalen. Het niet beursgenoteerde WE International is 'beduidend kleiner' dan KBB, bevestigt een woordvoerder van de onderne ming, De Luxemburgse houd stermaatschappij maakt echter deel uit van de kapitaalkrachti ge investeringsmaatschappij WE Finance, dat ondermeer een groot minderheidsbelang heeft in Body Shop en de modezaken Harold's Store. Rabobank en de investeringsmaatschappij Gil de steunen het bod. Een woordvoerder van Vendex vwilde niet zeggen of Vendex het bod zal verhogen of hele maal afziet van de omstreden fusie. Onvrede KBB beaamt dat er 'oriënteren de gesprekken' zijn geweest met WE. Binnen KBB heerste al lan ger onvrede over de fusie met Vendex. Zo zouden de winke liers met een Hema er grote be zwaren tegen hebben opeens in één concern te zitten met V&D. Aangezien Hessels de beoogde topman is van de nieuwe combi natie vreesden de winkeliers dat hij de Vendex-dochter een war mer hart toewenst dan de Hema Het is overigens nog maar de vraag of de aandeelhouders het bod van WE hoog genoeg vin den. De Vereniging Effecten Be zitters (VEB), die 40 procent van de aandeelhouders vertegen woordigt, eiste eerder 180 gul den van Vendex per aandeel KBB. P. de Vries van de VEB is 'zeer positief' over het bod van WE. maar noemt het 'nog iets te laag'. GPD - Maatregelen van vooraanstaande banken hebben gisteren geleid tot enig optimisme over de kwakkelende Japanse eco nomie. Hiroaki Okamoto, president van de Japan Leasing Corporation, maakte gisteren bekend dat voor die krediet bank uitstel van betaling is aangevraagd. Twee an dere banken bereikten inmiddels een akkoord over een fusie. Koninklijk bezoek blijkt niet goedkoop. Ruim een ton kostte het recente werkbezoek van koningin Beatrix aan Zeeland. Statenfracties zijn verbaasd over de hoge uitgaven. Door on derbezetting op het kabinet van de commissaris werd voor de organisatie van het bezoek een extern bureau inge schakeld. De provincie mag nu de gepeperde reke- O ning betalen. Drie Nederlandse voetbalclubs spelen vanavond de terugwed strijd in het UEFA Cup-toer- nooi. Feyenoord verdedigt in ei gen huis een 3-1-voorsprong tegen het Duitse VfB Stuttgart, maar kent personele proble men. Willem II zal in Georgië na een 3-0-thuiszege ten koste van Dynamo Tbilisi de tweede ronde trachten te bereiken. Ook Vites se koestert een 3-0-voorsprong, maar zal zich in een kolkend stadion AEK Athene van het lijf moeten *1 Q houden. feiten en meningen: 2; binneNland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19 door Paul Koopman BRUSSEL - Belgische piloten weigeren vanaf vandaag nog langer mee te werken aan de on vrijwillige repatriëring van af gewezen asielzoekers. Dit heeft de Vereniging van Belgische Pi loten gisteren laten weten in een reactie op de gewelddadige ver wijdering van de Nigeriaanse vluchtelinge Sémira Adamu. Op de luchthaven Zaventem wordt vanochtend alle passa giers een minuut stilte gevraagd om haar dood te herdenken. Na de ministerscrisis die het ge volg was van de verontwaardi ging over de uitwijzing van de Nigeriaanse lijkt een nieuwe fa se aangebroken: die van het maatschappelijk protest. Bij de piloten die burgerlijke onge hoorzaamheid aankondigen, voegden zich de 'Priesters en re ligieuzen voor gerechtigheid', een nieuwe vereniging die eist dat de staat stopt met het onder dwang uitwijzen van illegalen. De actiegroep 'Collectief tegen uitwijzingen' wil passagiers vragen het opstijgen van vlieg tuigen met asielzoekers aan boord te verhinderen, door rechtop te blijven staan. De Belgische politiek lijkt nog niet erg onder de indruk van het groeiend verzet tegen het uit wijzingsbeleid. Premier Dehae- ne verklaarde gisteren dat het gebruik van dwang bij onvrij willige uitwijzingen ook in de toekomst noodzakelijk blijft. Na afloop van de wekelijkse vergaderingen van de partijbu reaus gisteren, bleek dat de re geringsfracties niet van plan zijn het asielbeleid te versoepe len. Op de videoband die van de uitzetting van de Nigeriaanse is gemaakt, zou te zien zijn hoe de Rijkswachters grapjes maken terwijl de 20-jarige Sémira een kwartier lang met haar hoofd ih een kussen wordt gedrukt, dat op de knieën van een rijkswach ter ligt. Vlak voor de video wordt uitgezet vraagt een Rijks wachter 'Ademt ze nog?', waar na een collega zegt: 'Ze ademt nog goed.' De nieuwe minister van Binnen landse Zaken Van den Bossche heeft aangekondigd vrijdag een nota uit te brengen, die al door zijn voorganger Tobback werd voorbereid, en waarin waar schijnlijk een voorzet zal wor den gegeven voor een iets 'hu maner' uitwijzingsbeleid. Of dat beleid ook in de praktijk kan worden gebracht zal voor een groot deel afhangen van de Bel gische pilotenvereniging. Een tegenstribbelende asielzoeker leidt, inet of zonder kussen, de aandacht van de 'crew' af en dat is gevaarlijk, voerde voorzitter Leo d'Hondt voor de VRT-tele- visie aan. „Een minimum aan kalmte is nodig." GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA} ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1