!Harde aanvaring over asielbeleid ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sint Jansteen treurt om dé breuk Tobback stapt op wegens affaire dode vluchtelinge 4 WEKEN Protest tegen varkens Oudelande VACATURES Veerboot met tipsy kapitein op drift 9vdA9er Middel vindt op de rem trappende VVD demagogisch Huis beslist begin oktober over procedure tegen Clinton Dodental door Georges loopt op tot zeker 116 Koersdaling plaagt optiebezitters Van Gogh kon goed kopiëren Vrouw overleden na kijkoperatie Ruimtemysterie VOOR 15,00 JA, ik wil: 22° 14° Vrij zonnig Flinke zonnige perioden. Matige zuid oostenwind. Maxima rond 22 graden. :41e jaargang no. 229 rijdag 25 september 1998 osse nummers 1,75 PZC oor Cees van der Laan )EN HAAG - In de paarse oalitie dreigt een harde onfrontatie over het te- ugdringen van het aantal sielzoekers. De VVD indt dat het aantal luchtelingen dat asiel anvraagt sterk moet morden teruggedrongen, ngeacht de situatie in de wereld. De PvdA vindt dit njuist. fVD'er Kamp stelt dat op korte ;rmijn maatregelen moeten porden genomen om de toe- Iroom van asielzoekers aan- ienlijk te beperken. De partij dl zich niet neerleggen bij de rognose die uitgaat van een terke stijging van het aantal Sielzoekers van 48.000 dit jaar laar 60.000 in 1999. Bovendien ïoet veel krachtiger worden ewei'kt aan het uitzetten van itgeprocedeerden. (Het aantal asielzoekers moet mlaag. In ieder geval minder lan 48.000 en ook minder dan e 42.000 van vorig jaar", aldus Ie liberaal. Hij wijst er verder ok op dat het aantal uitgepro- edeerden tegen de 10,000 oopt, terwijl er ook 2000 voor Ie tweede of derde keer in de irocedure zitten. Zij verstop- ien de opvang en moeten uitge- et worden, aldus Kamp. lij heeft berekend dat Neder- and relatief gezien 2,3 keer zo- zeel asielzoekers opvangt dan ïelgië, 3 keer zoveel als Duits and, 3,6 keer zoveel als Groot- Jrittannië en 6,6 keer zoveel als 'rankrijk. Kamp: „Er moeten inmiddellijk maatregelen wor den genomen om deze trend om te buigen. Wij wachten met smart op actie van de nieuwe staatssecretaris Cohen." Hij pleit voor harmonisatie van het Europese beleid. Pvda-Kamerlid Middel vindt het principieel onjuist dat de WD kost wat kost de daling van het aantal asielzoekers voorop stelt. „Nederland moet een land blij ven waar mensen die om wat voor reden dan ook vervolgd worden asiel kunnen vragen. Ik vind de stellingname van Kamp ongenuanceerd en demago gisch". D66'er Dittrich zegt met de uitspraak van Kamp 'niets te kunnen'. Middel erkent dat er maatregelen genomen moeten worden om het asielbeleid effec tiever te maken. Hij wacht wat dit betreft de voorstellen af die staatssecretaris Cohen in voor bereiding heeft en over enkele weken worden gepresenteerd. Ook hij vindt dat indien moge lijk uitgeprocedeerden daad werkelijk uitgezet moeten wor den. De paarse coalitie heeft in het regeerakkoord afgesproken dat WASHINGTON - De juridische commissie van het Huis van Af gevaardigden stemt op 5 of 6 ok tober over het openen van een procedure tot afzetting van pre sident Clinton. Voorzitter Henry Hyde van de commissie gaf gisteren uitleg over het verdere verloop van het onderzoek naar mogelijke be schuldigingen tegen Clinton die tot impeachment kunnen leiden op basis van het rapport van de speciale aanklager Starr. Als de commissie, waarin de Re publikeinen de meerderheid hebben, instemt met het in gang zetten van de procedure, zal het voltallige Huis er waarschijn lijk op 8 of 9 oktober over stem men, verklaarde Hyde. De vol tallige commissie van 37 leden komt volgens plan vrijdag bij een om de zeventien dozen met documenten te bespreken die Starr heeft overgedragen, maar die nog niet zijn gepubliceerd. Waarschijnlijk eind volgende week zullen medewerkers de commissie informeren over wat openbaar zou moeten worden gemaakt en wat om privé-rede- nen wordt achtergehouden, al dus Hyde. RTR MIAMI - Na een verwoestende tocht over Cuba is de orkaan Georges op weg naar Florida in de Verenigde Staten. Door de orkaan zijn in het Caribisch ge bied al zeker 116 mensen omge komen. Op Cuba vielen gisteren drie do den. Woensdag kwamen op Hispaniola (Dominicaanse Re publiek en Haïti) zeker honderd mensen om het leven. Volgens de officiële berichten uit Cuba werden daar ongeveer een half miljoen mensen geëva cueerd. In Florida worden nu tienduizenden mensen geëva cueerd. RTR/DPA/ANP zie ook pagina 5 Gehuld in roze en getooid met varkenssnuitjes protesteerden inwoners van Zuid-Beveland gistermiddag bij het Borselse gemeentehuis in Heinkenszand tegen de komst van een stal voor duizend mestvarkens te Oudelande. De demonstranten vrezen dat het niet bij een stal zal blijven en dat de Zak van Zuid-Beveland wordt aangetast. Ze overhandigden wethouder drs. P. J. Vollaard (PvdA, ruimtelijke ordening) ruim 200 bezwaarschriften tegen de aanvraag van eenmilieuvergunning voor de stal. foto's Willem Mieras zie pagina 21 Huwelijk van Willem-Alexander met Emily had dorp op royalty-kaart gezet door Barend Pelgrim SINT JANSTEEN - „Dat vind ik heel dramatisch. Dit doet pijn in Sint Jansteen." Paul Plas- schaert, secretaris van het Oranjecomité Sint Jansteen, reageert bijzonder teleurgesteld op het nieuws dat de relatie tus sen Emily Bremers en kroon prins Willem-Alexander ver broken is. Want een huwelijk tussen Willem-Alexander en Emily, dat had de Steense Oran jevereniging een prominente plek op de Nederlandse royalty- kaart bezorgd. Emily's moeder, Lisanne Rottier, groeide immers op in het Oost Zeeuws-Vlaamse grensdorp en in 1968 huwde zij in de kerk van Sint Jansteen met Louis Bremers. Plasschaert vindt het in meer dere opzichten jammer dat de affaire beëindigd is. „Zo las ik regelmatig de naam van ons dorp in verhalen. Maar daar naast hadden wij als Oranjever eniging een huwelijk heel erg op prijs gesteld. Wellicht waren wij dan als vereniging zelfs uitge nodigd, misschien hadden we zelf festiviteiten op poten gezet, of haar uitgenodigd voor een verlovingsfeest, wie weet. Dat zijn echter zaken die er nu niet meer toe doen." De Telegraaf meldde gisteren dat de verhouding tussen Wil lem-Alexander (31) en Emily Bremers (28) afgelopen zou zijn. Mr. dr. A A L. G. M. Kessen, burgemeester van de gemeente Hulst, waar St. Jansteen onder valt, relativeert het sentiment van de Steense Oranje-aanhan gers. „Je kon het in feite zien aankomen dat het uit zou gaan. Willem-Alexander zal binnen een jaar of zo wel trouwen met één of andere knappe Scandina vische prinses. Maar zonder gekheid, woensdag zei ik nog te gen kennissen dat St. Jansteen toch wel een belangrijk dorp is, omdat daar de moeder van onze toekomstige koningin vandaan komt. Dus er is toch een bepaal de publiciteitswaarde wegge vallen en dat is wel jammer." Burgermeisje Kessen betreurt het echter ook dat het geen bewaarheid wordt dat er voor de eerste keer een burgermeisje koningin zou wor den. „En helaas, mijn eigen dochter heeft al een vriend, dus dat gaat ook niet door", lacht de Hulster burgervader. E de Maat van de Steense dorps raad ligt ook niet wakker van het nieuws en ergert zich aan de paparazzi. „Ik vind de journa listiek die rond de affaire is be dreven van het niveau Clinton. Het verwonderd me niet dat het uit is want dat houdt niemand vol. Ach, en misschien had een huwelijk Sint Jansteen wel op de kaart gezet maar j e weet toch niet hoe zich dat ontwikkeld had. Wij kennen Emily toch he lemaal niet? Ik hoop voor Wil lem-Alexander dat-ie gauw een ander vindt." Verloving De definitieve breuk tussen het stel maakt een einde aan alle speculaties over een spoedige afkondiging van een verloving. Die vermoedens werden ge sterkt door de aanwezigheid van Emily op verschillende offi ciële gelegenheden het afgelo pen jaar, zoals het feest ter gele genheid van de zestigste verjaardag van koningin Bea trix op 31 januari jongstleden. Ook bij de kerkelijke inzege ning van het huwelijk van prins Maurits en Marilène eind mei in Apeldoorn, gaf ze acte de pre sence. De aankondiging van de verloving, waal-mee Emily ein delijk de status van toekomstig koningin zou verwerven, kon volgens velen niet lang meer uit blijven. De kroonprins zelf heeft overigens nooit openlijk voe ding gegeven aan de speculaties en zegt geen haast te hebben met een huwelijk: „Van mijn vrien den zijn verreweg de meesten nog niet getrouwd. Mijn vader was pas 39 toen hij trouwde. Als ik ga trouwen, neem ik samen met die persoon de beslissing. Zoiets moet je niet onder druk (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! DRIEBERGEN - De veerpont tussen Huissen en Loo is gistermiddag na een aanvaring met een binnenvaax-tschip op het Pannerdens Kanaal op drift geraakt. Nadat de pont door een ander binnen schip langszij was genomen zijn de tien passagiers van boord gehaald. De Arnhemse Waterpolitie nam de 51-ja rige veerbaas uit Arnhem een alcoholtest af. Daaruit bleek dat hij 1,8 promille alco hol in zijn bloed had. De man kreeg een proces-verbaal en een vaarverbod van acht uur. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De veerbaas had het binnenschip niet ge zien. Plij liep op het moment van de aanva ring aan dek om het pontgeld te innen.Het vrachtschip Fiat was juist onderweg van Spijk naar Drachten toen de schipper de pont aan de Huissense kant zag liggen. Toen het schip een paar honderd meter van het veer was, stak de pont plotseling over. De Fiat kon een aanvaring niet meer voorkomen. Door de klap sloeg de pont los van zijn ka bel en dreef stroomafwaarts. Aan boord bevonden zich behalve de tien passagiers, twee auto's en een tractor. De pont is door het Belgische motorschip Ostara gestopt waarna de passagiers door de politieboot naar de wal zijn gebracht. Een sleepboot heeft de pont later naar de veerstoep ge sleept waax-na de voei-tuigen van boord konden. De pont is zwaar beschadigdHet binnenvaartschip had net boven de wa terlijn een scheur van 40 centimeter opge lopen. Om te voorkomen dat water de ma chinekamer zou binnenstromen heeft de schipper zijn vaartuig aan de grónd gezet. De scheur is ter plaatse gedicht waarna het schip voor verdere inspectie naar Arn- hem voer. ANP het asielbeleid aangescherpt moeten worden en vereenvou digd, zodat asielzoekers sneller weten waar ze aan toe zijn. Dit vergt echter tijd, omdat de Vreemdelingenwet gewijzigd moet worden. GPD zie ook pagina 5 en 25 Tientallen topmanagers werden in korte tijd rijk van opties. Nu de beurskoersen bijna overal op de wereld fors zijn ge daald keert het tijDaarvan woi'den vooral 'gewone' mensen het slachtoffer die, veel later, ook opties ca deau kregen van hun bedrijf. Musée d'Orsay in Pai-ijs laat de komende maanden een weinig bekende kant van Van Gogh zien* De pas na zijn dood tot grootheid uitgegroeide schilder zag in het werk van Jean- Fran^ois Millet een inspirerend voorbeeld. Zo inspi- rerend dat hij Millet kopieerde. Oi-say toont de origi nelen naast de kopieën. Volgens haar familie is vorige week een 74-jarige vrouw uit Goes in het Oosterscheldeziekenhuis overleden door een me dische fout. Tijdens een kijkoperatie zou de alvlees klier van de vi-ouw zijn doorboord, wat haar fataal werd. De familie heeft een klacht ingediend. feiten en meningen: 2 binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15en 16; zeeland: 17,18,19,21, 23 en 25; sport: 27,28,29 en 31 doen'.' Willem-Alexander en Emily ontmoetten elkaar op een studentenfeestje in de zomer van 1994, nadat de kroonprins zijn studie geschiedenis had af gerond. Hij woonde toen nog op het Rapenburg in Leiden en het toeval wilde dat Emily, student rechten, een paar huizen ver derop woonde. Moeite Of de relatie tussen de kroon prins en Emily Bremers werke lijk definitief voorbij is, is nog de vraag. Zo'n anderhalf jaar geleden klonken ook al geluiden dat de verhouding was bekoeld. Zo rond zijn dertigste verjaar dag - april 1997 - klonk in hofkringen het geluid dat niet Beatrix, die grote moeite zou hebben met een 'burgexmeisje' als toekomstige koningin, maar Willem-Alexander twijfelde over een huwelijksaanzoek. Niet lang daarna leek de relatie weer op de bloeien. De Rijks voorlichtingsdienst, de officiële spreekbuis van het Koninklijk Huis, onthoudt zich van com mentaar, te meer omdat de RVD de relatie tussen de kroonpi'ins en Emily nooit heeft bevestigd. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Belgische mi nister Tobback (Binnenlandse Zaken) heeft gisteravond zijn ontslag aangeboden aan pre mier Dehaene. Tobback acht zichzelf verantwoordelijk voor de fouten die de rijkswacht eer der deze week heeft begaan, waarbij een twintigjarige Nige- riaanse asielzoekster om het le ven kwam. Het is nog onduide lijk of het vex*trek van het zwaargewicht van de Socialisti sche Partij tot een regeringscri sis leidt. Tobback kwam rond half elf 's avonds tot zijn besluit na langdurig overleg met Dehaene, de coalitiepartners CVP, PSC en zijn eigen partijde PS. Die zou den op hem hebben ingepraat aan te blijven. Tobback is echter zeer verbolgen over het feit dat één van de betrokken rijks wachters vorig jaar ook al een asielzoeker ernstig had mishan deld. Volgens de minister had deze man nooit bij de uitzetting van de Nigeriaanse Sémira Adamu betrokken mogen wor den. Nu deze fout toch is ge maakt, neemt Tobback zijn ver antwoordelijkheid en stapt op. De dood van de Nigeriaanse heeft veel stof doen opwaaien in België. Adamu kraeg afgelopen dindag bij de zesde poging haar uit te zetten, ruim een kwaxtier een kussen tegen haar mond ge drukt door één van de begelei dende rijkswachters. Zij raakte in coma en overleed later die dag aan de gevolgen van een hersenbloeding. Het parket van Brussel heeft twee van de elf be- trokken rijkswachters in staat van beschuldiging gesteld. Het onderxoek door justitie zal naar WASHINGTON - Drie ruimte sondes die door de verste uit hoeken van het zonnestelsel rei zen, zijn uit hun normale koers geraakt. Ze lijken in de greep van een mysterieuze kracht. Wetenschappers van het ruim- tevaartlaboratorium in Los Alamos, Nieuw-Mexico, heb ben geen verklaring. Bij de Amerikaanse sondes Pioneer 10 en Pioneer 12 en het Europese ruimtevaartuig Ulyssees doet zich een abnormale en onver klaarbare versnelling voor. AFP verwachting vijf tot zes weken duren. Eerder op de dag besloot Tob back het uitwijzen van uitge procedeerde asielzoekers onder begeleiding van de rijkswacht op te schorten. De asielzoekers blij ven nu voorlopig in het door gangscentrum bij de luchtha ven Zaventem. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving A 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1