Akkoord claims asbestziekte Asielzoekerscentra puilen uit door fors gestegen instroom Koelbakfiets voor Afrika 4 WEKEN AR Plunderaars Lesotho spelen kat-en-muis met politie Resolutie V-raad brengt NAVO-actie Kosovo dichterbij Greenspan praat koersen omhoog VOOR 15,00 JA, ik wil: Rushdie wacht af na verklaring Iran over fatwa |13 Tientallen slachtoffers door geweld Georges vs Onafhankelijk instituut stelt vergoeding aan slachtoffers vast Kohl sluit grote coalitie niet uit MJH Van Gelder waarschuwt bedrijven Ajax dicht bij crisis SANTO DOMINGO - Meer dan dertig mensen zijn in het Caribi sche gebied tot gisteravond om gekomen door het geweld van de orkaan Georges. Gisteren raasde die over het oosten van Cuba. In Florida bereiden de in woners zich op de orkaan voor door woningen te barricaderen en voorraden in te slaan. Georges heeft een spoor van verwoesting getrokken tijdens zijn vier dagen durende tocht door het Caribische gebied. In de Dominicaanse Republiek vielen zeker twaalf doden en worden zeker veertig mensen vermist toen een school in San Cristobal werd getroffen door een aardverschuiving. In Haïti vielen dertien doden onder wie elf in de hoofdstad Port-au-Prince. Volgens een ra diostation vielen de meeste do den in de volkswijk Carrefour Feuilles veel gammele huizen instortten. Ook de materiële schade is groot. Dinsdag richtte Georges grote verwoestingen aan op Puerto Rico, waarbij ze ker vijf mensen omkwamen. Van de drie bovenwindse Antil- laanse eilanden is Saba het zwaarst getroffen. Op Sint Maarten bedraagt de schade volgens een Nederlandse verze keringsexpert naar schatting 100 miljoen gulden. AFP/RTR NEW YORK - De aande lenkoersen op de effecten beurs van New York zijn gisteren fors gestegen. De Dow Jones-index ging omhoog met 257,21 pun ten tot 8154,41. Oorzaak van de stijging van 3,25 procent waren uitlatingen van Alan Greenspan, Amerika's centralebankpresident. Deze zinspeelde het dui delijkst tot nu toe op een renteverlaging in de VS. De handelaren antici peerden op de toespraak van Greenspan en de beurs opende daarom zeer goed. Binnen een kwartier stond de index al honderd punten hoger. ANP/KRF zie ook pagina 6 en 7 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Cohen van Justitie sluit tenten kampen voor asielzoekers niet uit als tijdelijke oplossing voor de sterk stijgende instroom van asielzoekers. Cohen liet dit gis teren weten in reactie op de alarmerende berichten van het Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) dat de asielcen tra overvol dreigen te raken. Het COA drong er gisteren bij de staatssecretaris op aan snel iets aan dit probleem te doen, omdat het anders binnen enkele weken geen mensen meer kan plaatsen. In Nederland zijn in totaal 42.000 opvangplaatsen. Als noodmaatregel hebben vijfdui zend vluchtelingen zelf onder dak mogen regelen. De Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) meldde vorige week dat gerekend moet worden met de komst van 60.000 asiel zoekers. Dit recordaantal ligt volgens de IND in het verschiet als de instroom aanhoudt en maatregelen uitblijven. Cohen zal volgende week maat regelen voorstellen aan het ka binet. Hij wil in oktober de Tweede Kamer informeren over zijn plannen. GroenLinks-Kamerlid Halse- ma voelt weinig voor Cohens suggestie van tentenkampen. Tentenkampen zijn volgens haar het allerlaatste middel om opvangproblemen het hoofd te bieden. .Waarom mogen de asielzoekers niet in een Van der Valk-achtig hotel zitten?" Het kabinet moet daarnaast beter anticiperen op de komst van meer asielzoekers. „De ramin gen zijn altijd te laag. Er moet een permanente oplossing ko men." Ook het CD A-Kamerlid Verha gen uit kritiek. „Cohen wordt geconfronteerd met het falende beleid van het eerste kabinet- Kok. Alle signalen stonden al op rood vanaf eind vorig jaar", stelt hij. Cohens voorganger, de PvdA-staatssecretaris Schmitz, heeft voor de problemen „haar kop in het zand gestoken", aldus Verhagen. De PvdA-fractie vindt dat het begrip tentenkampen niet ge dramatiseerd moet worden. „Het zijn geen campingachtige toestanden", meent woordvoer der Middel. „Als noodoplossing is dit een goed idee." Acceptabel D66-Kamerlid Dittrich vindt het eveneens acceptabel als in het uiterste noodgeval wordt gekozen voor tentenkampen. „Dat heb ik liever dan dat men sen die in Nederland heg noch steg kennen op straat gaan zwerven", zei hij. De Kamer overlegt op 14 oktober met Co- hen over de problemen. Dittrich wil dat Cohen vóór die datum zijn maatregelen bekend maakt. WD-Kamerlid Kamp staat niet afwijzend tegenover tenten kampen. Hij vindt echter dat Nederland de asielproblemen niet kan oplossen door meer op- vangplaatsten te creëren. „Wij moeten de oorzaak aanpak ken", zo bepleit hij „De in stroom loopt duidelijk uit de hand. de procedures duren nog steeds te lang en wij moeten een actiever terugkeerbeleid voe ren." ANP zie ook pagina 2 van onze redactie binnenland AALTEN - Het bedrijf Truckbouw Aalten heeft een bakfiets met een ingebouwde koel kast ontwikkeld. Zonnepanelen koelen de koelkast. De vinding is bedoeld voor straat venters in Afrika. De eerste twee types worden zaterdag ver scheept naar grote frisdrank- en bierfabrikan ten in Ghana. Deze bedrijven geven de bakfiets in bruikleen aan venters die op straat drank, groente en fruit aan de man brengen. Eén ex emplaar kost de bedrijven circa 3500 gulden. De Aaltense onderneming kwam via haar agenten in Afrika op het idee. Daar wordt drank, fruit en groente op straat verkocht. Aangezien de particuliere venters hun handel vaak verplaatsen, is een mobiele koeler vereist. Die kunnen tot dusver de etens- en drinkwaren beperkt koel houden. „De zonnepanelen hoeven maar drie uur te worden opgewarmd om de koelkast minstens één dag en nacht op de gewenste temperatuur te houden", aldus woordvoerder Verboom. De test van de koelkast vond plaats in een soort tropenkamer. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Naam; Voorletters:m/v Straat: Postcode; Plaats: Telefoon: (Advertentie) VRIJDAG 25 september zijn onze kantoren te Middelburg en Goes i.v.m. onze personeelsreis vanaf 11.30 uur gesloten >}ccountanls-en Adviesgroep Rijkse LONDEN - De Britse schrijver Salman Rushdie is 'voorzichtig optimistisch' na de verklaring van de Iraanse president Khata mi over het doodvonnis tegen hem. Khatami had dinsdag in New York verklaard dat de zaak 'helemaal voorbij' is. Rushdie is ondergedoken sinds de Iraanse geestelijk leider aya tollah Khomeiny in 1989 een re ligieus doodvonnis tegen hem uitsprak. Khatami stelde niet de uitdruk kelijke opheffing van deze fat wa in het vooruitzicht. Het is onder islamitische theologen omstreden in hoeverre een fat wa van een overleden ayatollah kan worden opgeheven. In elk geval kan dat alleen door een andere hoge geestelijke gebeu ren en niet een wereldlijke auto riteit als de Iraanse regering. R TR/DPA/A F P/ANP O O CM 1 Overwegend zonnig Optrekkende nevel, gevolgd door veel zon. Matige oostelijke wind. ^Maxima rond 20 graden. 241e jaargang no. 228 donderdag 24 september 1998 losse nummers ƒ1,75 Plunderaars verlaten met hun buit totaal vernielde winkels in Maseru. van onze redactie buitenland MASERU - De Zuid-Afrikaanse leger- actie in Lesotho is gisteren een optre den tegen plunderaars geworden. Bij gevechtep werden 49 mensen gedood, onder wie negen Zuid-Afrikaanse sol daten. In Zuid-Afrika zelf neemt de kritiek toe op het ingrijpen, dat hard en overbodig wordt genoemd. In de straten van de door chaos en anar chie getroffen hoofdstad Maseru klonk geweervuur terwijl plunderaars kat- en-muis speelden met de politie en Zuid-Afrikaanse en Botswaanse solda ten. Relschoppers staken winkels en kantoren in brand. De regering van Lesotho, een door Zuid-Afrika omringd koninkrijk, foto Juda Ngwenya/RTR van onze redactie buitenland VILAMOURA - De NAVO werkt vandaag en morgen in het Por tugese Vilamoura haar plannen uit voor een eventueel militair ingrijpen in Kosovo. De minis ters van Defensie uit de zestien NAVO-lidstaten bekijken hoe, met een nieuwe resolutie van de VN-Veiligheidsraad in de hand, de druk op de Servische leider Milosevic kan worden opge voerd. De NAVO heeft drie scenario's op tafel liggen. De meest haal bare lijkt het uitvoeren van luchtaanvallen op Servische doelen, mocht Belgrado door gaan met het verdrijven van Kosovo-Albanezen uit hun dor pen. Nederland stelt in principe acht F16's beschikbaar voor zo'n operatie. De Servische pre sident Milan Milutinovic waar schuwde woensdag dat Joego slavië terug zou slaan na een NAVO-aanval De crisis in Kosovo gaat de tweedaagse bijeenkomst domi neren nu de Veiligheidsraad het eindelijk eens is over een resolu tie. Ook Rusland stemt in met een oproep aan Belgrado en de Kosovaarse rebellen om een on middellijk staakt-het-vuren in acht te nemen en onderhande lingen te starten. Hoewel de re solutie geen di regie dreiging met militair geweld bevat, valt ze wel onder Hoofdstuk VII van het VN-handvest. Dat gaat over acute bedreigingen van vrede en veiligheid in de wereld en werd eerder gebruikt als legitimatie voor militaire actie, bijvoor beeld tegen Irak. De Verenigde Staten beschou wen de nieuwe Kosovo-resolu- tie dan ook als rechtvaardiging voor eventueel militair optre den. Vrijwel alle andere leden van de Veiligheidsraad gaan ar echter van uit dat daarvoor een nieuwe resolutie nodig is. De Amerikaanse minister Cohen zal in Portugal de NAVO-bond- genoten op de Amerikaanse lijn proberen te krijgen. Rusland, een traditionele bond genoot van de Serviërs, had zich lang tegen de resolutie verzet. Maar nu de winter dichterbij komt voor de 250.000 vluchte lingen, van wie naar schatting 50.000 geen dak boven het hoofd hebben, ging Moskou overstag. Naast een bestand en onderhandelingen eist de resou- tie dan ook dat zowel de Joego slavische regering als de leiding van de Kosovo-Albanezen on middellijk stappen ondernemen 'om de dreigende humanitaire ramp te voorkomen'. Het door Albanezen gerunde Kosovo-Informatiecentrum meldde dat de afgelopen dagen 27 doden zijn gevallen .ANP dreigde vorige week te bezwijken onder acties van de oppositie. Die mondden uit in een coup binnen het leger tegen regeringsgetrouwe officieren. Zuid- Afrika besloot vervolgens tot een inter ventie. De oppositie beschuldigt de re gering van premier Mosisili van verkie zingsfraude. De machthebbers wonnen toen 79 van de 80 parlementszetels. RTR/AFP/ANP Zuidafrikaanse militairen patrouille ren in het door branden en plunderin gen geteisterde Maseru. foto Walter Dhladhla/AFP Cijsouw Hoe lang procedures kunnen duren, bleek in de zaak-Cij- souw. Mevrouw L. Cijsouw uit Oost-Souburg en de Koninklij ke Schelde Groep (KSG) in Vlis- singen procederen al bijna tien jaar over een vergoeding. Haar man is aan een asbestziekte overleden. Zaken als die van de familie Cijsouw hebben eraan bijgedragen dat er een Asbest- mstituut komt. Bedrijven waar in veel met asbest is gewerkt zijn door rechters aansprakelijk ge- Ajax is Ajax niet meer. De trots, de bluf en de flair zijn ver dwenen bij de landskampioen, die zelfs de kleinste clubjes uit de eredivisie geen angst meer kan inboezemen De Amster dammers, met de broers De Boer in de gelederen, gingen gis teravond voor schut tegen Fortuna Sittard. Met de 1-0 score kwam Ajax nog goed weg. Een crisis hangt y Q in de lucht. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15, 16 en 17; mode: 19, 20, 21, 23, 25; sport: 29, 31, en 33. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 Kohl sluit niet langer een grote coalitie uit van christen-demo craten en sociaal-democraten na de verkiezingen van zondag in Duitsland, zo heeft hij giste ren gezegd. Zo'n regering van zijn CDU/CSU en de SPD wil hij echter niet leiden, voegde hij er meteen aan toe. De bondskanse lier liet ook weten nog geen noodzaak te zien voor het ver bond Commissaris van de koningin Van Gelder uitte gisteren in Goes ongezouten kritiek op de mentaliteit van de onderne mers in Zeeland, die volgens hem de effecten van de tunnel on der de Westerschelde onderschatten. „Bij de aanleg van de tunnel hoort een duidelijke oriëntatie op de wereld om je heen. Niet een in zichzelf gekeerde, geïsoleerde 1 1 maatschappij." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Asbest slachtoffers moeten nog voor hun dood smarten geld toegekend krijgen. Het toekomstige Instituut voor Asbestslachtoffers moet zich dat ten doel stel len, volgens mr. B. J. As- scher. Het smartengeld waarop erken de asbestslachtoffers of hun na bestaanden recht hebben, is vastgesteld op 90.000 gulden plus 10.000 gulden voor onder meer begrafeniskosten. Asscher, oud-president van de Amsterdamse rechtbank, pre senteerde gisteren in Den Haag het akkoord over de oprichting van het Asbestinstituut. Hij slaagde erin verzekeraars, vakbonden, bedrijfsleven, rijksoverheid en het comité as bestslachtoffers op één lijn te krijgen. De komst van het nieu we instituut, dat volgend jaar aan de slag gaat, moet een einde maken aan de juridische lij densweg voor asbestslachtof fers en hun nabestaanden. steld en verplicht een schade loosstelling te betalen. Voor werkgevers is dat één van de re denen om akkoord te gaan met de oprichting van het instituut. Dat krijgt vooral een bemidde lende taak. Eerst wordt onder zocht of een aanvraag terecht is, waarna bemiddeling volgt over de vergoeding tussen aanvrager, werkgever en verzekeraar. Als de bemiddeling mislukt, wordt de kantonrechter ingeschakeld. Zijn uitspraak is bindend. Ho ger beroep vervalt. Nog niet alle asbestslachtoffers kunnen bij het instituut aan kloppen. De groep is beperkt tot werknemers met longvlieskan- ker (mesothelioom). Die keuze is gemaakt, aldus mi: Asscher, omdat de relatie asbest-long- vlieskanker het duidelijkst is. Bij asbestose en longkanker is dat verband moeilijker aan te tonen. Op basis van advies van de Gezondheidsraad wordt la ter beoordeeld of die asbest slachtoffers ook via het insti tuut kunnen worden geholpen. Asscher rekent op 300 tot 350 claims per jaar en dat geduren de dertig jaar. Het gebruik van asbest is sinds 1993 in Neder land volledig verboden. Asbest ziekten openbaren zich laat, soms pas na veertig jaar. De verwachting is dat er jaar lijks dertig miljoen gulden moet worden uitgekeerd, veelal via verzekeraars. Het Rijk trekt geld uit voor mensen die bij een bedrijf hebben gewerkt dat fail liet is gegaan. Een probleem is dat de aanspra kelijkheid van bedrijven na der tig jaar vervalt, terwijl een asbestziekte zich later kan openbaren. Het ministerie van Sociale Zaken zoekt een oplos sing voor dit probleem. Schelde Groep Woordvoerder mr. T. L. van de Poel van de Koninklijke Schel de Groep denkt dat de nieuwe schaderegeling niet zal leiden tot extra verzekeringskosten voor het bedrijf. „Veel zaken wordt nu al geschikt. Die 90.000 gulden is ongeveer een gemid delde. Er zijn veel hogere en veel lagere bedragen uitgekeerd." C. Hendriks uit Oost-Souburg, die voor de FNV asbestslachtof fers bijstaat, vindt de oprich ting van het Asbestinstituut een doorbraak, zeker omdat er een vast schadebedrag is overeen gekomen. „Maar", voegt hij toe, „het blijft moeilijk te bewijzen dat een bedrijf nalatig is ge weest. Voor De Schelde, isolatiebedrijf Hertel én Rietschoten en Hou- wens is dat geen probleem, maar wel voor automonteurs en bouwvakkers die met asbest- materialen hebben gewerkt. Dat verandert met."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1