ROVIKCIALE ZEEUWSE COURAN Jacht op fiscale vluchtelingen Studie naar vliegveld in monding Westerschelde ruit Ministers stellen reconstructiewet varkenssector uit 4 WEKEN OM: Van Dijke had beter moeten weten Seaintratuin Informatieavond In dracht en in galop over Domburgs strand O Jiö° 11 t/rri 16 België belooft Nederland hulp bij opsporing Nieuwe Suske en Wiske in Hulst Feyenoord vloert PSV Tijd voor paddestoelen ;.y 27 Wall Street in mineur VOOR 15,00 JA, ik wil: Israël versterkt uchtmacht fors 95 Nederland bij eerlijkste top -10 college EUROPAKKER Wintergroenblijvers Afpersers nemen baby in gijzeling 20° 03 Vrij zonnig Vanochtend enkele mistbanken, maar van middag zonnig. Matige oostelijke wind. Maximumtemperatuur 20 graden. 241e jaargang no. 227 /oensdag 23 september 1998 nummers 1,75 PZC door Harmen van der Werf DEN HAAG - Tegen fractievoorzitter L. C. van Dijke (op de foto zittend) van de RPF in de Tweede Kamer is dinsdag voor de Haag se rechtbank driehonderd gulden boete of zes dagen gevangenisstraf geëist, vanwege kwetsende uitlatingen in het weekblad Nieuwe Revu over homoseksuelen. Het Openbaar Ministerie achtte bewezen dat de Middelburger het beledigingsarti kel in het Wetboek van Strafrecht heeft overtreden. Het OM kwam tot een vrij lage eis, omdat Van Dijke al eerder zijn excuses heeft aan geboden. Vrijspraak ging het OM te ver, omdat Van Dijke als politicus had moeten weten wat hij kon aanrichten met zijn ver gelijking tussen homoseksuelen en frau- deurs.Van Dijke verdedigde zich door te stellen dat hij nooit iemand heeft willen beledigen en dat hij een fout heeft gemaakt door het interview met Nieuwe Revu voor af niet goed te lezen. Het voltallige gezin Van Dijke was uit Middelburg meegeko men om de rechtszitting in Den Haag bij te wonen. Over twee weken doet de Haagse rechtbank uitspraak. foto Roger Dohmen/ANP zie ook pagina 21 In Hulst werd gisteravond het nieuwe album van Suske en Wiske gepresenteerd. Het verhaal 'De Rebelse Reinaert' is gebaseerd op het middeleeuwse dieren epos Van den vos Reynaerde. Met echt Rotterdams voetbalop karakter en inzet, won Feye noord gisteravond de topper tegen PSV met 1-2. Kort voor en net na de rust boog de trotse koploper van de eredivisie een 1-0 achterstand om in een voorsprong van 1-2. Van Vossen brak de ban met een weergaloze goal. Het was de vijfde over winning op rij voor de ploeg van trainer Beenhakker. Feyenoord won vijf seizoenen geleden voor de laat- ste keer een competitiewedstrijd in Eindhoven. Ineens staan ze boven de grond en even plotseling zijn ze ook verdwenen: paddestoelen. Dui zenden soorten zijn er. Padde stoelen spreken tot de verbeel ding, ook door hun verschijning in heksenverhalen. September is de maand, waarin er in de na tuur vooral van te genieten valt. Maar je moet er buiten goed voor opletten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13, 15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21 en 23; buitengebied: 27, 28, 29,30 en 31. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ministers Apo theker (Landbouw) en Pronk (Milieu) hebben extra tijd nodig om het wetsvoorstel voor de re constructie van de varkenshou derij aan te passen. Omdat ze nog willen overleggen met de provincies en het land bouwbedrijfsleven, zal het nog enige tijd duren voor ze het uit eindelijke wetsvoorstel naar de Tweede Kamer sturen, aldus een woordvoerder van het ministe rie van Landbouw gisteren. Onzekerheid PvdA CDA en VVD in de Twee de Kamer betreuren het dat de varkenssector en de provincies door het uitstel nu nog langer in onzekerheid moeten blijven. Een belangrijk doel van de Re constructiewet is het verkleinen van de kans op besmettelijke dierziekten zoals varkenspest. Dat zou moeten gebeuren door het creëren van varkensvrije ge bieden door varkensboeren uit te kopen. Ex-minister van Landbouw Van Aartsen had de Tweede Kamer eerder toege zegd het wetsvoorstel in het na jaar van 1998 klaar te hebben omdat het direct te maken heeft met de inkrimping van de var kensstapel. Deze wet,is sinds 1 september van kracht. Volgens WD-woordvoerder Oplaat heeft het uitstel zeker te maken met de forse kritiek van de Raad van State op het wets voorstel. Het CDA vindt dat het ministerie in gebreke is geble ven. „Er had veel eerder over legd moeten worden met belanghebbenden. Dit is dra- NEW YORK - De effectenbeurs in New York is gisteren weer met verlies gesloten. Aan het einde van de handel bleek de Dow Jo- nes-index 36,05 punten gedaald (0,45 procent) op 7897,20. Beleggers zijn waarschijnlijk teleurgesteld over de ontmoe ting tussen president Clinton en de Japanse premier Keizo Obuchi. Die leverde veel mooie woorden, maar geen aankondi ging van concrete maatregelen op. KRF/ANP zie ook pagina 7 matisch gezien de vreselijk lage varkensprijzen van dit mo ment", aldus Kamerlid Van Ar- denne. De provincies in het zuiden en oosten van het land werken in middels samen met de boeren en milieu- en natuurorganisaties aan eigen plannen voor de re constructie. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving k 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 HOORN - Een 44-jarige vrouw uit de gemeente Wester-Kog- ,'enland is gistermiddag in het centrum van Hoorn afgeperst door twee mannen en een vrouw die dreigden er met haar baby vandoor te gaan. nog onbekende vrouw sprak het slachtoffer aan en lakte direct het enkele maan den oude kind uit de wandel wa gen. De mannen eisten de porte monnee van de moeder. Toen het slachtoffer weigerde de pincode Ie geven van het bankpasje dat le overvallers afnamen, maakte le vrouwelijke dader aanstal- en om met het kindje weg te lo- len. De moeder werd vervol- jens gedwongen mee te lopen laar een pinautomaat. Nadat de daders het geld uit de automaat ladden gehaald werd de baby Weer in het wandelwagentje ge gooid. De moeder was volledig overstuur. De politie is nog op Eoek naar de overvallers. GPD WASHINGTON - De Verenigde staten hebben gisteren aange kondigd dat zij 30 moderne ge- 'echtsvliegtuigen met een waarde van 5 miljard gulden [aan verkopen aan Israël. Zo kan Israël de militaire supe rioriteit over de buren handha ven, aldus het Pentagon. RTR door Jeroen Bos DOMBURG - In galop reden Monique Poppe en Marcelle de Kam gistermid dag op hun paarden door de golven aan het Domburgse strand. De twee amazones, gestoken in tradi tionele Zeeuwse klederdracht, poseer den onder grote aandacht van de vele strandgangers voor een fotosessie van het Bureau voor Toerisme Zeeland. De foto's zijn bedoeld voor een folder ter promotie van ruiterroutes op Walche ren. Monique Poppe kwam samen met Syl via Rotgans zo'n twee jaar geleden op het idee om veilige en aantrekkelijke ruiterroutes op Walcheren te creëren. Met hulp van het Bureau voor Toeri sme zijn vijf routes ontworpen. Volgens Marcelle de Kam van het Bureau voor Toerisme moet het project in het voor jaar van 1999 van start gaan. Inmiddels overwegen zo'n vijf onder nemers serieus om als pleister- of over nachtingsplaats te fungeren. foto Ruben Oreel Vlissingse wethouder ziet voordelen door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse wethouder T. R. K. Meijers noemt het onbegrijpelijk dat er niemand verder kijkt dan de Randstad. In de Westerschelde- monding zou er op de Vlakte van de Raan, een grote zandplaat, voor 3 4 miljard gulden een (Advertentie) Deze kalebas, de Turkse muts, staat met haar felle kleuren, zowel binnen als buiten, zeer decoratief. 0 minimaal 15 cm. Van 5.95 voor vliegveld met twee landingsba nen en aanverwante gebouwen kunnen verschijnen. Daarmee wordt luchthaven Schiphol ont last, 'maar wat veel belangrij ker voor de economie van Vlis singen en heel Zeeland is, is dat er een koppeling komt tussen zee- en luchtvaart.' Volgens Meijers onderzoekt een ingenieursbureau op eigen ini tiatief momenteel wat de moge lijkheden zijn voor een vlieg veld op de zandplaat. „We zitten met een gigantisch opslagpro bleem van zand dat vrijkomt bij het baggeren van de Wester schelde. Die baggerspecie kan gestort worden op die plaat. Zo vang je twee vliegen in een klap. Ik spreek over een oppervlakte in de orde van grootte van drie- a vierhonderd hectare." De Vlakte van de Raan is on langs als tweede keus aangewe zen als proefproject voor een windmolenpark. Eerste keus is een locatie voor de kust van IJmuiden. „Windmolens leve ren weinig economisch voordeel op voor Vlissingen en Zeeland. Ik ben geen voorstander van zo'n groot windmolenpark op die plaats." Brandpunt De wethouder rekent voor dat Vlissingen een economisch brandpunt kan worden. „Op het land hebben we de A58 die tot het Veerplein loopt. Daar kan een verbinding met het eiland komen. Tegelijkertijd krijgt on ze haven een stevige impuls." Als voorzitter van de visserij vereniging Helpt Elkanders Lasten weet hij dat hij zich met deze uitspraken op glad ijs be geeft. „Het idee is realiseerbaar. Maar de effecten op de visserij moeten natuurlijk grondig on derzocht worden." Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat hebben ze nog niet eerder van een project in de Westerscheldemonding ge hoord. T. van Wijk: „Drie gebie den zijn onderzocht: de Maas vlakte, Flevoland en een locatie in zee voor de Hollandse kust. Voor het einde van het jaar zal naar mijn weten één van die drie locaties aangewezen worden om de aanvullende luchthaven van Schiphol te worden." WASHINGTON - In een onderzoek van een onaf hankelijk bureau, ver richt in 85 landen, komt Denemarken naar voren als het minst corrupte land. Nederland staat op de achtste plaats. Duitsland is 15de, de Ver enigde Staten 17de, en België 28ste. Kameroen staat onderaan. Het onderzoek door een Berlijns instituut, waar van het resultaat gisteren werd vrijgegeven, is geba seerd op de ervaringen van zakenlieden. AP Advertentie Advertentie Koopavond: vrijdag tot 20.45 Zaterdag a.s. PLOEGWEDSTRIJD Zeeuwse trekpaarden, bij Intratuin KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. l van ROC West-E Vandaag van 18.30 tot 21.00 uur Ringersweg 14 - Bergen op Zoom Telefoon 0164-242550 Kies techniek! Kies Markiezaat! Keuze uit 6 soorten variërend van heerlijk geurend, zilvergrijs blad, groen blad of bloeiers. Prachtig op balkon, terras of in de tuin. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland en België hebben besloten samen te werken om de belastingvlucht te bestrij den. De Belgische belastingdienst ioet daartoe onderzoek naar Nederlanders die zich om fisca le redenen in België hebben ge vestigd. Dat heeft de Belgische minister Viseur gisteren in Den Haag beloofd tijdens een ge sprek met zijn Nederlandse col lega Zalm en staatssecretaris Vermeend. Het gaat vooral om Nederlan ders die hun in eigen land opge bouwde pensioen in België in casseren. In Nederland zouden zij daarover belasting moeten betalen, in België is dat persioen raak onbelast. De ministeries beschikken over een lijst van enige honderden nensen die zo zouden hebben ;ehandeld. Door dit oneigenlijk jebruik van de regels is de Ne- lerlandse fiscus sinds 1995 ruim 100 miljoen gulden misge lopen. Het onderzoek van de Belgische belastingdienst heeft tot doel zo veel mogelijk van dat bedrag alsnog in de Nederland se schatkist te brengen. Zalm en Vermeend waren zeer tevreden over de toezegging van Viseur. Nederland begon al in juni met onderzoek naar belas tingvlucht. Vermeend gaf de be lastinginspecteurs toen de op dracht om pensioenvermogens die met een truc naar het buiten land zijn overgeheveld met 60 procent te belasten. Dat is het hoogst mogelijke tarief. De aan slag geldt voor de belastingont duikers en de pensioenverzeke raars, die de constructie hebben bedacht. De meeste mensen die een pen sioen hebben, laten dat jaarlijks uitbetalen. Meer vermogende gepensioneerden proberen dat kapitaal in een keer op te kopen. Gezien de belastingaanslag waarmee dit gepaard'gaat, is dat in Nederland erg duur. In het buitenland geldt doorgaans een veel lager tarief. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1