PZC'krulle.batè tL, Miljoenenschade op Antillen Bloedige maandag op beurs Mijnenduikers in het Haringvliet 4 WEKEN Rampenfonds keert voorlopig niet uit aan particulieren 20; 12' Atlete Florence Griffith-Joyner (38) overleden Orkaan Georges houdt flink huis op Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba Ziekenfondsgrens omhoog Stichting Horeca Onderwijs Republikeinen zwijgen nog over Clinton-tapes Politie vindt drie lijken in huisje op vakantiepark Fikse ruzie in Duitse coalitie Dijkversterking op schema 11 Jimenez zegeviert in Vuelta VOOR 15,00 JA, ik wil: 241e jaargang no. 226 dinsdag 22 september 1998 losse nummers 1,75 Vrij zonnig Vrij zonnig, maar in de ochtend enkele mistbanken. Zwakke tot matige 0N0- wind. Middagtemperatuur rond 20 graden. PZC Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen MISSION VIE JO - Florence Griffith-Joyner, winnares van drie gouden medailles op de Olympische Spelen van 1988, is maandag in haar Califomi- sche huis in Laguna Beach overleden aan een hartaanval. Ze was 38 jaar. 'Flo-Jo' viel niet alleen op door haar duizelingwekkende snel heid, maar ook door haar vijftien centimeter lange, in vurige kleuren geverfde nagels en ook door haar kleurrijke kleding. Griffith-Joyner heeft nog al tijd de - onaantastbaar lijken de - wereldrecords op de hon derd en tweehonderd meter in handen. Tijdens de kwalificatiewed strijden voor de Olympische Spelen in 1988 legde ze de hon derd meter af in 10,49 secon den. Sindsdien kwam niemand ook maar in de buurt van die tijd. In Seoul zette ze in de Olympi sche finales op de tweehonderd meter een tijd van 21,34 op de klokken. De afgelopen tien jaar is nie mand erin geslaagd onder de 21,70 te lopen. AP/ANP Zie ook pagina 19 doorOtti Thomas WILLEMSTAD - De or kaan Georges heeft op Sint Maarten voor miljoe nen guldens schade aan gericht. De nabij gelegen eilanden Saba en Sint Eu statius zijn mogelijk nog zwaarder getroffen, maar details ontbraken de afge lopen nacht, omdat de te lefoonverbindingen ver broken waren. Gedeputeerde (wethouder) Ed gar Lynch maakte gistermiddag per auto een inspectietocht over Sint Maarten, dat evenals Saba en Sint Eustatius tot de Neder landse Antillen behoort. Vol gens hem is de schade op het ei- iand zeker enkele miljoenen. ,Ik heb nu drie wijken bekeken. Veel elektriciteitsmasten zijn omgewaaid en daken zijn van huizen afgewaaid". Over per soonlijk letsel was gisteravond nog niets bekend. In 1995 vielen er twee doden en tientallen ge wonden tijdens orkaan Luis. Op Sint Maarten hield Georges vooral huis in de dorpjes Cole Bay, Simpson Bay en Sucre Gar den. Het oog van de orkaan pas seerde het eiland aan de zuid kant. Daarna trok het recht over Saba en Sint Eustatius. Georges, die voor hij de Boven windse Eilanden bereikte al wat in kracht was afgenomen, had nog altijd windsnelheden van rond 160 kilometer per uur en was daarmee een orkaan in de tweede categorie. Op Saba is volgens de Regeringsvoorlich tingsdienst het dak van het zie kenhuis weggewaaid. Nadat de zieken naar een verzorgingste huis waren overgebracht, sneu velde ook daar het dak. Ook op Sint Eustatius werden daken van gebouwen afgerukt. Plunderingen Er waren gisteren tegenstrijdige berichten over het plunderen van winkels op Sint Maarten. Lex Stroper van het Holland House Beach Hotel meldde dat er supermarkten geplunderd werden. „Ze nemen een pick-up en rijden door de stromende re gen naar de supermarkt". Frank Mingo, de Antilliaanse minister van Financiën, verklaarde ech ter dat het om slechts een inci dentele diefstal ging. Militairen die dit weekeinde op het eiland zijn aangekomen, moeten plun deringen voorkomen. De bevolking van de Boven windse Eilanden Sint Maarten (36.000 inwoners), Sint Eustati us (2600) en Saba (1400) was van onze redactie buitenland WASHINGTON - Republikein se politici hielden zich gisteren angstvallig stil na de uitzending van Clintons getuigenis op 17 augustus voor de grand jury. Ze wachten op de reactie van het Amerikaanse publiek op de vi deobanden. Van Europese poli tici kreeg Clinton steunbetui gingen. De Duitse bondkanselier Kohl herhaalde maandag nog eens dat de hele inbreuk op Clintons privéleven hem 'doet kotsen'. De Franse premier Jospin riep op tot meer respect voor presi dent Clinton. Zijn Britse collega Tony Blair benadrukte dat hij Clinton steunt. Op de CNN-Internetsite blijkt uit een peiling onder bezoekers van de site dat 43 procent van de kijkers een minder gunstige me ning over Clinton had dan voor de uitzending. Daarentegen oordeelt 29 procent gunstiger over de president en 28 procent is niet van mening veranderd. AMSTELVEEN - De Ziekenfondsraad zal minister Borst (Volksgezondheid) adviseren de loongrens voor het zieken fonds volgend jaar te verhogen met 3,25 procent. Voor werknemers tot 65 komt de grens dan te liggen op 64.300 gulden bruto per jaar. (nu 62.200). De inkomensgrens voor particulierverzekerde65-plussers die kiezen voor het zieken fonds, wordt vastgesteld op 40.900 gulden. De minister van VWS stelt ieder jaar de nieuwe grens vast. Zij volgt nagenoeg altijd het advies van de Ziekenfondsraad. ANP (Advertentie) CURSUS AOV/hov CURSUS CAFÉBEDRIJF/SOCIALE HYGIËNE Binnenkort starten er tursussen in meer dan 80 steden. Het examen is 28 januari. Lagere school ais vooropleiding is voldoende. Men kan zich nog aanmelden. CURSUS CAFÉBEDRIJF De meest populaire opleiding voor de horeco. Mei het diploma is men vakoekwoom in voldoet men oan de verplichte eis; Sociale Hygiëne. Inclusief gratis videofilm CURSUS SOCIALE HYGIËNE Een cursus volgens de verplichte eis, waaraan olie leiding gevenden en ondernemers moeten voldoen. Inclusief gratis mmi'.'it CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Deze cursus leidt op voor het nieuwe diploma Restaurantbedrijf inclusief de cursus Hygienecode/ HACCP De cursussen zijn zowel mondeling als schriftelijk te volgen! ERKEND CURSUS H0RECAP0RTIER Deze cursus leidt op voor hel nieuwe verplichte diplomo Horeocoportier. Inclusief grote videofilm. Voor gratis brochure of oonmelden, SHO Bredo: TT 076 - 5 71 00 78 (24 uur per dog) Termijnbetaling en subsidie tot 100% mogelijk. goed voorbereid op de orkaan. Al eind vorige week begonnen de bewoners met het dichttim meren van hun huizen en het verwijderen van losliggend ma teriaal in straten en tuinen. Hulpverleners hadden hotels en scholen als schuilplaatsen inge richt. Deze zijn met name be- NAVO-duikers in actie op het Haringvliet. foto Ed Oudenaarden/ANP Het Witte Huis verklaarde gis teren dat de videoband met Clintons getuigenis over de zaak-Monica Lewinsky aan toont dat zijn gedrag 'geen re den is voor impeachment'. De vier uur durende opname toont een gespannen, maar be heerste Clinton, die weigert in te gaan op de details van zijn 'on gepaste intieme relatie' met Mo nica Lewinsky. Hij las een korte verklaring voor waarin hij aan gaf dat hij niet zou ingaan op gedetailleerde vragen over sek suele handelingen. Dit uit over wegingen van privacy. Maar hij kreeg een stortvloed aan intie me vragen over zich uitgestort. Enkele malen koos hij de aan val. Zonder al te veel emotie toonde hij zijn onbegrip voor 'het vier jaar durende, veertig miljoen dollar kostende onder zoek dat nu uitmondt in een dis cussie over de definitie van het woord seks'. Hij toonde affectie voor Monica Lewinsky. ANP/GPD zie ook pagina 2 van onze redactie binnenland HELLEVOETSLUIS - Onder de naam 'Sandy Beach' proberen 58 marinedui- kers uit 5 NAVO-landen deze week in het Haringvliet de kunst van het ruimen van explosieven onder de knie te krijgen. De oefening moet een bijdrage leveren aan het voorbereiden van duikteams op het werken in zeer ondiep water nabij de kustlijn. Naast^Iederlandse mariniers doen Fran se, Turkse, Belgische en Duitse duikers mee aan de oefening. Voorts is een mari nier uit het niet-Navoland Zweden uitge nodigd. De Amerikanen lieten verstek gaan omdat na de aanslagen op twee am bassades al hun bomexperts zijn terugge roepen. Het Haringvliet geldt als 'nagenoeg ideaal oefengebied' omdat er nauwelijks stro ming en golfslag is en de bodem zeer ge schikt wordt geacht voor mijnenbestrij- ding. Daarnaast is het zicht onder water normaal gesproken redelijk. Maar door dat er vorige week massaal overtollig re genwater in het Haringvliet is geloosd, is het zicht nu echter gereduceerd tot bijna nul. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - De koersen op Beursplein 5 gingen gisteren zo zwaar onderuit dat gesproken werd van een slachting. De AEX eindigde zwaar gehavend met een verlies van 56,95 punten op 902,62, ofwel bijna 6 procent la ger. Aanleiding van de onrust was de onzekerheid over de toestand van de Japanse banken. Ook de forse winstwaarschuwing van Philips speelde mee bij de koersval. De aandelenhandel in Amster dam werd gistermiddag een kwartier stilgelegd. Een snelle koersdaling even na drie uur was hiervoor de reden. De be langrijkste graadmeter AEX was toen meer dan 5 procent ge daald ten opzichte van de openingsstand. Handelaren spraken van een 'bloedige maandag', maar niet van een beurskrach. Philips De slechte beursdag en een lage re winstverwachting troffen Philips zwaar. Op basis van de slotkoersen van vrijdagmiddag en gisteren werd het concern in één dag 6,3 miljard minder waard. Gisteren was er aan het sloteenmin van 17 op 82,of wel een achteruitgang van ruim 17 procent. Aan het eind van de turbulente maandag was de beurswaarde van Philips 30 miljard, terwijl het concern nog met een waarde van 36,3 mil jard het weekeinde in ging. Op 15 mei bereikte het Philips-aan- deel het recordniveau van 204,30. Toen bedroeg de beurswaarde 74,9 miljard. De effectenbeurs in New York sloot gisteren af met een kleine winst. Beleggers waren opge lucht dat de schade van presi- Het was gisteren een drukte van belang op de optiebeurs. dent Clintons getuigenis mee lijkt te vallen. Het onvermogen van Japanse beleidsmakers om het kwakkelende bankensys- teem te saneren bleef echter ook daar zorgen baren. De Dow Jo- nes-index sloot met een be scheiden winst van 37,59 pun ten (0,47 procent) op 7933,25. De Dow maakte in de loop van de dag forse sprongen. Aan het begin ging de index pijlsnel om laag tot een maximaal verlies van 184 punten (ruim 2,3 pro cent). Toen Clinton geen al te ra re bokkensprongen bleek te ma- foto Phil Nijhuis/GPD kenvolgde een stevig herstel tot maximaal bijna vijftig punten boven het slot van vrijdag. Dat niveau kon de Dow Jones niet vasthouden, onder meer door verliezen op beurzen elders in de wereld. KRF/ANP zie ook pagina 7 OVERLOON - De politie heeft gisterenmiddag in een huisje in een bungalowpark in Overloon (Noord-Brabant) drie lijken gevonden. De po litie vermoedt dat twee van de slachtoffers, een vrouw en een kind om het leven zijn gebracht door het derde slachtoffer, een man. Die zou na zijn daad zelfmoord hebben gepleegd. De politie wilde gisteravond nog niets zeggen over de identiteit van de slachtoffers en de ma nier waarop ze om het leven zijn gekomen. ,.De identiteit hebben we nog maar pas kunnen vaststellen, we zijn nu bezig de familie in te lichten", aldus een woordvoerster Schoonmakers alarmeerden rond het middag uur de politie. De familie had het huisje om half elf moeten verlaten maar had zich niet afge meld bij de x-eceptie. De schoonmakers konden met een duplicaatsleutel niet naar binnen om dat de sleutel aan de binnenkant in het slot stak. Daarop besloten ze de politie te waar schuwen. ANP Tussen de Duitse rege ringspartijen is flinke ru zie uitgebroken. De CSU, zusterpartij van Kohls CDU, dreigt de coalitie op te blazen als de liberale partner FDP blijft ijveren voor de Duitse nationali teit voor buitenlanders die al vijf jaar in Duits land verblijven maar ook hun eigen natio naliteit willen r* behouden. doeld voor het groot aantal ille gale daklozen en mensen met bouwvallige huizen. GPD De versterking van de Zeeuwse zeeweringen ligt op schema. Het tweede seizoen van dijkwerken loopt ten einde. Al het werk is gebeurd, alleen bij Walsoorden moet de aan leg van een onderhoudsweg tot het voorjaar wach ten, maar dat maakt voor de veiligheid niets uit. In de Ronde van Spanje won José Maria Jimenez gisteren zijn vierde etappe. De Spaanse wielrenner kwam na een bergetap pe over 144 kilometer alleen op de top van de Laguna Negra de Neila in Burgos aan. Jimenez had in de zestiende etappe een voorsprong van 33 seconden op de Fransman Laurent Jalabert en de Spanjaard Fernando Escar- 1 Cl tin. feiten en meningen; 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financien en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De particulieren die schade hebben geleden door de wateroverlast van vorige week, hoeven (voorlopig) niet op steun van het Nationaal Rampenfonds te rekenen. Het bestuur van het fonds heeft maandag besloten te wachten tot de regering bekend maakt welke financiële regelingen zij in petto heeft. De verwachting is dat die morgen, woensdag, openbaar worden gemaakt. In 1995,nadebijna-watersnood in het grote rivierengebied, kwam het Nationaal Rampen fonds wel in actie. Het Rijk ver goedde de schade bij bedrijven. Het fonds stelde particulieren schadeloos voor het verlies van huisraad of schade aan wonin gen. Het geld voor die steun, tachtig miljoen gulden, was bij eengebracht met een nationale inzamelingsactie. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds vindt dat de bij- na-watersnood van 1995 en de recente wateroverlast niet ver gelijkbaar zijn. Het getroffen gebied is kleiner. En verzeke ringsmaatschappijen stellen zich soepeler op tegenover klan ten die een inboedel- of brand verzekeringspolis hebben met een dekking voor waterschade. Bij het Nationaal Rampenfonds bestaat de indruk dat de rege ring deze keer ook particulieren tegemoet wil komen. „Het mi nisterie van Binnenlandse Za ken is bezig het rampgebied vast te stellen aan de hand van gege vens van de waterschappen en het KNMI", weet woordvoerster Patricia Gerrits van het ram penfonds. „Woensdag worden de schaderegelingen bekend ge maakt, zo is de bedoeling. Wij houden scherp in de gaten hoe die eruit zien en of er alsnog een rol voor het Rampenfonds is weggelegd." Het in 1995 ingeza melde geld is op. Het fonds heeft met direct financiële middelen besthikbaar „Voor een natio nale actie is het feitelijk te laat", onderkent Gerrits, „maar we kunnen desnoods andere kana len aanboren." Voor werknemers in de land bouw die door de wateroverlast tijdelijk zonder werk zitten, is een speciale regeling van de Werkloosheidswet (WW) van kracht verklaard. De uitvoeren de instantie van sociale zeker heidswetten in onder meer de landbouwsector, de GUO Uit voeringsinstelling, heeft dit be sloten om de getroffen bedrijven te steunen. Anders moet het loon gewoon worden doorbe taald. Werkgevers kunnen zich rechtstreeks telefonisch tot de GUO Uitvoeringsinstelling wenden: 0800-0230492. Aan vragen voor 'nood-WW' worden met voorrang behandeld. zie ook pagina 15 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1