PZC zeeland Schoolhoofden balen van baan Smakelijke uitleg van jonge boeren Parijs-Amsterdam per fietsraket Steeds meer directeuren gaan liever weer voor de klas staan Inbraak in huis Weinig bezoekers op dag van schaapskudde Brede roep om sluiten kering bij waterhinder Water weer op normale peil Ter Weel mikt op Schildersprijs Brand in Thools bedrijf Politie pakt herrieschoppers aan Man overleden bij zwemtherapie Maij vindt dat aanleg N57 moet doorgaan Drankrijders betrapt in Middelburg zeeuwse almanak Ram maandag 21 september 1998 door Edith Ramakers [RIJSWIJK- Steeds vaker kiezen {hooldirecteuren in het basis- ïderwijs er voor om weer als erkraeht voor de groep te aan. Honderd van de in totaal rOO directeuren hebben zich ïlangs uit die functie terugge- okken. Dat maakte de Alge- ene Vereniging Schoolleiders k.VS) zaterdag bekend. De erkdruk van schooldirecteu- n is de laatste jaren enorm toe- momen. Zeeuwse schooldirecteuren be unen dat het takenpakket de -laatste jaren niet alleen fors is gegroeid, maar dat er ook ma nagementcapaciteiten van het hoofd van de school worden ver wacht. „En daar moet je maar tegen kunnen. Veel directeuren wensen geen regelaar te zijn en stoppen ermee", reageert Wilco van Noort, directeur van de Prins Beatrixschool in Goes. Van Noort zegt tot de club direc teuren te behoren die van afwis seling houdt. Die het niet erg vindt om twee dagen per week es te geven aan wisselende jroepen en verantwoordelijk te jijn voor personele en financiële zaken. „Maar er is een groep die het vak gekozen heeft om les te geven. Die hoor ik zeggen: Wat heb ik nu nog? Ik heb al weken geen kind meer gezien. Dat is een groot probleem Centenkwestie „In 1985 zijn er ook veel school directeuren gestopt", vervolgt hij. „Toen werd de Wet op het basisonderwijs doorgevoerd. Er kwam onderwijs in een doorlo pende lijn van vier- tot twaalf jarigen. Nu dreigt er iets anders. Het is een ordinaire centen kwestie. Het ministerie heeft ja- VLISSINGEN - In een woning aan de Dr. Gallandatstraat in Vlissingen is zaterdagmiddag tussen twaalf uur en half drie ingebroken. Vermoedelijk is de insluiper binnengekomen via de voor deur, die niet op het nachtslot zat. Een videorecorder, tele foon, autoradio en sieraden werden vermist. renlang de begroting van het onderwijs overschreden. Dat moet voorbij zijn, wordt ge steld. Wij, de schooldirectie, krijgen het geld, waarmee we slim moeten omgaan. Als we te kort komen, hebben wij nu een probleem, niet het ministerie." Intussen wordt de werkdruk ook groter, omdat een groter aantal kinderen dan vroeger ernstige sociale problemen heeft. „Ook veel leerkrachten lopen op hun tenen.Dat kan ook niet eeuwig doorgaan." Zijn collega Aad Ketting, direc teur van de Sprong in Koude- kerke, herkent de problemen. „Schooldirecteuren moeten functioneringsgesprekken voe ren, een financiële administra tie bijhouden, kwaliteitsverbe tering doorvoeren en ook nog een paar dagen per week lesge ven. Dat zijn taken die we ons eigen hebben moeten maken. Met andere schooldirecteuren op Walcheren hebben we regel matig overleg over deze proble matiek." Onrust Ketting, directeur van een school van 175 leerlingen, kan zich twee dagen per week met managementtaken bezighou den. De overige dagen staat hij voor de klas. „Als een andere le raar ADV heeft, val ik in. Directeuren worden tijdens het lesgeven nogal eens weggeroe pen. Een vaste groep zou te veel van die onrust lijden. „Eigenlijk zou ik mijn handen meer vrij moeten hebben voor de leiding gevende taken. Maar dat is fi nancieel onmogelijk." Voorzitter T. Duif van de AVS liet weten dat een gemiddelde schooldirecteur zijn eigen se cretaresse, schoolconciërge en doorgever van allerlei vernieu wingen op school is. „Het gaat dan bijvoorbeeld om klassen verkleining, kwaliteitsverbete ring en computeronderwijs", somt hij op. Tegen een extra be loning van een paar honderd gulden moeten zij hun allround zijn. Om de exacte omvang van het probleem in kaart te brengen, opent de vereniging morgen een crisislijn voor schoolleiders. Staatssecretaris Adelmund zal binnenkort gesprekken voeren met de AVS. Ook de leden van de muziekvereniging die het landbouwontbij t opvrolijkte, konden even later aanschuiven. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het imago van de boer kan na trieste gebeurtenissen als de var kenspest en de gekke-koeienziekte wel een opkikker gebruiken. Dat vonden de jonge boeren, verenigd in het Agrarisch Jongeren Kontakt. Zij willen meer in gesprek met de mensen komen en zetten een Nationaal Ont bijt op. Ongeveer vijftien steden, waaron der Middelburg, deden er aan mee. Johan Kodde, jonge Arnemuidse boer en een van de organisatoren, schoof zaterdag ochtend bij de gasten aan tafel. Op het Ab dijplein was een grote tent weggezet, waar ongeveer 150 vroege gasten van een ontbijt genoten. Hij probeerde duidelijk te maken, wat het werken 'in de natuur' inhoudt. „Als j e melkveehouder bent, dan moet j e echt van koeien houden. Anders haal je het niet in dit vak. Natuurlijk probeer je een hoge produc tie melk te halen, maar je wilt zeker ook het beste voor de koe én het milieu." Dat hij en zijn collega's rekening houden met het milieu, legde hij uit aan de hand van de veranderende werkwijze van de oudere en jongere boer. Met behulp van computer programma's kan er voor elke koe afzonder- lijk worden befekend hoeveel ruwvoer, krachtvoer en mineralen zij nodig heeft. „Boeren deden dat vroeger veel meer op ge voel. We hoeven nu niet meer op ons gevoel te rekenen, maar stoppen de informatie in de computer. Met als doel het mineralenver lies, zoals stikstof dat schadelijk voor het milieu kan zijn, te beperken. Tegelijkertijd voeren we nooit meer te veel." Uitnodigingen De meeste gasten aan de lange tafels waren persoonlijk door de jongeren uitgenodigd. Een lid van de werkgroep kreeg het idee om die Middelburgers te benaderen die in een straat met een agrarische betekenis wonen. „Zoals de Koestraat. Koepoortstraat, Gort- straat. Daarnaast hebben we enkele vip's uitgenodigd." Maar sommigen kwamen ook uit 'eigen nieuwsgierigheid' op het ontbijt afZoals de familie Wierda uit Middelburg. „Ik las hier over in de krant. Ik wil wel eens met die jon gens praten. We fietsen veel in de omgeving en dan zie ik die boeren altijd maar werken. Ik kan ze dan niet aanschieten voor een praatje. Ik heb eigenlijk een beetje te doen met de jonge boeren. Die weten zoveel af van moderne én duurzame bedrijfsvoering, van hun beesten of hun akkersmaar ze heb ben het niet gemakkelijk. De grondprijs is heel hoog, ze hebben zich aan strenge regels van het Rijk te houden. Heel veel van hen voelen zich gedwongen om te emigreren. En dat is toch eigenlijk weer jammer." door Marco van Barneveld HEINKENSZAND - Het weer was niet echt fraai en de op komst was met zo'n twintig mensen vrij gering, maar toch was het zaterdag een 'prima tijdens de Dag van de Zeeuwse Schaapskudde te Heinkenszand. „Twintig man is niet echt veel natuurlijk", zei C. ■'de Jonge, een van de vrijwilli gers. „Maar de sfeer was prima "en de reacties waren heel goed. f|j Het was dus al met al een ge slaagde happening. En vrijdag is er bovendien nog een open Dan is het weer hopelijk foeter." De bezoekers konden zaterdag vanaf één uur terecht bij het in focentrum van de Schaapskooi, aan de Nieuwkamerseweg bij Heinkenszand. Daar kregen zij eerst een korte inleiding over de ■wijze waarop het in en rond de ■schaapskooi werkt. Vervolgens "stond een rondleiding in »de schaapskooi op het programma, evenals een videopresentatie. Daarna, om drie uur, konden be zoekers ofwel een fietstocht ma ken ofwel een wandeling. In bei de gevallen ging een gids mee. Komende vrijdag, 25 septem ber, is het programma hetzelfde. De Dag van de Zeeuwse Schaapskudde wordt georgani seerd in het kader van een lan delijke actie, de Week van het Platteland. De stichting Zeeuwse Schaaps kudde heeft als doel een kudde in stand te houden. Het gaat om Suffolkschapen, te herkennen aan hun zwarte kop en dito ge kleurde poten. De kudde heeft een belangrijke taak bij de in standhouding van de flora en fauna in het bloemdijkengebied te Borsele. Snelgroeiende gras sen en kruiden worden door de dieren weggevreten, waardoor bijzondere en kwetsbare plan ten de kans krijgen zich te ont wikkelen. foto Willem Mieras f door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De stormvloedkering moet in de toekomst ook worden gesloten als door extreme regenval lan derijen onderlopen en het nodig is het water snel weg te pompen. Dat vinden niet alleen de Schouwen-Duivelandse boe ren, ook mr. J. J. P M. Assel- bergs van Schouwen-Duive- land, de WD-raadsfractie en het waterschap Zeeuwse Eilan den pleiten ervoor. Vorige week werd de kering twee keer gesloten om het weg pompen van het water van de drijfnatte Schouwse landerijen te vergemakkelijken. In de toe komst moet dat automatisch ge beuren, vinden steeds meel mensenDijkgraaf W. A Gosse- laar van Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft in de praktijk er varen dat het sluiten van de ke ring daarbij 'uitstekend werkt. Het verhoogt de pompcapaci- teit van de gemalen met bijna tien procent. „Dat is beter dan alle extra pompen bij elkaar", merkte Gosselaar zaterdag op tijdens een 'crisisvergadering' van Agrarisch Schouwen-Dui- veland in Brouwershaven. De dijkgraaf wil minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat vragen het sluitregime van de kering aan te passen. zie ook pagina 10 door Rolf Bosboom AMSTERDAM - Parijs-Am sterdam. Vijfhonderd kilome ter fietsen, in één nacht. Gek kenwerk, vinden velen, en ligfietsenbouwer Derk Thijs uit Middelburg denkt er eigen lij k niet anders over. Toch doet hij het, omdat records er zijn om gebroken te worden en om te laten zien dat zijn nieuwste uitvinding, de snek, echt werkt. Zelf legde hij de af stand in 1995 af in 15 uur en 30 minuten. Het record is van Theo van Andel: 14 uur en 58 minuten. Logboek van een uit puttingsslag, voor zowel fiet ser als zijn volgers. Eurodisneyzaterdag 18.00 uur. Terwijl Mickey Mouse zijn gasten uitwuift, kleedt Derk Thijs zich om. Zijn roei- fiets - voortbewogen door een trekkende beweging van de armen en een duwende bewe ging van de benen - is gehuld in een aërodynamische kuip. Nog net te zien is de snek, een alu minium kegelvorm die in plaats van de tandwielset is gemonteerd. De ketting heeft het veld geruimd voor een staaldraad, die bij elke roeibe weging wordt afgewikkeld langs de schroefdraad van de snek. De weersomstandighe den zijn vandaag gunstig. Derk is 'un peu nerveux'. Villenoy, 18.25 uur. Ondanks het drukke verkeer probeert hij in zijn ritme te komen. Een wagen van sponsor Delta Nutsbedrijven, met geel zwaailicht, en een tweede auto schermen hem af. Stoplichten worden zoveel mogelijk gene geerd. Het is voortdurend heu vel-op heuvel-af. In de afda ling gaat het soms tot boven de tachtig kilometer per uur. Mensen langs de kant kijken soms met openvallende mon den van verbazing naar de wonderlijke twee wieier. Sym pathisanten claxonneren luid of applaudisseren enthousiast in de berm. Soissons, 20.15 uur. De duis ternis dekt het Franse land langzaam liefdevol toe. „Het gaat goed", schreeuwt Derk in het voorbijgaan. Het tempo van de eenzame fietser over de eindeloze route national is strak, al ishet net iets onder de gehoopte veertig kilometer per uur. Elke drie kwartier krijgt Derk een nieuwe bidon met •vloeibare voeding aangereikt Al rijdend monteren de bege leiders op de kuip een kop lamp, die elke twee uur moet worden vervangen. Het ledi- De roeifietser en zijn begeleiders direct na aankomst in Amsterdam: van links naar rechts Jacco Kievit, Huub Ubben, Arnold Parre, Derk Thijs, Bernadette Zevenhuizen en Henk Joziasse. foto Emiel van Lint gen van de blaas gebeurt ge woon op de fiets, bij voorkeur ineen afdaling. Louvruil, 23.35 uur. De teller wijst 209 kilometer aan. „Die bergjes halen het gemiddelde naar beneden", weet Derk, maar hij wil zich niet forceren. Bovendien speelt misselijk heid hem parten. Water, veel water wil hij nu hebben. Toch oogt hij nog fit. Dertien kilo meter verderop ligt de grens met België, die om midder nacht wordt bereikt. Knelpunt Brussel, 1.35 uur. Het gevrees de knelpunt, na 285 kilometer, valt mee. Derk heeft de weg zorgvuldig verkend en stuurt zijn fiets zonder problemen door de mistige stad. Terwijl de volgers regelmatig worden opgehouden, suist de 'sigaar' langs alles en iedereen heen Mechelen, 2.10 uur. Ingeseinde agenten houden de Delta-bus staande, terwijl Derk en de tweede wagen ontglippen. De dienders maken duidelijk dat voortdurend door rood rijden en het verboden gebruik van een geel zwaailicht niet dooi de beugel kunnen. De bus, zeggen ze dreigend, wordt in beslag genomen en de inzit tenden wacht het 'cachot'. Be taling van vijfhonderd gulden doet wonderen Strijbeek, 4.10 uur. Na 376 ki lometer terug op Nederlandse bodem. Het gele zwaailicht mag weer aan. Rond Breda zorgen omleidingen voor wan hopige speurtochten in duiste re, ondoorgrondelijke nieuw bouwwijken Even later, in Raamsdonksveer, is opeens de weg opengebroken. Derk aar zelt geen moment en kiest het voetpad. De volgers moeten een andere route zoeken. Pas bij het pontje van Schoonho ven, dat speciaal voor de roei fietser aan de goede kant blijft wachten, is de groep even na zessen weer bij elkaar. Nieuwkoop. 7.05 uur. Derk ruikt de finish en voelt dat het gaat lukken. Een tegemoetko mende motoragente op een weg die verboden is voor fiet sers, dreigt roet in het eten te gooien. Zij maakt- rechtsom keert en de zenuwen bij de vol gers slaan toe. Ze zal to'ch met...'' In plaats van een don derpreek te geven blijkt ze de groep juist te willen aanmoe digen Amsterdam, 7.58 uur Na 13 uur. 53 minuten en 38 secon den bereikt Derk het Hilton Hotel, de afgesproken aan komstplaats. Bijna veertien uur heeft hij onafgebroken ge fietst en het doel is bereikt: het record is met ruim een uur ver beterd. „En de snek heeft daar zeker een bijdrage aan gele verd." Drie kwartier en een douche later kondigt hij, tot verbazing van alle volgers, zijn volgende uitdaging aan: een aanval op het 24-uurs re cord. GOES - Het water op de Bevelanden en Tholen heeft overal weer zijn normale peil bereikt. Zoals het waterschap vrijdag verwachtte, was het water gisteren overal gedaald tot het winterpeil. Extra pompen waren gisteren nergens meer te vinden. „We hebben alles weer onder controle", zei een woordvoerder van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Vrijdag zette de verbetering van de situatie op Tholen snel in. Daar schakelde de brandweer toen al pompen uit Pas giste ren echter was er geen enkele extra pomp meer in gebruik. De Thoolse burgemeester H. A van der Munnik meldde gisteren ook dat de stituatie is gestabiliseerd „Mensen zijn de rommel aan het opruimen en op veel plekken zie je ze bijvoorbeeld de tuinen weer fatsoeneren. Het is ineens weer een stuk rustiger na een zeer hectische week Dat is wel even wennen ja." GOES - Het Goese verzorgingshuis Ter Weel is een van de negen gebouwen in Nederland die zijn genomineerd voor de Nationale Schildersprijs, een vakprijs voor 'esthetisch en functioneel schilderswerk'. Een jury heeft dat na drie selec tierondes en diverse schildertechnische controles bekendge maakt. In totaal waren er 77 inzendingen, Behalve het in geel en blauw uitgevoerde nieuwe gebouw van Ter Weel zijn onder meer een parkeergarage van een winkelcentrum in Nijmegen, een kapel in Oudenbosch en een kantoorgebouw in Den Haag genomineerd. De winnaar wordt op 10 november bekendge maakt in het Nederlands Congres Centrum in Den Haag. De Nationale Schildersprijs is ingesteld door het Bedrijfschap Schildersbedrijf en bestaat uit een kunstwerk van M. Röling. THOLEN - De brandweer van Tholen heeft zaterdagmiddag een brand in een kunststofverwerkend bedrijf in Tholen-stad geblust. Rond twaalf uur was daar in een bakoven brand ont staan. Personeel heeft tevergeefs getracht het vuur te doven De brandweer had het vuur snel onder controle, waardoor de schade beperkt bleef tot de oven. Van persoonlijk letsel was geen sprake. De brand is vermoedelijk uitgebroken door een fout tijdens onderhoudswerkzaamheden die zaterdag werden uitge voerd. De hoogte van de schade is nog niet bekend. VLISSINGEN - In de nacht van zaterdag op zondag stuitten twee surveillerende politieagenten rond vier uur op een luid ruchtige groep jongeren. Zij mishandelden een onbekend ge bleven jongeman. De groep richtte zich vervolgens tegen de agenten, die de hulp van collega's inriepen. Onder meer met de hulp van een politiehond werd de groep verspreid. Een ze- ventien- en een negentienjarige Vlissinger. zijn aangehouden en later weer vrijgelaten. Bijna twee uur later werd om politieassistentie gevraagd in de buurt van een horecagelegenheid in de Walstraat in Vlissin gen. Enkele klanten hadden op straat onenigheid gekregen. De dreiging van een vechtpartij hing inde lucht. Doorpolitie- bemiddeling werd de rust hersteld. MIDDELHARNIS - In de verpleeginrichting Hernesseroord in Middelharnis is vrijdagmiddag een 48-jarige meervoudig gehandicapte man overleden. Dat gebeurde tijdens de zwem therapie. De man werd snel uit het water gehaald en gereani meerd, maar dat hielp niet meer. Er wordt sectie verricht om te zien of de man is verdronken of ergens anders aan is overle den. Volgens een woordvoerder van de politie was er tijdens de zwemtherapie voldoende toezicht aanwezig. ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voormalig CDA- minister H. Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat is de pro vincie Zeeland en de gemeente Middelburg te hulp geschoten in hun lobby voor een snelle aanleg van de Dammenroute (N57) op Walcheren. Maij-Weggen verklaarde giste ren dat haar opvolgster op Verkeer en Waterstaat. T Nete lenbos (PvdA), zich aan toezeg gingen van haar voorgangsters moet houden. Maij-Weggen heeft begin jaren negentig Zee land geld beloofd voor de N57 Maij-Weggen reageerde op kri tiek die Netelenbos uitte aan het adres van de oud-bewinds- vrouw van CDA-huize. Nete lenbos verweet haar voorgang ster in het zondagprogramma Buitenhof te veel verwachtin gen te hebben gewekt, waar door het huidige kabinet in de problemen dreigt te komen met regionale overheden. Provin cies en gemeenten beroepen zich op beloftes die Maij-Weggen in haar regeerperiode (1990-'94) heeft gedaan. De Dammenroute, met een tun nel onder het Kanaal door Wal cheren bij Middelburg, is niet het- enige project waarvoor Maij-Weggen zei in de buidel te zullen tasten. Ook aan Overijs sel heeft zij de aanleg van een rijksweg beloofd. In het nauw Netelenbos voelt zich door de royale gebaren van Ma ij-Weg gen in het nauw gedreven. Zij heeft door de bouw van de Betu welijn en de Hogesnelheidslijn van België naar Amsterdam minder geld voor regionale pro jecten, zoals de N57, waarvan de aanleg voorlopig is doorgescho ven tot na 2003. In dat tijdschema kan verande ring komen. Netelenbos heeft voor de komende vier jaar nog 2,7 miljard gulden te verdelen. Het Meerjarenprogramma In frastructuur en Transport (MIT) dat half oktober pas verschijnt, moet duidelijkheid verschaffen over de besteding van dat geld. De kritiek van Netelenbos aan het adres van Maij-Weggen duidt erop dat regionale overhe den niet veel hoeven te ver wachten van het MIT. Netelen bos lijkt zichzelf al in te dekken door haar voorgangster uit het CDA/PvdA-kabinet Lubbers-3 aan te vallen. Gouden regel Volgens Maij-Weggen kan Nete lenbos echter niets anders doen dan de oude beloftes nakomen. „Dat is een gouden regel bij hel ministerie van Verkeer en Wa terstaat", aldus Maij-Weggen, die momenteel voor het CDA in het Europees Parlement zit. MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag werd om half een op Plein 1940 in Middelburg een 38-jarige inwo ner van die stad aangehouden. Hij reed onder invloed van alco hol in zijn auto. De man werd overgebracht naar het politiebureau. Een blaastest wees uit dat de man drie keer zo veel had gedronken als de wet telijk toegestane hoeveelheid. Met een dagvaarding en een rij verbod kon hij vervolgens ver trekken. Vijf uur later die nacht werd in de Beddewijkstraat in Middel burg een 24-jarige inwoner van Kortgene aangehouden, omdat hij met te veel alcohol op in zijn auto reed. Bij hem wees de blaastest uit dat hij twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol in zijn adem had. Ook hij kreeg een dagvaar ding en rijverbod. 't Is tegenwoordig wat met die sterrenbeelden en horo scopen. Op de meest onver wachte momenten duiken ze op in gesprekken. Zegt Keesdie met zijn konij nen wil gaan fokken: „ik heb een ram nodig". Antwoord van neef Arjaan„nou, dan neem je toch tante Marie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7