Rostock walgt van neonazi's PZC Politie Maleisië houdt ontslagen vice-premier aan na betoging Bestand ETA voorgekookt door Baskische politiek GOED KOOP Regeringspartij in Zweden moet flink verlies incasseren Partij van Paul Marchal dreigt in te storten Bloed Sint Gennaro redt kardinaal van Napels... voorlopig buitenland NPD krijgt geen bijval ij fit - II 'm i1 JSÉr tr, f j H - s Handlanger Bin Laden gepakt Moeder van Fergie verongelukt Noord-Korea leidt kamikazes op Topadviseur Saddam loopt over Alliantie BA en AA breidt uit Raketaanvallen op Kaboel eisen veel slachtoffers maandag 21 september 1998 door Peter van Nuijsenburg ROSTOCK - Het had het laatste machtsvertoon van de neonazi's voor de verkiezingen van ko mende zondag moeten worden, maar het werd vooral een de monstratie van duizenden in woners van Rostock tegen het bruine gevaar. De 3.000 aanhangers van de Na tionale Partij Duitsland (NPD) hadden zaterdag in de haven stad in de Oost-Duitse deelstaat Mecklenburg-Vorpommeren hun grote wapenschouw willen houden. Daar hadden ze oor spronkelijk een in de prille ge schiedenis van het herenigde Duitsland een beladen locatie roor uitgekozen. Het centrum voor Vietnamezen n de buitenwijk Lichtenhagen Werd zes jaar geleden bestormd ;n met molotovcocktails beko geld door jeugdige vandalen. Duizenden omstanders j uichten de jongeren toe en moedigden ze aan. De politie keek werkeloos cf machteloos toe. Dat er geen doden vielen, was een mirakel. Sindsdien staat Rostock-Lich- ttnhagen in binnen- en buiten land bekend als het eerste brandpunt van de weer oplaai ende vreemdelingenhaat. De NPD had het tot een bede vaartsoord willen maken, als de rechter daar geen stokje voor 'nad gestoken. De NPD'ers moesten hun mars nu door een andere troosteloze buitenwijk houden. Het is een luidruchtige ommegang door temandsland geworden. De meeste bewoners van Dierkow waagden zich niet op straat en sloegen van hun balkons de kaal geschoren, leuzen scanderende en provocerende horde gade. Meer dan 6.000 ME'ers uit het hele land waren uitgerukt om de neonazi's en linkse tegende- ir.onstranten, de 'autonomen', die eveneens 3.000 man sterk naar Rostock waren gekomen, van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Zweedse sociaal-democraten hebben bij de parlementsverkiezin gen van gisteren een zware slag moeten incasseren. Ze kregen 36,6 procent van de stemmen, bijna een vijfde minder dan de 45,3 van vier jaar geleden. Dit is het resul taat van de telling van de stemmen van 5903 van de 6109 stembureaus. De Linkse Partij zag haar aanhang bijna verdubbelen: van 6,2 tot 12 procent. Hoe wel de twee linkse partijen procentueel net niet de meer derheid hebben, krijgen ze samen 175 van de 349 zetels in de Riksdag, zo blijkt uit de berekeningen. Premier Pers- son zei in een eerste reactie op de uitslag dat hij denkt de steun van de Linkse Partij en van de milieupartij De Groe nen nodig denkt te hebben; hij wil echter alleen gedoog- steun en geen coalitie met de Linkse Partij. Gudrun Schy- man (Links) op haar beurt liet weten dat haar partij geen kabinetszetels opeist, maar dat ze wel wil dat het 'verkiezingsresultaat geres pecteerd wordt'. De grootste oppositiepartij, de conservatieve Moderater- na van Carl Bildt, die beslist had gerekend op enige pro centen stemmenwinst, moest het doen met 0,5 procent meer dan de 22,2 procent van 1994. Bildt was ook enige tijd premier van Zweden en was tot voor kort actief voor de inteiTiationale gemeenschap in Bosnië. Behalve de Linkse Partij won ook de christen-democrati sche partij flink aan aan hang. Kwam de partij in 1994 met de hakken over de sloot in de Rijksdag (met 4,1 pro cent bij een kiesdrempel van 4 procent), nu hebben ze 11,7 procent van de stemmen ge kregen. Comfortabel De Centrumpartij, die pre mier Persson de afgelopen jaren steunde, viel terug van 7,6 procent naar 5,1 procent. De milieupartij De Groenen kreeg 4,4 procent van de stemmen. Van deze partij hangt het af vermoedelijk af hoe comfortabel Persson straks op het regeringsplu che zit. De opkomst lag met 7 86 pro cent onder de verwachting van 85 procent die aan het begin van de mooie herfstdag was voorspeld. ANP/DPA 1,... Jq fior,n fcj N1CHTS ij r*- 1 uit elkaar te houden. Op een paar incidenten slaagden ze daar in. De meeste tegenstanders van de NPD hadden besloten niet de confrontatie te zoeken. Ze had den zich verenigd in een 'bond genootschap tegen rechtswaar 60 partijen en organisaties aan deelnamen, en een 'multicultu reel vredesfeest' georganiseerd niet ver van de plaats waar in augustus '92 bijna een bloedbad had plaats gevonden. Bruine trio Sinds de Duitse Volksunie (D VU), met de NPD en de 'Repu- blikaner' deel uit makend van het bruine trio, in april bij de deelstaatverkiezingen van Sak- sen-Anhalt, volledig onver wacht 13 procent van de stem men haalde, timmert extreem rechts in het oosten stevig aan de weg. Het potentieel voor het bruine trio wordt door sommige ex perts op 10 procent van de kie zers geschat. Niet elke extreem rechtse kiezer is een overtuigd neonazi. Velen zijn proteststem mers. Maar dat met name de NPD een bedreiging kan wor den moet niet worden uitgeslo ten. De NPD is goed georgani seerd en is er beter in geslaagd dan de twee andere partijen jon ge neo-nazi's aan zich te binden. Toch moet het brxiine gevaar niet overschat worden. Alleen al het feit dat er drie extreem rechtse partijen bestaan, zegt alles over het gebrek aan een heid. Het ledental wordt op niet meer dan 50.000 geschat. Bo vendien zijn er geen echte lei ders. De kiesdrempel voor de Bonds dag zal het bruine trio niet ha len, maar in Mecklenburg- Vorpommem, waar zondag ook deelstaatverkiezingen worden gehouden, houdt men rekening met een entree in het regionale parlement. GPD Neonazi's lopen door Dierkow. foto Thomas Hantzschel/AP door Paul Koopman BRUSSEL - Een uittocht van leden, be richten over infiltratie door extreem rechts, onenigheid over de te volgen koers en conflicten met politieke bondgenoten. De nieuwe partij waarmee Paul Marchal de gevestigde politieke orde in België om ver wilde kegelen, lijkt de laatste tijd vooral zelf te wankelen. De Partij voor Nieuwe Politiek België (PNPb) is tot grote opluchting van het po litieke centrum in België in opspraak ge komen en vormt, een jaar voor de verkie zingen, al nauwelijks meer een bedreiging voor de gevestigde macht. Van een warm bad naar een ijskoude douche; zo kan de behandeling die de Bel gische media Paul Marchal hebben gege ven nog het best worden omschreven. Marchals verbeten zoektocht naar zijn ontvoerde dochter An en zijn beheerste reactie nadat Mare Dutroux augustus 1996 werd gearresteerd, schonk hem het aura van een martelaar en volksheld in één. Toen Marchal als eerste 'Dutroux- ouder' een politieke partij oprichtte, we zen opiniepeilingen uit dat de PNPb in Vlaanderen liefst 23% van de stemmen zou kunnen verzamelen. Maar vanaf het moment dat de PNPb ten doop werd ge houden, ging het bergafwaax-ts. Marchal verhuisde van de voorpagina's naar een xxithoekje van de kranten. Sympathiek Over de PNPb zelf viel bovendien niet veel te melden. De partij had nog geen politiek programma. De belofte dat Belgische zwaargewichten zich bij de partij zouden aansluiten werd niet waargemaakt. De andere 'Dutroux-ouders' noemden Mar chals initiatief sympathiek, maar sloten zich er niet bij aan. Inmiddels is de partij in een draaikolk van interne twisten en negatieve berichtge ving terecht gekomen. Zo'n dertig Frans talige leden van de PNPb zegden hxm lid maatschap op uit protest tegen de volgens hen 'dictatoriale' manier waarop de partij geleid wordt door Marchal, diens echtge note Betty en hun huisadvocaat Sxmilon. De voorzitters van de drie districten ga ven er de brui aan uit ongenoegen over de partij koers. Steeds nadrukkelijker duiken verhalen op over de 'infiltratie' van extreem-rechts in de nog maagdelijke PNPb. Centraal daarbij staat Hendrik Boonen, de nieuwe voorzitter van de PNPb-af deling Antwer pen. Boonen was in 1988 een lijsttrekker van De Nieuwe Partijdie in haar vaandel onder meer de slogan voerde: 'Maak van Borgerokko weer Borgerhout'. Voorzitter Similon bestreed zaterdag dat de partij van Marchal een rechtse koers is gaan varen. „De partij is rechts, noch links", zei hij. GPD van onze redactie buitenland KUALA LUMPUR - De Ma leisische politie heeft gisteren de begin deze maand ontslagen vice-premier en oud-minister van Financiën Anwar Ibrahim aangehouden. Enkele uren voor de arrestatie hadden tiendui zenden Maleisiërs hun steun voor Anwar betuigd en leuzen tegen premier Mahathir Moha- med geroepen. Anwar zou vandaag worden aangeklaagd wegens homosek suele contacten. Zaterdag wer den een geadopteerde broer van de voormalige vice-premier en een vroegere schrijver van zijn redes tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. Zij had den toegegeven homoseksuele contacten met de vroegere vice- premier te hebben gehad. Vol gens Anwar, vader van zes kin deren, heeft de justitie de be kentenissen 'met drugs en mar telingen' afgeperst. De 51-jarige ex-vice-premier leidde eerder op de dag een be toging van naar schatting 35 tot 50.000 aanhangers van zijn her vormingsgezinde beweging te gen Mahathir bin Mohamad. Het was de grootste betoging te gen de regering in het islamiti sche land sinds jaren. Het is er verboden zonder toestemming van de politie met meer dan drie mensen de straat op te gaan. Anwar werd op 2 september ontslagen. Hij had zich verzet tegen de plannen van de premier om de regering een vaste gi'eep op de economie te geven met tal r groet volgelingen tijdens een bijeenkomst in Kuala Lumpur. foto Vincent Thian/AP door Henk van den Boom BARCELONA - Het bestand van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, dat vrijdag van kracht werd, is tot stand gekomen in twaalf geheime ont moetingen tussen vertegenwoordigers van de regerende nationale Baskische partij PNV en afgezanten van Herri Ba tasuna, de politieke vleugel van de ETA. De eerste bijeenkomst vond plaats op 26 februari van dit jaar. Een speciale afdeling van de autonome Baskische politie had opdracht de ver gaderingen te beschermen tegen even tuele spionnen. De nationale regering ui Madrid was totaal onkundig van het geheime beraad. Geheel volgens het stramien van de Noord-Ierse vredesbesprekingen kwa men de twee gesprekspartners overeen het eerst met elkaar eens te worden al vorens niet-nationalistische partijen in te schakelen. Ook spraken ze af de ge sprekken niet te laten beïnvloeden door eventuele nieuwe gewelddaden van de ETA of arrestaties van ETA-le- den door de politie. De besprekingen mondden uiteindelijk uit in de 'Verkla ring van Lizarra', dat vorig weekeinde werd ondertekend door alle Baskische politieke partijen. In juli kwam de ETA-top in het geheim in Brussel bijeen en besloot tot een wa penstilstand voor onbepaalde tijd. Op die bijeenkomst werden de andere ETA-kopstukken ingelicht over de te volgens strategie. Later werd op een bijeenkomst in het Franse Bordeaux het lagere kader van de ETA ingelicht over het bestand en de nieuwe strate gie. De man die een cruciale rol speelt in het hele proces en bij alle gesprekken aan wezig was, is Arnaldo Otegi, de nieuwe leider van Herri Batasuna nadat de voormalige partijtop eind vorig jaar in de gevangenis belandde wegens propa ganda voor de ETA. De 38-jarige Otegi, lid van het Baski sche parlement, geniet veel vertrouwen in ETA-kringen Hij was zelf lid van de gewapende organisatie en heeft van 1987 tot 1993 in de cel doorgebracht door zijn aandeel in een aanslag op een militair gebouw in San Sebastian en een viertal ontvoeringen. Otegi wordt wel de Spaanse Gerry Adams genoemd Op hem rust de zware taak om zowel het vertrouwen van de ETA en diens veelal jonge en radicale achterban te behouden alsook om het vertrouwen te winnen van zijn toekomstige gespreks partners binnen de Baskische en de Spaanse nationale politiek. In een interview in de Spaanse krant La Vanguardia zei Otegi: 'Wij allen heb ben fouten gemaakt', waarmee hij de allereerste radicale nationalist is die in het publiek iets van schuld bekent. Aznar Inmiddels zijn de eerste spontane, en elkaar nogal eens tegensprekende re acties op het bestand wat geluwd en rijst de vraag: Wat nu? De blikken van alle Spanjaarden zijn gericht op pre mier Aznar. die zaterdag terugkeerde van zijn staatsbezoek aan Peru. Zijn eerste daad na aankomst was een gang naar paleis Zarzuela voor een ander half uur durend onderhoud met koning Juan Carlos. Gisteravond is hij de eerste oriënteren de gesprekken begonnen met zijn eigen ministers. Vandaag praat hij waar schijnlijk nog met de oppositie. De vo- MÜNCHEN - De 40-jange Arabier die woensdag in Duits land werd aangehouden, is inderdaad de door de Verenigde Staten gezochte vermeende handlanger van de Saudische miljonair en extremist Osama bin Laden. Dit heeft minister van Binnenlandse Zaken van Beieren Beckstein meegedeeld. Beckstein zei dat de Arabier zo snel mogelijk zal worden uit geleverd aan de VS. „Dit is geen Duitse zaak. De Amerikanen willen hem. En wij willen zo snel mogelijk van de zaak af." De VS moeten binnen veertig dagen officieel om uitlevering vra gen. Dan moet de rechtbank in München zich buigen over de vraag of uitlevering toelaatbaar is. De Amerikanen beschouwen de Soedanees Mamduh Mahmud Salim als de financiële man van de groep-Bin La den De arrestant ontkent dat volgens Beckstein, maar zegt Bin Laden wel te kennen. DPA/RTR/AFP LONDEN - De moeder van Sarah 'Fergie' Ferguson, de ex- vrouw van de Britse prins Andrew, is zaterdag bij een auto ongeluk in Argentinië om het leven gekomen, zo liet Bucking ham Palace gisteren weten. De 61-jarige Susan Barrantes was na haar scheiding van ma joor Ronald Ferguson hertrouwd met de Argentijn Hector Barrantes, een professionele polospeler. De moeder van de hertogin van York woonde in een hacienda bij de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. ANP/RTR SEOUL - Noord-Korea heeft eerder dit jaar een kamikaze eenheid van 140 oude gevechtsvliegtuigen opgezet om be langrijke doelen in Zuid-Korea aan te vallen. Dit heeft de Zuid-Koreaanse staatsradio zaterdag gemeld. De vliegtuigen kunnen worden uitgerust met chemische wa pens. Tweehonderd piloten zouden in ondergrondse oplei dingscentra vlakbij de demarcatielijn tussen de beide Korea's worden opgeleid voor de zelfmoordmissies. De kamikazes, die onder het bevel van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il staan, kunnen zo laag vliegen dat ze op de radar niet zichtbaar zijn, aldus de radio. RTR LONDEN - Een topadviseur van de Iraakse leider Saddam Hoessein is naar België gevlucht. Met de hulp van de 38-jarige Sami Salih kon Irak de internationale economische sancties tegen het land omzeilen en olie tegen wapens ruilen. De overloper maakte zich eerder dit jaar met vrouw en vier kinderen uit de voeten nadat hij van spionage was beschul digd. meldde de Britse krant The Sunday Telegraph gisteren. Het blad spreekt over het spectaculairste geval van overlope- rij tijdens het twintigjarige bewind van Saddam. De afvallige topadviseur verstrekte de Britse en Amerikaanse inlichtingendiensten waardevolle informatie over het smok- kelnetwerk van olie. Met de winst van de verkoop werden wa pens aangeschaft. Londen en Washington ondernamen actie om de illegale activiteiten in te dammen. ANP LONDEN - Britse kranten hebben dit weekeinde gemeld dat British Airways (BA) en American Airlines (AA) een flinke uitbreiding van hun alliantie hebben bereikt. De belangrijk ste luchtvaartmaatschappijen die toetreden, zijn Cathay Pa cific, Japan Airlines, Qantas en Iberia. BA en AA vormden in 1996 een alliantie, maar die is nog steeds niet effectief. De mededingingsautoriteiten in de VS en de Europese Unie verlangen dat de maatschappijen rechten op de routes tussen Londen en de VS opgeven om te waarbor gen dat er voldoende concurrentie blijft. ANP/AFP van noodmaatregelen, zoals een vastgestelde wisselkoers van de nationale munt, de ringgit. De premier en zijn aanhangers binnen de regeringspartij UM NO (Verenigde Maleisische Na tionale Organisatie) hebben Anwar daarna beschuldigd van immoreel gedrag. Hij zou zich niet alleen schuldig hebben ge maakt aan homoseksuele prak tijken, maar ook buitenechtelij ke relaties hebben onderhou den. Ook zou hij een onwettig kind hebben. In een toespraak tot de betogers omschreef Anwar zichzelf als 'de leider van het volk'. Hij riep de 72-jarige Mahathir, premier sinds juli 1981, op af te treden. Op spandoeken was evenals en kele maanden geleden bij de studentendemonstraties in Ja karta het woord Reformasi (Hervorming) te lezen. De beto gingen in de Indonesische hoofdstad brachten in mei de Indonesische president Soehar- to ten val. De overheid had duizenden mi litairen en agenten op de been gebracht, maar zij grepen pas in toen ongeveer 5000 aanhangers van Anwar na afloop van de bij eenkomst op het Vrijheidsplein in de richting van Mahathirs re sidentie trokken. De politie ge bruikte waterkanonnen, traan gas en wapenstokken om de be togers terug te dringen. De de monstranten gooiden met ste nen naar de ingang van Ma hathirs woning. RTR/AFP/DPA door Hans Geleijnse NAPELS - Drie keer per jaar houdt gelovig Napels de adem in en zaterdag hoorde daar zeker de kardinaal van Napels bij, Michèle Giorda no. „Het is vloeibaar, hele maal vloeibaar geworden", riep hij na vijftig minuten in tensief bidden opgelucht. Sommigen van de driedui zend aanwezigen in de ka thedraal van Napels konden hun emoties niet de baas en slaakten kreten van blijd schap. Geen wonder. Als de al eeu wen in een flacon bewaarde klont gestold bloed van de Heilige Ianuario Gennaro niet vloeibaar wordt wacht de stad onheil Dit keer, op de sterfdag van de in 305 ont hoofde martelaar was het veranderingsproces in het flesje vooral een krachtproef voor de kardinaal. Giordano wordt van malversaties met kerkgelden beschuldigd. Hij ontkent dat heftig, maar jus titie houdt voet bij stuk. Het onderzoek duurt voort en be last de verhoudingen tussen kerk en Italiaanse staat Binnen en buiten de kerk kwam het zaterdag tot hefti ge discussies tussen voor- en tegenstanders van Zijne Eer waarde. „Hij moet aftreden", riepen sommige actievoer ders. Maar de meeste kerk gangers namen het voor Giordano op. Sint Gennaro heeft de kardi naal zeker een dienst bewe zen. Als zijn bloed niet vloei baar was geworden - hetgeen de afgelopen driehonderd jaar maar een paar keer is ge beurd trouwens - was dit ze ker opgevat als een door de Heilige zelf gegeven teken van Giordano's schuld. GPD (Advertentie) PAGE QUILTED KEUKENPAPIER pak a 2 rollen van.33f rige regeringschef en ex-leider van de socialistische PSOE. Felipe Gonzalez, zei gisteren weinig vertrouwen te heb ben in de huidige regeringsleider. „Az nar weet onvoldoende wat er zich bin nen de ETA afspeelt om leiding te kunnen geven aan een eventueel vre desproces." Commentatoren hebben deze dagen al betoogd dat het bereiken van vrede in Baskenland nog wel eens moeilijker kan zijn dan het vredesproces in Noord-Ierland. De Baskische separa tisten doen niet alleen aanspraken op Spaans grondgebied. Zij gaan er ook vanuit dat twee Baskische Franse pro vincies tot Euskadi behoren. Boven dien heeft een verdere zelfstandigheid van Baskenland direct gevolgen voor de eisen die andere Spaanse deelgebie den stellen, zoals Catalonië dit week einde al liet weten. GPD GEHAKT HALF OM HALF 500 gram NU 2." (Hifi) 1 99 NU^i ALLE SOORTEN BOERENBROOD P®r he€' m r3voo«TiN NU 1." ed* van ra. 21 t/m a 26 sept 1998 SnvwsBV W 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS 8 KABOEL - Raketaanvallen van de Afghaanse oppositie op hoofdstrad Kaboel hebben vol gens het Taliban-regime zeker 180 slachtoffers gemaakt. Op een drukbezochte markt zou den honderd doden en gewon den zijn gevallen. Elders in Ka boel vielen volgens de Taliban tachtig slachtoffers. De raketten werden afgevuurd door de troepen van Ahmed Sjah Massoed, wiens troepen zich op slechts 25 kilometer van Kaboel bevinden. De funda mentalisten hebben het grootste deel van Afghanistan, waaron der de hoofdstad, in handen. De markt ligt in het westen van Ka boel. Winkels en marktkramen werden verwoest en volgens een politieman was de straat be zaaid met verbrande en ver minkte lijken De Taliban zullen volgens een woordvoerder Massoeds basis in de Pansjirvallei met bommen bestoken, als de aanvallen op Kaboel voortduren. Massoed heeft zijn aanhangers in de val lei gezegd zich voor te bereiden op een offensief van de Taliban of te vluchten. RTR/DPA/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5