Stress verdient meer aandacht PZC Moskou swingt op Philishave Gomperts was scherpzinnig en erudiet varia Vooral niet in een hoekje gaan zitten wachten tot het allemaal voorbij is Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's puzzel het weer m SÈ, recept Goudse kaascroquetten maandag 21 september 1998 door Hans de Bruijn Bill Clinton doet er goed aan niet af te treden. Tenminste, als zijn geestelijk welbevinden hem lief is. Zolang hij in het Wit te Huis blijft kan hij, zelfs nu nog, de spanningen aan. Maar eenmaal vertrokken, zal hij in een diep, zwart gat vallen. De stress kan hem dan gauw teveel worden en zijn lichamelijke en geestelijke weerbaarheid kan het snel begeven. Volgens de psycholoog prof. Re- né Diekstra heeft Clinton nu nog alles mee om stress het hoofd te bieden: sociale steun, materiële middelen, afleiding, mogelijkheden om zijn situatie te beïnvloeden. Allemaal facto ren die iemand nodig heeft om met grote spanningen om te gaan. „Als hij aftreedt, dan don dert dat allemaal in elkaar en zal hij snel grote problemen krijgen." Probleem Diekstra, die zelf maar al te goed weet wat het is om publie kelijk onder druk te staan, ge bruikte Clinton zaterdag als voorbeeld op het symposium 'Stress te Lijf'. In de Utrechtse Jaarbeurs bogen ruim vijfhon derd artsen, diëtisten, psycho logen en therapeuten zich over het verschijnsel stress, dat in onze samenleving een steeds groter probleem lijkt te worden. Meer dan de helft van het ziek teverzuim in Nederland is vol gens arts Maurice de Valk te wij ten aan 'het verkeerd omgaan met stress'. Dat kost meer dan 12,5 miljard gulden per jaar. „Tweederde van de werknemers heeft last van stress en slechts een op de veertien heeft last van files. Toch besteden we veel meer aandacht aan files dan aan stress", zei de bioloog Wilbert Linnemans. Kloof De Valk omschreef stress als 'de kloof tussen willen, moeten en kunnen'. Of, zoals Diekstra zei, 'niet in staat zijn of zich niet in staat achten om aan gestelde ei sen te voldoen'. Een beetje stress is goed, maar teveel stress leidt tot een overvloed aan lichame lijke en geestelijke klachten. Veel klachten waarmee patiën ten bij dokters komen, hebben dan ook met stress te maken. Spierpijn en rug-, nek- en ge wrichtsklachten zijn normaal voor mensen die aan chronische stress lijden. Stress gaat ge paard met veranderingen in hartslag, spierspanning, huidgeleiding en ademhaling, 'Overstresste' mensen gaan har der werken, vervreemden van hun omgeving, putten zich uit, weten zich niet te ontspannen en worden hulpeloos en cynisch. Maar de behandeling van stress krijgt volgens de deskundigen nog veel te weinig aandacht. Er ligt volgens De Valk een taak voor het management in bedrij ven, waar immers veel stress zijn oorzaak vindt. Maar veel managers weten er niet mee om te gaan, ook al is er - aan de Technische Universiteit Eind hoven - een postdoctorale cur sus stressmanagement. Individu Scholen moeten meer aandacht besteden aan het voorkomen van stress, meent De Valk. „Stress is voor een deel een pro bleem van de gemeenschap dat wordt afgewenteld op het indi vidu", aldus Linnemans. Veel van de problemen zijn simpel te voorkomen: ontspan je, neem tijd voor jezelf, weet te delege ren. Sociale contacten zijn van groot belang. „Mensen leven op contacten met anderen", zei de psycholoog Sibe Doosje. Ook een gezonde voeding en een goede lichame lijke conditie kunnen helpen stress te bedwingen. Wie onder de stress zit, zorgt immers veelal minder goed voor zichzelf. Ge stresste mensen hebben slechte re gebitten, stelde Linnemans. Stresslijders eten gewoonlijk minder groente. Ook drinken zij volgens Linnemans te weinig. Vochtgebrek bevordert stress. Ook het eten van vette vis en het drinken van zeker drie liter to matensap per week zou helpen. En als je alcohol drinkt, drink dan minstens evenveel water. Remedie Volgens Doosje moeten mensen die last hebben van stress 'voor al niet in een hoekje gaan zitten wachten tot het allemaal voor bij is'. De beste remedie is zelf het heft in handen nemen. „Er van overtuigd raken dat je in staat bent gebeurtenissen en je omgeving te beïnvloeden." GPD door Hans Hoogendijk Het onwaarschijnlijke festi val Philips, zo heet de road show waarmee de Nederlandse multinational vier maanden door de landen van de vroegere Sovjet-Unie is getrokken. Veel en harde muziek, ballonnen, T- shirts, variété, popgroepen en er tussendoor spelletjes waarbij broodroosters, scheerappara- ten en andere producten uit de Philipsstal te winnen zijn. En dat allemaal onder het motto 'Let's make things better'. Za terdag werd de tournee, die ruim vier miljoen gulden heeft gekost, afgesloten bij de muren van het Moskouse Kremlin. Het Philipsmanagement Cen traal- en Oost-Europa had wel een probleem met deze laatste aflevering. Kun je op het mo ment dat Rusland de ergste crisis sinds het einde van het communisme beleeft, wel een dergelijke met Westerse luxe producten volgepropte show door laten gaan? Kees Buis, directeur-generaal van Philips Rusland vindt van wel: „In de eerste plaats waren alle voorbereidingen al meer dan een jaar geleden begonnen. In de tweede plaats willen we hiermee aantonen dat Philips in Rusland blijft. Wij trekken ons nooit terug uit een land waar we eenmaal zijn begonnen." Maar het concern had wel afge zien van een grootscheepse re clamecampagne in de hoofd stad, Nodig was dat ook niet, want op het Rode Plein en in de aangrenzende parken zijn op zaterdag en zondag altijd tien duizenden, meest jonge, Mosko- vieten op de been. Bij het begin van het spektakel waren er dan ook al minstens 5.000 nieuwsgierigen afgeko men op de keiharde discomu- ziek. Ze vochten bijna om de stickers en de blauwe ballonnen met de slagzin 'Let's make things better'. Grijze heren Wat vreemd keken ze op toen er ineens vijf grijzende heren in keurige maatkostuums op het podium verschenen en deze min of meer ritmisch begonnen te bewegen op de klanken van het elektronische geweld. Maar toen de Russische presentator uitlegde dat dit de Philips-top was die alles had betaald, von den de jonge Russen het best. Ze hadden er zelfs een applausje voor over toen het vijftal na een van onze redactie binnenland De laatste jaren leefde criticus, essayist en oud-hoogleraar H.A Gomperts in stilte. Anders dan tijdens zijn professio nele leven, toen hij in het centrum van controverses kon staan. Zoals na zijn in augurele rede 'Twee wegen van de kritiek' (1965) die in het literaire tijdschrift Mer- lyn tot hevige reacties leidde. De scherpzinnige en erudiete relativist Gomperts koos daarin tegen een eenzijdi ge 'ergocentristische benadering'. De te genstelling tussen een tekstuele of een personalistische benadering heeft de lite raire kritiek daarna nooit meer verlaten. Hans Gomperts is geboren in Amsterdam. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij in dienst van de Nederlandse regering in Londen. In 1946 werd hij correspondent van Het Parool in Parijs. Aan die krant zou hij tot 1965 verbonden blijven, van 1949-1957 als letterkunde-redacteur en van 1952-1965 (ook) als toneelredacteur. In de jaren vijftig gold Gomperts als de in vloedrijkste literair criticus van het land. Bij zijn recensies beperkte hij zich niet tot het bespreken van het boek, maar zette het in een veel bredere context. In 1965 werd Gomperts buitengewoon hoogleraar in de Moderne Nederlandse Letterkunde aan de Rijksuniversiteit Lei den, in 1970 gevolgd door zijn benoeming als gewoon hoogleraar. Zijn wetenschap pelijk werk haalde hem wat weg uit het publieke literaire debat. Vooral zijn essays, helder geschreven pogingen om nieuwe denkrichtingen te vinden, hebben tot Gomperts faam bijge dragen. Hij publiceerde een negental bun dels, van 'Jagen om te leven' uit 1949 tot 'Wij tolken' in 1982. Gomperts heeft ook nog twee dichtbundels uitgebracht, 'Dingtaal' (1939) en 'Van verlies en dood' (1946). Voor zijn publicaties op het grens gebied van literatuurkritiek en litera tuurwetenschap ontving hij in 1982 de G.H. 's-Gravesandeprijs. Andere prijzen die hem zijn toegekend, zijn de Essayprijs Amsterdam (zowel in 1961 als in 1965), de Nipkov-schijf van de tv-kritiek (1963), de Pierre Bayleprijs (1960) en de Wijnaend Franckenprijs (1953). ANP minuut of drie hevige inspan ning breed lachend het podium verliet om een koel vaderlandse pilsje te pakken. Feest „Mooi toch", zei de Duitse Phi lips-manager Bernhard Scha- fer. „Onze bedoeling is dat ook al zijn de tijden zwaar, de men sen vandaag hier feest hebben, blij zijn en weer wat hoop krij gen." Dat de hele Philips-verkoop in Rusland praktisch stil ligt, doet het concern uiteraard pijn, maar de managers zijn ervan overtuigd dat alles wel weer op zijn pootjes terecht komt. Waar op dat optimisme is gebaseerd, wordt zaterdag niet duidelijk. Directeur Buis herinnert er wel aan dat het bedrijf al heel lang in Rusland vertegenwoordigd is. „Dit jaar is het precies een eeuw geleden dat Anton Philips in Sint Petersburg zijn eerste contract afsloot. Gloeilampen, uiteraard. Nu zitten we in Mos kou, Novgorod, Jekatarinen- burg, Samara, Nizni-Novgorod, Rostov aan de Don en in Vladi vostok. En we blijven", meldt Buis. Muziek De jonge Russen zal het een zorg zijn. „Is dit betaald door Phi lips? Mooi toch. Hun spullen kan ik niet kopen, maar de mu ziek. is goed", zegt de jonge Iri- na. Haar vriendin: „Hoe laat treedt A-Studio op?" Als deze befaamde Russische popgroep 's avonds zijn opwachting maakt, deinen zo'n 10.000 jonge Mos- kovietenmee. „Crisis? Bij ons is het eeuwig crisis, we overleven altijd en zo lang de muziek goed is en we een pilsje hebben, al he lemaal schreeuwt Aleks boven het geweld uit. Philips is tevreden. Weliswaar waren er deze avond niet zoals in Minsk (Wit-Rusland) en Bis- jek (Kirgizië) meer dan 100.000 mensen op de been, het totaal aantal nieuwsgierigen is toch behoorlijk geweest, vinden de elektronicamensen.' In totaal hebben naar schatting ander half miljoen mensen het 'on waarschijnlijke festival Philips' bijgewoond. En, zo redeneren ze bij het bedrijf, jonge kijkers van nu zijn potentiële kopers van morgen. Maar dan zullen de Russen in eigen land wel eerst de slogan van het concern 'Let's make things better' moeten waarmaken. GPD De volgende morgen verscheen de kruidenier Grootgrut aan de keu kendeur om enige boodschappen te overhandigen. 'Hier is de grutsprits die u besteld hebt, meneer Joost', sprak hij. 'Pas vers en in een nieuwe verpakking, die het gebak knapperig houdt. En eh... hoe vond u het programma gisteravond?' 'Alleraardigst', zei de knecht. 'Ik heb me erg vermaakt, als ik me zo mag uitdrukken. Ach, wat heb ik gelachen. Maar het einde was be treurenswaardig...' 'Ja', gaf de ander toe. 'Ik kan me voorstellen, dat het pijnlijk voor u was. Meneer Bommel heeft de pret van alle kijkers bedorven. Hij is een goede klant, daar niet van. Maar dit had hij niet moeten doen. Men moet anderen hun plezier gunnen, nietwaar?' Op dat moment verscheen heer Ollie onverwacht om de hoek. De moeilijke nacht was hem aan te zien - en ook dat hij een gedeelte van het gesprek opgevangen had. Horizontaal: 1. Knol, grafsteen; 2. sprookjesfiguur, loopvogel; 3. vruchtennat; 4. rund, brandgang, muzieknoot; 5. blaasinstrument; 6. gekookt, meisjesnaam; 7. werelddeel; 8. de oudste (afk.), deel v.d. hals, briefaanhef; 9. projectieplaatje; 10. voorzetsel, einder; 11. roof- diertje, watervogel. Verticaal: 1Rivier in Itali, vlakgom; 2. reeds, oogziekte, titel; 3. klaar, sterrenbeeld, voorzetsel; 4. hinderlijk; 5. inwendig orgaan, schoon; 6. specerij; 7. bijwoord, loofboom, bazige vrouw; 8. zonnegod, mon ster, voorzetsel; 9. grondsoort, wel eens. Oplossing zaterdag stroom s-p-o-p-a piano-n-t o-s-staat tekst-m-e --l--gein blazer a-a--o kornet Zeeland: Vrij warm Bill en Hillary Clinton. Volgens psycholoog Diekstra kan Clinton de stress aan zolanghij in het Witte Huis blijft, foto Stephen Jaffe/EPA Deze week is het een hogedruk- gebied dat ons weer bepaalt. Het blijft in de buurt van de lage landen en zorgt voorfraaie om standigheden. Vandaag en morgen ligt het belangrijkste centrum boven de Noordzee en doordat er weinig wind staat, vormen zich in de rustige en tamelijk vochtige atmosfeer 's nachts gemakkelijk mist of mistbanken. Na dinsdag komt er meer wind en voert droge lucht aan. De mistkansen zullen daardoor afnemen. Vanochtend hangt er dus op veel plaatsen een (dichte) mistbank. Aan het einde van de ochtend wordt de mist dunner en krijgen we de zon geleide lijk steeds vakerte zien. Vanmiddag kan zij flink schijnen en stuwt het kwik in de thermometerbuis naar omstreeks 20 graden op. Beschutte plaatsen krijgen misschien 22 graden op de thermo meter. Er waait een zwakke tot matige wind uit noordoost tot oost. Vannacht blijft er een beetje wind staan, waardoor bijna overal geen of nauwelijks mistbanken zullen ontstaan. Verder is het vrij helderen niet koud meteen laagste temperatuur van on geveer 11 graden. Morgen verandert er weinig. De zon is er al snel bij en het wordt opnieuw om en nabij 20 graden. De oostelijke bries is matig. Woensdag begint de astronomische herfst. Het zal eerder nazomers zijn met veel zon en temperaturen rond 20 graden. Bij ons mag het dan rustig weer zijn, in het Cari- bisch gebied is het onrustig. Tropische cycloon Georges koerst waarschijnlijk vandaag met verwoestende windsnel heden van meer dan 200 km/u (en vlagen tot 300 km/u!) over veel Bovenwindse Antillen, waaronder Sint Maarten. Vooruitzichten Nazomeren Bwi k dinsdag woensdag donderdag vrijdag weer gp max. 20° 20° 21° 21° min. 12° 11° 10° 11° wind 03 03 03 ZO 3 Maan Nautisch bericht Er waait een oosten- tot noordoostenwind, 3-4 Beaufort. Het zicht is 's ochtends meestentijds slecht, in de middag verbeterend. De temperatuur van het kustwater ligt op 17 graden en de kans op mist is groot. Waterstanden 'Zo', sprak hij, op de afgeleverde bestelling wijzend. 'Wat is dat?' 'Grutsprits, meneer Bommel', zei de kruidenier opgewekt. 'Ik zei net tegen meneer Joost hier...' 'Juist', hernam heer Ollie met verheffing van stem. 'Grutsprits! In Brekels gezonde, gladde, gelukkige verpakking, zie ik."Inderdaad', gaf de handelaar toe. 'Het gebak blijft knapperig, zei ik net. De heer Brekel is een genie, wat u?' Heer Bommel greep de doorschijnende zak en begon eraan te ruk ken. 'Knapperig!'riep hij uit. 'Maar je kan er niet bij komen! Brekel! Ha! De Loerdraaier! We blijven lachen! Grrr! Bah!' En onder het uiten van deze en dergelijke onsamenhangende kreten kneep hij al trekkend de koekjes tot kruim - en daarop wierp hij de zak woedend op het gras. MAANDAG Hoog water Laag water 21 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 03.18 247 15.36 240 09.29 175 21.58 203 Terneuzen 03.38 269 15.55 263 10.00 186 22.25 213 Bath 04.40 315 16.57 305 11.06 210 23.33 233 Roompot Buiten 03.15 187 15.35 176 09.20 117 21.45 145 Zierikzee 05.05 178 17.20 171 10.50 115 23.10 141 Stellendam Buiten 03.40 178 16.00 159 09.20 063 21.50 088 Wemeldinge 05.00 202 17.20 195 10.50 131 23.15 157 Philipsdam West 05.30 193 17.45 183 10.50 124 23.10 151 DINSDAG Hoog water Laag water 22 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 03.52 248 16.07 244 10.05 178 22.32 201 Terneuzen 04.12 271 16.26 269 10.33 188 22.57 210 Bath 05.13 314 17.28 309 11.35 209 Roompot Buiten 03.50 189 16.05 181 09.55 120 22.20 144 Zierikzee 05.35 177 17.50 174 11.15 117 23.45 141 Stellendam Buiten 04.10 179 16.30 164 09.50 065 22.10 086 Wemeldinge 05.35 202 17.50 198 11.25 133 23.50 157 Philipsdam West 06.00 189 18.15 182 11.25 127 23.45 151 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied ;Q|- zonn|9 mallge sneeuw A Koufront licht bewolkt zware sneeuw lichte regen matige regen 2, Warmtefront hagel Samengesteld Iront zwaarbewolkt zware regen Isobaar Europa: Buiig Spanje Hans Belterman Met het recept van vandaag hebt u meteen het basisrecept voor tal van andere croquetten te pakken. In de loop van de week wordtin de recep ten nog enkele malen naar het recept van vandaag verwezen. In het recept voor de kaascroquetten is met een aangegeven dat de handelingen die daarna volgen voor vrijwel alle croquetten dezelfde zijn. Voor 72 a 16 stuks: 75 gram boter; ca. 150 gram bloem, gezeefd; 4 dl melk; 75 gram grof geraspte belegen Goudse kaas; 75 gram fijngeraspte overjarige Goudse kaas; zout; witte peper uit de molen; milde kerriepoeder; 2.5 eetl. fijngehakte (platte) peterselie; 3 eieren; ca. 150 gram droog broodkruim of paneermeel; (zonnebloem)olie voor het frituren. Verhit een pan met dikke bodem en laat de boter er in smelten. Roer er 75 gram gezeefde bloem door. Blijf zolang roerentoteen egaal mengsel is ver kregen. Schenk de melk er bij gedeelten, onder voortdurend roeren, aan toe. Blijf zolang roeren tot alles aan de kook is gekomen en een volkomen gladde vrij dikke saus is verkregen. Voeg eventueel 1 of meer eetlepels melk (ofwater) extra toe. Laatallesenkele minuten, ondervoortdurend roe ren, zachtjes koken. Voeg daarna de beide kaassoorten en wat zout, peper, niet meer dan een vleugje kerriepoeder en de peterselie toe. Blijf roeren tot de kaas is opgelost. Stort de massa op een platte schaal. Strijk het oppervlak glad af. Laat de massa afkoelen. Leg er een velletje folie op en plaats de schaal in de koel kast om al les op te laten stijven. Trek er tenminste 4 uur voor uit (langer is ei genlijk nog beter). Klop in een diep bord de eieren samen met 2 eetlepels water los. Stort de rest van het bloem in een tweede diep bord en doe het broodkruim of paneermeel over in een derde diep bord. Vorm van de mas sa 12 of meer croquetten. Wentel ze eerst door het bloem en schud overtol lige bloem er af. Haal ze daarna door de losgeroerde eieren en wentel ze vervolgens door het broodkruim of paneermeel. Laat de croquetten 10 minuten in de koelkast rusten. Haal ze daarna op nieuw door de losgeroerde eieren en wentel ze opnieuw door het broodk ruim of paneermeel. Laat de croquetten daarna een half uur (langer mag ook) in de koelkast liggen. Verhit de olie tot 175 °C. Bak de croquetten, niet meer dan vier tegelijk, goudbruin en laat ze even op keukenpapier uitlek ken. Dien ze zo warm mogelijk op. Een groot gedeelte van West-Europa houdt het dankzij een gebied van hoge luchtdruk deze week droog. De oceaanstoringen wijken uit naar het noorden en uiterste zuiden van Europa. Zo heeft het noorden van Scandinavië geregeld veel bewolking met af en toe regen. Zuid-Zweden alsmede Zuid-Noorwegen houden het over wegend droog en de zon komt er voldoende aan bod. De zuidkust van Spanje, het noorden van Algerije en Tunesië krijgen regelmatig een stevige regen- of onweersbui te verwerken. De zon vecht er bo vendien voortdurend tegen de buienwolken. Ook elders in Spanje is het wisselvallig met van tijd tot tijd regen of een bui. De tempe ratuur stijgt landinwaarts ondanks het gebrek aan zonneschijn nog tot om en nabij 30 graden. Na nacht- en ochtendmistbanken krijgen Engeland, Ierland, de Benelux en het noorden van Frankrijk fraaie middag met vrij veel zon. Het kwik is in vorm met topwaarden tot 22 graden. Koude lucht afkomstig van de poolstreken begint vanaf morgen aan een reis door Noord-Zweden en Finland. Met moeite zal later deze week de 10 graden worden bereikt of opzijn minst worden overschreden. De aangevoerde lucht is echter aan de droge kant, zodat de zon meer te vertellen krijgt, 's Nachts kan het op uitgebreide schaal licht vriezen in onder meer Lapland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4