Bolkestein houdt VN-post af PZC Universiteit Leiden stapt uit onderwijsstelsel PZC Mijnen jagen voor kust van Estland Wereldraad van Kerken ondanks problemen positief naar Zimbabwe binnenland Diabetes rukt op bij kinderen VVD-coryfee maakt einde aan gerucht over internationale functie Letterkundige Gomperts dood Bernhard geopereerd aan blaas Mogelijke pyromaan opgepakt Karremans is het beu Slaap topper opvoedprobleem Wijers adviseert SPD-minister 21 september 1948 Vrouw Roosendaal sterft na tweede medische fout Korthals voor jeugdwerkkamp maandag 21 september 1998 DEN HAAG - Jonge kin deren krijgen steeds vaker diabetes. Vooral bij kin deren onder de vijf jaar tekent zich een forse toe name van het aantal sui kerziekte-gevallen af. Tussen 1993 tot 1995 steeg het aantal patiëntjes met 78 procent ten opzichte van de periode 1988 tot 1990. Dit concludeert H. Reeser in zijn proefschrift 'Epidemiology of child hood diabetes mellitus in the Netherlands'. Reeser constateert dat kinderen van Turkse af komst veel minder vaak suikerziekte hebben dan kinderen met Nederland se ouders. Bij Marokkaan se kinderen in Nederland komt de ziekte juist weer anderhalf keer vaker voor dan bij hun autochtone leeftijdsgenootjes. De promovendus noemt de erfelijke achtergrond als één van de oorzaken voor deze grote verschil len. Vreemd blijft volgens hem echter dat in Korea slechts één op de honderd duizend kinderen diabe tes krijgt, terwijl dat er in Finland 35 zijn. Boven dien blijkt het aantal sui- kerziektegevallen bij kin deren te veranderen als een bevolkingsgroep ver huist. Seizoen Reeser vermoedt daarom ook een verband tussen het seizoen van geboorte en de kans om diabetes te krijgen. Hierbij spelen zo genaamde besmettelijke micro-organismen in de periode rond de geboorte een rol. Deze micro-orga nismen zijn actiever in de koudere wintermaanden. Kinderen die in deze maanden worden gebo ren, hebben volgens hem vermoedelijk meer kans om later suikerziekte te krijgen. Reeser promoveert woensdag 30 september op zijn onderzoek aan de Rijksuniversiteit Leiden. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Voormalig VVD-leider Bolkestein heeft geen ambities om Nederlands vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties te worden. De deze zomer teruggetreden VVD-fractievoorzitter maakte gisteren in een tv-programma korte metten met geruchten als zou hij in de markt zijn wanneer Nederland erin slaagt de be geerde zetel in de VN-Veilig heidsraad in New York in de wacht te slepen. „Ik ben geen diplomaat en zal dat ook niet worden. Het is uit gesloten dat ik Nederland zal vertegenwoordigen in de raad", aldus de liberaal. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken (ook WD) is naarstig doen de met een slotoffensief om een van de tijdelijke zetels voor Ne derland zeker te stellen. Tegen kandidaten zijn Canada (dat welhaast zeker is van een zetel) en Griekenland dat anders dan Nederland nog nimmer in de Veiligheidsraad was vertegen woordigd. Begin deze maand leidde de campagne voor de tijdelijke ze tel in de Veiligheidsraad tot ru zie tussen PvdA en D66. D66- buitenlandspecialist Hoekema liet doorschemeren dat Bolke stein (sinds april 65 jaar) te oud is om Nederland bij de VN te vertegenwoordigen. Zijn PvdA- collega Koenders vond dat geen pas geven. Door openlijk te pra ten over 'poppetjes' zou de D66'er de door Buitenlandse Zaken ingezette campagne lou- GRIMAUD - De essayist en oud-hoogleraar letterkunde Henri Albert Gomperts is vrij dag op 82-jarige leeftijd in het Franse Grimaud overleden. Prof. Gomperts was laatstelijk voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Hij was een invloedrijk litera tuur- en toneelcriticus bij Het Parool en trad in 1965 aan als buitengewoon hoogleraar in de Moderne Nederlandse Letter kunde aan de Rijksuniversiteit Leiden. ANP zie ook pagina 4 ter een slechte dienst bewijzen. Het riskeerde in PvdA-ogen een nieuwe internationale afgang om een hoge post te bemachti gen. Sinds Bolkestein in juli als WD-fractievoorzitter is afge treden, wordt in politiek Den Haag aangenomen dat de libe raal opteert vooreen internatio nale functie. Naast de post in de Veiligheidsraad wordt gespecu leerd over opvolging van CDA- 'er Van den Broek als Europees Commissaris. Mocht het kabi net Bolkestein naar voren schuiven als EU-commissaris, dan kan hij niet op voorhand re kenen op een zware portefeuille als die van Buitenlandse Be trekkingen die Van den Broek momenteel in handen heeft. Voor de zware posten is de spoe ling dun in Brussel. Bolkestein lijkt volgens ingewijden echter geen ambities te hebben voor een minder zware post in de Eu ropese Commissie. ANP De mijnen jager Hr.Ms. Delfzijl brengt een zeemijn tot ontploffing voor de kust van Estland. foto Jasper Juinen/ANP van onze redactie binnenland TALLINN - Een korte dreun trilde gisteren door de Belgische mijnenjager Lobelia. Tegelij kertijd spatte een halve kilome ter verderop een kolom water tot 40 meter hoog uit de tot dan zo kalme Finse Golf. Een Russi sche zeemijn met 250 kilogram springstof uit de Tweede We reldoorlog is door de beman ning van het Nederlandse zus terschip Delfzijl tot ontploffing gebracht, vlak voor de kust van Estland. Na een week gezamenlijk opere ren, ruimden mijnenjagers uit West-Europese landen en mij nenvegers uit de Baltische sta ten en Polen ruim dertig mijnen, een torpedo en een bom, alle maal daterend uit Tweede We reldoorlog, met explosies op. De oefening, georganiseerd door de Duitse marine, heeft tot doel Estland, Letland en Litouwen te trainen en te helpen bij het ruimen van explosieven en mij nen uit hun territoriale wateren. In de gehele Oostzee en ook in het gebied voor de kust van Est land liggen nog tienduizenden mijnen, de meesten verankerd aan de zeebodem. Ze zijn vooral gelegd door Russen en Duitsers. De Duitsers blokkeerden zo de vaarroute vanuit Rusland; de Russen legden een extra mij- nenspoor om Duitse oorlogsbo dems tegen te houden, Behalve op mijnen stuitten de in totaal vijftien schepen uit tien deelnemende landen dan ook geregeld op wrakken. „We za gen een onderzeeër. Die lag zes tig meter diep en hebben we laten liggen. Het is een zee mansgraf", vertelde comman dant H. Lodder van de mijnen jager Hr.Ms. Delfzijl. ANP UTRECHT - Prins Bernhard heeft zaterdag in het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht een lichte operatie ondergaan aan zijn urineblaas. De prins (87) doorstond de operatie goed. In 1982 werd de prins geopereerd aan een vernauwing van de uitgang van de unneblaas Na de goed verlopen prostaatope ratie op 9 mei dit jaar ontstonden klachten van een vernau wing van de blaasuitgang. Die werden veroorzaakt door schrompeling van het littekenweefsel van de ingreep in 1982. Ook in augustus belandde Bernhard in het ziekenhuis. Toen betrof het een operatie aan het netvlies. In 1996 onderging de pnns een medische ingreep aan de ogen wegens staar. ANP ROERMOND - De politie in Roermond heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 31-j arige inwoner van die stad aange houden, omdat hij toen brand zou hebben gesticht in drie wo ningen en een winkel in Roermond. De vier branden ontston den allemaal binnen een uur tijd. Volgens de politie zijn alle branden aangestoken via de brie venbussen van de vier panden. Alle drie de woningen werden bewoond door bejaarden. De vermoedelijke dader kon aange houden worden, omdat hij tijdens het blussen van de branden op diverse plekken steeds stond te kijken. ANP AMSTERDAM - Luitenant-kolonel T. Karremans, oud-be velhebber van Dutchbat in Srebrenica, wil dat er een parle mentaire enquête komt naar de val van de moslim-enclave in 1995. Volgens Karremans is 'de maat vol'. In NRC Handels blad betoogt hij dat de waarheid boven tafel moet komen. De Dutchbat-commandant zegt 'zich voortdurend gestoord te hebben' aan het beeld in de media over de gebeurtenissen in Srebrenica en over de verhoudingen in het bataljon waarover hij het bevel voerde. Ook is hij erg teleurgesteld over uitspraken van oud-minister Voorhoeve van Defensie. Het heeft Karremans 'verbijsterd' dat Voorhoeve in 1994 concludeerde dat 'Dutchbat met een mission impossible was opgezadeld' en dat de oud-minister 'in het belang van de achterban heeft gehandeld'. ANP EINDHOVEN - Ouders grijpen vooral naar de Opvoedtele- foon wanneer hun kroost kampt met slaapproblemen. Ook dwars en opstandig gedrag van peuters alsmede problemen met zindelijkheid scoren hoog. Bij kinderen in de leeftijd voor de basisschool gaat het veelal om ongehoorzaamheid. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Opvoedtelefoon over 1997. De Opvoedtelefoon noteerde dat jaar bijna 5.400 gesprekken. De dinsdag is favoriet met 23% van ouders die bellen. Het me rendeel van de telefoontjes duurt tussen de vijf en dertig mi nuten. Vooral in de ochtenduren staat de telefoon vaak rood gloeiend. De avonden zijn nog steeds rustig. ANP BONN - De Nederlandse ex-minister van Economische Za ken, Wijers, gaat een eventuele sociaal-democratische rege ring in Duitsland adviseren. Dat heeft de Duitse krant Welt am Sonntag gisteren gemeld. Wijers (D66) is benaderd door de Duitse sociaal-democrati sche kandidaat voor Economische Zaken, Stollmann. Deze beschermeling van Kohl-uitdager Schroder is werkgever en geldt als 'man van het midden'. Na een verkiezingsoverwinning van de SPD zondag 27 sep tember wil Stollmann zich ook laten bijstaan door een econo misch expert van de christen-democraten, Spath. Spath, ooit premier van de deelstaat Baden-Württemberg, leidt met suc ces de sanering van de Oost-Duitse firma Jenoptik. ANP van onze redactie binnenland LEIDEN - De Universiteit Lei den wil zich losmaken van het huidige onderwijsstelsel en wil meer de markt op. Ze wil een grotere financiering vanuit het bedrijfsleven en aparte afspra ken over het te volgen beleid met minister Hermans van On derwijs. In deze opzet moeten studenten wel een hogere bij drage aan de studiekosten leve- Dat verklaarde zaterdag de voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse universi teit L. Vredevoogd. De koepel van universiteiten VSNU kan zich bij monde van voorzitter M. Meijerink in grote lijnen vinden in de opzet die de Universiteit Leiden voor ogen staat. Temeer daar het van de overheid ge vraagde extra geld er niet komt, zegt Meijerink in een eerste re actie. Masterclass Een eerste stap in de richting van de vrijere rol van Leiden is kort geleden gezet door een fili aal in Den Haag te openen. Vanuit deze dependance wordt contact gelegd met het bedrijfs leven, met de stad zelf en mid delbare scholen. Ook moet van uit Den Haag een 'masterclass' worden gestart voor begaafde VWO'ers en voor postdoctorale studies in onder meer de tele communicatie. De Leidse universiteit voelt zich volgens Vredevoogd te veel be- van onze redactie binnenland ROOSENDAAL - Een 38-jarige vrouw uit Roosendaal is afgelo pen week in het plaatselijke Franciscus Ziekenhuis overle den na een hersteloperatie die JjHILVERSUM - Er zou een dwangmatiger aanpak moeten zijn van criminele jongeren in de 'jeugdkampementen', vindt minister Korthals van Justitie. De jongeren moeten verplicht zijn om mee te werken aan hun terugkeer in de samenleving. De nadruk ligt in Nederland volgens de WD-minister te vaak op 'vrijwillige medewer king'. Overigens sprak Korthals gisteren liever van een 'traject- matige benadering van jeugdi gen' dan van kampementen. Ook 'zwaarverslaafde draai deurcriminelen' - de term geeft aan dat ze na hun straf weer op het verkeerde pad gaan - die zich volgens Korthals veelal schuldig maken aan lichte ver grijpen, kunnen rekenen op een dwangmatige aanpak. Korthals wil deze criminelen twee jaar van de straat halen en hen ver plicht laten afkicken. ANP knot door de huidige regels in het onderwijssysteem. Boven dien krijgt de universiteit steeds minder overheidsgeld, maar moet ze internationaal wel blij ven concurreren. De universi teit heeft nu een jaarlijks budget van 600 miljoen; tussen de 60 miljoen en 120 miljoen is van het bedrijfsleven afkom stig. Dat percentage wil Vrede voogd 'aanzienlijk verhogen'. Voor het bedrijfsleven moet het daarvoor fiscaal aantrekkelij ker worden gemaakt om geld te steken in het onderwijs. Dan kunnen universiteiten volgens Vredevoogd ook meer op eigen benen gaan staan, zoals de over heid wil. Minder regels Het Leidse plan voor grotere zelfstandigheid moet stap voor stap worden ingevoerd, aldus Vredevoogd. Hij vraagt aller eerst om minder regels en voor schriften vanuit het ministerie. Daarbij denkt hij bijvoorbeeld aan de mogelijkheid een nieuwe studierichting te beginnen zon derdat het ministerie dat vooraf hoeft te fiatteren. De noodzake lijke verhoging van het college geld verdedigt Vredevoogd met de belofte dat Leidse studenten 'meer begeleiding krijgen dan op een andere universiteit' De vier grote politieke partijen, de regeringsfracties PvdA VVD en D66 alsmede oppositiepartij CDA staan niet afwijzend te genover het plan van de univer siteit. De woordvoerders van de paarse partijen wijzen op de af spraak in het regeerakkoord om de universiteiten meer vrijheid te geven. PvdA en CDA eisen wel dat de universiteit voor ie dereen toegankelijk blijft. Meijerink van de veertien sa menwerkende universiteiten in Nederland, zet wel enige vraag tekens bij de 'selectie aan de poort' zoals Leiden voor ogen staat. Die selectie is het VWO immers al. „Ik kan met niet voorstellen dat je dat voor al leen één universiteit kan veran deren." ANP nodig was na een medische fout in hetzelfde ziekenhuis. De di rectie neemt alle verantwoorde lijkheid op zich. Het overlijden is inmiddels ge meld bij de Inspectie voor de Volksgezondheid in Den Bosch. Die stelt een onderzoek in, aldus directeur W. van der Pompe van het ziekenhuis. Gaasje De vrouw beviel in juli van dit jaar via een keizersnede. Daar bij bleef een gaasje in haar li chaam achter. Een tweede ope ratie moest die fout herstellen. Bij die ingreep hoestte de vrouw zoveel maagzuur op dat haar longen zwaarbeschadigd raak ten. Ze moest daardoor aan de beademingsapparatuur, maar haar longen wilden niet herstel len. Zij overleed dinsdag, an derhalve maand na de geboorte van haar kind. De vrouw had al twee. kleine kinderen Directeur Van der Pompe ver wacht dat de verzekerings maatschappij van het zieken huis een schadevergoeding aan de nabestaanden betaald: ..Het achterblijven van dat gaasje is een fout van ons en de her steloperatie hangt daarmee sa men. Of bij die tweede operatie ook fouten zijn gemaakt of dat het complicaties waren, zoekt de inspectie uit." ANP City OnLine in Zeeland door Wilfred Scholten AMSTERDAM - Homosek sualiteit en de positie van de Oosters-Orthodoxe kerken zullen de meest heikele kwes ties zijn op de komende assem blee van de Wereldraad van Kerken in Harare. Toch ver wachten voorzitter Aram I en secretaris-generaal Raiser geen al te grote problemen of zelfs een breuk in de Wereld raad. „We gaan vol vertrou wen naar Zimbabwe." Raiser sprak deze sussende woorden zaterdag tijdens de herdenking van het feit dat vijftig jaar geleden in Amster dam de Wereldraad van Ker ken werd opgericht, een sa menwerkingsverband van bijna 350 protestantse, ortho doxe en anglicaanse kerken. De jubileumdienst in de Lu therse kerk werd bijgewoond door koningin Beatrix, vice- premier Jorritsma en burge meester Patijn. „Wij staan open voor een dia loog over homoseksualiteit", zei Raiser die ochtend op een symposium over de Wereld raad. Zelf zal hij echter geen initiatief nemen. Maar als de lidkerken op de bijeenkomst komende december in Harare zullen voorstellen het onder werp te gaan bestuderen, dan zal hij dat niet tegenhouden „De tijd is wellicht rijp", aldus Raiser, die opmerkte dat de Wereldraad beter uit de voeten kan met sociale en politieke onderwerpen dan met ethi sche, zoals seksualiteit. De kwestie verdeelt de lidker ken sterk. In Afrikaanse, Azia tische en orthodoxe kerken wordt homoseksualiteit dood- raad; rechts vice-voorzitter van de Raad in Nederland, Bosman. gezwegen. De kwestie heeft echter een actuele lading ge kregen. omdat de vergadering van de Wereldraad bijeenkomt in Zimbabwe. De president van dat land, Mugabe, heeft homoseksuelen meer dan eens grof beledigd. Vanwege het uitblijven van een felle veroor deling door de Raad, heeft de Evangelisch-Lutherse kerk in Nederland besloten de bijeen komst te boycotten. Te mager Een Nederlandse delegatie mag nu in een bijprogramma een 'workshop' over de kwes tie verzorgen. „Veel te mager", oordeelt de Lutherse synode voorzitter Van der Horst. Maar volgens Bakker van de Neder landse Raad van Kerken is het een goed begin. Het heeft in Nederland ook dertig jaar ge duurd voordat kerken homo seksualiteit accepteerden. Een ander heikel punt is de po sitie van de Oosters-orthodoxe kerken. Een deel van hun ach terban vindt de Wereldraad 'ketters' en te vooruitstrevend, bijvoorbeeld door het toestaan van vrouwelijke predikanten. Sommige orthodoxe kerken hebben al opgeroepen in Ha rare gezamenlijke vieringen te mijden en ook niet mee te doen aan de stemmingen. De span ningen kunnen leiden tot een breuk in de Wereldraad. Maar voorzitter Aram I uit Li banon gelooft dat niet, zo be zwoer hij. „Ik zou niet van een Koningin Beatrix woonde de jubileumdienst bij. Links secretaris-generaal Raiser van de Wereld foto Ed Oudenaarden/ANP crisis willen spreken. De mees te orthodoxen zijn niet anti- Wereldraad of anti-oecume nisch. Ze hebben ons nodig." Het is wel zaak. zo betoogde hij, opnieuw te verwoorden wat de protestantse en de or thodoxe kerken verbindt en wat zij de komende jaren sa men willen gaan doen. Daarbij hoort zeker de oprich ting van een 'forum', waar naast de lidkerken ook niet-le- den als de Rooms-Katholieke Kerk en Pinkster- en evangeli sche groepen aan deel kunnen nemen. Op de bijeenkomsten worden geen besluiten geno men, maar vooral onderlinge contacten gelegd. De eerste bijeenkomsten zullen na 2000 plaatsvinden. GPD Confereren De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk confereren momen teel in Parijs. Ze spreken voor namelijk over de Berlijnse cri sis. waarover nu al enige tijd met Moskou wordt onderhan deld. Die onderhandelingen leveren echter niets op. Vol gens politieke waarnemers overwegen de drie groten nu om de dialoog met de Sowjet- Unie stop te zetten Monument Het katholieke deel van de Ax- else bevolking is weggebleven bij de onthulling van het be vrijdingsmonument onlangs. Het beeld is er een van een naaktfiguur, en dat is volgens de katholieken in strijd met de christelijke zedenleer. Radar-navigatie In een proefstation in Noord ontwikkelt men een radar-na vigator die wellicht al snel de oude sextant kan vervangen. Zending De Hervormde Gemeenten van Walcheren kwamen laatst in Middelburg bijeen om te spreken over de zending. De voorzitter van de vereniging Nederlandse zendingscorpo raties riep op oog te hebben voor de grote moeilijkheden waarvoor de zusterkerken staan. „In hun wereld zijn van de 70 miljoen mensen slechts 2,5 miljoen christen." Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A L Oosthoek A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgsewétj 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel (0115)694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Fax (0115) 561415 Hulst: s Gravenhof plein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111 >'454647 Fax (0111)454657 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal ƒ95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75, per jaar 366.50, franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting. losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75. zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclusief 6 pet btw); Postrek.nr 3754316 t n v PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 184 cent per mm minimumprijs per advertentie 27.60. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief, speciale posities tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3