Sluis roomt wegenbudget fors af PZC Hulst werkt aan de eenwording Het Rondeel is een overdekt dorp Provinciale strijd trekpaardploegen Schouwse boeren eisen maximale schadevergoeding zeeland 10 Bezuiniging noodzakelijk om gaten in begroting te dichten De gehoorzaamste wordt de kampioen Sas waagt weer poging tot restauratie molen Sas verschuift grenzen voor verlagen snelheid maandag 21 september 1998 door Barend Pelgrim SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg trekt volgend jaar, in 1999, weer minder geld uit voor het onderhoud van wegen en andere infrastructurele voorzieningen. Werd in 1997 nog ruim drie miljoen gulden gespendeerd aan de kostenpost wegen, in 1999 zal dat nog Parkieten te kijk in Sint Jansteen SINT JANSTEEN - Op de jaar lijkse expositie van de Parkie ten Speciaalclub regio Zeeuws- Vlaanderen waren het afgelo pen weekeinde in het gemeen schapscentrum De Warande in Sint Jansteen 377 vogels van 26 inzenders te bewonderen. Het klassement van verdienste werd gewonnen door H. Roels met 461 punten. Op de tweede plaats eindigde F. Totte met 459 punten. Als derde klasseerde zich E. de Roeck met 457 pun ten. De vogelkwekers P. de Cock en J. Dankaarts legden respec tievelijk beslag op de vierde en vijfde plaats. Diefstallen uit kleedkamers HULST - Op twee plaatsen in de gemeente Hulst werden afgelo pen weekeinde twee mensen be stolen tijdens het sporten. In Hulst deed een 16-jarige jon gen aangifte van diefstal van zijn horloge en andere persoon lijke zaken. De jongen had zijn spullen tij dens het voetballen in de kleedkamer laten liggen. In Clinge, aan de Malpertuuslaan, gebeurde hetzelfde met de spul len van een 21-jarige man uit Clinge. Zijn tas werd ook leeg gehaald. De dieven namen on der andere zijn portemonnee met geld en papieren mee. Fiets gestolen NIEUWVLIET - In de nacht van zaterdag op zondag werd aan de Zouterik in Nieuwvliet een dure mountainbike gestolen. De ATB-fiets was eigendom van een man uit Hoeselt (B). De tweeduizend gulden kostende fiets is van het type BIO-racer. slechts 2.572.000 gulden zijn. Met name de post 'groot onder houd wegen' is dan op twee jaar tijd flink afgeroomd van 2.350.000 naar 1.840.000 gul den. In de meerjarenraming en de productbegroting van Sluis- Aardenburg bezweert het ge meentebestuur dat het snoeien in het onderhoudsbudget nood zakelijk is om de begrotingen voor de jaren '99 en 2000 rondte krijgen. In een verantwoording zegt B en W echter zelf dat dit structureel onaanvaardbaar is. Het gemeentebestuur betoogt dat het verminderde wegenon- derhoud met name voor de kern Sluis onacceptabel is, omdat daar jaarlijks ruim vier miljoen bezoekers naar toe komen. Voor de jaren 2000 tot en met 2002 is echter geen echt herstel van de onderhoudspot te zien. De begroting voor 'groot onder houd wegen' in 2001 toont een planning van dikt twee miljoen gulden en dat is nog steeds ruim drie ton minder dan in 1997. In 2002 zou er dan weer voor het zelfde bedrag worden vertim merd als dit jaar, net geen 2,1 miljoen. Openbare orde Voor openbare orde in Sluis- Aardenburg komt in de komen de jaren wel meer geld beschik baar. Voor dit jaar staat er nog géén ton op de post 'handhaving openbare orde APV', maar in '99 wordt dat opgeschroefd naar bijna 170.000 gulden en dat groeit in de komende vier jaar naar een bedrag van 185.000 gulden voor 2002. Het gemeen tebestuur gaat verder veel geld steken in de post 'onvoorziene uitgaven'. Blijkbaar staat Sluis-Aarden- burg nog fikse tegenvallers te wachten, want het bedrag wordt volgend jaar met vijf ton verhoogd van 286.000 ('98) naar 767.000 gulden. In de volgende eeuw zal er nog meer geld in 'on voorzien' terecht komen, tot zelfs 1.265.000 gulden in 2002. Vorig jaar was er nog helemaal geen geld opzij gezet voor on voorziene uitgaven. Het gemeentebestuur van Sluis- Aardenburg geeft op dinsdag middag 22 september vanaf 16.00 in de raadszaal van het Belfort in Sluis tekst en uitleg over de ontwerp-begroting voor 1999 en volgende jaren. door Marco van Barneveld HEINKENSZAND - Zo'n hon derdvijftig mensen hebben het afgelopen weekeinde in de Stenge in Heinkenszand met hun honden meegedaan aan het NK-Obedience 1998 van The Dutch Obedience Society. Met hun honden moesten zij in di verse klassen allerlei proeven afleggen. Kampioen in de moei lijkste klasse werd J. Labots uit Leiden met zijn hond Floyd, een Groenendaeler. Labots en Floyd mogen zich een jaar lang Neder lands Kampioen Obedience noemen. Op de wedstrijden kwam behoorlijk wat publiek af. De tribunes in de Stenge za ten vol. Obedience is een uit Engeland afkomstige sport, waarin baas en hond als team worden getest. In Heinkenszand waren het af gelopen weekeinde honden van allerlei rassen van de partij. De moeilijkheidsgraden van de oe feningen lopen stex-k uiteen, af hankelijk van de klasse waarin elk team uitkomt. In totaal werd er het afgelopen weekeinde in zes klassen gestre den, variërend van 'pre-begin- ners' en 'beginners' tot de Kam pioensklasse. De oefeningen bestaan onder meer uit het aan gelijnd of los volgens van de baas door de hond, het komen op bevel of het zitten en blijven op bevel. Hoe hoger de klasse waarin een team uitkomt, hoe minder een hond mag worden geholpen. Een voorbeeld van een oefening uit de hoogste klasse: de hond moet de baas volgen, waarbij in diverse tempo's wordt gelopen en zo'n zeventig verschillende bochten moeten worden geno men. Als keurmeesters waren dit jaar onder andere Linda en Jim White uit Engeland van de partij. Zij zijn in obedience- kringen geen onbekenden, aan gezien zij al jaren regelmatig optreden als keurmeester. door Barend Pelgrim SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent gaat weer probe ren de Sasse molen op de pro vinciale monumentenlijst te krijgen. Op die manier hoopt het gemeentebestuur in aanmer king te konnjn voor het provin ciaal restauratie-uitvoerings programma. Eerdere pogingen om de Molen Hakenkruis in auto gekerfd SCHOONDIJKE - Vandalen hebben zaterdag in Schoondij- ke aan de Trage! West een ha kenkruis gekerfd in een auto. Ook braken ze een ruitenwisser af. De getroffen auto was net twee dagen oud. Verder werden aan de straat de banden van drie auto's lekgesto- ken, Ook werd bij één van de drie benadeelde auto-eigenaren de brievenbus voor zijn huis ge sloopt. De tocht van de onverla ten ging vervolgens verder langs een bedrijf aan de Rijksweg, waar een paar tuinbeelden ka pot werden gemaakt. De politie is nog op zoek naar de daders. van Maenhout, gelegen op het voormalige bolwerk 'Generali teit' aan de Generaliteitsstraat en de Westdam, te restaureren liepen op niets uit. Het gemeen tebestuur, de eigenaar en het be stuur van een te vormen stich ting voor de molen konden geen overeenstemming bereiken. De Sasse molen stond begin dit jaar bovenaan de provinciale res- tauratielijst, maar door het uit blijven van een overeenkomst ging de subsidie van 1,1 miljoen gulden naar de Kelder- manspoort in Hulst. Van de molen van Maenhout staat alleen nog de romp. Het gebouw is echter uniek in Ne derland, want het is de enige nog bestaande achtkantige ste nen korenmolen. De kap en de wieken werden in de Tweede Wereldoorlog in brand gesto ken. De gemeente Sas gaat nu echter een nieuwe poging ondernemen om het monument in haar oude glorie te herstellen. Voor 1 okto ber aanstaande moet de molen romp aangemeld worden voor het provinciaal restauratie-uit voeringsprogramma. De raad behandelt het voorstel donderdag 24 september tij dens eem vergadering, die om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sas van Gent begint. fQK&,W foto Peter Nicolai Deelnemertjes aan het spelletjes Waar of Niet Waar tij dens de gemeentedag in Hulst. Gemeente dag in de ban van Europa door Barend Pelgrim HULST - Hulst verkeerde zaterdag in Eu ropese sferen. Met de Grote Markt vol kraampjes, specialiteiten uit verschillen de landen en voor de jeugd speurtochten en spelletjes. Bij het Franse kraam was zelfs een complete jeu de boules-baan aangelegd en de porties paella van de Spaanse delegatie vonden gretig aftrek. Met een uitgebreid programma rond het thema 'Europa', gericht op zowel jong als oud en vele honderden bezoekers werd de gemeentedag 1998 een groot succes. Terwijl basisschool-kinderen zich in de binnenstad bezig hielden met een Eu- rospeurtocht en een vossenjacht, werd in de raadzaal de Europa-kennis van drie teams, bestaande uit middelbare scholie ren, op de proef gesteld. De leerlingen uit Temse (B) en Michelstadt (D) moesten het uiteindelijk na een spannende strijd af leggen tegen het thuisteam van het Hul ster Reynaertcollege. Veel aandacht trok het 'Ren voor je Euro'-spel op de markt. Over dit evenement, gebaseerd op het be faamde Ren je Rot, waren zowel deelnemers als toeschouwers enthousiast. Rondleiding De zaterdagochtend was ook al geslaagd. „Ouderen tonen zich bijzonder geïnteres seerd in het onderwerp Europa", zei ge meentelijk voorlichtster Micaëla van Bunder uit. „Mensen kregen een rondlei ding door het stadhuis en konden met al hun vragen bij ambtenaren terecht. Er werd ook gretig gebruik gemaakt van een on-line internetverbinding voor de meer gecompliceerde vragen over Europa. En het is natuurlijk geweldig om te zien dat mensen echt genieten als ze eens op de burgermeesterstoel in de raadzaal kun nen plaatsnemen. Het Eurosongfestival - met prominente Hulstenaren - leidde eind van de middag tot grote hilariteit. De wethouders Kayser en Weemaes trachtten de deskundige jury te overtuigen met hun respectievelijke Pavarotti- en Lighthouse Family-inter- pretaties, ma ar veel lol was er ook om Car lo de Wolfs (uitbater hotelrestaurant De Korenbeurs) Nana Mouskouri-imitatie. De eerste plaats ging terecht naar het echtpaar Lefevere (theatergezelschap Transfiguratie) voor hun versie van Phan tom of the Opera. De gemeentedag werd afgesloten met een concert in de hal van het gemeentekantoor door de Clingse fan fare Weldoen door Vermaak. Het jubileum bracht bewoners en bezoekers ook lekkere hapjes. foto Peter Nicolai Woonzorgcentrum Sluis bestaat vijf jaar door Barend Pelgrim SLUIS - „De veelzijdigheid van het werk bier, de grote ma te van zelfstandigheid waarin kan worden gewerkt en het punt dat het een klein clubje is, waardoor er grote overlappin gen in de taken ontstaan. Niet alleen leuk of minder leuk werk. Dat alles leidt tot het grote enthousiasme waarmee mensen hier aan de slag zijn", denkt secretaris H. Elenbaas van het stichtingbestuur van Het Rondeel. Het Sluisse woonzorgcentrum Het Rondeel vierde zaterdag haar vijfjarig bestaan en de vrolijkheid en het enthousias me van het personeel werkt in derdaad aanstekelijk. „De 26 bewoners van Het Rondeel worden vexwend", legt mede werkster G. Caboor uit. „De hele sfeer en manier van om gang hier is nog het best verge lijkbaar met een klein, ovex-- kapt dorp. Het is geen fabriek, op de één of andex-e manier kunnen de bewoners het heel goed met elkaar vinden, 's Avonds word het gezellig ge maakt met koffie in de ge meenschappelijke ruimte, maar ze maken ook wel eens ruzie hoor. En ook dat hoort bij het 'doxpsleven'." Flexibel Voorzitster van het dagelijks bestuur, C. de Feytex-, vindt liet project Rondeel geslaagd. Vijf jaar geleden was het centrum eexx unicum in Nederland. Een wooncomplex waar je als ge zonde partner samen kunt blijven met je vrouw of man met vei-pleeg- of zox-gindicatie, dat bestond niet. Het karakte ristieke is ook dat bij het over lijden van één van de twee, de huurder gewoon in zijn woon ruimte kan blijven, ook wan neer er geen enkele zorgindi- catxe is en hij of zij zichzelf kan bedruipen. „We zijn hier zeer flexibel, dat is iets wat de bui tenwacht niet altijd ziet. In het begin hebben we wel wat op startproblemen gehad - zo wa ren er geen meubels in de ge meenschappelijke x-uimt door geldtekoxd; - maar het .loopt nu echt als een lier. We hebben als team lei'en samen wexk en, want iedereen die hier kwam werken had een andex'e achter grond." Vrijwilligers Rondeel-hoofd T. ter Haar knikt bevestigend: „Er is per soneel uit thuiszorg, uit de ver pleging en vex-zoi'ging en die kwamen hier met een eigen be nadering. Die diversiteit is juist een kracht gebleken." Het personeel benadrukt dat een 'vijf-vrouws groepje' vi'ij- willigers bijzonder veel werk verzet in het Rondeel. „Ze be geleiden bewoners bij zieken huisbezoek, doen boodschap pen, zetten koffie en zorgen voor een stuk gezelschap. Wat die dames doen is goud waard." Wethouder van gezondheids zaken J. Bogaexl stelt dat het geen sinecure is het project draaiende te houden en maakt zich zox'gen. Hij wil de aan dacht nog even vestigen op de beleidsproblemen en heeft kritiek naar de Rijksoverheid: „De centrale overheid heeft de afgelopen tien jaar steeds meer taken naar de px-ovincie vei'schoven en die verplaatsen het nu meer en meer naar ons, de gemeente. Het wordt een tijd dat ze beseffen dat ze niet ongestraft de bij die taken ho rende geldstroom kunnen la ten opdrogen." door Barend Pelgrim WESTDORPE - De gemeente Sas van Gent wil de grens van de bebouwde kom van Westdorpe aan de Bernhardstraat opschui ven in noordelijke richting, de kant van Sas van Gent. Aan de Bernhardstraat komt een woonwagenkamp, maar dat is aan de rand van Westdorpe en op die plek, ter hoogte van de Vissex'sverkorting, geldt op dit moment een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur. Om de veiligheid voor verkeer en woonwagenbewoners te ver hogen, zou de maximumsnel heid naar beneden moeten tot vijftig. De simpelste oplossing lijkt dan ook de verplaatsing van de dorpsgrens. Ook in Zandstx*aat zou volgens het gemeentebestuur de kom- grens aangepast moeten worden om de veiligheid te verbetei'en. Aan weerszijden van de kern Zandstraat, buiten het dorp, heeft de gemeente in de Zand straat drempels gelegd. Voorschriften Deze zijn buiten de bebouwing gelegd om geluid en trillingen, veroorzaakt worden door voer tuigen die over de drempelg gaan, te voorkomen of te ver minderen. Wettelijke voor schriften bepalen echter dat dex-gelijke verkeersremmers binnen de bebouwde kom moe ten liggen. Om de drempels niet te hoeven verplaatseix stelt B en W voor de kern Zandstraat in oostelijke en westelijke richting wat te vei'groten. Beide voor stellen worden donderdag be sproken in de gemeenteraads vergadering, 24 september om 19.30 uur in Sas van Gent op het gemeentehuis. door Jeroen Bos KOUDEKERKE - De stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt zaterdag 26 sep tember vanaf tien uur de pro vinciale kampioenschappen trekpaax-dploegen. Het is de vierde keer dat de stichting, die het werkend trekpaard als his torisch cultuurgoed wil bewa ren, deze wedstrijd organiseert. De ploegwedstrijd, die gevolgd wordt door een trekwedstrijd, wordt gehouden bij de familie Vos aan de Boksweg in Koude- kerke. Naar verwachting zullen tien of meer sparxnen paarden deelne men. De spannen komen uit alle delen van Zeeland en voor de tweede keer ook van buiten de provincie. Er wordt met twee-, drie- en mogelijk ook viei'span- nen geploegd. In de beschikbare tijd moet elke deelnemer een stuk land van zes are ploegen. De jm-ering vindt plaats op ba sis van zeven punten, waaron der de openingsvoor, de voren en de geploegde sneden. De wed strijd wordt afgesloten met een eindparade waarbij alle span nen achter elkaar een stuk ploe gen. Vervolgens vindt om kwaii over drie een trekwedstrijd plaats. Hierbij trekken de paarden, in een afvalsysteem, een steeds zwaarder belaste landslede zo ver mogelijk over een afstand van maximaal 30 meter. Barrage De afgelegde afstand wordt ge meten. Zo nodig vindt een bar rage plaats voor de combinaties die de volle afstand overbrug gen. Het beladen van de slede vindt plaats door personen. Ie dere vijf meter stappen er twee personen op de slede. De prijs uitreiking volgt om vijf uur*. Plassen op straat Terneuzen beboet TERNEUZEN - in de nacht van zaterdag op zondag heeft de po litie van Terneuzen twee Belgen een boete gegeven voor plassen op straat. De twee Antwerpenaren wer den om half drie door de politie aangehouden tot ze op straat stonden te plassen. Hun hoge nood kwam hen op een boete van zestig gulden per persoon te staan. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Volledi ge vergoeding van de schade door wateroverlast. Dat is en blijft het uitgangspunt voor de land- en tuinbouworganisaties. Dat werd zaterdag duidelijk tij dens een crisisvergadering van Agrarisch Schouwen-Duive- land (ASD) in het Tonnenmaga- zijn in Brouwershaven. Volgens ASD-bestuurslid R. J. van der Wekken onderschat de rijksovei'heid de omvang van de schade. „Zij denkt dat de schade minder zal zijn dan in 1995 het geval was. Wij denken dat het veel meer zal zijn.Dat is ook de overtuiging van ASD-voorzit- ter P. de Koeyer. Hij is bang dat alleen al op Schouwen-Duive- land de schade op zal lopen tot ongeveer twintig miljoen gul den. Of alle schade daadweirkelijk vei'goed gaat worden, is. voor ASD nog een open vraag. „Wij gaan voor honderd procent, maar de overheid zal daar best iets van af proberen te knabbe len." De Koeyer riep de massaal naar de crisisvergadering in Bx-ouwershaven gekomen boe- ren op zo snel en volledig moge lijk hun schade op een rijtje te zetten. Ook de schade die nu nog niet zichtbaar is, maar wel een verlaat gevolg kan zijn van het overstromen van de akkers. De Koeyer verwacht dat nog deze week schadetaxateurs op pad gaan. Steun De boeren kunnen rekenen op de onvoorwaardelijke steun van de gemeente Schouwen-Duive- land. „Vanaf het begin hebben wij pal gestaan voor de boeren en dat blijft zo", hield burge meester mr. J. J. P. M. Assel- bergs van Schouwen-Duive- land zijn toehoorders in het Tonnenmagazijn voor. De bur gemeester beloofde dat de ge meente alles in het werk zal stel len om ervoor te zorgen dat de boeren de schadevergoeding krijgen waar ze recht op heb ben. Hij riep hen op niet te schromen de hulp van de ge meente in te roepen. Er zijn, zo liet hij weten, mogelijkheden voor individuele bijstand. ASD-voorzitter De Koeyer wil zo snel mogelijk nagaan wat er moet gebeuren om te voorko men dat een dergelijke ramp - want dat is de wateroverlast volgens hem voor de boeren - zich nog een keer voordoet. Hij riep de bezoekers van de crisis- vergadering op te melden welke knelpunten zij zien in de water beheersing. Vergadering Vanavond houdt de afdeling Tholen/Sint Philipsland van de LTO een crisisvergadering in de Wellevaete in Sint Annaland. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur. Morgenavond komen de Oost-Zxiid-Bevelandse boe ren in crisisvergadering bijeen inDeVrooneinKapelle. De ver gadering begint om 20.00 uur. Auto's bekrast in Terneuzen TERNEUZEN - In Terneuzen zijn afgelopen weekeinde ver schillende auto's beschadigd. Vandalen trokken een spoor van vernielingen in de Rijnstraat en de IJsselstraat waarbij diverse auto's met een scherp voorwerp werden bewerkt en bekrast. Hoeveel de totale schade be draagt, is nog niet bekend. Een 20-jarige man uit Axel deed dit weekend aangifte van de diefstal van alle vier zijn wiel doppen van zijn auto. Zijn auto stond gepai'keerd aan de Han- delstraat in Axel. Portemonnee weg TERNEUZEN - Zaterdag deed een 59-jarige vrouw uit Terneu zen aangifte van diefstal van haar portemonnee. Wanneer precies ze gerold is wist ze niet, maar het is gebeurd tijdens de nachtelijke ux-en in een kroeg aan de Nieuwstraat in Terneu zen. Het bedx-ag dat vex-dweneii is, is niet bekend. ZIERIKZEE Bijeenkomst - De Crohn Colitis Ulcerosa Vereniging Nederland afdeling Zeeland houdt dinsdag 29 september aan de Grevelin- genstraat 2 te Zierikzee een bij eenkomst. Centraal staan het uitwisselen van ervaringen en praktische tips. De avond wordt begeleid door maatschappelijk werker Eric Bouman. De zaal is open vanaf 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32