Veel Thoolse klachten over stank van de haven naar de gracht Veel volk op Boerenboeldag PZC van de haven naar de gracht... Kampioen politiehond l Schrale oogst domper op perenveiling Groenendaeler Floyd is de gehoorzaamste Duikers vegen haven schoon zeeland 10 Gemeente signaleert niettemin weinig overtredingen veehouderij De PZC en Extra Nieuwsblad zijn verhuisd maandag 21 september 1998 door Marco van Barneveld SINT-MAARTENSDIJK - Bij de gemeente Tholen komen vele honderden klachten per jaar binnen die samenhangen met intensieve veehouderij. In het overgrote deel van de gevallen gaat het om stankoverlast. Slechts in een heel klein deel van de gevallen echter wordt ook daadwerkelijk een overtre ding geconstateerd. Dii blijkt uit antwoorden van het Thoolse college van B en W op vragen van de Thoolse frac ties over het 'milieuklachten- handhavingsbeleid'. Die vragen werden in april door alle frac ties gesteld tijdens een vergade ring van de commissie gemeen telijke ontwikkeling. De vragen waren bedoeld om meer duidelijkheid te krijgen over de wijze waarop met mi- Bestelwagen tegen lichtmast SEROOSKERKE - De bestel wagen van een 40-jarige inwo ner van Ottoland liep vrijdag avond forse schade op bij een botsing met een lantaarnpaal. Het ongeluk gebeurde op de Stoofweg ter hoogte van het Schouwse Serooskerke. De man uit Ottoland reed achter een trekker met oplegger, be stuurd door een 25-jarige inwo ner van Nieuwerkerk. Toen hij probeerde de combinatie voor hem in te halen probeerde de be stuurder van de trekker met op legger dat volgens de politie te verhinderen door naar links te sturen. De man uit Ottoland kwam daardoor met zijn bestelwagen in de berm terecht, verloor de controle over het stuur en botste op een lichtmast. Hardrijders COLIJNSPLAAT - De politie op Noord-Beveland heeft gisteren op twee plaatsen snelheidscon troles gehouden. Op de N256 te Colijnsplaat re den 122 van de 722 gecontro leerde voertuigen te snel. Op de Oostwestweg te Wissen- kerke gold dat voor 43 van de 323 voertuigen. lieuklachten wordt omgegaan en hoe het handhavingsbeleid in elkaar steekt. Uit de antwoor den van burgemeester en wet houders blijkt dat, wat die mi lieuklachten betreft, het op Tholen in bijna alle gevallen gaat om klachten over stank van intensieve veehouderijen. Stappenplan Bij milieuklachten wordt ge werkt met een zogenoemd Stap penplan Handhaving Milieu overtredingen, stellen B en W. Dat plan is samengesteld in overleg met het Openbaar Mi nisterie, de politie, de milieu-in spectie en diverse overheden. Aan de hand van dat stappen plan wordt duidelijk of in geval van een overtreding eventueel bestuursrechtelijk of strafrech telijk moet worden opgetreden. Als bestuursrechtelijk instru ment kan bijvoorbeeld het op leggen van een dwangsom worden gebruikt. Vaak zou dat echter niet nodig zijn. B en W stellen dat tijdens vele controles in een jaar tijd slechts een mini maal aantal lichte overtredin gen is geconstateerd. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om ramen en deuren die openstaan, terwijl dat op basis van de verleende milieuvergunning niet mag. Stankbron Dat er, ondanks de vele klach ten, slechts weinig overtredin gen zijn, komt volgens het colle ge doordat er, ook al wordt er volgens de voorschriften ge werkt, 'best stank op kan tre den'. Stank is, met andere woorden, in het huidige vergun ningenstelsel niet uitgesloten en zal er volgens B en W op sommi ge momenten dan ook altijd blijven, 'ongeacht het aantal controles, de hoeveelheid men sen die men inzet of de tijden waarop wordt gecontroleerd'. Komt bij dat het vaak moeilijk zou zijn om een stankbron exact te traceren. 'Daarnaast sluiten wij niet uit', melden B en W ver der in de beantwoording op de vragen van de Thoolse fracties, 'dat de beroering omtrent de ro ze invasie bij sommige mensen stankklachten veroorzaakte die door anderen niet werden waar genomen'. Maandag 28 september komt de zaak aan de orde tijdens een ver gadering van de commissie ge meentelijke ontwikkeling. Veilingmeester H. van Felius had niet veel peren aan te bieden. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH - Eén van de slechtste ooit. Zo omschreef veilingmeester H. van Felius zaterdag de oogst van Gieser Wildeman en Saint-Remy-peren, afkomstig van de pe renbomen aan de Ring in Burgh. De op brengst was navenant laag: ruim twee honderd gulden leverde de traditionele verkoping op. Niet de overvloedige regen die de boeren slapeloze nachten heeft bezorgd, maar harde wind en vorst op een ongelukkig tijdstip, gooiden in Burgh roet in het eten. Naar schatting nog geen derde van wat er normaal aan peren hangt, werd nu ge veild. „Een rampzalig jaar", beaamt P. J. Land- egent van de Stichting Burghse Dag die de perenverkoop heeft 'geadopteerd'. Land- egent laat zich er niet door uit het veld slaan. „We willen toch proberen om deze traditie in ere te houden." Groener De stichting houdt zich niet alleen bezig met de organisatie van de jaarlijkse folk loristische Burghse Dag, maar spant zich ook op andere manieren in voor het dorp Burgh en haar bewoners. Burgh moet groener worden vinden Landegent en de zijnen. Zij willen met enige regelmaat ac ties houden om geld voor meer beplanting bij elkaar te krijgen. „Maar dat moet nog een beetje handen en voeten krijgen." Landegent is optimistisch. Burgh leeft bij de inwoners weet hijDat bleek ook zater dag. Hoewel er maar weinig peren voor verkoop konden worden aangeboden, was de belangstelling voor de verkoping net als anders groot. Een extra feestelijk tintje kreeg de verkoping vanwege de Burghse vlaggen, uitgestoken door de be woners. „Toen ik hier kwam zag ik overal bordjes waarop stond dat het zaterdag BVD-dag was in Burgh. Ik weet niet beter of BVD staat voor Binnenlandse Veilig heids Dienst, maar in dit geval bleek het Burghse Vlaggen Dag te betekenen", was het commentaar van wethouder G. J. van de Vel de-de Wilde. Zij las als vertegen woordiger van het bevoegd gezag op Schouwen-Duiveland de verkoopvoor waarden voor. MIDDELBURG - Het Zeeuws kampioenschap Politiehond I, dat zaterdag op het wedstrijdterrein van de Politiehondenvereniging Walcheren-De Piet in Amemuiden werd gehouden, is gewonnen door C. van Liere uit Oost-Souburg. Met zijn hond Marco - evenals de andere deelnemende honden een Mechelse herder - behaalde Van Liere een puntentotaal van 420. Hij bleef daarmee de concurrentie ver voor. J. Cappon uit Borssele werd met zijn hond Robby tweede met 398,5 punten. Het brons was voor P. Vreke uit Grijpskerke die met zijn hond Benno tot een totaal van 390,5 punten kwam. door Marco van Barneveld HEINKENSZAND - Zo'n hon derdvijftig mensen hebben het afgelopen weekeinde in de Stenge in Heinkenszand met hun honden meegedaan aan het NK-Obedience 1998 van The Dutch Obedience Society. Met hun honden moesten zij in di verse klassen allerlei proeven afleggen. Kampioen in de moei lijkste klasse werd J. Labots uit Leiden met zijn hond Floyd, een groenendaeler. Labots en Floyd mogen zich een jaar lang Neder lands Kampioen Obedience noemen. Op de wedstrijden kwam behoorlijk wat publiek af. De tribunes in de Stenge za ten vol. Obedience is een uit Engeland afkomstige sport, waarin baas en hond als team worden getest. In Heinkenszand waren het af gelopen weekeinde honden van allerlei rassen van de partij. De moeilijkheidsgraden van de oe feningen lopen sterk uiteen, af hankelijk van de klasse waarin elk team uitkomt. In totaal werd er het afgelopen Winkelverbod Goese dievegge GOES - Winkeldiefstal is een 31-inwoonster van Goes op een boete van 240 gulden en een winkelverbod komen te staan. De vrouw werd zaterdag in een supermarkt in haar woonplaats betrapt op winkeldiefstal. Zij pi'obeerde met een winkelwa gen vol levensmiddelen - met een gezamenlijke waarde van 235 gulden - de winkel uit te ko men zonder te betalen. De vrouw werd door het personeel van de supermarkt aangehou den en overgedragen aan de po litie. weekeinde in zes klassen gestre den, variërend van 'pre-begin- ners' en 'beginners' tot de Kam pioensklasse. De oefeningen bestaan onder meer uit het aan gelijnd of los volgens van de baas door de hond, het komen op bevel of het zitten en blijven op bevel. Hoe hoger de klasse waarin een team uitkomt, hoe minder een hond mag worden geholpen, Een voorbeeld van een oefening uit de hoogste klasse: de hond moet de baas volgen, waarbij in diverse tempo's wordt gelopen en zo'n zeventig verschillende bochten moeten worden geno men. Als keurmeesters waren dit jaar onder andere Linda en Jim White uit Engeland van de partij. Zij zijn in obedience-- kringen geen onbekenden, aan gezien zij al jaren regelmatig optreden als keurmeester. Politie flitst 126 hardrijders HAAMSTEDE - Bij snelheids controles op op Schouwen-Dui veland zijn zaterdag 126 hard rijders geflitst. Op de Kraaijensteinweg bij' Haamstede passeerden 320' voertuigen de radarapparatuur. Tien met te hoge snelheid; Langs de Serooskerkseweg bij Serooskerke werden 1140 voer tuigen gecontroleerd. Hier wa ren 99 bestuurders in overtre ding. Zaterdagmiddag werd gecontroleerd langs de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk. Ze ventien automobilisten drukten het gaspedaal te diep in. De hoogst gemeten snelheid werd genoteerd op de Serooskerkse weg: 134 kilometer per uur op een plaats waar maximaal kilometer per uur mag worden gereden. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Dik tevreden zijn ze, de vrijwilligers van School met de Bij bel De Schouw in Brouwershaven. De za terdag gehouden jaarlijkse Boerenboel dag - een grote rommelmarkt/braderie - bracht 16.000 gulden op. De Boerenboeldag is gewoontegetrouw één van de laatste rommelmarkten van het seizoen op Schouwen-Duiveland. En ook elk jaar weer één van de drukste. „Het is vooral vanmorgen verschrikkelijk druk geweest", meldt vrijwilliger J. van der Weele. „We hadden een palingroker uitge nodigd en die was om kwart voor twaalf al door paling heen." Twee grote trailers en een kiepwagen wa ren nodig om alle tweedehands spullen naar de plaats van handeling - de jach- twinterberging van de firma Gebr. Van Ast - te krijgen. Dat was te zien. Er stond genoeg om een middelgrote eengezinswo ning van onder tot boven in te richten. In clusief wasmachine, koelkast en gasfor nuis. Voor de boekenkast was er waar variërend van de lotgevallen van commissaris Mai- gret tot wetenschappelijke werken over onder meer ene Johannes van Selienstadt. De leeswaar werd met zelf verzonnen spreuken aangeprezen. Met een knipoog naar de eilandelijke politiek: 'Voor43 mil joen kun je maar één gemeentehuis bou wen. Voor tien gulden heb je hier een sta pel romans. Belastingvrij'. Hoe de Brouwenaren aankijken tegen de plannen voor verkoop van het stadhuis steken ze ook niet onder stoelen of ban ken: „Het mooie stadhuis te koop? Jacob Cats zou van schrik van zijn voetstuk val len'. Succes voor drumkorps HILVERSUM - Juliana Drum Bugle Corps uit Middelburg heeft zaterdag de A-klasse van een drumkorpsenwedstrijd in Hilversum gewonnen. Aan de A-klasse deden vijf korpsen mee. Het Middelburgse junior drumkorps Johan Friso verloor in de jeugdklasse van Jong Beatrix uit Hilversum. Aanstaande zaterdag doen alle drie de Middelburgse groepen mee aan de nationale drum- korpskampioenschappen. door Marco van Barneveld KORTGENE - Tientallen dui kers hebben gistermiddag in Kortgene de jachthaven bij Del ta Marina 'schoongedoken'. Dat gebeurde in het kader van de landelijke actie 'duik Holland schoon'. Met de troep in de haven in Kortgene viel het volgens E. Koetsier van de Haagse duik club The Abyss, een van de deel nemende verenigingen, alles mee. „We kunnen duidelijk merken dat hier in elk geval niet bewust dingen worden ge dumpt. Dat is op sommige plek ken wel anders. In havens in ou de binnensteden is het soms echt verschri kkelijk. In tal van havens in Nederland werd gisteren door duikers schoongemaakt. In Kortgene kwamen slechts spullen naar boven die per ongeluk van boten zouden zijn afgevallen, zoals emmers, matjes of bijvoorbeeld een stofzuiger. Ook werd bij voorbeeld een Rolex-horloge opgevist. Dat is volgens Koet sier teruggegeven aan de recht matige eigenaar. „Die was het toevallig zaterdag verloren." De jaarlijkse landelijke actie is bedoeld om mensen erop te wij zen dat het soms nog een be hoorlijke troep kan zijn in het water. In Kortgene werd de actie bovendien aangegrepen om het imago van de duiksport enigs zins op te vijzelen. Die sport staat nogal eens in een negatief daglicht door de vele overtre dingen door stropers. Foto: P. Honhójf Wij zijn verhuisd van Oude Haven 41 naar Grachtweg 23 (voormalig ZWN-kantoor) in Zierikzee. Alle medewerkers verhuisden mee, en in onze nieuwe behuizing kunnen wij u nog beter van dienst zijn. Het nieuwe kantoor biedt ons véél ruimte én parkeerplaatsen voor de deur. Nog steeds dicht bij het centrum van Zierikzee, voor iedereen nog beter bereikbaar! Provinciale Zeeuwse Courant Extra Nieuwsblad Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Openingstijden kantoor Zierikzee: van maandag t/m vrijdag van 08.30 tot 17.00 uur Telefoon Telefax (algemeen) Telefax (redactie PZC) 0111 -45 46 47 0111 -45 46 59 0111 -45 46 57 Provinciale Zeeuwse Courant Extra Nieuwsblad Postbus 80 4300 AB Zierikzee foto Marijke Folkertsma De hele dag door was er veel volk op de Boerenboeldag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 26