Boeren eisen volledige vergoeding Jazz by the sea steekt heel Walcheren aan PZC PZC Wandelingen door bossen Westhoek Anderhalf miljoen voor veiliger weg Kees de Jongen de grote winnaar met vier Elektra's zeeland Agrarisch Schouw en-Duiv eland denkt dat Rijk schade onderschat Staatsbosbeheer dunt dennen Boswachterij Westerschouwen uit kunst cultuur Simon Estes brengt 'n Wagner van formaat maandag 21 september 1998 door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Volledi ge vergoeding van de schade door wateroverlast. Dat is en blijft het uitgangspunt voor de land- en tuinbouworganisaties. Dat werd zaterdag duidelijk tij dens een crisisvergadering van Agrarisch Schouwen-Duive- land (ASD) in het Tonnenmaga- zijn in Brouwershaven. Volgens ASD-bestuurslid R. J. van der Wekken onderschat de rijksoverheid de omvang van de schade. „Zij denkt dat de schade minder zal zijn dan in 1995 het geval was. Wij denken dat het veel meer zal zijn." Dat is ook de overtuiging van ASD-voorzitter P. de Koeyer. Hij is bang dat alleen al op Schouwen-Duiveland de scha de op zal lopen tot ongeveer twintig miljoen gulden. Afknabbelen Of alle schade daadwerkelijk vergoed gaat worden, is voor ASD nog een open vraag. ,,Wij gaan voor honderd procent, maar de overheid zal daar best iets van af proberen te knabbe len." De Koeyer riep de massaal naar de crisisvergadering in Brou wershaven gekomen boeren op zo snel en volledig mogelijk hun schade op een rijtje te zetten. Ook de schade die nu nog niet zichtbaar is, maar wel een ver laat gevolg kan zijn van het overstromen van de akkers. De Koeyer verwacht dat nog deze week schadetaxateurs op pad gaan. De boeren kunnen rekenen op de onvoorwaardelijke steun van de gemeente Schouwen-Duive land. „Vanaf het begin hebben wij pal gestaan voor de boeren en dat blijft zo", hield burge meester mr. J.J.P. M. Assel- bergs van Schouwen-Duive land zijn toehoorders in het Tonnenmagazijn voor. De bur gemeester beloofde dat de ge meente alles in het werk zal stel len om ervoor te zorgen dat de boeren de schadevergoeding krijgen waar ze recht op heb ben. Hij riep hen op niet te schromen de hulp van de ge meente in te roepen. Er zijn, zo liet hij weten, mogelijkheden voor individuele bijstand. Knelpunten ASD-voorzitter De Koeyer wil zo snel mogelijk nagaan wat er moet gebeuren om te voorko men dat een dergelijke ramp - want dat is de wateroverlast volgens hem voor de boeren - zich nog een keer voordoet. Hij riep de bezoekers van de crisis vergadering op te melden welke knelpunten zij zien in de water beheersing. Vanavond houdt de afdeling Tholen/Sint Philipsland van de LTO een crisisvergadering in de Wellevaete in sint Annaland. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur. Morgenavond komen de Oost-Zuid-Bevelandse boe ren in crisisvergadering bijeen in De Vroone in Kapelle. De ver gadering begint om 20.00 uur. Een vol Tonnenmagazijn tijdens de crisisvergadering. foto Marijke Foikertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Tus sen nu en december oogst Staatsbosbeheer 1300 kubie ke meter hout in de Boswach- terij Westerschouwen. Een ge deelte van het dennenbos wordt uitgedund. De Boswachterij Wester schouwen heeft een opper vlakte van bijna driehonderd hectare. Het bos bestaat voor het grootste gedeelte uit Corsi- caanse en Oostenrijkse den nen. Het naaldbos werd in de periode van 1921 tot 1942 in geplant om het verstuiven van de duinen tegen te gaan. De eerst geplante bomen zijn nu 75 jaar oud en nog steeds niet helemaal uitgegroeid. Eens in de vijf tot acht jaar wordt een bepaald gedeelte van het bos uitgedund. De overblijvende bomen krijgen dan meer ruimte om door te groeien. Deze cyclus wordt herhaald totdat de bomen hun volle wasdom hebben bereikt. Momenteel dimt de dienst in het noordwestelijk deel van de boswachterij. Door het uitdunnen ontstaat niet alleen meer ruimte. De zon kan de bodem ook beter bereiken. Door de warmte van de zonnestralen kunnen soms al jarenlang in de grond lig gende zaden ontkiemen. De struiken en kruiden die daar uit voortkomen zorgen voor meer variatie in het nu vrij eenzijdige bos. De kruin en de takken van de gerooide bomen laat Staatsbosbeheer in het bos liggen. Zo ontstaat weer voedsel en schuilgelegenheid voor allerlei dieren en planten. Eiken Staatsbosbeheer is al enige j a- ren bezig het naaldbos gelei delijk om te vormen tot een bos met naast naaldhout ook loof bomen. Er worden onder meer eiken aangeplant. Daardoor wordt de flora en fauna rijker én het bos aantrekkelijker voor de recreant. Het uitdunnen gebeurt met een grote zelfrijdende hout- oogstmachine. Deze pakt de boom in zijn geheel vast, zaagt in één handeling de stam door en ontdoet deze van zijtakken. Vervolgens worden de stam men - nog steeds door dezelfde machine - op de gewenste lengte gezaagd. Vroeger werd het dunnere hout in de mijnbouw gebruikt. Tegenwoordig is de vezel- en papierindustrie de grootste afnemer. Van de dikke bomen worden balken gezaagd. Het hout wordt ook gebruikt voor de fabricage van pallets. Wie een kijkje wil komen nemen bij de houtoogst is welkom. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Ge nieten van de stilte en misschien een ree of een zwerm vogels ont moeten. Dat kan 22 en 29 sep tember tijdens nazomer-wan delingen door de Boswachterij Westerschouwen. De wandelingen zijn een initia tief van Staatsbosbeheer. Die zorgt voor een deskundige gids. De wandelroute loopt door het zuidwestelijk deel van het bos en langs de zeereep. De wande lingen duren ongeveer twee uur. Deelnemers aan de tochten krij gen tijdens de wandelingen al les te horen over het ontstaan van het gebied en het beheer er van. Plaatsen als 't Gat van 't Schip en 'Het Stadion' zoals ze des tijds door de boswerkers wer den benoemd, vormen onder deel van de wandelroute. De wandelaars worden over smalle zandpaadjes geleid waar bijna niemand komt Er staan ook nogal wat stekelige struiken en daarom raadt Staatsbosbeheer deelnemers aan stevige kleding aan te trekken. Bovendien wordt het advies gegeven een goede verrekijker mee te nemen. De zeereep is het overgangsge bied tussen het noordzeestrand en het bos. Deze strook natuur gebied vormt een belangrijke schakel in de jaarlijkse vogel trek. Vaak zijn hier volgens de mensen van Staatsbosbeheer veel verschillende soorten vo gels te zien. De excursies beginnen om 's middags om half twee bij de ex- cursieschuur aan de hoofdin gang van de Boswachterij aan de Kraaijensteinweg. Wie mee wil, moet tevoren een kaartje kopen bij het kantoor in Haam stede van de WV Schouwen- Duiveland door Marco van Barneveld KAPELLE - De Goesestraat- weg in Kapelle moet veiliger worden gemaakt voor fietsers. Nu is het daar voor automobilis ten niet duidelijk dat er op die plek met fietsers rekening moet worden gehouden. Om de situatie te verbeteren moeten er zogenoemde fiets- suggestiestroken worden aan gelegd, uitgevoerd in rood as falt. Verder moet er aan de grens met de bebouwde kom van Ka pelle een plateau komen om de snelheid van gemotoriseerd ver keer te drukken. Ook moeten bij die komgrens geleiders komen om de hoofdrijbaan te versmal len. Dat stelt het Kapelse colle ge van burgemeester en wet houders in een voorstel aan de commissie VROM. Het college wil zo'n anderhalf miljoen gul den uittrekken om de maatrege len uit te kunnen voeren. Op de 'fietssuggestiestroken' die het college op de Goese- straatweg wil laten aanleggen mogen auto's weliswaar gewoon rijden, maar burgemeester en wethouders gaan ei-van uit dat met die maatregel toch een lage re snelheid wordt afgedwongen bij automobilisten. Door de ro de fietsstroken lijkt de rijbaan voor automobilisten smaller. Op die manier moet duidelijk zijn dat fietsers een belangrijke plaats innemen op de weg Kruispunten Om te voorkomen dat automo bilisten op de fietsstroken blij ven rijden moeten op verschil lende punten geleiders van zo'n tien meter lengte worden aan gebracht. Verder wil het college op de diverse kruispunten op de Goesestraatweg licht verhoog de plateaus aanleggen. Overi gens heeft de Fietsersbond vol gens B en W laten weten liever een oplossing te zien waarbij er gescheiden van de weg gelegen fietspaden komen Volgens het college is daar in dit geval ech ter geen ruimte voor. Ook zou het veel duurder zijn om ge scheiden fietspaden aan te leg gen. Op maandag 28 september buigt de commissie VROM zich over deze materie. KOEWACHT, RK kerk Het Residentie Orkest onder lei dingvan George Pehlivanian en m.m.v de bas-bariton Simon Es tes in werken van Wagner, Sibe lius en Debussy. door Kees Cijsouw 5 Tarenlang niet gehoord in deze J provincie en zo zijn ze er twee keer: het Residentie Orkest fun geert deze maand als een van de schragende gezelschappen ach ter het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen. In beide gevallen komen ze niet alleen met hun in strumenten, maar nemen ook zangers mee. In de loop van deze week klinkt Vaughan Williams opera Riders to the Sea vijf keer in Breskens, zaterdagavond maakten orkest en bas-bariton Simon Estes ook een concert met een gedegen Wagner-helft REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Natuurlijk, op het programma paste moeiteloos het plakkertje Zee, dat ditmaal het thema van het festival is. Voor wie wilde, kwam er tussen Wagners ouver ture tot Der fliegende Hollander en Debussy's La Mer ook nog een ander noemertje tevoor schijn: muziek van vemieu wers Hoe groot ook de invloed im mers is geweest van Wagners klankspektakels, de vernieu wingen van Debussy's zoveel subtielere - en vaak niet minder dynamische - klanktaal werk ten in de westerse muziek even indringend dooi'. Tussen die twee zo verschillende werelden was de ideale brug gelegd met Sibelius' late symfonische ge dicht De Oceaniden - een Wag neriaanse orkestbezetting voor Debussiaanse subtiliteit in klankschittering. De bas-bariton Simon Estes stal voor de pauze de show in de vrij wel geheel bezette Koewachtse kerk. Hij zong twee van Wag ners formidabele soli, de mono loog van de Hollander en Wo- tans afscheid en de Feuerzauber uit Die Walküre. Ze klonken krachtig, sympathiek en be trokken. Zonder nodeloze pa thetiek gaf Estes de stukken zo veel aplomb mee, dat het tussen die twee geprogrammeerde ge bed van Heinrich uit Lohengrin erbij verbleekte. Zijn Wagner had formaat en dat gold niet minder voor die van het Residentie Orkest. Aan die indruk doen de wat stroeve aan pak van de ouverture tot Der fliegende Hollander met de niet vlekkeloos gelijke blazersinzet- ten weinig af. Het orkest gaf Wagner onder de beheerste di rectie van de jonge Pehlivanian voldoende spirit, zeker in de monoloog en het slottafereel van Die Walküre: daar orgelde, dreigde en twinkelde men soe pel en organisch. Even organisch trouwens bouwden Pehlivanian en de mu sici Sibelius' late - zij het niet zijn beste - symfonisch gedicht en Debussy's La Mer op. Beide werken kregen een contrastrij ke vertolking. De rijke instru mentatie kwam voldoende tot haar recht en in La Mer met na me revancheerden de blazers zich voortreffelijk. Zo was de hernieuwde kennismaking met het Residentie Orkest een aan gename. In strandpaviljoen Panta-Rhei op het Nollestrand in Vlissingen hield Mokum Swing het publiek aan genaam bezig. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers DOMBURG - Jazz bv the sea is volwassen aan het worden. Voor de eerste keer sinds het tienjarige bestaan van de Zeeland Nazomer Festivals, klon ken er op praktisch heel Walcheren jazzklanken. Of het nu in de strandpaviljoens van Vlissingen tot Kamperland was, of in de Grote Kerk van Vee- re. Domburg heeft als bron van Jazz by the sea, grote delen van Walcheren aangestoken. Enige verbazing was er wel bij een aantal gasten van Grand Hotel Arion op de Vlissingse Boule vard. Zij vroegen zich af waarom Blind Date niet op het terras speelde. Het. weer was aangenaam en bij Jazz by the Sea moeten de klanken toch over de zee mogen klinken. „Maar dat is verboden. Het is een plaatselijke verordening. We hadden heel graag van ons terras gebruik gemaakt. Als hier nu een stevige rockband tot tien uur vanavond zou optreden, dan begrijp ik dat omwonenden er last van kunnen hebben Maar deze rustige mainstreamjazz zou veel meer mensen plezier brengen als ze buiten speelden", zegt Joost van Damme, manager van Arion. Van Damme heeft goede hoop dat ondernemers volgend jaar in de gelegenheid worden gesteld op enkele aangewezen dagen per jaar livc-muziek op het terras te mogen hebben ..Daarover praten we nu met andere ondernemers van de boulevard. We willen met een goed plan naar buiten komen om ons steentje bij te dragen aan de promotie van Vlissingen. Dit soort evenementen leent zich voor buitenoptredens. Op het terras van van strandpaviljoen De Zeeuw se Rivièra speelde Fee-Fi-Fo-Fum muziek op maat voor een rustige zondagmiddag. Bezoekers die speciaal naar Zoutelande waren gekomen voor de jazz, mengden zich met strandgasten. „Wij zitten hier om naar de muziek te luisteren. Deze band maakt gevoelige, naoorlogse jazz. En daar houden we van. Van dixieland worden we onrustig", reageerden Anton en Jeannette Kempe uit Kapelle. Ook Ans Boone en Anneke Vermaire uit Vlissin gen kwamen op de jazz af. ..Dit mogen ze van mij wel vaker organiseren. In de zomer, bijvoorbeeld, als je van die lange avonden hebt. Straks fietsen we terug naar Kaapduin, waar een fluitist en pia nist spelen, geloof ik. De grote jazzavond in de Parel van Domburg trok zaterdagavond zoveel mensen dat de organisatie besloot alle stoelen uit de zaal te verwijderen. Daardoor werd er tegelijkertijd ruimte voor dan sen gecreërd. De capaciteit van ongeveer 600 mensen was licht overschreden. Voor de pauze bleven de voeten nog aan de grond. Het publiek luisterde aandachtig naar de Super band met Cor Bakker en zijn oude stijl jazz met moderne invloeden. Bij de grappenmakerij van Bob Kerr and his Whoopee band kon dansen ech ter niet uitblijven. „Het is wel duidelijk dat we te groot zijn geworden voor de zaal van de Parel. Volgend jaar zullen we moeten uitbreiden. We denken aan een tent", reageerde Ruud van Meijel, coordinator van de Zeeland Nazomer Festivals. Hij keek meer dan tevreden terug op het festival. „Omdat we groter zijn geworden, kunnen we een gevarieerder aanbod brengen. Dat brengt meer mensen op de been. De bijdrage van Uit in Vlissin gen - de optredens in de tent op het Vlissingse Bel- lamypark op donderdag en vrijdag en de jazzmu ziek in de straten op zondag - heeft ook een goed effect We zijn er nog niet, maar we groeien wel doon" door Edith Ramakers MIDDELBURG - Toneelgroep Duinart kon het niet geloven. De 25 amateurtoneelspelers van Arduin wonnen de Elektra Award 1998 in de categorie op merkelijke productie. „Ik vind het een hele eer om de prijs te ontvangen", reageerde Jaap Reijs van Arduin, die de rol van priester ven-ulde in de geprezen productie Romeo en Julia. Met vier Elektra's kreeg het toneel stuk Kees de Jongen van de Zeeuwse Komedie alle lof. In de afgeladen Middelburgse stadsschouwburg werden za terdagavond tien Elektra's uitgereikt. Tien keer werd de spanning opgevoerd met trom geroffel en lichteffecten, voor dat de winnaar bekend werd ge maakt. Toen de toneelgroep Duinart naar voren werd geroe pen, leek het podium te klein. „Ik wilde een klassiek stuk doen. En heb vanaf het begin de regels van het spel duidelijk ge maakt. Kijk, toneelstukken waarin verstandelijk gehandi capten vooral vertedering op roepen of bewondering afdwin gen, in die zin van: wat knap dat zij dat kunnen. Dat hebben we al vaker gezien. Ik heb hen als elk ander gezelschap behan deld. Spelen betekent acteren. Dat moest er dus ook gebeuren merkte regisseur Peter Adri- aanse op. Nonverbaal bleken de toneel spelers van Duinart ijzersterk. Adriaanse liet hen de eerste les sen improviseren, bedacht toen de muziekkeuze, keek naar de karakters en slaagde erin op het lijf geschreven rollen te maken. Jaap Reijs, uitbundig aange vuurd door alle Duinartspelers, bedankte met de Elektra stevig in zijn hand, Peter Adriaanse voor 'alles wat hij ons heeft ge leerd'. In maart 1999 gaat de volgende productie van Duin art, de Heksen van Roald Dahl, in première. Eén geheel Kees de Jongen van de Zeeuwse Komedie kaapte de meeste prij zen weg. Voor de opmerkelijke mannelijke hoofdrol waren Tom Roovers. als Kees I, en Henk Geelhoed als Kees II, genomi neerd. De jury wees Tom Roovers als winnaar aan. „Ik heb mijn prijs aan Henk opge dragen In het stuk zegt hij alles wat ik denk. We vormden één geheel. Ik had gehoopt dat we allebei een Elektra hadden ge kregen." Hoe blij hij ook met de prij s was, de grootste bekroning kreeg hij in Amsterdam toen Kees de Jon gen in de Krakeling werd opge voerd- ,.We kregen daar een staande ovatie. Na afloop kwam Gerben Hellinga, de schrijver van Kees de Jongen naar ons toe. Hij zei dat hij Kees op deze manier had bedoeld en dat het stuk hem enorm had geëmotio neerd. Zijn vrouw vertelde latei- dat hij met tranen in zijn ogen had gezeten. Dat heb ik als on gelooflijk groot compliment op gevat." De prijswinnaars van de Elek tra's: Opmerkelijke algehele vormgeving: A Christmas Carol. Ron Lubbersen, Kerstproductie Stadsschouwburg/ZCA/Scoop. Opmerkelijke belichting: Wiens leven is het eigenlijk. Gerard van de Bliek, St. Middelburgs Theater. Opmerkelijke vrouwe lijke bijrol: De Muizenval. Christianne Davis als Miss Casewell, Sempre Avanti. Op merkelijke muzikale vormge ving: De twee Wezen. Ans Schil ders. St. Middelburgs Theater. Opmerkelijk decor: Kees de Jongen. Bob Goedhart/Nico de Hamer. Zeeuwse Komedie Op merkelijke mannelijke bijrol: Kees de Jongen RonThiry als Meester en Pa, Zeeuwse Kome die. Opmerkelijke kostuums: Pallieter Jenny Roosendaal- Dees/Manjke Bukkens/Leden de Plattelanders Opmerkelijk cnsemblespel: Kees de Jongen. De Zeeuwse Komedie Opmer kelijke mannelijke hoofdrol: Kees de Jongen. Tom Roovers als Kees I. Opmerkelijke pro ductie: Romeo en Julia Toneel groep Duinart. Tom Roovers laat zijn vreugde de vrije loop zaterdag nadat hij een Elektra kreeg voor zijn rol als Kees I. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25