Boeren eisen volledige vergoeding PZC Alle aandacht voor de baas Een keuze uit onze weekreklames Wandelingen door bossen Westhoek Goese ambulances naar Litouwen Provinciale strijd trekpaardploegen A/^vVVl DUIDELIJK DE GOEDKOOPSTE! zeeland 10 Agrarisch Schouwen-Duiveland denkt dat Rijk schade onderschat Staatsbosbeheer oogst dennen Westenschouwen mm Veel lof voor vernieuwde brandweerkazerne maandag 21 september 1998 door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Volledi ge vergoeding van de schade door wateroverlast. Dat is en blijft het uitgangspunt voor de land- en tuinbouworganisaties. Dat werd zaterdag duidelijk tij dens een crisisvergadering van Agrarisch Schouwen-Duive land (ASD) in het Tonnenmaga- zijn in Brouwershaven. Volgens ASD-bestuurslid R. J. van der Wekken onderschat de rijksoverheid de omvang van de schade. ,,Zij denkt dat de schade minder zal zijn dan in 1995 het geval was. Wij denken dat het veel meer zal zijn.'' Dat is ook de overtuiging van ASD-voorzit- ter P. de Koeyer. Hij is bang dat alleen al op Schouwen-Duive land de schade op zal lopen tot ongeveer twintig miljoen gul den. Of alle schade daadwerkelijk vergoed gaat worden, is voor ASD nog een open vraag. „Wij gaan voor honderd procent, maar de overheid zal daar best iets van af proberen te knabbe len." De Koeyer riep de massaal naar de crisisvergadering in Brouwershaven gekomen boe ren op zo snel en volledig moge lijk hun schade op een rijtje te zetten. Ook de schade die nu nog niet zichtbaar is, maar wel een verlaat gevolg kan zijn van het overstromen van de akkers. De Koeyer verwacht dat nog deze week schadetaxateurs op pad gaan. Steun De boeren kunnen rekenen op de onvoorwaardelijke steun van de gemeente Schouwen-Duive land. „Vanaf het begin hebben wij pal gestaan voor de boeren en dat blijft zo", hield burge meester mr. J. J. P. M. Assel- bergs van Schouwen-Duive land zijn toehoorders in het Tonnenmagazijn voor. De bur gemeester beloofde dat de ge meente alles in het werk zal stel len om ervoor te zorgen dat de boeren de schadevergoeding krijgen waar ze recht op heb ben. Hij riep hen op niet te schromen de hulp van de ge meente in te roepen. Er zijn, zo liet hij weten, mogelijkheden voor individuele bijstand. Knelpunten ASD-voorzitter De Koeyer wil zo snel mogelijk nagaan wat er moet gebeuren om te voorko men dat een dergelijke ramp - want dat is de wateroverlast volgens hem voor de boeren - zich nog een keer voordoet. Hij riep de bezoekers van de crisis vergadering op te melden welke knelpunten zij zien in de water beheersing. Vanavond houdt de afdeling Tholen/Sint Philipsland van de LTO een crisisvergadering in de Wellevaete in sint Annaland. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur. Morgenavond komen de Oost-Zuid-Bevelandse boe ren in crisisvergadering bijeen in De Vroone in Kapelle. De ver- gadering.begint om 20.00 uur. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Tus sen nu en december oogst Staatsbosbeheer 1300 kubieke nieter hout in de Boswachterij Westerschouwen. Een gedeelte van het dennenbos wordt uitge dund. De Boswachterij Westerschou wen heeft een oppervlakte van bijna driehonderd hectare. Eens in de vijf tot acht jaar wordt een bepaald gedeelte van het bos uitgedund. De overblijvende bomen krijgen dan meer ruimte om door te groeien. Deze cyclus wordt herhaald totdat de bo men hun volle wasdom hebben bereikt. Momenteel dunt de dienst in het noordwestelijk deel van de boswachterij Door het uitdunnen ontstaat niet alleen meer ruimte. De zon kan de bodem ook beter berei ken. Door de warmte van de zonnestralen kunnen soms al ja renlang in de grond liggende za den ontkiemen. De struiken en kruiden die daar uit voortko men zorgen voor meer variatie in het nu vrij eenzijdige bos. De kruin en de takken van de ge rooide bomen laat Staatsbosbe heer in het bos liggen. Zo ontstaat weer voedsel en schuil- gelegenheid voor allerlei dieren en planten. Staatsbosbeheer is al jaren be zig het naaldbos geleidelijk om te vormen tot een bos met ook loofbomen. Er worden onder meer eiken aangeplant. Daar door wordt de flora en fauna rij - ker én het bos aantrekkelijker voor de recreant. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Ge nieten van de stilte van de na tuur en misschien een ree of een zwerm vogels ontmoeten. Dat kan op de dinsdagen 22 en 29 ZIERIKZEE Bijeenkomst - De Crohn Colitis Ulcerosa Vereniging Nederland afdeling Zeeland houdt dinsdag 29 september aan de Grevelin- genstraat 2 te Zierikzee een bij eenkomst. Centraal staan het uitwisselen van ervaringen en praktische tips. De avond wordt begeleid door maatschappelijk werker Eric Bouman. De zaal is open vanaf 19.30 uur. september tijdens nazomer wandelingen door de Boswach terij Westerschouwen. De zeereep is het overgangsge bied tussen het noordzeestrand en het bos. Deze strook natuurgebied vormt een belangrijke schakel in de jaarlijkse vogeltrek. Vaak zijn hier volgens de men sen van Staatsbosbeheer veel verschillende soorten vogels te zien. De excursies beginnen's mid dags om half twee bij de excur- sieschuur aan de hoofdingang van de Boswachterij aan de Kraaijensteinweg. Wie mee wil, moet tevoren een kaartje kopen bij het kantoor in Haamstede van de VW Schouwen-Duive land. Een golden retriever strak in het gelid naast de baas tij dens de volgoefening. SIIIIIIf-" VA' foto Willem Mieras door Marco van Barneveld HEINKENSZAND - Zo'n honderdvijftig mensen hebben het afgelopen weekeinde in de Stenge in Heinkenszand met hun honden meegedaan aan het NK-Obedien- ce 1998 van The Dutch Obedience Society. Met hun honden moesten zij in diverse klassen allerlei proeven afleggen. Kampioen in de moeilijkste klasse werd J. Labots uit Leiden met zijn hond Floyd, een groenendaeler. Labots en Floyd mo gen zich een jaar lang Nederlands Kampi oen Obedience noemen. Op de wedstrij den kwam behoorlijk wat publiek af. De tribunes in de Stenge zaten vol. Obedien ce is een uit Engeland afkomstige sport, waarin baas en hond als team worden ge test. In Heinkenszand waren het afgelo pen weekeinde honden van allerlei rassen van de partijDe moeili j kheidsgraden van de oefeningen lopen uiteen, afhankelijk van de klasse waarin elk team uitkomt. In totaal werd er het afgelopen weekeinde in zes klassen gestreden, variërend van 'pre-beginners' en 'beginners' tot de Kampioensklasse. De oefeningen bestaan onder meer uit het aangelijnd of los vol gens van de baas door de hond, het komen op bevel of het zitten en blijven op bevel. Hoe hoger de klasse waarin een team uit komt, hoe minder een hond mag worden geholpen. Een voorbeeld van een oefening uit de hoogste klasse: de hond moet de baas volgen, waarbij in diverse tempo's wordt gelopen en zo'n zeventig verschil lende bochten moeten worden genomen. Als keurmeesters waren dit jaar onder an dere Linda en Jim White uit Engeland van de partij. Zij zijn in obedience-kringen geen onbekenden, aangezien zij al jaren regelmatig optreden als keurmeester. door Marco van Barneveld GOES - Vanuit Goes zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vier ambulances richting het Litouwse Panevezys vertrok ken. De ambulances zullen daar de basis gaan vormen voor een nieuw op te zetten gemeentelij ke ambulancedienst. De actie is een initiatief van de stichting Stedenband Goes-Panevezys. Het is al de tweede keer dat van uit de Zeeuwse stad ambulances worden overgebracht naar de plaats in Litouwen. De vorige keer werd een ambu lance overgebracht naar het stadsziekenhuis in Panevezys. Dit keer gaat het om twee am bulances die voorheen werden gebruikt door de ambulance dienst Bevelanden en om twee wagens die werden gebruikt door de stichting Oosterschel- deziekenhuizen. De voertuigen zijn hier wettelijk afgeschreven, maar verkeren nog wel in goede staat. Voor Litouwse begrippen gaat het zelfs om een luxe-voor ziening. Daar zijn op het gebied van ambulances nauwelijks nonnen gesteld. De afgelopen tijd hebben de wa gens een grondige onderhouds beurt ondergaan. Ook werd in het Litouws op de wagens ver meld dat zij onderdeel uitmaken van een ambulancedienst: greitoji medicinos pagalba. Be halve de ambulances werd het afgelopen weekeinde ook een groot aantal hulpgoederen naar de zusterstad van Goes ge bracht. Die spullen zijn onder meer beschikbaar gesteld door diverse Goese apotheken. Het transport is mogelijk gemaakt door verschillende sponsors Een aantal medewerkers van d( ambulancedienst Bevelanden ii met het transport meegegaan Zij zullen een week in Paneve zys verblijven en hun collega' daar zoveel mogelijk tekst ei uitleg geven over het aangele verde materiaal. Op maandaj 28 september worden zij teruj verwacht. Koren geven concert in Goes GOES - Het Amsterdam Staf muziekkorps van het Leger des Heils en Smalstads Mannen koor uit Sint-Maartendijk tre den zaterdag 26 september op ii het nieuwe gebouw van het Le ger des Heils aan het Ravelijn d< Groene Jager in Goes. De optredens van de brassbam en het close-harmony-koor zijl de afsluiting van een j aar vol ac tiviteiten rondom de openinj van het nieuwe Leger des Heils- pand. De concertavond begint on| 193 0 uur en de toegang is gratis THOLEN VW - De openingstijden var het VW-kantoor Eiland Tholei in Sint Maartensdijk gaan op oktober over op het win ter sche ma. Tot 31 maart volgend jaar ii de VW open op de volgende tij den: maandag en woensdag var 9.00 tot 12.00 urn- en dinsdag donderdag en vrijdag van 9.0( tot 13.00 uur. Op zaterdag is hel kantoor gesloten. door Jeroen Bos KOUDEKERKE - De stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland houdt zaterdag 26 sep tember vanaf tien uur de pro vinciale kampioenschappen trekpaardploegen. De ploeg- wedstrijd, die gevolgd wordt door een trekwedstrijd, wordt gehouden bij de familie Vos aan de Boksweg in Koudekerke. Naar verwachting zullen tien of meer spannen paarden deelne men. De spannen komen uit alle delen van Zeeland en voor de tweede keer ook van buiten de provincie. Er wordt met twee-, drie- en mogelijk ook vierspan nen geploegd. In de beschikbare tijd moet elke deelnemer een stuk land van zes are ploegen. De jurering vindt plaats op ba sis van zeven punten, waaron der de openingsvoor, de voren er l de geploegde sneden. De wed strijd wordt afgesloten met een eindparade waarbij alle span nen achter elkaar een stuk ploe gen. Vervolgens vindt om kwart over drie een trekwedstrijd plaats Hierbij trekken de paarden, in een afvalsysteem, een steeds zwaarder belaste landslede zo ver mogelijk over een afstand van maximaal 30 meter. De af gelegde afstand wordt gemeten, Zo nodig vindt een barrage plaats voor de combinaties die de volle afstand overbruggen. Het beladen van de slede vindt plaats door mensen. Elke vijf meter stappen er twee op. door Marco van Barneveld SINT MAARTENSDIJK - De grondig verbouwde brandweer kazerne aan de Oostsingel in Sint Maartensdijk is zaterdag officieel heropend. Aan die ope ning moest een forse hoogwer ker te pas komen. Alleen daarmee kon de Thoolse burgemeester H. A van der Munnikde sleutel van de kazer ne, voor de gelegenheid bovenin een metershoge sirenemast ge hangen, bemachtigen. Niet alleen is de afgelopen maanden het bestaande gedeel te grondig opgeknapt, maar er is ook een compleet nieuwe hal bijgebouwd. Die wordt ge bruikt voor opslag van materi aal. Onder meer wordt er een blus- en hulpverleningsvoer tuig gestald. De oude hal is om gebouwd tot instructielokaal en kantine. De voormalige instruc tieruimte is omgebouwd tot toi let, douche en magazijn. Arbo De verbouwing was nodig om aan de nieuwste Ai'bo- (wet op de arbeidsomstanigheden) en veiligheidseisen te voldoen. Het oude gebouw was simpelweg te klein. De brandweerlieden zeg gen in de nieuwe ruimtes veel prettiger te werken. Zo zijn er nieuwe kledingrekken waar zij hun pakken makkelijk kwijt kunnen. Sinds maart is aan de renovatie gewerkt. Intussen kon de brandweer gewoon zijn werk blijven doen. Nadat de ver nieuwde kazerne zaterdag voor een select gezelschap officieel was heropend kon ook het grote publiek haar bewonderen. ibiedingen zijn geldig vanaf maandag 21 september 8.30 uur t/m zaterdag 26 september van Doornestraat 2 Goes De PZC bezorgt de Agrimarktfolder, heeft u e folder niet ontvangen bel dan: 0113 62 92 00 Naast de ziekenwagens werden ook allerlei hulpgoederen op port gezet naar Litouwen. foto Willem foto Willem Mieras Het bekijken van een echte brandweerauto is genieten voor jong en oud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 24