Simpelaar moet varken worden PZC Hoffelijkheid troef op golfbaan Rilland Patrick Tolhoek verrast met zesde plaats op het WK Zesde plaats Heeren^ in Dam tot Damloopi Patrick Rafter noemi Sampras huilebalk sport 22 Kogelstoter uit Goes sluit seizoen af met zege in eigen huis Ockenburgh zakt naar middenmoot maandag 21 september 1998 door Rudy Boogert GOES - Onopvallend bereidt een vijftal potige atleten zich voor op de komende kracht proef. Hun lijven ogen als solide boomstammen, hun armen groeien daaruit als machtige takken en hun benen houden als volgroeide wortels contact met de aarde. Het kwintet kracht patsers slaat elkaar vriend schappelijk op de goed ontwik kelde schouders en heeft de grootste lol. Gezamenlijk ma ken ze zich klaar voor de eerst krachtsexplosie van de dag: het kogelstoten. Wanneer de eerste atleet in de ring stapt, verandert zijn voor komen meteen. De ongedwon gen glimlach verdwijnt en maakt plaats voor een strakke gelaatsuitdrukking. Even geen tijd voor lolletjes, er moet ge presteerd worden. Kogelstoter Erwin Simpelaar uit Goes heeft het meest opval lende ritueel om tot zijn krach teruptie te komen. Met stoere tred en de kogel in zijn hand stapt hij op de ring af, maar met nog vijf meter te gaan gooit hij de ijzeren bol venijnig voor zich uit op de grond. Dan draait hij zich om en kijkt gespannennaar de plaats op de grindbaan waar zijn kogel moet neerkomen. Met zijn voet wipt hij de kogel ver volgens omhoog, alsof het pro jectiel het gewicht heeft van een strandbal, zo in zijn rechter hand. Opgefokt stapt hij de ring binnen en slaat met ferme klap pen op zijn dijbenen. Dan spuugt hij als een eredivisie doelman in zijn handen, legt de kogel in zijn nek en lanceert het ronde gewicht van zeven kilo met groots machtvertoon. Liefhebber Simpelaar nam zaterdag samen met andere vaderlandse 'groot heden' deel aan de internatio nale werpmeeting van AV'56 uit Goes. De nummer drie van de nationale ranglijst bij het ko gelstoten was in gezelschap van de beste discuswerper van Ne derland: Mike van der Bilt. Van een publiekstrekker kon niet worden gesproken, slechts een enkele liefhebber was op het ge weld van de sterke mannen af gekomen. Nee, dan het windhondenren- nen dat tegelijkertijd op een HOEVEN - De biljarters van Brasserie Ockenburgh hebben dit weekeinde met 6-2 klop ge had van Strauss Biljarts uit Hoeven. Door dit resultaat zakt de Zeeuwse formatie naar de middenmoot van de eredivisie driebanden. In Hoeven kon Ockenburgh geen vervolg geven aan de ster ke competitiestart. Na de remise in Heemstede tegen het SMSM van Dick Jaspers en de maxima le zege op Paperclip Internatio nal, ging de ploeg nu onderuit tegen een tegenstander waar van op papier gewonnen had moeten worden. De twee teams waren erg aan el kaar gewaagd, wat zorgde voor een aantal boeiende partijen. Vooral het Zeeuws onderonsje tussen Ron Schumann tegen de Hulstenaar Jean-Paul de Bruin was een thriller. De hele partij bleven de twee in eikaars buurt en het bleef derhalve tot het ein de toe spannend. Toen Schuman met 47-42 voorkwam, leek het pleit beslecht, maar de Zeeuw in Brabantse dienst beschikte over stalen zenuwen en maakte acht caramboles achter elkaar, waardoor de partij met 50-48 naar Strauss Biljarts ging. Met John Thijssen ging het slechter. Tegen Gerwin Valen- tijn had de speler van Ocken- burgh niets in te brengen en ver loor afgetekend met 50-33. Ook kopman Ronald Forthomme moest het onderspit delven, na dat hij een voorsprong van zes tien punten uit handen had ge geven. Zijn tegenstander Eddy Leppens bleek hiervan niet on der de indruk, en wist de partij met 50-47 te winnen. Martin Spoormans redde de eer voor Ockenburgh door met 47-50 nipt te zegevieren over Jef Phili- poom. Volgens Raymond Nicodem, be geleider van het Goese team was een gelijkspel zeker verdiend geweest. „Een aantal van onze spelers stond de hele wedstrijd voor, en werd dan op het laatst toch nog afgetroefd. Dat is ge woon pech." Door de nederlaag zakt Brasserie Ockenburgh naar de middenmoot in de ere divisie. Nicodem: ,,We proberen zo goed mogelijk ons best te doen, maar ik denk dat de middenmoot het hoogst haalbare is." Vanaf mor gen (dinsdag) gaan drie spelers van Ockenburgh proberen in ternationaal goed te presteren. Ronald Forthomme, Ronny Da niels en Roland Uytdewilligen nemen dan deel aan een wereld bekerwedstrijd in het Spaanse Torremelinos. Erwin Simpelaar denkt al voorzichting aan een WK en de Olympische Spelen. aangrenzend veld werd gehou den. Daar kwam tenminste volk op af. Of op een onbeduidende korfbal wedstrijd die naast de sintelbaan werd gehouden. Ook daar stond meer publiek langs de lijn dan aan de rand van de kogelstootbak, waar de natio nale top was verzameld. Op sportpark Het Schenge bedre ven Simpelaar en zijn concur renten topsport, maar wel in de marge van de publieke belang stelling. Met zijn trainer Bert de Jonge vormt Simpelaar een inge speeld duo. Zeven jaar geleden stapte het tweetal in een avon tuur, waarvan het einde nog niet in zicht is. Dit seizoen besloot Simpelaar het discuswerpen op een lager pitje te zetten en zich te specialiseren in het kogelsto ten. „Daarin kan ik beter mijn ei kwijt. Je bent volledig op jezelf aangewezen. Als het slecht gaat, dan ligt dat aan jezelf. Bij het discuswerpen kun je het op an dere factoren steken, zoals de wind of een natte werpring." Techniek Top-discuswerper Mike van der Bilt vindt de keuze van Simpe laar goed, want hij is niet zo on der de indruk van zijn discus techniek. „Ik vind het knap dat hij met zijn techniek nog zó ver kan gooien. Maar met de kogel kan hij absoluut een topper worden, maar dan moet hij wel groeien in gewicht. Ik ben 1 me ter 94 en weeg 125 kilo en daar mee ben ik in internationaal ge zelschap een van de kleinsten." Gewicht Simpelaar is 1 meter 87 en weegt 'slechts' 97 kilo. Een lichtgewicht in de werpwereld. Simpelaar: „Ik moet minstens vijftien kilo zwaarder worden om mee te tellen. Ik moet een varken worden, een echt beest. foto Willem Mieras Momenteel kan ik mijn lage ge wicht nog compenseren met mijn snelheid en explosiviteit." Tot vervelens toe wordt Simpe laar vergeleken met Erik de Bruin. Qua lichaamsbouw en explosiviteit is de vergelijking terecht, maar verder..... Simpe laar: „De Bruin was heel erg op zichzelf. Hij trok alleen maar met zijn ouders op. Verder met niemand. Ook niet na de wed strijden. Ik vind mezelf veel so cialer, want ik heb met iedereen contact. Misschien moet ik dat wel iets minderen. Ik moet nog leren om mezelf af te zonderen tijdens een wedstrijd. Op 7 juli gooide ik bijvoorbeeld mijn eer ste grote wedstrijd. De Eurpees kampioen Bagach uit de Oekra- ine en de Duitse wereldtopper Buder waren onder anderen mijntegensta ndersIk keek veel te veel tegen hen op. Dat waren mijn idolen! Het gevolg was dat ik niet mijn eigen wedstrijd gooide. Ik was er helemaal niet meer bij. Een week eerder gooi de ik mijn beste prestatie ooit, 18.07 meter, maar tegen die top pers stootte ik net iets in de zes tien meter." Om zulke pijnlijke situaties uit te bannen heeft zijn trainer hem aangeraden vaste patronen in zijn training te bouwen. De Jon ge: „Alsjeineenvolstadionmet een immens lawaai stapt, dan weet je niet waar je het moet zoeken. Als je iets om handen hebt, iets waarmee je bezig kunt zijn, kun je je daarop concentre ren. Dan heb je geen tijd om af geleid te worden en je kunt er gens op terugvallen." Topafstand In Goes besliste Simpelaar het kogelstoten al bij zijn eerste worp met 16.60 meter. Geen top afstand, maar voldoende om de andere geweldenaars achter zich te houden. Het discuswerpen was eigenlijk slechts een bij nummer voor de Goese Tarzan. De regen maakte topprestaties praktisch onmo gelijk, want de werpring werd in no-time tot een spekgladde ijs baan. In oranje gehuld leek al leen de Belgische kampioen Jo van Daele nergens last van te hebben. Sterker nog, hij verbe terde zijn eigen baanrecord tot 55.87 meter. Zijn 'truc' zat in een paar speciale natweer-schoe- nen. Waar bijna iedereen bij de afzet weggleed, hupte Van Dale als een volleerd ijsdanser door de pistecirkel. Simpelaar hield het na vierwor- pen al voor gezien en hees zich schielijk in zijn warme trai ningspak. Het seizoen zat erop voor hem. In de toekomst wach ten echter nieuwe uitdagingen. Voorzichtig worden al 'wereld kampioenschap' en 'Olympi sche Spelen' genoemd. Toch wil het duo Simpelaar/De Jonge niet al te hoog van de toren bla zen. „Maar ik denk dat we wel een hoog niveau hebben. Toch Erwin?", besluit De Jonge qua- si-bescheiden. Marianne Uittenboogaard en Raymond Kok Zeeuws kampioen matchplay door Jasper van der Bliek RILLAND - Een paar ver dwaalde knallen van de ver derop gelegen schietbaan ver breken de serene stilte op de golfcourt. Heel even wordt de speler uit zijn concentratie ge haald, maar hij hervindt zich snel. Metend, calculerend be paalt hij waar zijn 'swing' naartoe moet. Dan, na eerst ter oefening een paar graspollen gekortwiekt te hebben, komt de klap. Het is een mooie, di rect in de green, het heilige stukje gras van de court. Com plimenten van de tegenstan der. Je moet ook wat in je mars hebben om Zeeuws kampioen matchplay te worden. Zaterdag en zondag streden Zeelandse beste golfers om de provinciale titel in het onder deel matchplay. Dit houdt sim pelweg in dat er één tegen één wordt gespeeld. Een spel waarbij die golfer wint, die én technisch én mentaal het sterkst is. Het golfcentrum nabij Rilland is de lokatie waar de Zeeuwse titelstrijd dit jaar wordt ge houden. Een reliëfrijke baan, die negen holes groot is. Het is er stil, muisstil, het ritselen van de wind door de struiken is duidelijk hoorbaar. De lucht is fris, geurt naar vers, ietwat waterig gras. Wie over de golf- heuvels kijkt ziet het Schelde- Rijnkanaal, waar net een grote aak passeert met bestemming Antwer-pen. Aan de andere kant wordt het sprookjesachti ge tafereel verstoord door de opdoemende industriële pij pen, die vette rook de lucht in blazen. Een aantal van de lager gelegen delen van de court zijn alleen te gebruiken door vis sen, als gevolg van de hevige regenval van de afgelopen week. Suizend geluid Een tik verbreekt de stilte, ge volgd door een suizend geluid. Het keiharde golfballetje wordt zo'n honderd meter weggeslagen. De meeste holes zijn tussen de tweehonderd en vijfhonderd meter lang. Om de bal zo ver te slaan is opperste concentratie en stilte vereist. „Die ballen kunnen een snel heid bereiken van 215 kilome ter per uur", fluistert M. Gerritsen, één van de organi satoren van het evenement. „Normaal gesproken heeft een golfer die hier aan het kampi oenschap meedoet ongeveer vier a vijf slagen voor een hole Golfen bij Rilland: Een tik verbreekt de stilte, gevolgd door een suizend geluid. foto Dirk-Jan Gjeltema nodig, afhankelijk van de han dicap natuurlijk." Het Zeeuws kampioenschap begon zaterdag met voorron dewedstrijden, waarin de kampioenen van de zes Zeeuwse golfverenigingen in individuele wedstrijden moes ten strijden om finaleplaatsen. De vier golfers met de minste slagen - zowel bij de mannen als de vrouwen - gingen door naar definaleronde, waar mid dels tweekampen (matchplay) uiteindelijk bekend werd wie zich Zeeuws kampioen mocht noemen. Bij de mannen voch ten de plaatselijke lieveling Robert Moerland en Raymond Kok van van golfvereniging Grevelingenhout een interes sant gevecht uit. „Matchplay is naast een technisch spel ook vooral een kwestie van menta liteit" meent mevrouw Gerrit sen. „De golfer met de sterkste zenuwen is in het voordeel. Als je na een goede slag je tegen stander even glimlachend aan kijkt, kan dat best efEect heb ben." Kok was ogenschijnlijk mentaal het sterkst, want bij Moerland knapte er al vrij vroeg in de tweekamp iets. Het resulteerde in vele afzwaaiers in de bunkers, de zandpannen in en om de baan, en daardoor een achterstand. Zijn opponent maakte er dankbaar gebruik van en veroverde de Zeeuwse titel. Ook bij de vrouwen was de eindstrijd een boeiende aange legenheid. Hier won de erva ring uiteindelijk van de jeugd, want Marianne Uittenboog aard van Grevelingenhout won van de pas 19-jarige Kiek van der Hoop van golfvererring Domburgsche. Handicaps Er was dit weekeinde van haat en nijd nauwelijks sprake. De kemphanen becomplimen- teerden elkaar hoffelijk bij een goede slag en onsportief ge drag bleef uit. Daarvoor is golf misschien teveel een sport voor 'gentlemen' en 'ladies'. „Dat vind ik niet", vindt Reymers- wael-bestuurslid Hans van de Watering. „De tijd dat golf een heel elitaire sport was, is wat mij betreft voorbij. In onze vereniging hebben wij leden uit alle lagen van de samenle ving. In het golf is iedereen ge lijk." Ook speltechnisch is dat zo. Van de Watering: „Dat komt vanwege het systeem van handicaps. Een beginner kan gewoon samen met een gevor derde speler golfen, omdat zijn handicap veel hoger is. Naar mate je beter wordt, gaat je handicap omlaag. Golf is voor buitenstaanders een sport met veel abracada bra. Termen als birdie, green, chip in, all square en eagle doen de leek alleen bij het ho ren al duizelen. „Het is wel zo dat golf een sport is met moei lijke regels en een behoorlijke terminologie", erkent Gerrit sen. „Maar dat is ook de char me ervanHoe beter je de regels beheerst, hoe beter je speelt." En leeftijd speelt geen rol. „Als je tachtig bent, en je hebt nog een vaste slag en goed spelin zicht, dan kun je nog gewoon spelen. Conditie is niet zo be langrijk", zegt Van de Wate ring ter-wijl hij het typische golfwagentje bestijgt en weg rijdt, terug naar het clubhuis. van onze sportredactie ZAANDAM - De Marokkaan Brahim Lahlafi voorkwam gis teren in Zaandam een zevende opeenvolgende Keniaanse dub belslag in de veertiende Dam tot Damloop. De winnaar van 1990 liet zich op de tien Engelse mijl niet gek maken door de zes jaar jongere Keniaan Josphat Ma- chuka die in 1993 en 1996 al de snelste was. Bij de vrouwen ze gevierde wel een loopster uit Kenia, Leah Malot. Zij werd de opvolgster van haar landgenote Tegla Loroupe (eerste in 1996 en 1997). Irma Heeren werd zesde. Lahlafi won de ruim zestien ki lometer in 45.25, veertig tellen langzamer dan de Keniaan Paul Koech die vorig jaar in Zaan dam het officieuze wereldrecord hep. De bekende tweestrijd tus sen mannen en vrouwen kwam tussen Amsterdam en Zaandam nooit goed op gang. De vrouwen startten in de Damloop zes mi nuten en 42 seconden eerder dan de mannenD at is het gemiddel de verschil tussen winnaar en winnares van de afgelopen tien jaren. Machuka en diens land genoot Gwako gingen echter vanaf het begin voor het record en de premie van 50.000 gulden. Dat zat er echter door het be nauwde weer niet in. Luc Krotwaar was in de negen de wedstrijd van het national NUON wegcircuit de beste Ne derlander op de dertiend jc plaats. Met 47.25 benaderde d~" atleet van Hellas zijn persoon 5] lijk record, maar in voorberei \e ding op de NK marathon in,0 Eindhoven was dat niet he bi] voornaamste doel. „Ik heb d Qi laatste tijd 200 kilometer peJV week getraind', aldus de pupi ,a van Rob Veer. „Danmagjenooigi voluit lopen." Heeren Irma Heeren koos voor een blik semstart, maar na enkele kilo^e meters moest de atlete uit Zee wolde de sterke buitenlands tit loopsters laten gaan. Ze wa[,£ achteraf niet helemaal tevrede iV( met de tijd van 55.28, meer dai^ twee minuten achter Malori] (53.11), die de opvolgster wen te van haar landgenote Tegla Lo roupe, winnares in de laatst D twee jaar. „Ik beslis pas later iip, de week of ik meedoe aan de Wï halve marathon. Ik moet daa0\ wel wat te zoeken hebben. Heeren kampte de voorbije pe riode met een virusinfectie. He WK wordt zondag in Zürich ge houden. Als Heeren zich af meldt, is Nederland alleen bij d mannen met een equipe van vie lopers vertegenwoordigd. van onze sportredactie SYDNEY - Patrick Rafter heeft Pete Sampras een huilebalk ge noemd. De tweevoudig winnaar van de US Open kwam tot die uitspraak in een column in de Sunday Telegraph, een Austra lische krant. „Pete kan zijn ne derlagen tegen mij kennelijk moeilijk accepteren", aldus Rafter. Sampras, nummer een van de wereld, zei na zijn verhes in de halve finale op de US Open dat het verschil tussen Rafter en hem tien Grand Slams was. Sampras won er elf, Rafter had er op het moment van de uit spraak nog slechts één. „Pete moet niet janken", vindt Rafter. In dezelfde column dreigt Raf ter in de toekomst geen Davis Cup voor Austrahë meer te spe len als bondscoach Tony Roch n, of captain John Newcombe opV; stapt. Daarmee kiest Raftayi openlijk voor Roche en Newdi combe in hun conflict met Marl Phihppoussis. De verliezend fi nalist van de US Open zei na zijy nederlaag tegen Rafter in Ne\rj York dat hij diep geraakt wa door Roche die zitting had genei men in de spelersbox van Raf tei Rafter verbrak de vriendschap b: pelijke banden met Philippous sis en weigerde met hem door t gaan in het dubbel. In de aan loop naar de US Open werd d ruzie bijgelegd. „Het lijkt ero dat Mark weer niet goed heef}/, nagedacht. Roche deed zij werk op de US Open. Bovendiei l is hij een goede vriend en als ie mand een vriend van mij aan valt is het moeilijk amicabel t blijven met die persoon." ANP D van onze sportredactie MONT-SAINTE-ANNE - Pa trick Tolhoek is Mont Sainte Anne (Canada) op het wereld kampioenschap mountainbike op de zesde plaats geëindigd. De wielrenner uit Yerseke, die in ju li Nederlands kampioen werd, revancheerde zich daarmee op zijn teleurstellende EK, waarin hij halverwege de koers opgaf. Tolhoek vreesde aan de voor avond van het WK dat hij niet in topvorm verkeerde. Hij was bang dat hij aan het eind van het zware seizoen onvoldoende energie overhad voor een nieu we topprestatie. De Nederland se kampioen startte daarom voorzichtig. In het veld van 130 deelnemers reed hij aanvanke lijk anoniem mee. Halverwege de koers begon hij aan een op mars, die hem uiteindelijk naar een schitterende zesde plaats voerde. „De laatste drie ronden heb ik flink gas gegeven", ver telde hij na de finish nuchter. Uitzicht op een podiumplaats had Tolhoek echter nooit. Daar voor zette hij zijn eindsprint te laat in. Bovendien was het par koers hem niet op het lijf ge schreven. Het traject kende en kele gevaarlijke afdalingen en Tolhoek komt daarbij techniek tekort om in het spoor van de toppers te blijven. Dupouey De Fransman Dupouey, die eer der in Aywaille Europees kam pioen werd, greep nu ook de we reldtitel. Hij had 41 seconden voorsprong op zijn landgenoot Chiotti. Daarmee was het Fran se succes compleet. Dat team legde beslag op alle titels die in Canada te vergeven waren. De Belg Meirhaege werd derde. Bas van Dooren uit Ravenstein, ploeggenoot van Patrick Tol hoek, werd vierde. Na zijn twee de plaats in de wereldbeker wedstrijd in Plymouth en de tweede plaats op het Europees kampioenschap in Aywaille hoopte de 24-jarige Van Dooren in zijn eerste prof seizoen ook op een podiumplaats in Mont Saint Anne. Een slechte start zorgde ervoor dat hij niet verder kwam dan de vierde plaats. „Tijdens het vertrek zat ik niet goed en zodoende kon ik niet mee toen Meirhaeghe, Chiotti en Dupou ey wegreden. De eerste ronde heb ik daardoor flink moeten forceren. Voor Olympisch kampioen Bart Brent j ens was er na het goui van Atlanta geen nieuw succe weggelegd. „Ik had te weinij snelheid en was op dit parkoer niet agressief genoeg. Ik heb al les gegeven wat ik in me had maar deze wedstrijd kwam voo mij een aantal weken te vroeg. Brentjes eindigde op de zeven tiende plaats. Gerwin Peeters f De zilveren medaille op he onderdeel afdaling zal de top t sportloopbaan van Gerwin Pee 1 ters uit Odiliapeel met mini 1 maal twee jaar verlengen. „He tintelt weer van binnen", zei hi j in het Canadese wintersport i oord extatisch. „Ik ga nog twö jaar door." Peters' tijd stond za j terdag tot de laatste deelneme i als beste op het scorebord. Aai de wereldtitel dacht de Braban i der geen moment. De Fransmai i Nicolas Vouilloz die de wed strijd besloot, was de titelverde diger. Vouiloz bezat zelfs al vij wereldtitels. Inderdaad verbe terde de favoriet de tijd van Pe 1 ters, met een kleine vier secon den. Geen reden tot treurnis wel een beetje bij Bas de Beve: De winnaar van brons in 1991 eindigde als vierde. De Beve had de pech dat hij - en ook Ne derlands derde deelnemer Wil fred van de Haterd - in de regei moest rijden. Peters trof voor zijn rit beter omstandigheden. „Maar he parkoers was door de regen no: wel glad. Ik reed zeker geen per fecte wedstrijd. In het begii ging ik te hard en maakte ik fou ten. Ik nam een beetje gas terus dat was een goed besluit. In di downhill-sport: is het vooral eer kwestie van je limiet kennen Wie de minste fouten maak wint." Normaal gesproken zou het WI in Canada de laatste wedstriji voor Peters zijn. Twee maande geleden besloot de ex-fietscros ser te stoppen uit ontevreden heid over zijn uitslagen. Hij gin werken in het transportbedrij van zijn vader. De 2evend plaats in het EK in Tsjechië deel hem niet van gedachten veran deren. De ommekeer kwam dri weken geleden in Japan met d derde plaats in de finalewed strijden van de wereldbeke „Mijn seizoen was ineens goed' vond hij. „Ik ga nu nogtweejaa door. Dan ben ik 23 en kan ik no jaren samenwerken met mij vader voor ik het bedrijf eventu eel ga overnemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 22