«iiiic Steun voor Clinton kalft af VVD tempert enthousiasme over verstrekking van gratis heroïne 4 WEKEN Antillianen maken zich op voor het ergste Oma blijkt spil in evolutie van mens I (filiaal Vlissingen is wel geopend!) I (filiaal Vlissingen is wel geopend!) i Hfoto verschoore j VOOR 15,00 16 Steeds meer Amerikanen zien president liever vertrekken Libië is verbijsterd over keuze locatie Kamp Zeist Radslag na wereldrecord A 20° -=isdl 12" 03 Fraai Na nacht- en ochtendmist flink wat zon en droog. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Zwakke tot matige wind. mtKÊIÊÊKÊM 241e jaargang no. 225 maandag 21 september 1998 losse nummers 1,75 PZC jfvvegens onze jaarlijkse PERSONEELSDAG~j zijn wij vandaag GESLOTEN GOES B HUL HULST r ZIERIKZEE B VLISSINGEN P MIDDELBURG K ETTEN-LEUR r TERNEUZEN I I van onze redactie buitenland LONDEN - Oma's blijken een belangrijke bijdrage te hebben geleverd aan de evolutie van de mens. Dat er twee miljoen jaar geleden grootmoeders zijn op gedoken, heeft een beslissende rol gespeeld bij de ontwikkeling van de menselijke soort. Oma's zochten voedsel voor hun dochters als die zwanger waren of net kinderen hadden ge baard. Zij maakten op die ma nier een goed doorvoede en welvarende derde generatie mogelijk, aldus wetenschapster Kristen Hawkes van de univer siteit van Utah (VS). „Geleide lijk ontvouwde zich een samen leving waarin elke persoon twee moeders had: de mama en de opoe. Dankzij de grootmoeder leefden we langer en groeiden onze hersens." Hawkes baseert haar theorie op waarnemingen bij de Tanzani- aanse Hadza, een 'primitieve' stam van jagers-verzamelaars. De gezondste kinderen kwamen voor in gezinnen waar oma's het beste en meeste voedsel verza melden. Twee miljoen jaar geleden kampten onze voorvaderen met grote ecologische problemen. Afrika verdroogde en voedsel werd schaars. Voor deze ingrij pende veranderingen verzamel den kinderen zelf hun eten, voornamelijk fruit. Maar door de droogte waren slechts wor tels en knollen beschikbaar, en die waren moeilijk uit te graven. In die periode stierven vrouwen nog op een leeftijd waarop ze geen kinderen meer konden krijgen, en biologisch gezien 'nutteloos' waren geworden. Maar soms bleef een vrouw iets langer in leven en kon ze haar Scheepsramp kost tientallen dochters tijdens en na hun zwangerschap helpen bij de moeizame speurtocht naar voedsel. Dankzij dat extra eten ontwikkelde zich het nage slacht van de grootmoeders goed waardoor het genetisch materiaal van de oma voor een langer leven aan de volgende generaties werd doorgegeven. In veel stammen verzamelen grootmoeders nog steeds het meeste voedsel voor hun klein kinderen. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving k 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar De door de orkaan Georges opgezweepte zee beukt tegen de kust van de Dominicaanse Republiek. foto Chris Brandis/AP van onze redactie buitenland WILLEMSTAD - Gezaghebber Richard son van Sint Maarten heeft vanwege de nadering van de orkaan Georges een uit gaansverbod voor het eiland ingesteld. Dat ging gisteravond elf uur Nederlandse tijd in. De bevolking van het Bovenwindse eiland van de Nederlandse Antillen wacht ang stig af hoe verwoestend de orkaan zal toe slaan De schrik zit er behoorlijk in na de verwoestende werking van de orkanen Luis en Merelyn drie jaar geleden", aldus Richardson. „Dit trauma is nog altijd niet verwerkt en komt nu weer naar boven. Op Curagao, dat 900 kilometer ten zuiden van de Bovenwinden ligt, is wat weersge steldheid betreft niets te merken van de op komst zijnde orkaan. Wel zijn marine en nationale rampenorganisatie bezig met de laatste voorbereidingen om de hulp verlening snel op gang te kunnen brengen. Een peloton mariniers is zaterdag van Aruba naar Sint Maarten overgevlogen in verband met de nadering van de orkaan. De zestig mariniers worden verdeeld over de eilanden Saba en Sint Eustatius (24) en Sint Maarten (36). De mariniers zullen sa menwerken met het Korps Politie van de Nederlandse Antillen, onder leiding van de gezaghebbers van de eilanden. Behalve Sint Maarten worden ook Saba en Sint Eustatius bedreigd, De eilandbe volking kreeg het advies ramen dicht te spijkeren, een watervoorraad aan te leg gen en waardevolle spullen veilig weg te bergen. Georges is de vierde orkaan van dit sei zoen in de Atlantische Oceaan. Volgens het National Hurricane Centre in het Amerikaanse Miami was Georges zater dagochtend nog een orkaan van de tweede categorie, met maximale windsnelheden van 168 kilometer per uur. ..Maar het is een behoorlijk gevaarlijke, aldus een me- teorologe. „We voorzien dat hij binnen 48 uur zal intensiveren tot een orkaan van de vierde categorie." Die kan snelheden be reiken van tussen de 210 en 248 kilometer per uur. In september 1995 richtte de orkaan Luis voor meer dan een miljard gulden schade aan op Sint Maarten. De windsnelheden lagen toen ruim boven de 200 kilometer per uur. ANP Lewinsky krijgt .aanbod couturier "ROME - Het Italiaanse mode- I huis Gatlinoni heeft Monica Lewinsky een miljoen gulden geboden voor een eenmalig op treden als model tijdens een show van 'kleding voor grote maten'. Couturier Mariotto stelt 'een mooie blauwe jurk' voor Le winsky te hebben ontworpen. Ook Lewinsky's veelbeschreven jurk van het merk Gap, waarop de FBI spermavlekken van Clinton heeft aangetroffen, is blauw van kleur. Het is onbe kend of Lewinsky het aanbod in overweging neemt. GPD Britten hadden jarenlang mol bij Bundesbank LONDEN - De Britse geheime dienst MI6 heeft jarenlang een topmedewerker van de Duitse Bundesbank betaald voor ver trouwelijke informatie. De spi on verraadde onder meer de Duitse positie bij de onderhan delingen over het Verdrag van Maastricht. Hij verschafte ook gegevens over de besluitvor ming rond rentetarieven. De hooggeplaatste ambtenaar bij de Duitse centrale bank in Frankfurt lekte onder de code naam Orcada twaalf jaar 'gede tailleerde' geheime financiële informatie, meldde de Britse krant The Sunday Times giste ren. De krant baseert zich op een brief van een ex-medewerker van de MI6, Richard Tomlinson, aan een parlementscommissie. Tomlinson bevindt zich in Zwit serland en overweegt in dat land asiel aan te vragen. Hij werd drie jaar geleden ontslagen. Londen beschuldigde hem van verraad. Volgens waarnemers wil de Brit met zijn uitlatingen de aan dacht vestigen op zijn binnen kort te verschijnen boek. ANP den niet iets beters hebben kun- Bolkestein ambieert VN-post niet Voormalig WD-leider Bolkestein heeft geen am bities om Nederlands ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties te wor den. De liberaal maakte gisteren korte metten met geruchten als zou hij in de markt zijn wanneer Ne derland erin slaagt de be geerde zetel in de VN-Vei ligheidsraad in de wacht te slepen. „Ik ben geen di plomaat en zal dat ook-niet wor- O den." Boerenontbijt met voorlichting Voor de derde opeenvolgende keer heeft Ajax niet kunnen winnen. In de Arena speelden de tegenvallende kampioenen gel ij k tegen De Graafschap. 1 -1Het was al het derde gelijkspel in acht dagen. Eerder eindigden duels bij A Utrecht (2-2) en Croatia Zagreb (0-0) al onbeslist. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 van onze redactie buitenland ministerie ook dat 'de twee lan- CAIRO - Libië heeft gisteren ge zegd dat het bedenkingen heeft bij het Nederlands-Britse plan het Lockerbie-proces in Kamp Zeist, onderdeel van de lucht machtbasis Soesterberg, te hou den. De Libische overheid wil in elk geval de locatie inspecteren alvorens akkoord te gaan. Soesterberg is van 1954 tot 1993 een Amerikaanse basis geweest. Libië is verbijsterd over deze keuze, meldde het Libische persbureau JANA „Zo'n arran gement is geen garantie voor een eerlijke rechtszaak en biedt ook geen passende atmosfeer", zei een woordvoerder van het Libische ministerie van Buiten landse Zaken. Het verbaast het nen vinden dan een militair kamp en een ziekenhuis'. De woordvoerder zei dat zijn land niet officieel is ingelicht over het akkoord tussen Londen en Den Haag. Hij benadrukte dat de advocaten van de twee verdachten het ook met de loca tiekeuze eens moeten zijn. Libië heeft geaccepteerd dat de verdachten van de bomaanslag op een passagiersvliegtuig van Pan Am boven het Schotse Loc kerbie in Nederland door Schotse rechters onder Schots recht zullen worden berecht, maar het land eist de zekerheid, dat de twee Libiërs geen gevaar lopen tijdens hun proces. AP/AFP/RTR door John Wanders WASHINGTON - Een groeiend aantal Amerika nen vindt dat president Clinton moet af te treden om zo een einde te maken aan de grootste politieke crisis in de Verenigde Sta ten sinds 'Watergate'. Vol gens een peiling van het weekblad Newsweek vindt inmiddels bijna de helft van de Amerikaanse bevolking dat Clinton be ter kan opstappen. Het Witte Huis kijkt met span ning uit naar de reactie van de Amerikanen op de videoband van Clintons verhoor van 17 au gustus. De vier uur durende band wordt vanmiddag om drie uur (Nederlandse tijd) vrijgege ven en zal onmiddellijk in zijn geheel worden uitgezonden op de Amerikaanse televisie - en overigens ook op de Nederland se tv en vele tientallen andere landen. Clinton toont zich in het ver hoor - dat begint met een voor gelezen verklaring van de presi dent - defensief, geprikkeld en soms ronduit opvliegend. Ette lijke keren weigert hij antwoord te geven op vragen, onder ver wijzing naar zijn verklaring aan het begin van het verhoor. In de op schrift gestelde verkla ring erkent Clinton dat hij 'on gepast intiem contact' heeft gehad met zijn voormalige me dewerkster Monica Lewinsky. Overigens zegt hij dat hij vol gens de juridische definitie van het woord 'seks' strikt genomen de waarheid sprak toen hij op 17 januari van dit jaar in een be- edigde verklaring zijn seksuele relatie met Lewinsky ontkende. Deze redenering - die ook nu nog wordt volgehouden door Clintons advocaten - is de zwakke schakel in zijn betoog. Heel Amerika doorziet dat de president met dit verhaal onder de waarheid tracht uit te ko men. Omroep NBC presenteerde gis teren opiniecijfers die duidelijk maken dat Clintons geloof waardigheid bijna volledig is verdampt. Acht van de tien Amerikanen vinden dat de pre sident een slecht voorbeeld is voor de jeugd en typeert hem als een leugenaar. Het enige goede nieuws voor Clinton is dat de Amerikaanse bevolking blij kens de jongste peilingen even min waardering heeft voor de wijze waarop het Congres de zaak-Lewinsky heeft opgepakt. Volgens een onderzoek van Fox News vindt slechts 38 procent van de Amerikanen dat het Con gres naar behoren omgaat met de politieke crisis. Behalve de videoband van Clin tons verhoor, zal het Congres vandaag ook 2.800 pagina's aanvullend bewijsmateriaal van aanklager Starrs onderzoek naar de misdragingen van de president vrijgeven. Onder dit materiaal bevinden zich ook en kele boodschappen die Clinton achterliet op het antwoordap paraat van Lewinsky. Het Huis van Afgevaardigden bezit ove rigens nog zestien dozen met be wijsmateriaal van Starr. De Republikeinse meerderheid in het Congres streeft ernaar ook dit materiaal zo snel moge lijk openbaar te maken. Naar verwachting bevindt zich in de ze enorme hoeveelheid docu menten, die een gedetailleerde beschrijving geven van de sek suele relatie tussen Lewinsky en Clinton, geen wezenlijke nieu we informatie. GPD Leden van het Agrarisch Jongeren Kontakt hebben zaterdag ochtend 150 genodigden vergast op een ontbijt op het Abdij plein in Middelburg; datzelfde gebeurde in veertien andere steden, om het imago van de landbouw te verbeteren. Tijdens het eten gaven de jonge ondernemers uitleg "7 over hun bestaan als agrariër. Ajax valt terug BERLIJN - Eerst een wereldrecord op de marathon lopen en dan nog eens een radslag maken. Dat deed de 28-jarige Ronaldo da Cos ta uit Brazilië gisteren in Berlijn. De atleet legde de klassieke af stand van 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur 6 minuten en 5 se conden. Dat was 45 seconden sneller dan de tijd die de Ethiopiër Belayneh Densimo op 17 april 1988 in Rotterdam neerzette. Da Costa kreeg voor zijn overwinning 40.000 mark; hij ontving nog eens 100.000 mark voor het wereldrecord. zie ook pagina 13 foto Hans Edinger/AP door Thea van Beek en Margit Kranenburg DEN HAAG - Het verstrekken van gratis heroïne aan groepen langdurig verslaafden in Rot terdam en Amsterdam zorgt niet voor overlast of problemen voor de deelnemers. De proef kan daarom snel worden uitge breid naar Den Haag, Maas tricht/Heerlen, Groningen en Utrecht. Dit vindt professor W. van den Brink van de Centrale Commissie Behandeling Heroï- neverslaafden die het experi ment begeleidt. De Tweede-Ka merfractie van de WD vindt dat Van den Brink te hard van stapel loopt. „Alles verloopt heel rustig", al dus Van den Brink gisteren over de eerste ervaringen in de twee steden waar een selecte groep van veertig verslaafden drie maal daags heroïne krijgt. „Bij de speciale meldpunten voor overlast in Rotterdam en Am sterdam zijn nog geen klachten binnengekomen." De conclusie van Van den Brink komt opmerkelijk snel. Officieel begon het experiment in Am sterdam en Rotterdam op 1 juli dit jaar. Maar het kost beide ste den de grootste moeite langdu rig verslaafden te vinden die aan alle vereisten voldoen. Rot terdam kon daarom pas in au gustus met de proef beginnen. In beide steden lukte het niet de beoogde 25 langdurig verslaaf den voor de proef te selecteren. De eerste ervaringen in de twee steden zijn doorslaggevend voor mogelijke uitbreiding van het experiment. Alleen als er na drie maanden geen vervelende neveneffecten zijn, geeft de Tweede Kamer het groene licht voor gratis heroïne in de andere steden. Vooral van overlast voor buurtbewoners mag geen spra ke zijn. De panden mogen geen dealers en geen andere verslaaf den dan de deelnemers aantrek ken. Van den Brink vindt dat de re sultaten van de proef tot nu toe hoopgevend zijn. Terwijl het ex periment amper twee maanden draait en met veel minder deel nemers dan gepland, wil hij zo snel mogelijk verder. Zijn on derzoek is pas wetenschappe lijk verantwoord als 750 ver slaafden heroïne hebben gekregen. „De Kamer kan de uitbreiding afdoen als een ha merstuk", zegt hij optimistisch. Maar dat gaat de WDdie vanaf het eerste begin kritisch is over het experiment, te ver. Kamer lid Van Blerck vindt het plezie rig te horen dat het handhaven van de openbare orde geen pro bleem oplevert, maar wil met minister Borst van Volksge zondheid en de Kamer praten over voortzetting en uitbreiding van het experiment. ,,Ik heb gehoord dat het moeilijk blijkt verslaafden te vinden die mee willen doen en mee blijven doen", zegt Van Blerck. „Ik wil van de minister weten of ze wel de strenge eisen handhaaft die nu aan deelnemers worden ge steld. We moeten er niet toe over gaan dat iedereen die zich aan meldt ook mag meedoen. We moeten niet bij voorbaat soepe ler zijn met de criteria van het experiment. Dan kunnen ook wel aan Jan en alleman cocaïne gaan geven." Criminaliteit Het doel van het experiment is niet het terugdringen van crimi naliteit. Het gaat erom te onder zoeken of de gezondheid van de verslaafden vooruitgaat als ze op gezette tijden hun heroïne krijgen. Het gebruik hiervan wordt vergeleken met dat van methadon. De zware screening van deelne mers heeft al de nodige kritiek opgeleverd. De groep langdurig zwaar verslaafden aan heroïne, blijkt namelijk sterk te slinken. Heroïne is als harddrug passé en het zijn voornamelijk nog oude re verslaafden die deze hard drug gebruiken. Cocaïne en crack (gekookte cocaïne) trek ken tegenwoordig veel meer druggebruikers. GPD Filipijnen leven MANILLA - Het dodental als gevolg van de ramp met de Fili- pijnse veerboot was gisteren op gelopen tot 51. Er worden nog 76 mensen vermist. Het schip kwam vrijdagavond ten zuiden van Manilla door een tyfoon in moeilijkheden en kap seisde. Toegesnelde schepen en legerhelikopters haalden veel mensen uit het water. Er zaten meer dan 450 mensen aan boord. RTR/AFP/EFE PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1