Sanchez bezorgt Spanje FED Cup Stilte voor storm in Vuelta Biaggi negeert alle spelregels Elsbeth Vink krijgt vrij spel en wint de vrouwenronde Psychiater beslist over rentree Tyson Broers Willemsen grijpen naast wereldtitel zijspan Benefietduel voor agent brengt ton op Onverzettelijkheid van routinier geeft doorslag in dubbelspel Holyfield behoudt bokstitel McGwire staat op 65 homeruns Graf speelt tegen Connors Smulders verder zonder Ruhling Ecclestone ook in Superliga Van Dijk tweede in World Series Opmerkelijk goud voor aboriginal Spelers kunnen hoge nederlaag «niet verkroppen LAS VEGAS - Evander Holyfield heeft zijn IBF-wereldtitel behouden. De 35-jarige zwaargewicht versloeg in de Georgia Dome van Atlanta uitdager Vaugh Bean na twaalf ronden op punten. Het was Holyfields 36e overwinning tegen drie ne derlagen. Oscar de la Hova verdedigde in Las Vegas zijn WBC-wereldtitel in het wel tergewicht. Uitdager Julio Cesar Chavez gaf voor 18 000 toeschouwers in het Thomas Mc Cen ter in Las Vegas na de achtste ronde op. RTR MILWAUKEE - Mark McGwire staat in de Major League honkbal nu op 65 homeruns De laatste twee sloeg de 34-jari- ge eerste honkman van de St Louis Cardinals dit weekeinde in de dubbel tegen de Milwaukee Brewers. Met deze verre klap pen nam McGwire de leiding in de Home Run Chase. Sammy 'Slamming' Sosa van de Chicago Cubs bleef op 63. Tegen de Cincinnati Reds kwam hij met 0 uit 4 niet eens tot een honk- slag. McGwire verbeterde als eerste honkballer in de Major League het 37 jaar oude record van Roger Maris van de New York Yankees, die in 1961 61 homeruns sloeg. RTR HOUSTON - Op 12 december doen Steffi Graf en Jimmy Con nors in het Astrodome van Houston de 'Battle of the sexes' over. Dat hebben de organisatoren van de wedstrijd aange kondigd. Bijna 25 jaar geleden stond Billie Jean King tegen over Bobby Riggs in de eerste tenniswedstrijd tussen een vrouw en een man. Het duel in '73 in de Astrodome werd bijge woond door 30.472 toeschouwers en wereldwijd door 40 mil joen mensen bekeken op de televisie. King. 29 destijds, ver sloeg de 55-jarige Riggs. 6-4 6-3 6-3. Op 12 december is Graf 29 jaar en Connors 46. SID OBERHAUSEN - Eddy Smulders gaat in zijn tweede boksle- ven verder zonder zijn vaste manager Henk Ruhling. Hij doet voortaan zaken met de Duitse promotor Klaus-Peter Kohl. Met Ruhling wil de 35-jarige Eindhovenaar niets meer te ma ken hebben. De boksveteraan uit Zandvoort ontbrak zater dagavond in Oberhausen, waar Smulders een succesvolle rentree in de ring vierde. De profbokser beschuldigde zijn manager vorige maand in een interview openlijk van diefstal, fraude en bedrog Ruh ling klaagde hem daarop aan wegens laster en smaad. ANP LONDEN - Bemie Ecclestone, de grote man van de Formule I autosport, is betrokken bij de oprichting van de Europese Su perliga. De 67-jarige multimiljonair heeft toegegeven be trokken te zijn in het project met topclubs uit het Europese voetbal. „De Superliga is een geweldig idee. Ik weet welis waar niet veel van voetbal, lang niet zo veel als van autosport maar ik ben dol op goede ideeën en ik denk dat dit er een is", verklaarde Ecclestone in Londen. SID TERRACINA - Edith van Dijk is in de World Series lange af stand zwemmen op de tweede plaats geëindigd. De 25-jarige zwemster uit Wognum finishte in de zevende en laatste wed strijd in de Thvrreense Zee bij Terracina onder de rook van Rome als tweede. De zege ging naar de Duitse Peggy Buchse die de 30 kilometer aflegde in 6 uur, 50 minuten en 23 secon den. Van Dijk had ruim zes minuten achterstand op haar con currente die voor de start al zeker was van de eindzege in de Series en de daarbij behorende premie van 10.000 dollar. ANP van onze sportredactie VALKENBURG - De diva van het Nederlandse vrouwenwiel- rennen is helemaal terug. Leon- tien van Moorsel controleerde en heerste in de Holland Ladies Tour als voorheen. Onder haar regie reed Elsbeth Vink zondag op indrukwekkende wijze naar de eindzege in de eerste Neder landse wielerronde voor vrou wen. Vink, tot zondag tweede in het klassement achter Van Moorsel, sprong veertig kilometer voor het einde van de slotetappe, die over de parkoersen van de WK in Zuid-Limburg voerde, met drie andere rensters weg uit het peloton. Het kwartet nam een voorsprong van één minuut, kopvrouwe Van Moorsel contro leerde de achtervolgende groep. In de aankomstplaats Valken burg demarreerde Vink met groot gemak weg en trok ze zo wel de etappe- als de eindzege naar zich toe. Daarmee verliep de finale pre cies zoals ploegleider Michael Zijlaard, tevens de echtgenoot van Van Moorsel, vooraf had ge hoopt. ,,Ze waren allebei heel goed in vorm. Een overwinning betekent voor Leontien natuur lijk niet meer zoveel als voor Elsbeth. Doordat iedereen naar Leontien keek. kon Vink mooi wegspringen en had ze het ver trouwen dat ze die voorsprong kon behouden." De winnares straalde. Vaak was ze in haar carrière dicht bij een grote zege, deze keer lukte het eindelijk. ..Ik wil een van de kopvrouwen zijn op het WK. juist daarom was het enorm Ik voelde me de hele week sterk, al leen vandaag voelde ik me af en toe onzeker. ïk was bang dat het peloton terug zou komen De terugkeer voor Van Moorsel in het peloton, begin '97, gaf niet alleen Vink maar het hele Ne derlandse vrouwenwielrennen een impuls. Bij het aanstaande WK zou Van Moorsel zich aan vankelijk op de tijdrit richten. Maar de prestaties in de afgelo pen zes dagen leerden haar dat ze ook in de wegwedstrijd kan sen heeft. „De vorm is beter dan verwacht. Eerst had ik niet veel vertrouwen in de wegwedstrijd, maar als ik zie hoe makkelijk ik op de laatste klim naar boven ga, hoef ik me niet druk te ma ken. Als het op een spurt uit loopt ga ik dichtbij komen en als een groepje wegspringt heeft Vink goede kansen." ANP van onze sportredactie LAS VEGAS - Mike T> son heeft zijn bokslicentie nog niet terug. De Nevada State Athletic Com mission (NSAC) stuurde de 32- jarige zwaargewicht naar de psychiater. Aan de hand van diens bevindingen zal de cóm- missie op 3 oktober beslissen of de oud-wereldkampioen de ring weer in mag. Tyson verscheen zaterdag in Las Vegas voor de NSAC. Hij ar riveerde op een rode motor in een honkbalstadion met 8000 zitplaatsen. Die accommodatie was door de NSAC gekozen we gens de massale belangstelling van de media. De bokser bood andermaal zijn excuses aan voor het incident in het WK-ge- vecht tegen Evander Holyfield injuni 1997. Tijdens dat gevecht beet hij een stuk van een oor af van Holyfield.Tyson werd voor lopig geschorst en betaalde een boete van enkele miljoenen gul dens. Na veertien maanden vroeg hij zaterdag officieel de schorsing op te heffen. Unaniem De NSAC stelde na de zitting van 6,5 uur de beslissing uit Het eiste unaniem (5-0) dat Tyson zich laat onderzoeken door een onafhankelijke psychiater en dat de resultaten van dat onder zoek openbaar gemaakt wor den. Tvsons advocaat Kinsella had zijn bedenkingen tegen de eis dat zijn cliënt moest afzien van het gebruikelijke privilege van vertrouwelijkheid in de verhou ding tussen arts en patiënt. De bokser ging desondanks ak koord omdat hij vreesde anders niet voor juli 1999 in aanmer king te komen voor rehabilita tie. RTR van onze sportredactie BERGHEM - Het is de Lochem- se broers Daniël en Marcel Wil lemsen niet gelukt om in het Duitse Rudersberg de wereldti tel zijspancross veilig te stellen. Met één puntje achterstand ver trok het Nederlandse duo naar de finale met de bedoeling het daar de koplopers Kristers Ser- gis en Artis Rasmanis eens knap lastig te gaan maken. Tijdens de trainingen waren de Nederlanders twee seconden sneller dan de Letten maar in de race waren de rollen omge keerd. Sergis finishte in de eer ste manche als tweede en dat was net voor de Nederlanders die derde werden. De tweede manche moest derhalve de be slissing brengen maar ook in de ze manche waren de Nederlan ders niet opgewassen tegen de Letten die wederom als tweede finishen en voor de tweede keer wereldkampioen werden. Defecte ontsteking De Willemsens finishten in die tweede manche niet nadat ze in de laatste ronde met een defecte ontsteking stil waren komen te SPORTREDACTIE tel: (0118) 484454 J.M. Dagevos (chef) J.F.D. Bakker (coördinator zuid) K.L. de Vries (coördinator midden) P.B. Godrie (coördinator noord) E.M.S. Pentury S. Remijnsen R.H.N. Boogert Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl staan. Op dat moment bezette het tweetal de derde plaats wat niet voldoende was geweest voor de wereldtitel. „Jammer maar helaas", was de reactie van de snelste Neder landse zijspancrossers. „Vorig jaar besloten we het WK als der de, nu zijn we tweede, dus als dat zo door mag, gaan worden we volgend jaar wel wereld kampioen." Met twee mancheoverwinnin gen ging de GP-zege naar de Duitse broers Klaus en Thomas Weinmann. Jacky Janssen, vori ge week nog winnaar in Lierop, brak in Rudersberg een vinger en scoorde daardoor niet in de tweede manche. In Berghem werd de vijfde Dutch Open solo motorcross verreden. Erik Eggens, inmid dels overgestapt van Honda naar Yamaha, was een klasse apart in de 125cc klasse. Roché Mezenberg reed in beide man ches lang op kop maar tegen de snelle man uit Westerbork was de Brabander niet opgewassen. Eggens heeft zijn voorsprong uitgebouwd naar niet minder dan 35 punten. ANP KUALA LUMPUR - Nova Pe- ris-Kneebone heeft op de Ge- menebestspelen in Kuala Lumpur een opmerkelijke ge daantewisseling ondergaan. De Australische werd twee jaar ge leden in Atlanta de eerste abori ginal die een gouden olympische medaille won. Dat presteerde ze als lid van de win nende vrouwenhockeyploeg. Zaterdag veroverde ze goud in Maleisië op de 200 meter hard lopen. De 27-jarige Peris-Kneebone besloot na de Spelen van 1996 haar aandacht volledig te con centreren op de atletiek. „Ik had het hoogste bereikt in de hoc- keysport", zei ze. ,,Ik moest he lemaal opnieuw beginnen. Deze overwinning geeft me een heel vreemd gevoel Met het olympi sche goud had ik al mijn ploeg genoten om me heen. Nu heb ik het helemaal in mijn eentje voor elkaar gekregen. Ik kan het niet zo goed bevatten. Het is zo on werkelijk." RTR van onze sportredactie GENEVE - De Spaanse tennis- ploeg heeft gisteren in Genève voor de vijfde keer in de laatste tien jaar de FED Cup gewonnen. Arantxa Sanchez Vicario en Conchita Martinez sloegen in de finale pas in het afsluitende dubbelspel toe. De ervaring won het van de jeugd (Martina Hin gis en Patty Schnyder). En heel hardhandig: 0-6 2-6. Spanje neemt de beker over van Frankrijk, dat vorig jaar in de finale van Nederland won. Oranje degradeerde dit jaar, door een 3-2 nederlaag in de de gradatiewedstrijd tegen Kroa tië. Martina Plingis bleef tijdens de finale in de FED Cup in de en kelspelen ongeslagen. Maar niet zonder moeite. De nummer één van de wereld heeft haar fris heid en fitheid namelijk allang verloren. Sinds ze in maart 1997 de jongste lijstaanvoerder aller tijden werd, heeft de gemak zucht toegeslagen. En de ver- 'AMSTERDAM - In voetbal ge- 3 beuren de merkwaardigste din- 3 gen. De spelers van het Weesper Rapiditas maakten zaterdag J mee dat hun tegenstanders van j^ZSGOAVSM zo ontmoedigd li, raakten door het scoreverloop dat de ene na de andere speler het veld verliet. Twintig minuten voor tijd, bij een stand van 1-19, had ZS- GO/WMS nog maar zeven wel willende voetballers over. Re glementair te weinig om nog te _vjmogen doorspelen, dus staakte de scheidsrechter de wedstrijd. Het duel in de zesde klasse B van het district West II was nog maar net begonnen of Rapiditas stond met 0-6 voor. Enkele Am sterdammers wilden er toen ei genlijk al mee kappen, maar ZSGO/WSM haalde toch nog de rust (0-11). Het bestuur van de gedemoraliseerde thuisploeg moest er aan te pas komen om de spelers te bewegen de tweede helft te beginnen. Toen het een maal 1-19 was, gaven nog meer spelers de brui eraan en werd het duel gestaakt. GPD liefdheid, hetgeen de zin om te trainen ook allesbehalve groter heeft gemaakt. Zaterdag won ze met 6-4 6-4 van Conchita Martinez. De 17- jarige import-Zwitserse bracht de stand daarmee op 1-1. Patty Schnyder (19) had eerder in drie sets verloren van Arantxa San chez. In de partij (7-5 6-3) tegen San chez kreeg Hingis last van kramp. De hoge verwachtingen van de 11.000 toeschouwers moeten daarbij een extra belas ting zijn geweest. Hingis maak te er desondanks 2-1 van, maar moet zich een beetje geschaamd hebben bij de volgende partij, toen Schnyder en Martinez el kaar in de derde set zestien games en dus veel langer bezig hielden. De Spaanse maakte er (via 6-3 2-6 9-7) 2-2 van. Hingis had kramp, Martinez had wat last van blaren, voor Schnyder was de druk te groot. Alleen bij de onverzettelijke Arantxa Sanchez kwam in het beslissende dubbelspel de vechtlust weer opzetten. Daar mee houdt de 26-jarige Cata laanse zich al bijna tien jaar staande in het vrouwentennis. Gewoon door fit te blijven en niet al te verliefd te worden. Daar zou Hingis een voorbeeld aan kunnen nemen. Felix Mantilla won gisteren het graveltoernooi van Bourne mouth. De Spanjaard versloeg in de finale landgenoot Albert Costa: 6-3 7-5. De vier voor gaande confrontaties had Man tilla verloren. „Ik ben blij dat het er na twee sets opzat, want Costa is superfit en ik ben bang dat ik het in de derde set niet had gered." De 24-jarige Mantilla bracht het toernooi vorig jaar ook op zijn naam. Toen was er, met Car los Moya als verliezend finalist, ook al een volledig Spaanse eindstrijd. „Felix speelde goed, ik iets minder. Ik had geduldiger op mijn kansen moeten wach ten", sprak verliezer Costa. Het toernooi van Tasjkent (Oez bekistan) was opnieuw een prooi voor Tim Henman. De Brit won in de finale van Jevgeni Ka felnikov (7-5 6-4). Het was pas de eerste toernooizege van het jaar voor Henman. „Dezehadik heel, heel hard nodig", sprak de winnaar, die in de eerste set met 3-5 achterstond maar de set toch nog pakte. ANP/RTR Arantxa Sanchez Vicario (rechts) en Conchita Martinez vieren de winst in het dubbel. foto Lionel Cironneau/AP van onze sportredactie ZARAGOZA - De Duitse sprinter Marcel Wüst en de Russische tempobeul Andrei Zintsjenko hebben in de Ron de van Spanje met persoonlij ke successen geprofiteerd van de stilte rond de gele trui. Wüst zegevierde zaterdag in Zara- goza, Zintsjenko zondag in zijn woonplaats Soria. Abra ham Olano bleef in het week einde tijdens de etappes 14 en 15 onaangetast aan de leiding, 35 seconden voor Laurent Ja- labert. Wüst deed met zijn overwin ning iets aan het geschonden blazoen van de Festina-ploeg. De wegens gestructureerde doping uit de Tour de France verwijderde wielerformatie maakte in de Vuelta nog niet veel klaar. De eindstreep in Madrid is evenwel nog een week verwijderd. Maandag eindigt de 16e etappe in La- gunas de Neila op een bergtop. Donderdag en vrijdag zijn er zware bergetappes en zater dag een tijdrit. Vier gelegenhe den waar Olano moet bewijzen een waardig opvolger van Mi guel Indurain te zijn. Marcel Wüst versloeg zaterdag na een rit over 145,5 kilometer van Biescas naar Zaragoza de Rus Sergei Smetanin en de Ita liaan Fabrizio Guidi. De ge middelde snelheid van de kor te etappe bedroeg 51 kilometer per uur. Wüst, zeven keer eerste in voorgaande Vuelta's, was dit jaar een keer tweede en derde geworden. Zijn kansen stegen aanzienlijk door de afmelding van Jeroen Blij levens. Het Ne derlandse sprintkanon met twee etappezeges op zijn naam, was 's ochtends wakker geworden met flinke koorts. De kans op de honderdste Ne derlandse ritzege in de Ronde van Spanje liet hij aan zich voorbij gaan. Leon van Bon was ook niet in voor die mijl paal. Hij voelde zich net als Blij levens ziek en verscheen, met het WK in eigen land in het achterhoofd, met meer aan de start. De 26-jarige Zintsjenko boek te vrijdag zijn eerste succes als beroepsrenner na een solo van zeventig kilometer. Zondag probeerde hij het nog een keer, nu in gezelschap van de Span jaard David Plaza, 55 kilome ter voor de eindstreep in Soria, zijn woonplaats. Echtgenote en dochtertje stonden hem op te wachten. Een jachtgroep met Koos Moerenhout was even kansloos als Plaza in de sprint. Tijdrit Francisque Teyssier won za terdag de Grand Prix des Na tions, een individuele tijdrit van 72 kilometer rond Lac de Madine. De Franse wielrenner finishte na 1 uur. 30 minuten en 16 seconden Hij bleef zijn land- en ploeggenoot Gilles •Maignan 21 seconden voor. De Belg Mare Streel eindigde op ruim driekwart minuut als derde. Bij de vrouwen zegevierde de Russin Zoelfia Zabirova. De olympisch kampioene tijdrij den versloeg de Australische Kathy Watt. Jeannie Longo verscheen bij de Grote-Lan- denprijs niet aan de start, AF- P/ANP van onze sportredactie KEHL - De Franse politieagent Daniel Nivel zette gisteren de eerste stappen sinds hij ontwaakte uit een coma. Onder tussen speelden twee teams van voormali ge Franse en Duitse internationals in Kehl (Duitsland) een benefietwedstrijd vooj- hem. Nivel raakte op 21 juni zwaarge wond toen Duitse supporters hem na een WK-wedstrijd in Lens molesteerden. De ploegen in Kehl speelden in groene en witte tenues om hoop en vrede uit te druk ken. De oud-profs Vóller. Hrubesh, Tresor en Genghini voetbalden mee. Aimé Jac quet (met Frankrijk wereldkampioen als trainer) en Sepp Blatter (FIFA-voorzitter) zaten op de tribune. Het duel bracht 100.000 gulden op voor Nivel, die therapie ondergaatDe Duitse voetbalbond zamel- de eerder al acht ton voor hem in. Het is nog altijd met duidelijk wie Nivel na het duel Duitsland - Joegoslavië met een staaf op het hoofd sloeg. Verscheidene Duitse hooligans zijn verhoord. Een van hen zit nog vast in Frankrijk. RTR Michael Doohan neemt eerste plaats in WK-stand over van onze verslaggever BARCELONA - Michael Doohan heeft bij de Grote Prijs van Catalonië zijn zesde sei zoenzege geboekt in de 500 cc- klasse. De Australische coureur, al vier keer wereldkampioen, nam in de stand van het WK wegrace de eerste plaats weer over van Max Biaggi. De Itali aan reed weliswaar bijna voort durend op de eerste plaats maar werd niet als zodanig afgevlagd. Dat had hij grotendeels aan zichzelf te wijten. Biaggi trok zich niets aan van een gele vlag en haalde in tegen de regels. De Braziliaan Alex Barros, met wie hij een verbeten strijd uitvocht om de kopposi tie, volgde dat slechte voor beeld. De wedstrijdleiding gaf beiden een stop-en-go-signaal, wat inhoudt dat ze binnen drie ronden de pits in hadden moe ten rijden om tien seconden straftijd uit te zitten wegens hun vergrijp. Biaggi had ander maal maling aan de 'verkeersre gels' en werd in de achttiende ronde door gezwaai met de zwarte vlag gediskwalificeerd. „Mad Max" reed echter stug door en hoorde pas na afloop dat hij de gashandel voor niks had opengedraaid. Dat leidde tot grote consternatie. „Het was een chaos", zei ooggetuige Jur- gen van den Goorbergh. „Er werd gescholden en er vielen zelfs klappen." Barros ging wel bijtijds even rusten en viel van de eerste naai de zevende plaats terug. Doohan profiteerde dankbaar van deze meevaller en stuurde zijn Honda op het razendsnelle Circuit de Catalunya, waar zon dag een gemiddelde van bijna 160 km/uur werd gehaald, vei lig achter Biaggi aan naar de fi nish, waar toch de huldiging wachtte. De Japanners Okada en Abe waren geen echte bedreiging. Door deze zege, de 52e in zijn GP-carrière, nam de Australiër Max Biaggi negeert de zwarte vlag. in de algemene rangschikking f van de halveliters 21 punten voorsprong op Biaggi. „Dit is precies het beetje geluk dat je 1 nodig hebt", zei Doohan. „Het duurde een ronde voor ik door had dat die vlag voor Max was. Ik dacht nog: die zal stomen on- der die helm." 1 Het Honda-team van Biaggi te- kende nog wel protest aan tegen s de diskwalificatie. Het „slacht- offer" wilde daarom ni^t reage- ren op de gebeurtenis. Hij gaf slechts blijk van zijn grote te- 1 leurstelling. „Ik voelde me uit- i stekend, reed op kop en dacht dat ik zou winnen. Voor mijm gevoel verdiende ik die 25 pun ten." Griploos Van den Goorbergh viel op nieuw op tussen de snelle fa- brieksjongens. De Bredanaar pakte dankte dankzij een keuri ge dertiende plek - hij was daarmee de hoogstgeklasserde coureur op een tweecilinder productieracer - voor de zesde keer WK-punten. „Er had zelfs nog meer ingezeten, als ik niet foto Paul White/AP met een totaal griploze achter band had gereden." In de 250 cc waren de Aprilia's weer eens niet bij te houden. Va lentino Rossi was het snelst, voor de derde keer dit jaar. De Italiaan de Japanner Tetsuya Harada en zijn landgenoot Lo- ris Capirossi achter zich Japans succes was er wel in de lichtste klasse, de motoren met een ci linderinhoud van 125 cc. Tomo- mi Manako zegevierde en na derde zijn landgenoot Kazuto Sakata in de WK-stand tot op 33 punten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15