Titanenstrijd mist hartstocht Trainer Hoek dicteert voetbalintellect Arbiter in elkaar geslagen I Marathon heeft zijn eigen Ronaldo Kloetinge kruipt in zijn schulp voor oog van de camera e j0\,& Real Madrid en Barcelona gelijk: 2-2 Twee doden bij race-ongelukken PZC maandag 21 september 1998 loor Gijsbert Spierenburg IADRID - Zes Spanjaarden aeldden zich zaterdagavond Iechts in de arena voor de hero- iche derby tussen Real Madrid n FC Barcelona, evenveel als er lederlanders in het veld ston- en. De buitenlanders hadden uiinschoots de overhand, niet ninder dan zeventig procent an de veldbezetting kwam van ver de grens. Misschien dat laarom de hartstochten van de ipaanse furie in het uitver- ;ochte Bernabeu-stadion zei len oplaaiden. bel en zakelijk bevestigden de wee coaches, de Nederlanders liddink en Van Gaal, na afloop lat de topper inderdaad niet die uperwedstrijd was geworden lie iedereen mogelijk had ver dacht. De algemene indruk was at de Europese krachtproeven an de vorige week - Real tegen nter (2-0) en Barcelona tegen lanchester United (3-3) - hun ol hadden geëist. Met de 2-2 nocht Hiddink, de coach van de oploper, zich nog het meest ge- ukkig prijzen. kitsend )e nieuwe ploeg van de ex- londscoach van Oranje verkeek ich tot twee keer toe op de men- ale veerkracht van de grote ri- aal. Het is een facet dat binnen e Catalaanse gelederen bedui- lend aan kracht heeft gewon- len. Op de twee treffers van laul (1-0 en 2-1) reageerde Bar- :elona even flitsend als slag- ■aardig, via Kluivert (1-1) en Inderson (2-2)Het was het eer- te competitiedoelpunt van de lederlandse spits voor z'n nieu- ve club. let optreden van Kluivert was log allerminst imponerend. In le 69e minuut achtte Van Gaal iet zelfs beter hem te vervangen door Anderson, zijn grote con current. Het was geen ongeluk kige ingreep. De Braziliaanse invaller scoorde de uiteindelij ke gelijkmaker, acht minuten voor tijd met een fraai punter- tje. Dat bleek het laatste wapen feit in een zeker in emotioneel opzicht teleurstellende kraker, die de Madiilenen in een te vroeg stadium al in hun voor deel dachten te hebben beslist. De tijd ontbrak, anders zou Bar celona net als vorig jaar nog met 2-3 in het hol van de leeuw heb ben gewonnen. Overtredingen Met vertragende acties en een groeiend aantal overtredingen trachtte Real het einde te halen. Met die opzet riep de Europees kampioen het onheil over zich zelf af. De Catalanen namen gaandeweg de macht in het veld over, niet i n de eerste plaats door een tactische manoeuvre van Van Gaal, die zowel Luis Enri que als Rivaldo vaker naar het front stuurde. Het was een maatregel die z'n uitwerking niet miste en niet alleen Klui vert, maar ook Zenden z'n plaats kostte. De derby van de Primera Divi sion werd zaterdag volledig ge tekend door een Nederlandse hand. Zowel Van Gaal als Hid dink trok ten aanval met niet minder dan vier spitsen en vol gens goed Hollands gebruik bo vendien via routes die voorna melijk over de flanken waren uitgestippeld. In strategie en moed deden beiden nauwelijks voor elkaar onder. In betrekkelijk korte tijd lijkt Hiddink z'n stempel te hebben gedrukt op een elftal, dat de re putatie had enthousiast maar soms nogal onbezonnen te werk te gaan. De tactische discipline is door de nieuwe man behoor lijk aangetrokken, hoewel be paalde zaken nog voor verbete ring vatbaar zijn. Een uur lang liepen zijn witte troepen in het gareel, Seedorf niet uitgezon derd. Maar met de laatste ener gie vloeide in de slotfase ook de concentratie weg, met alle ge volgen van dien. De hand van Louis van Gaal te kent zich langzaam maar zeker in alle facetten van het Cata laanse spel af. Tactisch was er al gehoorzaamheid, stilaan begint ook in mentaal opzicht de ploeg tegemoet te komen aan de eisen van de coach die in Madrid een opmerkelijke rol had toebe dacht aan Giovanni, als bewa ker van Mijatovic. Secuur en so ber deed deze van oorsprong Braziliaanse aanvaller wat hem werd opgedragen. Minder in het teambelang dacht soms nog een andere Braziliaan, Rivaldo. Samenspel is niet zijn grootste kracht. De artiest, die veel krediet heeft, had in kans- rij ke situaties meer dan eens ab soluut geen oog voor een mede speler. Kluivert, Zenden en Figo waren er de dupe van. Een Ar gentijn, Pellegrino, was Van Gaals zwakste man. Zijn posi tie, centraal in de verdediging, was eigenlijk voor Frank de Boer bestemd. Pellegrino was verantwoordelijk voor de eerste Madrileense treffer, aan de tweede ging een misgreep van Reiziger vooraf. Louis van Gaal zei na afloop: „Wij hebben de wedstrijd gedo mineerd en dat is een groot com pliment waard. Real dacht bij de 2-1 voorsprong in de rust al aan de overwinning. Het wilde het spel bevriezen. Ik heb tot de laatste minuut het gevoel gehad dat wij hier in Madrid zouden kunnen winnen. Als we iets meer tij d hadden gehadwas dat ook gebeurd." GPD van onze sportredactie BERLIJN - De marathon heeft zijn eigen Ronaldo. Ook een Braziliaan. Ronaldo da Costa. De 28-jarige atleet verbeterde gisteren in de 25e marathon van Berlijn het tien jaar oude record van Rotterdam. Da Costa liep de klassieke af stand van 42 kilometer en 195 meter in 2 uur 6 minuten en 5 se conden. Dat was 45 seconden sneller dan de Ethiopiër Belay- neh Densimo op 17 april 1988 in Rotterdam. Da Costa liep in Berlijn de twee de marathon in zijn loopbaan. Vorig jaar debuteerde hij in Ber lijn met de vijfde plaats in 2.09.07. „Ik had hard getraind", zei hij na zijn uitzonderlijke prestatie. „Toch voelde ik me niet de favoriet. Ik wilde tussen de 2.07 en 2.08 lopen en mijn persoonlijke record met een mi nuut of tweg verbeteren." De Braziliaan kon zijn triomf nauwelijks vatten en werd als een volksheld bij de finish opge vangen. Uitgeput was hij aller minst. uit extase draaide hij een radslag. Kort voor de start had hij zichzelf moed ingesproken. „Als God het wil, kan de kleine Ronaldo hier winnen Maar aan een wereldrecord dacht hij niet. ..De omstandigheden wa ren ideaal Zomerse temperatu ren, windstil." Da Costa vertrok voorzichtig. De eerste twaalf kilometer lag hij 35 seconden achter de kop groep, waarin het tempo werd gemaakt door de Duitser Kal la- bis. Europees kampioen op de 3000 metersteeple. Bij Da Costa liepen ook de favoriete Kenia- nen Kiprono en Kandie. Halverwege verhoogde Da Cos ta het tempo en begon hij aan een lange, bijzonder indruk wekkende solo. Hartstochtelijk toegejuicht door de ongeveer een miljoen toeschouwers liep hij weg van Kiprono en Kandie. In de laatste kilometers ver hoogde hij nogmaals het tempo. Achter hem deed Kiprono een vergeefse poging het gat te dich ten. De Keniaan liep met 2.07.26 een persoonlijk record. Kandie moest ruim drie minuten prijs geven op de winnaar. Bij de vrouwen ging de zege naar Marleen Renders. De 29- jarige Belgische liep met 2.25.26 een nationaal record Het was haar eerste zege in Berlijn na derde plaatsen in '97 en '96. Zij verdiende naast de winstpremie van 40.000 mark de bonus van 20.000 mark voor haar tijd on der 2.25.30. RTR Clarence Seedorf (links) duelleert met Patrick Kluivert. foto KoteRodrigo NURBURGRING - Een week voor de Grand Prix Formule I op de Nürburgring in Duitsland wordt gehouden, is een autocoureur op het cir cuit verongelukt. De Duitser Wolfgang Scholz knalde tij dens na tionale wedstrijden met zijn VW Golf op een betonnen muur. Om onduidelijke reden raakte de 40-jarige coureur de macht over het stuur kwijt. Bij nationale races met motorboten in Jevodni- ce (Tsjechië) overleed de 24-jarige Tsjech Mar tin Konrad. In de race in de 700 cc-klasse werd hij met grote snelheid uit zijn boot geslingerd. De klap op het water overleefde hij niet. Bij het WK mountainbike in het Canadese Mont- Sainte-Anne kwam zondagmorgen eefl lid van de Nieuw-Zeelandse wielerploeg om het leven. Hij werd om half vier in de nacht aangereden door twee auto's toen hij middenop de weg liep. Hij was op slag dood. De politie van Quebec gaf denaam van de 17-jarige renner niet vrij. SID Ronaldo da Costa gaat zegevierend over de streep. foto Bernd Settnik om mmm MÊÊmiKmmiËiÊmmÊÊmmmt Frans Vermeulen ziet perspectief na zege op Achilles Veen: 3-1 loor Frits Bakker 10EK - De routinier Frans Ver- neulen trof op het veld van loek zaterdag een oude voet- lalvriend. Hoek speelde tegen Ichilles Veen. En Frans Ver- neulen speelde tegen Ad Bak- ;er. Twee oude bekenden uit de fAC-tijd, daarna allebei trai ler geworden. Frans Vermeulen iras een denker. Ad Bakker een cheermes, een bikkelende inksback. „Wat voor voetballer \dje Bakker was? Je moet het naar eens vragen aan René van le Kerkhof. Die ging meestal jestrekt van het veld, want Ad :on er niet tegen dat hij voorbij (rerd gelopen." let weerzien was vermakelijk, naar in het veld ging het vooral om de punten. Frans Vermeulen, le denker, won met 3 -1Het was loeks eerste zege na een moei zame start. De winnende trainer zei niettemin: ,.We zijn nog lang Biet waar we moeten zijn. Ik find dat we intelligenter moe- en spelen, met meer beweging n de ploeg, maar dat komt wel. 5atrick Naudts, de aanvoerder fan Hoek: „Het gaat met de (veek beter, dat zag je vandaag weer. Nog een paar wedstrijden, dan zijn we ingespeeld." De sluimerende onrust is ook jelijk de kop ingedrukt. Patrick laudts besefte: „We moesten natuurlijk wel winnen van Veen, anders gaat iedereen hier weer lopen mekkeren en zagen. Sn terecht. Met dit materiaal loren we niet thuis waar we na twee weken stonden. Maar geef ons een beetje tijd. We moeten mee in de denkwijze van de nieuwe trainer. Hij heeft een systeem voor ogen, waarbij je foetbalverstand moet gebrui- ten. Het is logisch dat vooral de jonge spelers die aanpassingen 'ven moeten verwerken." Voetbalintellect staat, in de taal van deze trainer, voor positio neel denken, in balbezit en zon der bal, meer beweging met de bal, meer tactisch vermogen uit stand Frans Vermeulen dic teerde: „Je moet zonder bal functioneel zo voetballen, dat je voor de tegenstander ongrijp baar bent." Zo ingespeeld is Hoek ook nu nog niet, dat het een tactisch ge rijpte tegenstander als Achilles Veen zo maar van het veld kon vagen. Het duurde te lang voor dat het overwicht in een veilige score werd uitgedrukt. De basis voor een ruime zege werd wel snel gelegd, maar de 1-0 van kort na de aftrap werd latei- weer verspeeld. De klasse van Ronald van Sliedregt maakte later in de wedstrijd het ver schil. De balvaste, uitgekookte spits, die nu wel een hele wed strijd mocht spelen, scoorde zelf kort voor rust de 2-1 en bereidde het derde doelpunt voor. Misrekening De meest omstreden nieuwe aanwinst speelde zich voor het eerst in de gunst van het thuis publiek, dat hem tot nu toe als een miskoop had gezien. Zijn ei genzinnige, laconieke speelstijl had er zelfs toe geleid dat de trainer hem een paar keer uit het elftal had verbannen. Dat moet als een miskenning, of als een tactische zet worden gezien, omdat Vermeulen als geen an der de geniale kwaliteiten van zijn spits kent. Hij was acht jaar lang zijn trainer bij zondag hoofdklasser Halsteren. Zoals hij tegen Veen speelde, komt de traag bewegende Van Sliedregt het best tot zijn recht. Diep in punt van de aanval, vaak met twee tegenstanders in de rug, voelt hij zich als een vis in het water. Hij draait, kapt en schiet vanuit die positie graag zelf, of zet met steekpassjes op komende medespelers vrij voor de goal. Dat deed hij zaterdag minstens drie keer. Het optirqale Ronald van Sliedregt scoort voor Hoek een bevrijdende treffer net voor rust. foto Peter Nicolai rendement bleef uit, omdat Mbuyu, Boydens en Roman de kansen lieten liggen. Twijfels over de nieuwe spits zijn er niet meer. Patrick Naudts, die zelf na rust na een rechtse directe van een tegen stander per brancard het veld werd afgevoerd, erkent: „Wij hebben aan zijn spel moeten wennen en hij ook aan dat van ons. Maar nu blijkt wel hoe veel waarde hij voor Hoek kan heb ben. Het is de spits waar we hier al die jaren tevergeefs naar heb ben gezocht." Balans De aanval was bij Hoek het sterkste wapen tegen Veen. Het accent lag vooral weer op links. Geertjan de Smet speelt op die kant in de vorm van zijn leven. De rushes en dribbels van de snelle vleugelspits zijn een kwelling voor zijn vaste bewa kers. De balans in het elftal wordt daardoor verstoord. De rechterkant van Hoek is minder dreigend en tegelijk ook verde digend veel kwetsbaarder. De enige tegengoal kwam niet toevallig van die kant. Frank van Damme moest de noodrem aantrekken toen Frans Vonk in de 35e minuut demarreerde. Sjaak Hoeke. ondanks slechte botten al jaren topscorer bij Veen, benutte de strafschop. Hij werd ervoor beloond met geel van de scheidsrechter, omdat hij bij het weglopen een obsceen gebaar maakte naar het pu bliek. De gelijkmaker gaf de wedstrijd een nieuwe start. Weslev Roman had al in de eerste minuten kop pend zijn eerste competitiegoal gemaakt uit een voorzet van De Smet. Veen-trainer Ad Bakker: „Ik vond het een simpele goal, net als die andere twee van Hoek." De tweede, kort voor de rust, was inderdaad niet' van een ongekende schoonheid. Ronald van Sliedregt tikte de bal in na een voorzet van Roman. Daan Boydens zorgde één minuut voor het einde voor 3-1 Hoek-Achilles Veen 3-1 (1-1): 3. We sley Roman 1-0, 36. Sjaak Hoeke (strafschop) 1-1. 42. Ronald van Sliedregt 2-1,89. Daan Boydens 3-1. Scheidsrechter A Letterman (Oud- Beyerland) Gele kaart René Pagie, Sjaak Hoeke, Joey Mulders (Achil les Veen), Frank van Damme (Hoek). Aantal toeschouwers: 850. Hoek: Kristof Verbiest, Kurt Pac- qué, John Beulschap Knook, Fran- ky Standaert, Peter Boerjan (77. Kieran O'Shea), Frank van Damme. Patrick Naudts (63. Dimitri Mbuyu), Wesley Roman (82. Daan Boydens), Geertjan de Smet, Ronald van Sliedregt, Angelo Nijskens. Achilles Veen: Marcel van de Broek, René Pagie, Mark Valentijn, Marcel Kamsteeg, Mare Vink, Marco van de Broek, Vincent den Adel (73. Mauri ce Haubnch), Joey Mulders (78. Mi chel van Arkel), Pieter van Gils, Sjaak Hoeke, Frans Vonk (Advertentie) Woensdag 23 september HEROPENING SPEELCLUB Onder nieuwe leiding DAGELIJKS GE0PBID VAN 20.00-06.00 UUR Lange Noordstraat 25 - 4331 CB Middelburg van onze sportredactie ACHTHUIZEN - Scheidsrechter P. Brou wer uit Oudewaarden is gisteren na afloop van de voetbalwedstrijd Fios-Dirksland in de vijfde klasse H van het zondagvoet bal gemolesteerd. Het opstootje ontstond toen Martin van Steenbergen, de laatste man van Dirks- land, geel kreeg net nadat de wedstrijd was afgelopen. De nummer drie van de gasten ging vervolgens door het lint en gaf de leidsman een keiharde vuistslag boven op de neus. Brouwer stortte bloedend ter aarde en kreeg al liggend nog een trap op het lichaam van Van Steenbergen. Het dramatische einde van de streekderby in Achtuizen kwam geheel uit de lucht vallen. Tijdens de wedstrijd was niets voorgevallen. Scheidsrechter Brouwer, die heel strak en veel floot, had alle kaar ten negentig minuten lang op zak gehou den. Maar toen Van Steenbergen hem na het laatste fluitsignaal iets toefluisterde, trok hij de gele kaart. Bij Van Steenbergen sloegen op dat mo ment alle stoppen door en deelde hij enkele rake klappen uit aan Brouwer. Omstanders moesten hem uiteindelijk hardhandig wegleiden om erger te voor komen. Scheidsrechter P. Brouwer belde meteen na het voorval de politie, die proces-ver baal heeft opgemaakt In de molestatie omschrijving van de KNVB wordt "mis handeling met letselbestra ft met twee tot drie jaar schorsing „Wat mij betreft speelt hij zeker twee jaar niet meer bij ons en hoeft hij ook niet meer het terrein op te komen", aldus een ontdane Dirksland- trainerTon van de Spaan na afloop. door Jan Dagevos WESTERVOORT - De beloftes waren ingelost en de verwach tingen waren na twee zeges hooggespannen. Vandaar dat de media zaterdag massaal uitruk ten om koploper Kloetinge in Westervoort tegen AVW'6Ó aan het werk te zien. Het werd een desillusie, omdat de Bevelandse formatie voor het oog van de tv- camera van RTL 5 in haar schulp kroop en de hoofdrol aan de thuisclub liet: 2-0. Verschillende journalisten vroegen zich na afloop vertwij feld af of dit hetzelfde Kloetinge was dat een week eerder Kozak ken Boys met 6-2 van het veld had geveegd. Enigszins be schaamd moesten spelers en trainer erkennen dat dit het ge val was geweest. „Maar mis schien verwachten de mensen wel te veel van ons", verdedigde Kloetinge-trainer Diederik Hiensch zich. „We hebben nog maar twee keer gewonnen, waarvan één keer (tegen Sparta Nijkerk) met de nodige moeite." Kloetinge bewees in Wester- voort een ploeg te zijn van vlees en bloed. Niks meer en niks min der. Een team, dat voldoende kwaliteit herbergt, maar nog al tijd keihard zal moeten werken voor de punten. Misschien was de wil er zaterdag wel, het ont brak de Bevelandse pl oeg echter aan bravoure en vooral scherp te. Kloetinge kwam steeds een stap te laat en verloor vele per soonlijke duels. „We lieten ons in de eerste twintig minuten de kaas van het brood eten", vond ook Hiensch. Het leidde tot vele hachelijke momenten voor het Kloetinge- doel, maar Johan de Goederen (hij haalde een kopbal van de lijn) en vooral Jaap Pijnenburg voorkwamen een achterstand. Na 20 minuten luwde de wind on leek Kloetinge controle over de wedstrijd te krijgen. De opbouw was echter zo zwak, dat de spit sen nauwelijks in stelling kon den worden gebracht. Het resul teerde slechts in één kansje, een schot van Ronald Zuijdwegt. In de pauze keken de spelers el kaar eens goed aan. Met tal van goede voornemens kwam de vriendenploeg uit de kleedka mer, maar na één minuut was het al hommeles. Erwin Dek stapte in op een moment dat dit niet kon, waardoor AVW-spits Stef van Meerveld plotseling de vrije doortocht had. Oog-in-oog met keeper Pijnenburg schoof hij de bal beheerst in de hoek: 1- 0 Acht minuten later was het al 2-0, toen Rudie Buil de buiten- spelval omzeilde. Kloetinge vocht de treffer aan. maar scheidsrechter Van Heusden wilde van geen wijken weten Gezanik Kloetinge zette hierna aan voor een offensief, maar het spel was te onsamenhangend om AVW te verontrusten. Naarmate de wedstrijd vorderde nam het ge zanik en gemopper toe. Jaap Pijnenburg liet zich zelfs verlei den tot een ordinaire scheldpar tij met een toeschouwer. „Voor mij een teken dat de jongens wel graag wilden", stelde Hiensch. „Maar misschien moeten we concluderen dat het er vandaag gewoon niet inzat." „We misten ook het taktisch vermogen om de wedstrijd naar onze hand te zetten", vond linksbuiten Zuijdwegt. „We hebben het veel te weinig via de zijkanten gezocht, terwijl daar de ruimte lag. Ach, verliezen is nooit leuk, maar misschien staat iedereen nu weer met bei de benen op de grond." „Als de koploper op bezoek komt, is de tegenstander vaak extra gemotiveerd", zei verde diger Arno Melaard.. „Dat geeft extra druk en daar is bij ons nog niet iedereen tegen bestand. We speelden angstig en slap." Toch zal Kloetinge de last nog een week moeten dragen, want na afloop bleek de Zeeuwse club ondanks verlies nog steeds lijst aanvoerder in de hoofdklasse B te zijn. Kloetinge, koploper te gen wil en dank dus. Het is maar dat de cameraploegen het we ten. AVW'66-Kloetinge 2-0 (0-0). 46 Stef van Meerveld 1-0, 54. Rudie Buil 2-0. Scheidsrechter H. van Heusden (Ammerzoden)Gele kaart Ronald Zuijdwegt (Kloetin ge). Aantal toeschouwers: 500. AVYV'66: Mathijs Hekman. Ronald Wester (46 Pieter Jan Klarenbeek), Peter Dekkers, Vincent Berkhout, Rudie Buil (82. Heico de Roos), Mark Engelberts. Arno Verhoeven Egbert van de Weerd, Stef van Meer veld. Hans Reussing (73. Martin Turk) en Pascal Siebenheller Kloetinge: Jaap Pijnenburg, Erwin Dek, Rudy Banffer, Jan Kees de Bruine, Arno MelaardJohan de Goederen (65. Pearl Doesburg), Jef frey van de Velde, Niels Lodeioijk (65 Wouter Labrujere), Alex Lou- rens (88. Olger van Panhuis), Onno Doeland en Ronald Zuijdwegt. WSSQEB «GO* di

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13