Zware loodvervuiling Dreischor "pzc pzc Coördinator doet geen boodschappen 3ok seniorenraad wil >uskaartenverkoop )p andere plek zien èjéèié rlltïi Hoge geldboetes voor slaan automobilist zeeland Provincie belegt voorlichtingsavond voor inwoners Visserskoor zingt later lezwaren tegen lienstregeling JWN verworpen ioor provincie mensenwerk r Opnieuw boze brief naar Kamer Illegale duikers aangepakt Forse straf voor hoog promillage Nominatie prijs Staatsbosbeheer Ontduiken leerplicht bestraft Telefooncel in brand gezet Soos Renesse voortaan op vrijdag open Ithaka verbouwt in Kloetinge donderdag 17 september 1998 s por Willem van Dam REISCHOR - Op diverse aatsen op en rond de Ring van reischor is loodverontreini- ng aangetroffen. De vervui- ng is van dien aard dat op litiatief van de provincie bin- tnkort een voorlichtingsavond voor de dorpsbevolking wordt gehouden. Daarbij zal ook een arts van de Gemeenschappelij ke Gezondheidheidsdienst (GGD) in Zeeland aanwezig zijn. Lood is een stof die zeker voor kinderen risico's met zich kan meebrengen. Een provin ciewoordvoerder verklaarde IERIKZEE - Ook de senioren aad Schouwen-Duiveland is il gekant tegen de huidige plek an het verkooppunt voor bus aartjes en abonnementen. Tij- ens de vergadering van de aad, gisterochtend in Zierik- ee, werd besloten een brief aar de ZWN te sturen met het erzoek het verkooppunt te ver- laatsen. 3 loor het vertrek van het ZWN- antoor, dat gevestigd was aan e Grachtweg in Zierikzee (bij et busstation zelf), is de kaart- erkoop verplaatst naar het Ivis-kantoor aan de Oude Weg. >ie locatie is omstreden omdat ij alleen bereikbaar is door j wee drukke rijbanen over te teken. P. Luijben-den Boer I wengelde de kwestie tijdens de ergadering van de Senioren aad als eerste aan. Ze zei de ieuwe locatie 'levensgevaar- jk' en 'onacceptabel' te vinden n dat graag aan de ZWN mid- oor Andries Molengraaf RENESSE - Het aan- vangstijdtip van het op treden van het Bru's Vis serskoor zaterdag 19 september op het Kerk plein in Renesse is gewij zigd. Het optreden zou aanvankelijk, om 14.00 uur beginnen. Dat wordt 15.30 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl dels een brief duidelijk te ma ken. Voorzitter J. Hendrikse was het met haar eens. ,,We moeten ons standpunt kenbaar maken aan de ZWN", zei hij, nadat hij even peilde of iedereen inderdaad zo tegen de huidige locatie was. ,Het is een plaats die zeker geen schoonheidsprijs verdient. Het is jammer dat het niet meer in het oude kantoor van de ZWN aan de Grachtweg kan. maar dat is nu eenmaal zo. We moeten de ZWN laten weten dat ze een betere en minder gevaarlijke plek moeten zoeken." Binnenstad Er is de laatste tijd veel te doen geweest over het nieuwe ver kooppunt. Naar aanleiding van opmerkingen van D66, in een brief aan burgemeester en wet houders van Schouwen-Duive land, heeft het gemeentebe stuur toegezegd de ZWN-Groep te vragen een andere plaats te zoeken, bij voorkeur in de bin nenstad van Zierikzee. Ook de ouderenbonden FNV-UGO en CNV-Senioren hebben de ge meente laten weten dat zij actie moet ondernemen. „De ZWN heeft nog niets van zich laten horen", beklaagde D. Goud zwaard zich gisteren tijdens de vergadering van de Senioren raad. ..En dus moeten er zoveel mogelijk reacties komen. Vroeg of laat gebeurt er echt iets ern stigs." Dat de ZWN nog niets van zich zou hebben laten horen, is niet helemaal waar. In de PZC zei di recteur H. H. Bouma onlangs de nieuwe locatie helemaal niet zo slecht te vinden. woensdag echter met nadruk dat er 'geen acuut gevaar' be staat. „Als dat aan de orde zou zijn, hadden we allang onze maatregelen getroffen." Op het provinciehuis in Middel burg is men enigszins terughou dend met het verstrekken van informatie. Volgens woordvoer der R. de Klerk van de afdeling milieu wil de provincie daarmee voorkomen dat er 'onnodige pa niek' onder de inwoners van Dreischor ontstaat. Pas op woensdagavond 14 oktober wordt tijdens een bijeenkomst in het plaatselijke dorpshuis volledige opemng van zaken ge geven. In opdracht van de provincie is een extern bureau enkele jaren geleden een onderzoek naar mo gelijke bodemvervuiling in Dreischor begonnen. De aanlei ding daartoe vormde de ver koop van een woning aan de Ring. Bij het nemen van mon sters rees het vermoeden dat sprake was van grondvervui- ling. Dat vermoeden was juist. Op een aantal plaatsen aan en in de directe omgeving van de Ring werd loodverontreiniging aan getroffen. Het gaat daarbij on der meer om tuinen en openbare wegen. Welke plaatsen dat pre cies betreft, wil De Klerk 'uit privacy-overwegingen voor de betrokkenen' niet zeggen. Herkomst Volgens de provinciewoord voerder is de herkomst van de verontreiniging nog duister. „Dat is het grote probleem, we hebben moeite gedaan om daar achter te komen, maar we weten het gewoon nog niet precies." Over de omvang van de vervui ling bestaat op dit moment evenmin duidelijkheid. „We hebben nog geen compleet beeldOm a 1 ie ontbrekende ge gevens alsnog in kaart te kun nen brengen, is nader onderzoek nodig, aldus De Klerk. Mogelijk hangen de problemen samen met (grond)werkzaamheden die na de watersnood van 1953 zijn verricht; de vervuiling is mis schien een gevolg van een opge brachte verontreinigde boven laag. Uit de resultaten van de onderzoeken die tot dusver zijn uitgevoerd, blijkt dat sprake is van een ernstig geval van bo- demverontreinig. De verontrei niging bestaat met name uit zware metalen, lood en zink. De loodverontreiniging treedt op in grond en grondwater. Geen idee Milieuwethouder G. J. van de Velde-de Wilde (WD) van de gemeente Schouwen-Duive land verklaarde woensdag dat zij geen idee heeft van de ernst van de verontreiniging ..Het is met onze verantwoordelijk heid, die ligt bij de provincie. Ik kan er geen mededelingen over doen, omdat ik niet over de ge gevens beschik Volgens voorzitter J. L. van Gastel ('ik weet zelf ook niet hoe erg het is') van de dorpsraad in Dreischor reageren de meeste dorpsbewoners vrij laconiek op de berichten over de vervuiling. „Ik heb niet gehoord dat veel mensen zich zorgen maken over hun gezondheid Maar ik hoop wel dat er snel duidelijkheid komt over de omvang van de vervuiling en hoe daar verder mee wordt omgegaan." De voorlichtingsavond begint woensdagavond 14 oktober om 20.00 uur. Alle dorpsbewoners kunnen die informatiebijeen komst bijwonen. ÏIERIKZEE - Het dagelijks irovinciebestuur heeft twee be- twaarschriften tegen de nieuwe lienstregeling van de vervoer maatschappij ZWN ongegrond 'erklaard. De beroepschriften varen afkomstig van inwoners van Ouddorp en het Limburgse ,andgraaf. )e laatste had bij de provincie aider meer bezwaar aangete kend tegen het vervallen van en kele vroege busritten (lijn 104) lit Haamstede naar Vlissingen :n de weigering van de ZWN om ijntaxi's in te zetten. Iet college van Gedeputeerde Staten meent dat de door de 2WN getroffen maatregelen ichter alleszins gerechtvaar- ligd zijn. De ZWN schrapte de itten omdat het aantal reizi gers dat er gebruik van maakte gering was. Ook beperkte finan- :iële middelen speelden een rol. Sen inwoonster van Ouddorp irotesteerde tegen een route- 'ijziging op Goeree-Overflak- |kee. Ook dat bezwaar werd door iet provinciebestuur niet geho- loreerd. door Inge Heuff Als coördinator moet je zelf nooit op pad gaan, dan verlies je je zelf in het vrijwilligerswerk en hou je geen over zicht op het geheel. Gelukkig heb ik al tijd wel iemand bereid gevonden om het gevraagde werk te doen." Aan het woord is Ineke Lips, penning meester en bestuurslid van de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorgsector (SVOZ). Bij deze instelling is het Meld punt Thuishulp Schouwen-Duiveland ondergebracht. Vijf jaar lang coördi neerde Ineke Lips dit meldpunt tot er anderhalf jaar geleden een betaalde kracht kon worden aangetrokken. „Dat was hard nodig want de aanvragen ble ven groeien en het werk werd steeds professioneler, daar ben ik niet voor op geleid." Elf jaar geleden kwam Ineke Lips, na een carrière in de hotelwereld, uit de Randstad naar Zierikzee, op zoek naar rust en een huisje met een tuin. Een jaar had ze nodig om bij te kor»en van haar hectische baan en nog steeds is ze ge lukkig met haar poezen, een boek en de natuur. „Ik heb tijdens mijn werk voor een leven genoeg aan contacten gehad dus geniet ik nog steeds van de rust hier." Maar zitvlees is haar vreemd en al gauw- meldde zij zich aan bij de stichting Zon nebloem. „Mijn moeder zit in een ver zorgingshuis waar de Zonnebloem heel actief is. Deze stichting is vooral heel praktisch bezig wat mij erg aanspreekt, vandaar mijn keuze." Van het één kwam het ander en al snel was Ineke Lips voorzitter van de Stichting Zon nebloem en nog wat later van de SVOZ. Leger des Heils Tijdens de vergaderingen van dit over koepelend orgaan werd vaak gepraat over het Meldpunt Vrijwillige Thuis zorg. Daar kwamen weinig aanmeldin gen binnen, tenvijl alle aangesloten or ganisaties het gevoel hadden dat er op het eiland veel vraag moest leven. Men vermoedde, zonder het onderzocht te hebben, dat het Leger des Heils, waar het Meldpunt was ondergebracht, on bedoeld voor een drempel zorgde. Lips bood toen aan voor een jaar het Meld punt op haar privé telefoonnummer aan te nemen om zo te kijken of de men sen beter te bereiken waren. Dat werkte, mede dankzij de nodige publiciteit, goed. Heel goed zelfs. En dat ene jaar liep uit op vijf jaar. Toen vond de vrijwillige hulpverleenster het welletjes en kon dankzij de financiële ondersteuning van diverse organisaties er een betaalde kracht aangenomen worden. „Dat werd wel hoog tijd," vindt Lips. w« «V Tj Ineke Lips: „...niet zelf gaan redderen, dan raak je het overzicht kwijt... „Niet alleen groeide het aantal aanvra gen gestaag, ook de soort vragen veran derde. Ging het vroeger vooral om een doktersreceptje of vrijblijvend wat boodschappen halen, tegenwoordig zijn onze vrijwilligers serieus betrok ken bij de ondersteunende mantelzorg. Dat betekent dat mensen getraind moe ten worden en dat je niet zo maar ieder een op alles in kunt zetten." Ineke Lips kent haar weg in de wirwar van hulpverlenersorganisaties best goed. In haar eerste Schouwse jaren werkte zij als vrijwilligster bij S.O.S.- Telefonische Hulpdienst. Daar leerde zij de diverse hulpverlenende instan ties goed kennen. Maar. zo ervaart de hulpverleenster het zelf, om het coördi natorschap van zo'n grote en diverse groep vrijwilligers goed te kunnen doen moet je gewoon een hoger-beroepsop- leiding maatschappelijk werk hebben gedaan. „Tegenwoordig draait het werk om continuïteit van de vrijwilli gers, dat verlangt de professionele thuiszorg ook van ons. Neem nu de Vrij willige Terminale Thuiszorg die we op Schouwen-Duiveland begonnen zijn. Die ondersteunende mantelzorg vereist aparte trainingen voor de vrijwilligers. Die mensen moeten bereid zijn bepaal de periodes regelmatig te werken want je kunt op een adres niet steeds een an der laten komen. Ook vrijwilligers die bijvoorbeeld een dementerende oudere opvangen zodat de partner er even tus sen uit kan hebben daarvoor een (korte) training nodig. Evenals de mensen die een dagdeel voor een gehandicapt kind zorgen zodat de ouders eens iets met de andere kinderen kunnen doen. Zulke vrijwillige thuiszorg vraagt achter grondkennis en informatie die voor boodschappen doen niet nodig is." Eenzaam Momenteel wordt er landelijk aan dacht gevraagd voor eenzame mensen. „Maar de echte eenzamen melden zich zelf zelden aan. Die moeten door de om geving gesignaleerd worden of door de professionele thuiszorg en de wijkver pleging. Overigens wordt elke aan vraag nauwkeurig bekeken. We willen voorkomen dat vrijwilligers oneigen lijk worden ingezet of zelfs uitgebuit. Als een vrijwilliger bij iemand op huis bezoek komt is het niet de bedoeling dat hij of zij de ramen gaat zemen, daarvoor is de professionele thuiszorg. Ook komt het voor dat kinderen de vrijwillige thuiszorg inschakelen zodat zij niet we- foto Pieter Honhoff kelijks naar hun ouders hoeven te gaan. Daar lenen wij ons dus niet voor Ineke Lips moet even hard nadenken over de vraag of zij zelf als vrijwilliger eens boodschappen heeft gedaan op aanvraag. Uiteindelijk kan zij één voorbeeld noemen van iemand bij haar in de buurt die onverwacht op zater dagmiddag uit het ziekenhuis ontsla gen werd en niets te eten in huis had „Op dat moment was het praktischer om zelf even naar de winkel te stappen dan om iemand anders te zoeken Maar ik vind dat je als coördinator, want dat werd ik al snel toen mijn telefoonnum mer algemeen bekend raakte, nooit zelf moet gaan redderen. Dan verlies je het overzicht op de situatie en ben je als co ordinator niet meer aanspreekbaar. Ook nu zij coördinator èf is en het voor zitterschap sinds afgelopen januari aan iemand anders heeft overgedragen, zal zij zich niet met het praktische werk van de Vrijwillige Thuiszorg gaan bezig houden „Ik werk nog steeds voor de Zonnebloem en ook nog voor Slachtof ferhulp. Verder heeft mijn moeder van honderd jaar ook mijn aandacht nodig, dus wat dat betreft kom ik de week echt wel door." VLISSINGEN - Als het Rijk geen geld geeft, is dat slecht voor de kwaliteitsverbetering van de brandweer en de rampenbe strijding in Zeeland. Dat stelt voorzitter J. C.Th. van der Doef van de Regionale Brandweer in een brief aan de Tweede Kamer. Het algemeen bestuur van de brandweer besloot vorig week vrijdag een boze brief te sturen, omdat er ondanks ge maakte afspraken geen geld voor een betere brandweer en rampenbestrijding is opgenomen in het regeerakkoord. De gemeentebesturen in Zeeland zijn bereid fors te investeren, maar die bijdrages hangen af van wat de rijksoverheid be schikbaar stelt. Oud-minister H. Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft daarover afspraken gemaakt „Het niet nakomen van de toezeggingen in het regeerakkoord", schrijft Van der Doef, „tast naar het oordeel van het algemeen bestuur de ver trouwensrelatie tussen het Rijk en de lokale overheden aan." MIDDELBURG - Vier duikers uit Breda en uit België zijn woensdag door de kantonrechter in Middelburg veroordeeld omdat zij in de Oosterschelde bij Noord-Beveland gedoken hebben op plaatsen waar het verboden is. Zij kregen een voor waardelijke straf van 225 gulden, proeftijd een jaar. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 45-jarige man uit Ouwerkerk voor het rijden onder invloed veroordeeld tot achttien maanden rij-ontzeg- ging, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een werkstraf van zestig uur. De dronken automobilist was in de gemeente Schouwen-Duiveland 11 juni om half drie 's middags tegen een hek gereden. Een bloedproef wees 2,88 milligram uit, on geveer zes keer hoger dan de limiet. De politierechter sprak van een gigantische score.De verdachte is na de overtreding meteen in therapie gegaan om van zijn drankprobleem af te geraken. TERNEUZEN - Terneuzenaar Lucien Calle is één van de vier genomineerden voor de Houtvester Van Schermbeekprijs voor actieve natuurliefhebbers. De onderscheiding is een be loning van Staatsbosbeheer in West-Brabant en het Deltage bied De prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan een groep of een individu die betrokken is bij het beheer van terreinen van Staatsbosbeheer. De prijswinnaar op 26 september bekend gemaakt. MIDDELBURG - Een 40-jarige man uit Wolphaartsdijk is woensdag door de kantonrechter in Middelburg veroordeeld omdat hij zijn leerplichtige zoontje twee weken van school heeft gehouden. De man werd door de rechter naar huis ge stuurd met een voorwaardelijke straf van 400 gulden met een proeftijd van twee jaar. OUDE-TONGE - Onbekenden hebben dinsdagavond brand gesticht in een telefooncel op het Stoofplein in Oude-Tonge. Een achttienjarige inwoner van Oude-Tonge die op dat mo ment gebruik maakte van de telefooncel, kon op tijd ontko men. De daders waren vermoedelijk twee mannen, van wie de identiteit tot dusver niet is achterhaald. Zij goten een brand bare vloeistof naar binnen, staken die in brand en maakten zich vervolgens uit de voeten. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De telefooncel werd ge deeltelijk vernield. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Schuddebeurs en een 23-jarige Rotterdammer toon den zich zeker geen heren in het verkeer door zich, inmiddels bijna twee jaar geleden, aan het rijgedrag van een automobilist te ergeren. Het incident speelde zich 1 no vember '96 in Goes af. De voor malig inwoners van Zierikzee stapten uit hun auto en gingen verhaal halen bij de automobi list. Daarbij werden klappen uitgedeeld aan een man en een vrouw. Een getuige had alles waargenomen „Waarom zo agressief?", kwam woensdag als eerste vraag bij de Middelburg se politierechter op. „Het rijge drag van deze man was absurd We dachten dat hij had gedron ken", was een eerste reactie. De 26-jarige verdachte ontken de te hebben geslagen. Het zou juist andersom zijn geweest. Of ficier van justitie mr Y. Willems achtte de mishandeling bewe zen. Ze vatte agressie in het ver keer ernstig op en eiste tegen beiden, naast een boete, een voorwaardelijke gevangenis- Rechter wijst schadevergoeding toe na vechtpartij MIDDELBURG - De hoogte van de schadevergoeding vorm de woensdag in Middelburg de inzet van de strafzaak tegen een 26-jarige man uit Zierikzee. Het slachtoffer had een schadeclaim van circa 2.500 gulden voor ge maakte kosten ingediend. Poli tierechter mr. J. P. M. Hopmans vond dit echter teveel van het goede en halveerde het schade bedrag tot 1.250 gulden. Daar naast legde hij de verdachte een boete op van 500 gulden. Volgens de politierechter was het slachtoffer zelf ook voor een deel aansprakelijk, omdat hij tijdens het incident op 15 febru ari vorig jaar in Renesse dron ken en vervelend was geweest. De gedupeerde had in een hore cagelegenheid problemen ge maakt, waarna de Zierikzeée- naar een klap had uitgedeeld Daarbij sloeg hij het gehoorap paraat van het slachtoffer stuk. Deze had een nieuw apparaat moeten aanschaffen. Volgens raadsman mr. M. C. van der Want was er sprake van nood weer, maar daarvan wilde de politierechter niets weten. straf van twee weken. Bij de jongste verdachte werd nog een alcoholzaak meegenomen, waardoor de boete op 1200 gul den werd bepaald. Voor de 26- jarige Schouwenaar vroeg ze een boete van 750 gulden. Ook de politierechter vond de mishandeling bewezen Gezien het tijdsverloop kwam hij niet toe aan celstraffen. Hij deed de zaak met boetes af: 2000 gulden, waarvan 500 gulden voorwaar delijk voor de 23-jarige ver- dachteen 1500 gulden, waarvan 500 gulden voorwaardelijk voor de 26-jarige verdachte RENESSE - Jeugdsoos The Ba sement in Renesse begint mor genavond weer met haar activi teiten. De jeugdsoos zal in tegenstel ling tot het vorig seizoen vrij dagsavonds draaien. Voorheen waren de soosavonden op zater dag. Er staan voor de komende tijd tal van activiteiten op het programma, zoals een dropping en een cabaretestafette. De soosavonden beginnen om 20.00 uur. KLOETINGE - De verbouwing van het kinder- en jeugdpsychi atrisch centrum Ithaka in Kloe tinge is in volle gang. Als alles zo doorgaat kan in het volgende voorjaar een beter uitgerust en completer centrum in gebruik worden genomen. De ambulan te afdeling van Ithaka, die nu nog in de Goese Van der Spiegel straat zit. werkt dan ook vanuit Kloetinge. De verbouw en nieuwbouw be helst allereerst de verbetering van de crisisafdeling, die wordt omgebouwd van twee units voor vier plaatsen naar één afdeling voor acht jongeren met een aparte separeermogelijkheid. De afdeling voor dagbehande ling krijgt een permanent ge bouw in plaats van een nood- keet en breidt uit van zes naar acht behandelplaatsen. De kli niek, die vanaf het begin, inclu sief de acht crisisplaatsen, zestien bedden telde, wordt uit gebreid naar 28 bedden. foto Pieter Honhoff De Ring in Dreischor, waar op diverse plaatsen loodverontreiniging is aangetroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45