Zeeland in de fout met uitlenen waterpompen m Kamer horendol van cijfertombola Schiphol PW Miljoenen op tafel voor Terneuzense containerterminal 4 WEKEN 17° |13° :ege rov in "hampions .eague V\ fél' ETA kondigt bestand af Van Gelder wil onderzoek aanpak overlast Richard Branson blijft schoppen G-7 houden vast aan rente Kritiek bij opening Tunnelcentrum Frankrijk beperkt voorarrest joV* Huwelijk met nijptang VOOR 15,00 JA, NW 6 Afnemende wind Vooral in de ochtend buien met kans op onweer en veel wind. Later op de dag buien. Maxima rond 16 graden. 241e jaargang no. 222 donderdag 17 september 1998 losse nummers 1,75 ■■■Hi BARCELONA - De Baskische gewapende afscheidingsbewe ging ETA heeft een staakt-het- vuren voor onbeperkte tijd af gekondigd dat morgen moet in gaan. Volgens het Baskische dagblad Euskadi Informacion, waarin het bestand bekend wordt gemaakt, stelt de ETA dat de politieke situatie in Basken land de laatste dagen zodanig is veranderd dat de afscheidings beweging heeft besloten om zonder voorwaarden vooraf de wapens neer te leggen. De wapenstilstand van de ETA is het gevolg van de 'Verklaring van Lizarra', die zaterdag door de nationalistische Baskische partijen is ondertekend. Daarin wordt de wil uitgesproken om in Baskenland tot een vredespro ces te komen naar het voorbeeld van Noord-Ierland. De centrum-rechtse regering van Aznar noemde het gebaar /an de ETA in een eerste reactie een 'valkuil', maar wil de ver klaring verder nog bestuderen. GPD Schengen-landen verscherpen grenscontrole KÖNIGSWINTER - De Europe se landen die het Schengen-ak- koord hebben ondertekend, voeren de strijd tegen illegale immigratie op. Ze verscherpen de controles aan de grenzen en zullen illegalen na het nemen ran vingerafdrukken onmid dellijk terugsturen. De Schengen-landen streven naar een betere samenwerking met de landen van herkomst van illegalen en de landen waar ze doorheen reizen, zodat het mo gelijk is ze sneller uit te zetten. Voorts zullen ze de bewaking van kusten en kleinere havens opvoeren. ANP door Richard Hoving MIDDELBURG - Er zijn fouten gemaakt tijdens de aanpak van de waterover last van de afgelopen da gen. Zo zijn er pompen uit Vlissingen aan Brabant uitgeleend, terwijl Tholen en Sint Philipsland daar juist dringend om verle gen zaten. Dat zegt com missaris van de Koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder. Hij vindt dat er een onderzoek moet ko men naar de gang van za ken. Een commissie moet het optre den van alle betrokken organi saties doorlichten. De commis saris acht dat nodig om in de toekomst nieuwe missers bij dergelijke calamiteiten te voor komen. Dat de hevige regenval in een ernstige calamiteit uitmondt, blijkt uit een globale inventari satie van de schade die door de provincie is opgemaakt. Onge veer tweehonderd woningen hebben waterschade opgelo pen. De schade voor de land bouw wordt op meer dan hon derd miljoen gulden geschat. Volgens de provincie komt hier elke dag ruim tien miljoen gul den bij omdat veel percelen nog altijd onder water staan. Ge vraagd is de betreffende regio's tot rampgebied te verklaren. De landbouworganisatie LTO Ne derland schat de schade lande lijk op zeshonderd miljoen gul den. In zuidwest-Brabant zijn twaalfhonderd woningen on dergelopen. De waterstand is gisteren in alle getroffen gebieden gestabili seerd of gezakt. Desondanks blijkt de overlast in Oost- Zeeuws-Vlaanderen aanmerke lijk groter te zijn dan in eerste aanleg werd aangenomen. Op twaalf plaatsen op Schouwen- Duiveland, Sint-Philipsland, Tholen en Zuid-Beveland heb ben veertig brandweereenhe den de hele dag met zestig pom pen gewerkt. Ook de gemalen van waterschap Zeeuwse Eilan den bleven op volle kracht door draaien. Van Gelder noemt het onvermij delijk dat er 'tijdens een calami teit zoals we die nu meemaken" dingen misgaan. Toch zegt hij vraagtekens te hebben bij de wijze waarop het waterschap Zeeuwse Eilanden en de regio nale brandweer hebben opge treden. Hij heeft zich met name verbaasd over de trage komst van extra pompen naar Sint- Philipsland en Tholen. Eén telefoontje De commissaris denkt dat een grondig onderzoek onder meer zal aantonen dat de communi catie de afgelopen dagen niet al tijd even soepel is verlopen. Hij zegt maandagavond na een kort bezoek aan Tholen en Sint Phi lipsland samen met een mede werker vier pompen te hebben geregeld via het Nationaal Co ördinatie Centrum. Volgens de commissaris had het met zover hoeven komen ,,Het Regionaal Operationeel Centrum in Vlis singen had geen weet van het te kort op Tholen en Sint-Philips land en heeft eerder op de dag vier pompen aan Brabant uitge leend. Een telefoontje naar Vlis singen en de pompen waren bin nen de provincie ingezet." De evaluatiecommissie moet ook onderzoeken of er een ram penplan moet worden opge steld, dat uit de kast kan worden gehaald in geval van uitzonder lijk zware regenval. Het lijkt Van Gelder niet onwaarschijn lijk dat Nederland hier vaker mee wordt geconfronteerd. „In de toekomst zal er tien tot twin tig procent meer neerslag val len." Daarnaast speelt het ingrijpen van de mens een be langrijke rol. ,,De verstening van ons landschap staat de ab sorptie van water meer en meer in de weg." zie ook pagina 19 en 30 Een stropdas draagt hij zelden, in de Londense clubs waar de captains of industry' bijeenkomen, vertoont hij zich niet. Hij vindt hun denkwereld be nauwd en schopt graag te gen hun conservatieve schenen. Zelf vindt Vir- gin-topman Richard Branson zich een avon tuurlijke onder- nemer, die graag A risico's neemt. De grote industrielanden (G-7) ondernemen geen poging om een gecoördineerde renteverlaging te bereiken Wel zijn de centrale bankiers voortdurend met elkaar in overleg over de financiële crises in de wereld. Steeds luider klinken echter de speculaties dat de rente internationaal naar beneden gaat. Daardoor kunnen de beleggers met meer ver- y trouwen naar de aandelenmarkten gaan. Gedeputeerde ing. J.I. Hennekeij greep gisteren de opening van het inf ormatiecentrum voor de Scheldetunnel aan om het kabinet onder vuur te nemenHennekeij vindt da l de regering veel te weinig aandacht besteedt aan Zeeuws- Vlaamse wensen, zoals de aanleg van de tunnel onder M het kanaal bij Sluiskil. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 11bui tengebied: 13,14,15,16 en 17; zeeland: 19, 21, 23, 25 en 30; sport: 27, 28 en 29 PARIJS - De Franse regering onderneemt actie tegen de lange voorarresten die in Frankrijk gebruikelijk zijn. Rechters- commissarissen wordt de be voegdheid ontnomen om ver dachten voor geruime tijd in hechtenis te nemen. Volgens de minister van Justitie, Elisabeth Guigou, misbruiken sommige rechters-commissarissen hun macht. In Nederland ontstond deze zo mer grote opwinding toen de leider van de wielerploeg TVM, Cees Priem uit Wemeldinge, ruim twee weken in een Franse cel moest zitten omdat hij do ping zou hebben verstrekt. Wat Cees Priem overkwam, is in Frankrijk echter niets bijzon ders. Vier van de tien gedeti neerden in het land zijn nooit veroordeeld, ondanks het feit dat ze lang in voorarrest zaten. Minister Guigou wil dat het be sluit een verdachte in voorlopi ge hechtenis te nemen niet lan ger wordt genomen door de rechter-commissaris die het on derzoek naar het delict leidt. In het vervolg moet de beslissings bevoegdheid komen te liggen bij een magistraat die niets met de zaak van doen heeft. Guigou, een socialiste, diende gisteren haar wetsvoorstel in. De kans is groot dat het wordt aangenomen, omdat ook rechts het machtsmisbruik van magi straten laakt. Guigou wil verder een einde maken aan de nauwe samen werking tussen rechters-com missarissen en journalisten. Vaak worden journalisten voor af getipt over een op handen zijnde arrestatie, zodat de be trokkene gefotografeerd kan worden. Ook over de arrestatie van Cees Priem waren de media vermoedelijk ingelicht. GPD Treinkaartje twee procent duurder UTRECHT - De treinkaartjes gaan per 1 januari met gemid deld 2 procent omhoog. Voor en keltjes en retourtjes moeten rei zigers in 1999 gemiddeld 2,1 procent meer betalen. Mensen die voor gereduceerd tarief reizen, krijgen te maken met een verhoging van 1,3 pro cent. De jaartrajectkaarten stij gen met gemiddeld 2,7 procent. De prijsaanpassing ligt rond het te verwachten inflatieniveau, meldden de NS gisteren. ANP door Koos van Wees en Cees van der Laan DEN HAAG - De Tweede Kamer wordt 'horendol' van de over el kaar heen buitelende cijfers over Schiphol. Alle partijen wil len dat het kabinet met een noti tie komt waaruit blijkt hoe de luchthaven er echt voorstaat. Het zit de Kamer hoog dat het kabinet maandenlang volhield dat het aantal woningen met ge luidhinder kon dalen, ondanks een groei van het luchtverkeer met 20.000 vluchten per jaar. Afgelopen weekeinde maakte oud-minister De Boer (VROM) bekend het kabinet te hebben verlaten wegens die optimisti sche prognoses. In juni bleek dat die niet vol te houden waren. PvdA-fractieleider Melkert wil pas verder praten over Schiphol als hij zicht heeft op de echte groeicijfers en milieugevolgen. D66 vindt dat Schiphol hoe dan ook verboden moet worden de geluidsgrenzen nog verder te overschrijden. Daarmee dreigt een conflict met coalitiepartner VVD. dat vindt dat Nederland niet terug kan komen op die af spraak van extra vluchten. Het CDA deelt die mening. In navolging van premier Kok, sprak CDA-leider De Hoop Scheffer zich uit voor een lucht haven in zee, met behoud van Schiphol. D66 neigt ook naar deze oplossing voor 2020. Ande re partijen zijn nog niet zo ver. Behalve over Schiphol bleek de Kamer verdeeld over het finan cieel beleid van de komende ja ren. PvdA en D66 hebben moei te met het kabinetsbesluit om volgend jaar geld uit meevallers op te potten voor mogelijke stij ging van ambtenarenlonen en uitkeringen. WD en CDA noe men het besluit van het kabinet voor dit potje 'verstandig'. PvdA en D66 hekelden het pes simisme over de economische groei in de Miljoenennota. Ze vrezen dat juist door dat pessi misme de groei afneemt. (Advertentie) De nieuwe Xerox 214 Digitale Copier Een wonder van eenvoud en efficiency p/min •600x600 dpi •originelen doorvoer •optioneel: onderzetkast, 2e lade 250 vel Bel 08000063 ofsurlnaar www.xerox.nl voor de inruil cheque tw.v. f1.500,- Het CDA bekritiseerde het 'jo- jo-beleid' van Kok-2, dat het ene jaar met lastenverlichting komt en het jaar daarop met las tenverzwaring. Ook had De Hoop Scheffer bezwaar tegen de afspraak van het kabinet om het financieringstekort op te laten lopen als tegenvallers dreigen, De christen-democraten kregen van andere Kamerfracties felle kritiek te verduren omdat ze niet met een tegenbegroting kwamen. Het CDA zou daar door in de ogen van de concur rentie slechts vrijblijvende kri tiek leveren. Melkert trok hard van leer tegen de 'rigide' politie-CAO. ,,Die houdt de politie van de straat op de momenten dat het 't meest nodig is." Melkert riep verant woordelijk minister Peper op de CAO flexibeler te maken. Ook willen de sociaal-democra ten dat het kabinet 'praktisch leiderschap met moreel gezag' toont in het bedenken van maatregelen om de veiligheid op straat en de zorg voor elkaar te vergroten. Melkert wil een aparte 'Catshuis-bijeenkomst' zoals eerder over de infrastruc tuur werd gehouden. Toen werd 40 miljard gulden uitgetrokken voor een betere bereikbaarheid van steden. Ook de andere par tijen noemden de veiligheid op straat als prioriteiten. GPD zie ook pagina 2 en 3 Vrijdag 18 september HEROPENING SPEELCLUB Onder nieuwe leiding DAGELIJKS GEOPEND VAN 20.00-06.00 UUR Lange Noordstraat 25 - 4331 CB Middelburg LEEUWARDEN - Met een nijptang in zijn hand kwam de huwe lijksambtenaar gistermiddag in Leeuwarden op bruid en bruide gom af. Wim de Jongh en Nicole Bays bezegelden hun huwelijk met een piercing. Het bloederige voorwerk was tevoren al gedaan; de twee trouwlustigen hoefden geen gaatjes meer door eikaars vel te prikken. In de trouwzaal ontblootten ze hun navels. Vervolgens knepen ze met een tang een zeshoekig blokje met huwelijksinscrip ties in hun piercingringen. foto Niels Westra/GPD doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaanderen krijgt zijn contai nerterminal. Het dagelijks be stuur van het Havenschap Zee land Seaports neemt vandaag een besluit om dertien miljoen gulden te investeren in de nieu we havenfaciliteiten, die wor den gebouwd in de Braakman haven. De terminal krijgt een verwerkingscapaciteit van 20.000 tot 30.000 containers op jaarbasis, een uitbreiding tot zo'n 100.000 containers per jaar wordt voorzien. Havenschap voorzitter en gedeputeerde D. J. P. Bruinooge bevestigt dit. De containerterminal in de Braakmanhaven wordt uitge rust met een kade van zo'n acht honderd meter lengte, los- en laadinstallaties en een opslag terrein van enkele hectares. Met het oog op een eventuele latere uitbreiding is in het vooront werp landinnchtingsplan Hoek. momenteel in procedure, al rekening gehouden met de komst van de terminalopslag in de noordelijke Braakmanpol der. Natuurbeschermingsver enigingen hebben al kenbaar gemaakt tegen de aanleg van de terminal te zijn. Nieuwe bedrij vigheid in het gebied rond De Braakman zou funeste gevolgen kunnen hebben voor het na tuurgebied. Bruinooge wil, zolang het alge meen bestuur van het schap nog niet zijn zegje over de plan-en exploitatieopzet voor de termi nal heeft gedaan, niet uitge breid op het investeringsvoor- stel ingaan. ,,Het enige wat ik kwijt wil, is dat er een besluit wordt genomen en dat ik ervan uitga dat het Rijk haar gedane toezeggingen gestand doet. Het gaat dan om een inbreng van zo'n vier miljoen gulden." Partners De gedeputeerde wilde ook mets kwijt over de inbreng van commerciële partijen in het pro ject. Feit is wel dat Dow Bene lux en Verbrugge International van meet af aan betrokken zijn geweest bij de planontwikke- lmg voor de terminal. Het ligt in de lijn der verwachting dat die twee partners ook bij de bouw en exploitatie van de container kade betrokken zullen zijn. Bruinooge en Dow-topman M. Westerlaken beschouwen de langgewenste terminal al sinds jaar en dag als de eerste aanzet tot de verdere ontwikkeling van de Braakmanhaven en de naast de haven gelegen Mossel- banken. Dow probeert samen met het havenschap al geruime tijd bedrijven te vinden die op die Mosselbanken willen neer strijken, die gebruik moeten maken van diensten, facilitei ten of grondstoffen van Dow. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving k 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 De PZC 713214 000002 fotoAero Lin Photo Veel landerijen op Tholen, zoals die rondom de hoeve Nieuw Crooswijk, stonden gisteren nog onder water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1