ROVING Spaarpotje verdeelt Paars-2 n stthee Water drijft Tholenaren huis uit vanaf 5/2%* Energierekening kan fors omlaag met Brits aardgas j0\^ 4 WEKEN ^sintratuin buitengebied Vrees voor economische tegenslag kleurt Miljoenennota NV i w Honderd fans Feyenoord gearresteerd Congres presenteert Clinton nota Opfrisverlof Europees succes Nederlandse clubs Stockhausen Delta wil proefin Z-Vlaanderen VOOR 15,00 JA, ik wil: r15° 112° W 5 Soms een bui Af en toe zon, maar soms ook nog een bui. Maxima ongeveer 15 graden. Matige, aan zee krachtige westelijke wind. !41e jaargang no. 221 woensdag 16 september 1998 osse nummers 1,75 morgen in Het Zeeuwse Landschap is spaarzaam met prikkeldraad \ri loor Leo Roggeveen en aco van Lambalgen DEN HAAG - PvdA D66 in VVD zijn het drie we ien na de regeringsver- daring van het tweede laarse kabinet al funda- oenteel oneens over de •erdeling van de centen. VdA en D66 voelen er niets •oor om financiële meevallers weg te zetten' voor kommervol- e tijden, zoals minister Zalm •an Financiën voorstelt in de jisteren gepresenteerde Miljoe- lennota. De WD vindt het ka- linetsvoorstel juist getuigen ■an realiteitszin, ijdens de kabinetsformatie lebben de drie regeringspartij- in afgesproken dat 1 miljard vordt gereserveerd voor het vegwerken van tegenvallers, let kabinet denkt dat dit 'potje' liet afdoende is. Nu gaat het Nederland nog voor de wind, naar Kok en de zijnen vrezen lat het economisch tij gaat ke en. Om straks niet met de ge- jakken peren te zitten, wil het ;abinet uit eventuele meeval- ers 1 miljard a 1,5 miljard ■xtra opzij zetten. 3vdA-fractieleider Melkert en djn D66-collega De Graaf voe- en niets voor het nieuwe plan ran het kabinet. Zij houden vast lan het regeerakkoord, waarin itaat dat een deel van de finan- :iële meevallers mag worden iangewend voor nieuw beleid. .Afgesproken is dat meevallers lan de uitgavenkant naar de ge- ;ondheidszorg, justitie, politie m milieu gaan. Meevallers in een nieuw spaarpotje doen, vind ik te voorzichtig", aldus De Graaf. WD-fractieleider Dijk stal onderschrijft de analyse van het kabinet. Hij vindt het 'verstandig' dat met extra te genvallers rekening wordt ge houden. Eén van die tegenvallers zou een forsere stijging van de lonen kunnen zijn, waardoor de over heidsuitgaven (ambtenarensa larissen) hoger uitvallen. Niet voor niets roept het kabinet in de Miljoenennota werknemers en werkgevers op geen loongolf te ontketenen. De groei van de werkgelegenheid komt anders in gevaar. In een toelichting stelde premier Kok dat er nog geen reden is voor paniek. ,,We moeten elkaar geen recessie aanpraten, maar we moeten ook niet doen alsof Prins Claus strijkt over zijn haar. Kort voordat de koningin de Troonrede begon, was via een microfoon te horen dat ze haar echtgenoot vroeg zijn kapsel te fatsoeneren. foto Marcel Antonisse/ANP Premier Kok en de twee vice- premiers, minister Jorritsma van Economische Zaken en mi nister Borst van Volksgezond heid, kijken Beatrix na als zij de Ridderzaal uitloopt. foto Cor Mulder/ANP we nog op het economisch hoog tepunt zitten." De economische groei, dit jaar nog 4%, neemt volgend jaar af tot 3%. Het kabinet heeft zelf voor de collectieve sector een loonstij ging van maximaal 1,5% in pet to. De lonen in het bedrijfsleven stijgen in de praktijk echter veel sneller. De vakbond FNV mikt op een loonstijging van min stens 3,5%, collega-vakbond CNV op 3,25%. De ambtenaren bond AbvaKabo hekelt op voor hand de bescheiden loonsverho ging die het kabinet biedt. Het bod van het kabinet garandeert zelfs geen koopkrachtbehoud, stelt de bond. De werkgevers hebben het ka binet gewaarschuwd voor al te rooskleurige prognoses. Het be hoedzame groeiscenario van 2,25% per jaar is nog veel te op timistisch gezien de financiële jSTUTTGART - De Duitse poli- itie heeft gisteravond voor de [UEFA Cupwedstrijd van Feye noord tegen Vfb Stuttgart zo'n 100 aanhangers van de Rotter damse club gearresteerd. Ze werden opgepakt wegens dron kenschap, bezit van drugs en wangedrag. Op weg naar Stuttgart - in to taal maakten 1700 supporters de reis naar Duitsland - kwam het bij een rustplaats langs de snelweg ook al tot ongeregeld heden. Automobilisten werden lastig gevallen en er werden winkeldiefstallen gepleegd. De Duitse politie zette gister avond rond de wedstrijd 1000 mensen in. GPD/AP tegenslagen elders, meent de werkgeversvereniging VNO- NCW. Volgend jaar wordt een periode van lastenverzwaring, nadat Paars-1 een paar jaar achtereen de lasten heeft verlicht. De pre mies voor de ziektekostenverze keringen en de sociale verzeke ringen gaan volgend jaar omhoog. Desondanks noemt het kabinet de koopkrachtontwik keling 'over het algemeen posi tief'. Twee groepen ouderen gaan er wel op.achteruit: alleen staanden met een aanvullend pensioen van ƒ40.000 en ge huwden met een aanvullend pensioen van 50.000. Doemdenken GroenLinks verwijt het tweede paarse kabinet een te defensieve houding. Voorman Rosenmöller vindt dat Kok aan 'doemdenken doet'. „Paars kiest voor buffers tegen vermeende kwade kan sen, niet voor een echt offensief tegen stille armoede, langduri ge werkloosheid en de haast on tembare C02-uitstoot." Oppo sitiepartij CDA vindt dat de paarse partijen hun verkie zingsbeloften breken. „De bur ger moet in 1999 meer gaan betalen, terwijl hem in de cam pagne lastenverlichting is be loofd". aldus CDA-leider De Hoop Scheffer. De SP noemt de Troonrede 'een gotspe'. „De regering zegt de ar moede en sociale uitsluiting te bestrijden, maar ondanks de ge stegen welvaart kan er niets ex tra's af om de posities van de armsten te verbeteren." GPD pagina 2: commentaar Bijlage miljoenennota: Kabinet zuinig voor Zeeland Gedeputeerde Hennekeij verwijt Paars-2 contractbreuk Het justitieel onderzoek naar de aard van de relatie tussen Monica Lewinsky en president Clinton heeft zeker negen mil joen gulden gekost Het Congres overweegt die kosten, of een deel ervan, te verhalen op Clinton. Daarbij wordt uitgegaan van de redenering dat de uitgaven nooit zouden zijn gemaakt als Clinton zijn buitenechtelijke affaire met R Lewinsky meteen had toegegeven. Een tijdje ei-uit om uit te blazen van het werk, de gedachten te ordenen, die studie eindelijk eens te volgen of een reis te ma ken. Het onderbreken van de loopbaan wordt één van de pun ten waarvoor de werknemersorganisatie FNV zich in CAO- onderhandelingen sterk zal maken. Met de hoge werkdruk in Nederland is een sabbatsverlof volgens 1% de vakbeweging beslist geen franje. Het Nederlandse clubvoetbal heeft zich gisteravond op Euro pees niveau uitstekend gemani festeerd. Feyenoord won knap met 3-1 bij VfB Stuttgart. De Rotterdamse treffers kwamen op naam van Jon-Dahl Tomas- son (twee) en Jean-Paul van Gastel. Willem II en Vitesse kwamen in de eerste ronde van de UEFA-beker ook ruim tot winst. De Tilburgers versloegen Dinamo Tbilisi (Georgië), Vites se was te sterk voor AEK Athene (Grieken- j 7 land). *- feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; miljoenennota: 11,12,13,15,16,17 en 18;zeeland: 19,20,21, 23 en 25; sport: 26 en 27; uit: 29, 30, 3133 en 35 KEULEN - Muzikanten van het Keuls Philharmonisch orkest gaan eierschalen, citruspersen en zeepbakjes bespelen bij een concert ter ere van de zeventig ste verjaardag van componist Karlheinz Stockhausen. De uitvoering heeft eind sep tember plaats. Stockhausen componeerde al eens een symfo nie voor vier helikopters. AP door Richard Hoving SINT ANNALAND - Grote de len van Zeeland kampen nog altijd met wateroverlast als ge volg van de uitzonderlijke zwa re regenval van de afgelopen da- (Advertentie) Gaultheria of bergthee. Charmant groenblijvend heestertje met rode besjes. In het najaar zowel decoratief binnens- als buitenshuis. Per stuk 3.95, Zaterdag a.s. demonstratie werken met pompoenen •c Koopavond: vrijdag tot 20.45 u KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen). Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS geopend. Maandag t/m taterdag vanaf 8.45 uur geopend. Advertentie Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 12 jaar vast. Kom langs of bel 0800-8182. Of kijk op internet: www.vsb.nl *5,5% effectief, geldig tot 17 oktober 1998. Rentewijzigingen voorbehouden. gen. In Sint Annaland moesten de bewoners van de Hoender- weg gisterenmiddag hun woningen verlaten. Voor de ak kerbouwers in de getroffen ge bieden dreigt een regelrechte ramp. Volgens het waterschap Zeeuw se Eilanden was de situatie dinsdagavond laat met name op Tholen en Sint Philipsland zor gelijk. Op diverse plaatsen stond het water nog hoog. Even - na middernacht sprak men in het crisiscentrum van het wa terschap in Goes voorzichtig van een keerpunt. Het leek het erop dat de waterstand zich sta biliseerde en het peil hier en daar langzaam begon te zakken. Op de vlucht De bewoners van de Hoender- weg in Sint Annaland waren de eerste inwoners van Zeeland die sinds de watersnoodramp van 1953 weer op de vlucht moesten voor het water. De problemen op Tholen en Sint Philipsland werden mede in de hand gewerkt doordat de aan sluiting van een aantal pompen met grote capaciteit vei*traging opliep, aldus woordvoerder A van der Wel van het waterschap Zeeuwse Eilanden. „De laatste pompen moeten in de loop van de nacht operationeel worden. Als het weer een beetje mee werkt moeten de problemen in de loop van woensdag een eind onder controle kunnen zijn", al dus Van der Wel. Op Schouwen-Duiveland steeg het water niet meer. Op veel plaatsen is nog wel sprake van overlast. Door de inzet van twee groot vermogenpompen, inge huurd van het Hoogheemraad schap Amstel, Gooi en Vecht, verwachtte de regionale brand weer in de loop van de nacht goede vorderingen te kunnen maken met het droogmaken. In middels zijn ook uit andere de len van hel land brandweer korpsen naar Zeeland afgereisd om op Schouwen-Duiveland en Tholen hulp te bieden. Schade De provincie Zeeland heeft in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken een begin gemaakt met het inventariseren van de schade. De provinciale coördinator rampenbestrijding heeft de Zeeuwse burgemees ters 'nu de schade nog vers en goed traceerbaar is', gevraagd zo gedetailleerd mogelijk ver slag te doen. Het kabinet praat vrijdag in de wekelijkse ministerraad over de problemen die zijn ontstaan door de extreme regenval. Het kabinet zal bekijken of de scha de valt onder de Wet Schadever goeding bij Rampen, die is inge voerd na de overstromingen in Limburg van enkele jaren gele den. De wet voorziet in onder steuning na schade door aardschokken, uit hun oevers tredende rivieren of 'vergelijk bare natuurrampen'. CDA- Tweede-Kamerlid Van Arden- ne-Van der Hoeve heeft aangedrongen over te gaan tot uitkering uit het rampenfonds. Zowel particulieren als bedrij ven kunnen een beroep doen op de wet, waarin overigens niet wordt gesproken over de hoogte van een eventuele vergoeding. Het ministerie van Landbouw denkt dat op 300 tot 500 hectare glastuinbouw en minstens 4000 hectare aardappelen schade is geleden. Minister Apotheker van Landbouw bezocht gisteren door wateroverlast getroffen boeren in Maasland en Gouds waard. Inmiddels is de toestand in het zwaar getroffen Westland onder controle. Voor Zeeuwse akkerbouwers dreigt een regelrechte ramp. Grote delen van aardappeloogst en mogelijk ook van de bieten- oogst op Tholen, Sint Philips land en Schouwen kunnen worden afgeschreven. Op Schouwen-Duiveland alleen al wordt rekening gehouden met tien miljoen gulden agrarische schade. In Zeeuws-Vlaanderen hebben vlastelers grote schade. VVD-staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat stel de zich aan het begin van de avond samen met dijkgraaf Gosselaar van Waterschap Zeeuwse Eilanden op de hoogte van de toestand op Tholen en Sint-Philipsland. Tijdens ge sprekken met gedupeerden kreeg met name Gosselaar har de verwijten naar zijn hoofd ge slingerd. Het waterschap zou in gebreke zijn gebleven. De dijk graaf stelde dat er sprake was van overmacht. Volgens hem was er tijdig ingesprongen op de noodsituatie. Het sluiten van de Stormvloed kering leidde tot protest uit een andere hoek. De Zeeuwse Mi lieufederatie reageerde gisteren woedend over het stilleggen van het getijde in de Oosterschelde. Volgens de milieuorganisatie is er sprake van oneigenlijk ge bruik van de kering en vreest zij nadelige.gevolgen voor het mi lieu. Het water in de Ooster schelde werd laag gehouden om water uit de omliggende polders te kunnen lozen. zie ook pagina 5,19 en 22 (Advertentie) VSBlBANK VSB. Daar kom je verder mee. 4 Vrijdag 18 september HEROPENING SPEELCLUB Onder nieuwe leiding DAGELIJKS GEOPEND VAN 20.00-06.00 UUR Lange Noordstraat 25 - 4331 CB Middelburg tfg EUROPAKKER Pampasgras Geeft elk jaar vanaf eind augustus tot ver in de winter sierlijke witte pluimen. Deze unieke 'dwergsoort' wordt ca. 1 meter hoog. 22,*5 i door Conny van Gremberghe WESTDORPE - Delta Nutsbe drijven wil op korte termijn huishoudens en andere klein verbruikers in Zeeuws-Vlaan deren aan goedkoop Brits aard gas helpen. Op het moment on derhandelt het nutsbedrijf met de Gasunie over de opzet van een proef in de regio. De Zeeuws-Vlamingen zouden enkele honderden guldens per jaar kunnen besparen op hun energierekeningen. Delta-di recteur ir. R Stoter presenteerde het plan voor het experiment gisteren bij de ingebruikname van een pijpleiding waarmee grootverbruikers van aardgas in Zeeland en Noord-Brabant de beschikking krijgen over goedkoop Brits aardgas Zeeuws-Vlaanderen moet naar de mening van Stoter aangewe zen worden als proefgebied voor een versnelde invoering van de vrije (gas)markt voor klein-ge- bruikers. Hij meende dat de re gio bij uitstek geschikt is voor deze proef, omdat het gebied overzichtelijk is, vlakbij een aanvoerpunt van Brits aardgas ligt en beschikt over een goede leidingennet. Het kunstmestbe- drijf Hydro Agri Sluiskil een rol kunnen spelen bij hët geschikt maken van het gas voor gebruik in de huishoudens. Aan het hoog-calorische gas moet wat stikstof worden toegevoegd en dat heeft HAS ruim voorradig. Status aparte Stoter lanceerde zijn opzetje voor een nieuwe status aparte van Zeeuws-Vlaanderen dins dagochtend bij de officiële inge bruikname van de ZeBra-gas- pijp bij Westdorpe. Via che pijp, een gezamenlijk initiatief van Delta en de PNEM/MEGA Groep, zal Brits gas da t geleverd' wordt door Centrica vanuit het Engelse Bacton met een 235 ki lometer lange pijpleiding via Zeebrugge en het Belgische gas net naar Nederland worden ge transporteerd, Gisteren werd de leiding met een schoongemaakt, op tempe ratuur gebracht en onder druk gezet. De leverantie van de in totaal 2,5 miljard kubieke meter Brits gas begint in oktober. Dat gebeurt via de pijplijn, die vanaf Zelzate door Zeeuws-Vlaande ren naar Brabant loopt met af takkingen naar Elsta/Dow, Ce- restar in Sas van Gent en het industriegebied bij Bergen op Zoom. Het Kruiningse aardap- pelbedrijf Lamb Weston Meijer wordt ook voorzien van Brits gas voorzien. zie ook pagina 23 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC '713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1