Nieuwe Zeeuwse stemmen in Den Haag PZC Buijs loopt met breekijzer rond Jan Geluk moet zich behelpen miljoenennota 13 Geluk (VVD), Schoenmakers (PvdA) en Buijs (CDA) maken eerste HaagsePrinsjesdag mee Geld doorlaatmiddel Veerse Meer moet van landbouw komen Fregatten blijven buiten schot Ministerie buigt zich over problemen rond herindeling gemeenten woensdag 16 september 1998 Financiën De werkloosheid bereikt het laagste niveau sinds 1980. De werkgelegenheid blijft groeien, maar de enorme toename van het aantal banen in 1997 en 1998 wordt volgend jaar niet meer gehaald. Het aantal werklozen daalt slechts in geringe mate, van 355.000 dit jaar naar 330.000 volgend jaar. De nieuw ontstane banen gaan vooral naar nieuwkomers op de arbeidsmarkt en herintreders. Er wordt een begin gemaakt met de extra investering en die Paars-2 wil doen op allerlei terreinen. In guldens gaan de extra bedragen hoofdzakelijk naar onderwijs (1,8 miljard voor de komende vier jaar), milieu en infrastructuur (2 miljard), politie en justitie (0,75 miljard), specifiek werkgelegenheidsbeleid (950 miljoen), specifiek inkomensbeleid (0, 75 miljarden zorg (2,2 miljard). Ook kinderopvang, sport en cultuur, gemeenten en provincies en de 'sociale infrastructuur' profiteren. De afdracht aan de Europese Unie moet omlaag. Het financieringstekort kom t in 1999 uit op 1,3 procent van het Bruto Nationaal Product, waarschijnlijk even hoog als dit jaar. De staatsschuld blijft stijgen in guldens tot 432 miljard, maar afgezet tegen het totaal van de economie wordt ze kleiner, dalend naar 66,4 procent van het BNP. Dat betekent dat de staatsschuld dan ongeveer tweederde bedraagt van de totale waarde van onze economie. De uitgaven van het Rijk bedragen in 1999 231,9 miljard, de inkomsten 213,6 miljard. Het financieringstekort is derhalve 18,3 miljard. LNV Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wil het platteland en de natuur meer kansen bieden. Nieuwe bouwprojecten mogen geen aanslagen meer plegen op de natuur. Als het niet anders kan, dan moet de aantasting van de natuur worden gecompenseerd, Er is deze kabinetsperiode 380 miljoen gulden uitgetrokken voor de natuur. Dat geld dient voor ag rarisch natuurbeheer, ontwikkeling van natte natuur in bijvoorbeeld de Zuid-Hollandse Delta en het aankopen van natuurgebieden. In de landbouw moeten diverse sectoren op een andere leest worden geschoeid. Zo wil het kabinet een einde maken aan legbatterijen voor kippen. Het liefst in Europees verband maar als dat niet lukt dan komt het over een jaar of twee met een nationaal verbod, Er is volgend jaar 5 miljoen uitgetrokken om de verouderde glastuinbouw te herstructureren. Naar de varkenssector waar het roer ook om moet gaat 80 miljoen gulden. Er komen concentratiegebieden voor de varkens, van elkaar gescheiden door varkensvrije zones om het overslaan van ziektes te voorkomen. Het ministerie herziet de procedures voor besmettelijke dierziekten en test de uitvoering. Bij de uitbraak van de varkenspest bleek namelijk dat het draaiboek 'hoe te handelen bij varkenspest' niet meer voldeed. De visserij moet minder milieuverstorend worden, vangstmethoden milieuvriendelijker. door Harmen van der Werf Van Gerrit Schoenmakers kan veel gezegd worden, maar tot vertol ker van de stem des volks zal hij zich niet snel verheffen. Hij was als wet houder van Middelburg redelijk ei genzinnig. Als kersvers parlementari ër voor de PvdA heeft hij nog niets van die karaktereigenschap verloren. Neem de Dammenroute op Walche ren, die opnieuw aan de neus van de gemeente Middelburg voorbij dreigt te gaan. „Dat is natuurlijk jammer, vooral vanwege die tunnel onder het Kanaal door Walcheren bij Middelburg. Die had er al moeten liggen. Maar om er nou zo'n waanzinnig drama van te maken, dat de aanleg van die weg is uitgesteld. Ik ben nooit zo'n autofa naat geweest. En die nieuwe weg gaat toch op een afschuwelijke manier het open landschap van Walcheren door snijden. Dat zijn wij dan ook weer kwijt. Die weg zal er wel een keer ko men. Dan moet je 'm ook zo mooi mo gelijk maken." Schoenmakers, pas op 25 augustus als kamerlid beëdigd na de kabinetsfor matie, wil Zeeland iets anders bieden dan meer asfalt en beton. „Zeeland is een bijzonder natuurge bied binnen Europa. Dat moet je op waarderen. Daar ligt de toekomst voor Zeeland." Hij noemt de Oosterschelde als toe komstig nationaal park. Het Greve- lingenmeer, het Veerse Meer en ook de Westerschelde. „Je vindt zulke open gebieden bijna nergens meer in ons land. Je moet die gebieden met meer respect behandelen en menselijke in grepen beperken." Zeeland moet dus één groot natuurre servaat worden? Dat gaat Schoenma kers ook weer te ver. Het is hem al wel opgevallen dat Zeeland in de landelij ke politiek nauwelijks een rol van be tekenis speelt. I Schoenmakers: „Die weg komt er wel." „Zeeland is de dunbevolkste provin cie van Nederland en heeft geen grote steden. Andere provincies buiten de foto Dirk-Jan Gjeltema Randstad zoals Groningen en Lim burg hebben die wel. Je moet voor Zeeland dus iets anders bedenken. Vandaar mijn pleidooi voor een status aparte, om subsidieregels voor open baar vervoer, onderwijs en gezond heidszorg te maken die passen bij een dunbevolkt plattelandsgebied. En die niet geënt zijn op de Randstad." De kans dat hij met dit pleidooi veel applaus zal oogsten in Den Haag, schat hij zelf niet erg hoog in.,Het zou natuurlijk prachtig zijn, maar ik kan het hoogstens aan de orde stellen. Meer niet." Schoenmakers leek zich voor de ver kiezingen al geschikt te hebben in een rol op de achtergrond. Hij zei: „In Den Haag zit niemand op mij te wachten. Hij heeft dat idee nog steeds. „Al heb ik nog geen onaangename momenten gehad." Als laatkomer na de kabinetsforma tie, heeft hij al wel een kamer gekre gen, maar een telefoon en een mede werker moet hij nog steeds ontberen. Tot voor kort had Schoenmakers ook geen takenpakket. Hij begint daar wat meer zicht op te krijgen. „Ik ga iets met ruimtelijke ordening doen. Dat lijkt me wel mooi. Ik heb daar als wethouder ook veel tijd aan gegeven, met plezier. En de vijfde nota ruimtelijke ordening komt eraan." De vraag zal dan opdoemen of Mid delburg en Vlissingen als stadsgewest een speciale status behouden. „Dat kan een probleem worden", realiseert Schoenmakers zich. „Het is nu leuk meegenomen dat Vlissingen en Mid delburg een paar duizend gulden rijkssubsidie yoor elke nieuwbouw woning krijgen. Je kunt er net iets ex tra's meedoen. Maar ik heb al eerder gesuggereerd: je bouwt op Walcheren feitelijk voor de leegstand. Er is alleen een grote vraag naar kwalitatief bete re, duurdere woningen." Schoenmakers maakt zich op voor vier jaar Haagse politiek. Of hij in is voor een volgende periode? „Laat ik eerst die vier jaar maar eens volma ken. Dan zien we wel weer." door Harmen van der Werf Het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft zijn handen afgetrokken van het project 'doorlaatmiddel Veerse Meer'. Volgens staats secretaris J. M. de Vries WD) moet het geld voor dit plan van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij komen, dat deze ka binetsperiode 380 miljoen gulden extra heeft gekregen voor onder meer de ontwik keling van 'natte natuur'. Zij gaat zich bij haar landbouw- collega's sterk maken voor het Zeeuwse project. Twee jaar geleden schrapte toenmalig minister van Ver keer en Waterstaat Jorritsma het doorlaatmiddel Veerse Meer uit haar begroting voor 1997. De spuisluis die is ge pland in de Zandkreekdam en het water in het Veerse Meer moet verversen met Oosterschelde-water. sneu velde met enkele andere van dit soort natuurprojecten. In de ontwerp-begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1999 is het doorlaatmiddel opnieuw niet opgenomen, maar dat wil, volgens staats secretaris De Vries, niet zeg gen dat er geen geld voor komt. Het is aan het ministe rie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij om finan ciële middelen vrij te maken. LNV heeft tot en met 2002 380 miljoen gulden extra ge kregen voor drie posten: agrarisch natuurbeheer, de aankoop van gronden voor de Ecologische Hoofdstruc tuurenvoorde ontwikkeling van natte natuur. De spui sluis in de Zandkreekdam valt volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat onder dat kopje. Over de verdeling van de be wuste 380 miljoen gulden meldt de optwerp-begroting 1999 van LNV niets. Het wachten is ook, aldus staats secretaris De Vries van Ver keer en Waterstaat, op de vierde Nota Waterhuishou ding, die dit najaar het licht moet zien. Met het doorlaat middel Veerse Meer is ruim veertig miljoen gulden ge moeid. door Harmen van der Werf Het ministerie van Defensie moet de komende jaren aanzienlijk bezuinigen. Voor 1999 zoekt het departement de besparingen vooral in het mate rieel, door investeringen uit te stellen. Het fregattenproject waaraan de Koninklijke Schel de Groep (KSG) in Vlissingen werkt, blijft buiten schot. Minister van Defensie De Grave heeft zo kort na zijn aantreden het overgrote deel van zijn be zuinigingsopdracht bij de Ko ninklijke Marine ingevuld door de aanpassing van mijnenbe- strijdingsvaartuigen (voorlo pig) te schrappen. De bouw van de vier nieuwe luchtverdedi- gings- en commandofregatten bij De Schelde is onaangetast gebleven. De proefvaart, van het eerste fre gat, De Zeven Provinciën, is in 2001 voorzien en de overdracht aan de marine in 2002. De ande re fregatten volgen telkens een jaar later. De marinekazerne Vlissingen zou gesloten worden, maar is - mede dankzij mede-gebruik door de Koninklijke Land macht - open gebleven. In de ontwerp-begroting 1999 spreekt het ministerie van De fensie van 'langer openblijven dan gepland', omdat de kazerne nodig is voor marinemensen die toezicht bij het fregattenproject De kiellegging van de Zeven Provinciën, kortgeleden bij De Schel de. foto Lex de Meester en voor het verblijf van aan loopbemanningen voor de nieu we oorlogsbodems. Aan onder houdskosten voor de kazerne is 6,6 miljoen gulden meer nodig dan aanvankelijk geraamd. door Harmen van der Werf Het ministerie van Binnen landse Zaken gaat onder zoeken welke problemen zich voordoen in gebieden waar de laatste jaren geen gemeentelijke herindeling heeft plaatsgevon den. Eén van die gebieden is Zeeuws-Vlaanderen Het onderzoek is een eerste voorzichtige stap van het de partement naar een 'eventuele' gemeentelijke herindeling in regio's met bestuurlijke knel punten. Het ministerie ziet her indeling als een middel tot ver sterking van het lokaal bestuur. Binnenlandse Zaken wil niet al te hard van stapel lopen. In de ontwerp-begroting 1999 valt te lezen dat het ministerie toe wil naar gemeentelijke herindelin gen op basis van vrijwilligheid. Het departement gaat overleg voeren met de landelijke orga nisaties van gemeenten en provincies hoe dit kan worden gestimuleerd. Voorlopig hoeft niemand meer te rekenen op een discussie over de vraag 'Komt Goeree- Overflakkee nu wel of niet naar Zeeland'. De kans bestaat wel dat die over enkele jaren weer oplaait. Binnenlandse Zaken wil voor 1 januari 2002 de sa menwerking in de regio Rotter dam beoordelen op de bereikte resultaten. Vervolgens wordt een definitief besluit genomen over de toekomstige bestuurs vorm. Binnenlandse Zaken sluit daarbij mets uit, zelfs geen pro vinciale herindeling. Hogere bijdrage voor gemeenten en provincies emeenten en provincies vJJkunnen op een hogere alge mene uitkering uit Den Haag re kenen, omdat het tweede kabi net-Kok per saldo meer geld uitgeeft. Uitkeringen aan pro vincies en gemeenten zijn ge koppeld aan de rijksuitgaven. Het Rijk geeft tot en met 2002 ongeveer 1,6 miljard gulden meer uit. Voor de algemene uit keringen aan gemeenten en pro vincies betekent dat een groei met gemiddeld 1.8 procent per jaar. In de vorige regeerperiode bedroeg die groei slechts 0,3 procent. Het Rijk wil nog wel praten over besteding van het extra geld. GPD door Harmen van der Werf Siem Buijs, CDA-kamerlid uit Goes, loopt met een breekijzer door de Tweede Kamer. Figuurlijk wel te verstaan. Met dit stuk gereedschap verwacht hij, als lid van de oppositie, menig deur bij de regeringspartijen open te kunnen breken. De kans is vol gens hem groot dat dit zal lukken. Paars-1 was een verstandshuwelijk tussen PvdA, WD en D66", luidt zijn analyse na vier maanden kamerwerk. „Zo'n huwelijk houdt wel een poosje stand, maar Paars-2 wordt iets anders. Het eerste kabinet-Kok heeft alles uitgesteld wat beladen was. In deze regeerpe riode moeten echte keu zes worden gemaakt." Buijs noemt enkele za ken die de coalitie nog veel hoofdbrekens zullen bezorgen en de oppositie wellicht veel plezier. In politieke zin dan. Als voormalig huis arts en CDA-woordvoerder volksge zondheid is Buijs vooral benieuwd hoe Paars-2 de wachtlijsten in de ge zondheidszorg denkt weg te werken en hoe het kabinet de werkdruk in de zorgsector wil verminderen. De Goesenaar heeft er een hard hoofd in, dat de regering deze problemen on der de knie krijgt. „In deze regeerpe riode krijgt de zorgsector 2,2 miljard gulden extra. Dat lijkt mooi, maar als de regering er niet in slaagt de uitga ven voor medicijnen in de hand te houden, vloeit daarvan al 1,7 miljard weg. Ik vrees bijvoorbeeld dat er wei nig tot niets terecht komt van het weg werken van de wachtlijsten. En ik betwijfel of je alles moet zoeken in kostenbeheersing. Het gaat er ook om dat je de bureaucratie in de gezond heidszorg terugdringt." Schiphol is een ander onderwerp, waarvan Buijs verwacht dat het zal spetteren in de coalitie. „In Paars-1 Buijs was de toekomst van de luchtvaart in Nederland al een beladen thema. Dit kabinet kan de keuzes niet meer ont lopen. En als ik dan zie hoe minister Pronk van VROM zijn collega van Ver keer en Waterstaat in verlegenheid brengt, met zijn opmerkingen over het terugdringen van het vliegverkeer. Ik ben heel benieuwd hoe ze dat gaan re gelen binnen het paarse verstandshu welijk." Op het CDA en zeker op de CD A-frac tie in de Tweede Kamer rust de zware last de regeringscoali tie uit elkaar te spelen en een eigen herken baar geluid te laten ho ren. De CDA-fractie vormt bij gebrek aan ministers het gezicht van de partij naar bui ten toe. Binnen die fractie speelt Buijs als lid van het fractiebe stuur (met onder anderen Jaap de Hoop Scheff er en Hans Hillen) een be langrijke rol als nieuwkomer. CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer heeft in zijn eerste confron tatie met het nieuwe kabinet al gezegd dat het CDA 'constructief' oppositie zal voeren. Dus niet: scoren om te sco ren. „Dat hoeft ook niet", meent Buijs. „Er ligt genoeg conflictstof." Eén van de eerste dingen die Buijs als Kamerlid heeft gedaan, is het aanha len van oude contacten; contacten uit de tijd dat hij voorzitter was van de Landelijke Huisartsen Vereniging. Hij beschouwt de praktijk als klank bord en raadgever. „Als politiek moet je niet de illusie hebben, dat alles in Den Plaag gebeurt, onder deze kaas stolp." Ingraven in de Tweede Kamer kan ge makkelijk. „Als lid van Provinciale Staten kreeg je al veel stukken, hier krijg je het tienvoudige. Je kunt j e hier zeven dagen per week opsluiten. Ik zal dat zeker niet doen." Constructief en kritisch, dat wil Buijs zijn. Niet alleen op het gebied van zijn oude vak, ook als het om Zeeuwse za ken gaat: Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, de dijken en infrastructu rele werken als de Westerscheldetun- nel. Tegen het jaar 2002, als de officiële speeltijd voor Paars-2 erop zit, zal duidelijk zijn of Buijs' breekijzer van zacht plastic of hard staal was. door Harmen van der Werf Zijn beëdiging als Tweede Kamer lid ligt alweer bijna vier maanden achter hem. Tot nu toe is Jan Geluk, VVD'er uit het Schouwse Schudde- beurs, drie keer verhuisd binnen het kamergebouw. En er volgt nog een vierde keer. „Het is behelpen. Ik heb zelfs een tijdlang geen telefoon gehad. Een computer heb ik nog steeds niet." Voor de buitenwereld maakt het blijk baar niets uit, dat hij slecht bereik baar is (geweest). Geluk heeft over be langstelling niet te kla gen. „Ik krijg stapels post, vooral uit de land- bouwhoek. Met alle ka merstukken gaat het wel om een meter per week. Dan is het een kwestie van selecte ren." Voor de zomervakantie kreeg Geluk al de kans zich te profileren. De aardap pelziekte phytophthora stak stevig de kop op. Het was zo nat dat heel wat landbouwers op met name Tholen niet meer met hun spuitmachines het land op konden. Geluk zette zich scherp af tegen het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserijdat geen toestemming gaf voor spuiten vanuit de lucht. „Dat er selectief met bestrij dingsmid- delen wordt omgesprongen, vind ik goed. Maar er was sprake van over macht, al ontkende het ministerie dat later." De oogst heeft niet onder de aardap pelziekte geleden. Die bereikte dit jaar bijna een recordhoogte. Is dat het ongelijk van Geluk? ,Ik ben zelf twintig jaar akkerbouwer geweest. En dan weet je: in natte jaren krijg je goede oogsten. Maar deboeren hebben veel moeten spuiten, wat on gunstig is voor het milieu. Boeren doen het ook liever niet. Spuiten kost geld." Voor de verkiezingen stond het al bij na vast: Geluk wordt de landbouw- specialist van de VVD. En hij is het ook geworden, met een accent op ak kerbouw, tuinbouw en de Europese landbouwpolitiek Dus zonder het pijnlijkste landbouwonderwerp, de varkens. Tijdens de kabinetsformatie heeft hij - zoals hij zelf bescheiden opmerkt - 'een stukje tekst' mogen leveren voor de landbouwparagraaf. Helemaal te vreden is hij toch niet. „Er is erg veel geld vrijgemaakt voor natuurontwik keling. Ik vraag mij daarom af; welke richting gaat het ministerie op? Wordt het allemaal natuur? Wordt het puur natuurontwikkeling of mogen de boe ren er ook van profiteren, bijvoor beeld in de vorm van agrarisch na tuurbeheer? Ik zit erbij om dat scherp in de gaten te houden." Hoewel Geluk kritiek heeft op de landbouwparagraaf in het regeerak koord heeft zich er wel in kunnen vin den. „Als WD hebben wij de Zalm norm overeind kunnen houden, voor het voeren van een behoedzaam fi nancieel beleid. Dat is heel wat waard." „Je kunt je hier zeven dagen per week opsluiten." foto Jos van Leeuwen/GPD Zeeland is met vijf kamerleden goed vertegenwoordigd in Den Haag. Twee van de vijf zijn 'oudgedienden', Jan te Veldhuis voor de WD en Leen van Dijke voor de RPF. Zij gaan respectievelijk hun vijfde en tweede periode in. Zij komen allebei uit Middelburg. De nieuwkomers zijn Siem Buijs (CDA), Jan Geluk (WD) en Gerrit Schoenmakers (PvdA). Met hun komst is de spreiding van kamerleden over de provincie meer in evenwicht gekomen. Zeeland is jarenlang alleen door Middelburgers ver tegenwoordigd. Schoenmakers houdt die traditie in ere. Buijs breekt daarmee als Goesenaar, evenals Geluk uit Schuddebeurs. Buijs en Geluk zijn 19 mei dit jaar beëdigd. Zij hebben hun eerste speech al gehouden in de Tweede Kamer. Schoenmakers moest wach ten tot dui delijk was of de PvdA zou terugkeren in het nieuwe kabinet. Hij is pas 25 augustus naar Den Haag gekomen en is nog bezig zich een weg te vinden 'in de chaos'. Geluk telt al voorzichtig zijn zegenin gen van het samenwerken met meer dere partijen in één kabinet. En van het werk als kamerlidna j aren als vrij ondernemer in voormalige Sovjet-re publieken actief te zijn geweest met landbouwprojecten. Behalve met landbouwzaken houdt hij zich bezig met de zee- en rivierdij ken. kustverdediging, schaal- en schelpdieren, de Westerschelde-ver- dieping en -tunnel. „Mijn maiden speech heb ik over de Westerscheldetunnel gehouden. Collega Jan te Veldhuis was ziek. Ik moest hem plotseling vervangen. Je wordt dan voor de leeuwen gewoipen, ook al heb ik nog over die tunnel meegedacht in mijn tijd in Provinciale Staten (1985-'91). Dan merk je het verschil met de Staten: hier moet jè scoren op punten om het gezichts punt van je partij duidelijk te maken, om aandacht te trekken. Dat ligt misschien niet zo in mijn aard, maar elk werk heeft zo zijn speciali teiten." Jan Geluk: „Elk werk heeft zo zijn specialiteiten." foto Jos van Leeuwen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13