Jeugd Axel grijpt even de macht PZC Vervolg spektakel 'Het Oproer' kan rekenen op steun Laatste muziekmissie in Litouwen ■H Plan bebouwing Middelburgs plein 's-Heerenhoekse dorpsraad tegen komst megastallen zeeland 12 Jubileum Grondwet reden Dieseldief betrapt in Middelburg Vertrek asielkinderen zet school niet klem Reünie van oud-burgemeesters Inbraken in Hoek Scoop debatteert over beleid Dekzeilen vrachtauto's vernield Negeren stoplichten beboet Perenverkoop in Burgh Vogelasiel de Mikke 15 jaar Amnesty op zoel naar schrijvers Activiteiten in bibliotheek Terneuzen dinsdag 15 september 1998 door René Hoonhorst AXEL - Dertien leerlingen van Axelse basisscholen maken dinsdag 22 september een na middag deel uit van het gemeen tebestuur van Axel. Zij zullen als raadsleden vergaderen over voorstellen van burgemeester W. de Graaf en de wethouders A van Waes en J. van Schaik. Twee van de zeven te behandelen agendapunten moeten later in de 'echte' raadsvergadering nogmaals aan bod komen en de bedoeling is dat daarna wensen van de basisschooljeugd wor den ingewilligd. De 'kinderraad' wordt gehou den ter ere van het feit dat de staatsman Thorbecke 150 jaar geleden Nederland een Grond wet gaf. Voormalig CDA-raads- lid A van Ham stelde begin dit jaar voor dat de viering van an derhalve eeuw grondwet een mooie aanleiding zou zijn om de schooljeugd kennis te laten ma ken met de politiek en het open baar bestuur. Het idee van Van Ham is de af gelopen maanden op het stad huis en op vijf van de zes Axelse basisscholen - 'streekschool' Gaspar van der Heyden doet niet mee - uitgewerkt. Dertien leerlingen van de groepen acht MIDDELBURG - Op de Silo- weg in Middelburg is zondag avond een Roemeense vracht wagenchauffeur op heterdaad betrapt bij het stelen van diesel olie uit een hijskraan. De man hevelde de dieselolie over in de tank van zijn vracht auto. De Roemeen is na het op maken van een proces-verbaal weer in vrijheid gesteld van de deelnemende basisscho len nemen de plaatsen in van de zittende raadsleden. Verdeling Vier scholieren behoren dus tot het CDA drie vertegenwoordi gen de PvdA drie de WD, twee het GPV en ééntje zit er namens Gemeentebelangen Axel. Ach ter de collegetafel zitten wel de 'echte' bestuurders: burgemees ter De Graaf en de wethouders Van Waes (CDA) en Van Schaik (PvdA). Ook mevrouw M. Luij- endijk-Bergwerf neemt even se rieus als anders haar taak als ge meentesecretaris waar. Hoewel de basisscholieren er dus namens de bestaande par tijen zitten, kunnen B en W waarschijnlijk verrassende standpunten en argumenten ho ren. Op de raadsagenda prijken namelijk alleen onderwerpen die de jeugd zal aanspreken. Mede onder invloed van de volle publieke tribune (alle klasgeno ten volgen de raadsvergadering ter lering en vermaak) zullen de raadsleden-voor-een-middag zich niet al te snel door het colle ge laten overtuigen dat in Axel geen plaats is voor een karting- baan of een nieuwe manege. Commentaar Sommige gekozen raadsleden zaten afgelopen week tijdens commissievergaderingen al op het puntje van hun stoel om commentaar te geven op enkele collegevoorstellen voor de 'kin derraad'. Zij werden door bur gemeester en wethouders echter direct de mond gesnoerd, omdat de basisscholieren op geen en kele wijze beïnvloed (dan wel geïntimideerd) mogen worden door standpunten en argumen ten van officiële 'hoogwaardig heidsbekleders'. De speciale raadsvergadering wordt dinsdag 22 september ge houden in de raadszaal van het Axelse stadhuis en begint om 16.00 uur. doorWillem van Dam ZIERIKZEE - Het is zeer waar schijnlijk dat er een vervolg komt op het openluchtspekta kel 'Het Oproer van Zierikzee'. Een initiatiefgroep die daar naar streeft, kan rekenen op de steun van nagenoeg alle fracties in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland. Dat bleek maandagavond tij dens een vergadering van de raadscommissie voor grondge bied zaken, ruimtelijke orde ning en economische zaken. De raad beschouwt evenementen als 'Het Oproer' van grote waar- 1 de voor de promotie van Zierik zee. Ook wethouder C. W. Veerhoek (WD) staat positief tegenover een reprise van het historische openluchtspel. Hij is bereid om zich binnen het college van bur- GOES Ouderavond - Stichting Het Klaverblad Zeeland houdt don derdag 24 september een con tactavond voor ouders van kin deren tussen 0 en 10 jaar met een blijvende ontwikkelingsachter stand. De contactavond vindt plaats in De Rank, Beuken straat 58 in Goes-Zuid, aanvang 20.00 uur. Tel: 0118-642417. door Sheila van Doorsselaer CADZAND - Directeur K. Mo- lema van de Openbare Bassis- school in Cadzand voorziet voorlopig geen problemen voor het docentenbestel op zijn school met de teldatum in het vooruitzicht. Dit schooljaar zitten er min stens 12 leerlingen minder in de banken dan vorig jaar. Het gaat hier om de asielzoekerskinde- ren van Het Schoonhof die de OBS bezoeken, zij moesten we gens verbouwingswerkzaam heden verhuizen naar hotels in Zierikzee en Middelhamis. De normering van de teldatum gaat meetellen vanaf oktober Dan wordt er gekeken hoeveel leerlingen een school telt en hoeveel leraren er zijn. Bij een te laag aantal leerlingen is het niet uitgesloten dat er leerkrachten weg moeten. Asielzoekerskin deren tellen mee voor 1,9 en dat zou betekenen dat de basis school het met 23 leerlingen minder moet stellen, wat gevol gen kan hebben voor het docen tenbestel. Regeling Afdeling Welzijn van de ge meente Oostburg is bezig een regeling te treffen zodat het wegvallen van de asielzoekers kinderen geen nadelige gevol gen zal hebben voor de basis school. Scholen met een naar verhouding hoog aantal asiel zoekerskinderen hebben een uitzonderingspositie, omdat nooit zeker is hoelang de kinde ren op school zullen blijven. Jeannette Barentsen: „We brengen vreugde.. foto Charles Strijd Jeannette Barentsen leert gehandicapten musiceren door Bianca Abrahamse TERNEUZEN - De meeste koffers en dozen zijn al gepakt en staan verspreid door het huis. Vrijdag vertrekt de Ter- neuzense Jeannette Barentsen (49) voor de vierde en laatste keer naar Litouwen om de in stituten voor geestelijk gehan dicapten op te vrolijken met kleurmuziek, een systeem waardoor gehandicapten kun nen musiceren. Met een busje vol met muziekinstrumenten, zeep, tandenborstels en kleur potloden, gaat Barentsen sa men met een deel van de Am bulancedienst Bevelanden op pad. De ambulancedienst brengt vier ambulances naar Panevé- zys, dat een stedenband met Goes heeft. Barentsen, mu zieklerares en uitvindster van een kleurmuzieknotatie, brengt een bezoekje aan tien instituten met psychiatrische patiënten, demente bejaarden en verstandelijk gehandicap ten. Ze laat onderweg steeds iets van haar bagage achter. Haar zolder staat inmiddels vol met keyboards, accorde ons, blokfluiten, tamboerij nen, trommels, melodica's en handbelletjes. „Ik mag jammergenoeg maar één bus vullen en neem daar om alleen mee wat het belang rijkste is: mijn kennis van de kleurmuzieknotatie en de in strumenten. De winter staat weliswaar ook voor de deur en van het geld dat daarvoor be stemd is koop ik ter plekke spullen." Kleurmuziek Enkele jaren geleden reisde ze voor de eerste keer af naar Li touwen om lezingen te geven over kleurmuziek, waar zij vijftien jaar mee bezig is ge weest. „Maar wat moet je met kleurmuziek doen als degenen voor wie 't bedoeld is geen in strumenten hebben? Ze had den niks. Ze zaten in een kaal betonnen gebouw. Ik wilde dus terug met muziekinstrumen ten", vertelt Barentsen, die toendertijd als eerste wester- linge de instituten van binnen zag. Een tweede en derde reis volgden, maar deze keer met flink wat meer bagage. De komende reis is de laatste, want Litouwen heeft inmid dels een nationaal orkest van 250 gehandicapten om mee te pronken. De muzikanten be spelen hun instrumenten door verschillende kleurmuziek- systemen. Barentsen had eer der haar aandeel in onder meer de Temeuzense Happy Band en de Zeeuws-Vlaamse Truck- roll. Om gezondheidsredenen moest ze verstek laten gaan. „Ik geef ze een duwtje in de goede richting en daarna moe ten ze op eigen benen verder", vertelt ze. Wellicht gaat haar volgende reis naar Hongarije. Een brief van de presidents- vrouwe zelf ligt nog bij de sta pel van geïnteresseerden uit alle hoeken van de wereld. „Muziek kan zoveel extra's met zich meebrengen. De kin deren kunnen zich opeens heel goed uiten. Het maakt iets los en ze blijken veel meer te kun nen dan gedacht wordt", stelt Barentsen. Er moet nog vierhonderd gulden op tafel komen voor de reis. Muziekin strumenten zijn altijd wel kom. Daarnaast verkoopt de Terneuzense muziekwinkel Sonora handbelletjes, bedoeld voor ernstiger gehandicapten. Barentsen vindt steun bij di verse sponsors uit het bedrijfs leven, de provincie en wat par- ticulieren en put daarnaast jaarlijks zo'n drieduizend gul den uit haar eigen spaarpot. „Een dure hobby, maar we brengen vreugde en dat is het belangrijkste." gemeester en wethouders sterk te maken voor een aanzienlijke financiële ondersteuning van het evenement. Dit jaar bedroeg de gemeentelijke bijdrage 25.000 gulden. De initiatiefgroep die wil toe werken naar een jaarlijkse op voering van een historisch spel in Zierikzee, leunt op de sympa thie van onder meer de plaatse lijke middenstand en de eilan- delijke VW. Woordvoerder G. de Groot van de initiatiefgroep hoopt, dat in de tweede helft van de volgende maand duidelijk heid ontstaat over de haalbaar heid van de plannen. Enthousiasme Medewerking van de gemeente is daarbij een eerste vereiste. Gisteravond werd duidelijk, dat binnen de gemeenteraad groot enthousiasme bestaat over het streven om in Zierikzee jaarlijks een historisch toneelspel op te voeren. Alle fractiewoordvoer ders waren het roerend met el kaar eens: de opvoering van 'Het Oproer' was dit jaar een groot succes en is derhalve voor herhaling vatbaar. Volgens de raadsleden leveren dit soort pu bliekstrekkers een belangrijke bijdrage aan de Zierikzee-pro- motie, waarvan ook de econo mische effecten niet onderschat mogen worden. ,A\if "'to Macéka Vastgoed presenteerde maandag plannen voor bebouwing van het Plein 1940. De maquette geeft slechts een ruwe schets van het winkelpand. foto Lex de Meester Baarnse projectontwikkelaar wil torenhoge 'markthal' door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Macéka Vastgoed heeft maandagavond zijn plannen gepresenteerd voor de bebouwing van het Plein 1940. Daarop wil de Baarnse projectontwikke laar een winkelgebouw realiseren van twee verdiepingen hoog. In het pand is ruimte voor twee 'trekkers', één in het souterrain en een tweede op de eerste verdieping. Op de begane grond is ruimte voor ongeveer vijf tot acht exclusieve winkels. In totaal gaat het om ongeveer 2600 vierkante meter vloeroppervlakte. Op de hoek van het te ver groten Tympaanplein wil Macéka Vastgoed een informatiepunt vestigen van de VW, pinautomaten en eventueel een kleine kiosk. De gemeente Middelburg wil al jaren de Lange Delft visueel koppelen aan de Lange Viele. Daarmee is een begin gemaakt door de Markt te herinrichten. Om winkelend publiek van de Lange Delft naar de Lange Viele en het Geeregebied te lokken, zouden er op het Plein 1940 meer winkels moeten komen. Een eerder plan van Macéka Vast goed om het PZC-gebouw aan te kopen en dat pand samen met het Plein 1940 te ont wikkelen, ging niet door. De Baarnse projectontwikkelaar presen teerde maandagavond haar nieuwste plannen aan de commissie Sociale Zaken, Economische Zaken en Cultuur (SEC). Ar chitect C. E van der Goes schetste op het Plein 1940 een winkelpand, zo groot als het plein zelf, dat de uitstraling moet krijgen van een markthal. Hij wil dat effect berei ken door gebruik te maken van acht tot ne gen meter hoge kolommen met daarachter grote glaspartijen en metselwerk. In totaal liet hij vijf modellen zien. De voorkeur van Macéka gaat uit naar het idee om in de leng te van het pand een passage te maken, met daarin roltrappen die toegang geven tot de eerste verdieping. Het stedenbouwkundig bureau BVR, dat in opdracht van Middel burg een toekomstvisie opstelt, pleit voor een model waarin een bi'ede entree komt via de Pottenmarkt. Overkapping Om het Tympaanplein een duidelijker ge zicht te geven, wil Macéka het plein vergro ten. Het plein krijgt dan de vorm van een driehoek met op de punt een bundeling van publiekselementen.. Te denken valt aan geld- en wisselautomaten, een informatie zuil van de VW en telefooncellen. In het verlengde daarvan richting Pottenmarkt wil de projectontwikkelaar eventueel een kleine kiosk en een meterslange stalen over kapping, inclusief openbare verlichting waaronder bijvoorbeeld jazzconcerten ge houden kunnen worden. De commissie SEC reageerde verdeeld op de plannen om het Plein 1940 te bebouwen. De SLUIS - Burgemeester C. van Liere van de gemeente Sluis Aardenburg zal aanstaande donderdag 17 september om 1 uur in het Belfort in Sluis vijftien zowel zittende- als oud burgemeesters van Zeeland ontvangen. De reünie wordt el jaar gehouden en deze keer is Van Liere de gastheer. Het hel gezelschap zal zich laten fotograferen op het bordes van he Belfort en daarna begint een rondleiding door deze halleto ren, gevolgd door een bezoekje aan de Sint Baafs, het archeo logisch museum en escargotkwekerij In den Wijngaard i Aardenburg. De dag wordt afgesloten met een maaltijd in h< stadhuis in Aardenburg. HOEK - Negen woningen in Hoek kregen in de nacht van zon dag op maandag ongewenst bezoek. In drie woningen in d Irisstraat lukte het de dader(s) niet om binnen te komen. D bewoners van twee huizen aan de Gladiolenlaan, een wonin in de Lijsterbesstraat en een huis in de Jasmijnlaan misse kleine geldbedragen. De buit in de overige twee woningen i de Irisstraat en de Clivialaan is nog niet bekend, aangezien d bewoners in de nacht van de inbraken niet thuis waren. MIDDELBURG - Scoop, het Zeeuws instituut voor zorg, wel zijn en cultuur, gaat in een serie debatten het beleid van d provincie onder de loep nemen. Er zal worden geprobeerd eei bijdrage te leveren aan toekomstige beleidsontwikkeling o de gebieden die binnen het werkterrein van de orgamsati vallen. Het eerste debat, op maandag 13 oktober om 19.15 uu bij Scoop, Achter de Houttuinen 8 in Middelburg, heeft al thema de rol van de overheid in jeugdbeleid. De sprekers zij hoogleraar pedagogiek Hermans van de Uni versiteit van Am sterdam en afgevaardigd beheerder Redig van de Verenigin Vlaamse jeugdienst. KAPELLEBRUG - De dekzeilen van negen vrachtauto's di geparkeerd stonden aan de Gentsevaart in Kapellebrug zij] afgelopen weekend door vandalen vernield. De auto's ware geladen met voedingsmiddelen, die door de regen flink zijl aangetast. Een 36-jarige inwoner van Kapellebrug deed aan gif te en schat de voorlopige schade op vijftienduizend gulder GOES - Vijf automobilisten en een bromfietser zijn maandag morgen op de spoorwegovergangen Van Hertumweg en Buij Ballotstraat geverbaliseerd. Ze gingen op de bon omdat z i niet stopten voor de rode lichten, die beginnen te knippere om aan te duiden dat de spoorbomen naar beneden gaar Twintig fietsers kregen een waarschuwing. De bekeuringe en waarschuwingen werden uitgedeeld tijdens een gericht actie van de spoorwegpolitie en de Goese politie om te voor komen dat de rode lichten bij spoorwegovergangen worde genegeerd. Volgende week maandag wordt de actie herhaak Dan konten fietsers er niet langer met een reprimande van a Zij ontvangen dan bij een overtreding ook een bekeuring. BURGH - Ook dit jaar wordt in Burgh weer de traditionel perenverkoop aan de Ring gehouden. Zaterdag 19 septembe om 9.30 uur wordt met de verkoop begonnen. Dat gebeurt i: aanwezigheid van loco-burgemeester G. J. van de Velde-d Wilde. Veilingmeester is H. van Felius. De organiserend stichting de Burghse Dag besteedt de opbrengst aan een goei doel in het dorp. coalitiepartijen WD en CDA toonden zich ronduit tegen. De PvdA kon zich in grote lij nen wél vinden in het plan. „Waarom", vroeg de liberale fractievoorzitter drs. P. A H. de Visser jich af, „zullen we het plein bebouwen. Wat is de meerwaarde daarvan Kan er niet beter heri ngericht worden Verdeelde coalitie Ook S. Buisman (CDA) zei 'diep in z'n hart' tegen de bebouwing te zijn. Plij toonde zich niet onder de indruk van de architectoni sche en stedenbouwkundige kwaliteit van het Macéka-plan. GroenLinks-fractievoor- zitter W. Ardon zag in de verdeelde coalitie een motie van wantrouwen richting wet houder drs. M. L. Strous, maar dat vonden CDA VVD en PvdA te ver gaan. De ondernemers aan het Plein 1940 zijn vol gens Strous unaniem tevreden over het bebouwingsplan. Met de horeca-ondeme- mers aan het Tympaanplein wordt nog on derhandeld. PvdA-fractievoorzitter drs. B. J. de Reu vindt dat zij wel mogen meepra ten, maar dat uiteindelijk het college van B en W met een definitief plan moet komen. „Het moet niet zo zijn dat de vrije krachten weer het spel bepalen, zoals bij de herin richting van de Markt gebeurde. Het college moet met een eigen visie en besluit komen. Nog dit jaar. Al in '93 is besloten dat we het Plein 1940 zouden bebouwen. Gaan we nu 's wat doen, of blijven we praten door Marco van Barneveld 's-HEERENHOEK - Aanvragen voor vergunningen voor oprich ting van varkenshouderijen rondom 's-Heerenhoek mogen door het gemeentebestuur van Borsele niet worden verleend. Eerst moet er adequate regelge ving zijn, die waarborgt dat in woners van 's-Heerenhoek en omwonenden geen last van zul ke bedrijven zullen hebben. Dit stelt de dorpsraad 's-Heeren hoek in een bezwaarschrift aan de gemeente Borsele. De dorpsraad vreest voor 'aan zienlijke uitbreiding van mega- veeteeltbedrijven' in de omge ving van 's-Heerenhoek. Vol gens de dorpsraad maakt pro vinciaal beleid de komst van zulke megastallen mogelijk. Dat brengt voor 's-Heerenhoek volgens de dorpsraad alleen maar problemen met zich mee. Er wordt met name voor stank overlast gevreesd. Probleem is dat de provincie het bestemmingsplan van de ge meente Borsele nog niet heeft goedgekeurd. De provincie zou stellen dat er voor intensieve veeteelt in dat plan te weinig ont wikkelingsmogeli j kheden zijn. Daar komt bij dat advoca ten van varkenshouders volgens de dorpsraad vaak 'de vloer aanvegen' met gemeenten en provincies, wat het sowieso al moeilijk maakt deze bedrijven te weren. Verder noemt de dorpsraad de regels voor geure- missie 'een aanfluiting'. Er zou, ook al voldoen bedrijven aan die regels, vaak al veel te veel stank MIDDELBURG - Zaterdag 19 september viert Vogel- en egel asiel de Mikke haar 15-jarig be staan met een open dag. Kinderen kunnen tijdens de open dag meedoen aan een vo- gelspeurtocht. Of water, uit de vijver van het nieuwe revalida- tieterrein, onderzoeken op beestjes.Vanaf de markt ver trekt om 11.00 uur, en daarna elk uur, een paardentram naar het vogelasiel. Het asiel is ach terin Park Toorenvliedt te vin den, aan de Koudekerkseweg 131a in Middelburg en is van 10.00 uur tot 16.00 uur open. vrij komen. Het gemeentebe stuur van Borsele moet zich no over de bezwaren buigen. TERNEUZEN - De werkgroej Amnesty Oost-Zeeuws-Vlaan deren houdt zaterdagmiddag 2 september een schrijfmidda voor de vluchtelingen val Kosovo. In het Terneuzense café Porgy l Bess in de Noordstraat staa tussen 14.00 en 17.00 uur d schrijftafel klaar om een opbeu rende groet op een ansichtkaai aan een gewetensgevangene sturen. Maandag 21 september is d eerste van een reeks maande lijkse schrijf avonden in d Openbare Bibliotheken Hulst en Kloosterzande. D schrijfavond in de Hoekse Ko renbloemstraat 18 is tussei 19.00 en 21.00 uur ook op elk derde maandag van de maand Vanaf woensdag 16 septembe kunnen schrijvers van 20.00 to 22.00 uur terecht in de Axels Nederlands Hervormde Kerl aan de Kerkdreef. TERNEUZEN - De Terneuzens Openbare Bibliotheek houd zaterdag 26 september vana 9.00 uur een open dag met divei se activiteiten. Wethouder J. Baart geeft on 10.00 uur het startsein voor d ballonnenwedstrijd. Een hal uur later staat de voorstellin: 'De boom met de gouden appels door Jos van Amsterdam voo kinderen van vier tot zeven jaa op het programma De oudere kinderen van zeveï tot tien jaar komen aan hu! trekken bij 'Damiaan en d draak', die om 11.30 uur begin! Tussen 12.00 en 15.00 is Ronali Rijkse, conservator Oud Bezi van de Zeeuwse Bibliotheé present. Hij taxeert oude boe ken. De Ierse folkband Lap x-oigh zorgt tussen 13.00 en 15 0 uur voor de vrolijke noot. De he le dag zijn er doorlopend inter netdemonstraties

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32