Natte voeten altijd incalculeren Wie betaalt de schade PZC feiten en meningen Racist Wallace werd pleitbezorger rassenintegratie Hypotheekaftrek 15 september 1948 Riolen die elke regenbui snel kunnen afvoeren zijn niet te betalen dinsdag 15 september 1998 van onze redactie binnenland Tijdens de aanhoudende re gens van gisteren en zondag speelde direct de vraag: wie draait op voor de schade? Minis ter Peper van Binnenlandse Za ken wilde zich gisteravond niet over deze vraag uitlaten. De bewindsman vond het nog te vroeg om te speculeren over uit keringen uit het rampenfonds. „Eerst moet de wateroverlast praktisch bestreden worden. Daarna zien we wel verder", zo liet hij gisteravond weten. Voor tuinders in het Westland is de schade van de wateroverlast in ieder geval enorm. „Er wordt al over een bedrag van dertig miljoen gulden gepraat", vertel de burgemeester T. Elzenga van Naaldwijk gisteravond. Verzekeringsmaatschappij Ha- gelunie heeft al meer dan vijf honderd schademeldingen van glastuinders gekregen. Daarbij gaat het ook om tuinders uit Zeeland en België. Hoeveel geld bedrijven in alge mene zin door de overlast heb ben verloren, is onduidelijk. Raffinaderijen van Shell en Es- so in het Rotterdamse Botlekge- bied dreigden gisteren onder water te lopen. De bedrijven kregen het overvloedige regen water niet van.hun complexen af. De brandweer moest dat wegpompen. Het water bleef ook in de lei dingstraten en tankgoten staan. In de loop van de middag bleek nog een probleem op het terrein van Shell. Aarden wallen rond tanks dreigden te verzakken omdat ze volledig met water verzadigd waren. Daardoor dreigden de tanks instabiel te worden. Politie en brandweer zetten opnieuw extra mens kracht en materieel in om de wallen overeind te houden. Brandweerwagens pompten het water van de bedrijfsteiTeinen op de le, 2e en 3e Petroleumha ven. Daardoor kwam ook gas- olie uit de leidingen in de ha vens. Vertraging Voor het verkeer had de regen vooral veel vertraging tot ge volg. De ANWB kreeg 2400 pechmeldingen, twee keer zo veel als normaal. Het spoorver keer op de lijn Antwerpen-Roo- sendaal moest uiteindelijk ge staakt worden, omdat het spoor verzakte. Al eerder moest Maas- tricht-Visé-Luik uit de dienst regeling worden genomen. De enige goederenspoorlijn van de Antwerpse haven kwam deels onder water te staan, waardoor tweehonderd treinen het haventerrein niet meer in of uit konden. De schade wordt ge schat op enkele tonnen. Op een industrieterrein bij Eeklo, tus sen Brugge en Gent, steeg het water zo hoog dat werknemers met bootjes uit hun bedrijven moesten worden gehaald. In Duffel werd een ziekenhuis met tweehonderd patiënten uit voorzorg ontruimd. De autori teiten waren bang dat de elek triciteit zou uitvallen. In het noorden en midden van België liepen dorpen, snelwegen en spoorbanen onder. Veel koei en stonden tot hun nek in het water en in de omgeving van Antwerpen verdronken dieren in hun ondergelopen stallen. Door de regenstormen traden rivieren buiten hun oevers en werden dorpjes in de buurt van Antwerpen van de buitenwe reld afgesloten. Bij Antwerpen bezweek het dak van een super markt onder het gewicht van de regen; niemand raakte gewond. In het oosten van België steeg het water in de rivieren rond de stad Luik in een alarmerend tempo. In Voeren vielen de tele foonverbindingen uit. Burgers klaagden dat de autoriteiten traag reageerden en dat enkele belangrij ke sluizen niet bemand waren. „Wij kunnen veel, maar wij kunnen niet het weer bepa len", zei minister van Binnen landse Zaken Louis Tobback. AP/GPD/ANP Foto boven: Vechten tegen de bierkaai op de Burgemeester Freijterslaan in Roosendaal. De situatie in het centrum van de stad was volgens de gemeente onbeheersbaar. „We kunnen niet meer doen dan het water rondpompen", aldus een woordvoerder. foto Gerrit de Heus/ANP Foto beneden: Een politietruck rijdt door een overstroomde straat in het Belgische Diest om inwoners te evacueren. foto EPA Wietkwekers lopen tegen de lamp door wateroverlast Een ongeluk komt vrij wel nooit alleen. Daar weten een 37-jarige en 20- jarige inwoner uit Acht maal (Noord-Brabant) van mee te praten. Staat een groot deel van het dorp blank door de enor me regenval, wordt hun il legale hennepkwekerij ontdekt. De lucht die uit de kweke rij ontsnapte was zo sterk dat politie en brandweer, die in de omgeving bezig waren met het wegpom pen van overtollig water, er niet omheen konden. De ruim vijfhonderd hen nepplanten en 5100 stek jes werden inbeslaggeno- men, evenals duizend pil len. ANP Spectaculair zullen de debatten over de rijksbe groting deze week waarschijnlijk niet worden, maar GroenLinks heeft toch een onderwerpje gevonden om de socialisten mee te jennen. De PvdA heeft ooit de spreiding van kennis, macht en inkomen als een sociaal-democratische triniteit in het vaande! geborduurd en GroenLinks beproeft nu de wasvastheic van dat beginsel. Om tot een wat rechtvaardiger verde ling van inkomens te raken, zou naar het inzicht van de j ongens en meisj es van Rosenmöller iets gedaan moeten worden aan de regels rond de hypotheekaftrek. Immers, als mensen met een modaal inkomen er wat op vooruitgaan, kunnen ze vanaf een bepaald bedrag geei aanspraak meer maken op huursubsidie. Na betaling van de gestegen woonlasten resteert een lager netto be steedbaar inkomen. Anders zit het bij de beter bedeelden. Die zien, als ze een duurder huis kopen, het via de hypotheekaftrek verkre gen belastingvoordeel oplopen en houden per saldo meer over. Dat zijn leuke dingen voor de mensen die a! veel leuke dingen hebben. GroenLinks heeft een initiatiefwetsvoorstel aange kondigd om de samenleving van deze bron van naijvei te ontdoen. En daarmee werkt GroenLinks op het ge moed van socialisten die nog mooie herinneringen be waren aan de tijd van DenUyl toen veel mensen wister> wat het intussen verouderde begrip 'links' in grote lij; nen inhield. In januari van dit jaar, met de verkiezingen van do Tweede Kamer in zicht, sprak het congres van de PvdA in meerderheid uit dat de hypotheekaftrek aan een li miet zou moeten worden gebonden. Partijleider Kol heeft de tijden van Den Uyl, toen het misverstand were gekoesterd dat congressen mogen meeregeren, ook nog goed in het geheugen. Kok hield er begin dit jaar reke ning mee dat hij na de verkiezingen zaken zou gaan doen met de WDHij veegde derhalve de uitspraak van het voetvolk met een resoluut gebaar van tafel. Op een partij conferentie van de PvdA in Zwolle zei d« vice-voorzitter van de sociaal-democratische fractie in de Tweede Kamer Van Zijl zaterdag dat de discussie over de aftrek van de hypotheekrente heropend diende te worden. Hij vond dat een kwestie van durf. Daarvan was bij afwezigheid van partijleider Kok, die grieperig te bed lag, een kleine dosis voorhanden. Kok heeft, na verloop van fysiek ongerief, klare wijn geschonken. Er is bij de vorming van het kabinet over eengekomen dat aan de hoogte van het aftrekbaar hy potheekbedrag voor het eerste huis geen bovengrens wordt gesteld. Aan die afspraak wordt niet getornd Daar zijn argumenten voor: huizen verschillen per re gio sterk in prijs, bevordering van doorstroming is van belang. De afloop van de discussie is voorspelbaar. Van Zijl zal zich door de premier laten overtuigen en het initiatief van GroenLinks zal kansloos blijken. Nadat het jennen is gedaan, zal de discussie zwaarder zijn geblokkeen dan voorheen. Dakpannen Er is goed nieuws voor de wo ningbouw. Gisteren kwam het bericht dat Nederland één miljoen dakpannen krijgt uit België. Een deel daarvan is be stemd voor Zeeland, dat in verband met de dakpannen- schaarste ernstige vertraging ondervindt bij zijn woning bouw. Demonstratie Uit protest tegen de veroorde ling van vijf West-Berlijners tot 25 jaar dwangarbeid door het militaire Sowjet-gerechts- hof, zal er vrijdag een protest demonstratie plaatsvinden in de Duitse hoofdstad. De vijf, onder wie een jongen van 16 jaar, werden schuldig bevon den aan medewerking aan de onlusten onlangs in de stad. Kerk heropend De gereformeerde kerk in Vlis- singen is gerestaureerd en op nieuw geopend. De kerk was bij de bevrijding van Vlissin- gen onder vuur komen te lig- i gen. Veertig voltreffers lieten 1 destijds weinig heel van het gebouw. De restauratie bracht J tevens een verfraaiing van de kerk. Leraren-tekort Het Oostburgs lyceum heeft te kampen met een tekort een le raren. Momenteel zijn er vijf vacatures, en het schijnt moei- lijk te zijn om in deze toestand verandering te brengen. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel, (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00, franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm. minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen van onze redactie buitenland George Wallace, die zondag op 79- jarige leeftijd is overleden, drukte als gouverneur van Alabama twee de cennia lang zijn stempel op de politiek in het zuiden van de Verenigde Staten, Aanvankelijk was hij een uitgesproken voorstander van rassenscheiding, maar werd later voorstander van inte gratie. George Corley Wallace werd 25 augus tus 1919 geboren in Clio, een plaats op het platteland in het zuidoosten van Alabama. Zijn vader was boer en lid van het districtsbestuur. Wallace stu deerde rechten aan de universiteit van Alabama. In de Tweede Wereldoorlog maakte hij als boordwerktuigkundige deel uit van de bemanni ng van een B-29 bommenwerper. Na de oorlog begon de Democraat Wallace aan zijn politieke carrière. Hij werd onderminister van Justitie van Alabama. In 1946 werd hij gekozen in het Huis van Afgevaardig den van de zuidelijke staat. Nadat hij in 1958 vergeefs had geprobeerd' gou verneur te worden, lukte dat in 1962 wel. Zwarte studenten Op 14 januari 1963 legde Wallace in de hoofdstad Montgomexy een gedenk waardige eed af. Als overtuigd racist beloofde hij zijn blanke achterban 'se gregatie vandaag, segregatie morgen, segregatie voor altijd'. Enkele maan den later werd Wallace in heel Amerika bekend toen hij persoonlijk in de deur ging staan om twee zwarte studenten die zich wilden inschrijven aan de uni versiteit, tegen te houden. Uiteindelijk moest hij bakzeil halen. In de jaren zestig was Wallace opper machtig in Alabama. Omdat de wet voorschreef dat een gouverneur slechts één termijn kon dienen, liet hij in 1966 zijn vrouw Lurleen aan de verkiezin gen meedoen. Zij won met overmacht. Lurleen overleed in 1968. Twee jaar la ter werd Wallace zelf weer als gouver neur gekozen. Omdat de wet van Ala bama was gewijzigd, kon hij in 1974 herkozen worden. Zijn laatste verkie zing als gouverneur won Wallace in 1982. Opmerkelijk was dat Wallace in die laatste campagne afscheid had ge nomen van het racisme. „Wij dachten dat het in het belang van alle betrokke nen was", zei Wallace over rassenschei ding. „Wij zaten ernaast." Wallace drukte een stempel op de poli tiek in het zuiden van de VS, maar ook op de presidentsverkiezingen. Hij deed vier keer mee aan de Democratische voorrondes| In 1964 wist hij in enkele 'primaries' aanzienlijk wat protest stemmen te vex-garen. Maar hij was kansloos tegen president Lyndon John son, die in Washington een beleid van i-assenintegratie voerde. In 1968 be sloot Wallace mee te doen als onafhan kelijk kandidaat. Met zijn tegen Was hington gerichte slogan 'Stuur hen een boodschap' eindigde Wallace eerste in vijf zuidelijke staten. De presidentiële campagne van 1972 werd hem bijna fataal. Op 15 mei stort te Wallace zich in Laurel in de staat Maryland in een menigte aanhangers. Tex*wijl hij handen schudde, werd Wal lace getroffen door vijf kogels. Een ko gel drukte tegen zijn wervelkolom en verlamde hem voorgoed. De schutter, Arthur Bremer, had naar eigen zeggen geen politieke motieven en zit nog steeds in de gevangenis. Wallace deed in 1976 opnieuw mee aan de Democratische voorrondes. Uitein delijk legde hij het af tegen Jimmy Car ter. Wallace, die aan de ziekte van Parkin son leed, stapte in 1986 uit de politiek. De laatste jaren ging zijn gezondheid steeds verder achteruit. In een reactie op het overlijden van Wallace zei oud president Carter dat de ex-gouverneur van Alabama lof verdient omdat hij was afgestapt van zijn racistische poli tiek. AP George Wallace in 1975 tijdens een be zoek aan Bonn. van onze redactie binnenland Natte voeten zijn bij een enorme hoosbui onvermij delijk. Dat vooral in Zuidwest- Nederland kelders en wegen on derlopen of zelfs verzakken, is de prijs die we betalen voor een risico dat we bewust nemen. Dit is althans de mening van profes sor J. Wiggers van de Technische Universiteit Delft. Er was gisteren sprake van een recoi'd-i'egenval. Waterovexiast is in deze omstandigheden niet te voorkomen. Wiggers: „Statis tisch gezien kan het echter eens in de vij f of tien jaar vooi'komen dat een enoime hoosbui niet verwerkt kan worden. Onze rio lering is zodanig dat niemand erg veel last ondervindt als het regenwater eens niet heel snel afgevoerd kan worden. Maar de regen van de afgelopen paar da gen is echt exceptioneel. Riolen in Nederland zijn ontworpen om de meeste regenbuien te kunnen verwei'ken. De meeste, niet alle." Het is mogelijk afvoeren te ont- weipen die elke bui aankunnen. „Maar dat zou zeer veel geld kosten en dat heeft men er in Nederland niet voor over", al dus Wiggers. „Dus moeten we het risico op de koop toe nemen dat we eens een keer natte voe ten krijgen." Het KNMI stelt een kleine, maar zeer actieve en bovendien hard nekkige depressie voor de kust van Den Haag voor de waterel lende verantwoordelijk. De pressies vormen de motor van storm en regen. Zolang zo'n kern van lage druk op z'n plaats blijft liggen, komt er in dat weerbeeld geen verandering. De gevormde wolken blijven rond de kern draaien, in dit geval in een brede zone tegen de klok in, in zuidoostelijke richting. Daarom krijgt aan de noord kant van de depressie het West- land dezer dagen de volle laag, net als Voome-Putten en de Hoeksche Waard. Limburg, Vlaanderen, ja zelfs de Arden nen hebben de extreme gevol- Publiek in Valkenburg staat te kijken of het water uit de Geul boven de brug uitkomt. In de loop van de avond daalde het water geleidelijk. gen ondervonden. De grote hoe veelheid neerslag kan volgens KNMI-woordvoerder GeuiTs niet los worden gezien van het jaargetijde. Zo vlak na de zomer is de Noordzee relatief warm. Het water kan redelijk snel ver dampen tot wolken, die de zwa re vracht boven land lozen. Zo lang de kern van geen wijken weet, worden steeds dezelfde plekken gegeseld. De 'hoe-vraag' is daarmee in ie der geval voor leken redelijk af doende beantwoord. Naar het 'waarom' moet echter ook het KNMI vooralsnog gissen. In september is de zee toch altijd warm? En de Noordzee vormt toch van oudsher een broeinest van depressies? Waarom valt er dan uitgerekend in een septem bermaand in 1998 binnen een etmaal 134 liter water op elke vierkante meter in de gemeente Dirksland? Een bak water die al in geen driehonderd jaar over de hoofden van de arme bewoners van Goeree-OvexTlakkee is uit gestort? Harrie Geurts weet het niet. In 999 van de duizend gevallen houdt zo'n motor van slecht weer véél korter stand. „Op tien kilometer hoogte zijn er krach tige straalstromen, die brengen zo'n kern doorgaans snel in be weging. De regen trekt daar door weg. In dit geval spreken wij van een stroperige depres- foto Jean-Pierre Jans/GPD sie. De grote vraag is hoe het mogelijk is dat de kem van de depressie in dit geval zo lang kan standhouden. Dat is een leuk studie-onderwerp. Ik be schouw het als een speling van de natuur. Het kan allemaal in Nederland. Extreme weersom standigheden zijn hier geen uit zondering." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2