Noodweer spaart Z-Vlaanderen Inhumane opvang gehandicapten dreigt door geldgebrek Personeel verwerpt voorstel sociaal plan voor Schelde AKF Souburgs praalgraf voor Chevrolet Schade beperkt zich tot omgewaaide bomen en natte kelders mmam Kokkelvissers zitten op Wad vast aan quotum Morsen met mestvocht voorwaardelijk bestraft zeeuwse almanak Dank Sluis-Aardenburg moet post sneller afliandelen doorRoelf Reinders VLISSINGEN - Zes verstande lijk gehandicapten met ernstige gedragsproblemen staan in Zeeland nog op een wachtlijst voor een speciale behandeling. Als er voor die behandeling geen geld komt, dreigt de situatie te ontstaan dat de gehandicapten op bed vastgebonden, platge- spoten of op de kamer opgeslo ten moeten worden. Dat zegt P. van Belle-Kusse, coördinator van de regio Zuid-Holland en Zeeland van de stichting Con- sulententeam. Consulententeam neemt geen nieuwe aanvragen meer in be handeling omdat het geld op is. De stichting maakt bijzondere behandelplannen voor gehan dicapten waarbij de gedrags problemen uit de hand lopen en betaalt deze behandeling. Staatssecretaris M. Vliegen- thart van het ministerie van Volksgezondheid. Welzijn en Sport (VWS) heeft de stichting volgend jaar 44 miljoen gulden beloofd. Paardenmiddelen Dat is één miljoen meer dan dit jaar, maar volgens Van Belle- Kusse van Consulententeam nog veel te weinig om de grote groei van het aantal aanvragen aan te kunnen. Er is volgens haar jaarlijks twintig tot dertig miljoen extra nodig om verstan delijk gehandicapten met ern stige gedragsproblemen in Nederland te behandelen. Zij vreest dat instellingen voor ge handicapten uiteindelijk weer moeten teruggrijpen op ouder wetse, inhumane paardenmid delen zoals medicijnen en op sluiting om gehandicapten met zware gedragsproblemen in de hand te houden. ,,De staatsse cretaris gaat voorbij aan de pro blemen die wij dit voorjaar al aan haar voorganger Terpstra kenbaar hebben gemaakt." Gehandicapteninstellingen maar ook kinderdagverblijven en oudei's van gehandicapten doen volgens Van Belle-Kusse steeds vaker een beroep op Con sulententeam De stichting is in 1990 door het ministerie van VWS opgericht, nadat een foto van Jolanda Venema voor grote verbijstering had gezorgd. Zij zat vijf jaar lang naakt opgeslo ten in een isoleercel in een tehuis voor verstandelijk gehandicap ten in Assen. Consulententeam bedacht speciale behandelin gen voor instellingen die er niet meer uit kwamen met gehandi capten met ernstige gedrags problemen. Gesteggel Zonder meer geld ontstaan er weer situaties die de overheid tien jaar geleden juist uit de we reld wilde helpen, verklaart Van Belle-Kusse. Zij hekelt de hui dige situatie, waarin de subsidie voor Consulententeam jaarlijks wordt bekeken. „Het is een ver velende regeling. Er is elk jaar weer gesteggel. Sommige be handelingen zijn zeer langdu rig. Nu is het vaak onzeker of behandelingen wel kunnen worden afgemaakt. En het is ethisch en moreel niet verant woord om gehandicapten op eens weer op hun kamer te zetten omdat het geld voor in tensieve begeleiding op is." Directeur J. Biegstraten van het centrum voor verstandelijk ge handicapten De Sterre in Clinge deelt de zorg van Consulenten- team. „Een van de bewoners heeft door Consulententeam een aanzienlijk beter leven ge kregen en is er gelukkiger door geworden. Als die extra voor zieningen wegvallen, is de kans op een terugslag groot. Elk te huis probeert middelen als me dicijnen en opsluiten te voorko men. Maar zonder de extra begeleiding krijgen bewoners minder bewegingsvrijheid. Dat kan leiden tot nieuwe gedrags problemen en verstrekkende maatregelen als isolatie. Dat zijn afschuwelijke dingen." door Arjen Schuiling DEN HAAG - De afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft de maximale hoeveelheid kokkels die mechanisch mag worden op gevist in de Waddenzee gesteld op tienduizend ton. Om die hoeveelheid bij elkaar te sprokkelen, mag niet worden gevist in de zogenaamde voor waardelijk gesloten gebieden in de Waddenzee. De Waddenvereniging en de Vo gelbescherming verzochten af gelopen donderdag bij de Raad van State de kokkelvangst ver der te beperken. Volgens een schatting van de Coöperatieve Producentenorganisatie van de Nederlandse Kokkelvisserij uit Kapelle zou dat verzoek neer komen op een vangstbeperking tot zo'n vijfduizend ton. Voor zitter J Huisman schatte de om- zetschade van een dergelijke beperking op vijftig miljoen gulden De motivering van de Raad van State om het vangstquotum bij wijze van voorlopige voorzie ning op tienduizend ton te stel len, is nog niet bekend. Het kok- kelvangstseizoen loopt nog tot 30 november. de de overtreding als een inci denten eiste 1.000 gulden boete, waarvan 750 gulden voorwaar delijk. De verdachte zei al twin tig jaar milieuvriendelijk te werken. „Voor zo'n geringe hoe veelheid bestraft worden. Het lijkt wel of ik de Westerschelde heb vervuild." De economische politierechter mr. A L. R. Me- lens achtte de overtreding be wezen, maar kwam de verdach te tegemoet. Als waarschuwing werd de boete van 1.000 gulden voorwaardelijk opgelegd. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 46-jarige man uit Ritthem bleef gisteren in Middelburg volhouden dat hij niet opzettelijk mestvocht in het oppervlaktewater van een sloot had geloosd. Hij hekelde het optreden van de verbalisant, die hem een proces-verbaal gaf. Officier van justitie mr. Y. A C. C. Willem? kon zich er iets bij voorstellen, maar meen de dat de verbalisant correct was opgetreden. Ze beschouw- Een halfjaar nadat Ron zijn eerste parkeerbon kreeg door pal voor hel bureau Parkeer beheer in Middelburg onbe taald te parkeren maakte hij weer dezelfde fout, maar nu voor het Vlissingse postkan toor. Hij hoefde slechts een pakje op te halen en liet vriendin Maria in de auto wachten. Twee minuten later was hij terug en zijn vrees werd be waarheid. Weer was hij voor wakkere parkeerwachters niet snel genoeg. Een parkeeragent stond bij zijn auto. Het zou ditmaal met een sisser aflopen. Ma ria's lachende gezicht door de voorruit icist de man te ver murwen. Zijn lesje geleerd parkeerde hij een kwartier later bij een supermarkt. Direct liep hij op de betaalautomaat af, die zijn kwartjes met bleek te lusten en op 'buiten gebruik' sprong. Het was enkele mi nuten voor zes, Ron gokte er op. Minuten later was hij te rug om te constateren dat de parkeerpolitie toch echt vlugger was dan hij: een bon. Met een geldig 'automaat ka- pot-excuus' liep Ron met lan ge benen naar het politiebu reau, waar hij al snel oog in oog stond met de parkeer wachter die eerder vriende lijke blikken wisselde met zijn vriendin. De bon werd verscheurd Alle gemopper jegens de parkeerdienst van alle getroffen automobiliste^ werd die dag door Ron opzij geveegd. Niet minder dan twee keer streek de dienst over het grote hart Wij zijn vol van dank. Weinig geld Mr. E A C. Steutel, lid van de onderhandelingsdelegatie na mens de werkgever, erkende dat het sociaal plan bij vorige ont slaggolven gunstiger was. „We hebben er nu eenmaal weinig geld voor", verklaarde hij. „De middelen die we hebben, willen we zo veel mogelijk gebruiken om personeel van Schelde AKF binnen de Schelde Groep aan het werk te houden." Er zijn nu twee mogelijkheden om uit de impasse te komen. Di rectie en bonden kunnen de on derhandelingen heropenen of De Schelde kan het sociaal plan eenzijdig van toepassing ver klaren. Dat laatste is ongebrui kelijk bij de KSG. Bovendien heeft de ondernemingsraad een goed sociaal plan als een van de voorwaarden gesteld bij zijn in stemming met de sluiting van Schelde AKF. Slechts een paar marktkooplieden trotseerden het weer om naar Hulst te komen. foto's Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Fractievoorzitter A Basting van de partij Dorpsbe langen Toerisme (D&T) van Sluis-Aardenburg pleit voor een snellere afhandeling van vragen en brieven van burgers. In een resumé van de klachten, opgesteld door Basting, blijkt dat veel brieven van burgers zoek raken of niet of pas na maanden worden beant woord. Eén van de voorbeelden die Basting aanhaalt, betreft de aanvraag van Volleybalclub De Kikkers uit Aardenburg. De club schreef een brief naar de gemeente met de vraag of de Kaaipoort gebruikt mocht worden in de route van de te houden fietstocht. De club ontving geen bevestiging op het schrijven en na drie weken bleek de brief zoek te zijn. De fietstocht is inmiddels al lang en breed verreden, zonder enig repliek van het gemeentebe stuur. De Aardenburgse fanfare wacht al maanden op een uit- spraak over de uitbetaling van subsidie van het oud papier. Het gezelschap zou het geld pas ontvangen als de betref fende ambtenaar terug komt van vakantie. „Dit is belache lijk, het is te hopen dat deze persoon niet tien weken op va kantie is", zegt Basting. Volgens Basting heeft hij ook klachten ontvangen van uit keringsgerechtigden over te laat storten van hun geld. Ook vraagt Basting zich af waarom het vijf maanden duurt voor dat goedgekeurde subsidie aanvragen worden uitbetaald. Basting: „In onze gemeente moeten aanvragen voor subsi die voor 1 april binnen zijn. Dat betekent dat er ruim vijf maanden nodig zouden zijn om alles te kunnen regelen, dat is veel te lang." Qdoor Conny van Gremberghe u sq TERNEUZEN - Zeeuws- i Vlaanderen heeft de eerste na si jaarsstorm redelijk ongeschon den doorstaan. De waterschade aan woningen en gebouwen bleef beperkt tot een enkele on dergelopen kelder. Hier en daar in de streek sneuvelde een e boom, vlogen er wat verkeers- i en reclameborden weg en had ;i het verkeer last van hevige re- I genval en windstoten. Ongeval- it len deden zich niet voor. a Net over de grens, in de Belgi- ;i sche provincie Antwerpen en n het Oostvlaamse Waasland, ii toonden de weergoden zich een stuk weerbarstiger. Diverse voorsteden van Antwerpen kwamen blank te staan, in Diest en Lier moest het leger worden ingezet om 250 bewoners van d ondergelopen woningen te eva- ij cueren. In verband met de wa re teroverlast was het treinverkeer ij tussen Antwerpen en Neder- it land geruime tijd gestremd. Ook e de Liefkenshoektunnel werd geruime tij d voor het verkeer af gesloten. Niet kritisch ij De drie Zeeuws-Vlaamse wa- li terschappen beoordeelden gis- j teren de situatie in hun beheers- rt gebieden niet als kritisch. In a West-Zeeuws-Vlaanderen H bleek het noodweer amper spo- tïjren te hebben getrokken door o het landschap. „Op wat natte lt landerijen en wat afgebroken li takken na is de toestand nor- a maal te noemen. De bergingsca paciteit van de watergangen is redelijk groot. We kunnen nog wat hebben", zegt G. Bal van 't Vrije van Sluis. In de beheersge bieden van De Drie Ambachten e en Het Hulster Ambacht viel er K in het weekeinde en gisteren i meer neerslag dan in het westen ■d van de regio, maar ook hier kon- id den de pompen en gemalen van ie de schappen de waterhuishou ding redelijk op - een weliswaar Natte akkers bij Koewacht. hoog, maar aanvaardbaar - peil houden. In het Hulster Ambacht werd wel opdracht gegeven om enke le watergangen van zomers groen te bevrijden om de door stroming te verbeteren. De werkzaamheden aan de zeewe ring, bij De Griete en nabij Walsoorden, werden in verband met de slechte weersomstandig heden tijdelijk opgeschort. Vol gens woordvoerster M. van de Pas van De Drie Ambachten hoeft die tijdelijke stop niet te leiden tot grote vertragingen. „De dijkwerken moeten voor het begin van het stormseizoen - 1 oktober - zijn afgerond. Dat zal nog wel lukken." Basisschool De civiele diensten van de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten kregen slechts enkele klachten binnen van bewoners. In Clinge was er kortstondig sprake van wateroverlast, in Koewacht liep de kelder van basisschool De Ei kelaar onder water en in Ter- neuzen-Zuid een aantal kelders ifij door Ben Jansen J VLISSINGEN - Bij de Konink- 0 lijke Schelde Groep is ruzie ont ij] staan over een sociaal plan voor a| de werknemers van apparaten- U bouwdochter Schelde AKF. De ei vakbonden zijn het niet eens ge el worden met de directie en de al werknemers hebben het eind- ■c bod dat de directie vervolgens jej op tafel heeft gelegd, van de d hand gewezen. Het is bij alle re- e organisaties die de KSG de laat- ig ste tien jaar heeft gekend, de eerste keer dat zulke diepgaan- de meningsverschillen over een ,j sociaal plan ontstaan. Voor Schelde AKF is een sociaal plan nodig omdat de raad van bestuur van de Schelde Groep heeft besloten te stoppen met de bouw van destillatiekolommen, warmtewisselaars en andere apparaten voor de (petro)chemische en procesin dustrie. Dit besluit is genomen na de annulering van een be langrijke order door een che miebedrijf. Voor de 135 werknemers van Schelde AKF wordt collectief ontslag aangevraagd. Ongeveer de helft van hen kan mogelijk binnen afzienbare tijd op een andere plaats binnen de Schelde Groep aan het werk. Erkenning De bonden hebben drie onder handelingssessies lang de direc tie proberen te bewegen met een J sociaal plan te komen dat recht doet aan de bijzondere situatie bij Schelde AKF. De werkne mers hebben dit jaar elke dag een uur langer gewerkt om de re kostprijs omlaag te brengen. Bovendien was een aanzienlijk e deel van hen betrokken bij werkgroepen om de doelmatig- it heid te verbeteren. Deze inspan- e; ningen verdienen naar de me- ie ning van de bonden erkenning e5 in het sociaal plan. d Het voorstel van de bonden was h een aanvulling op de WW-uitke- '0 ring tot 7 5 procent van het laatst U verdiende loon. Dat zou moeten u gelden voor periodes van zes h maanden voor jonge, pas in dienst getreden werknemers tot dertig maanden voor 45-jarige en oudere medewerkers. Ook J hebben de bonden ervoor ge- ■s pleit meer nadruk te leggen op g het bieden van een vervangende [e arbeidsplaats voor oudere e werknemers, waardoor het so- z ciaal plan minder duur zou hoe- el ven te worden. De directie wilde evenwel niet van woningen. Met behulp van dompelpompen kon het leed daar worden bestreden. Vogelwaarde had geen last van overtollig water. Het dit voor jaar aangelegde rioolbergbe- zinkbassin met een extra bergingscapaciteit van drie honderd kubieke meter deed zijn werk naar behoren. Het aantal meldingen van omgeval len en omgewaaide bomen viel mee in Hulst, Axel en Hontenis- se. In Axel moest de dienst ge meentewerken één boom weg halen van de Stationsstraat, omdat het verkeer er last van had. In Temeuzen was de schade aan het openbaar groen wat groter: dertig bomen legden het loodje. De laaggelegen nieuwe wijk Nieuw-Othene kreeg behoorlijk wat hemelwater te verwerken, maar omdat recentelijk nieuwe vijvers zijn aangelegd, is de ber gingscapaciteit in de wijk aan zienlijk verruimd en bleef de overlast beperkt tot wat grote plassen op wegen, in tuinen en op bouwkavels. Sleepboten De scheepvaart ondervond be hoorlijk wat hinder van de storm. De loodsdiensten werden zondagmiddag opgeschort; dat duurde gisteren nog voort. De zeesluizen in Terneuzen waren vanaf zondagavond tot gister ochtend gesloten. De sleepbo ten Holland en Zeeland van het Terneuzense bergingsbedrijf Muller moesten gisterochtend in actie komen om een 3200 ton grote duwbak naar Terneuzen te slepen. De bak had in de nachte lijke uren schade opgelopen aan een luikhoofd en kreeg daar door water in de met stortsteen geladen ruimen. Op weg naar Temeuzen brak de bak door de Enkele kelders liepen onder. zware zeegang tot tweemaal toe los van de voorsleepboot. Uit eindelijk wisten de bergers de bak veilig de Westbuitenhaven binnen te slepen, waarna de duwboot Maroma de bak verder het kanaal opbracht. Volgens de Sasse amateurweer- kundige W de Groff gingen de zwaarste buien de afgelopen dagen aan Zeeuws-Vlaanderen voorbij. Hij tapte gisterochtend 33 millimeter in Sas van Gent. „Veel. een flink pak regen, maar bepaald geen record." Klopt ook wel, in het bij Antwerpen gele gen Brasschaat viel in dezelfde periode volgens Belgische weer- diensten 134 liter water op een vierkante meter. Daar bleken de gevolgen gisteren ook een stuk ingrijpender te zijn. De markt in Hulst beleefde een triest record. Slechts zeven van de veertig marskramers maak ten hun opwachting. De VWO-3-klas van De Rede in Terneuzen kwam gisteravond noodgedwongen terug van een schoolreis naar de Ardennen. Gistermorgen waren ze naar België vertrokken, maar in de streek bezuiden Luik was spra ke van zoveel wateroverlast dat de leiding het raadzaam achtte rechtsomkeert te maken. door Lukas Fransen OOST-SOUBURG - De zwartwitte politieauto lijkt zo uit een Ame rikaanse televisieserie te komen. Na een wilde achtervolging moet de Chevrolet van een viaduct zijn getuimeld en zichzelf een halve meter in de grond hebben geboord. De realiteit is anders. Edwin Colijn uit Oost-Souburg is niet zo'n tuinman en heeft in plaats van een boompje een Amerikaan geplant. Colijn is geobsedeerd door alles wat met de Amerikaanse politie te maken heeft. „Ik heb zelf een complete auto. Deze heb ik gekregen voor de onderdelen. Op foto's zag ik hoe de eigenaar van een Cadil- lac-ranch in Amerika enkele wagens had ingegraven. Dat vond ik een leuk idee." Van buurtbewoners heeft de Souburger louter positieve reacties ge had. „Het is natuurlijk een apart gezicht. Ik heb wel rekening ge houden met het milieu. De neus is eraf en er zit geen motor meer in. Ook de benzinetank en de remleidingen heb ik eruit gehaald. Eens in de zoveel tijd was ik de auto en werk eventuele roestplekken bij. Ach, ik zie het als een leuke decoratie van mijn tuin. Zolang ik het mooi vind en geen negatieve reacties krijg, blijft de wagen gewoon in de grond zitten." foto Ruben Oreel verder gaan dan maximaal achttien maanden voor 45-jari- gen en/of degenen die langer dan tien jaar in dienst zijn. De suggestie vooral oudere werk nemers binnen de Schelde Groep te houden, werd niet overgenomen. De werknemers van Schelde AKF hebben gisteren de opvatting van de bonden onderschreven dat het bod van de directie veel te mager is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29