Raad blikt niet al te ver vooruit Frisse lucht voor Zierikzeese longen PZC Vervolg spektakel 'Het Oproer' kan rekenen op steun Grijzend Nehalennia zoekt jonge dansers Grafzerken gevonden tijdens restauratie in kerk Middelharnis zeeland 11 Onmogelijk om ruimtelijk beleid tot 2030 vast te leggen Kinderboerderij keurt dieren Vogelasiel de Mikke viert derde lustrum ■VV'L'H. OM Maand cel voor diefstal vlees Nieuwe revalidatiearts Terneuzen Boete voor illegaal pieren steken Nalatige kapitein beboet Middelburgse indiaan mist mes dinsdag 15 september 1998 door Andries Molengraaf 2IERIKZEE - De Structuurvi- sie, waarin zal worden aangege- - ven waar het met de ruimtelijke ^ontwikkeling van Schouwen- Buiveland de komende dertig aar heen gaat, moet elke vier of jvijf jaar worden bijgesteld. Daar was de Schouwen-Duive- landse commissie ruimtelijke ordening het gisteravond una- 5 niem over eens. Tijden verande- ren snel en een doorkijk naar r 203O is onmogelijk zonder 3 voortdurende aanpassingen. CDA was het stelligst, „Dertig jaar is veel te lang", sprak CDA-raadslid R. J. van der Wekken. Het was de eerste 3 keer dat de politiek zich over de j Structuurvisie uitsprak. s „Wij leven in een zeer dynami- sche tijd", legde Van der Wek- t ken zijn standpunt uit. „Laten we eens dertig jaar terugkijken. Dan moet ik er toch niet aan denken wat een dergelijke visie t van dertig jaar oud voor bij- 1 voorbeeld het bedrijfsleven nu zou betekenen. Vele noodzake- lijke veranderingen waren dan niet of nauwelijks van de grond gekomen. Naar het oordeel van onze fractie is het al erg moeilijk om een bestemmingsplan voor tien jaar te maken. Dan zie je al dat aan het einde van die perio- de er steeds aanpassingen moe ten plaatsvinden." r Zones j Ook de WD, de PvdA en D66 .waren voor een tussentijdse evaluatie. PvdA'er A J. van den t Berge stelde voor dat dan maar ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt is woensdagmiddag 7 oktober het decor voor de jaar lijkse dierendagkeuring. Vanaf 13.30 uur kunnen kinde ren daar hun huisdieren laten onderzoeken door een dieren arts. Verder is er een jury die kijkt of de dieren goed verzorgd zijn. Uiteindelijk wordt voor het best verzorgde dier een prijs uit gereikt. Een luchtkussen en een creatieve activiteit zorgen voor wat afwisseling. Deelname kost een gulden. MIDDELBURG - Zaterdag 19 september viert Vogel- en egel- de Mikke haar 15-jarig be- j staan met een open dag. Het a asiel begon ooit als een werklo- zenproject. Aanvankelijk was het alleen een asiel voor vogels. Nu zijn er ook zoogdieren te vin- den. Sinds maart dit jaar vangt het asiel ook gevonden reeën op Kinderen kunnen tijdens de open dag meedoen aan een vo gelspeurtocht. Of water, uit de vijver van het nieuwe revalida- tieterrein, onderzoeken op beestjes en ander gespuis. In het educatief centrum zijn zoogdie ren en vogels van dichtbij te zien. Het centrum is onlangs uitgebreid met een tweede ana- tomiekast. Op het terrein vind je bijzondere vogels, zoals de zwarte ooievaar, de oehoe en roofvogels. Vanaf de markt vertrekt om 11.00 uur, en daarna elk uur, een paardentram naar het vogel asiel. Het asiel is achterin Park Toorenvliedt te vinden, aan de Koudekerkseweg 131a in Mid delburg en is van 10.00 uur tot 16.00 uur open. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl per raadsperiode te doen. WD en CDA hielden het op 'elke vier of vijf jaar'. Behalve over de periode waar over de Structuurvisie zich uit strekt, hadden de commissiele den ook heel wat opmerkingen over de inhoud. Vooral WD'er H. Coomans was kritisch, maar hij reageerde niet alleen op de discussienota die de afgelopen maanden tijdens de voor spraakbijeenkomsten met de bevolking aan de orde is ge weest, maar ook op het ambte lijke rapport waarin op alle op merkingen van burgers en belangengroepen wordt gerea geerd. Kanttekeningen Coomans plaatste onder meer kanttekeningen bij een van de belangrijkste uitgangspunten van de Structuurvisie, de verde ling van Schouwer.-Duiveland in zones, waarin telkens slechts beperkte vormen van ruimtelijk gebruik zijn toegestaan. „Hoe hard zijn die grenzen?", vroeg hij zich af. „Dat blijft onduide lijk en het zou vooral voor de boeren toch wel wenselijk zijn dat daar meer duidelijkheid in komt. Die moeten weten waar ze aan toe zijn." Coomans doelde op het uitgangspunt dat in de ene zone wel (bijvoorbeeld) een theeschenkerij bij een boerderij wordt toegestaan, en tien meter verderop, in een andere zone, niet. Net als de WD vond het CDA dat die grenzen niet zo star moe ten zijn. Ook op een ander punt waren beide fracties het eens. Leegkomende boerderijen moe ten gemakkelijker vrijgegeven worden voor niet-agrarische functies. Het CDA pleitte voor het toestaan van kleinschalige bedrijvigheid, zoals een fysio- therapie-praktijk of een klein kantoor. De WD neigt ernaar de 'agrarische dienstwoningen' gewoon als burgerwoningen te beschouwen, zodat iedereen die dat wil er in kan gaan wonen. Op dit moment mag dat niet. De fractie heeft daarover een brief aan het college geschre ven. Tijdens de vergadering kwamen ook tal van andere thema's uit de Structuurvisie aan de orde, zoals de mogelijke omlegging van de N59 en de plaats voor een windmolenpark. Elke fractie had daar wel haar gedachten over, maar de algemene indruk was toch dat men zich kan vin den in wat tot nu toe op papier staat. „Vooral het integrale ka rakter spreekt mij aan", zei J. van der Veer (D66). „Dit is dui delijk eens een voordeel van de gemeentelijke herindeling. Vroeger zaten we altijd maar met al die bestemmingsplannen van de verschillende gemeen ten." De reacties uit de politiek wor den meegenomen door het colle ge en uitgewerkt in een concept- Structuurvisie, waarop vervol gens kan worden ingesproken. Uiteindelijk is het laatste woord, in de eerste maanden van 1999, aan de gemeenteraad. Verkeer en knelpunten zoals de brug bij Bruinisse komen in de Structuurvisie aan bod. fotoPieterHonhoff door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Dansgroep Ne halennia, genoemd naar de Ro meinse godin van de zeevaren den, is op zoek naar jongeren. De volksdansvereniging mist aanwas van onderop en dreigt daardoor te verouderen. Om het voor kinderen aantrekkelijker te maken lid te worden, zal het dansseizoen worden aangepast aan het schooljaar. „Ons probleem is vooral dat dansen geen individuele sport is. Je doet het dus met z'n twee- en. Bovendien vertrekken veel jongeren na hun middelbare schooltijd naar elders. Die ra ken we dan voorgoed kwijt", zegt Evelien Perquin van Neha- lennia. Vooral bij optredens op grote evenementen begint de vergrijzing zich langzaam maar zeker te wreken. „We hebben nauwelijks meer een groep waarmee we echt lekker kunnen optreden. Het moet toch ook wel toonbaar blijven en jonge men sen zijn dat nu eenmaal meer dan ouderen." Nehalennia kampt misschien ook wel met een ander pro bleem: het begrip volksdansen spreekt jongeren niet aan. En of de vereniging het nu liever 'we- relddansen' noemt of niet, het imago van traditie en folklore is meer aan ouderen dan aan jon geren besteed. „Terwijl we toch ook hele moderne dansen leren, zoals hiphop en cajun", zegt Perquin. Cultuur Behalve die dansen, die eigen lijk combinaties zijn van ver schillende soorten streetdance, worden ook de typische interna tionale volksdansen gedoceerd. Voorbeelden daarvan zijn Israë lische, Russische en Latijns- Amerikaanse dansen. „Het leu ke daarvan is dat je niet alleen die dansen leert, maar ook een stuk van die culturen mee krijgt", aldus Perquin. Toch wil ze daar ook weer niet al te hoog dravend over doen. „Dansen is een beetje cultuur, een beetje sport. Het gaat er gewoon om dat je er lol in hebt." Nehalennia is vooral op zoek naar jongens en meisjes tussen de 9 en 14 jaar. Maar ook jongeren vanaf 14 jaar zijn van harte welkom. Woens dagavond 30 september is de eerste dansles, in de Driehoek aan het Kerkhof 8 in Zierikzee. De les begint om 19.00 uur. door Betty Blikman Schuddebeurs: een bosrijk plaatsje midden op het eiland Schouwen- Duiveland. Het was beroemd om zijn frisse lucht. Een plek waar mensen om diverse redenen altijd al graag willen wonen. Het had heel bijzondere inwo ners in de loop der eeuwen. Toen het plaatsje als zodanig nog niet bestond was daar, ongeveer drie kilo meter ten noorden van Zierikzee, een klooster gevestigd. Het kloosterterrein bevond zich aan de Kloosterweg, onge veer tegenover de Heesterlustweg. Het was het kartuizermonnikenklooster De berg Sion. Er waren negen kartui zerkloosters in Nederland en dit was het enige in Zeeland. Het werd in 1434 gesticht door Johannes Lievensz. en zijn echtgenote Diereweij van Zijll. In 1436 werd het in de kartuizerorde opge nomen. Bij deze orde stonden sober heid, eenzaamheid en stilzwijgen hoog in het vaandel. Men sprak alleen op hoogtijdagen. Dit alles om het innerlij ke geestelijke leven te bevorderen. De stichter van de orde, Bruno van Keulen, die later heilig werd verklaard, werd vaak afgebeeld met een vinger op zijn lippen! Het kloosterterrein besloeg ongeveer zes hectaren en was geheel ommuurd. Binnen die muur stonden kleine huisjes en een kapel. Het werd in 1575 verwoest en is later verder afge broken. Een steen van het graf van een kloosterling heeft jarenlang dienst ge daan als hekpaal bij een boerderij in de buurt en bevind zich momenteel in of bij de kerk van Noordgouwe. De rest van het puin werd gebruikt om de zee wering van Dreischor te versterken. Teint In de zeventiende eeuw stond in de bos sen een hei-berg die de naam Schudde beurs droeg, waaraan het plaatsje zijn naam ontleende. Toen ontdekte het Zierikzeesche patri ciaat het gebied. In de zomer was de stad druk, vol en het kon er behoorlijk stinken! De frisse buitenlucht was veel beter voor de gezondheidHet versterk te de mens en in de schaduw van de bo men bleef de teint van de dames zoals deze toen hoorde te zijn: blank! Kort om: Schuddebeurs was dichtbij en toch heel anders. Verscheidene regenten van Zierikzee bouwden hier een tweede woning. In mei of juni lieten ze de hele huishouding opbreken door het personeel. Meneer en mevrouw zullen zich wel niet moe hebben gemaakt. Burgemeester Leo- nardus de Cocq bijvoorbeeld, was in de zeventiende eeuw de bezitter van zo'n fraaie buitenplaats. Hij noemde het naar zichzelf: De Haene. Het bestond uit een herenhuis, hovenierswoning, Van de 17e eeuwse buitenplaats De Haene is niets meer terug te vinden. stalling en schuren. Er hoorden weilan den, tuinen, boomgaarden en bos bij De gehele oppervlakte bedroeg onge veer elf hectare. Jammer genoeg is er van dit huis niets meer terug te vinden. Voorzover bekend is het bos begin deze eeuw gekapt. Er bestaat nog een olie verfschilderij van het huis, maar dat verblijft helaas nietop Schouwen-Dui- veland. Ongeveer tegelijkertijd legde men de Nieuweweg aan, die nu Hanen- weg heet. Villawijk Er zijn nog steeds enkele buitenhuizen aanwezig in Schuddebeurs. Romanti sche namen dragen ze: Welgelegen, Zox-gvlied, Weelzicht, Mon Plaisir en Heesterlust. De namen van de verdwe nen landhuizen vinden we terug in de straatnamen van de villawijk, die Schuddebeurs tegenwoordig rijk is. Een van die voormalige buitens was huize 'Rustenburg'. Uil een beschrij ving door R D. de Vos kunnen we het volgende opmaken: Het was daar in dertijd in de zomer vast een druk gerij van koetsjes en wagens. De talrijke re geringsgeslachten van Zierikzee waren bijna allemaal familie van elkaar en dat zal de gezelligheid zeker verhoogd heb ben. Rustenburg lag wat achteraf, vergele ken met de buitens aan de Donkereweg. Op het hek was te lezen: Rustenburg Anno 1823. Voor het woonhuis lag een grasveld met bloemperken Ernaast lag een dicht bos. In dit gebied werd de wandelaar verrast door ongedachte schoonheden. Er kronkelden lieflijke slingerpaadjes tussen de bomen. Stati ge eiken, mooie beuken, omvangrijke platanen, berken, donkere sparren en notebomen met forse kruinen, gaven aan dit buiten een zo rustgevende in druk, dat de naam wel bijzonder goed gekozen was. In een watertje weerspie gelden de honderdjarige olmen zich. Bij het bruggetje daarover spartelden de witte en gekleurde eenden. Even ver derop was een heuveltje gemaakt, waar een tuinhuisje op stond met een rieten dak. Vanaf dit punt had men een onver getelijk uitzicht. Weilanden met vee ge- foto PieterHonhoff stoffeerd, boerenhoeven, dijken met bomenrijen en in de verte de toren van Dreischor, vormden voor het oog een liefelijk schilderij Koekbakker Een moestuin, een boomgaard, een kwekerij van jong plantsoen en gras veldjes met rustbanken maakten ook deel uit van het buitengoed. Een naast gelegen strook weiland herinnerde aan de tijd, dat de eigenaren pdr rij tuig arri veerden en hun paarden daar lieten grazen. Al dit schoons besloeg twee en een halve hectare. In 1820 verkocht de Zierikzeesche regent Pieter de Kanter het aan de rijk geworden koekbakker Jacobus Dekker. Helaas is dit fraaie buitengoed in 1944 vernield. Alleen het koetshuis bleef gespaard. Later werd op vrijwel dezelfde plaats, Kloosterweg 23, een totaal ander type landhuis ge bouwd. Jammer dat het in Schuddebeurs met al die varkens in de buurt momenteel heel anders ruikt dan toen! DEN HAAG - Voor diefstal van 39 pakjes vlees uit de Aldi-su- permarkt in Goes zijn twee vrouwen uit Nieuwegein gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot celstraffen van vier weken. De straffen zijn gelijk aan de eis van de openbare aanklager en het eerdere vonnis van de rechtbank in Middelburg. Bij de diefstal op 27 februari vorig jaar werden de 34- en 30- jarige vrouw op heterdaad betrapt toen zij de pakjes in een schort onder hun kleding stopten. Tegenover de politie bekende de 34-jarige vrouw van tevoren met twee vriendinnen een afspraak te hebben om te gaan ste len. TERNEUZEN - De stichting Revalidatiegeneeskunde Zee- land heeft een nieuwe specialist aangetrokken voor het reva- lidatiecentrum De Wielingen in Terneuzen. Het betreft A C. Hagedoorn. De arts heeft na zijn algemene medische studie aan de Leidse universiteit in Hoensbroek de gespecialiseerde opleiding ge volgd inde revalidatiekunde. Nadien is hij geruime tijd werk zaam geweest in het buitenland, laatstelijk in Mexico. Hagedoorn is zijn werkzaamheden in De Wielingen inmiddels begonnen. MIDDELBURG - Een 52-jarige Goesenaar is maandag in Middelburg bij verstek veroordeeld tot een boete van 1.050 gulden. Officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems vond bewezen dat de verdachte vorig jaar tot drie keer toe op verboden plaatsen in de beschermde natuurgebieden 'Slikken van de Zand- kreek' in Goes en 'Slikken van Kats' met een riek pieren had gestoken. De milieu-officier eiste voor elke overtreding een boete van 350 gulden, in totaal 1.050 gulden. De economische politie rechter vonniste conform. Een 34-jarige inwoner uit Colijnsplaat moet voor het pieren steken op de 'Slikken van Kats'. vorig jaar 2 december, een boete van 400 gulden betalen. In de uitspraak werd de recidi ve meegenomen. MIDDELBURG - De economische politierechter heeft maan dag in Middelburg een 56-jarige man uit het Duitse Bremer haven conform de eis veroordeeld tot een boete van 3.000 gul- den. De kapitein van hetzeeschip 'Maris' had 28 november '96 ver zuimd te melden dat zijn schip met gevaarlijke stoffen op de Westerschelde voer. De meldingsplicht moet tenminste zes uur vantevoren gebeuren. De verdachte meende dat hij in Rotterdam aan alle formali teiten had voldaan. „Het is flauwekul om dat nog eens te moe ten melden", had hij na de overtreding gezegd. MIDDELBURG - Een 37-jarige Middelburger, van Indiaanse afkomst, heeft aangifte gedaan van diefstal van een ongeveer 60 centimeter lang kapmes, dat hij gebruikte bij het uitvoeren van een dagelijks ritueel. Het mes heeft een zwart handvat en zit in een lichtbruine le deren hoes met franjeseraan. Het betreft een zeer oud familie stuk, waarvan de waarde onbekend is. De Middelburger is door de diefstal zeer gedupeerd. Het mes is ongeveer 5 a 6 weken geleden uit zijn woninggesto- len tijdens een gezellige bijeenkomst waarbij hij niet iedereen kende. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het is zeer waar schijnlijk dat er een vervolg komt op het openluchtspekta kel 'Het Oproer van Zierikzee'. Een initiatiefgroep die daar naar streeft, kan rekenen op de steun van nagenoeg alle fracties in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland, Dat bleek maandagavond tij dens een vergadering van de raadscommissie voor grondge bied zaken, ruimtelijke orde ning en economische zaken. De raad beschouwt evenementen als 'Het Oproer' van grote waar de voor de promotie van Zierik zee. Ook wethouder C. W Veerhoek (WD) staat positief tegenover een reprise van het historische openluchtspel. Hij is bereid om zich binnen het college van bur gemeester en wethouders sterk te maken voor een aanzienlijke financiële ondersteuning van het evenement. Dit jaar bedroeg de gemeentelijke bijdrage 25.000 gulden. De initiatiefgroep die wil toe werken naar een jaarlijkse op voering van een historisch spel in Zierikzee, leunt op de sympa thie van onder meer de plaatse lijke middenstand en de eilan- delijke WV. Woordvoerder G. de Groot van de initiatiefgroep hoopt, dat in de tweede helft van de volgende maand duidelijk heid ontstaat over de haalbaar heid van de plannen. Medewerking van de gemeente is daarbij een eerste vereiste. Gisteravond werd duidelijk, dat binnen de gemeenteraad groot enthousiasme bestaat over het streven om in Zierikzee jaarlijks een historisch toneelspel op te voeren. Alle fractiewoordvoer ders waren het roerend met el kaar eens: de opvoering van 'Het Oproer' was dit jaar een groot succes en is derhalve voor herhaling vatbaar. Volgens de raadsleden leveren dit soort pu bliekstrekkers een belangrijke bijdrage aan de Zienkzee-pro- motie, waarvan ook de econo- mische effecten met onderschat mogen worden. door Maria Evers MIDDELHARNIS - Tijdens werkzaamheden aan de vloer in de Nederlandse-Hervormde Kerk van Middelharnis. zijn zes oude graf zerken aan de opper vlakte gekomen. De Rijksdienst voor Monumenentenzorg is be naderd om advies uit te brengen over mogelijke restauratie. Niemand bleek op de hoogte van het bestaan van de grafzer ken. Nergens in de gemeentelij ke archieven wordt er melding van gemaakt. De stenen dateren waarschijn lijk uit de 16e eeuw. Alle zij n min of meer beschadigd. Opzichter C. Kom van de gemeente Mid delharnis: „De stenen zijn waarschijnlijk bij een eerdere ruiming van de kerk bij elkaar gevoegd. De gevonden zerken liggen allemaal aan de achter kant van de kerk tegen de toren aan, half onder het zand. De re novatie ligt aan die zijde van de kerk voorlopig sti 1 De gemeente heeft de histori sche vondst bij de Rijksdienst voor Monumenten gemeld. J. P. L. van Rooijen van deze dienst heeft zich vorige week persoonlij k op de hoogte gesteld van de bij toeval ontdekte vondst. „Ik heb de indruk dat het stenen zijn van Kanunnik ken. Er zal onderzoek worden gedaan naar de cultuurhistori sche waarde van de stenen. De kosten en haalbaarheid van res tauratie zullen daar tegen wor den afgewogen." De hervormde kerk van Middel harnis is een laat-gotische kruiskerk uit het derde kwart van de 15e eeuw. Tijdens bran den in 1904 en 1948 is veel van het interieur verloren gegaan. De houten vloer, met elektrische verwarming eronder die na de laatste brand was aangelegd, was aan renovatie toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27