Storm leidt tot veel overlast Inhumane opvang gehandicapten dreigt door geldgebrek Personeel verwerpt voorstel sociaal plan voor Schelde AKF Souburgs praalgraf voor Chevrolet Kokkelvissers zitten op Wad vast aan quotum Morsen met mestvocht voorwaardelijk bestraft zeeuwse almanak Dank iKelders blank, school gesloten P7.C zeeland1 ;.<5V',:/' sitV-'JL dinsdag 15 september 1998 door Roelf Reinders VLISSINGEN - Zes verstande lijk gehandicapten met ernstige gedragsproblemen staan in Zeeland nog op een wachtlijst voor een speciale behandeling. Als er voor die behandelinggeen geld komt, dreigt de situatie te ontstaan dat de gehandicapten op bed vastgebonden, platge- spoten of op de kamer opgeslo ten moeten worden. Dat zegt P. van Belle-Kusse, coördinator van de regio Zuid-Holland en Zeeland van de stichting Con sulententeam. Consulententeam neemt geen nieuwe aanvragen meer in be handeling omdat het geld op is. De stichting maakt bijzondere behandelplannen voor gehan dicapten waarbij de gedrags problemen uit de hand lopen en betaalt deze behandeling. Staatssecretaris M. Vliegen- thart van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft de stichting volgend jaar 44 miljoen gulden beloofd. Paardenmiddelen Dat is één miljoen meer dan dit jaar, maar volgens Van Belle- Kusse van Consulententeam nog veel te weinig om de grote groei van het aantal aanvragen aan te kunnen. Er is volgens haar jaarlijks twintig tot dertig miljoen extra nodig om verstan delijk gehandicapten met ern stige gedragsproblemen in Nederland te behandelen. Zij vreest dat instellingen voor ge handicapten uiteindelijk weel moeten teruggrijpen op ouder wetse, inhumane paardenmid delen zoals medicijnen en op sluiting om gehandicapten met zware gedragsproblemen in de hand te houden. „De staatsse cretaris gaat voorbij aan de pro blemen die wij dit voorjaar al aan haar voorganger Terpstra kenbaar hebben gemaakt." Gehandicapteninstellingen maar ook kinderdagverblijven en ouders van gehandicapten doen volgens Van Belle-Kusse steeds vaker een beroep op Con sulententeam. De stichting is in 1990 door het ministerie van VWS opgericht, nadat een foto van Jolanda Vcncma voor grote verbijstering had gezorgd. Zij zat vijf jaar lang naakt opgeslo ten in een isoleercel in een tehuis voor verstandelijk gehandicap ten in Assen. Consulententeam bedacht speciale behandelin gen voor instellingen die er niet meer uit kwamen met gehandi capten met ernstige gedrags problemen. Gesteggel Zonder meer geld ontstaan er weer situaties die de overheid tien jaar geleden juist uit de we reld wilde helpen, verklaart Van Belle-Kusse. Zij hekelt de hui- digesituatie, waarin de subsidie voor Consulententeam jaarlijks wordt bekeken. „Het is een ver velende regeling. Er is elk jaar weer gesteggel. Sommige be handelingen zijn zeer langdu- x-ig. Nu is het vaak onzeker of behandelingen wel kunnen worden afgemaakt. En het is ethisch en moreel niet verant woord om gehandicapten op eens weer op hun kamer te zetten omdat het geld voor in tensieve begeleiding op is." Directeur J. Biegstraten van het centnim voor vei-standelijk ge handicapten De SteiTe in Clinge deelt de zorg van Consulenten team. „Een van de bewoners heeft door Consulententeam een aanzienlijk beter leven ge kregen en is er gelukkiger door geworden. Als die extra voor zieningen wegvallen, is de kans op een terugslag groot. Elk te huis probeeil middelen als me dicijnen en opsluiten te voorko men. Maar zonder de extra begeleiding krijgen bewoners minder bewegingsvrijheid. Dat kan leiden tot nieuwe gedrags problemen en verstrekkende maatregelen als isolatie. Dat zijn afschuwelijke dingen." door Arjen Schuiling DEN HAAG - De afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft de maximale hoeveelheid kokkels die mechanisch mag worden op gevist in de Waddenzee gesteld op tienduizend ton. Om die hoeveelheid bij elkaar te sprokkelen, mag niet worden gevist in de zogenaamde voor- waai-delijk gesloten gebieden in de Waddenzee. De Waddenvereniging en de Vo- gelbeschei-ming verzochten af gelopen donderdag bij de Raad van State de kokkelvangst ver- der te beperken. Volgens een schatting van de Coöperatieve Px-oducentenorganisatie van de Nedexiandse Kokkelvisserij uit Kapelle zou dat vei-zoek neer komen op een vangstbeperking tot zo'n vijfduizend ton Voor zitter J. Huisman schatte de om- zetschade van een dergelijke beperking op vijftig miljoen gulden. De motivering van de Raad van State om het vangstquotum bij wijze van voorlopige voorzie ning op tienduizend ton te stel len, is nog niet bekend. Het kok- kelvangstseizoen loopt nog tot 30 november. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 46-jarige man uit Ritthem bleef gisteren in Middelburg volhouden dat hij niet opzettelijk mestvocht in het oppervlaktewater van een sloot had geloosd. Hij hekelde het optreden van de verbalisant, die hem een proces-verbaal gaf. Officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems kon zich er iets bij voorstellen, maar meen de dat de verbalisant correct was opgetreden. Ze beschouw de de overtreding als een inci dent en eiste 1.000 gulden boete, waai-van 750 gulden voorwaai- delijk. De verdachte zei al twin tig jaar milieuvriendelijk te werken. „Voor zo'n geringe hoe veelheid bestraft worden. Het lijkt wel of ik de Westerschelde heb vervuild." De economische politierechter mr. AL.R. Me- lens achtte de overtreding be wezen, maar kwam de verdach te tegemoet. Als waarschuwing werd de boete van 1.000 gulden voorwaardelijk opgelegd. Een halfjaar nadat Ron zijn eerste parkeerbon kreeg door pal voor het bureau Parkeer beheer in Middelburg onbe taald te parkeren maakte hij weer dezelfde fout, maar nu voor het Vlissingse postkan toor. Hij hoefde slechts een pakje op te halen en liét vriendin Maria in de auto wachten. Twee minuten later was hij terug en zijn vrees werd be waarheid. Weer ivas hij voor wakkere parkeerwachters niet snel genoeg. Een parkeeragent stond bij zijn auto. Het zou ditmaal met een sisser aflopen. Ma ria's lachende gezicht door de voorruit wist de man te ver murwen. Zijn lesje geleerd parkeerde hij een kwartier later bij een supermarkt. Direct liep hij op de betaalautomaat af, die j zijn kwartjes niet bleek te lusten en op 'buiten gebruik' sprong. Het was enkele mi- nuten voor zes, Ron gokte er J op. Minuten later was hij te rug om te constateren dat de parkeerpolitie toch echt vlugger ivas dan hij: een bon. Met een geldig 'automaat ka- pot-excuusliep Ron met lan ge benen naar het politiebu reau, waar hij al snel oog in oog stond met de parkeer wachter die eerder vriende lijke blikken wisselde met zijn vriendin. De bon werd verscheurd. Alle gemopper jegens de parkeerdienst van alle getroffen automobilisten werd die dag door Ron opzij geveegd. Niet minder dan twee keer streek de dienst over het grote hart. Wij zijn vol van dank. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Overvloedige re- genval en harde wind veroor- n zaakten zondag en gisteren veel ellende op Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee. Kelders stroomden vol, goten liepen over, daken bleken lek en tientallen bomen waaiden om. li De leerlingen van de Beatrix - ij school in Zierikzee werden naar huis gestuurd omdat gangen en c lokalen blank stonden. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder kwam zich gistermiddag persoonlijk op de hoogte stellen. Hij was onder meer te gast in Bruinisse. Daar stond zondag het halve dorp g blank. Gistermiddag had de ij brandweer daar de situatie on- z der controle. Met behulp van dompelpompen en twee kilome- ter slangen werd het water afge voerd naar het Zijpe. Dat hielp: het peil in het doi'p zakte. 'S Bij de politie op Schouwen- g Duiveland kwamen tientallen meldingen binnen van omge- a waaide bomen. Op de Zeeland- a bioxg werd door een hevige ruk- e wind een lege paardentrailer omgeblazen. De bestuurder van de auto die de trailer trok, een deitigjarige Brouwenaar, kwam ereedschap dj gestolen ZIERIKZEE-Bij een inbraak in een winkel in bouwmaterialen aan het Haringvlietplein te Zie rikzee is voor een aanzienlijk bedrag aan elektrische gereed schappen ontvreemd. De in braak moet zijn gepleegd tussen zondag- en maandagochtend. met de schrik vrij. Op de Greve- lingen liep een plezierjacht vast. De opvarenden bleven onge deerd. Klachten Bij woningbouwvereniging Be ter Wonen in Zierikzee kwamen honderden klachten binnen van huurders over lekkages, overlo- pende goten en overbelaste rio lering. De woningcorporatie zette alle besehikbai-e mede werkers aan het werk en huurde gespecialiseerde bedrijven in om de klachten te verhelpen. Bij het waterschap Zeeuwse Eilan den en waterschap Goeree- Overflakkee was eveneens alle hens aan denk. De gemalen werkten op volle toeren. De re gionale brandweer zette extra pompen in om het overtollige hemelwater af te voeren. De Ha- ringvlietsluizen gingen enkele uren open om water te spuien. Desondaxxks hadden landerijen op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee zwaar te lij den van de regen. Een kwestie van overmacht, volgens een woordvoerster van het Schouw- se waterschap. „Er is de laatste tijd al veel regen gevallen. De grond is gewoon verzadigd en kan niet meer opnemen. Dan krijg je dit.Volgens een woord voerder van waterschap Goe ree-Overflakkee kan het voor de landbouw op dat eiland een mil- joenenstrop worden. Hij om schreef de toestand gisteravond als 'nog steeds zorgelijk'. Weggewaaid In Dirksland - waar in 24 uur tijd een recordhoeveelheid re gen viel, net zoveel als normaal in heel de maand september - Middelhai-nis, Oude Tonge en Ouddorp veroorzaakten de bar- re weersomstandigheden veel overlast. Tientallen bomen wer den ontworteld en verschillende wegen kwamen blank te staan. Vijvers en singels liepen over, een schaap waaide weg en een aantal zonneschermen sneuvel de in het noodweer. Het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) redde een 28- jarige Duitser uit het water bij de haven van HerkingenNa on derzoek in het Zuiderzieken- huis in Rotterdam mocht hij naar huis. De Oosterscheldekering werd niet gesloten. Wateroverlast voor de buitendijkse bedrijven bij Bi-uinisse bleef uit. Wat de waterschappen de meeste zorg baart zijn de weersvoorspellin gen: noordwesterstorm. En re gen. door Lukas Fransen OOST-SOUBURG - De zwartwitte politieauto lijkt zo uit een Ame rikaanse televisieserie te komen. Na een wilde achtervolging moet de Chevrolet van een viaduct zijn getuimeld en zichzelf een halve meter in de grond hebben geboord. De realiteit is anders. Edwin Colijn uit Oost-Souburg is niet zo'n tuinman en heeft in plaats van een boompje een Amerikaan geplant. Colijn is geobsedeerd door alles wat met de Amerikaanse politie te maken heeft. „Ik heb zelf een complete auto. Deze heb ik gekregen voor de onderdelen. Op foto's zag ik hoe de eigenaar van een Cadil- lac-ranch in Amerika enkele wagens had ingegraven. Dat vond ik een leuk idee." Van buurtbewoners heeft de Souburger louter positieve reacties ge had. „Het is natuurlijk een apart gezicht. Ik heb wel rekening ge houden met het milieu. De neus is eraf en er zit geen motor meer in. Ook de benzmetarxk en de remleidingen heb ik eruit gehaald. Eens in de zoveel tijd was ik de auto en werk eventuele roestplekken bij Ach, ik zie het als een leuke decoratie van mijn tuin. Zolang ik het mooi vind en geen negatieve reacties krijg, blijft de wagen gewoon in de grond zitten." I door Ben Jansen I VLISSINGEN - Bij de Konink- lijke Schelde Groep is ruzie ont- j staan over een sociaal plan voor de werknemers van apparaten- bouwdochter Schelde AKF. De vakbonden zijn het niet eens ge worden met de directie en de werknemers hebben het eind bod dat de directie vervolgens op tafel heeft gelegd, van de hand gewezen. Het is bij alle re organisaties die de KSG de laat ste tien jaar heeft gekend, de eerste keer dat zulke diepgaan de meningsverschillen over een sociaal plan ontstaan. Voor Schelde AKF is een sociaal plan nodig omdat de i-aad van bestuur van de Schelde Groep heeft besloten te stoppen met de bouw van destillatiekolommen, warmtewisselaars en andere apparaten voor de (petro)chemische en procesin dustrie. Dit besluit is genomen na de annulering van een be langrijke order door een che- I miebedrijf. Voor de 135 werknemers van Schelde AKF wordt collectief ontslag aangevraagd. Ongeveer de helft van hen kan mogelijk binnen afzienbare tijd op een andere plaats binnen de Schelde Groep aan het werk. Erkenning De bonden hebben drie onder- handelingssessies lang de direc- tie proberen te bewegen met een sociaal plan te komen dat recht doet aan de bijzondere situatie bij Schelde AKF. De werkne mers hebben dit jaar elke dag een uur langer gewerkt om de kostprijs omlaag te brengen. Bovendien was een aanzienlijk deel van hen betrokken bij werkgroepen om de doelmatig heid te verbeteren. Deze inspan ningen verdienen naar de me ning van de bonden erkenning in het sociaal plan. Het voorstel van de bonden was een aanvulling op de WW-uitke- ring tot 75 procent van het laatst verdiende loon. Dat zou moeten gelden voor periodes van zes maanden voor jonge, pas in dienst getreden werknemers tot dertig maanden voor 45-jarige en oudere medewerkers. Ook hebben de bonden exvoor ge pleit meer nadruk te leggen op het bieden van een vervangende arbeidsplaats voor oudere werknemers, waardoor het so ciaal plan minder duur zou hoe ven te worden. De directie wilde evenwel niet verder gaan dan maximaal achttien maanden voor 45-jari- gen en/of degenen die langer dan tien jaar in dienst zijn. De suggestie vooral oudere werk nemers binnen de Schelde Groep te houden, werd niet overgenomen. De werknemers van Schelde AKF hebben gisteren de opvatting van de bonden onderschreven dat het bod van de directie veel te mager is. Weinig geld Mr. F. A C. Steutel, lid van de onderhandelingsdelegatie na mens de werkgever, erkende dat het sociaal plan bij vorige ont slaggolven gunstiger was. „We hebben er nu eenmaal weinig geld voor", verklaarde hij. „De middelen die we hebben, willen we zo veel mogelijk gebruiken om personeel van Schelde AKF binnen de Schelde Groep aan het werk te houden. Er zijn nu twee mogelijkheden om uit de impasse te komen. Di rectie en bonden kunnen de on derhandelingen heropenen of De Schelde kan het sociaal plan eenzijdig van toepassing ver klaren. Dat laatste is ongebrui- kelijk bij de KSG. Bovendien heeft de ondernemingsraad een goed sociaal plan als een van de voorwaarden gesteld bij zijn in stemming met de sluiting van Schelde AKF. foto's Pieter Honhoff Lekkage veroorzaakte voor tienduizenden guldens schade inde Beatrixschool. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25