Dorpsraad voert spreekuur in PZC PZC Denderende tram slecht voor de melkgift Oud-V ossemeerse ^varkenshouder mag ftoch uitbreiden AKF-gebouw naar projectontwikkelaar Telefooncirkels zijn niet overbodig zeeland 11 Klankbord voor inwoners van s-Gravenpolder Maand cel voor diefstal vlees Nieuwe revalidatiearts Terneuzen Boete voor illegaal pieren steken Nalatige kapitein beboet Middelburgse indiaan mist mes Vogelasiel de Mikke viert derde lustrum EVE9{. 0<MZ iE9i 's-Heerenhoekse dorpsraad tegen megastallen dinsdag 15 september 1998 loor Marco van Barneveld -GRAVENPOLDER - De orpsraad 's-Gravenpolder wil ï-ien maandelijks spreekuur Itaan houden. Op die manier alle mensen uit het dorp e ewegnaardezenieuweinstan- e weten te vinden. Tot nu toe orden de dorpsraadleden wel- waar regelmatig aangespro- i- en, maar dit gebeurt nog te raak slechts door bekenden, p We willen echt laagdrempelig ijn. We denken dat een spreek- daarvoor een goed idee is", Karen Peeters, voorzitter an de dorpsraad, )e doi-psraad is in mei van dit :e aar officieel opgericht. Met het k preekuur moet zo snel mogelij k le rorden begonen. Er moet alleen p log wel een ruimte voor worden e [evonden. Of het hard zal gaan open op het spreekuur is nog de nraag, maar volgens Peeters is iet, nog geen half jaar na op- ichting, wel duidelijk dat er in ;-Gravenpolder behoefte is aan een dorpsraad. „We horen toch al heel veel. En de dingen waar mensen mee aankomen, zijn heel divers. Zo wordt ons nogal eens de vraag gesteld of we iets kunnen doen aan het probleem van rondhangende jongeren en vandalisme. Een andere vraag van mensen gaat bijvoorbeeld over het industrieterrein hier. Dat is niet zo bekend en dan vra gen mensen of wij daar iets aan kunnen verbeteren. En daar kij ken we dan naar." Jongeren Wat het industrieterrein betreft, is de dorpsraad naar de gemeen te gestapt met de vraag of die i n- stantie het plaatselijke indu strieterrein wellicht wat meer kan promoten. Ook het vanda- lismeprobleem wordt door de dorpsraad bekeken. Gepro beerd wordt een soort JOP (Jon geren Ontmoetings Plaats) in het dorp te creëren. Peeters: „Zo'nJOP staat voor's-Graven- polder nog niet in de gemeente- .poor Theo Calkoen lEN HAAG/THOLEN/OIR- 1CHOT - Veehouder A Rijnen lit Oirschot kan zijn mega var- tenshouderij aan de Hokseweg Oud-Vossemeer met nog eens 1800 varkens uitbreiden. Dat is ikend geworden bij de Raad ;an State in Den Haag. ijnen had al een milieuvergun- ig voor het houden van 5000 'arkens. Hij vroeg en kreeg van le gemeente een milieuvergun- ing op grond waarvan hij het intal varkens met nog eens :800 kan opvoeren. Omwonenden zeggen regelma- ig stankoverlast te ondervin- len van het bedrijf. Dat is ilgens hen tekenend voor de si- latie omdat ze minimaal 600 leter van het bedrijf wonen. Zij •oegen M. H. Middelkamp van let Groene Schild in Wagenin- ;en hen bij te staan in een proce- lure bij de Raad van State. De mvwonenden zien de uitbrei- lijke planning. Dat komt ook omdat er in dit dorp nooit een instantie is geweest die de pro blematiek heeft aangekaart. Maar wij willen proberen daar wel iets aan te doen. Van betrokken instanties als waterschap en gemeente krijgt de dorpsraad tot nu toe alle me dewerking. „Bijvoorbeeld bij een inrit bij de Haagdijk die we rolstoelvriendelijk wilden laten maken. Dat werd allemaal heel snel geregeld. En we hebben ook al kennis gemaakt met het colle ge van B en W. Dat verliep ook heel goed." Via zogenoemde nieuwsflitsen houdt de dorpsraad de bevol king op de hoogte van de activi teiten. Die nieuwsflitsen wor den op verschillende plekken in het dorp opgehangen. Eén van de zaken waar de dorpsraad zich momenteel mee bezig houdt is de mogelijke komst van een nieuw tankstation bij de Baarlandsezandweg. De ge meente wil daar graag zo'n voorziening. De dorpsraad heeft daar volgens Peeters op zich niets op tegen, maar houdt wel goed in de#gaten of het mo gelijke station goed zal ogen. „Dat doen we omdat het aan de rand van het dorp ligt en omdat het naast de 'kijktuinen' komt te liggen. We'willen dat die tuinen in elk geval zo blijven als ze zijn." ding totaal niet zitten. Middel kamp voerde bij de Raad van State aan dat bedrijven een Mi lieu Effecten Rapportage (MER) moeten laten verrichten als ze een vergunning aanvragen voor meer dan 5000 varkens. De ad vocaat van het bedrijf, J. van Groningen, gaf Middelkamp ge lijk, maar wees er op dat het in dit geval om een vergunning gaat voor maar 1800 varkens. De varkens uit de eerdere ver gunning hoeven niet bij het nieuwe aantal opgeteld te wor den. Daarom bestaat er in dit geval geen MER-plicht en is er dus ook geen reden tot schorsing van de aan Rijnen verleende mi lieuvergunning, zoals Middel kamp voor de omwonenden eis te. Behandelend rechter J. Boll van de Raad van State ziet inder daad geen aanleiding de ge wraakte vergunning te schor sen. Dat heeft hij maandag mondeling laten weten. Het AKF-gebouw in Goes verandert binnenkort van eigenaar, maar de bestemming blijft vooralsnog ongewijzigd. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Van Garderen en Dekker Project ontwikkelaars BV in Middelburg wil de grond en het gebouw van de AKF in Goes kopen. Met de Koninklijke Scheldegroep BV heeft de projectontwikkelaar een in tentieverklaring ondertekend. Officieel moet de koop nog worden gesloten. Wat Van Garderen en Dekker met het AKF-gebouw van plan is, is nog niet dui delijk. Wel is in de discussienota Goes 2030 het havenindustriegebied, waarvan de AKF het noordelijkste puntje uit maakt, voorgedragen voor stedelijke be bouwing, met name woningbouw. De Goese wethouder voor ruimtelijke ontwikkeling, M. "t Hart, weet nog niets van een overdracht. Hij wijst erop dat de discussie over de nota Goes 2030 nog niet is afgerond en dat de bestemming van het AKF-gebied voorlopig in ieder geval die van havenindustriegebied blijft. Intussen gaan in Goes, na het succes van de manifestatie,Fly akf, stemmen op om de hal voor dergelijke manifestaties te be houden. 't Hart klinkt dat idee wel sympa- tiek in de oren maar van de gemeente hoe ven de voorstanders vooralsnog geen steun te verwachten. De gemeente Goes zet voor wat de cultuur betreft alle fiches op de locatie drukkerij Oosterbaan aan de Westwal, waar een nieuwe Prins van Oranje zou moeten verrijzen. Overigens zal er een heleboel tijd over heen gaan voordat een projectontwikke laar tot sloop van de hal en tot woning bouw kan overgaan. Op de hal zit een gigantisch dak van asbest en de grond on der de voormalige ketelfabriek is ver vuild. DEN HAAG - Voor diefstal van 39 pakjes vlees uit de Aldi-su- permarkt in Goes zijn twee vrouwen uit Nieuwegein gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot celstraffen van vier weken. De straffen zijn gelijk aan de eis van de openbare aanklager en het eerdere vonnis van de rechtbank in Middelburg Bij de diefstal op 27 februari vorig jaar werden de 34- en 30- jarige vrouw op heterdaad betrapt toen zij de pakjes in een schort onder hun kleding stopten. Tegenover de politie bekende de 34-jarige vrouw van tevoren met twee vriendinnen een afspraak te hebben om te gaan ste len. TERNEUZEN - De stichting Revalidatiegeneeskunde Zee land heeft een nieuwe specialist aangetrokken voor het reva lidatiecentrum De Wielingen in Terneuzen. Het betreft A C. Hagedoom. De arts heeft na zijn algemene medische studie aan de Leidse universiteit in Hoensbroek de gespecialiseerde opleiding ge volgd in de revalidatiekunde. Nadien is hij geruime tijd werk zaam geweest in het buitenland, laatstelijk in Mexico. Hagedoom is zijn werkzaamheden in De Wielingen inmiddels begonnen. MIDDELBURG - Een 52-jarige Goesenaar is maandag in Middelburg bij verstek veroordeeld tot een boete van 1.050 gulden. Officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems vond bewezen dat de verdachte vorig jaar tot drie keer toe op verboden plaatsen in de beschermde natuurgebieden 'Slikken van de Zand- kreek' in Goes en 'Slikken van Kats' met een riek pieren had gestoken. De milieu-officier eiste voor elke overtreding een boete van 350 gulden, in totaal 1.050 gulden. De economische politie rechter vonniste conform. Een 34-jarige inwoner uit Colijnsplaat moet voor het pieren steken op de 'Slikken van Kats', vorig jaar 2 december, een boete van 400 gulden betalen. In de uitspraak werd de recidi ve meegenomen. MIDDELBURG-De economische politierechter heeft maan- dag in Middelburg een 56-jarige man uit het Duitse Bremer haven conform de eis veroordeeld tot een boete van 3.000 gul den. De kapitein van hetzeeschip 'Maris' had 28 november '96 ver zuimd te melden dat zijn schip met gevaarlijke stoffen op de Westerschelde voer. De meldingsplicht moet tenminste zes uur vantevoren gebeuren. De verdachte meende dat hij in Rotterdam aan alle formali teiten had voldaan. „Het is flauwekul om dat nog eens te moe ten melden", had hij na de overtreding gezegd. MIDDELBURG - Een 37-jarige Middelburger, van Indiaanse afkomst, heeft aangifte gedaan van diefstal van een ongeveer 60 centimeter lang kapmes, dat hij gebruikte bij het uitvoeren van een dagelijks ritueel. Het mes heeft een zwart handvat en zit in een lichtbruine le deren hoes met franjes eraan. Het betreft een zeer oud familie stuk, waarvan de waarde onbekend is. De Middelburger is door de diefstal zeer gedupeerd. Het mes is ongeveer 5 a 6 weken geleden uit zijn woning gesto len tijdens een gezellige bijeenkomst waarbij hij niet iedereen van naam kende. riMIDDELBURG - Zaterdag 19 ijseptember viert Vogel- en egel- jasiel de Mikke haar 15-jarig be- ejstaan met een open dag. Het tjasiel begon ooit als een werklo- izenprojeet. Aanvankelijk was het alleen een asiel voor vogels. - |Nu zijn er ook zoogdieren te vin- - den. Sinds maart dit jaar vangt het asiel ook gevonden reeën op. Kinderen kunnen tijdens de open dag meedoen aan een vo gelspeurtocht. Of water, uit de vijver van het nieuwe revalida- tieterrein, onderzoeken op beestjes en ander gespuis. In het educatief centrum zijn zoogdie ren en vogels van dichtbij te zien. Het centrum is onlangs uitgebreid met een tweede ana- tomiekast. Op het terrein vind je bijzondere vogels, zoals de zwarte ooievaar, de oehoe en roofvogels. Vanaf de markt vertrekt om 11.00 uur, en daarna elk uur, een paardentram naar het vogel asiel. Het asiel is achterin Park Toorenvliedt te vinden, aan de Koudekerkseweg 131a in Mid delburg en is van 10.00 uur tot 16.00 uur open. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door A. J. Barth Op 31 juli van dit jaar stapte een groot aantal notabelen aan boord van de veerpont tussen Hoedekensker- ke en Terneuzen. Zuid-Beveland was weer een toeristische trekpleister rij ker. Het succes was zo groot, dat de his torische tram tussen Goes en Hoede- kenskerke haar dienstregeling moest uitbreiden. Honderd jaar geleden stond de aanleg van tramlijnen op Zuid-Beveland ook al in het brandpunt van de belangstel ling. Ondernemers waren er genoeg. De één nogal bescheiden en voorzichtig en de andere met wat meer daadkracht. In Rotterdam bestond in 1898 de Holland- sche Tramvereniging met als voorzitter J. Holland.Er moest een ringlijn komen vanuit Goes. Die lijn deed 's Gravenpol der aan, reed naar Nisse, Ovezande en Driewegen. Daarna was er een aftak king naar Ellewoutsdijk voor de pont naar Terneuzen. De tramweg liep ver der naar Borssele. Vervolgens ging het via 's Heerenhoek, Heinkenszand, 's Heer Arendskerke, Wissekerke en 's Heer Hendrikskinderen weer naar Goes. Gemeentekas De vereniging verzocht de betrokken gemeentebesturen om een subsidie uit de gemeentekas voor een onderzoek naar de mogelijkheden van aanleg. Ovezande, Ellewoutsdijk en Driewe gen waren bereid het gevraagde bedrag van vijftien gulden beschikbaar te stel len. De andere gemeenten voelden er niets voor. De Lemmense stoombootondernemer, Harm Nieveen, was wat doortastender. Hij schreef in 1897 een brief aan de ge meentebesturen van Hoedekenskerke, 's Gravenpolder en Goes, waarin hij de aanleg van een tramlijn tussen deze plaatsen aankondigde Deze lijn had als eindbestemming het Katse Veer. Hij was bovendien van plan om een veer dienst tussen Hoedekenskerke en Ter neuzen te beginnen. Aldus zou een tramverbinding tussen Ooster- en Wes terschelde ontstaan. Hij vroeg om een bijdrage uit de gemeentekas en om een concessie voor de tramverbinding. Ringlijn Had de goede man zich nu maar be perkt tot zijn oorspronkelijke plan. Hij trad ook in overleg met de provincie en zo ontstond de gedachte aan een ring lijn door de Zak van Zuid-Beveland, met, een lijn tussen Goes en Wolphaarts- dijkse veer. Gedeputeerde Staten ver leenden op 8 juni 1901 toestemming voor de aanleg van deze lijnen. Maar toen bleken de deelnemende gemeente besturen nogal wat noten op de zang te hebben. Ovezande en s Heerenhoek wilden een Slilion act stoomtram, Ylake, jtchtcrkant De stoomtram voor het station van Vlake. halte op de Monsterweg. Nisse wilde een halte aan het begin van de Zwaaksedijk in plaats van aan het eind. 's Gravenpolder en Hoedekenskerke wilden een heel ander tracé. Kloetinge vroeg zich af of de heul inde provinciale weg wel sterk genoeg was voor de daar overheen denderende tram. Goes wilde niet dat een deel van de Westvest door 'aanplemping' geschikt gemaakt zou worden als trambaan en Wolphaarts- dijk was bevreesd dat de paarden op de Veeiweg in het najaar tijdens 'peetijd' schichtig zouden worden door het ge daver, gesis en gefluit van het ijzeren paard. In de provinciale concessie be paalde men de snelheid namelijk op 20 km per uur. Vóór 1 juni 1905 moesten de trams rijden. De plannen stagneerden echter, omdat Nieveen de financiën niet rond kreeg. De provincie was wel bereid om over een periode van vijftien jaar een jaar lijks subsidie te verlenen van 10.414 maar de gemeenten, de polderbesturen en de waterschappen, die wel de lusten maar niet echt de lasten wilden dragen, kwamen onvoldoende over de brug. Nieveens plannen verdwenen in de ijs kast. Melkgift In 1900 was het de Industrieele Maat schappij te Amsterdam, die het plan opvatte om tussen Hansweert en We- meldinge een tramverbinding aan te leggen. Burgemeester Dekker van We- meldinge was mordicus tegen het plan, maar de gemeenteraad stemde ermee in. Een wijziging in het tracé was vol gens de raad noodzakelijk. De ontwor pen trambaan liep langs een weiland aan de Hovyweg en daar liepen 's zo mers de koeien in. Wellicht was de voor bij denderende tram nadelig voor de melkgift. De plannen zijn nooit uitge voerd Eind 1902 ondernam de Zandvoortse baron Collot dTSscury een poging. Hij vroeg concessie aan voor de lijn Goes- Iersekendam en Hansweert-Wemeldin- ge. Zijn plan was degelijk onderbouwd, tot en met de tekeningen van het rollend materieel toe. De totale kosten kwamen echter op het voor die tijd astronomi sche bedrag van ruim ƒ280.000. Dit bleek niet op te brengen. Het kwam in de omgeving van het kanaal in 1913 slechts tot het lijntje Hansweert-Vlake, dat een gevolg was van de uitbreiding van de provinciale veerdiensten met de lijn Terneuzen-Hoedekenskerk-Hans- weert. In 1909 richtte de provincie het 'Comité voor de aanleg van een stoomtramweg in Zuid-Beveland' op, dat z'n best deed om plannen te ontwikkelen, Voorals nog werd het comité met grote snelheid ingehaald door de Belg Eugene Huijg- hebaert, die in Assenbroeck bij Brugge woonde. In 1910 zond hij alle gemeen ten en de provincie een plan tot aanleg van lijnen vanuit Goes naar het Wol- phaartsdijkse veer. naar Kloetinge. Ka- pelle, Wemeldinge, Yerseke, Kruinin- gen en Hansweert en over 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, 's Hee renhoek, Borssele, Driewegen, Ovezan de, Oudelande naar Baarland. Voldoende redenen voor het provincia le comité, dat de plannen van Huijghe- baert ondersteunde, om de gemeenten in vergadering bijeen te roepen. Mr, R Dieleman, geen onbekende in de Zeeuwse geschiedenis, hield een vlam mend betoog voor aanleg van de tram lijn. Voorkomen moest worden dat ons deel van Zeeland een achterlijk gebied werd. Bestonden er al niet diverse stoomtrams in Zeeland en had de pro vincie daaraan ook in financiële zin niet genereus meegewerkt? Alle ge meenten besloten Huijghebaert te on dersteunen. Maar ook hij kreeg de zaak niet van de grond. Arts Het was onder de impulsen van de be kende arts dr. Jenny Weijerman uit 's Heer Arendskerke dat de stoomtramp lannen weer opgepakt werden. De spoorwegmaatschappij Zuid-Beve land kwam tot stand onder de vlag van de Nederlandse Spoorwegen. Nu gooi de de Eerste Wereldoorlog echter roet in het eten. Zo werd het 1927 voordat de trams gingen rijden. Toen had elke zichzelf respecterende dorpsrijwiel hersteller al een bus gekocht, waarmee hij zijn plaatsgenoten als het ware van deur tot deur naar Goes bracht. door Lineke Broos GOES - In een tijd van compu ters en andere elektronica lijkt een telefooncirkel voor alleen staande ouderen overbodig. Maar de Stichting Welzijn voor Ouderen in Goes vindt dit een misverstand. Volgens de stich ting komt het geregeld voor dat mensen hun alarmknopje niet binnen handbereik hebben als zij onwel worden. De telefoon cirkel zorgt ervoor dat mensen niet onopgemerkt blijven als er iets niet in orde is. Ook als zij geen alarm hebben kunnen slaan. Het principe van de telefooncir kel is eenvoudig. Een aantal mensen belt elkaar iedere och tend om te controleren of alles in orde is. De cirkel bestaat uit 10 tot 12 personen en een paar be geleiders die de telefooncirkel beginnen door de eerste deelne mer te bellen. Deze belt vervol gens de tweede en zo verder tot de laatste deelnemer. De cirkel is rond als de laatste de begelei der weer telefoneert. Als iemand niet opneemt, wor den in eerste instantie buren of familie ingeschakeld om te gaan kijken. Wanneer deze niet be reikbaar zijn, gaan twee bege leiders polshoogte nemen. Als er iets niet in orde is, waarschuwt de stichting eventueel een arts of politie. „Vaak is het loos alarm. De hoorn ligt bijvoor beeld van de haak of mensen gaan weg zonder iets te zeggen", vertelt L. Krapels, medewerker van de stichting. „Maar er gaat altijd iemand kijken, dus als er echt iets aan de hand is wordt er direct hulp geboden." Sociaal contact Of de telefooncirkel beter is dan een ander alarmsysteem is vol gens Krapels niet duidelijk. „Je kunt niet zeggen of het ene beter is dan het andere. Maar veel mensen vinden het onhandig om de hele dag met een alarmknop*- je rond te lopen. Wat veel men sen juist aangenaam vinden aan de telefooncirkel, is het stukje sociale contact. Er is iemand die naar ze omkijkt. Tevens is het gewoon prettig voor de deelne mers om te weten dat ze bijvoor beeld niet het hele weekend met een gebroken heup hoeven te liggen als het gebeurt Mevrouw Snel is nu bijna een jaar begeleidster van een tele fooncirkel. „Er is dit jaar nog niet echt iets gebeurd. Maar mensen weten dat we een oogje in het zeil houden. Vaak maken we een praatje en dat vinden mensen ook gewoon leuk. Ook hebben we twee keer in het jaar met de mensen uit de cirkel een gezellige ochtend. Dus de men sen weten ook met wie ze bel len." Zo'n vijf jaar geleden werd me vrouw Serierse deelnemer van de cirkel. „Ik ben alleen, heb geen kinderen of familie Dus als er iets met me gebeurt is er niemand die het weet. Daarom is het prettig om te weten dat er mensen zijn die je wel in de ga ten houden." 's-HEERENHOEK - Aanvragen voor vergunningen voor oprich ting van varkenshouderijen rondom 's-Heerenhoek mogen door het gemeentebestuur van Borsele niet worden verleend. Eerst moet er adequate regelge ving zijn die waarborgt dat in woners van 's-Heerenhoek en omwonenden geen last van zul ke bedrijven zullen hebben. Dit stelt de dorpsraad 's-Heeren- hoek in een bezwaarschrift aan de gemeente Borsele. De dorpsraad vreest voor 'aan zienlijke uitbreiding van mega- veeteeltbedrijven' in de omge ving van 's-Heerenhoek. Vol gens de dorpsraad maakt pro vinciaal beleid de komst van zulke megastallen mogelijk. De komst' van zulke bedrijven brengt voor 's-Heerenhoek vol gens de dorpsraad alleen maar problemen met zich mee. Er wordt met name voor stank overlast gevreesd. Aanfluiting Probleem is dat de provincie het bestemmingsplan van de ge meente Borsele nog niet heeft goedgekeurd- De provincie zou stellen dat er voor intensieve veeteelt in dat plan te weinig ontwikkelingsmogeli j kheden zijn. Daar komt bij dat advoca ten van varkenshouders volgens de dorpsraad vaak 'de vloer aanvegen' met gemeenten en provincies, wat het sowieso al moeilijk maakt deze bedrijven te weren Verder noemt de dorpsraad de regels voor geure- missie 'een aanfluiting'. Er zou, ook al voldoen bedrijven aan die regels, vaak al veel te veel stank vrij komen. Het gemeentebe stuur van Borsele moet zich nog over de bezwaren buigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23