ROVINCI Wind en water teisteren Zeeland Chaos Albanese hoofdstad compleet Fles met dodelijk serum gestolen in Sint Philipsland 4 WEKEN weggespoeld? Kijk voor caravans in roze. Handenvol werk door uitzonderlijk hevige regenval Rellen om rijst in Sumatra Afscheid van David de Leeuw Rentree Frank de Boer nabij 13 ING spendeert 2,7 miljard aan Duitse bank Vliegtuigkaping om hoofddoek Slachtoffers overstromingen Mexico vechten om voedsel VOOR 15,00 JA, ik wil: 12= ZW 5 Even droog In de ochtend even droog, maar in de middag weer regen. Maxima rond 14 graden bij een zuidwesten wind. 241e jaargang no. 220 dinsdag 15 september 1998 losse nummers ƒ1,75 door Richard Hoving VLISSINGEN - De hevige regenval en stormachtige wind van de afgelopen da gen hebben gisteren in de len van Zeeland tot grote problemen geleid. Onder gelopen straten moesten worden afgesloten en kel ders leeggepompt. Vol gens Meteo Consult in Wa- geningen is de gemeten hoeveelheid neerslag uit zonderlijk hoog. Brandweer en politie kregen ruim honderd meldingen van wateroverlast en omgewaaide bomen. Voor het coördineren van de hulpverlening werd in de Vlissingse brandweerkazerne het Regionaal Operationeel Centrum (ROC) ingericht. Het zwaartepunt van de water overlast lag op Schouwen-Dui- veland, Tholen, Sint-Philips- land en Zuid-Beveland. De storm trof Walcheren het zwaarst. Zeeuws-Vlaanderen ondervond weinig hinder van water en wind. Persoonlijke ongelukken deden zich nergens in Zeeland voor. Er was wel veel schade. In Zierik- zee liep de Beatrixschool onder water en in Bruinisse moest groot materieel worden ingezet om ondergelopen straten weer begaanbaar te maken. Op Tho len en Sint Philipsland konden de gemalen van het waterschap Zeeuwse Eilanden het water aanbod niet aan. Van de ongeveer dertig koeien die graasden op de Veermans plaat in het Grevelingenmeer, zijn er twaalf verdronken. Tien koeien lopen nog op de plaat, de In Sumatra hebben zich gisteren rellen voorgedaan door een nijpend gebrek aan rijst. Demonstranten, die het aftreden van president Habibie eisten, staken auto's in brand en plunderden winkels. Corruptie en smokkel hebben C de distributie van rijst in Indonesië lamgelegd. Voorzitter en voormalig secretaris van de ondernemingsraad van de Koninklijke Schelde Groep David de Leeuw neemt donderdag officieel afscheid van zijn collega's. De Leeuw, in juli vervroegd uitgetreden, kijkt terug op twaalf jaar ondememingsraadwerk Ajax-trainer Morten Olsen zei stellig 'nee' op de vraag of Frank en Ronald de Boer inzetbaar zijn in de eerste wedstrijd van de Champions League tegen Croa tia Zagreb. Maar zelf liet Frank weten conditioneel wél in staat te zijn morgen te spelen. Zijn tweelingbroer Ronald zei niets over zijn mo- "1 f gelijke inzetbaarheid. 5Ï iÉk. li feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,15 en 15; sport: 17 en 19 AMSTERDAM - Bank/verzeke raar ING Groep versterkt zijn zakenbanken in Europa met een Duitse aanwinst. Voor 2,7 mil jard wordt het belang in BHF- Bank fors uitgebreid, van 4,5% naar 39%. De afgelopen elf maanden spendeerde het con cern al 15 miljard aan buiten landse overnames. In de eerste helft van dit jaar boekte BHF-Bank, met vesti gingen in tien grote Duitse ste den, een nettowinst van 440 miljoen. Zij heeft een vermogen van 90 miljard in de boeken staan. ING verwacht dat deze overnameprooi, door de aan er aan verbonden kosten, dit jaar geen cent winst oplevert. Het vergrote belang in BHF- Bank past in ING's strategie om haar activiteiten voor grote be drijven en rijke mensen in de eu rozone uit te breiden. De trans actie sluit ook aan bij de afbouw van (nu: ING) Barings, de in 1995 overgenomen gerenom meerde en wereldwijd werken de Britse zakenbank. Door aan houdende problemen opereert deze poot vooral in Europa. De hoge waarde die ING hecht aan een overname in Duitsland komt verder voort uit het feit dat het land voor buitenlandse banken een zeer moeilijk te be treden markt is. Eerder dit jaar kreeg ING een ingang tot de Duitse consument met een 49- procentsbelang in de Allgemei- ne Deutsche Direckbank. GPD Advertentie Haal meer uit de Telefoongids. www.detelefoongids.com van onze redactie buitenland TIRANA - De chaos in de Alba nese hoofdstad Tirana was gis teren compleet. Voor de tweede opeenvolgende dag vochten de opstandelingen tegen de rege ring van premier Fatos Nano. Zwaarbewapende betogers ver overden naar eigen zeggen alle regeringsgebouwen en de staatstelevisie en -radio. De po litie verklaarde kort daarna echter dat de regeringszetels, het parlement en de staatstele visie heroverd waren op de re bellen. Bij de gevechten kwamen vol gens de politie zeker drie beto gers om het leven en raakten veertien mensen gewond. Pre mier Nano houdt zich schuil op een veilige plek. Hij beschouwt de opstand als een staatsgreep en is niet van plan af te treden. Ex-president en oppositieleider Sali Berisha heeft de opstande lingen opgeroepen vanochtend opnieuw te betogen. De politie en het leger grepen niet in toen de gewapende aan hangers van Berisha het parle mentsgebouw binnenvielen. Perikli Teta, de minister van Binnenlandse Zaken, waar schuwde de aanhangers van Be risha later echter dat de politie 'de gewapende bandieten zon der waarschuwing zal neer schieten als zij de instellingen van de staat blijven schenden' Zijn ministerie gaf Berisha op dracht Albanië vóór vanoch tend vi j f uur te verlaten. Berisha ANKARA - Een moslimextre mist heeft gisteren uit protest tegen het hoofddoekenverbod aan universiteiten kortstondig een vliegtuig van Turkish Airli nes gekaapt. De kaper zou een speelgoedpis tool hebben gebruikt. De Airbus werd tijdens een vlucht van An kara naarIstanboelgekaapt. Na de landing in Trabzon liet de ka per de 76 passagiers en de acht bemanningsleden vrij. AP het gisteravond weten dat hij in het land blijft. Bij het kantoor van premier Na no braken gisterochtend hevige gevechten uit toen woedende betogers de lijkkist van de za terdagnacht vermoorde opposi tieleider Azem Hajdari het ge bouw in wilden dragen. Zowel binnen als buiten het pand werd geschoten. Ooggetuigen melden dat er met granaten werd ge gooid. De regering zette tanks en pantserwagens in. Aanhangers van de Democrati sche Partij van Berisha trokken zondag na de moord op Hajdari muitend en schreeuwend om wraak door de stad. Zij staken daarbij het kantoor van Nano in brand. Berisha riep de bevol king gisteren op kalm te blijven en vroeg opnieuw om het aftre den van Nano. Ten minste één tank van de or detroepen werd gisteren ver overd door de betogers. Enkele honderden demonstranten be stormden de studio's van de staatstelevisie. Daarna ver overden zij het parlementsge bouw, zonder enige hinder van de ordetroepen. De politie had naar eigen zeggen de stad in de avond weer onder controle. Westerse waarnemers noemen de situatie in Tirana onover zichtelijk en gevaarlijk De Amerikaanse regering heeft de staatsgreep veroordeeld en zal een eventuele nieuwe regering niet erkennen. RTR/AFP/DPA (Advertentie) Rabobank Goes wenst "Joke Pouwels Modestoffen" veel succes met de nieuwe winkel Rabobank Goes door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - In de nacht van zondag op maandag is in Sint Philipsland een Toyota Landcruiser gestolen, waarin onder meer een fles met verdo vingsserum lag. Dit serum is, ze ker bij injectering van kinderen, dodelijk. Het gaat om een tien procents oplossing van het middel xyla- zine, waarvan 10 tot 15 cc in een bruine vierkante glazen literfles is opgeslagen. Deze inhoud is voldoende om drie volwassen stieren te verdoven. Wanneer het middel bij mensen wordt geïnjecteerd, volgt de dood. Drinken van het serum is niet dodelijk, maar heeft wel nare gevolgen. Mensen die het bittere goedje hebben gebruikt, wordt geadviseerd direct contact op te nemen met ziekenhuis of arts. De fles heeft een schroefdop, speciaal bedoeld voor het ge bruik van injectienaalden. De auto, eigendom van een herten- handelaar, is grijs/blauw van kleur en draagt het kenteken VK-3I-VR. Behalve het verdo vingsserum lagen in de auto twee luchtdruk verdovingspis tolen en een verdovingsdoos met de afmetingen 25 bij 50 bij 30 cm. Het gaat om een groene doos met beige deksël, waarin TUXTLA GUTIERREZ - Slachtoffers van overstromin gen als gevolg van een week nonstop regen in de Mexicaanse staat Chiapas hebben gisteren hulpverleners overmeesterd om aan eten te komen. Op de weini ge plaatsen waar helikopters konden landen of vrachtwagens konden doordringen, vochten menigten wanhopigen om eten. Dat meldden ooggetuigen. Door de overstromingen in Chi apas zijn zeker honderd mensen omgekomen. Honderden raak ten bedolven door modderstro men. Dertigduizend mensen raakten dakloos en nog eens een half miljoen mensen zitten zon der voedsel en medicijnen. RTR onder meer de bruine fles en an tibiotica zaten. Bovendien be vat de doos enkele ongevulde in jectiepijlen. Volgens de politie van Tholen gaat het om legaal materiaal. Personen die de kof fer aantreffen worden verzocht dit direct bij de politie te melden en de goederen af te leveren bij het politiebureau. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 Blijlevens blijft bij TVM pagina 17 V Waleringen Westland j Honseterdijlc 92 Naaldwijk 76 Delft Holland De Lier 35 neerslag gemeten in De Bilt 1 augustus 3aug1948 9 auguslus 1951 24junM975 13 september 1998 Voorthuizen. Amsterdam Gouda Dirksland Gelderland Goedereede 89 Ouddorp Oud-8ei|erland 134 MidCtelharms gg HOUWEN iBirksland a Nieuwe-Tonge Zeriteee Bruinisse S£L Olnteloord o- ,c SI, Philipsland J'0 Steenbergen Qud-Vossemeer k>j Het ministerie van Binnenland se Zaken deed gisteravond van wege de voorspellingen (regen en zware storm) een waarschu wing voor 'levensbedreigende en maatschappij-ontwrichten de' weersomstandigheden uitgaan. Het ROC stuurde de waarschuwing door naar alle gemeentehuizen, Rijkswater staat en de dijkgraven, en stelde de burgemeesters telefonisch op de hoogte. Volgens J.J. de Bliek, dienstdoend officier van het ROC, viel het echter wel enigs zins mee. Het hoog water, tussen half tien en half elf gisteravond, bracht geen grote problemen met zich mee en De Bliek had de indruk dat Zeeland aan het al lerslechtste weer ontkwam. Problemen De regen heeft ook tot grote pro blemen in het Westland, de Rijn mond, Zuid-Limburg en België geleid. Honderden woningen liepen onder, landerijen en kas sen stonden blank. In het West land dreigde de situatie kritiek te worden. Defensie heeft in middels honderd militairen in gezet om in het gebied te helpen. Getroffen tuinders hoeven niet te rekenen op een vergoeding van hun verzekering. Die dekt malheur door regen niet. In België rukten 650 militairen met rubberboten uit om bewo ners van getroffen gebieden te bevoorraden met levensmidde len. Op verschillende plekken in het land wachtten gisteravond tientallen slachtoffers van de wateroverlast op evacuatie. Vooral de provincies Oost- Vlaanderen, Vlaams- en Waals- Brabant, Limburg en Antwer pen zijn getroffen. Op sommige plaatsen stond het water in de straten anderhalve meter hoog. zie ook pagina's 2 en 9 Foto boven: Een politieagent bekijkt het kadaver van een verdronken koe in het Grevelingen meer. foto Jasper Juinen/ANP Foto rechts: De Buys Ballotstraat, een van de wegen in Goes die onder water kwamen te staan. foto Willem Mieras Foto rechtsonder: Het spoorwegverkeer in België, hier een trein in de buurt van Ekeren, had giste ren veel te lijden van de wateroverlast. foto Yves Logghe/AP rest zou zondagnacht het water zijn ingelopen. In Bergen op Zoom en Halsteren kwamen driehonderd woningen onder water te staan. In Bergen op Zoom werd gistermorgen al een dijk doorgestoken, zodat het water het Markiezaatsmeer kon inlopen. De bewoners van de laaggelegen Muziekwijk maakten harde verwijten naar het gemeentebestuur. Het is niet de eerste keer dit jaar dat ze te kampen hebben met waterover last. Op Goeree-Overflakkee ontstonden met name proble men in Middelharnis en Nieuwe Tonge. De regenval van de afgelopen dagen is volgens J. Havinga van Meteo Consult in Wageningen uitzonderlijk. „Meer dan 60 millimeter neerslag in een et maal komt gemiddeld eenmaal in de vi j ftig jaar voor.Uitschie ters van ruim 100 millimeter, zo als in Dirksland, komen eens in de 350 jaar voor, aldus Havinga. Hij vreest dat de komende dagen de hoogste staat van paraatheid nodig blijft. „De volgende de pressie dient zich al aan." Een woordvoerder van Rijkswater staat zegt dat het waterpeil van de Zeeuwse meren licht is geste gen, maar geen zorgen baart. De LTO raad Zeeland zegt de schade voor de landbouw nog niet helemaal te kunnen over zien. Volgens Gvan der Schelde van de vakgroep akkerbouw dreigen uien en aardappels op laaggelegen percelen te verrot ten. Vice-voorzitter M. A van 't Westeinde van de Zeeuwse afde ling van de Nederlandse Fruit telers Organisatie verwacht vertraging bij de fruitoogst. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1