Klanten mogen neuzen in afval prem e De kalme verontwaardiging van or-man David de Leeuw Kasteel Westhove decor dag van de Hollandse herder Veiling opgelegd schip geeft Russische zeelui hoop op betaling loon Spanning centraal op Wetenschapsdag J Dumll, dm kikker je van op! j lezer zeeland dinsdag 15 september 1998 13 Kijkje achter schermen stortplaatsen en milieustraten door Jeroen Bos OOSTKAPELLE - „De Hol landse herder is de oudste Ne derlandse rashond en toch kent bijna niemand in ons land deze hond", zegt Laura Geldof van de jubilerende Nederlandse Herdershonden Club (NHC). Om de Hollandse herdershond, waarvan er in Nederland zo'n vierduizend rondlopen, meer bekendheid te geven organi seert zij samen met enkele ande re Zeeuwse NHC-leden een wandeling voor Hollandse her ders. De tocht vindt plaats op zondag 4 oktober bij kasteel Westhove in Oostkapelle „Als ik met mijn Hollandse her der door het park loop zien de meeste mensen hem voor een Belgische herder aan", vertelt Geldof. „Soms herkennen ze hem als politiehond, dan is het volgens hen vaak een vals beest. Nederlanders kennen wel aller lei buitenlandse rassen maar de Hollandse herder kennen ze meestal niet. Daar willen wij verandering in brengen. Van daar deze wandeltocht die mooi samenvalt met het honderdjarig bestaan van de NHC. De wandeling begint om twaalf uur en duurt zo'n twee uur. Na afloop is in een zijzaal van het kasteel een bijeenkomst voor ei genaren van Hollandse herders en mensen met belangstelling voor het ras. Rob Cordes uit Utrecht zal een lezing verzorgen waarin hij uitleg geeft over de ooi-sprong, het gedrag en de kwaliteiten van de Hollandse herder. De honden worden bij voorbeeld gebruikt als politie hond, schaapshoeder en blin dengeleidehond. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Laura Geldof, tele foonnummer 0118-582884 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het Russische tankschip Leonid Maksimov dat in de Vlissingse Binnenha ven aan de ketting ligt. mag zeer waarschijnlijk verkocht wor den. De rechtbank in Middel burg moet nog uitspraak doen in het kort geding dat de interna tionale transportwerkersbond (ITF) tegen de eigenaar had aangespannen, maar die kwam vorige week tijdens de zitting in Middelburg niet opdagen. Volgens ITF-medewerker R. Touwen zal de veiling van het schip waarschijnlijk over zes a acht weken plaatsvinden. Aan boord van het vaartuig bevin den zich nog vier bemannings leden. Zij hebben samen tegen de 30.000 dollar loon tegoed van hun werkgever. Vier collega's die al naar Rusland zijn terug gekeerd, hebben inmiddels voor eenzelfde bedrag een claim in gediend. Touwen verwacht dat de schuld aan achterstallig loon uiteinde lijk uitkomt op bijna 120.000 gulden. Het tankschip zal bij openbare verkoop naar ver wachting een veelvoud van dat bedrag opbrengen. De beman ningsleden hebben sinds mei geen salaris ontvangen. De vier zeelui aan boord van de Leonid Maksimov krijgen voed sel en drinkwater van de vak bond ITF. De rederij van het schip en het bedri j f dat het vaar tuig heeft gehuurd, geven taal noch teken. De scheepsagent, die eerder voor proviand zorg de. heeft zich teruggetrokken omdat het onzeker is of alle goe deren wel betaald worden Noodkreet De Leonid Maksimov ligt sinds enkele maanden in de Vlissingse Binnenhaven. Nederlandse zee havenbedrijven hebben onlangs bij het ministerie van Justitie geklaagd over het grote aantal schepen dat in Nederland wordt opgelegd. Zij lopen daardoor inkomsten mis en kunnen kade ruimten niet meer benutten. ITF-medewerker Touwen vindt 4e noodkreet van de havens, waaronder Zeeland Seaports, 'onzin'. „Het is wel zo dat er re latief veel schepen aan de ket ting worden gelegd, maar dat is niks nieuws. Het is in Nederland gewoon gemakkelijker zulke schepen gerechtelijk te verko pen en dat gaat behoorlijk snel, sneller dan in het buitenland. Antwerpen zit al jaren opge scheept met een aantal Roe meense schepen." Touwen heeft één advies voor de zeehavenbedrijven in Vlissin- gen/Terneuzen, Rotterdam en Amsterdam, die bij Verkeer en Waterstaat aan de bel hebben getrokken. „Ze moeten zich harder opstellen om ervoor te zorgen dat die schepen sneller weg zijn. Aan ons als transport werkersbond zal het niet liggen. Ons is er alles aan gelegen die schepen snel te verkopen." Voor de kleintjes: Uiteraard zi|n de jongsten onder ons niet vergeten, en komen zij aan bod want ook voor h«n is er veel plezier te beleven in een prachtige speeltuin, het sprookjeswonder land, de poppenkast en nog veel meer. d e verrassende Voor moor informatio bol: 070-5155155 Kortingsbon Niet geldig in combinatie met andere kortingen of groepskortingen. Niet inwisselbaar voor contact geld De spetterende attractiés... Tegen inlevering van deze ban bij de kassa, van Dmnrell ontvangt u f. 5,00 korting pTpr^ (Max. 4 personen) op de normale entreeprijs van f. 26,- (inclusief 2 uur Tikibad). Geldigheidstermijn: t/m 31 oktober 1998 Openingstijden: 10.00 tot 17.00 uur Mijn postcode is PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT door Arjan van Westen VLISSINGEN - Tweehonderd instellingen in Nederland zijn betrokken bij de Weten schapsdag die plaatsvindt op zondag 4 oktober tijdens de Wetenschap Techniekweek. In Zeeland zijn het Rijksinsti tuut voor Kust en Zee (RIKZ) in Kamperland, Volksterren wacht Philippus Lansbergen in Middelburg, Waterland Neeltje Jans, Veldstudiecen trum De Schelphoek in Se- rooskerke en het Tunnelcen trum in Terneuzen. Het centrale thema van de ge hele week is 'Spanning'De in stellingen geven hier een eigen invulling aan. Stichting We- TeN heeft auteur René Appel gevraagd een populair weten schappelijk boek te schrijven. De misdaadauteur heeft een thriller geschreven rond een hoogleraar die gespecialiseerd is in stressonderzoek. Rijkswaterstaat is als nieuw komer sterk vertegenwoor digd op de wetenschapsdag. In Zeeland kunnen belangstel lenden bij het RIKZ zien hoe er wetenschappelijk onderzoek wordt verricht op het gebied van onder meer chemie, hy drologie, morfologie en vogel kunde. In het infocentrum van Neeltje Jans organiseert Rijks waterstaat drie lezingen over vormen van spanningen. In Terneuzen voorziet Water staat in rondleidingen en uit leg over de bouw van de Westerscheldetunnel en de ge bruikte tunnelboormachine. Sterrenwacht De Middelburgse sterren wacht geeft met de organisatie van een lezing over spannin gen in hemellichamen en één over de MIR acte de présence op de Wetenschapsdag. De Schelphoek organiseert de ge hele week wandelingen met opdrachten rond de Schelp- hoekplas tussen Zierikzee en Haamstede. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg vindt dinsdag avond 6 oktober een lezing plaats, getiteld: 'Metgezel van vreugde, medicijn voor ver driet: over muziek op Neder landse schilderijen' De We tenschapsdag en -week zijn bedoeld voor volwassenen en jongeren. Onder meer bij de VW's, bibliotheken en de deelnemende instellingen is een programmakrant ver krijgbaar. door Ben Jansen Even heeft hij overwogen zijn afscheidsreceptie don derdag maar af te blazen. Han- den schudden en een glaasje drinken terwijl 135 collega's van Schelde AKF net te horen hebben gekregen dat ze hun baan kwijtraken? „Je eerste e gedachte is: dat doe ik niet. 0 Maar je weet natuurlijk dat je daarmee niets aan de situatie verandert. Een theatraal ge- e baar dus. Daar heb je niets aan." a Theatrale gebaren hebben Da- 1 vid Pieter de Leeuw nooit gele- genEr is ooktenminste in zij n functie als voorzitter en - tot voor kort - secretaris van de ondernemingsraad van de Ko- ninklijke Schelde Groep, wei nig aanleiding voor geweest. „Het is heel makkelijk om bij de aankondiging van een reor ganisatie dapper te roepen dat er geen man de poort uit gaat, maar zo'n opstelling leidt maar zelden tot resultaten. Bij De Schelde is doorgaans sprake geweest van goed overleg tus- e sen directie en werknemers vertegenwoordigers. Op de noodzaak het aantal werkne mers te verminderen, valt vaak weinig af te dingen. Je kunt je er wel vierkant tegen verzet ten. maar dat kan leiden tot een verslechtering van de toch al 1 nare situatie. Dan zet je jezelf buitenspel en praat je niet meer mee over een zo goed mogelijk sociaal vangnet. Bovendien heb je dan ook geen invloed op de manier waarop de ontslagen worden geregeld, zodat de kans bestaat dat voornamelijk ou deren, gedeeltelijk arbeidson geschikten en laag opgeleiden het slachtoffer worden." Ondernemingsraad De Leeuw (60) is eind juli ver vroegd uitgetreden. Twaalf jaar is hij lid geweest van de ondernemingsraad; voor, tij dens en pal na de ondergang van het Rijn-Schelde-Verolme concern en de wederopstan ding van De Schelde als voor zitter, van 1990 tot 1993 als voorzitter van de FNV-gele- ding en sindsdien als vrijge steld secretaris. Het zijn niet de kalmste jaren in het bijna 125- jarig bestaan van De Schelde geweest. Reorganisaties tui melden over elkaar heen en honderden banen zijn verloren gegaan. „Daar wen je nooit aan", zei hij eerder in de PZC. „Eerst heb je het over cijfers Die cijfers worden namen en die namen worden gezichten. En steeds hoop je maar weer dat het eindelijk eens de laatste keer is geweest." Wanneer het - onvermijdelijk - weer over ont slagen bij De Schelde gaat, ver van het communisme mensen rechten zijn geschonden en misdaden zijn gepleegd. Maar dat laatste gebeurde ook onder andere politieke systemen. In de afweging die het socialisme maakt tussen algemene en in dividuele belangen, geloof ik nog steeds." In de jaren van Paul de Groot zou De Leeuw met zo'n genu anceerde opstelling ongetwij feld voor een renegaat en een verachtelijke reactionair zijn uitgemaakt. In de minder or thodoxe en aanhang verliezen de CPN van de jaren 80 kwam hij er echter mee op de kandi datenlijst voor de Tweede Ka mer. Het was de bedoeling dat De Leeuw in 1982 op de derde of de vierde plaats zou komen te staan. „Ik zag toen al dat RSV een aflopende zaak was. Daarom heb ik toen bewust ge kozen voor De Schelde en me op een onverkiesbare zevende plaats laten zetten." Heer De radicalisering van De Leeuws maatschappelijke en politieke standpunten heeft zijn optreden niet veranderd. Dat is correct en diplomatiek gebleven. Zo laat hij zich niet makkelijk verleiden tot uit spraken over directeuren van De Schelde die ooit tegenover hem aan de onderhandelings tafel hebben gezeten „Hij is een heer", oordeelt Rob van den Heuvel, de huidige be stuursvoorzitter van de Ko ninklijke Schelde Groep. „Ik heb hem nog nooit op een klo- testreek kunnen betrappen." Volgens Van den Heuvel heeft De Leeuw het spel van het haalbare gespeeld. „Hij is kri tisch genoeg geweest en nuch ter genoeg geworden. Maar zijn verontwaardiging is nooit verdwenen." Een belangrijke verdienste van De Leeuw voor De Schelde is naar de mening van Van den Heuvel dat hij gro te tegenstellingen heeft voor komen en ervoor gezorgd heeft dat noch de ondernemingsraad noch de directie afging. Bij het vernemen van Van den Heuvels analyse begint De Leeuw wat ongemakkelijk te schuiven „Ik heb te lang in de ondernemingsraad gezeten. Een of twee perioden was ei genlijk wel mooi geweest. Het gevaar is levensgroot dat je de argumenten van de directie op den duur te snel redelijk gaat vinden. Je kunt te vergaan in je begrip en te eigen aan elkaar worden. Ik heb er wel altijd voor gezorgd dat we minimaal met z'n tweeën het directiever- trek binnenstapten, want het blijft toch altijd oppassen ge blazen." %)or Richard Hoving (IEUWDORP - De nationale Afvaldag, die op zaterdag 26 cptember wordt gehouden, laat in Zeeland in het teken van iet gescheiden inzamelen van fval. Door het openstellen van lorlplaatsen, milieustraten, 0 verslagstations en een com- 1 osteringsinstallatie hoopt AV- V/OLAZ misverstanden en 1 eroordelen rond de verwerking s an afval weg te nemen. 1 lVZV/OLAZ is verantwoorde- 1 ijk voor het ophalen en verwer en van het Zeeuwse afval. Ijdens de afvaldag stelt het ipenbaar lichaam de stort- ilaatsen op het haven- en indu- trieterrein Vlissingen-Oost en n de Koegorspolder bij Terneu- bent maakt ,[ich op voor J lavenfeesten J JENT - De bedrijvige haven l: an Gent zet zaterdag 19 en zon- lag 20 september de deuren ipen voor publiek voor de Gent- e Havenfeesten. Na de officiële Hitvangst van de delegaties van Ie deelnemende schepen om 01.30 op het stadhuis barst 's :1 niddags het festijn pas echt los r net diverse tentoonstellingen, :i en rommelmarkt, demonstra- ies en een veldloopwedstrijd, ieide dagen zijn er tussen 13.00 n 18.00 uur vanaf kaai 215 bij oods 20 in de voorhaven haven- ondvaarten met het stadsjacht acob van Arte velde, rondvaar- j| en met motorbootjes en anima- ie op het water. Daarnaast kun- len bezoekers onder meer een ijkje nemen op oude zeilsche- en, schoeners, platbodems, leepboten, vaartuigen van de 11 :eescouts, de brandblusboot, iet lichtschip Westhinder en het narineschip Aster. )e muzikale omlijsting is in landen van De Sassecadees, lossche Pintenpakkers, de Ha- 'enfollies en de Rudy Balliu So- ïety Serenaders. Op zaterdag n zondagnamiddag wordt de raditionele Havenfollies, een wedstrijd voor jonge mensen en lefhebbers van klassieke mu- iek, op touw gezet. Chris Hae- ;eland geeft zaterdagavond ussen 21.00 en 2.00 uur een op reden. zen open. Een bezoek aan de composteringsinstallatie op het AVZV/OLAZ-terrein bij Nieuwdorp is mogelijk mits de bezoekers over stevig schoeisel beschikken, geen hoogtevrees hebben, niet allergisch zijn en geen pacemaker dragen. Ook de milieustraten en ge meentelijke inzamelingspunten in Kruiningen, Kapelle, Vlissin- gen. Middelburg, Zierikzee, St. Maartensdijk, Terneuzen, Axel, Hulst, Vogelwaarde, Oostburg en Sas van Gent openen de poorten. De stortplaats in Ter neuzen is tussen 10.00 en 16.00 uur open. De overige locaties kunnen vanaf 9.00 uur worden bezocht. Initiatief De nationale afvaldag is een ini tiatief van de Vereniging van Afvalverwerkers (WAV). Bij de WAV zijn de afvalverbran dingsinstallaties, GFT-compos- teringsbedrijven, stortplaatsen en slib verwerkers in Nederland aangesloten. De vereniging hoopt met de afvaldag het be wustzijn over ons afval te ver groten. „Elke dag produceren we afval. Iedereen weet wan neer de vuilnisman komt en de zakken of rolcontainers buiten moeten worden gezet, maar wat er vervolgens gebeurt is minder bekend", aldus een woordvoer der van de WAV. Het landelijk motto van de af valdag luidt: 'Een dag achter je afval aan doet je versteld staan. AVZV/OLAZ richt zich volgens directeur P. Louwman met name op 'afvalscheiding'. De misver standen en vooroordelen rond het gescheiden inzamelen van afval zijn nog legio. Het hard nekkigste misverstand noemt Louwman de idee dat zorgvul dig gescheiden afval uiteinde lijk op een grote hoop wordt ge gooi d,De misvatting is terug te voeren op een incident dat ooit in Groningen heeft plaatsge vonden", aldus Louwman. Inspanningen De AVZV/OLAZ-directeur er kent dat afvalscheiding nogal wat inspanningen vergt van burgers. Batterijen moeten naar de chemocar, glas naar de glas bak en oud-papier naar de gele container. Toch loont het de moeite volgens Louwman. „In de composteringsfabriek wordt jaarlijks ongeveer 45.000 ton dwijnt andermaal de twinke ling uit De Leeuws ogen. Afkomstig uit een hervormd Middelburgs gezin was het vanzelfsprekend dat De Leeuw lid werd van het CNV. „Toen ik ging werkengaf mi j n vader me op voor de bond. Tja, zo ging dat nu eenmaal." De industrie bond van het CNV was hem evenwel te braaf. De bonden van het NW en het NKV be gonnen zich aan het eind van de jaren 60 veel strijdbaarder op te stellen. Het CNV had veel meer de neiging de kant van de directies te kiezen en aan de rem te gaan hangen. In 1973 stapte De Leeuw over naar de industriebond van het NW. „Datwas nogal wat. Ik heb veel uit te leggen gehad in de fami lie. Eigenlijk is het nooit hele maal geaccepteerd." Aanvankelijk was De Leeuw niet bijzonder actief in de we reld van de werknemersverte genwoordiging. Hij gaf braaf gehoor aan stakingsoproepen. „Dat baarde op de tekenkamer van de ketelbouw waar ik werkte trouwens toch wel enig opzien. Staken was daar not done. Je moest echt heel over tuigd zijn, wilde je staken in een kantoorfunctie bij De Schelde." Zijn eerste staking was in 1973, op zijn 35ste ver jaardag. Een mooie gelegen heid om de tuin van zijn pas betrokken nieuwe huis in Mid delburg om te spitten. Later kregen acties de voorrang op het tuinieren. Bij de wilde sta king in 1980 bijvoorbeeld, toen het in overall werkend perso neel van De Schelde in grote woede ontstak omdat in een periode waarin een stop op be vorderingen was afgekondigd, tien bazen in een hogere loon- groep werden geplaatst. Bij de acties in 1981waarbij met suc ces werd voorkomen dat de ketelbouw in Nederland goed deels zou worden geconcen treerd bij Stork in Hengelo. En natuurlijk bij de breed gedra gen inspanningen in 1983 om te voorkomen dat De Schelde in het RSV-debacle mee ten onder zou gaan. Communisme In het NW en later in de FNV waren nogal wat communisten actief. De Leeuw: „Van discus sies met mensen als Cas Mulder heb ik veel geleerd. Die hadden het over de meerwaarde van de werknemers en over recht op zeggenschap door arbeid. Het viel me ook op dat de commu nisten meestal aan een half woord genoeg hadden om de si tuatie in het bedrijf te door gronden en ze stonden altijd klaar om samen te werken." De PvdA waarvan De Leeuw kor te tijd lid is geweest, stelde zich veel minder coöperatief op. Het stak hem dat de PvdA niet met de PSP en de CPN wilde optrekken en hij begreep niet waarom de PvdA de Berufsver- hote in Duitsland niet veroor deelde. In 1980 maakte hij zijn politieke overstap: hij werd lid van de CPN. Hij zegt het op een bijna ver goelijkende toon: „Ik ben geen communist van de gestaalde kaders geweest. Ik heb nooit die adoratie voor de Sovjetunie gehad en ik ben me er terdege van bewust dat onder de vlag David de Leeuw: „Op de noodzaak het aantal werknemers te verminderen, valt vaak weinig af te dingen." foto Lex de Meester groente-, fruit- en tuinafval verwerkt. Slechts 250 ton hier van kan uiteindelijk niet wor den hergebruikt." Een deel van het Zeeuwse afval wordt verbrand in de afvalver brandingsinstallatie in Moer dijk. Ook deze installatie is op 26 september geopend. Op het programma staat een rondlei ding waarbij de afvalbunker, de ovens, de rookgasreiniging en de slakopwerkingsinstallatie worden aangedaan. Rond de installatie presenteren zich ver schillende bedrijven en instel lingen die zich met het verwer ken van afval bezighouden Zowel in Moerdijk als op de stortplaatsen van AVZV/OLAZ in de Koegorspolder en op Vlis singen-Oost is een zogenoemde Mystery-afvalbak aanwezig. In deze bak is het afval van een be kende Nederlander verzameld. Wie de naam van de bekendheid raadt, maakt kans op een fiets vakantie voor twee personen. De misverstanden en vooroordelen rond het gescheiden inzamelen van afval zijn nog altijd legio. archieffoto Willem Mieras (Advertentie) [)e spetterende attracties Het attractiepark waar sensatie en ontspanning hand in hand gaan. Waar iedereen van elke leeftijd zich kostelijk vermaakt, met de spette rende Splash of de kronkelende Kikker 8-baan, de griezelig span nende Waterspin en de Razende Rodelbanen. Nieuw op Duinrell: De spectulaire 3D-film voor de kleintjes. Bekijk de in sectenwereld eens door een heel andere bril. In deze film neemt een vlinder het op tegen een aantal inbrekers; hoe zal dat aflopen? Niet te vergeten is de waanzinnige waterwereld van het Tropische Tikibad Wie durft, weerstaat de golven tn het golfslaghad, stort zich in het kolkende draaikolkhad. wer velt rond in de Space Bowls, is de held in de langste en meest specta culaire overdekte waterglijbanen in Europa en exclusief voor thrill-seekers: de Blits de Flits. Wie het liever wat rusti ger aan doet, laat zich gaan op de Lazy River, ontspant in de hot- whirlpool en geniet van de onderwater- muziek. Ervaar het tropische vakantiegevoel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13