Plan voor bebouwing Plein 1940 Een voorstraatdorp is recht van lijn PZC Vervolg spektakel 'Het Oproer' kan rekenen op steun PZC zeeland 11 Baarnse projectontwikkelaar wilmarkthalvan acht tot negen meter hoog Maand cel voor diefstal vlees Nieuwe revalidatiearts Terneuzen Boete voor illegaal pieren steken Nalatige kapitein beboet Middelburgse indiaan mist mes /ogelasiel de dikke viert derde lustrum OMZIEN College Middelburg in beroep tegen afkeuren plan Buitengebied Dieseldief betrapt in Middelburg Bromfietser bij val gewond dinsdag 15 september 1998 oor Ab van der Sluis I1DDELBURG - Macéka Vast- oed heeft maandagavond zijn lannen gepresenteerd voor de ebouwing van het Plein 1940. laarop wil de Baarnse project- ntwikkelaar een vvinkelge- i duw realiseren van twee ver- iepingen hoog. In het pand is uimte voor twee 'trekkers', één i het souterrain en een tweede p de eerste verdieping. Op de egane grond is ruimte voor on- eveer vijf tot acht exclusieve r inkels. In totaal gaat het om ngeveer 2600 vierkante meter e loeroppervlakte. Op de hoek an het te vergroten Tympaan- lein wil Macéka Vastgoed een iformatiepunt vestigen van de VV, pinautomaten en eventu- cleen kleine kiosk. s )e gemeente Middelburg wil al iren de Lange Delft visueel oppelen aan de Lange Viele. aarmee is een begin gemaakt oor de Markt te herinrichten. lm winkelend publiek van de t ange Delft naar de Lange Viele j n het Geeregebied te lokken, j ouden er op het Plein 1940 e teer winkels moeten komen. en eerder plan van Macéka astgoed om het PZC-gebouw j an te kopen en dat pand samen e iet het Plein 1940 te ontwikke- o, ging niet door. lolommen )e Baarnse projectontwikke- j lar presenteerde maandag- vond haar nieuwste plannen an de commissie Sociale Za- en, Economische Zaken en lultuur (SEC). Architect C. F. an der Goes schetste op het lein 1940 een winkelpand, zo root als het plein zelf, dat de itstraling moet krijgen van een larkthal. Hij wil dat effect be- siken door gebruik te maken an acht tot negen meter hoge olommen met daarachter gro- 6 glaspartijen en metselwerk, totaal liet hij vijf modellen i ien. g ie voorkeur van Macéka gaat it naar het idee om in de lengte ■j an het pand een passage te ma- 0 en, met daarin roltrappen die Degang geven tot de eerste ver- ieping. Het stedenbouwkun- ïg bureau BVR, dat in opdracht an Middelburg een toekomst- isie opstelt, pleit voor een mo- el waarin een brede entree j omt via de Pottenmarkt. Om het "iympaanplein een dui delijker gezicht te geven, wil Macéka het plein vergroten. Het plein krijgt dan de vorm van een driehoek met op de punt een bundeling van publiekselemen- ten. Te denken valt aan geld- en wisselautomaten, een informa tiezuil van de VW en telefoon cellen. In het verlengde daarvan richting Pottenmarkt wil de projectontwikkelaar eventueel een kleine kiosk en een meters lange stalen overkapping, in clusief openbare verlichting waaronder bijvoorbeeld jazz concerten gehouden kunnen worden. Verdeeld De commissie SEC reageerde verdeeld op de plannen om het Plein 1940 te bebouwen. De co alitiepartijen WD en CDA toonden zich ronduit tegen. De PvdA kon zich in grote lijnen wél vinden in het plan. „Waar om'', vroeg de liberale fractie voorzitter drs. P. A H. de Visser zich af, „zullen we het plein be bouwen. Wat is de meerwaarde daarvan Kan er niet beter her ingericht worden Ook S. Buisman (CDA) zei 'diep in z'n hart' tegen de bebouwing te zijn. Hij toonde zich niet onder de in druk van de architectonische en stedenbouwkundige kwaliteit van het Macéka-plan. Groen- Links-fractievoorzitter W. Ar- don zag in de verdeelde coalitie een motie van wantrouwen richting wethouder drs. M. L. Strous, maar dat vonden CDA WD en PvdA te ver gaan. Ondernemers De ondernemers aan het Plein 1940 zijn volgens Strous unaniem tevreden over het be bouwingsplan. Met de horeca ondernemers aan het Tympaan- plein wordt nog onderhandeld. PvdA-fractievoorzitter drs. B. J. de Reu vindt dat zij wel mo gen meepraten, maar dat uitein delijk het college van B en W met een definitief plan moet ko men. „Het moet niet zo zijn dat de vrije krachten weer het spel bepalen, zoals bij de herinrich ting van de Markt gebeurde. Het college moet met een eigen visie en besluit komen. Nog dit jaar. Al in '93 is besloten dat we het Plein 1940 zouden bebouwen. Gaan we nu 's wat doen, of blij ven we praten Macéka Vastgoed presenteerde maandag plannen voor bebouwing van het Plein 1940. De maquette geeft slechts een ruwe schets van het winkelpand. foto Lex de Meester door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het is zeer waar schijnlijk dat er een vervolg komt op het openluchtspekta kel 'Het Oproer van Zierikzee'. Een initiatiefgroep die daar naar streeft, kan rekenen op de steun van nagenoeg alle fracties in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland. Dat bleek maandagavond tij dens een vergadering van de raadscommissie voor grondge bied zaken, ruimtelijke orde ning en economische zaken. De raad beschouwt evenementen als 'Het Oproer' van grote waar de voor de promotie van Zierik zee. Ook wethouder C. W. Veerhoek (WD) staat positief tegenover een reprise van het historische openluchtspel. Hij is bereid om zich binnen het college van bur gemeester en wethouders sterk te maken voor een aanzienlijke financiële ondersteuning van het evenement. Dit jaar bedroeg de gemeentelijke bijdrage 25.000 gulden. De initiatiefgroep die wil toe werken naar een jaarlijkse op voering van een historisch spel in Zierikzee, leunt op de sympa thie van onder meer de plaatse lijke middenstand en de eilan- delijke WV. Woordvoerder G. de Groot van de initiatiefgroep hoopt, dat in de tweede helft van de volgende maand duidelijk heid ontstaat over de haalbaar heid van de plannen. Medewerking van de gemeente is daarbij een eerste vereiste. Gisteravond werd duidelijk, dat binnen de gemeenteraad groot enthousiasme bestaat over het streven om in Zierikzee jaarlijks een historisch toneelspel op te voeren. Alle fractiewoordvoerders wa ren het roerend met elkaar eens: de opvoering van 'Het Oproer' was dit jaar een groot succes en is derhalve voor herhaling vat baar. Volgens de raadsleden leveren dit soort publiekstrek kers een belangrijke bijdrage aan de Zierikzee-promotie, waarvan ook de economische effecten niet onderschat mogen worden. DEN HAAG - Voor diefstal van 39 pakjes vlees uit de Aldi-su- permarkt in Goes zijn twee vrouwen uit Nieuwegein gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot celstraffen van vier weken. De straffen zijn gelijk aan de eis van de openbare aanklager en het eerdere vonnis van de rechtbank in Middelburg. Bij de diefstal op 27 februari vorig jaar werden de 34- en 30- jarige vrouw op heterdaad betrapt toen zij de pakjes in een schort onder hun kleding stopten. Tegenover de politie bekende de 34-jarige vrouw van tevoren met twee vriendinnen een afspraak te hebben om te gaan ste len. TERNEUZEN - De stichting Revalidatiegeneeskunde Zee land heeft een nieuwe specialist aangetrokken voor het reva lidatiecentrum De Wielingen in Terneuzen. Het betreft A C. Hagedoom. De arts heeft na zijn algemene medische studie aan de Leidse universiteit in Hoensbroek de gespecialiseerde opleiding ge volgd in de revalidatiekunde. Nadien is hij geruime tijd werk zaam geweest in het buitenland, laatstelijk in Mexico. Hagedoorn is zijn werkzaamheden in De Wielingen inmiddels begonnen. MIDDELBURG - Een 52-jarige Goesenaar is maandag in Middelburg bij verstek veroordeeld tot een boete van 1.050 gulden. Officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems vond bewezen dat de verdachte vorig jaar tot drie keer toe op verboden plaatsen in de beschermde natuurgebieden 'Slikken van de Zand- kreek' in Goes en 'Slikken van Kats' met een riek pieren had gestoken. De milieu-officier eiste voor elke overtreding een boete van 350 gulden, in totaal 1.050 gulden. De economische politie rechter vonniste conform. Een 34-jarige inwoner uit Colijnsplaat moet voor het pieren steken op de 'Slikken van Kats', vorig jaar 2 december, een boete van 400 gulden betalen. In de uitspraak werd de recidi ve meegenomen. MIDDELBURG - De economische politierechter heeft maan dag in Middelburg een 56-jarige man uit het Duitse Bremer haven conform de eis veroordeeld tot een boete van 3.000 gul den. De kapitein van het zeeschip 'Maris' had 28 november '96 ver zuimd te melden dat zijn schip met gevaarlijke stoffen op de Westerschelde voer. De meldingsplicht moet tenminste zes uur vantevoren gebeuren. De verdachte meende dat hij in Rotterdam aan alle formali teiten had voldaan. „Het is flauwekul om dat nog eens te moe ten melden", had hij na de overtreding gezegd. MIDDELBURG - Een 37-jarige Middelburger, van Indiaanse afkomst, heeft aangifte gedaan van diefstal van een ongeveer 60 centimeter lang kapmes, dat hij gebruikte bij het uitvoeren van een dagelijks ritueel. Het mes heeft een zwart handvat en zit in een lichtbruine le deren hoes met franjes eraan. Het betreft een zeer oud familie stuk, waarvan de waarde onbekend is. De Middelburger is door de diefstal zeer gedupeerd. Het mes is ongeveer 5 a 6 weken geleden uit zij n woning gesto len tijdens een gezellige bijeenkomst waarbij hij niet iedereen kende. j-WIDDELBURG - Zaterdag 19 ^ptember viert Vogel- en egel- isiel de Mikke haar 15-jarig be staan met een open dag. Het (Isiel begon ooit als een werklo- Jenproject. Aanvankelijk was iet alleen een asiel voor vogels. .Nu zijn er ook zoogdieren te vin- Jen. Sinds maart dit jaar vangt jlet asiel ook gevonden reeën op. Kinderen kunnen tijdens de fpen dag meedoen aan een vo- .'Ispeurtocht. Of water, uit de ijver van het nieuwe revalida- ieterrein, onderzoeken op istjes en ander gespuis. In het lucatief centrum zijn zoogdie- en vogels van dichtbij te ien. Het centrum is onlangs itgebreid met een tweede ana- imiekast. Op het terrein vind je Jijzondere vogels, zoals de iwarte ooievaar, de oehoe en >f vogels, fanaf de markt vertrekt om 1.00 uur, en daarna elk uur, een lardentram naar het vogel- isiel. Het asiel is achterin Park borenvliedt te vinden, aan de Koudekerkseweg 131a in Mid- elburg en is van 10.00 uur tot 6.00 uur open. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl e City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Aad de Klerk Colijnsplaat is jarig, net als Kats trouwens. Met tal van activiteiten herdenken beide Noord-Bevelandse dorpen him 400-jarig bestaan. Sinds zaterdag - Open Monumentendag - gaat de aandacht daarbij vooral uit naar de monumentale plattegrond van Colijnsplaat; een plattegrond waaraan het dorp sinds 1996 het predikaat 'be schermd dorpsgezicht' in de zin van de Monumentenwet dankt. De rechte lij nen en rechte hoeken verraden dat dit voorstraatdorp het resultaat is van planning. Ook op Walcheren vinden we twee plaatsen die op dezelfde tekenta fel als Colijnsplaat lijken te zijn ont worpen: Oudedorp en Nieuwland. Wel iswaar zonder de 'dorpsbouwkundige' allure van dit Noord-Bevelandse hoog tepunt, maar toch ook: voorstraatdor pen. Een dorpstype dat haar naam dankt aan de belangrijkste straat, meestal de Voorstraat geheten. Voorstraatdorpen zijn geen boerendorpen zoals de mid deleeuwse ringdorpen dat van oor sprong wel waren, maar nederzettin gen met een verzorgende functie. Vaak gesitueerd aan de rand van de polder, waar buitendijks de mogelijkheid be stond om een haven te graven. En vrij wel altijd vormen ze het resultaat van planning. Hun plaats, soms ook hun plattegrond, was vaak al in het plan tot bedijking en verkaveling van de desbe treffende polder aangeduid. Graag greep men daarbij eind 16e, begin 17e eeuw terug op de klassieken, en streef de men ideale maatverhoudingen na. Een ideaal dorp was een dorp waar de geometrie de toon zette. Volgerland Oudedorp (of Sint Joosland) werd vol gens plan geprojecteerd in de Oud-Sint Jooslandpolder uit 1631. Daartoe was een gemet minderwaardige grond, zo genaamd 'volgerland' gereserveerd, want een dorp bouw je natuurlijk niet op eersteklas landbouwgrond. Oude dorp toont de allersimpelste uitvoering die een voorstraatdorp kon krijgen: die van een straat loodrecht op de polder dijk. Niet Voorstraat, maar Sint Joos- landstraat geheten. Volgens een vroe gere beschrijving: 'eene dubbele rij van ongeveer 18 a 20 huizen, die eene blind loopende straat vormden'. Aan dat beeld is sindsdien weinig veranderd; slechts het aantal huizen nam steeds verderaf. In 1704 waren het er niet meer dan 15Bij gebrek aan een kerk was het belangrijkste gebouw herberg De Witte Zwaan, vanaf 1669 als parochiehuis de plaats waar schout en schepenen ver gaderden. In de volgende polder, die in 1644 werd ïx De Kerkstraat - of eigenlijk voorstraat - in Nieuwland werd modern aangelegd, want de straat loopt uit op een rechthoekige kerkring. foto Lex de Meester bedijkt als de Middelburgse Polder, heeft men er alles aan gedaan om een volwaardiger dorp van de klei te krij gen. Dat werd Nieuwland. Ook hier werd vooraf de plaats van het nieuwe dorp bepaald, maar die was aanzienlijk ruimer bemeten dan in Oudedorp. Voor Nieuwland reserveerde men een opper vlakte van vier gemeten, 'den heeren verkoopers in eigendom blijvende, af gestoken en gedestineerd voor het dorp en kerkhof'. De concrete aanleg van het dorp doet sterk denken aan de gang van zaken-in 1598-in Colijnsplaat Land meter Jacob Pietersen bracht het dorp in kaart en zette de percelén uit; werk zaamheden waarvoor hij een bedrag van bijna twee pond ontving. Voor de aanleg van het kerkhof met rondom een sloot werd ruim elf pond uitbetaald. Het dorp kreeg zijn straten: Veerstraat, Kerkstraat, Noord- en Zuidsingel ter weerszijden van het kerkhof, Oostsin gel of Lange Dreve ten oosten van het kerkhof. Later werd dit dorpsterrein in oostelijke richting nog eens uitgebreid met 400 roeden. Het dorp bleef als 'Am- bachtsheeren vroon' eigendom van Middelburg om het voor bebouwing in erfpacht uit te geven. De opkomst van dit nieuwe dorp hield Oudedorp klein. Dat bleef een gehucht, zonder kerk en - heel belangrijk - zon der haven. In kerkelijk opzicht kwam het onder Nieuwland te ressorteren. Daar verrees in 1650 - opmerkelijk ge noeg dus niet al bij de stichting van het dorp - een kerkgebouw op de daarvoor gereserveerde plaats. Toch verliep ook de groei van dit dorp bepaald niet on stuimig. Op een afbeelding in de beken de Kroniek van Smallegange uit 1696 ontwaren we nog nauwelijks bebou wing rondom de kerk. Een eeuw later telde de dorpskom niet meer dan 40 woonhuizen. Nieuwland is ook in 'dorpsbouwkun dig' opzicht de meerdere van Oude doip. De voorstraat - al heet die hier Kerkstraat - eindigt niet in het niets, maar loopt uit op een heuse kerkring. met rond maar rechthoekig. Een mo derniteit Drie zijden heten samen Kerkplein, de vierde: Achter de Kerk. Deze combinatie van voorstraat en ker kring heeft Nieuwland gemeen met Co lijnsplaat. Ook daar lag trouwens een gracht rond het kerkhof; en ook daar is die inmiddels gedempt. Toch verdient ook Nieuwland niet de schoonheids prijs. De Kerkstraat mist de aansluiting op de polderdijk. Er zijn kennelijk voorstraatdorpen en voorstraatdor pen... door Ab van der Sluis MIDDELBURG - B. en W. van Middelburg hebben beroep aangetekend bij de Raad van State tegen de weigering van Gedeputeerde Staten om het bestemmingsplan Buitengebied (gedeeltelijk) goed te keuren. Het college wil voor het hele buitengebied beperkingen op nemen voor intensieve tuin bouw. Het dagelijks provincie bestuur vindt de argumentatie van Middelburg onvoldoende. Volgens G.S. mag het gemeente bestuur de intensieve tuinbouw alleen maar beperken in gebie den die landschappelijk inte ressant zijn. De gemeenteraad van Middel burg stelde vorig jaar november het bestemmingsplan Buitenge bied vast. Daarin staat dat er in het hele buitengebied beperkte intensieve tuinbouw (witlof- en champignonteelt) is toegestaan als neventak van maximaal dui zend vierkante meter. De om vang kan worden uitgebreid tot maximaal vijfduizend vierkan te meter via een bestemmings planwijziging. GS vinden dat het opleggen van beperkingen aan intensieve tuinbouw alleen aanvaardbaar is als de gebouwen komen te lig gen in gebieden die van land schappelijk belang zijn. In ge bieden die een puur agrarische bestemming hebben, zijn er vol gens het dagelijks provinciebe stuurgeen ruimtelijke motieven om een beperking op te leggen. Doelstelling B en W van Middelburg zijn het niet eens met die argumentatie en hebben de Raad van State om een uitspraak gevraagd. De be langrijkste doelstelling van het bestemmingsplan Buitengebied is dat het bestaande grondge bonden karakter behouden moet blijven. Kassenbouw, in tensieve veel teelt of tuinbouw is in principe mogelijk, maar dan wel als neventak. Het college vindt het om die reden ook lo gisch om in het bestemmings- MIDDELBURG Zendingsavond - Vandaag houdt de Zendingscommissie der Gereformeerde Gemeente, om 19.30 uur in de Terhooge- kerk, W. Teellinckstraat in Mid delburg, een zendingsavond. Sprekers komen uit Nigeria en Iran Jaya. plan beperkende maatregelen op te nemen. In het beroepschrift stellen B. en W. dat Gedeputeerde Staten in hun besluit om het bestem mingsplan gedeeltelijk af te wijzen volledig voorbij zijn ge gaan aan de doelstelling van de gemeenteraad dat intensieve tuinbouw in gebouwen alleen maar bij wijze van neventak mag worden ontwikkeld. Dat beleid is gebaseerd op dezelfde argumenten om intensieve vee teelt in het buitengebied te be perken. „Er is in onze ogen", aldus het beroepschrift, „ruim telijk geen groot verschil tussen intensieve tuinbouw en inten sieve veeteeltbedrijven." Het zonder beperkingen toestaan van intensieve tuinbouw kan volgens het Middelburgse ge meentebestuur leiden tot een verstening van het landschap. Daarnaast heeft ongebreidelde groei gevolgen voor milieu, uit stoot van schadelijke stoffen en veel zwaar verkeer over land schapswegen. MIDDELBURG - Op de Silo- weg in Middelburg is zondag avond een Roemeense vracht wagenchauffeur op heterdaad betrapt bij het stelen van diesel olie uit een hijskraan. De man hevelde de dieselolie over in de tank van zijn vracht auto. De Roemeen is na het op maken van een proces-verbaal weer in vrijheid gesteld MIDDELBURG - Een 18-jarige bromfietser uit Middelburg is zondagmiddag op de Turfkaai in Middelburg gewond geraakt. De man botste met zijn brom mer tegen de stenen paaltjes die langs de weg staan en raakte daarbij ten val De Middelbur ger is met onbekend letsel ver voerd naar het ziekenhuis. Hij zei te zijn geschrokken van een passerende en claxonnerende automobilist, die zonder zich bekend te maken is doorgere den De bromfiets werd bescha- digd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11