Zware tijden metalektro-industrie PZC Bl0f voorop bij vierdaagse poptocht Bergen op Zoom Nog één keer met kleurmuziek naar Litouwen Symposium afsluiting van manifestatie rond Maria Magdalena Trio Swindle oogst nationale erkenning zeeland Crises in Oost-Europa en Azië treffen Zeeuwse ondernemingen kunst cultuur Audities voor reprise van succesmusical in detail Horeca in actie tegen onveiligheid en criminele praktijken ondernemend zeeland dinsdag 15 september 1998 sbw 10 De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. foto Ron Kruit doorErnst Jan Rozendaai BERGEN OP ZOOM - De Zeeuwse popgroep Blof opent het vierdaagse festival Pop- tocht Special in Bergen op Zoom. Van donderdag 1 okto ber tot en met zondag 4 okto ber treden enkele van de beste Nederlandse popgroepen op in een tent aan de Binnen schelde. Blof verkeert in het goede gezelschap van onder meer The Scene, Total Touch, Raggende Manne en Rowwen Hèze. De eerste poptocht in Bergen op Zoom werd gehouden in 1989. Sinds vijf jaar bestaat de Poptocht Special, een meerdaags festival waarvoor bands met klinkende namen worden uitgenodigd. Het is de vijfde keer dat The Scene aan een van de edities van de pop tocht deelneemt. Nadat de groep een tijdje weinig van zich heeft laten horen, is dit jaar de cd Marilene uitge bracht. De band van Thé Lau is versterkt met een nieuwe toetsenspeler: Dante Been. Vóór The Scene op donder dagavond optreedt, staat eerst Blof op het podium. De groep behoort al geruime tijd tot de top in Zeeland, maar brak dit jaar in Nederland door met de singles 'Liefs uit Londen' en 'Aan de kust'. On langs is de nieuwe single 'Wat zou je doen' uitgebracht, een nummer van de eerste cd Naakt onder de hemel. Blikvanger Na de Nederlandstalige don derdagavond volgen op vrij dag twee groepen met een zangeres als blikvanger. De band Nilsson van de Texelse zangeres Marieke Eelman scoorde enkele maanden gele den een hit met 'Elastic Baby'. Van Total Touch wordt bijna iedere single een hit. De r&b- groep van Trijntje Oosterhuis is een van Neerlands succes volste exportproducten als het gaat om popmuziek. De programmering op zater dag is afgestemd op het echte poptocht-publiek. Er zijn drie bands die wat repertoire be treft uitstekend in de opzet van deze progressieve kroe gentocht passen, maar die te succesvol zijn om op kleine lo caties op te treden. De groep Cords opent de avond. De band rond zangeres Simone Holsbeek heeft in vier jaar tijd drie cd's uitgebracht. De for matie Johan, een van de troe ven van het bekende label Excelsior, excelleert in spran kelende gitaarpop. De groep trad vorig jaar op tijdens Lowlands, Pinkpop en Noor derslag, waarna door de Ver enigde Staten werd getoerd. De Raggende Manne sluiten de avond af. Zanger Bob Fosko en zijn begeleiders zijn op dit moment op tournee door Nederland met nummers van de musical Tommy van The Who. Ongetwijfeld zullen enkele van deze nummers ook in Bergen op Zoom worden gespeeld, naast de ultrakorte Nederlandstalige recht-voor- zijn-raap liedjes waarmee de groep bekend is geworden. Tijdens de laatste editie van de poptocht, in mei, zette The Bouncers met ska-muziek het Provoosthuis in Bergen op Zoom op zijn kop. Dat heeft de band een uitnodiging voor de Poptocht Special opgeleverd. The Bouncers staat zondag middag in het voorprogram ma van de Nederlandse feest band nummer één: Rowwen Hèze. Donderdag 1 en vrijdag 2 oktober begint het programma om 19.30 uur, zaterdag 3 okt om 18.30 uur en zondag 4 oktober om 14.30 uur. door Bianca Abrahamse TERNEUZEN - De meeste kof fers en dozen zijn al gepakt en staan verspreid door het huis. Vrijdag vertrekt de Terneuzense Jeannette Barentsen (49) voor de vierde en laatste keer naar Litouwen om de instituten voor geestelijk gehandicapten op te vrolijken met kleurmuziek, een systeem waardoor gehandicap ten kunnen musiceren. Met een busje vol met muziekinstru menten, zeep, tandenborstels en kleurpotloden gaat Barentsen samen met een deel van de Am bulancedienst Bevelanden op pad. De ambulancedienst brengt vier ambulances naar Panevézys, dat een stedenband met Goes heeft. Barentsen, muzieklerares en uitvindster van een kleurmu- zieknotatie, brengt een bezoek je aan tien instituten met psy chiatrische patiënten, demente bejaarden en verstandelijk ge handicapten. Ze laat onderweg steeds iets van haar bagage ach ter. Haar zolder staat inmiddels vol met keyboards, accordeons, blokfluiten, tamboerijnen, trommels, melodica's en hand belletjes. „Ik mag jammergenoeg maar één bus vullen en neem daarom alleen mee wat het belangrijk ste is: mijn kennis van de kleur- muzieknotatie en de instrumen ten. De winter staat weliswaar ook voor de deur en van het geld dat daarvoor bestemd is koop ik ter plekke spullen." Geen instrumenten Enkele jaren geleden reisde ze voor de eerste keer af naar Li touwen om lezingen te geven over kleurmuziek, waar zij vijf tien jaar mee bezig is geweest. „Maar wat moet je met kleur muziek doen als degenen voor wie het bedoeld is geen instru menten hebben? Ze hadden niks. Ze zaten in een kaal beton nen gebouw. Ik wilde dus terug met muziekinstrumenten", ver telt Barentsen, die toentertijd ot als eerste westerlinge de institu- 'a ten van binnen zag. Een tweede en derde reis volgden, maar deze 'a keer met flink wat meer bagage Q' De komende reis is de laatste, want Litouwen heeft inmiddels een nationaal orkest van 250 ge- u handicapten om mee te pron-1 ken. De muzikanten bespelen P hun instrumenten met behulp e! van verschillende kleurmuziek-e' systemen. Barentsen had eerderal haar aandeel in onder meer de nl Terneuzense Happy Band en de 'c Zeeuws-Vlaamse Truckroll. Oma' gezondheidsredenen moest ze Ij verder verstek laten gaan. „Ik1" geef ze een duwtje in de goede richting en daarna moeten ze ope' eigen benen verder", vertelt ze, Wellicht gaat haar volgende reis naar Hongarije. Een brief van51 de presidentsvrouwe zelf ligt0 nog bij de stapel van geïnteres- 'a seerden uit alle hoeken van de0 wereld. „Muziek kan zoveel extra's met,a zich meebrengen. De kinderenn kunnen zich opeens heel goed0 uiten. Het maakt iets los en ze blijken veel meer te kunnen dan gedacht wordt", stelt Barent-a sen. Er moet nog vierhonderda gulden op tafel komen voor de11 reis. Muziekinstrumenten zijnPI altijd welkom. Daarnaast ver- r koopt de Terneuzense muziek winkel Sonora handbelletjes, die bedoeld zijn voor ernstigera; gehandicapten bedoeld zijn v Barentsen vindt steun bij diver-a se sponsors uit het bedrijfsle-e ven, de provincie en wat parti- 'l culieren en put daarnaasta jaarlijks zo'n drieduizend gul- den uit haar eigen spaarpot. „Een dure hobby, maar we bren-1 gen de vreugde en dat is het be-1 langrijkste. Auto bekrast OOST-SOUBURG - Een auto, die geparkeerd stond aan de Platanenstraat in Oost-Sou burg, is het afgelopen weekend bekrast. De schade aan de auto bedraagt 4000 gulden. doorErnst Jan Rozendaai GOES - Een symposium onder de titel Waanzinnige Beelden sluit vrijdag 2 ok tober in Goes het kunstproject Maria Magdalena. Vrouw Man. Raadsel af. Uitgangspunt van het project, dat zich grotendeels afspeelt in en rond de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes, is de historische en actuele beeldvorming rond de bijbelse figuur Maria Magdale na, de eerste vrouw die visioenen had. Tijdens het symposium buigen sprekers uit de cultuurwetenschappen en geeste lijke gezondheidszorg zich over het the ma visioenen en 'andere' werkelijkheden door de eeuwen heen. Door alle tijden hebben visioenen - het zien, horen en ruiken van dingen die an deren niet waarnemen - verschillende betekenissen gehad, voornamelijk onder invloed van geldende normen en waar den in een samenleving. Hierover spre ken tijdens het symposium filosoof Paul Wouters, directeur van de Internationale School voor Wijsbegeerte in Leusden, psychoanalyticus Lieven Jonckheere uit Gent, hoogleraar cultuur, zingeving en dagelijks leven Herman Coenen van de Universiteit van Utrecht, beeldend kun stenaar Ronald van Tienhoven uit Am sterdam, gestalttherapeute en uitvaart ondernemer Lieke Bosveld uit Goes, docente communicatie en filosofie Tanni Koens uit Eekeren en predikant Esther de Boer van de Gereformeerde Kerk in Ouderkerk aan de Amstel, tevens schrijf-1 ster van een boek over Maria Magdalena. Ook zijn bijdragen te verwachten van Petra Korte van de werkgroep histori sche tentoonstelling Maria Magdalena, Judy van Dokkum van het Goese kunste naarsinitiatief Trechter 5 en Jan van der1 Hallen, hoofd preventie van Emergis in1 Goes. Entr'acts worden verzorgd door Rieke' Goedegebuure met poëzie en proza, het trio Herman Coenen (voordracht), Steve Clover (slagwerk) en Jo op ten Berg (fluit) met improvisaties rond het thema 'Enge len' en de vrouwen van de Maria Magda lena Cantoxij met werk van Hildegard von Bingen (1098-1179). Het symposium begint om 10.00 uur. Informa tie: 0113-212227. MIDDELBURG - Balletschool Jazz Dans Joke Louwerse brengt de musical Back Off, die in maart met veel succes werd opgevoerd in de Stadsschouw burg in Middelburg, volgend jaar opnieuw op de planken. De voorstellingen vinden plaats op 17 en 18 april 1999. Omdat de cast gedeeltelijk wordt vernieuwd, worden op zaterdag 26 september audities gehouden. Wie daar doorheen komt, volgt een half jaar lang musicaltraining met onder meer dans-, zang- en dramalessen. De balletschool streeft ernaar om het jaar een nieuwe mega- productie te maken, waarvoor dan twee jaar voorbereidings tijd is. De auditie in de balletschool aan de Amnestylaan in Middel burg begint om 15 uur. Lionsclub steunt Zeeuws Orkest MIDDELBURG - De Lionsclub Walcheren zet zich in voor het Zeeuws Orkest. Om de financië le positie van het 110 jaar oude orkest te verbeteren, hebben de Lions het benefietprogramma The Night of the Gipsies georga niseerd, dat vrijdag plaatsvindt in de Stadsschouwburg in Mid delburg. Sponsoren hebben de kosten voor hun rekening genomen en alle vijfhonderdvijftig kaarten zijn inmiddels verkocht. Ook het voorafgaande theaterdiner is uitverkocht. Vrijdagavond zal bekend worden gemaakt welk bedrag dit voor het Zeeuws Orkest heeft opgele verd. Swindle. foto Bert van Leerdam doorErnst Jan Rozendaai MIDDELBURG - De Zeeuwse popmuziek doet het steeds beter buiten de provinciegrenzen. Na Gorefest, Blof en Nuff Said trekt nu ook het Middelburgse punk- rocktrio Swindle de aandacht. Eerder dit jaar werd de debuut- cd Right Now uitgebracht door het Franse label Trisomik, nu de groep ook vertegenwoordigd op de onlangs verschenen verza- mel-cd Hollandse Herrie II. De cd Right Now, geproduceerd door Theo Vogelaar van de pop groep Tröckener Kecks, is goed ontvangen bij critici van de bla den Biker en Fret en de radio makers van de VPRO, vertelt bassist/zanger Rijk-Jan Koppe- jan. Dat heeft Swindle (verder bestaand uit zanger/gitarist Jaap van Boven en drummer Henk Jobse) nog niet direct ex tra boekingen voor concerten opgeleverd. Met het verschijnen van Hollandse Herrie, deel twee, lijkt dat wel te gaan ge beuren. „We concurreren met enorm veel bands", verklaart Koppejan. „Wij moeten hele maal uit Zeeland komen. Als we dan reiskosten vragen, zijn we snel te duur. Bovendien maakt iedere band tegenwoor dig een cd, Dus het verschijnen van Right Noiv is niet direct als iets heel bijzonders ei-varen. Maar voor Hollandse Herrie heeft eerst een soort schifting plaatsgevonden. Uit honderden inzendingen zijn we toch bij de beste vijfentwintig gekozen. Daar kun je in het land mee aan komen." Heideroosjes De cd Hollandse Herrie is uitge bracht door het label Windmill Records van de bekende punk- groep De Heideroosjes. Met de geluidsdrager probeert de be kendste vertegenwoordiger van dit genre in Nederland de aan dacht te vestigen op groepen waarmee verwantschap be staat. Koppejan: „Het maakt indruk dat we erop staan. Natuurlijk verwachten we niet dat we lan delijk doorbreken, zoals Blof. Wij zitten in de underground. Maar we willen graag continuï teit in ons programma van op tredens. Dat kan als je in het he le land speelt. Nu lijkt het ervar te komen. Daarbij komt dat w in Zeeland overal wel ongeveej drie keer geweest zijn. En het is dan best moeilijk je te motive ren voor weer diezelfde zaal." door Richard Sandee VLISSINGEN - De Zeeuwse metalektro-industrie kampt met de gevolgen van de finan- cieel-economische crises in Azië en Oost-Europa. De appa- ratenbouwer Schelde AKF moest al mede onder invloed hiervan het loodje leggen, maar ook andere machinebouwers en ondernemingen in de me taalbewerking en elektronica maken zich zorgen. Philips-dochter en producent van lampvoeten Vitrite uit Middelburg ondervindt al eni- Ondernemersvereniging Put te houdt zondag 20 september de eerste Dag van de Klant. De ondernemers uit de West-Bra bantse plaats nemen daarmee een traditie van hun Belgische collega's over. Klanten worden die dag onthaald op voordeel tjes en traktaties. Het Kerk plein verkeert in circussferen met elk uur optredens tussen 12.00 en 17.00 uur. De Belgi sche koudbloedpaarden uit de commercials van brouwerij Palm rijden door het dorp en er is een antieke T-Ford automo biel te bezichtigen. Voor driehonderd onderne mers uit Oost- en West- Zeeuws-Vlaanderen wordt maandag 21 september vanaf 14.00 uur in partycentrum De Vlaanderen in Sas van Gent een startbijeenkomst elektro nisch zakendoen gehouden. Hier zal onder meer nieuwe- mediadeskundige Maurice de Hond spreken. Het project is een gezamenlijk initiatief van de provincie, KPN Telecom, Rabobank en ZekaTel, en wordt uitgevoerd door het Middelburgse bedrijf Syntens. Port Promotion Council Vlis singen houdt donderdag 24 september een havenborrel in Vlissingen in hotel Arion. Gastspreker is ing. J. M. Hopp- zak, directeur van Touw Hol ding BV in Rotterdam. Hij spreekt over het Millennium probleem en de scheepvaart. De bijeenkomst begint om 16.30 uur. door Jacques Cats MIDDELBURG - Horeca-on- dernemers in Zeeland kunnnen zich binnenkort beter indek ken tegen onveilige situaties en criminele activiteiten. Het be drijfschap Horeca en Catering heeft samen met horeca-orga- nisaties en deskundigen van de politie een methode ontwik keld waarmee horeca-onder- nemingen beveiliging als aan dachtspunt kunnen opnemen in hun bedrijfsvoering. Peter Arkenbout, consulent van de Koninklijke Horeca Ne derland in Zeeland, beveelt zo'n onderzoek van harte aan: „Het is altijd verstandig om preventief bezig te zijn". Ben je als ondernemer voorbe reid op een overval of een inbraak? Hoe gaan de mede werkers om met frauderende klanten of valse of vervalste betaalmiddelen? Het zijn vra gen waar men niet alle dagen bij stilstaat. Toch kunnen de gevolgen van criminaliteit ver der gaan dan alleen maar fi nanciële schade. Verliezen zijn ook mogelijk door stilstand, consequenties voor het imago van de onderneming, ziekte verzuim door medewerkers die zich onveilig voelen, gasten die de zaak gaan mijden. De Veiligheidsscan Horeca ver groot de veiligheid van de be drijfsvoerder en de medewer kers. Het is een praktische en eenvoudige methode om vor men van criminaliteit als in braken, diefstal, overvallen, fraude, bedrog en vandalisme terug te dringen. De veilig heidsscan geeft een oordeel over de veiligheid van een ho recabedrijf en een advies hoe de veiligheid kan worden ver hoogd. Uitwerking en toepassing van de schriftelijk maar ook per computer uit te voeren veilig heidsscan geschiedt in samen werking met de plaatselijke politie. Het mes snijdt zo aan twee kanten: de veiligheid van het horecabedrijf wordt ver groot en het contact tussen on dernemer en politie wordt ver sterkt. Er komen op zes bedrijfstypen gerichte veiligheidsscans be schikbaar. Ze zijn bedoeld voor café en barbedrijven, cafeta ria's en ijssalons, restaurants, zaalbedrijven zoals discothe ken en nachtclubs, hotels enre- creatiebedrijven. Dorpscafé Horeca-consulent Arkenbout verwacht niet dat iédere uitba ter van een horecabedrijf staat te trappelen om een veilig heidsonderzoek te laten uit voeren. „Voor een dorpscafé of gemiddeld restaurant zal dat niet zo spelen. De problema tiek ligt eerderbij de geconcen treerde horeca in de grotere ste den, in discotheken en in bedrijven waar grote geldstro men omgaan". Arkenbout meent dat met oplossingen als videobewaking, afromen van de inhoud van kassa's en een gedegen personeelsinstructie veel valt te bereiken om de pro blematiek terug te dringen. Hij heeft ook nog een tip voor ondernemers, die een veilig heidsscan hebben laten uitvoe ren: „Ga dan eens met de verze keringsmaatschappij praten. Misschien valt er wel premie te besparen". ge tijd dat het moeilijke tijden zijn. Hoofd personeelszaken A Piet: „Onze omzet is in het eer ste half jaar van 1998 ongeveer gelijk gebleven. Dat is dan nog te danken aan het feit dat er ook gebieden zijn waar het juist goed gaat met de econo mie. De crises in Oost-Europa en Azië zorgen voor een sterk teruglopende vraag naar onze producten daar." Bij Machinefabriek Goes denkt directeur J. Koster 'dat de glo rietijd wel een beetje voorbij is'. „Onze orders lopen tot de helft van volgend jaar. Rond die tijd zouden we iets kunnen merken van de Azië-crisis. Grote bedrijven waaraan wij leveren en die rechtstreeks met de markt in dat werelddeel te maken hebben, zien hun op drachten afnemen." Voorzichtiger Directeur G. Henderiecks van Gieterij Middelburg merkt 'ook wel wat' van met name de Azië-crisis. „Vorig jaar boek ten we een omzetstijging van zeven procent, maar daar leve ren we nu weer vijf procent van in. Onze klanten zijn voorzich tiger geworden. Vroeger be stelden ze om producten op voorraad te hebben, maar vooral in april en juni waren ze daar terughoudender in. In- vlakt af, net als de orderpositie. Dat zijn de gevolgen van de Azië-crisis." Dat de metalektro-industrie de gevolgen begint te voelen, mag geen wonder heten. Van de on dernemers die bij FME-CWM zijn aangesloten, exporteert 95 procent. Rechtstreeks of via andere afnemers heeft een der gelijk bedrijf dan al snel te ma ken met de economische ont wikkelingen elders in de wereld. De stopzetting van de activitei ten bij Schelde AKF houdt langs een omweg verband met de Azië-crisis. Het chemiecon cern Lyondell waarvoor het be drijfsonderdeel een fabriek zou bouwen, besloot zich onder meer vanwege de crisis op het investeringsprogramma te be raden. Vervolgens kon De Schelde fluiten naar de order van 25 miljoen gulden. middels lij kt de markt vooral in India weer wat aan te trekken." Niet alleen de Zeeuwse me talektro-industrie beleeft en vreest moeilijke tijden. De lan delijke werkgeversorganisatie voor deze sectoren, de FME- CWM, maakte deze week be kend dat. haar leden in het eer ste half jaar van 1998 een ge middelde omzetstijging van twaalf procent boekten. Dat bleek echter geen reden voor een juichstemming. Woordvoerder J. M. G. van Woensel van de werkgeversor ganisatie: „We moeten wel ern stig rekening houden met een dip die eraan komt. Dat zie je terug in de cijfers: de groei van de afgelopen twee a drie jaar De productiehal van Vitrite in Middelburg. foto Ruben O reel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 10