GroenLinks daagt de PvdA uit Witte Huis gaat in tegenaanval Hevige regenval zet Bruinisse blank '^1 tf E 4 WEKEN VOOR 15,00 Natte generale voor Prinsjesdag Kohl opgelucht over verkiezingsresultaat zusterpartij Beieren JA, ik wil: Massaal Koerdisch feest in de Kuip Eigen wetsvoorstel voor gedeeltelijk afschaffen aftrek hypotheekrente Bisschop Bomers (62) overleden Viagra populair als partydrug Chauffeur valt flauw: volle bus op drift Eerste grandslamzege Davenport Goes slaat in slotfase toe mm mmmmm mmtm mmmm wtm mmi m 5 Wind en buien I Vee! bewolking en geregeld buien, soms I pittige buien met windstoten. Maxima rond 15 graden. Straffe noordwester. I 241e jaargang no. 219 maandag 14 september 1998 osse nummers 1,75 'een Stoiber-show' geweest, al dus de Beierse lijsttrekker Re- nate Schmidt. Schroder zei dat hij "meer had gehoopt, maar dit had verwacht'. Maar de stem ming in het Bonner hoofdkwar tier was bedrukt. De Groenen moesten weliswaar een nederlaag slikken, maar konden het feit dat ze in het par lement blijven, toch als een suc ces etaleren. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:mN Straat: Postcode: De Poststraat in Bruinisse stond om één uur vannacht nog onder water. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow en Ab van der Sluis BRUINISSE - Grote delen van Bruinis se zijn zondagavond door hevige regen val blank komen te slaan. Zestien brandweerlieden waren vanaf kwart over acht in touw om waar mogelijk water weg te pompen, maar dat bleek onbegonnen werk toen het water onder meer in de Iiagelaan, Molenstraat, Padjes, 't Hoefje en de O. E Weisestraat tot ongeveer dertig centimeter was ge stegen. „We weten ook niet meer waar we het heen moeten pompen, want de riolen kunnen het nergens meer aan", ver zuchtte postcommandant J. de Ronde van de brandweer. „Het was net niet erg genoeg om de noodtoestand uit te roe pen", aldus de vermoeide woordvoer der van de brandweer afgelopen nacht. Het was ondoenlijk om op alle meldin gen te reageren. „Gelukkig blijken de mensen inventief te zijn en gingen zelf met pompjes aan de slag om het water uit hun pand te krijgen." Ab Verschoor, bureauhoofd civiele techniek van de gemeente Schouwen- Duiveland zocht de oorzaak van de ex treme wateroverlast in verstopte dui kers langs de Rijksstraatweg. Het over vloedige slootwater uit de polder stroomde daardoor terug de riolen in. Verschoor riep in de loop van de avond het Waterschap Zeeuwse Eilanden op om iets aan de nijpende situatie te doen. Medewerkers van het waterschap kwa men in actie, maar rond twee uur van nacht was het euvel nog niet verholpen en stond het water bij enkele woningen aan de Molenstraat tot in de huiskamer. Elders in Zeeland liet stormachtige wind een spoor van omgewaaide bomen achter. Walcheren en Schouwen-Dui- veland kregen te maken met wind kracht 9. Bij de centrale van de Regio nale Brandweer in Vlissingen kwam de eerste melding rond vijf uur binnen. De meeste telefoontjes kwamen uit Wal cheren en Schouwen-Duiveland en be troffen omgewaaide bomen. In Oost- Souburg moest de brandweer water uit een woning pompen. Op Schouwen-Duiveland waaiden bo men om in Burgh-Haamstede, Scha- rendijke, Ouwerkerk, Renesse, Noord- gouwe, Dreischor en Kerkwerve. Op het strand van Westerschouwen verdwenen tientallen ingegraven af valbakken in zee. In Zeeuws-Baande ren en op de Bevelanden bleef het zon dag relatief rustig. De brandweer meld de een omgevallen boom op een schuur tje in Yerseke, waterschade in Graauw en omgewaaide bomen in de gemeente Terneuzen. De reddingboot Forel van de KNRM in Veere was urenlang in touw. Om 16.00 uur ging het alarm voor een zeilboot in problemen op het Veerse Meer. De boot werd niet gevonden. De zeiler had op ei gen kracht de wal had bereikt. Direct daarop werd de Forel ingeroepen voor een catamaran in problemen. De beide watersporters konden zwemmend de wal van een eilandje bereiken. Kort daarna werd de Forel om assistentie ge vraagd voor een surfer in problemen. Die werd niet gevonden. Hij is vermoe delijk zelf aan wal gekomen. Tenslotte waren er meldingen van een rode vuur pijl. Na twee uur keerde de Forel onver- richterzake terug. Ook In Bergen op Zoom liepen straten onder. Op de spoorlijn tussen Rotter dam en Schiphol raakte de bovenlei ding defect. NS moesten internationale treinen omleiden. DEN HAAG - Onder regenachtige omstandigheden is zaterdag in Den Haag geoefend voor Prins jesdag. Een groepje Japanse toeristen legde dit typisch Nederlandse gebeuren op de video vast. fotoHarmende Jong/GPD Kloetinge verrast met monsterzege HAARLEM - Bisschop Bomers van Haarlem is zaterdagoch tend plotseling aan een hartstil stand overleden. Hij werd 62 jaar. Bomers zakte tijdens zijn ge- 1 bruikelijke wandeling naar het postkantoor op straat in elkaar. Hij werd met spoed naar een zie- kenhuis overgebracht, waar zijn overlijden werd vastge- steld. Bomers was in augustus met ernstige vermoeidheids- i klachten uit Nigeria teruggeko- men, waar hij enkele medebroe ders tot priester had gewijd, en wilde zich door een arts laten onderzoeken. ANP zie ook pagina 4 LONDEN - XTC, paddo's, pop pers en een lijntje coke zijn uit. J Viagra is de nieuwe drug voor nachtbrakers die steeds op zoek zijn naar een nieuwe kick. De populariteit van de erectiepil in Britse nachtclubs en discothe- J ken neemt toe onder verveelde twintigers die alle drugs al heb ben uitgeprobeerd. De Britse krant The Observer beschreef gisteren hoe dealers I in clubs zowel jonge mannen als I jonge wouwen benaderen met het wondermiddel. „Viagra biedt een nieuwe ervaring, vooral voor mannelijke club- gangers. Het is een nieuwe en nog weinig, geteste drug. Dat is wat het zo aantrekkelijk maakt", aldus een redacteur van het tijdschrift M8. ANP j ASSEN - Een bus met 43 scho lieren uit Assen is het afgelopen weekeinde in de buurt van Lon den op drift geraakt. Vlak bij j Londen ramde de bus in volle snelheid de vangrail. Als door een wonder kantelde de bus niet en bleef iedereen ongedeerd. De bus was totaal vernield. Het on geluk gebeurde doordat de chauffeur was flauwgevallen. I De leerlingen van HAVO en VWO 5 en MAVO 4 moesten drie j uur wachten voordat een andere bus hen kon ophalen. De chauf- feur had voor zijn rit uitgebreid gerust; drank bleek niet in het spel. Na bijna acht uur vertraging ar riveerden de scholieren uitein delijk in Assen. Een scholier: „Het was wel cool eigenlijk. Hebben we wat te vertellen op school." GPD De Koerdische manifestatie in Rotterdam heeft zaterdag vol gens de politie veertigduizend Koerden uit heel Europa naar de Kuip gebracht. De politie spreekt van een rustig en gezellig verlopen feest. Het gemeentebestuur weigerde aanvankelijk toestemming maar werd teruggefloten door de eigen gemeenteraad die geen bezwaar zag in het Koerdi sche feest. /an onze redactie binnenland DEN HAAG - GroenLinks gaat bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel indienen om de aftrek van hypo theekrente gedeeltelijk af te schaffen. De partij wil een maximum in bouwen in het hypotheekbe drag waarover de rente mag worden afgetrokken, aldus woordvoerder Tom van der Lee. Daarmee daagt de partij de PvdA uit. Het sociaal-democra tische Kamerlid Van Zijl voerde het afgelopen weekeinde een pleidooi om de discussie over de hypotheekrente te heropenen. Het plan van GroenLinks zal na Prinsjesdag door fractieleider Rosenmöller worden aangekon digd bij de bespreking van de begroting van het kabinet woensdag en donderdag in de Kamer. Het initiatiefwetsvoorstel zelf wil GroenLinks inbrengen in de behandeling van de plannen voor een ingrijpende hervor ming van het belastingplan. GroenLinks verwacht dat ook 'stromingen' binnen de PvdA gevoelig zullen zijn voor 'aftop ping' van de aftrek van de hypo theekrente. Prominent PvdA- Kamerlid Jan van Zijl zei zater dag op een partij conferentie in Zwolle namelijk dat de discus sie over dit thema heropend moet worden. „Het is raar dat sociaal-democraten niet over de hypotheekrenteaftrek durven te praten", stelde van Zijl, vice- fractievoorzitter van PvdA in de Tweede Kamer. Hij vindt dat onterecht. „Het gaat hier om de grootste aftrek post van het belastingstelsel. Als mensen met een modaal in komen meer gaan verdienen, stijgen hun woonlasten omdat ze bijvoorbeeld het recht op huursubsidie verliezen. Bij de rijke werknemers dalen de woonlasten juist als ze meer gaan verdienen, omdat ze dan meer mogen aftrekken", Premier en PvdA-leider Kok veegde tijdens het partijcongres van afgelopen januari nog een door het congres aangenomen amendement over de beperking van de hypotheekrenteaftrek van tafel. „Ik vind dat Kok des tijds te krampachtig gereageerd heeft", stelt Van Zijl nu. De verdeeldheid over de kwestie binnen de PvdA lijkt steeds gro ter te worden. Twee andere pro minente partijleden, de huidige staatssecretarissen Rick van der Ploeg en Karin Adelmund, zorgden vlak voor de verkiezin gen van 6 mei voor commotie door dit onderwerp aan te snij den. Van Zijl vindt dat nu de tijd is aangebroken 'om navraag te doen naar de mening van men sen in het land'. Hij sluit overi- gens niet uit dat de uiteindelijke conclusie is dat er niet getornd moet worden aan de aftrek. GroenLinks wil de aftrek van de hypotheekrente beperken. Eer- der dit j aar stelde de fractie voor dat tot een hypotheekbedrag van 400.000 gulden de rente mag worden afgetrokken en bo ven dat bedrag niet meer. Wel licht dat dit bedrag naar boven wordt bijgesteld, onder meer vanwege de stijging van de hui zenprijs, stelt GroenLinks- woordvoerder Van der Lee. Hij wijst erop dat in de Kamer de hypotheekrenteaftrek niet meer zo onaantastbaar is als vroeger. „Bij de christelijke par tijen, bij de progressieve partij en en stromingen binnen de PvdA zie je tendensen hier iets aan te doen". GPD Op de verjaardag van haar moeder behaalde Lindsay Daven port haar eerste grandslamtitel. Ze versloeg in New York voor bijna 20.000 toeschouwers in de finale van de US Open titelverdedigster Martina Hingis (foto) in 81 k minuten in twee sets, 6-3 7-5. Eersteklasser Goes heeft gisteren in Den Bosch tegen BW/ Verachtert in blessuretijd de winst naar zich toegetrokken. Door een benutte strafschop van uitblinker Serge Berrevoets werd het 2-1 en pakte de ploeg van trainer Hugo Ba- rends de eerste drie punten in deze voetbalcompeti- j, j tie. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4 buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De CSU heeft twee weken voor de Bondsdagver kiezingen van 27 september bij de deelstaatverkiezingen in Beieren haar absolute meerder heid weten te behouden. De zus terpartij van hondskanselier Kohls CDU haalde gisteren 52,8 procent van de stemmen, even veel als vier jaar geleden. Ze be reikte daarmee het doel, '50 pro cent plus', dat haar lijsttrekker, minister-president Edmund Stoiber, zich had gesteld. De grootste oppositiepartij, de SPD, slaagde er niet haar resul taat van vier jaar geleden te ver beteren. De sociaal-democraten moesten zelfs een procent inle veren en bleef steken op 29,1 procent. De Groenen, die als derde partij in het parlement in München vertegenwoordigd waren, wis ten zich op het nippertje te handhaven. De milieupartij kwam met 5,5 procent (min 0,6) moeizaam over de kiesdrempel van 5 procent. De 15 andere par tijen, waaronder de extreem rechtse Republikaner en op nieuw de liberale FDP, slaagden daar niet in. De opkomst was 71 procent. Bonn De verkiezingen in Beieren wa ren meer dan een krachtmeting in een deelstaat. Ze golden ook als de aanloop naarMe Bonds dagverkiezingen. De CDU hoopt van het succes van de Bei- serse zusterpartij ter profiteren en de achterstand in de peilin gen op de SPD goed te maken. De SPD wilde de verkiezingen in Beieren tot springplank ma ken voor een overwinning in Bonn. De kanselierskandidaat van de SPD, Gerhard Schroder, was tijdens de Beierse campag ne zeer prominent aanwezig. Nationale thema's kregen meer nadruk dan specifieke deel staat-onderwerpen. De uitslag werd dan ook door d^ winnaar uitgelegd als een 'dui delijke nederlaag' voor Schro der. De overwinning betekende ook dat de vooruitzichten voor de CDU/SCU bij de Bondsdag verkiezingen aanzienlijk zijn verbeterd, aldus Stoiber. Ook Kohl verklaarde dat de stem ming zich ten gunste van zijn partij had gekeerd. Bij de SPD probeerde men het teleurstellende resultaat te rela tiveren. De verkiezingen waren door John Wanders WASHINGTON - Het rapport van speciaal aanklager Ken neth Starr is niets anders dan een politiek gemotiveerde las tercampagne tegen president Clinton. Starr is uit op de totale vernedering van de president en hij gebruikt daarvoor een rap port dat niet veel meer is dan een pornografisch pamflet. De be wijslast is dermate zwak dat geen enkele aanklager dit ver haal aan een jury zou durven voorleggen. Dit stellen Clintons advocaten in hun reactie op het vrijdag geopenbaarde verslag van Starrs onderzoek naar de relatie tussen Clinton en stagi aire Monica Lewinsky. Clintons advocaat David Kendall stelt dat het rapport van Starr geen enkele grond biedt voor een afzettingsproce dure. Het advocatenteam blij ven volhouden dat de president geen meineed heeft gepleegd toen hij zijn seksuele relatie ipet Lewinsky onder ede ontkende. Volgens hen gaf de president mogelijk verkeerde informatie, maar was dit een uitvloeisel van verwarring over de juridische interpretatie van het begrip 'seks'. Clinton hielp Lewinsky niet aan een baan bij het Revlon-concem in ruil voor haar zwijgen, aldus het verweerschrift. Clintons vriend Vernon Jordan, commis saris bij Revlon, zorgde ervoor dat Lewinsky de bewuste baan kreeg. Hij belde - volgens zijn eigen getuigenis - met de presi dent om het nieuws door te ge ven. „Opdracht voltooid", zei Jordan bij die gelegenheid. De president heeft ook nooit ge tracht de getuigenis van zijn persoonlijk secretaresse Betty Currie te beïnvloeden, stellen de advocaten. Toen Clinton - vol gens Currie's getuigenis - tame lijk indringend tegen haar zei dat ze toch hopelijk wel begreep dat de president nooit alleen was geweest met Lewinsky, was Currie nog niet opgeroepen als getuige in het onderzoek. Het is volgens het Witte Huis verder onjuist dat Clinton zijn hoge ambt zou hebben mis bruikt door een beroep te doen op het presidentiële recht om specifieke medewerkers uit het oogpunt van nationale veilig heid af te schermen voor dag vaardingen. Dat gebeurde telkens op advies van zijn advo caten. De .meeste Amerikanen vinden nog steeds dat president Clinton zijn werk goed doet, niet hoeft af te treden en niet moet worden afgezet. Een meerderheid van de door verscheidene media en onderzoeksbureaus geïnter viewde mensen in de VS is wel voorstander van een publieke terechtwijzing via een resolutie door het Congres. In alle gepubliceerde onderzoe ken blijkt dat de mees ten ervan overtuigd zijn dat Starr met zijn gedetailleerde seksuele be schrijvingen erop uit was de president te vernederen. GPD Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1