Spreiding in belastingbetaling Wanhopig op zoek naar een buskaartje Dijkglooiing De Val wordt versterkt PZC - Adviesgroep moet gemeente adviseren over podiumbeleid zeeland 15 Vanaf volgend jaar één aanslagbiljet voor alle heffingen [Monument voor vissers Piet Slootmaaker (80) overleden Hennepkwekerij ontdekt Scheepvaart Walcheren beperkt Goes koopt Litouwse kunst Winkeldievegges tegen de lamp Drankrijder aangehouden Avond over voedselallergie in Middelburg Optredens met folklore Kroatië ESZETH HEDFSTCOLLECTIE zaterdag 12 september 1998 loor Ali Pankow «ZIERIKZEE - De inwoners van «Schouwen-Duiveland krijgen ^volgend jaar één aanslagbiljet (3voor alle gemeentelijke heffin- ''-jgen. Die aanslag hoeft niet in 1-jéén keer te worden voldaan. De "(betaling kan worden gespreid over acht a tien termijnen. De 2-ibelofte van één aanslagbiljet 3jwerd al eerder gedaan, maar de voorbereiding bleek toch iets te duren dan voorzien. van financiën G. J. der Salm doet nu de stellige „In 1999 gaat het zeer zeker lukken." 1* Het duurt de Ouderengroep UGO-FNV-CNV allemaal te lang. De groep klopte deze week bij de gemeenteraad aan met klachten over hoogte en sprei- van de gemeentelijke heffingen. Woordvoerder C. Hendrikse klaagde na- zijn achterban over zowel de hoogte als over de uitblijven de spreiding van de belastingen. Het beleid dat de gemeente dit jaar voerde, noemde hij 'ver werpelijk'. „Vindt u dat als be stuurders terecht: een half jaar niets en dan de laatste twee maanden Onroerendzaakbelas- ting en Rioolheffing?", vroeg hij de raadsleden. De Quderengroep maakt ook bezwaar tegen de verhoging van BRESKENS - Het nieuwe mo nument ter nagedachtenis aan de Breskense vissers die op zee gebleven zijn, wordt 26 septem ber onthuld door burgemeester G. Noorderwier van Oostburg. De plechtigheid vindt plaats bij de steiger aan de vissershaven. de gemeentelijke heffingen met drie procent. Dat wijkt, volgens Hendrikse, af van het rijksbe leid, dat erop gericht is ook de laagste inkomensgroepen er iets op vooruit te laten gaan. De woordvoerder wrijft de fracties tevens onder de neus dat ze in hun verkiezingsprogramma's terughoudendheid met belas tingverhoging bepleitten, maar die belofte niet nakomen. „Droevige beelden voor de laagstbetaalden", aldus Hen drikse. Verweer Wethouder Van der Salm be strijdt de bewering dat Schou- wen-Duiveland een slecht beleid voert voor de laagste in komensgroepen. Hij benadrukt dat er ook dit jaar al enige sprei ding is doorgevoerd. Het reini gingsrecht werd in het eerste half jaar opgelegd en de onroe- rendgoedbelasting in de tweede helft van het jaar. Een ander mooi gebaar dat de, gemeente naar de belastingbe taler maakte, was een korting van 27 gulden op het Reini gingsrecht als extraatje op de zogenaamde Zalmsnip van het Rijk. Hetkwijtscheldingsbeleid op Schouwen-Duiveland steekt, naar de mening van de wethouder, ook gunstig af bij vele andere gemeenten. „Met een kwijtscheldingsbeleid van vijfennegentig procent doen wij wel degelijk iets voor de laagst betaalden", weerlegt Van der Salm. Met de invoering van het ene aanslagbiljet voor alle ge meentelijke heffingen wordt de burgers ook de mogelijkheid ge boden de betaling te spreiden. Maandelijkse termijnen zijn, volgens de wethouder van Fi nanciën, niet mogelijk. Er wordt gestreefd naar acht of tien ter mijnen per jaar. De parkeerplaats doet tijdelijk dienst als opslagplaats van materialen. Met shovels wordt de oude di jkbedekking weggehaald en de nieuwe aangebracht. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - In opdracht van Rijkswaterstaat wordt momen teel druk gewerkt aan een dijk vak bij De Val. parallel aan de Weg naar De Val. De basaltblok ken en Vilvoordse stenen wor- (Advertentie) den vervangen door speciale hy- dro-blokken. Het 440.000 gulden kostende karwei moet voor 1 oktober af gerond zijn. Dan begint het stormseizoen en mag er in dijk- lichamen en andere waterkerin gen niet gewerkt worden. Over Met onze Lucent Technologies ISDN-telefooncentrales Bel'Labs inn°vations benut u de voordelen van ISDN maximaal Centrales van 2 tot 128 toestellen. Wij hebben al een ISDN-centrale vanaf 185,00 incl. btw Nog geen ISDN? w,, lewestraat 43 BEL: 0113-213720 soes/kloetinge een lengte van enkele honder den meter wordt met grote shovels eerst de oude laag ver harding - bestaande uit basalt blokken en Vilvoordse stenen - weggehaald. Nadat de ondergrond geëgali seerd is wordt een laag folie aangebracht. Daaroverheen komt een laag steenslag. De af- werklaag bestaat uit betonnen hydro-blokken, Door hun bij zondere vorm, die aan een vis doet denken, is dit model blok heel makkelijk te voegen. Hogere eisen Het werk aan de dijkglooiing bij De Val heeft volgens Kroese niets te maken met versterking van het dijklichaam. „Het valt onder het reguliere onderhoud. De oude vex-harding voldoet niet meer aan de eisen die anno 1998 aan dijklichamen gesteld wor den." In 1996 wees onderzoek uit dat de dijken aan de zuidkant van Schouwen-Duiveland aan ver sterking toe waren. De kleilaag onder de zogenaamde Haiïng- manblokken is verdroogd waar door de verharding los komt te liggen. Daardoor ontstaat ge vaar voor wegspoelen. Op Schouwen-Duiveland is ver sterking het hardst nodig bij de Schelphoek. Ouwerkerk en Bruinisse. De dijken aan de noordzijde verkeren nog in goe de staat. Bij de dijkversterking wordt voorrang gegeven aan de Westerschelde-dijken. Die zijn in veel slechtere staat dan de Oosterscheldedij ken ZIERIKZEE - In zijn woonplaats Zierikzee is vrijdag Piet Slootmaaker overleden. Hij werd 80 jaar. Slootmaaker ge noot grote bekendheid in Zierikzee. Slootwater was veelvul dig te vinden op zijn eigen bankje in Zierikzee. Tijdens de her inrichting van de binnenstad, eind jaren tachtig, zag hij zijn vaste stek verdwijnen. Hij schreef een protestbrief aan het ge meentebestuur, dat zorgde voor een nieuw bankje op de hoek van de Appelmarkt en het Havenplein. In juni 1990 werd het in gebnxik genomen. Slootmaaker wordt dinsdag om 14.30 uur begraven op de al gemene begraafplaats in Zierikzee Voorafgaand is er een herdenkingsdienst in de Gasthuiskerk in Zierikzee. Die be gint om 13.15 uur. OOST-SOUBURG - Twee personeelsleden van de parketpoli tie ontdekten donderdag bij toeval een hennepkwekerij in een woning in Oost-Souburg. De 24-jarige hoofdbewoner en een 21-jarige Vlissinger, die beiden in de woning aanwezig waren, zijn aangehouden. Het tweetal verklaarde de planten voor eigen gebruik en voor vrienden te kweken. De ongeveer achthonderd hennepplan ten en de benodigde apparatuur zijn inbeslaggenomen. Na het opmaken van een proces-verbaal konden de twee mannen weer huiswaarts keren. VLISSINGEN - De grote sluis in Vlissingen, dat is de sluis die het verst van het station af ligt, is van maandag 14 tot en met woensdag 16 september telkens tussen 10.00 en 06.00 uur ge stremd voor scheepvaartverkeer Voorts is ter hoogte van de Stationsbrug in Middelburg van maandag 28 tot dinsdag 1 december slechts beperkte scheep vaart mogelijk. Als gevolg van werkzaamheden is de oostelij ke doorvaart compleet gestremd en de westelijke versmald tot 19 meter. GOES- De gemeente Goes heeft op advies van de Culturele Raad Goes een schilderij van de Litouwse kunstenares E. Gaspariunaite-Taloekiene aangekocht. Het gaat om de aqua- rel'Lithuania' met de aankoopprijs van 1000 gulden. De kun stenares exposeerde eerder dit jaar met olieverven en aqua rellen in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland. Tevens waren er in vestigingen van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes en Zierikzee wei-ken van haar te zien. De kunstenares woont en werkt in Panevezys, de zusterstad van Goes in Li touwen. VLISSINGEN - Een 41-jarige vrouw uit Vlissingen rekende vrijdagmiddag enkele boodschappen niet af in een winkel aan de Aagje Dekenstraat in haar woonplaats. Het kostte haar een boete van 240 gulden. Hetzelfde overkwam vi-ijdagmorgen een 40-jarige vrouw uit Oost-Souburg in een winkel aan de Vlissingsestraat in haar woonplaats. MIDDELBURG - Op de Kanaalweg in Middelburg is vrijdag nacht omstreeks 1 uur een 51-jarige automobilist aangehou den Ademanalyse wees uit dat de man twee keer zoveel alco hol in zijn bloed had als is toegestaan. De Middelburger kreeg een rijverbod van 4 uur opgelegd en moet binnenkort voor de rechter verschijnen. MIDDELBURG - De Neder landse voedselallergie stichting I (NVAS) houdt maandag 5 okto- t ber vanaf 20.00 uur een contact- avond in Middelburg. Het thema van de avond is 'bij voedselallergie meer kans op in halatie-allergieën; het nut van preventieve maatregelen'. S. Lenssen van de Allergiewinkel in Best houdt hierover een le- I zing- De bijeenkomst vindt plaats in de peuterspeelzaal 't Speel- treintje aan de Beneluxlaan. MET ONZE BEFAAMDE KREEFTENSOEP VOORAF! RBWM&GK REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-maïl: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ali Pankow Buskaartjes en abonnementen kopen is er niet meer bij op het ZWN-sta- tion in Zierikzee. Het kantoor is sinds kort gesloten. Maar waar halen de bus passagiers dan hun kaartjes vandaan? De ZWN verzon een list en bracht de kaartverkoop onder bij autoverhuur der Avis aan de Oudeweg. Dat heeft de afgelopen tijd tot een aanzienlijk aan tal protesten geleid. Want het nieuwe verkooppunt is niet alleen moeilijk te vinden, het is met al dat drukke verkeer voor de deur ook moeilijk te bereiken. „Een bijzonder ongelukkige en onge wenste oplossing", mopperde bijvoor beeld de fractie van D66 in de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad. ZWN-directeur H. H. Bouma is het he lemaal niet eens met die kritiek. „We vonden het zelf ook vervelend uit Zie rikzee te moeten vertrekken"sprak hij ,Er is gezocht naar een zo goed mogelij ke oplossing". Bouma meent die bij het Aviskantoor te hebben gevonden. Mevrouw W. C. Priem (75) uit Brouwer shaven is een andere mening toege daan. Zij heeft veel {'Ik weet de weg in heel Zeeland, want ik heb pas geleden nog een pa raplu gewonnenmet de bus gereisd. Nu ze wat ouder wordt, gaat ze er wat minder op uit. Mevrouw Priem is helemaal niet te spreken over de situa tie op het busstation in Zierikzee. „Niet normaal, het is schandalig. Het was al zo'n kaal station geworden. Vroeger was er een wachtlokaal, dat is wegge gaan en nu kun je er niet eens meer kaartjes kopen. Mensen die hiervreemd zijn, lopen daar echt dwalend rond. Ik vind dat niet goed. Ik weet wel dat het geld kost, maar meer sendee zou er toch moeten zijn. Zelf koop ik mijn kaartjes op het postkantoor in Brouwershaven en dan neem ik meteen maar een hand vol. Ik hoop voor heel veel mensen dat er in Zierikzee een andere oplossing komt." Lastig B. Simmers (61) uit Zierikzee kan er niet zoveel over zeggen. „Ik ga nooit met het openbaar vervoer. Maar voor vreemden die hier bijvoorbeeld een weekje logeren, zal het wel lastig zijn. Dan krijgen ze te horen dat ze ergens aan de Oudeweg een kaartje kunnen kopen en dan staan ze daar" De oplos sing? Simmers kan er niet zo gauw een bedenken. „Hun van de ZWN zullen er ook wel over nagedacht hebben. Het zal wel te duur zijn om bij het station een verkooploket in stand te houden." Ook A P. Boogerd (69) in Ouwerkerk zegt er weinig mee van doen te hebben. „Ik heb zelf nog een auto weet je, en dan maak je geen gebruik van de bus. Ik Het nieuwe verkooppunt van buskaarten aan de Oudeweg in Zierikzee is niet alleen moeilijk te vinden, het is met al dat druk ke verkeer voor de deur ook moeilijk te bereiken. foto Pieter Honhoff denk dat het voor de mensen die wél vaak met de bus reizen, niet zo'n beste plek is." G. L. van Meurs (43) uit Bruinisse heeft schoolgaande kinderen die met de bus meegaan. Zij ondervinden geen last van het verdwijnen van het verkooploket in Zierikzee. „Nee, mijn vrouw haalde die buskaarten altijd al op het postkantoor in Bruinisse, dus wij hebben er geen problemen mee." Dom „Ik heb er gelukkig helemaal niks meer mee te maken, want ik heb sinds ander halve maand mijn eigen auto", zegt Rik Everwijn (22) uit Zierikzee. Hij rijdt voor zijn werk dagelijks heen en weer naar Renesse. Lange tijd maakte hij ge bruik van de bus en kocht hij zijn kaar ten op het station. „Ik vind het heel dom dat ze dat loket hebben geslotenJe kon er 's ochtends lekker al meteen terecht voor bus- of telefoonkaart." 'Hier geen kaarten maar bij Avis' staat er op een bord bij Syntess Softwar ge schreven, het bedrijf aan de Grachtweg naast het voormalige ZWN-station. Het bord is er geplaatst om passagiers die naarstig op zoek zijn naar het ver kooploket op het. goede spoor te bren gen. Sandra van de Velde (20) zit achter het loket bij Avis. „Het is heel hectisch ge weest, de eerste weken vooral met de verkoop van de jaarabonnementen. Klachten? Nee, eigenlijk niet hoor. Af en toe wordt er weieens een beetje ge mopperd. Als je de mensen dan gewoon uitlegt dat ze helemaal naar Goes zou moeten voor de abonnementen als wij het hier niet zouden doen, hebben ze best begrip voor de situatie. Ik heb wel gehoord dat sommigen ons slecht kun nen vinden, maar je kimt het Avis-bord toch goed zien vanaf de weg. Gevaarlijk is het ook niet, want er is een goede looproute via de rotonde." Buschauffeur J. Kostermans (45) uit Burgh-Haamstede laat een heel ander gelui d horenKlagen? Je hoort n iet an ders. Je bent als chauffeur zo vaak het pispaaltje. Maar ja, dat ben ik al twee entwintig jaar gewend. Die eerste dag dat het kantoor gesloten was, kwam er een moeder met haar dochter voor een Interrailkaart. Dat ging dus niet. Toen kréég ik me daar voor drie stuivers. Dus ik zeg: 'ik verzin dit niet. dan moet je bij mijn baas in Boskoop zijn'. Wij hebben als chauffeurs nou zo'n nieuw kot ge kregen. Daar had natuurlijk best een loket met schuifraam voor kaartver koop gemaakt kunnen worden. Maar achter een bureau in Boskoop bepalen ze dat het beter is om twee lokettistes op wachtgeld thuis te laten zitten dan er één te laten werken." Kostermans klinkt verbitterd. „Geen wonder, ze doen alsof je mee mag pra ten, maar we zijn daarin al zo vaak te leurgesteld". door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland wil overgaan tot de instelling van een speciale ad viesgroep die nauw betrokken wordt bij het uitstippelen van het toekomstige gemeentelijk podiumbeleid. Deze zogeheten klankbordgroep dient te be staan uit 'personen die inhoude lijk betrokken zijn bij de podi umkunsten'. Zij dienen in staat te zijn 'een visie te ontwikkelen die verder reikt dan zaken die betrekking hebben op hun eigen organisatie'. Het college van burgemeester en wethouders schrijft dat in een voorstel aan de gemeente raad. Het voorstel komt dins dagavond 15 september aan de orde tijdens een vergadering van de raadscommissie Maat schappelijke Aangelegenheden. Vooruitlopend op de gemeente lijke Kunst- en Cultuurnota wil het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland op korte termijn helderheid scheppen over de toekomst van de lokale podiumvoorzieningen. Daar mee is haast geboden. Met name de schouwburg Mondragon en Brogum (muziek en theater) verkeren al geruime tijd in grote ongewisheid. Beide accommo daties behoeven dringend aan passing. Haast Mede gelet op de ontwikkelin gen bij Brogum, dat dreigt te worden gesloten, wil het ge.- meentebestuur nog vóór het eind van dit jaar een duidelijk ZIERIKZEE - Het folkloris tisch gezelschap Kiek uit het Kroatische Ogulin verzorgt eind deze maand twee optre dens op Schouwen-Duiveland. Het eerste optreden is zaterdag 26 september van 10.30 tot 13.30 uur in De Beuze te Zierik zee. Een dag later treedt Kiek van 20.00 tot 24.00 uur op in het sport- en recreatiecentrum in Burgh-Haamstede. Het gezelschap komt naar Ne derland op uitnodiging van de Kroatische Culturele Vereni ging Rotterdam en de stichting Opbouw Samenwerking Kro- Bos uit Vlaardingen. geformuleerd podiumbeleid op papier hebben staan. De toekomstige 'klankbord groep' zal zich niet buigen over de situatie waarin de bestaande accommodaties verkeren Zij zal zich - onder meer - wel bezig moeten houden met de vraag of Schouwen-Duiveland ruimte moet bieden aan experimentele theatervormen en in hoeverre bij de programmering rekening moet worden gehouden met de toeristen op het eiland. De ad viesgroep krijgt nog méér vra gen op het bord gelegd. Over mogelijke samenwerkingsvor men bijvoorbeeld En over sub sidieregelingen. Samenstelling Het college van burgemeester en wethouders wil de advies groep samenstellen uit verte genwoordigers van instellingen en organisaties die actief zijn op het gebied van podiumkunsten Het dagelijks gemeentebestuur gaai ervan uit dat de (concept) beleidsnotitie in december aan de gemeenteraad kan worden aangeboden. De commissievergadering waarin de opzet van het college aan de orde komt, wordt in het stadhuis te Brouwershaven ge houden. De aanvang is 19.30 uur. is binnen. Komt u zaterdag eens kijken onder het genot van eerL hapje en een drankje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57